چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 01:19

تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه: به کارمان ادامه‌می‌دهیم

دولت سوریه: ارتش وارد منبج شده است

عکسی که امروز خبرگزاری دولتی سوریه از ورود ارتش این کشور به شهر عین عیسی منتشر کرده است

یکی از رهبران تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه می‌گوید ارتش سوریه وارد شهرها نخواهد شد و این دولت بدون تغییر به کارش ادامه خواهد داد.

خبرگزاری کرد هاوار، از عبدالحمید مهباش یکی از رهبران تشکیلات خودگردان شمال و شرق سوریه نقل کرده که توافق نیروهای دموکراتیک با دولت سوریه صرفا نظامی است و قرار نیست ارتش سوریه وارد شهرها شود:

به گفته او "توافق نیروهای دموکراتیک و نیروهای دولت سوریه صرفا نظامی است و با آگاهی و تایید روسیه بوده است."

"این یعنی تشکیلات خودگردان به کار خود ادامه می دهد."

آقای مهباش گفت توافق نظامی با دولت شامل "استقرار نیروهای ارتش سوریه در طول مرز با ترکیه، از منبج تا رقه، حسکه، قامشلی تا آخرین نقطه در دریک."

او تاکید کرد که هدف این توافق شکست دادن و بیرون راندن ارتش ترکیه از خاک سوریه است بنابراین ارتش وارد شهرها نخواهد شد و دولت خودگردان و هفت کانتون (منطقه) آن -منطقه‌ای که کردها به آن روژاوا می‌گویند- مثل قبل و "بدون تغییر یا اصلاحی" به کار سازماندهی و اداره امور ادامه خواهد داد.

در همین حال تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید ارتش این کشور وارد شهر منبج شده است. این تلویزیون تصاویری را پخش کرد که گفت شادی مردم منبج از ورود ارتش سوریه بوده است. شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه می‌گویند آنهایی که وارد شهر شده‌اند عمدتا نیروهای کرد بوده‌اند.

منبج شهری است در شمال سوریه با صدهزار نفر جمعیت که بیشتر جمعیت آن را عرب‌ها و در درجه بعد کردها و اقلیت‌های دیگر تشکیل می‌دهند.

این شهر را شورشیان در سال ٢٠١٢ تصرف کردند اما دو سال بعد داعش آنها را شکست داد و شهر را در اختیار گرفت. دو سال بعد نیروهای دموکراتیک سوریه داعش را شکست دادند و کنترل شهر را به دست گرفتند.

دیروز رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت در حال تصمیم‌گیری درباره منبج است اما انتظار دارد نیروهای کرد از این شهر بیرون بروند. رسانه‌های طرفدار دولت در ترکیه از دولت می‌خواهند منبج را تصرف کند و رسانه‌های دیگر ترکیه هم خبر دادند که حمله به منبج قریب‌الوقوع است.

در همین حال وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفت در درگیری ارتش ترکیه با نیروهای کرد شهر منبج، یک سرباز کشته و هشت نفر دیگر زخمی شده‌اند اما پانزده نیروی کرد را هم "خنثی" کرده‌اند. در این بیانیه آمده بود که نیروهای کرد با خمپاره به ارتش ترکیه حمله کرده‌اند.

پیش از این، دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است از درگیری‌های مشابهی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و شورشیان سوری طرفدار ترکیه در اطراف منبج خبر داده بود.

دیروز ویدئویی منتشر شد که به نظر می‌رسید کاروان نیروهای آمریکایی را در راه خروج از سوریه نشان می‌دهد. گفته شد که آنها با پرچم آمریکا از جاده‌ای از حدود سی کیلومتری منبج عبور می‌کردند.

در همین حال خبرگزاری فرانسه از درگیری‌هایی بین نیروهای شورشی طرفدار ترکیه با نیروهای دموکراتیک سوریه در حومه شهر راس العین خبر داد.

دیدبان حقوق بشر سوریه که مقرش در بریتانیا است می‌گوید نیروهای دموکراتیک سوریه دیشب "حمله‌ای سنگین به ارتش ترکیه و نیروهای سوری مورد حمایشان در نزدیکی راس العین" را آغاز کرده‌اند. ترکیه تاکید می‌کند که این شهر را در کنترل دارد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه از زمان حمله ترکیه به شمال سوریه، تاکنون هفتاد غیرنظامی و ١٣٥ نفر از شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شده‌اند. این نهاد شمار کشته شدگان نیروهای شورشی طرفدار ترکیه را ١٢٠ اعلام کرده است.

به گفته سازمان ملل ١٦٠ هزار نفر بی‌خانمان شده‌اند.

پس از آنکه امریکا اعلام کرد نیروهایش را از شمال سوریه خارج می‌کند، ارتش ترکیه به شمال سوریه حمله کرد و گفت قصد دارد منطقه‌ای حائل به عمق سی و طول ٤٨٠ کیلومتر در طول مرزش با سوریه ایجاد کند و هم نیروهای کرد را که "تروریست" می‌داند از مرز دور کند هم یک تا دو میلیون آواره سوری را که در ترکیه هستند در آنجا اسکان دهد.

نیروهای دموکراتیک سوریه که نیروی زمینی اصلی در شکست دادن داعش در سوریه بودند از نیروهای عرب و کرد با رهبری کردها تشکیل شده و بعد از غلبه بر داعش کنترل منطقه را در اختیار داشته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق، از گروه‌های اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه را "تروریست" و شعبه‌ای از حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک می‌داند. یگان‌های مدافع خلق این موضوع را تکذیب می کنند و آمریکا هم موضع ترکیه را قبول ندارد.

امروز همچنین ایتالیا و بریتانیا گفتند که صادرات اسلحه را به بریتانیا متوقف می‌کنند. پیشتر نیز آلمان و فرانسه از اقدام مشابهی خبر داده بودند.

آمریکا هم گفته عملیات نظامی ترکیه را بیش از این تحمل نمی‌کند و تحریم‌هایی را از جمله بر صنعت فولاد ترکیه وضع کرده هر چند منتقدان آن را "خیلی کم، خیلی دیر" توصیف کرده‌اند.

https://www.bbc.com/persian/world-50049662

دویچه وله فارسی: با خروج نیروهای آمریکایی، ارتش سوریه وارد منبج شد

نظامیان آمریکایی شهر منبج را ترک کردند و ارتش سوریه ظاهرا با حمایت روسیه و همراهی رزمندگان کرد وارد این شهر شد. منبج در حاشیه منطقه حائلی قرار دارد که ترکیه مایل است در شمال شرق سوریه ایجاد کند.

 

نیروهای آمریکایی مستقر در منبج، این شهر را که در منطقه تحت کنترل کردهای سوری در شمال سوریه قرار دارد ترک کردند. "نیویورک تایمز" به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا که نامش فاش نشده می‌گوید نظامیان آمریکایی در واقع منبج را به روس‌ها "تحول داده‌اند".

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) گزارش داد که مرکز فرماندهی مربوط به امور سوریه در وزارت دفاع آمریکا حاضر به اظهار نظر درباره این خبر نشده است.

در همین حال منابع خبری از ورود ارتش سوریه به منبج خبر داده‌اند و می‌گویند پیشمرگه‌های "یگان‌های مدافع خلق" نظامیان حکومت بشار اسد را هنگام ورود به مرکز شهر همراهی کرده‌اند.

پس از آغاز حمله ارتش ترکیه به مناطق شمال و شرق سوریه "نیروهای دموکراتیک سوریه" که کردهای سوری هسته اصلی آن را تشکیل می‌دهند خواستار حمایت دمشق برای حفظ مناطقی شدند که از زمان بیرون راندن تروریست‌های گروه دولت اسلامی (داعش) کنترل آن را در اختیار دارند.

 ورود ارتش سوریه به مناطق تحت کنترل کردها در شمال و شمال شرق نگرانی‌ها در مورد برخورد احتمالی نظامی میان آنها و نظامیان ترکیه را افزایش داده است.

نقش روسیه در تحولات شمال سوریه

میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه، روز سه‌شنبه به خبرگزاری "تاس" گفته که مسکو امیدوار است که رویارویی مستقیمی میان نظامیان سوریه و ترکیه در نگیرد. او از برقراری ارتباط‌هایی میان همه طرف‌های درگیر در منطقه خبر داده اما به جزئیات اشاره‌ای نکرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر خبر نیویورک تایمز در مورد نقش روسیه در ورود نیروهای سوری به منبج پس از خروج نظامیان آمریکایی درست باشد، این اتفاق می‌تواند موقعیت مسکو در سوریه را تقویت و کار پیشروی ارتش ترکیه در شمال این کشور را دشوار کند.

ائتلافی به رهبری آمریکا از سال ۲۰۱۷ در شمال سوریه حضور دارد که یکی از ماموریت‌های آن جلوگیری از برخورد نظامی میان ارتش ترکیه و نیروهای کرد سوری عنوان می‌شود. این نیروها در نبرد برای پاکسازی منطقه از تروریست‌های داعش با نیروهای ائتلاف همکاری کرده‌اند.

معاون وزیر خارجه روسیه گفته حاضر نیست درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر میانجیگری مسکو میان کردهای سوری و ارتش بشار اسد اظهار نظر کند. با این همه ناظران معتقدند که ورود نیروهای کرد و ارتش سوریه به منبج بیانگر وجود توافق‌هایی میان آنها است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) معرفی می‌کند و آنها را گروه تروریستی می‌خواند. آنکارا قصد دارد با عقب راندن کردها در یک نوار مرزی به عمق ۳۰ کیلومتر در خاک سوریه تا دو میلیون پناهجوی سوری را که اغلب عرب‌تبار هستند اسکان دهد.

واکنش‌های بین‌المللی به عملیات نظامی ترکیه

ارتش ترکیه از چهارشنبه هفته گذشته پیشروی به سوری شمال شرق سوریه را آغاز کرد. این اقدام با واکنش منفی و انتقادهای بین‌المللی زیادی روبرو شده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که فروش جنگ‌افزار به ترکیه را محدود یا متوقف می‌کنند.

ترکیه در عملیات نظامی خود از نیروهای موسوم به "ارتش آزاد سوریه" استفاده می‌کند. شبه‌نظامیان این گروه متهم شده‌اند که در نزدیکی شهر منبج یک دیپلمات، چند مبارز کرد و تعدادی غیرنظامی را به قتل رسانده‌اند.

تانک‌های ارتش ترکیه در نزدیکی منطقه منبج در شمال سوریه

تانک‌های ارتش ترکیه در نزدیکی منطقه منبج در شمال سوریه

انتشار فیلم "اعدام صحرایی" و خشونت‌بار چند نظامی و غیرنظامی در شمال سوریه با انتقادهای زیادی روبرو شده است. روپرت کالویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در ژنو گفته که ترکیه می‌تواند مسئول اقدامات خلاف گروه‌های متحد خود تلقی شود.

رجب طیب اردوغان ادعا کرده که ارتش ترکیه تا کنون یک هزار کیلومتر مربع از شمال سوریه را "پاکسازی" کرده است. با این همه درگیری بر سر تسخیر شهر راس‌العین پس از سه روز همچنان ادامه دارد.

ارتش ترکیه روز یک‌شنبه گفته بود مرکز شهر راس‌العین را تصرف کرده اما نیروهای کرد این ادعا را رد کردند و از ادامه درگیری در اطراف شهر خبر دادند.

دشوار شدن ادامه پیشروی ارتش ترکیه

با ورود نظامیان سوریه به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد سوری کار پیشروی ارتش ترکیه دشوارتر از قبل می‌شود. آنکارا پیش از این از برنامه هجوم به منبج و تسخیر این شهر خبر داده بود اما تا کنون به ورود ارتش سوریه و بازگشت یگان‌های مدافع خلق به آن واکنشی نشان نداده است.

حمله نیروهای ترکیه به شمال سوریه پس از آن آغاز شد که واشنگتن خروج نهایی سربازان خود از این منطقه را اعلام کرد. گرچه این اقدام چراغ سبز آمریکا به آنکارا تعبیر شده است، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز دوشنبه از تحریم سه وزیر و دو وزارت‌خانه ترکیه خبر داد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

واشنگتن اعلام کرده که دو وزارت‌خانه دفاع، و انرژی و منابع طبیعی، و وزیران این دو وزارت‌خانه و وزیر کشور ترکیه در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری ایالات متحده قرار گرفته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پس از امضای فرمان اجرایی این تحریم‌ها اعلام کرد که اگر سران ترکیه "مسیر خطرناک و ویرانگری" را که در پیش گرفته‌اند ادامه دهند اقتصاد این کشور را متلاشی خواهد کرد.

Salah

آخرین‌ها از Salah