چاپ کردن این صفحه
جمعه, 26 مهر 1398 ساعت 04:07

کردهای سوریه حملات خود علیه داعش را متوقف می‌کنند

یگان‌های مدافع خلق اعلام کرده‌اند که برای مقابله با حملات ترکیه در شمال سوریه، به مبارزه خود علیه داعش پایان می‌دهند. جنگ با "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه منجر به کشته شدن هزاران شبه‌نظامی کرد شده است.

 

بر اساس اخباری که از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر شده است، شبه‌نظامیان کرد در جنگ خود علیه داعش از سال ۲۰۱۶ به این سو، حدود ۱۵ هزار نفر از نیروهای خود را از دست‌داده‌اند.

سایت "اشپیگل‌آنلاین" روز پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) با انتشار گزارشی خبر از پایان مبارزه شبه‌نظامیان کرد با نیروهای داعش داده است. کردها اعلام کرده‌اند که قادر نیستند همزمان هم از خود در برابر حملات ارتش ترکیه دفاع کنند و هم علیه داعش پیکار کنند.

فرار حدود ۸۰۰ نیروی وابسته به داعش از کمپ اسیران در سوریه به نگرانی جهانی مبنی بر تقویت مجدد این گروه اسلام‌گرا و افراطی دامن زده است.

بسیاری از تحلیلگران خطر تجدید سازماندهی نیروهای داعش را منتفی نمی‌دانند. یگان‌های مدافع خلق و متحدان آن‌ها در نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرده‌اند که به جنگ و نبرد خود علیه نیروهای داعش پایان می‌دهند و همه نیروی خود را صرف دفاع در برابر حملات ترکیه خواهند کرد.

مظلوم عبدی، رهبر نیروهای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگو با تلویزیون کردی "روناهی" گفته است: «ما به همه فعالیت‌های خود علیه داعش پایان می‌دهیم.»

نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از یگان‌های مدافع خلق (شبه‌نظامیان کرد) و گروهی از شبه‌نظامیان عرب است.

باید یادآور شد که خروج نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه منجر به آن شد که ترکیه به‌رغم هشدارهای بین‌المللی، عملیات نظامی خود در شمال سوریه را آغاز کند.

تحلیلگران یکی از خطرات ناشی از حملات ترکیه به شمال سوریه را تضعیف مبارزه با نیروهای داعش ارزیابی کرده‌بودند. اکنون، با توقف مبارزه نیروهای دموکراتیک سوریه علیه داعش، خطر قدرت‌گیری و گسترش عملیات داعش در سوریه تقویت شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز چهارشنبه ۱۷ اکتبر نسبت به قدرت‌گیری مجدد داعش در سوریه ابراز "نگرانی عمیق" کرده است.

افزون بر آن، گفته می‌شود که عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه امکان کمک‌رسانی به ساکنان این منطقه را نیز دشوار ساخته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه "پ‌‌ک‌ک" می‌داند و آن را یک جریان تروریستی ارزیابی می‌کند.

در چنین شرایطی، دونالد ترامپ نیز اظهار نظر مشابهی درباره حزب کارگران کردستان ترکیه کرده و آن را از برخی جهات حتی خطرناک‌‌تر از داعش دانسته است. به‌رغم این ارزیابی، یگان‌های مدافع خلق سال‌ها در نبرد با داعش از شمار متحدان اصلی آمریکا به شمار می‌آمدند.