.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 16 مهر 1398 ساعت 00:59

انتقال اچ‌آی‌وی در لردگان؛ 'با هجوم مراجعان کیت‌های شناسایی تمام شد'

در حالی که علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، خبر شیوع وسیع ویروس اچ‎ آی ‎وی در روستای چنار محمودی شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری را رد کرده، یکی از اعضای کادر پزشکی بیمارستان شهدای لردگان به بی‌بی‌سی فارسی گفته تعداد افرادی که برای انجام آزمایش مرتبط با اچ آی‎ وی به این بیمارستان مراجعه کرده اند به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است که می تواند ناشی از نگرانی آنها از دریافت ویروس اچ‎ آی ‎وی باشد.

این مقام بیمارستانی که خواست نامش فاش نشود روز دوشنبه (۷ اکتبر) گفت که امکانات آزمایشگاهی لازم موجود است اما به دلیل بالا بودن تعداد مراجعان کیت های شناسایی اچ ‎آی ‎وی تمام شده است.

اهالی روستای چنار محمودی می‌گویند استفاده از سوزن آلوده مشترک برای آزمایش قند خون توسط یک بهیار در چنارمحمودی باعث شده است که ویروس اچ ‎آی ‎وی به شماری از ساکنان روستا منتقل شود. این بهیار که هویتش اعلام نشده توسط مقامات قضایی استان دستگیر شده است.

یکی از بستگان این بهیار به بی‎بی‌سی فارسی گفته است که او یک عضو فعال بسیج بوده و بسیاری از محلی ها او را به عنوان فردی نزدیک به حکومت و "دیندار" می شناسند.

سخنگوی دولت ایران روز دوشنبه از این بهیار دفاع کرد. علی ربیعی گفت: "هرگونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت را کاملا تکذیب می کنم."

معترضان روز شنبه دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیدند حق نشر عکس Social media
Image caption معترضان روز شنبه دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیدند

آقای ربیعی تاکید کرد که باید از بهیار یادشده که "مسوولانه عمل کرده" قدردانی بشود؛ "من در این جا وظیفه خودم می دانم که از این بهیار تشکر کنم." پیشتر وزیر بهداشت ایران هم خواستار اعاده حیثیت از این بهیار و آزادی وی شده بود.

از طرف دیگر، اقبال عباسی، استاندار چهارمحال و بختیاری، میزان شیوع اچ‌آی‌وی در چنار محمودی را زیر پنج درصد جمعیت اعلام کرده است.

او گفته است: "بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از ۱۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان، کمتر از ۵ درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی هستند و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند".

پیشتر، محمد حسین قربانی، عضو فراکسیون بهداشت و درمان مجلس جمعیت روستا را ۱۸۰۰ نفر و آمار اچ‌آی‌اوی را ۲۶ نفر اعلام کرده بود اما حالا به نظر می‌رسد استاندار این آمار را حدود ۶۵ نفر می‌داند. این در حالیست که برخی اهالی چنار محمودی آمار اچ‌آی‌وی را بسیار بیشتر و تا حدود ۲۰۰ نفر می‌دانند.

اعتراضات در لردگان

معترضان روز شنبه با تجمع مقابل مراکز دولتی شهر لردگان با نیروهای انتظامی درگیر شدند. در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، افراد معترض به ساختمان خانه بهداشت سنگ پرتاب کردند. آنها همچنین دفتر امام جمعه لردگان را به آتش کشیدند. معترضان خواهان استعفای مسئولان وزارت بهداشت شدند.

از طرف دیگر، ویدیوهایی از برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در اصفهان در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن گروهی از مردم در حالی که پلاکاردهایی در حمایت از لردگان در دست دارند شعار دادند: "وزیر بی کفایت، استعفا، استعفا"، "بختیاری می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "به پاخیز دلیران، جانم فدای ایران".

استاندار چهارمحال و بختیاری که آن اعتراضات را به "ضد انقلاب" نسبت داده گفته است: "ما به دنبال حل مشکل هستیم از همین رو از مردم می‌خواهیم به مسئولان و تیم‌های بهداشتی اعتماد کنند."

 
ناآرامی در لردگان؛ معترضان به فرمانداری و دفتر امام جمعه حمله کردند

بیشتر بخوانید:

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت