.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 20:19

استقرار نیروهای نظامی ترکیه در مرز سوریه

دویچه وله فارسی: کاروان‌ها و تجهیزات نظامی ترکیه در مرز این کشور با سوریه مستقر شده‌اند. این نگرانی وجود دارد که اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تهدید خود را مبنی بر حمله نظامی به کردهای سوریه اجرا کند.

    
Türkisches Militär an türkisch-syrischer Grenze (picture-alliance/AP Photo/B. Ahamad)

ترکیه تجهیزات و نیروهای نظامی خود را به آقچه قلعه، واقع در منطقه مرزی جنوب شرقی، انتقال داده است. این خبر را آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه منتشر کرده است. به گزارش آناتولی، این سربازان و خودروها از شانلی اورفه مرکز استانی به همین نام در جنوب شرقی ترکیه به منطقه مرزی آمده‌اند. در آنجا ترکیه در ماه مارس یک مرکز فرماندهی را برای عملیات نظامی احتمالی در شمال سوریه افتتاح کرد.

اردوغان: عملیات هوایی و زمینی شرق فرات به زودی آغاز می‌شود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه پنجم اکتبر تصریح کرد که ترکیه در آستانه شروع عملیات نظامی در سوریه به سر می‌برد که "هم از طریق هوا و هم به وسیله نیروی زمینی" انجام خواهد گرفت.

هدف عملیات تهاجمی ترکیه احتمالا شبه نظامیان کرد "ی‌پ‌گ" در شرق رود فرات هستند که مناطقی را در مرز میان سوریه و ترکیه کنترل می‌کنند.

آمریکا از یگان‌های مدافع خلق حمایت می‌کند؛ تصویر آرشیوی است

آمریکا از یگان‌های مدافع خلق حمایت می‌کند؛ تصویر آرشیوی است

مبارزان آزادی‌خواه یا تروریست؟

ترکیه یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند و در نتیجه آن‌ها را شبه‌نظامیان تروریست می‌خواند. دولت ترکیه مدتهاست که خواهان ایجاد "منطقه‌ای امن" در شمال سوریه است که تنها تحت کنترل ترکیه باشد. اردوغان درصدد است میلیون‌ها پناهجوی سوری را نیز به چنین منطقه‌ای منتقل کند. در برابر اما آمریکا با سلاح و نیروی ویژه از یگان‌های مدافع خلق در مبارزه با جهادگرایان داعش حمایت می‌کند.

نمایندگان کردها در سوریه برنامه‌های اردوغان را خطری برای "امنیت و ثبات" در منطقه خوانده‌اند. آنها همزمان از جامعه بین‌الملل درخواست کرده‌اند که دولت ترکیه را از برنامه عملیات تهاجمی‌اش منصرف سازد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت