.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 21 مهر 1398 ساعت 06:13

حمله ترکیه به شمال سوریه؛ 'تیرباران ۹ غیرنظامی کرد'

حملات زمینی و هوایی ارتش ترکیه به مناطق کردنشین شمال شرقی سوریه ادامه دارد. یک گروه طرفدار حقوق بشر می گوید شبه نظامیان سوری متحد ترکیه دست کم ۹ غیرنظامی کرد را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به ضرب گلوله کشته اند.

از طرف دیگر، هم زمان با اعتراضات هزاران کرد و طرفداران آنها در ایران، اروپا و آمریکا از جمله در برابر کاخ سفید علیه "نسل کشی" کردها توسط ترکیه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که کردهای سوریه در گذشته نه برای دفاع از آمریکا که برای سرزمین خود جنگیده اند و او قصد ندارد سربازان آمریکایی را مامور محافظت از مرز ترکیه-سوریه بکند.

ویدیوهایی که روز شنبه (۱۲ اکتبر) در شبکه های اجتماعی منتشر شده نشان می دهد که شبه نظامیان سوری طرفدار ترکیه (معروف به ارتش ملی سوریه) در حالی که فریاد می زنند "الله اکبر" دو اسیر کرد خود را در کنار جاده ای در نزدیکی شهر تل ابیض به گلوله می بندند. در این ویدیو، یکی از دو مرد جوان که دست هایش از پشت بسته شده، در کنار جاده افتاده است و دو نفر چند بار از نزدیک به وی شلیک می کنند.

ترکیه روز شنبه گفت که مرکز شهر مرزی راس العین (سری‌کانی) را تصرف کرده اما نیروهای دموکراتیک سوریه - که هسته مرکزی آن نیروهای کرد یگان های مدافع خلق است - ادعای ترکیه را رد کرده اند.

راس العین از زمان آغاز عملیات ارتش ترکیه به شدت بمباران شده است. روز شنبه هم گزارش شد که جنگنده‌های ترکیه بر فراز این شهر به پرواز در آمدند و صدای تیراندازی‌های شدیدی در آن شنیده شد. گفته می شود که تنها بیمارستان شهر تعطیل شده است.

بنا بر گزارش ها، شبه نظامیان تحت امر ترکیه همچنین به یک جاده استراتژیک در ۳۰ کیلومتری مرز رسیدند. یک سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه از آمریکا خواست که آسمان این ناحیه را به روی ترکیه ببندند.

مقامات کرد سوری می گویند تا به حال حداقل ۱۹۰ هزار نفر از خانه های خود فرار کرده اند؛ بنا بر گزارش ها، حدود ۵۰ نفر در دو سوی مرز کشته شده اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - می گوید در ظرف چند روز گذشته ۷۴ نفر از نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شده اند؛ این در حالیست که این گروه آمار تلفات خود را ۴۵ نفر اعلام کرده است.

از طرف دیگر، کاخ سفید اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۵۰ میلیون دلار برای محافظت از اقلیت های قومی و دینی سوریه اختصاص داده است.

هم زمان، آقای ترامپ در یک سخنرانی در جمع طرفدارانش از این که هفته گذشته نیروهای آمریکایی را از نواحی مرزی ترکیه-سوریه کنار کشید دفاع کرد و گفت که کمتر کسی بحران جاری را بهتر از او درک می کند.

آقای ترامپ درباره کردهای سوریه - که طی چند سال اخیر مهم ترین متحد آمریکا در نبرد علیه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بودند و او را به خیانت متهم کرده اند گفت: "فراموش نکنید که آنها برای سرزمین خود می جنگند. آنها به ما در مبارزه برای سرزمین خودمان کمک نکرده اند."

دونالد ترامپ همچنین تاکید کرد که قصد ندارد سربازان آمریکایی را برای ۱۵ سال آینده در منطقه نگه دارد تا از مرز ترکیه-سوریه محافظت کنند.

بیشتر بخوانید:

"اعدام غیرنظامیان"

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه اعلام کرد که شبه نظامیان سوری متحد ترکیه دست کم ۹ غیرنظامی را در نواحی مختلف جنوب تل ابیض به قتل رسانده اند، از جمله یک سیاستمدار زن کرد به نام هروین خلف که به همراه دستیار و راننده اش در حوالی قامشلی به ضرب گلوله کشته شدند.

نیروهای دموکراتیک سوریه طی بیانیه ای در واکنش اعلام کرده است: "این مدرک آشکاریست که دولت ترکیه سیاست جنایتکارانه خود علیه مردم عادی غیرمسلح را ادامه می دهد."

یک فرمانده شبه نظامیان سوری اتهام کشتن این سیاستمدار کرد را رد کرده و گفته است که نیروهای او هنوز به ناحیه مورد نظر پیشروی نکرده اند.

بنا بر گزارش ها، از زمان آغاز عملیات ترکیه در مناطق کردنشین دست کم ۲۸ غیرنظامی از جمله شش کودک در سوریه کشته شده اند.

ارتش ترکیه نیز از کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن سه نظامی دیگر خود خبر دارد؛ ۴۹ شبه نظامی سوری طرفدار ترکیه هم در درگیری ها کشته شده اند.

ترکیه همچنین می گوید در حملات راکتی کردهای سوریه حداقل ۱۷ غیرنظامی از جمله یک کودک سوری در ترکیه کشته شده اند.

اعتراض های گسترده

روز شنبه گروه‌های بزرگی از کردها در تهران و شهرهای غرب ایران در اعتراض به اقدام ترکیه تظاهرات کرده اند. معترضان در بوکان، تهران، پاوه، دیواندره، سقز، سنندج و مهاباد تجمع کردند و علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، شعار دادند.

هزاران کرد و طرفداران آنها هم در اروپا از جمله در فرانسه و یونان علیه "نسل کشی" ترکیه تجمعات اعتراض آمیز برگزار کردند.

معترضان آقای اردوغان را "تروریست" و "رهبر واقعی داعش" خواندند؛ برخی نیز پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آن دونالد ترامپ یک "قاتل زنجیره ای" توصیف شده بود.

در واشنگتن هم صدها آمریکایی کردتبار در برابر کاخ سفید دست به اعتراض زدند. معترضان به ویژه از آن چه خیانت دونالد ترامپ به کردها توصیف می کنند خشمگین بودند.

ترکیه می گوید قصد دارد که یک "منطقه امن" به عرض ۳۰ کیلومتر در داخل سوریه ایجاد کند تا حدود سه میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا اسکان بدهد.

اما بسیاری از دولت‌های اروپایی و نهادهای بین المللی درباره وقوع یک قوم‌کشی و کشتار کردها در جریان این حمله هشدار داده‌اند چرا که آنکارا کردهای سوریه و نیروی دموکراتیک سوریه را شاخه‌ای همسو با پ‌ک‌ک می‌داند، گروهی که ترکیه آن را یک تشکل "تروریستی" می‌‍خواند.

ناظران معتقدند که عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه به دستور دونالد ترامپ بود که به ترکیه چراغ سبز حمله به کردها را داد؛ کاخ سفید این اتهام را بی اساس می داند.

در آمریکا، نمایندگان کنگره این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه با انتقاد شدید از آقای ترامپ، برای تحریم ترکیه طرح‌هایی را برای رای‌گیری تدوین کرده‌اند.

آقای ترامپ هرچند از احتمال تحریم اقتصادی ترکیه خبر داده، گفته است که ترجیح می دهد بین ترکیه و کردهای سوریه میانجی گری کند.

اخبار مرتبط:

دویچه وله فارسی: توصیه ترامپ به کردهای سوریه: تا عمق ۳۰ کیلومتری عقب‌نشینی کنید

یگان‌های مدافع خلق در سوریه سال‌ها متحد آمریکا بودند. حال بعد از خروج سربازان آمریکایی از شمال سوریه و آغاز عملیات ارتش ترکیه در این منطقه ترامپ گروه‌های کرد را فراخواند که از مرزهای ترکیه با سوریه عقب‌نشینی کنند. 

 

دونالد ترامپ، شامگاه شنبه ۲۰ مهر (۱۲ اکتبر) در یک سخنرانی در برابر هوادارانش در واشنگتن بار دیگر به ترکیه درباره فرار افراد داعش در منطقه عملیاتی ارتش این کشور هشدارداد و گفت اگر ترکیه به وظایف خود در این باره عمل نکند تحریم‌های سنگین و سختی علیه این کشور وضع خواهد شد. دونالد ترامپ گفت که وظایف ترکیه دفاع از اقلیت‌های دینی و محافظت و نگهداری از زندانیان داعش است.

دونالد ترامپ در قسمت دیگری از سخنرانی خود به شبه‌نظامیان کرد هم توصیه کرد که از مناطق مرزی ترکیه با سوریه عقبنشینی کنند. ترامپ صریحا خطاب به گروه‌های کرد گفت: «شما اگر هواپیما ندارید مقابله با نیرویی که هواپیما دارد مشکل است».

رئیس جمهوری آمریکا اظهارامیدواری کرد که گروه‌های مسلح کرد در شمال سوریه از مرزهای ترکیه عقب‌نشینی کنند.

ترامپ درباره خروج سربازان آمریکایی از شمال سوریه نیز گفت: «کردها مایلند تا عمق ۳۰ کیلومتری از مرز با ترکیه عقب‌نشینی کنند. این چیز خوبی است.»

رئيس جمهور آمریکا همچنین درباره تصمیم عقب‌نشینی نظامیان کشورش از شمال سوریه گفت: «وقتی نمی‌توانیم از مرزهای خودمان محافظت کنیم نباید سربازان خود را ۵۰ سال دیگر برای محفاظت در مرز ترکیه و سوریه نگه داریم.»

دونالد ترامپ با این سخنان به گذرگاه‌های غیرقانونی در مرزهای آمریکا و مکزیک اشاره داشت.

اشاره دونالد ترامپ به کردها بیشتر به گروه‌های کرد از جمله شبه‌نظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" است که در شمال شرقی سوریه با نیروهای ارتش ترکیه در نبرد هستند.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را همدست حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند و در نتیجه آن‌ها را "شبه‌نظامیان تروریست" می‌خواند. دولت ترکیه مدتهاست که خواهان ایجاد "منطقه‌ای امن" در شمال سوریه بوده است که تنها تحت کنترل ترکیه باشد. ترکیه قصد دارد میلیون‌ها پناهجوی سوری را در این منطقه اسکان دهد.

روز چهارشنبه ۹ اکتبر عملیات ارتش ترکه تحت نام "چشمه صلح" آغاز شد و نگرانی‌های بین‌المللی را برانگیخت.

آمار کشته‌ها و زخمی‌ها طبق اعلان وزارت دفاع ترکیه و منابع کردی رو به افزایش است.

وزارت دفاع ترکیه گزارش داده است که در پنجمین روز عملیات ارتش ترکیه بیش از ۳۹۹ "تروریست" و یک سرباز ترکیه کشته و چهار سرباز زخمی شدند.

خبرگزاری رویترز ولی پیش از این از قول "نیروهای دموکراتیک سوریه" تعداد کشتگان شبهنظامی کرد را ۲۲ نفر اعلام کرده بود.

رسانه‌های ترکیه خبر داده‌اند که در حملات خمپاره‌ای و موشکی که از خاک سوریه توسط "یگان‌های مدافع خلق" به مناطق مسکونی در شهرستان‌های مرزی دیاربکر و ماردین ترکیه انجام گرفته شش غیرنظامی از جمله یک نوزاد ۹ ماهه و سه کودک دیگر جان خود را از دست دادند. در همین شهرها در مجموع بیش از ۷۰ نفر غیرنظامی نیز زخمی شدند.

- گزارش‌ها حاکی از "تیرباران غیرنظامیان کرد" به دست شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه در شمال سوریه است. "نیویورک تایمز"، ویدئویی منتشر کرده که در آن دو زندانی کرد که یکی از آن‌ها دستش از پشت بسته شده روی زمین دراز کشیده و شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه آن دو را با سر دادن فریاد "الله اکبر" به گلوله می‌بندند. در همین زمینه "دیدبان حقوق بشر سوریه" نیز گزارش داده که شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه حداقل ۹ غیرنظامی را تیرباران کرده‌اند. 

− بنا بر گزارش‌ها طوفان هاگیبیس ژاپن را در نوردید. به گفته مقامات دولتی تا کنون حداقل ۱۰ نفر کشته و ۱۶ نفر مفقود شده‌اند. برق منازل هزاران خانه نیز قطع شده است.

- امیدعلی پارسا، "رئیس سازمان امور مالیاتی کشور" گفته است: »مردم ایران نصف کشورهای درحال توسعه مالیات می‌دهند«.  رئیس سازمان امور مالیاتی کشور همچنین گفته است: «در حال حاضر چیزی حدود ۸ درصد از مجموع درآمدهای مردم به عنوان مالیات در اختیار دولت قرار می‌گیرد. در کشورهای درحال توسعه این رقم حدود دو برابر و در کشورهای پیشرفته حدود چهار برابر است.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت