.
يكشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 26 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دوشنبه, 29 مهر 1398 ساعت 01:51

عقب‌نشینی شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه

دویچه وله فارسی: شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه تأیید کردند همان گونه که قرار بوده کاملا از رأس‌العین و منطقه پیرامون آن عقب‌نشینی کرده‌اند. حدود ۵۰۰ رزمنده کرد از این شهر خارج شده‌اند.

نزدیک ده روز پس از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و سه روز بعد از اعلام آتش‌بس، "نیروهای دموکراتیک سوریه" که مهم‌ترین نیروی آن شبهنظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" (ی‌پ‌گ) هستند، اعلام کردند که مطابق با قرار آتش‌بس، عقب‌نشینی نیروهای خود را به انجام رسانده‌اند.

یکی از سخنگویان نیروهای دموکراتیک سوریه در توییتر نوشت: «ما دیگر رزمنده‌ای در شهر نداریم.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که حدود ۵۰۰ تن از رزمندگان نیروهای دموکراتیک سوریه از رأسالعین عقبنشینی کرده‌اند و پیش از آن مصدومان و اجساد کشته‌شدگان از شهر خارج شده‌اند. در تصاویری که از رأس‌العین منتشر شده دیده میشود که چند آمبولانس کاروان خودروهایی را که در حال خروج از این شهر هستند همراهی می‌کنند.

ترکیه خروج کردها را تأیید کرد

وزارت دفاع ترکیه تصریح کرد که یک کاروان متشکل از ۵۵ خودرو به سمت رأسالعین حرکت کرده و سپس کاروانی از ۸۶ خودرو این شهر را به سمت تل تمر ترک کرده است. وزارت دفاع ترکیه همچنین اعلام کرد که پیگیر عقب‌نشینی "یگان‌های مدافع خلق" است و تا کنون "هیچگونه مانعی" وجود نداشته است.

رأسالعین را پیش از این واحدهای نظامی ترکیه محاصره کرده بودند. مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، آتش‌بس میان ترکیه و شبهنظامیان کرد را پنج‌شنبه ۱۷ اکتبر پس از گفت‌وگو با دولت ترکیه اعلام کرد. قرار بر این شد که آتش‌بس فرصتی برای رزمندگان کرد باشد تا از منطقه مرزی سوریه که ترکیه قصد دارد "منطقه امن" در آن تشکیل دهد، عقب‌نشینی کنند.

ترکیه عملیات نظامی در شمال سوریه را در تاریخ نهم اکتبر آغاز کرد تا با "یگان‌های مدافع خلق" مقابله کند و آن‌ها را از منطقه مرزی عقب براند. ترکیه این سازمان کرد را تروریست می‌خواند.

تنها زمانی که نیروهای نظامی آمریکایی که یگان‌های مدافع خلق در مبارزه با داعش متحد آنها بودند از این منطقه خارج شدند بود که ترکیه عملیات نظامی‌اش را در خاک سوریه شروع کرد.

ردور خلیل، فرمانده و سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه، برای عقب‌نشینی رزمندگانش این شرط را گذاشته بود که نیروهای او تنها هنگامی از منطقه دور خواهند شد که دولت ترکیه خارج کردن باقی رزمندگان و غیرنظامیان و زخمی‌ها از رأسالعین را تضمین کند.

آتش‌بس شکننده

به گفته دولت ترکیه، آتش‌بسی که قرار است تا روز سه‌شنبه در شمال سوریه به طول بینجامد، روز یکشنبه ۲۰ اکتبر بار دیگر نقض شد. طبق اعلام وزارت دفاع ترکیه، یک سرباز ارتش این کشور کشته شد و یک سرباز دیگر هم بر اثر حمله شبهنظامیان کرد آسیب دید.

به گفته وزارت دفاع ترکیه، سربازان یادشده موقع انجام یک "مأموریت تجسسی" در منطقه پیرامون تل ابجد مورد حمله قرار گرفتند و برای دفاع از خود تیراندازی کردند.

ترکیه و شبهنظامیان کرد روز شنبه یکدیگر را متقابلا به نقض توافق آتشبس متهم کردند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت