.
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 09 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 18 مهر 1398 ساعت 04:25

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه؛ انتقادهای بین‌المللی مطلب ویژه

دویچه وله فارسی: اردوغان رییس جمهوری ترکیه در توییتر خود اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور با نام "چشمه صلح" در شرق فرات آغاز شده است.

 رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه در توییتر از آغاز عملیات نظامی کشورش در شمال سوریه خبر داد. او نوشت: «نیروهای مسلح ترکیه به همراه ارتش ملی سوریه عملیاتی را علیه پ‌ک‌ک، یگان‌های مدافع خلق و داعش به پیش می‌برند. ماموریت ما جلوگیری از ایجاد کریدور ترور در مرزهای جنوبی ترکیه و برقراری صلح در منطقه است.»

ترکیه نام این عملیات  هوایی و زمینی را "چشمه صلح" گذاشته است. اردوغان در دومین پیام توییتری گفت، ترکیه پس از ایجاد منطقه امن، آوارگان سوری را در آنجا مستقر خواهد کرد. 

رویترز به نقل از محافل امنیتی ترکیه نوشت، عملیات مربوطه با حملات هوایی شروع می‌شود و با آتش‌ توپخانه و خمپاره‌انداز ادامه خواهد یافت. به گزارشهمین خبرگزاری، ارتش ملی سوریه (نظامیان مخالف اسد) که مورد حمایت ترکیه قرار دارد، به کلیه نیروهایش دستور داده که با تمام قوا و بدون هیچ گذشت، علیه ی‌پ‌گ بجنگند.

یک سخنگوی نیروهای کرد در شمال سوریه گفته که نقشه جنگی ترکیه برای حمله به این منطقه آغاز شده است. جنگنده‌های ترکیه مواضعی در راس‌العین را بمباران کرده‌اند. 

کردهای شمال و شرق سوریه در واکنش به آغاز عملیات ترکیه، بسیج عمومی اعلام کرده‌ و از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند جلوی یک فاجعه انسانی در شمال سوریه را بگیرد. 

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه در توییتی نوشته است: «جنگنده‌های ترکیه بمباران مناطق غیرنظامی را شروع کرده‌اند. مردم منطقه به وحشت افتاده‌اند.»

فعالان رسانه‌ای روژاوا (کردستان سوریه) گفته‌اند که شهر مرزی "تل ابیض" نیز که خالی از سکنه است و تنها رزمندگان در آن حضور دارند، مورد هدف قرار گرفته است. خبرگزاری آلمان می‌نویسد کردها در حال آماده کردن بیمارستان‌ها هستند و بر بالای برخی ساختمان‌ها، تک تیراندازها نگهبانی می‌دهند.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که اردوغان درباره عملیات سوریه با پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت‌وگوی تلفنی کرده بود. 

ترکیه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را که گروه اصلی نیروهای دمکراتیک سوریه است، جریانی "تروریستی" و شاخه سوری حزب کارگران کردستان "پ‌ک‌ک" می‌داند. ترکیه پیش‌تر نیز دو بار علیه کردهای سوریه عملیات "شاخه زیتون" و "سپر فرات" را انجام داده است. 

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران قبل از شروع عملیات ترکیه گفته بود: «نگرانی ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی‌اش باید برطرف شود اما توافقات پشت پرده در این باره به نفع منطقه نیست.»

ساعاتی قبل از شروع عملیات ترکیه، رئیس جمهوری فرانسه با سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه دیدار کرده و از کردها پشتیبانی کرده بود. 

وزارت خارجه سوریه می‌گوید با اتکاء به قانون جلوی هرگونه تهاجم ترکیه خواهد ایستاد. دمشق یک روز قبل، آنکارا را به توسعه‌طلبی متهم کرده و گفته بود اگر ارتش ترکیه وارد خاک سوریه شود، توافق آستانه منتفی خواهد شد و ارتش سوریه حمله به استان ادلب را از سر می‌گیرد.

آلمان از عملیات ترکیه انتقاد کرده و گفته که این اقدام خطر بازگشت داعش را در پی خواهد داشت. فرانسه نیز این اقدام را به شدت محکوم کرده است. رئیس کمیسیون اروپا از ترکیه خواست عملیات را متوقف سازد. خبرگزاری‌ها می‌نویسند امکان دارد فرانسه و بریتانیا درخواست تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت را بدهند تا بررسی شود که عملیات ترکیه توجیهی دارد یا خیر.

 

آلمان: عملیات ترکیه بی‌ثباتی و موج آوارگی در بر دارد

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پیشروی ترکیه به شمال سوریه را به شدت محکوم کرد و اقدام آنکارا را سوق دادن منطقه به بی‌ثباتی و زمینه‌ساز احیای داعش خواند. فرانسه و بریتانیا در صدد تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت برآمده‌اند.

 
بمباران هوایی راس العین

بمباران هوایی راس العین

عصر چهارشنبه ۹ اکتبر (۱۷ مهر)، وزیر خارجه آلمان با محکوم کردن پیشروی ترکیه در شمال سوریه، هشدار داد که  این عملیات، موجب فجایع انسانی و موج جدیدی از آوارگی خواهد شد. او گفت: «ما از ترکیه می‌خواهیم این پیشروی را متوقف سازد و منافع امنیتی خودش را از طریق مسالمت آمیز دنبال کند.»

 

 هم‌زمان، فرانسه نیز حمله ترکیه به شرق فرات را شدیدا محکوم کرده‌ است. وزیر امور اروپایی فرانسه اعلام کرده که این کشور به همراه آلمان و بریتانیا سرگرم تهیه بیانیه‌ مشترکی در محکومیت این عملیات است.

خبرگزاری‌ها نوشته‌اند که فرانسه و بریتانیا در تلاشند که شورای امنیت برای بررسی موضوع جلسه اضطراری تشکیل دهد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا از ترکیه خواسته خویشتندار باشد و به عملیات نظامی علیه کردها پایان دهد. هلند و ایتالیا نیز اقدام ترکیه را محکوم کرده‌اند. نخست وزیر ایتالیا، عملیات ترکیه را مایه بی‌ثباتی در منطقه و به خطر افتادن جان غیرنظامیان دانسته است.

سناتور جمهوریخواه، لیندسی گراهام نیز تهدید کرده که کنگره آمریکا ترکیه را مجبور خواهد کرد که "هزینه‌ای سنگین" بپردازد. گراهام نیز تاکید کرده که کار ترکیه، به معنای تضمین بازگشت داعش به سوریه است.

 

گراهام پیش از شروع عملیات ترکیه، خطاب به دولت آنکارا نوشته بود: «شما چراغ سبز ورود به شمال سوریه را نگرفته‌اید‌. مخالفان فراحزبی زیادی در کنگره آمریکا وجود دارند که باید آنها را چراغ قرمز این مداخله تلقی کنید.» گراهام در توییت دیگری نوشته بود: «اگر می‌خواهید باقیمانده یک رابطه شکننده را هم نابود کنید، به مداخله نظامی در سوریه دست بزنید.»

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بعد از ظهر چهارشنبه ۹ اکتبر شروع شد. اردوغان در پیامی توییتری، این اقدام را مبارزه با گروه‌های تروریستی کرد خواند. رئیس جمهوری ترکیه اصرار می‌کند که عملیات "چشمه صلح" ناقض تمامیت ارضی سوریه نیست بلکه هدف آن نجات مردم منطقه از تروریسم است. وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده که عملیات چشمه صلح بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت در راستای "مبارزه با تروریسم" انجام می‌گیرد.

Militäroffensive der Türkei in Nordsyrien

کردهای سوری دار و ندار خود را برداشته و می‌گریزند

شبه‌نظامیان کرد که شمال سوریه را تحت کنترل دارند، در سال‌های گذشته در خط مقدم نبرد با داعش در سوریه بوده و نیروهای زیادی را در این راه از دست داده‌اند. آنها هم اینک اردوگاه پرازدحام "الحول" را اداره می‌کنند که ۷۰ هزار جنگزده سوری در آن نگاهداری می‌شوند. این افراد، آوارگانی هستند که از چنگ داعش گریخته‌اند اما در میان‌شان، زن و فرزندانش داعشی‌ها نیز وجود دارند.

در تازه‌ترین تحول، تلویزیون سوریه از گلوله باران شهر نصیبین ترکیه به دست کردها خبر داد. خبرگزاری‌ها از فرار و وحشت‌زدگی غیرنظامیان منطقه خبر می‌دهند. 

 

آخرین خبرهای چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸

ترامپ: لشکرکشی ترکیه به شمال سوریه "فکر بدی" بود

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، لشکرکشی جدید ترکیه به شمال سوریه را به عنوان یک "فکر بد" محکوم کرد.

ترامپ در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) منتشر کرد، یک بار دیگر تأکید کرد دولت او از این عملیات نظامی "حمایت نمی‌کند".

رئیس‌جمهوری آمریکا در این بیانیه تأکید کرد که ترکیه تعهد داده است که عملیات نظامی باعث یک "بحران انسانی" دیگر نخواهد شد. او گفت که دولت ایالات متحده نزد رهبری آنکارا اصرار خواهد ورزید که به این تعهد خود پایبند بماند.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز یکشنبه گذشته ۶ اکتبر پس از یک گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرد که سربازان آمریکا از مناطق مرزی سوریه با ترکیه خارج خواهند شد.

[۲۰:۱۸]
مجارستان بیانیه مشترک اروپا علیه لشکرکشی ترکیه را وتو کرد

۲۸ کشور اتحادیه اروپا نتوانستند روز چهارشنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر) نتوانستند به توافق برسند تا با انتشار یک بیانیه مشترک به ترکیه در مورد لشکرکشی به شمال سوریه هشدار بدهند. چندین دیپلمات اتحادیه اروپا به هفته‌نامه اشپیگل گفته‌اند که علت آن مخالفت مجارستان بوده، زیرا دولت محافظه‌کار و راستگرای اوربان در آخرین لحظات این بیانیه را وتو کرده است.

احتمال داده می‌شود که در پی بالا گرفتن درگیری‌ها هزاران غیرنظامی آواره شوند و موج جدیدی از پناهجویان به سوریه اروپا روان گردد.

[۱۸:۳۸]
"ارتش ملی سوریه" به مقابله سخت با کردها تهدید کرد

نیروهای شورشی متحد ترکیه در سوریه روز چهارشنبه ۱۷ مهر( ۹ اکتبر) اعلام کردند نسبت به پیکارجویان کرد در شمال شرق سوریه  هیچ‌گونه رحمی نخواهند داشت .

به گزارش رویترز این شورشیان گفته‌اند نیروهای کرد برای آنها هیچ شانسی جز مبارزه باقی نگذاشته‌اند.

"ارتش ملی سوریه"، اصلی‌ترین گروه شورشی متحد ترکیه، در بیانیه‌ خود خطاب به سربازانش آورده است: «با مشت آهنین به آنها حمله کنید، طعم آتش خود را به آنها بچشانید.»

"ارتش ملی سوریه" می‌گوید حساب مردم عادی و جنگجویانی که بعدا به شورشی‌ها پیوستند از پیکارجویان کرد جداست.

[۱۸:۰۳]
دیدار مکرون با یک رهبر کرد سوریه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، عصر روز سه‌شنبه ۱۶ مهر( ۸ اکتبر) با یک رهبر کرد سوریه دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان به نقل از کاخ الیزه، این دیدار به منظور حمایت از نیروهای کرد سوریه  که هدف حمله ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند، صورت گرفته است.

 کاخ الیزه افزود :«مکرون با الهام احمد دیدار کرد تا نشان دهد فرانسه درکنار نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) که شریک مهمی در جنگ با گروه دولت اسلامی بودند، ایستاده است.»  


[۱۷:۲۴]
اردوغان: عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه آغاز شده است

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرد عملیات  ارتش ترکیه  در شمال شرق سوریه آغاز شده است.

اردوغان در صفحه توئیترش روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه  ( ۹ اکتبر) نوشت این عملیات  که او آن را "چشمه صلح " نامید، آغاز شده است.

اردوغان در توئیترش هدف از انجام این عملیات را ریشه کن کردن  "تهدیدهای تروریسم" علیه ترکیه  دانست.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت