.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 01 آبان 1398 ساعت 21:14

حزب کمونیست کارگری ایران: سی و یکمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

اطلاعیه شماره ٢٦:

سی و یکمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه امروز اول آبان وارد سی و یکمین روز خود شد. بنا بر اخبار شب گذشته ماموران پلیس امنیت شهرستان شوش به منزل عماد کثیر یکی از کارگران اعتصابی یورش برده و او را بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال دادند. در این یورش وحشیانه که باعث وحشت و نگرانی خانواده این کارگر شده است بهمنی فرمانده منفور نیروی انتظامی شوش شخصا حضور داشته است. قبل از آن نیز در روزهای 29 و ۲۵ مهر نیروهای امنیتی با هماهنگی دادستان شوش، با صدور حکم جلب سیار نمایندگان کارگری هفت تپه در اقدامی وحشیانه به منزل خواهر محمد خنیفر و یوسف بهمنی یورش برده بودند که موفق به دستگیری این کارگران نشدند. این تعرضات و یورشها کارگران را بشدت خشمگین کرده است. کارگران نیشکر هفت تپه خواستار پایان دادن به یورشها، پایان دادن به پرونده سازی های امنیتی و آزادی فوری عماد کثیر که شب گذشته دستگیر شده و بازگشت به کار سه همکار اخراجی خود هستند. اعتراض این کارگران به دزدی های پشت پرده تحت عنوان خصوصی سازی با خواست مشخص لغو خصوصی سازها و پرداخت فوری دستمزدهای پرداخت نشده و دیگر طلبهایشان است.

همچنین در راس خواستهای کارگران نیشکر هفت تپه بازگشت به کار سه همکار اخراجی و آزادی بدون قید و شرط اسماعیل بخشی رهبر محبوبشان و دیگر بازداشت شدگان قرار دارد.

کارگران نیشکر هفت تپه با تاکید بر اتحاد خود اعلام کرده اند که هر کارگری را که دستگیر کنید، روز بعدش افراد دیگری جلو می آیند و بر روی سکوی سخنرانی خواهند رفت و حرف کارگران را خواهند زد. چهار هزار کارگر این شرکت را نمیتوانید بازداشت و زندانی کنید. اعتصاب امروز کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به یورش های شبانه به کارگران اعتصابی و بدنبال حضور ارسلان غمگین رئیس جدید اداره کار در تجمع روز گذشته شان و بی پاسخ ماندن خواستهای شان صورت گرفته است. این کارگران در روز قبل به اعتصاب سراسری خود و پیوستن کارگران بخش کشاورزی فراخوان دادند.

گفتنی است که در تجمع روز گذشته کارگران نیشکر هفت تپه دو نامه اعتراضی به جریان افتاد. نامه اول اتمام حجت کارگران برای بازکشت به کار سه همکار اخراجی شان است. نامه دیگر لیست مشروح خواستهای کارگران نیشکر هفت تپه است که علیرغم اینکه بارها و بارها آنها را اعلام کرده اند و قبلا نیز در دیدار هیاتی از این کارگران با مجلس در میان گذاشته شده است، از کارگران خواسته شده است که رسما و بصورت کتبی مطالباتشان را اعلام کنند. و اکنون کارگران خواستهای خود را در تمام مجتمع به امضا گذاشته اند تا برای مقامات حکومت ارسال شود.

روز گذشته ٣٠ مهر همچنین ارسلان غمگین رئیس اداره کار ناگزیر در جمع کارگران حاضر شد. اما کارگران با خشم و اعتراض بر سر او ریختند و وی را هو کردند و اجازه صحبت به او را ندادند. ارسلان غمگین طبق حکم جدید وزیر کار با پست ریاست اداره کار و مشخصا با دستور پایان دادن به "مشکلات" نیشکر هفت تپه به خوزستان آمده است. غمگین با وعده ایجاد " کمیته هیات روابط کار" و رسیدگی به کار ها وارد کار شده است. او با توطئه گری علیه کارگران و تفرقه اندازی ها تلاش میکند به اعتصاب هفت تپه پایان دهد. در عین حال در هراس از پخش هر روز اخبار اعتراضات متحدانه این کارگران او در برنامه "سیمای خوزستان" به دروغ از اینکه تمام خواستهای "صنفی" کارگران هفت تپه برآورده شده است، سخن گفت. این سخنان و همدستی آشکار وی با اسدبیگی سهامدار منفور کارخانه خشم کارگران هفت تپه را بشدت برانگیخته است.

در دیدار روز گذشته ارسلان غمگین از هفت تپه کارگران خشمگین ضمن تاکید بر خواستهای اعلام شده شان، در پاسخ به او که از برآورده شدن خواستهای صنفی کارگران سخن گفته بود بر مطالبات دیگرشان از جمله پرداخت حق شیفت سی درصدی که الان به نصف تقلیل یافته، حق ایاب ذهاب که سالهاست در این شرکت عرف است، اما به کارگران قراردادی پرداخت نمیشود، افزایش حق غذا که علیرغم گرانی ها از زمان دولت هاشمی 2500 تومان باقی مانده تاکید کردند. حرف آخر کارگران در تجمع روز گذشته شان خطاب به ارسلان غمیگین این بود که تا وقتی رسما و کتبا با خواستهای آنها موافقت نشود و بخشنامه نگردد، کارگران متحدانه به اعتصاب خود ادامه خواهند دارد. این چنین است که کارگران هفت تپه قرار و مدار اعتصاب امروز اول آبانماه را گذاشتند.

در تقابل با اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه، قانون، دستگاه قضایی، مجلس، امام جمعه، شورای اسلامی، نیروی انتظامی همه و همه در کنار سهامداران دزد و چپاولگر قرار دارند. کارگران نیشکر هفت تپه علیه این بساط دزدی و چپاول سرمایه داری حاکم ایستاده اند و وسیعترین حمایت های همه کارگران و مردم شریف را با خود دارند. حزب کمونیست کارگری یورش به کارگران و دستگیری و بازداشت ها را محکوم کرده و بر آزادی فوری و بدون قیدو شرط عماد کثیر، اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان هفت تپه، بازگشت به کارکارگران اخراجی، کوتاه شدن دست دزدان از معیشت و زندگی کارگران و پرداخت فوری طلبهایشان تاکید دارد.

پیش بسوی ایجاد شوراها

حزب کمونیست کارگری ایران

1 آبان ٩٨، ۲٣ اکتبر ٢٠١٩

اطلاعیه شماره ۲٤:

یورش نیروهای حکومتی به کارگران آذر آب اراک

کارگران مقابل سرکوبگران و شوراهای اسلامی ایستادند

روز ۲۹ مهر کارگران آذر آب اراک در حمایت از همکاران بازداشتی خود مقابل در ورودی شرکت تجمع کردند و با شعار کارگر زندانی آزاد باید گردد خواستار آزادی فوری همکارانشان شدند. اما نیروی انتظامی در هراس از کشیده شدن اعتراض آنان به خیابان مانع خروج کارگران گردید. بنا بر خبرها کارگران آذرآب در روز گذشته در دوازدهمین روز اعتصاب خود بعد از اولتیماتوم ده روزه ای که داده بودند و عملا بیست روز طول کشیده بود، بخاطر بی جواب ماندن خواستهایشان به نشانه اعتراض مسیر راه‌آهن شمال به جنوب را بستند. اما تجمع کارگران با یورش وحشیانه نیروی انتظامی روبرو شد و در حمله به آنان و به کارگران اعتصابی در کارخانه ٤٠ نفر از کارگران بازداشت شدند و چند نفر مجروح گردیدند.

اشاره کنیم که مزدوران شورای اسلامی روز ۲٤ مهر در همدستی با عوامل سهامداران فعلی و دولت طی برنامه ای توطئه گرانه فراخوان جلسه‌ای تحت عنوان "نشست هم‌اندیشی شورا با پرسنل" را داده بودند. بعد هم پایان اعتصاب و درخواست تغییر هیئت مدیره فعلی را بعنوان نتیجه این جلسه اعلام کردند. یعنی طرحشان این بود که جلسه ای بعنوان تجمع کارگران تحت رهبری شورای اسلامی تشکیل دهند و اعتصاب را پایان یافته اعلام کنند و تنها خواسته کارگران را تغییر هیئت مدیره شرکت قلمداد کنند. اما این جلسه با تحریم حداکثری کارگران روبرو شد و از ۱۶۰۰ کارگر اعتصابی شماری کمتر از صد و پنجاه نفر در آن شرکت کردند. متعاقب آن نیز کارگران با بیانیه های محکم و قاطع خود این توطئه گری ها را محکوم کردند و بر ادامه اعتراضاتشان تاکید نمودند

درحالیکه شورای اسلامی کار اعلام کرده بود که "اکثریت" کارگران به پایان اعتصاب رای داده‌اند، روز ۲۸ مهرماه کارگران این کارخانه اعتصاب را ادامه دادند و خواستار خلع ید سهامداران دزد فعلی آذرآب و لغو خصوصی‌سازی ها و پرداخت دو ماه دستمزد معوقه و بسته شدن پرونده های امنیتی تشکیل شده برای کارگران و توقف احضارها و دستگیریها شدند. در تجمع اعتراضی کارگران در روز ۲۸ مهرماه نیروی انتظامی رژیم حضور وسیعی پیدا کرد. با ادامه متحدانه اعتراض کارگران در این روز بار دیگر نیروی انتظامی صف کارگران آذرآب را مورد یورش وحشیانه خود قرار داد و ٤٠نفر از کارگران را بازداشت کرد. چندین نفر نیز زخمی شدند.

در این حمله نیروی انتظامی ضمن تهاجم به کارگران با تخریب ساختمان و خرد کردن شیشه های کارخانه تلاش کردند که کارگران را مخرب جلوه دهند و فضا را برای گزارشگران صدا و سیمایشان آماده سازند. در این حمله مامورین سرکوبگر حکومت با یورش به کارخانه آذر آب علاوه بر شکستن شیشه ها، دوربین های مدار بسته و شیشه اتومبیل های داخل پارکینگ، اقدام به ضرب و شتم کارگران نموده و داخل کارخانه گاز اشک آور پرتاب کردند. بعد هم شنیده ها حاکی از این بود که با هدف مهیا کردن مسیر واگذاری شرکت آذرآب به یکی از عوامل ضد کارگر بنام "کاوه مبدل" و سرکوب مخالفت کارگران با این واگذاری زیر نظر آقازاده استاندار اراک یورش به کارگران اعتصابی این کارخانه انجام گرفته است.

آنچه در آذر آب میگذرد نمونه دیگری از توطئه گری و همدستی سهامدار، استاندار، نیروی انتظامی، شوراهای اسلامی و کل دارودسته های دزد و چپاولگر علیه کارگران را به نمایش میگذارد و کارگران در برابرش متحدانه ایستاده اند.

کارگران آذرآب در دفاع از زندگی و معیشت و کرامت انسانی خود استوار در مقابل صف سرکوبگران حکومتی و مزدوران کارفرما ایستاده اند و برخواستهایشان پای می فشارند. کارگران آذرآب صدای اعتراض کارگران هپکو و دهها کارگر کارخانجات دیگر در اراک هستند که وضعیت مشابهی دارند. کارگران آذرآب همصدا با کارگران هفت تپه هستند که همزمان در جدالی مشابه در اعتراض و مبارزه بسر میبرند. آذرآب اراک یک سنگر مهم مبارزه کارگری است. از مبارزاتشان باید وسیعا حمایت کرد. حزب کمونیست کارگری حمله به صف اعتراض این کارگران را قاطعانه محکوم کرده و بر آزادی فوری بازداشت شدگان تاکید میکند. حزب کمونیست کارگری مردم شهر اراک و دیگر کارخانجات شهر و همه کارگران را به حمایت وسیع از کارگران آذرآب اراک فرا میخواند.

پیش بسوی شوراها

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۹ مهر ٩٨، ۲۱ اکتبر ٢٠١٩

اطلاعیه خبری 29 مهرماه:

اعتراضات به دستمزدهای معوقه و اخراج

- روز 29مهر کارگران اداره مخابرات استان خوزستان در اعتراض به اجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل و پایین بودن سطح دستمزدشان مقابل ساختمان مخابرات دست به تجمع زدند.

- روز 29 مهر کارگران پتروشیمی فارابی بندر ماهشهر در اعتراض بە عدم دریافت مطالبات معوقە و طرح طبقه بندی مشاغل دست به تجمع اعتراضی زدند

- روز 29مهر کارگران شرکت خارادژ در اعتراض به نپرداختن هفت ماه حقوق‌ دست به اعتصاب زده و سپس در مقابل اداره کار شهرستان نقده تجمع کردند.

- روز 29 مهر گروهی از کارگران اخراجی شرکت حمل و نقل خلیج واقع در شهرستان اسلامشهر به نشانه اعتراض به عملی نشدن نشدن وعده بازگشت به کارشان از سوی مسئولان شهرستانی، با سفر به تهران در مقابل ساختمان استانداری تهران تجمع کردند. بنا برخبر در آخرین تجمع اعتراضی این کارگران فرمانداری از آنان مهلتی ۴۸ ساعته خواست تا همه کارگران اخراجی طبق مفاد واگذاری شرکت به بخش خصوصی (که تا ۵ سال حق اخراج نیروی کار را ندارد) به کار سابق‌شان بازگرداند. اما با اجرایی نشدن این تعهد تعدادی از کارگران اخراجی به نمایندگی از دیگر همکارانشان به تهران سفر کردند. گفتنی است گروهی از کارگران دائمی این شرکت نیز در اعتراض به تبدیل وضعیت قرارداد از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری که در نهایت منجر به بیکاری شماری از آنها شده است‌، تجمعاتی پی در پی برپا کرده و این اعتراضات ادامه دارد.

- روز 28 مهر بازنشستگان فولاد اصفهان در اعتراض به تعویق پرداخت مستمری و دیگر مطالباتشان دست تجمع زدند.

- به دنبال اعتصاب اخیر کارگران شهرداری کوت عبدالله در استان خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان، با شکایت پیمانکار مربوطه و با دستور دستگاه قضایی این شهر 13کارگر بازداشت شدند. کارگران شهرداری کوت عبدالله خواستار طلبهایشان، رسمیت قراردادهای کاری و آزادی فوری همکاران بازداشتی خود هستند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

پیش بسوی ایجاد شوراها

حزب کمونیست کارگری ایران

۹ ۲ مهر ٩٨، ۲ ۲ اکتبر ٢٠١٩

اطلاعیه خبری شماره 25 :

بیست و نهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

روز دوشنبه 29 مهر اعتصاب و اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه وارد بیست و نهمین روز خود شد. بنا بر خبر در این روز نیروهای امنیتی با هماهنگی دادستان شوش، با صدور حکم جلب سیار نمایندگان کارگری هفت تپه در اقدامی وحشیانه به منزل خواهر محمد خنیفر در شوش یورش بردند و با ایجاد رعب و وحشت، مسلحانه اقدام به تفتیش منزل کردند. اما با دست خالی مجبور به ترک منزل شده و به محمد خنیفر نتوانستند دست پیدا کنند.

قبل از آن نیز نیروهای سرکوبگر حکومت در شب ۲۵ مهر به منزل یوسف بهمنی یکی دیگر از کارگران اعتصابی این کارخانه یورش بردند. اما او در منزل نبوده و موفق به این دستگیری نشدند. لازم به یادآوری است که یوسف بهمنی و محمد خنیفر چند روز قبل از آن نیز توسط همین نهاد به همراه سه نفر از همکاران خود که جهت مذاکره قصد رفتن به مجلس اسلامی را داشتند، در بزرگ راه خرم آباد به تهران ( عوارضی خرم آباد ) بازداشت شده بودند که بعد از چهار روز همه آنها با قرار وثیقه آزاد شدند. ضمن اینکه محمد خنیفر از سوی بیدادگاه جمهوری اسلامی همراه با اسماعیل بخشی رهبر محبوب کارگران هفت تپه و حامیان مبارزات این کارگران محاکمه و شش سال حکم گرفته است.

آزادی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل بخشی حامیان نیشکر هفت تپه ، خاتمه دادن به پرونده سازی های امنیتی و بسته شدن پرونده های تشکیل شده تاکنونی برای این کارگران در راس خواستهای کارگران هفت تپه قرار دارد. کارگران نیشکر هفت تپه خواستار بازگشت به کار سه همکار اخراجی، پرداخت معوقات مزدی و حق بیمه کارگران که دو ماه به تعویق افتاده است و داشتن امنیت شغلی و پایان دادن به دزدی های پشت پرده تحت عنوان خصوصی سازیها هستند.

طی نزدیک به یک ماه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه رژیم اسلامی با انواع دسیسه و با تهدید و فشار بر کارگران و احضارها و دستگیریها تلاش کرده است تا مبارزات این کارگران را عقب براند اما کارگران متحدانه بر خواستهای خود پافشار میکنند. بدنبال یورش به منزل محمد خنیفر و یوسف بهنی امروز 29 مهر یکی از کارگران بر روی سکوی معروف به سنگر رفت و ضمن اشاره به بنری که خواستهای کارگران بر روی آن نوشته شده است، سخنانش را چنین آغاز کرد:" آقایون اطلاعات شوش بدانند، آقایون عباسی و بهمنی و خنیفر و دیگران وقتی می آیند اینجا می ایستند و صحبت میکنند نماینده همه ما کارگران هستند. (کف زدن کارگران). دیروز آقای عباسی و خنیفر و بهمنی آمدند اینجا صحبت کردند از این بعد من و دیگران می آیییم اینجا صحبتمان را میکنیم. اگر قرار به بازداشت باشد. ما 4000 نفر هستیم. چهار هزار نفر ما را باید ببرید زندان. این کار را با کارگران هفت تپه نکنید. چون عواقب خوبی ندارد."

بدنبال این سخنان بر اعتصاب متحدانه کارگران تا رسیدن به خواستهایشان تاکید شد. این چنین است که 4000 کارگر هفت تپه متحدانه در کنار هم ایستاده و اعتراضشان را ادامه میدهند و حماسه های بزرگ تاریخی را تکرار میکنند.

علیرغم همه تهدیدات و فشارها اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه ادامه دارد. نیشکر هفت تپه یک سنگر مهم اعتراض کارگری است. با حمایت از مبارازت این کارگران دستاوردهایش را باید ارج گذاشت.

پیش بسوی ایجاد شوراها

حزب کمونیست کارگری ایران

۲9 مهر ٩٨، 21 اکتبر ٢٠١٩

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت