.
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 20:05

اخبار و گزارشات کارگری13,12 و 14 مهرماه

اخبار و گزارشات کارگری 14 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمع کارگران کارخانه آذرآب اراک در جاده اراک - تهران برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان

- چهاردهمین روز اعتراضات درکشت وصنعت نیشکر هفت تپه وبازداشت تعدادی از کارگران

- دومین روز اعتصاب جمعی از رانندگان اتوبوس درون شهری مشهد برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات

- تجمعات اعتراضی کارکنان بیمارستان شهید جلیل یاسوج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

- خاتمه موقتی سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی بدنبال وعده شورای تامین استان قزوین مبنی بر پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتیشان

- ادامه حبس کامران ساختمانگر فعال کارگری سنندج علیرغم تحویل سند 500میلیون تومانی

- آنیشا اسداللهی روز اول آبان دادگاهی می شود

- سیاست اصلی دولت‌ها در ایران در رابطه با آموزش و پرورش: خصوصی‌سازی، کالایی‌سازی و پولی سازی گسترده

*تجمع کارگران کارخانه آذرآب اراک در جاده اراک - تهران برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان

ظهر روز یکشنبه 14 مهر،صدها کارگر کارخانه آذرآب اراک در ادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان کشوری واستانی برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری، پرداخت حقوق از تیرماه سال جاری تاکنون ،عقد قرارداد کاری و تسویه کامل با بازنشستگان،دست به تجمع در جاده اراک - تهران زدند.

تجمع آذرآبی ها چند ساعتی طول کشید وموجب کندی تردد خودروها در مسیراصلی شمال به جنوب و غرب به شرق کشور وایجاد ترافیک سنگین شد.

یکی از کارگران معترض آذرآب به خبرنگار رسانه ای گفت: مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت بعد از دو سال و نیم تاکنون نتوانسته اند قرارداد کار منعقد کنند تا شرکت با مشکل مواجه نشود.

وی افزود: به روز رسانی حقوق کارگران یکی از وعده هایی مدیرعامل از 2 سال گذشته است که محقق نشده است و اکنون کارگران معوقات سه ماه خود را طلب می کنند.

یکی دیگر از آذرآبی ها گفت: اکنون کارگران در 2نوبت کاری وارد کارخانه می شوند و فقط کارت ورود و خروج خود را ثبت می کنند.

وی افزود: تامین کار، معرفی هیات مدیره و اگذاری سهام شرکت با اهلیت مهمترین خواسته کارگران است.

*چهاردهمین روز اعتراضات درکشت وصنعت نیشکر هفت تپه وبازداشت تعدادی از کارگران

روز یکشنبه 14مهربرای چهاردهمین روز، اعتراضات درکشت وصنعت نیشکر هفت تپه در راه دست یابی به مطالبات کارگران  مبنی بربازگشت بکار3همکار اخراجی،آزادی اسماعیل بخشی،مختومه شدن پرونده های قضایی تمامی کارگران ولغو خصوصی سازی ادامه پیدا کرد.

بنا بر آخرین خبرها تعدادی از کارگران این مجتمع بازداشت شدند.

درهین رابطه:

جمع بازداشتیهای کارگران هفت تپه امروز۱۴ مهر ۹۸

اسامی:

۱ یوسف بهمنی

۲ محمود خدایی

۳ ایمان اخضری

این سه کارگر امروز در هفت تپه توسط پلیس امنیت بازداشت شده اند.

همچنین یازده نفر دیگر از کارگران هفت تپه که در مسیر رفتن به تهران برای ملاقات با نماینده گان کمسیون اجتماعی مجلس عازم بودند، با هماهنگی پلیس اطلاعات وامنیت شوش، در عوارضی بزرگ راه خرام آباد تهران بازداشت شدند، علت بازداشت نامعلوم میباشد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت کارگران را که‌ عملی بغایت ناپسند، زشت و ضد کارگری می باشد را محکوم کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان میباشد.

لازم به یاد آوریست تعداد کل بازداشتی های امروز، تا اکنون چهارده نفر گزارش شده است .

اسامی پنج نفر از یازده بازداشتی به شرح زیر میباشد.

۱- محمد خنیفر

۲- ابراهیم عباسی منجزی

۳- امید ازادی

۴- حسن جوادی کهنگی

۵- مهدی داوودی

درضمن اسامی ۶ بازداشتی دیگر تا اکنون مشخص نشده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۱۴ مهر ماه ۹۸

بازداشت تعدادی از کارگران نیشکر هفت تپه

در پی اخراج ۲۰ نفر از کارگران نیشکر هفت تپه و اعتراض و اعتصاب چهارده روز کارگران این مجموعه ، امروز نیروهای امنیتی شماری از کارگران را بازداشت نمود .

امروز صبح در پی سخنرانی یوسف بهمنی و اعلام این مطلب که برای ادامه حق خواهی خود ناچار باید روانه تهران و مجلس شوند مامورین امنیتی شروع به تماس تلفنی با تعدادی از کارگران کردند و آنان را تهدید به بازداشت نمودند.

در پی فضای امنیتی ایجاد شده در شرکت نیشکر هفت تپه و حضور مامورین لباس شخصی و گشت زنی در محوطه شرکت ، ایمان اخضری از بخش کشاورزی و محمود خدایی از بخش تجهیزات، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

ایمان اخضری زمانی که خبرنگاران صدا و سیما به داخل شرکت میروند جلوی دوربین های خبرنگاران شروع به بیان مطالباتشان مینماید و همانجا اظهار میکند که کارگران برای گفتن مطالباتشان تنشان می لرزد چرا که هر لحظه احتمال دستگیری آنان وجود دارد.

کارگران حاضر در تجمعات اخیر خواستار پرداخت مطالبات مزدی خود، لغو احکام صادره علیه کارگران، بازگشت به کار کارگران اخراجی و بازگرداندن این شرکت به بخش دولتی شده بودند.

لازم به ذکر است ایمان اخضری یکی از سه کارگر اخراجی است که از برگشت بکار وی ممانعت بعمل آوردند .

14 مهر 98

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۳ نفر دیگر از کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شدند

تعدادی از کارگران هفت‌تپه قرار بود فردا دوشنبه با نماینده گان کمیسیون اجتماعی مجلس ملاقات کنند، که نیروهای امنیتی ۳ نفر از آنان را در عوارضی خرم‌آباد بازداشت نمود.

این کارگران بنا بود صبح فردا با نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس در تهران ملاقات کنند و به همین دلیل عازم تهران شده بودند.

افراد بازداشت شده محمد خنیفر که پیشتر به شش سال حبس محکوم شده است،ابراهیم عباسی منجزی و یوسف بهمنی میباشد.

کارگران هفت‌تپه دور تازه اعتراضات خود را در پی اخراج گروهی بیش از بیست تن از همکارانشان آغاز کرده‌اند و امروز چهاردهمین روز آن را سپری می‌کنند.

پیشتر در ارتباط با بازداشت ایمان اخضری و محمود خدایی توسط نیروهای امنیتی در منزلشان خبر رسانی کردیم .

اتحادیه آزاد کارگران ایران

14 مهر 1398

*دومین روز اعتصاب جمعی از رانندگان اتوبوس درون شهری مشهد برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات

روز یکشنبه 14مهر برای دومین روز متوالی،حدود 100راننده اتوبوس درون شهری مشهد(یک شرکت خصوصی) برای اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از خارج کردن اتوبوس‌ها از توقفگاه و فعالیت در خطوط خودداری کردند.

بنابه گزارشاتی که 14مهر رسانه ای شد،بدلیل اختلافات مدیران شرکت با سهامداران مطالبات این رانندگان پرداخت نشده است.

بنا بهمین گزارشات،سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد با بکارگیری راه انداختن اتوبوس‌های سازمانی ازحربه اعتصاب شکنی برای جلوگیری از احقاق حقوق این رانندگان استفاده کرده است.

*تجمعات اعتراضی کارکنان بیمارستان شهید جلیل یاسوج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

روز یکشنبه 14 مهر،جمعی از کارکنان بیمارستان شهید جلیل یاسوج درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وبلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد زدند.

یکی از کارکنان بیمارستان شهید جلیل حاضر درتجمع به خبرنگار یک رسانه محلی گفت:افرادی که در این تجمع حاضر هستند، در مدت زمان 1 سال و نیم مشغول کار بوده، اما هیچگونه حقوق و مزایا به آنها پرداخت نشده است و خواستار مطالبات خود هستند.

وی بیان کرد: در شرایط حاضر ما بلاتکلیف هستیم، تحصیلات دانشگاهی، متاهل و فرزند داریم، اما آیا بدون حقوق می توان امورات زندگی را اداره کنیم، و انتظار می رود دانشگاه علوم پزشکی و سیاسیون و کسانی که می توانند پاسخگوی مطالبات مردم بوده تکلیف این نیروها و وضعیت مطالبات آنها را مشخص کنند.

وی با اشاره به فعالیت ها و عملکرد این افراد در بیمارستان علوم پزشکی ، افزود: این افراد با توان و تلاش خود از همان ابتدا و در مراحل ساخت بیمارستان شهید جلیل فعالیت کرده اند، بنابراین از ریاست دانشگاه علوم پزشکی می خواهیم خواسته های این افراد را مورد رسیدگی قرار دهند.

وی درادامه افزود: رسالت بیمارستان رسیدگی به امور درمان مردم است، و صحیح نیست تعدادی از نیروهای بیمارستان شهید جلیل در جلوی بیمارستان، استانداری، یا علوم پزشکی مطالبه گری کنند.

یکی دیگر از معترضین نیز گفت: تعداد 120 نفر در بیمارستان شهید جلیل مشغول فعالیت در یک سال گذشته هستند، در این مدت زمان با وجود خدمات و فعالیت های متعدد هیچگونه حقوق و مزایا به ما پرداخت نشده است.

وی افزود: در شرایطی کنونی وضعیت مالی ما به قدری نامناسب است، که مجبور شده ایم در جلوی استانداری خواستار و پیگیر مشکلات شویم.

وی افزود: اکثر نیروهای بیمارستان شهید جلیل که در این مکان حضور پیدا کرده اند، دارای مدرک لیسانس، فوق لیسانس، و حتی دانشجوی دکتری هستند، که مشغول تنظیف در این بیمارستان هستند.

یکی دیگر ازکارکنان این بیمارستان گفت: بنده دارای مدرک کارشانسی ارشد در رشته عمران هستم و از سال 97 و از آذر ماه به عنوان نیروی خدماتی در آن بیمارستان مشغول شدم، در این بیمارستان در شیفت صبح ها فعالیت میکنم، اما چون حقوقی به بنده پرداخت نمی شود، مجبور هستم برای اداره زندگی شخصی در عصرها مسافرکشی کنم.

وی ادامه داد: از زمانی که در این بیمارستان مشغول شدم و دل خوش به حقوقی که باید پرداخت می شد، اقساط وامی که در گذشته دریافت کرده بودم با معوقه مواجه شود، و نتوانم آن را پرداخت کنم زیرا فرصت های شغلی دیگر برای کسب درآمد از بنده به امید شاغل بودن در این بیمارستان از بنده سلب شد.

در ادامه یکی دیگر از حاضرین در تجمع با اشاره به شرایط جذب خود، در بیمارستان شهید جلیل یاسوج گفت: زمانی که بیمارستان شهید جلیل به مرحله افتتاح رسید، اگر ما با هر شرایطی مثلا بدون آزمون، یا به قول زبان لری با "هِل و زور" به این بیمارستان آمدیم، اما چرا چرا پیمانکار 110 نیرو به کار گرفته است، چطور آنها غیر قانونی محسوب نمی شوند، یعنی فقط ما به صورت غیر قانونی استخدام   می شویم؟

وی افزود: توسط مسوولان به ما گفته شد، اگر خواسته های و مطالبات خودتان را به استانداری کشاندید، همه شما را اخراج می کنیم، و با دادن وعده مبنی بر اینکه وقت فعالیت پیمانکار به اتمام رسیده است، و با تایید پیمانکار جدید روند جذب شما را خواهیم داشت اما این یک وعده و بازی جدید است.

یکی دیگر از کارکنان معترض این بیمارستان گفت: انتظار تجمع کنندگان این است که زمان مشخصی برای وضعیت شغلی ما مشخص کنند، اما اگر این شرایط را تعیین و تکلیف نکنند همه ما به صورت دست جمعی به سمت وزارت خانه خواهیم رفت تا شاید آنها پیگیر مشکلات ما باشند.

*خاتمه موقتی سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی بدنبال وعده شورای تامین استان قزوین مبنی بر پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتیشان

کارگران کارخانه کنتورسازی بدنبال وعده شورای تامین استان قزوین مبنی بر پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتیشان موقتا سریال تجمعات اعتراضیشان را متوقف کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 14مهر،کارگران کارخانه کنتورسازی ایران با بیان اینکه در آخرین دور اعتراض آنها اعضای شورای تامین استان وعده تشکیل کارگروهی را برای تغییر وضعیت کارخانه و پرداخت مطالبات کارگران داده‌اند، در ادامه افزودند: از تقریبا ده روز پیش کارگران به امید تحقق وعده‌ها در محل کار خود حاضر شده‌ و منتظر عملی شدن وعده پرداخت مطالبات و از همه مهمتر تغییر مالکیت بخش خصوصی کارخانه هستند.

به گفته کارگران، طی یک سال گذشته آنها بارها دست به تجمع اعتراضی مقابل نهادهای مختلف دولتی در شهر قزوین زده و خواستار مشخص شدن وضعیت کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه خود شده‌اند.

کارگران کنتورسازی ایران با بیان اینکه از سال 95 تاکنون حدود 25 ماه حقوق معوقه از کارفرما طلبکاریم و پرداخت حق بیمه‌هایمان با مشکل جدی مواجه است، در ادامه افزودند: منتظر عملی شدن پرداخت مطالبات مزدی، معوقات بیمه‌ای، تامین امنیت شغلی، تعیین تکلیف وضعیت کارخانه و مالکیت آن هستیم که از یکسال و نیم پیش دچار مشکل شده است.

آنها اظهار داشتند: این واحد تولیدی نزدیک به یک دهه است که با مشکلات تولید مواجه است و در حال حاضر هیچ گونه فعالیتی ندارد.

*ادامه حبس کامران ساختمانگر فعال کارگری سنندج علیرغم تحویل سند 500میلیون تومانی

روز یکشنبه 14 مهر، خانواده کامران ساختمانگر با آماده کردن قرار وثیقه ایی که دادگاه برای آزادی وی تعیین کرده بود به شعبه دوم دادگاه سنندج مراجعه کردند.

قاضی پرونده بجای آزادی این فعال کارگری به خانواده اش گفت:که پرونده ایشان را به شعبه یک دادگاه سنندج و قاضی سعیدی ارجاع خواهند داد.

آنیشا اسداللهی روز اول آبان دادگاهی می شود

صبح روز شنبه 13 مهر، آنیشا اسداللهی از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر پس از مراجعه به دادگاه انقلاب شعبه 26 ، ابلاغیه کیفر خواست خود را دریافت کرد.

بنابر ابلاغیه‌ی دریافت شده، چهارشنبه یکم آبان جلسه دادگاه ایشان برگزار خواهد شد.

اتهامات وارد به ایشان، اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم و آسایش عمومی می‌باشد.

*سیاست اصلی دولت‌ها در ایران در رابطه با آموزش و پرورش: خصوصی‌سازی، کالایی‌سازی و پولی سازی گسترده

به بهانه 5اکتبر روز جهانی معلم،جعفر ابراهیمی (بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران) در ارتباط با اهمیت گفتمانِ «معلمان جوان» و رویکرد سیاست‌های حاکم می‌گوید: وضعیت آموزش در ایران ذیل سیاست اصلی دولت‌ها یعنی خصوصی‌سازی، کالایی‌سازی و پولی سازی گسترده قابل‌بررسی و تحلیل است.

جعفر ابراهیمی طی گفتگو با خبرنگار رسانه ای بتاریخ 14مهر، با تاکید بر اینکه، پولی‌سازی آموزش به «طرد» می‌انجامد، به سیاست‌های تعدیلی دولت در آموزش و پرورش می‌پردازد.

شعار امسال یونسکو برای روز جهانی معلم (پنجم اکتبر) بر اهمیت «معلمان جوان» تاکید دارد؛ این سازمان فرهنگی معتقد است؛ معلمان جوان و کسانی که تازه به حرفه آموزش قدم می‌گذارند، آینده شغل معلمی را رقم می‌زنند؛ به اعتقاد این سازمان، سرمایه‌گذاری روی معلمان جوان، سرمایه‌گذاری روی آموزش کیفی دانش‌آموزان است.

اما در ایران وضعیت «معلمان جوان» چگونه است؛ چقدر روی کسانی که تازه وارد شغل معلمی شده‌اند، سرمایه‌گذاری می‌شود؛ جعفر ابراهیمی (بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران) در ارتباط با اهمیت گفتمانِ «معلمان جوان» و رویکرد سیاست‌های حاکم می‌گوید: وضعیت آموزش در ایران ذیل سیاست اصلی دولت‌ها یعنی خصوصی‌سازی، کالایی‌سازی و پولی سازی گسترده قابل‌بررسی و تحلیل است. ساختار ی که مبتنی بر ساختار اقتصادی و سیاسی مسلط است با سرعتی دیوانه‌وار به سمت پولی شدن هر چه بیشتر می‌رود؛ هم‌زمان گسترش طرح «خرید خدمات آموزشی» طبق برنامه ششم توسعه راه را برای مافیای آموزشی و سودجویی باندهای ثروت و قدرت فراهم نموده است و در نتیجه بازار آموزش، بازار امنی برای سوداگری شده است.

وی تاکید می‌کند: سیاست‌های نئولیبرالی که در سازمان برنامه و بودجه طرح‌ریزی و به آموزش‌وپرورش ابلاغ می‌شود نشان می‌دهد که هدف دولت، تعدیل گسترده نیرو همراه با عدم استخدام رسمی و عدم جذب دانشجویان دبیری است و تأمین نیرو از طریق معلمان خرید خدمتی، اولویت اصلی دولت است.

به گفته‌ی ابراهیمی، دولت فقط هوای جیب خود را دارد و می‌کوشد با ارزان‌سازی نیروی کار و بی‌ثبات کاری، هزینه تأمین نیرو را به حداقل برساند.

مدارس حمایتی؛ حرکت در جهت کالایی‌سازی بیشتر

وی ادامه می‌دهد: واگذاری مدارس تحت عنوان "مدارس حمایتی" به بخش خصوصی و به‌کارگیری معلمان خرید خدمت در این مدارس، حربه دولت است برای کالایی‌سازی هرچه بیشتر آموزش؛ معلمانی که از سر ناچاری به حقوقی نصف حداقل دستمزد تن می‌دهند و بیمه ندارند، از روی ناچاری تن به این نوع کار کردن می‌دهند.

ابراهیمی با بیان اینکه «این جهت‌گیری استراتژیک نه‌تنها نیروی کار آموزش و معلمان جوان را بی‌آینده می‌کند بلکه آینده آموزش نیز به محاق می‌رود» ادامه می‌دهد: درجایی که معلمان یک کشور آینده روشنی پیش رو ندارند چگونه مدرسه می‌تواند افقی روشن برای کودکان باشد؟ معلمی که مهارت لازم به وی آموزش داده نشده است با این محتوای صلب چگونه می‌تواند در شکوفایی کودکان مؤثر باشد؟ اینجاست که کودکی دانش آموزان به یغما می‌رود و بازار مافیای آموزشی برای تبلیغ کالاها گرم می‌شود؛ مدارس لاکچری با تبلیغات دروغین خانواده‌ها را به سمت خود جذب می‌کنند و کودکان طبقات محروم و مطرود از مدرسه طرد می‌گردند تا نیروی کار ارزانی باشند در خدمت مافیای اقتصادی و تجارت سیاه.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 12 و 13 مهرماه 1398 همراه با ضمیمه (ویژه 5 اکتبر روز جهانی معلم)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- ادامه تجمعات اعتراضی اهالی خشمگین روستای چنار محمود نسبت به سرایت بیماری ایدزبدنبال آزمایش قند خون مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان لردگان و حمله ور شدن نیروهای انتظامی به آنها و بازداشت وزخمی کردن چند نفرشان

- ادامه اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران اخراجی شهرداری ساری

- اعتراض کارگران پروژه طرح آبرسانی به دهدشت غربی(جهاد نصر کرمانشاه) نسبت به عدم 6ماه حقوق همزمان با بازدید هوایی وزیر نیرو

- اعتصاب وتجمع رانندگان سرویس مدارس کاشمر نسبت به نرخ کرایه ها

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده پتروشیمی دانشگاه بجنورد نسبت به حذف سرویس رفت وآمد

- خودکشی کارگر جوان یک نانوایی رشت

- مرگ وسوختگی 10 کارگر یک کارگاه تولیدی کفش قم در حادثه آتش سوزی

- جان باختن کارگرتعمیرکار آسانسور حین کار در ساختمان مرکزی هلال احمر

- مصدومیت دست کارگر 20ساله یک کارگاه تولید لوازم التحریرتهران براثر گیرکردن در دستگاه خمیر سازی

- آسیب دیدگی انگشتان دست کارگر20ساله کارگاه تولیدی غذایی شهر ری براثر گیر کردن در دستگاه هسته گیر آلبالو

- مصدومیت شدید یک کارگر22ساله در تهران زیر آوار ساختمان

*ادامه تجمعات اعتراضی اهالی خشمگین روستای چنار محمود نسبت به سرایت بیماری ایدزبدنبال آزمایش قند خون مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان لردگان و حمله ور شدن نیروهای انتظامی به آنها و بازداشت وزخمی کردن چند نفرشان

روز شنبه 13مهر، اهالی خشمگین روستای چنار محمود در ادامه اعتراضاتشان نسبت به سرایت بیماری ایدزبدنبال آزمایش قند خون،دست به تجمع مقابل فرمانداری،مرکز بهداشت ودفتر امام جمعه شهرستان لردگان زدند.

 

 

بنا به گزارشات و ویدئوهای منتشره در شبکه اجتماعی و رسانه ای شده،نیروهای انتظامی به آنها یورش آوردند وتعدادی از معترضین را بازداشت وچندنفرشان را زخمی کردند.

اهالی روستای چنارنیزنگرانی و خشمشان را نسبت به بی تفاوتی نمایندگان حاکمیت در شهرستان وعدم پاسخگویی به آنها باحمله به ساختمان فرماداری،مرکز بهداشت و دفترامام جمعه این شهرستان وسردادن شعارهایی علیه نمایندگان دولت و روحانیت بنمایش گذاشتند.

*ادامه اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روز شنبه 13مهر برای سیزدهمین روز متوالی،جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به اعتصابشان ادامه دادند وتجمعی پای سنگر (مقابل ساختمان مدیریت شرکت)باشرکت تعداد بیشتری از کارگران بخش های مختلف این مجتمع منجمله کشاورزی برپاشد.

چند نفر از کارگران با ایراد سخنانی در سنگر خواسته هایشان را مبنی بربازگشت بکار3همکار اخراجی،آزادی اسماعیل بخشی،مختومه شدن پرونده های قضایی تمامی کارگران ولغو خصوصی سازی اعلام کردند.

یکی از سخنرانان با تاکید برادامه کشت نیشکر در مجتمع،خطاب به مسئولین اعلام کرد در صورت عدم پاسخگویی به خواسته هایشان،کارگران مجبورند برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق طلبانه شان وتحقق خواسته های برحقشان از روش های دیگری بهره بگیرند.

*تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران اخراجی شهرداری ساری

عصر روز شنبه 13مهر، کارگران اخراجی شهرداری ساری در ادامه اعتراضات دامنه دارشان مقابل ساختمان شهرداری،دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر زدند.

روزیکشنبه 7مهر ماه 98،شهردار جدید ساری که کمتر از دو هفته از تایید حکمش می گذرد حدود600کارگر این شهرداری را از کار اخراج کرد.

در خلال روزهای گذشته این کارگران برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به اخراج با تجمع مقابل ساختمان این شهرداری خواستاربازگشت بکار شدند.

*اعتراض کارگران پروژه طرح آبرسانی به دهدشت غربی(جهاد نصر کرمانشاه) نسبت به عدم 6ماه حقوق همزمان با بازدید هوایی وزیر نیرو

روز شنبه 13مهر همزمان با بازدید هوایی وزیر نیرو ،جمعی از کارگران پروژه طرح آبرسانی به دهدشت غربی(جهاد نصر کرمانشاه )برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 6 ماه حقوق قصد دیدار با وزیر نیرو را داشتند که موفق نشدند.

یکی از کارگران معترض به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: به دلیل عدم پرداخت مطالبات ما در شش ماهه گذشته نتوانستیم برای ماه مهر برای سه فرزندم خردیدی داشته باشیم و تحمل این وضعیت برای ما حقیقتاً طاقت فرسا است.

وی در ادامه اظهارکرد: مسئولان جهاد نصر کرمانشاه نیز از کمبود اعتبار و عدم تخصیص آن از سوی مسئولان آب منطقه ای گلایه دارند که در این بین ما کارگران چه گناهی کردیم که باید در مقابل فرزندانمان شرمنده باشیم.

یکی دیگر از کارگران معترض این پروژه گفت: مشکلات و گرفتاری ها چنان زیاد است که انتظار داشتیم که مسئولان حداقل رسیدگی می کردند و امروز نیز تلاش کردیم که شخص وزیر را از نزدیک ببینیم ولی به دلیل بازدید هوایی وی قادر به دیدار چهره به چهره با وی نشدیم ولی انتظار داریم مشکلات ما را هرچه سریعتر پیگیری کنند.

*اعتصاب وتجمع رانندگان سرویس مدارس کاشمر نسبت به نرخ کرایه ها

اواخر هفته گذشته،جمعی از رانندگان سرویس مدارس کاشمر در استان خراسان رضوی برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان به رویکرد اداره آموزش و پرورش مبنی بر عدم افزایش نرخ قیمت کرایه‌ها در سال تحصیلی جدید دست از کارکشیدند وبا بصف کردن مینی بوس هایشان مقابل اداره آموزش وپرورش تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ12مهر،تعدادی از این رانندگان گفتند : مسائلی که قبل از مهرماه باید با مذاکره وتفاهم حل و فصل می‌شد با عدم ارائه راهکار و نشست و تفاهم به مهرماه کشیده شد و نارضایتی بسیاری از مینی‌بوس‌داران که همگی رانندگان سرویس مدارس هستند را به به وجود آورد.

بنابهمین گزارش،پس از اعتراض این رانندگان رئیس آموزش و پرورش و مسئول سامانه سرویس مدارس شهرداری به میان آنها رفت و با شنیدن حرف و اعتراض رانندگان تصمیم هایی برای حل موقت موضوع گرفته شد .

براساس این تصمیم نرخ کرایه مینی بوس 42 هزار و پانصد تومان و سواری 65 هزارتومان تعیین شد البته این وعده و قول هم داده شد که سال آینده نرخ ها افزایش و متناسب تر خواهد شد.

به گفته این رانندگان هزینه روزانه یک مینی بوس از بیمه تا استهلاک ، سوخت و سایر موارد مبلغ 100 هزار تومان است که با حساب رفت و آمدهای مکرر و توقف و حرکت چندباره در روز استهلاک خودرو‌هاچند برابر هم می‌شود و به نوعی این کار اصلا صرفه اقتصادی ندارد و نرخ ها باید متناسب با همه این موارد باشد.

از طرف دیگر این رانندگان گفتند: این مسائل باید قبل از شروع مدارس حل می‌شد اما متاسفانه تا قبل از اعتراض ما اقدامی انجام نگرفت و جالب تر اینکه الان نیز اجبارا این نرخ ها را قبول کرده‌ایم .

شهرداری می گوید حتما باید رانندگان ثبت سامانه سپند باشند و در صورتی که ثبت سامانه نباشند به آنها برچسب داده نخواهد شد و اعمال قانون خواهند شد. آموزش و پرورش هم می گوید کاری به ثبت نام رانندگان در سامانه سپند ندارد و خودمان باید هزینه سرویس را از والدین بگیریم و این اداره تعهدی در قبال سرویس مدارس نداشته و صرفا پیگیر3/5درصد حق خود است. در صورتی که اگر آنها چنین تعهدی ندارند پس نرخ گذاری را به خودمان واگذار کنند و یا از حق3/5 درصد خودشان که بیشتر از حق ما پیگیرش هستند صرف نظر کنند .

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده پتروشیمی دانشگاه بجنورد نسبت به حذف سرویس رفت وآمد

روز شنبه 13مهر،جمعی از دانشجویان دانشکده پتروشیمی دانشگاه بجنورد در اعتراض به حذف سرویس رفت وآمد دست به تجمع در این دانشکده زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،دانشکده پتروشیمی دانشگاه بجنورد از 2سال پیش افتتاح شد و با حدود 700 دانشجو در فاصله حدود یک کیلومتری از سلف و مسجد، روی تپه‌های دانشگاه قرار دارد و دانشجویان باید با پای پیاده و سلف این مسیر سربالایی تا دانشکده را طی کنند.

سال 96و همزمان با افتتاح این دانشکده، دانشجویان در اعتراض به این وضعیت دست به اعتراض زدند و در نهایت 2 اتوبوس برای خدمت دهی به دانشجویان ساماندهی شدند، اما در سال جاری دوباره این سرویس‌ها به حالت معلق در آمدند. همین موضوع و با توجه به نزدیک شدن فصل سرما، دانشجویان را به تجمع مقابل این دانشکده وادار کرد.

پس از گذشت چندازساعت تجمع دانشجویان، مسئولان حاضر به برگزاری جلسه با حضور نمایندگان دانشجویان شدند واعلام کردند که با بخش خصوصی برای سرویس دهی به دانشکده پتروشیمی وارد مذاکره شده و نتیجه به گوش دانشجویان خواهد رسید.

*خودکشی کارگر جوان یک نانوایی رشت

بامداد روز جمعه 12 مهر، یک کارگر 21ساله در یک نانوایی واقع در محله حمیدیان رشت خود را حلق آویز کرد وجانش را ازدست داد.

*مرگ وسوختگی 10 کارگر یک کارگاه تولیدی کفش قم در حادثه آتش سوزی

عصر روز شنبه 13مهر،بدنبال آتش سوزی یک کارگاه تولیدی کفش واقع در در خیابان هفت تیر قم

یک کارگر35ساله جان باخت وکارگر دیگر دچار سوختگی وبه بیمارستان های بهشتی ونکویی این شهر منتقل شدند.

*جان باختن کارگرتعمیرکار آسانسور حین کار در ساختمان مرکزی هلال احمر

روز جمعه 12مهر،یک کارگر فنی شرکت پیمانکار نگهداری آسانسور حین کارسرویس دوره ای در ساختمان مرکزی هلال احمرمابین کابین و دیواره چاه آسانسور گیر کرد و جان خود را از دست داد.

*مصدومیت دست کارگر 20ساله یک کارگاه تولید لوازم التحریرتهران براثر گیرکردن در دستگاه خمیر سازی

روز شنبه 13مهر،یک کارگر 20ساله تبعه افغانستان حین کار در یک کارگاه تولید لوازم التحریرواقع در حکیمیه تهران دستش در دستگاه خمیر ساز گیر کرد وآسیب دید وتوسط امدادگران اورژانس به بیمارستان منتقل شد.

*آسیب دیدگی انگشتان دست کارگر20ساله کارگاه تولیدی غذایی شهر ری براثر گیر کردن در دستگاه هسته گیر آلبالو

بعد از ظهر روز شنبه 13مهر،یک کارگر 20ساله حین کار دریک کارگاه تولیدی غذایی واقع در شهر ری دست راستش تا مچ به داخل دستگاه هسته گیر آلبالو فرو رفت ودچار مصدومیت و لهیدگی وخونریزی شدید شد وتوسط امدادگران اورژانس به بیمارستان انتقال یافت.

*مصدومیت شدید یک کارگر22ساله در تهران زیر آوار ساختمان

بعد از ظهر روز جمعه 12مهر،یک کارگر 22ساله تبه افعانستان حین کار یک ساختمان مسکونی قدیمی سه طبقه واقع در خیابان خواجه عبدالله تهران براثر ریزش سقف زیر تلی از سنگ وخاک گرفتار واز نواحی مختلف بدن دچار آسیب دیدگی شد وبه بیمارستان انتقال یافت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

ضمیمه اخبار وگزارشات کارگری 12 و 13 مهر ماه 1398(ویژه 5 اکتبر روز جهانی معلم)

- گزارشاتی در باره تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش بمناسبت 5اکتبر روزجهانی معلم:

1- گزارشی از تجمع روز جهانی معلم در تهران روبروی وزارت آموزشو پرورش در خیابان سپهبد قرنی

2- گزارش شورای بازنشستگان ایران از تجمع امروز ۵ اکتبر 13 مهر روز جهانی معلم

3- گزارش رسانه ای شده:

- دیدارها:

1- دیدار جمعی از دوستان، فعالین و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده معلمان زندانی؛ اسماعیل عبدی ومحمدحبیبی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

2- دیدار جمعی از دوستان، فعالان و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده عبدالرضا قنبری معلم زندانی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

- بیانیه ها وپیام ها:

1- بیانیه شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران به مناسبت روزجهانی‌معلم

2- کانون صنفی معلمان ایران( تهران)

3- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) به مناسبت روز جهانی معلم

4- بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر به مناسبت روز جهانی معلم

5- پیام انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی به مناسبت روزجهانی‌معلم

*گزارشاتی در باره تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش بمناسبت 5اکتبر روزجهانی معلم:

1- گزارشی از تجمع روز جهانی معلم در تهران روبروی وزارت آموزشو پرورش در خیابان سپهبد قرنی

   13 مهر 1398

معلمان جهان اتحاد اتحاد

طبق فراخوان داده شده از طرف گروه های معلمان باز نشسته وشاغل حدود 150 نفر از معلمان باز نشسته به دادخواهی و حق طلبی و اعتراض به بی توجهی مسئولان گرامی داشت روز جهانی معلم تجمع اعتراضی بر پا کردند.

چند نفر از همکاران باز نشسته صحبت هایی حول :

اجرا نشدن قوانین در رابطه باحقوق باز نشستگان ؛ بیمه ها وبیمه تکمیلی و عمر ودرمان رایگان وبا کیفیت وحقوق های زیر خط فقر !؛ خصوصی سازی تحصیل وصندوق های باز نشستگی وتهدیدهای وزارت اطلاعات و احضارهای همکاران به اوین وباز جویی های چند ساعته از معلمان باز نشسته گفتند.

در این تجمع اعتراضی شعارهایزیر سر داده شد:

معیشت منزلت معیشت سلامت با بیمه کار آمد حق مسلم ماست

خط فقر 7 میلیون حقوق ما 2میلیون

فریاد فریاد از این همه بیداد

تا اختلاس باقیه سفره ما خالیه

نوبت ما که می شه خزانه خالی می شه

معلم زندانی آزاد باید گردد

تحصیل رایگان اجرا باید گردد

درمان رایگان حق مسلم ماست

اختلاس نجومی فلاکت عمومی

و چند شعار دیگر

در این زمان چند نفر از همکاران پوستر به دست برای مردم روز جهانی معلم را معرفی کردند که مورد استقبال مردم در خودرو ها وعابرین پیاده واقع شدند؛ مردم به علامت همبستگی دستان خودرا بالا می بردند.

سپس قطعنامه توسط دو همکارخوانده شد :

در قطعنامه از :

پرداخت حق غائله مندی زنان مجرد طبق بند 4 ماده 68قانون مدیریت خدمات کشوری

اجرای تحصیل رایگان طبق بند30قانون اساسی

پرداخت به موقع حق التدریس وپرداخت معوقات معلمان حق التدریس و حمایت از

همکاران شاغل حق التدریسی و۰۰۰گفته شد .

در پایان تجمع کنندگان با شعار تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم به طرف میدان فردوسی( مترو)

راهپیمایی کردند با شعار های:

معلم کارگر دانشجوی زندانی آزاد باید گردد

تحصیل رایگان اجرا باید گردد

سراسر ایران معلمان در زندان

معلم زندانی آزاد باید گردد

درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید

پایان این تجمع اعتراضی را اعلام کردند.

تهران 13 مهر 1398  

روز جهانی معلم گرامی باد

 

2- گزارش شورای بازنشستگان ایران از تجمع امروز ۵ اکتبر 13 مهر روز جهانی معلم

جای شاغلین خالی بود!.

بیش از صدنفر تجمع کننده ی معترض در مقابل وزارت آموزش و پرورش تهران جمع شدند.

ابتدا ۳ تن از همکاران بازنشسته حول مطالبات بر زمین مانده سخن گفتند: از خصوصی سازیها و بیمه های نا کارآمد از جمله بیمه اصلی و پایه ، وهم شرکتهای "تکمیل درمان" که سود بازاری برای این قبیل شرکتها شده، تا دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر، ازگرانی و اختلاس تا بی توجهی و دروغ پراکنی مسئولینی که با در اختیار داشتن رسانه های مسلط، به جز وعده های پوشالی چیز دیگری تحویل بازنشسته نمیدهند و به انحاء مختلف از اجرای قوانین و مصوباتی که خودشان امضا کرده اند سر باز میزنند.

بعد از آن جمعیت با شعارهای ممتد؛ مسئولین را به پاسخگویی فرا خواندند ولی واکنشی از جانب مسئولین دیده نشد.

طبیعی ست مسئولینی که نه میخواهند و نه اراده ای برای پاسخ به بهبود زندگی بازنشستگان دارند، خود را از دید تجمع کنندگان پنهان کنند.

شعارها عمدتا حول درمان و حقوق و آزادی معلمین در بند بود:

خط فقر ۷ میلیون، حقوق ما ۲ میلیون

مسول بی لیاقت، خجالت، خجالت

تا حق خود نگیریم از پای نمینشینیم

شاغل و بازنشسته، اتحاد اتحاد

مجلس جنایت میکند. دولت حمایت میکند.

بازنشسته بیدار است؛ از تبعیض بیزار است

بازنشسته به پا خیز، برای رفع تبعیض

معلم زندانی آزاد باید گردد

در پایان قطعنامه خوانده شد که بر محور مطالبات بازنشستگان و اخطار به همه نهادهای مسئول بود که بیش از این بی توجهی به معیشت و زندگی مردم قابل تحمل نیست.

شورای بازنشستگان ایران

3- گزارش رسانه ای شده:

به معیشت معلمان رسیدگی کنید/ با خصوصی‌سازی آموزش مخالفیم

معلمان شاغل و بازنشسته با حضور مقابل وزارت آموزش و پرورش نسبت به سیاست‌های نادرست آموزشی انتقاد کردند.

امروز ۵ اکتبر مصادف با ۱۳ مهر که همزمان با روز جهانی معلم است، معلمان شاغل و بازنشسته با حضور مقابل وزارت آموزش و پرورش به سیاست‌های نادرست آموزشی اعتراض کردند.

 

معلمان می‌گویند: بهبود معیشت معلمان شاغل و بازنشسته، پرداخت مطالبات فرهنگیان، بهبود وضعیت بیمه‌ای و درمانی و توقف سیاست‌های خصوصی‌سازی، مهم‌ترین خواسته‌های ماست.

معلمان خواستار توقف سیاست‌هایی از قبیل پولی‌سازی آموزش و خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی هستند و می‌گویند قانون مدیریت خدمات کشوری باید طابق‌النعل بالنعل برای بازنشستگان فرهنگی اجرایی شود.

این معلمان از مسئولان وزارت آموزش و پرورش درخواست دارند به صدای مطالبه‌گری آنها گوش فرابدهند.

*دیدارها:

1- دیدار جمعی از دوستان، فعالین و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده معلمان زندانی؛ اسماعیل عبدی ومحمدحبیبی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

جمعه: ۱۲ مهر ۱۳۹۸

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

 

 

2- دیدار جمعی از دوستان، فعالان و اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده عبدالرضا قنبری معلم زندانی،به مناسبت ۱۳ مهرماه، روز جهانی معلم.

۵شنبه؛ ۱۱ مهر ۱۳۹۸

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

 

*بیانیه ها وپیام ها:

1- بیانیه شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران به مناسبت روزجهانی‌معلم

بی شک معلمان در کنار دانش آموزان از ارکان اصلی نظام آموزشی هستند. نظام آموزشی که اگر مبتنی بر یک محتوای انسان محور باشد می تواند در ساختن جامعه ای بهترموثر باشد و جامعه بهتر با نیروی انسانی خلاق و جویا مهیا می شود. برای شکوفایی استعداد و ظرفیت های وجودی نیروهای بالقوهٔ فرزندان این مرز و بوم و پرورش و تربیت شهروندان خوب، جامعه نیازمند آن است که بهترین مکان ها، مدرسه و توانمندترین افراد، معلم شوند. این امر در صورتی میسر می شود که جایگاه شغلی معلم بالا و منزلت اجتماعی از آن او باشد.

   یونسکو،شاخه‌ی آموزشی،علمی وفرهنگی سازمان ملل بخاطر اهمیت نقش معلم در ساختار جامعه،۵ اکتبر مصادف با ۱۳ مهر را روزجهانی‌معلم نامیده است.

شورای‌هماهنگی فرهنگیان این روز را به تمام معلمان جهان، به ویژه معلمان دربند و فرهنگیان بازنشسته و شاغل در سراسر ایران، صمیمانه تبریک می گوید.

سازمان یونسکو برای روزجهانی معلم امسال، شعار " معلمان‌جوان آینده‌حرفه‌معلمی " را برگزیده است.

شورا به تمام معلمان جوان ودانشجو معلمان این نامگذازی را تبریک می گوید و یادآور می شود، با تمام مشکلات رفاهی و معیشتی، حرفه معلمی از جمله معدود شغل هایی هست که هنوز مناسبات پول و کالا، آنرا از ماهیت انسانی تهی نکرده و در صورتی که معلمان بتوانند به عنوان یک آموزشگر قدرتمند، آموزشی کیفی و عادلانه و انسانی را محقق سازند، می توان به تربیت شهروندانی آزاد، برابری‌خواه، با اخلاق، خلاق، فداکار، پرسشگر، مشارکت‌جو، شجاع، دوستدار محیط زیست و طبیعت، صادق و دریک کلام شهروندمطلوب امیدوار شد.

برای این منظور ما معلمان باید ابتدا این ویژگی‌ها را در خود بارز و بالغ نماییم. حق و حقوق خود و دانش‌آموزان مان را از مسؤلان مطالبه کنیم تا کودکان این سرزمین درس مطالبه گری را در عمل از معلمان خود بیاموزند. نتیجه مطالبه گری پاکدستی و وظیفه شناسی کاربدستان را بدنبال دارد.

در اینجا برای آن دسته از افراد و مسئولانی که ازنام گذاری امسال به نام " معلمان جوان" درک درستی ندارند یا از کنار ان به سادگی می گذرند یادآور می شویم،اگر امروز بنا بر گفته وزیر آموزش و پرورش با کمبود 108 هزار معلم روبرو هستیم به خاطر سیاستگذاری های اشتباه در آموزش و پرورش و بی توجهی به امنیت شغلی و معیشتی معلمان است.

در حال حاضر وضعیت آموزشی و رفاهی دانشجو معلمان در دانشگاه فرهنگیان تحت تاثیر مدیریتی ناکارامد و مبتنی بر رانت است. فضای واحدهای زیرمجموعه دانشگاه فرهنگیان بسته، غیرپویا و مبتنی بر تفکیک جنسیتی است. سطح کیفی آموزش پایین است و آموزش های دوره تربیت معلم با نیازهای واقعی آنان در مدرسه همخوانی ندارد و خبری از مشارکت و شیوه های نوین آموزشی نیست.

حداقل 45 درصد حقوق دانشجویان بخاطر هزینه خوابگاه و غذا به آنان پرداخت نمی گردد و ساختار پلیسی و ایدیولوژیک حاکم موجب شده است صدایی به جز صدای تشکل های دانشجویی وابسته به نهادهای حاکمیتی مانند بسیج دانشجویی در دانشگاه فرهنگیان شنیده نشود.

طبیعی است معلمان جوانی که اینگونه ایدئولوژیک تربیت می گردند نمی توانند آینده شغل معلمی را به سمت رشد و بالندگی سوق دهند.

از سویی وضعیت معلمان جوانی که از طریق ماده 28 و آزمون استخدامی به کسوت معلمی در آمده اند بهتر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان نیست. بخاطر صرفه جویی اقتصادی، این معلمان چنان که لازم و شایسته است دوره های مهارت آموزی را طی نکرده اند و چون استخدامشان رسمی نیست دارای امنیت شغلی وفکری نبوده و همواره خود را در معرض اخراج و تعدیل، احساس می کنند. این مشکل باعث شده است که این معلمان به خاطر تهدیدهای دوایر حراستی کمتر مطالبه گر باشند.

دسته بعدی معلمان جوان با گسترش طرح غیرقانونی خرید خدمات آموزشی، از بین جوانان تحصیلکرده و جویای کار وارد این حرفه ی حساس شده اند. در این طرح که معلم و دانش آموز و مدرسه چون کالایی به بخش خصوصی واگذار میگردد، هدف گم شده و پیمانکار برای صرفه و سود بیشتر معلمان جوان رابا کمترین دستمزد و گاها بی هیچ بیمه و تعهدی، استثمار میکند. اینگونه معلم با چنین طرحی کدام هدف آموزش و پرورش را مهیا میکند!؟

دسته دیگر معلمان جوان، سرباز معلمان هستند که اکثرا در شرایط سخت و در مناطق دور افتاده خدمت می کنند وتعطیلات تابستان نیز، مجبورند در ادارات حضور داشته باشند. این معلمان جوان نیز به لحاظ حقوقی وضعیت مشابه معلمان خرید خدمتی دارند و آموزش و پرورش برایشان تنهایک دوره دو ساله است و کمترین آموزش تخصصی را میبینند. این امر می تواند در امر آموزش آسیب‌زا باشد.

باوجود اینهمه دغدغه، دولت کوشیده دانشجو معلمان را از وضعیت آزمایشی رسمی به سمت آزمایشی- پیمانی سوق دهد و موجبات نگرانی و بی ثباتی شغلی آنان را فراهم کرده است.

دولت با استخدام معلمان از طریق ماده ی ۲۸ سعی دارد از زیر بار تعهد استخدامی قطعی و هزینه ی تحصیل معلمان متخصص شانه خالی کند و این خود خلاف آموزش معلمان و استخدام انها براساس سند تحول بنیادین میباشد که وزارت اموزش و پرورش را مکلف کرده که نیروی مورد نیازخویش را از طریق دانشگاههای پردیس فرهنگیان تامین نماید.

همچنین براساس ردیف ۴ تبصره ۱۹ و ردیفهای ۱ و ۳ بند «ب» تبصرۀ ۲۱ لایحۀ بودجۀ سال ۱۳۹۸، دولت مصوب کرده سالانه ۱۰ درصد دانش‌آموزان را از طریق طرح خرید خدمات آموزشی بگیرد و تا پایان سال ۱۳۹۹، حداقل ۵۰ درصد نیروی انسانی موردنیاز خود را از طریق معلمان خرید خدمتی تأمین کند. اگر چه این تبصره‌ها از سوی کمیسیون آموزش مجلس حذف شده‌اند اما طی روزهای گذشته شاهد سپردن مدارس بزرگ حتی در تهران به پیمانکار بخش خصوصی تحت عنوان " مدارس حمایتی" بودیم که نشان از عزم جدی دولت برای #بی‌ثبات‌سازی شغل معلمی و تاراج اموزش اساسی دارد.

شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران وظیفه خود می داند از حقوق صنفی و آموزشی تمام معلمان جوان از رسمی تا غیررسمی، خریدخدمتی تا سرباز معلم، دولتی تا خصوصی که هم اکنون مشغول به خدمت هستند دفاع نماید اما با تاکید بر وظیفه دولت برای تامین شغل برای تمام شهروندان، بر توقف واگذاری مدارس به بخش خصوصی، توقف خرید خدمات آموزشی به پیمانکاران، عدم استفاده از سربازان در مدرسه، تاکید دارد و ساز و کار استخدام رسمی و تربیت معلم از طریق دانشگاههای سراسری و دولتی مبتنی بر شیوه های نوین تدریس را مناسب برای جذب معلمان جوان می داند.

اگر مسئولان بخواهند به سیاست های ضدآموزشی و ضد معلمی فعلی خود ادامه دهند در پایان دهه نود ما شاهد معلمان جوانی هستیم که از عدم امنیت شغلی برخوردارند و اگر قرار باشد بخاطر سیاست های انقباضی و تعدیل نیرو، معلمان همواره نگران آینده شغلی خود باشند در حالیکه امنیت فکری و روانی انها مرتبط با آموزش و اینده کودکان است، چگونه این مجموعه میتواند به سمت شکوفایی ، پیشرفت و توسعه حرکت کند!؟

ما امیدواریم فرادستان به جای نگاه بنگاهی و بازاری، صرفه جویی اقتصادی و تعدیل نیرو ، آموزش و پرورش را در اولویت قرار دهند و زمینه های رغبت و گرایش جوانان خلاق را به کسوت معلمی مهیا نمایند.

شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران طبق اعلام قبلی برای نکوداشت روز‌جهانی‌معلم درحال رایزنی با وزارتخانه و ادارات اموزش و پرورش میباشد تا طی هفته جاری، گردهماییهایی در سراسر کشور با محوریت چالشهای پیش روی آموزش و راهکارهای برآورده شدن مطالبات صنفی فرهنگیان در گفتمانی رو در رو با مسوولین، برگزار نماید.

تعدادی از استانها و ادارات زمان و مکانی را به این امر اختصاص داده اندو مابقی نیز درحال رایزنی هستند.

بدیهی است که درصورت عدم همکاری مسئولین با این خواسته ی برحق و حداقلی، شورای هماهنگی حق اعتراضات قانونی صنفی را برای پیگیری مطالبات خود محفوظ میداند.

بامید جایگاه شایسته برای معلمین و دانش آموزان ایران در سطح جهانی.

شورای‌‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران

             ۱۳ مهر ۱۳۹۸

2- کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

۵ اکتبر(۱۳ مهر) روز جهانی معلم بر همه معلمین و فعالان عرصه آموزش کشور، بویژه خردورزانی که برای اعتلای آموزش، شادی کودکان و قدر و منزلت انسان ها تلاش می کنند مبارک باد.

شعار روز جهانی معلم( ۲۰۱۹-یونسکو):

"معلمان جوان، آینده این حرفه اند"

"YOUNG TEACHERS , THE FUTURE OF THE PROFSSION"

شعار سال تحصیلی ۹۹- ۱۳۹۸کانون صنفی معلمان ایران؛

«آموزش ایدئولوژیک،صدای جامعه را نمی شنود»

به امید روزی که هیچ کودکی از مهر جا نماند، و هیچ انسانی بخاطر اندیشه و عقیده از حقوق خویش بی بهره نباشد.

3- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) به مناسبت روز جهانی معلم

۵ اکتبر برابر با ۱۳ مهرماه روز جهانی معلم گرامی باد.

"معلمان جوان، آینده‌ی این حرفه‌اند"

در سال ۱۹۹٦ میلادی به پیشنهاد یونسکو و با همکاری سازمان جهانی کار، اعضای سازمان ملل با تصویب توصیه‌نامه‌ای درباره‌ی جایگاه معلمان، حقوق و وظایف آنان، شرایط استاندارد کاری و نیز امتیازاتی را که باید برخوردار باشند؛ روز ۵ اکتبر (۱۳مهر) را به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری کردند.

نامگذاری روزی به نام روز جهانی معلم در سطح بین‌المللی با این هدف صورت گرفت که در روزی بدون هیچ سابقه‌ی تاریخی یا جبهه‌گیری سیاسی، توجه خانواده‌ها و مسئولان کشور به اهمیت و حساسیت کار معلمان جلب شود و خانواده‌ها و مسئولان با سختی‌های کار آنان و کمبودهایی که این قشر تأثیرگذار، هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا شوند.

در حالی به پیشواز روز جهانی معلم می‌رویم که بی مهری‌های عدیده‌ای دامن‌گیر آموزش و پرورش این دستگاه انسان‌ساز شده است و در چنین دوره‌ای آموزش و پرورش با مشکلاتی به شرح ذیل روبرو است:

" عدم جذب نیروی جوان و مجرب به دلیل طرح‌های ناکارآمد معلم تمام وقت و استمرار خدمت؛ عدم توجه به آموزش‌های پیش از استخدام معلمان و آموزش‌های ضمن خدمت درست؛ استخدام معلمان مهد کودک و نهضت سوادآموزی و خرید خدمت بدون تجربه لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی مناسب؛ کمبود بودجه آموزش و پرورش؛ فراهم کردن زمینه فعالیت مدارس خصوصی و دامن زدن به فاصله طبقاتی؛ عدم اجرای اصول ۳۰ و ۱۵ قانون اساسی؛ عدم توجه به مشکلات معیشتی معلمان و بیمه کارآمد برای این قشر انسان‌ساز؛ ایجاد فضای امنیتی و صدور احکام قضایی سنگین و ناروا برای معلمانی که در صدد بهبود آموزش و پرورش هستند ".

عدم توجه به آموزش و پرورش و خواسته‌های به حق جامعه فرهنگیان مشکلات این قشر خدوم و انسان‌ساز روز به روز بیشتر شده و این مشکلات و تنگناها زمینه را برای اضمحلال آموزش مناسب فراهم نموده و به تبع آن جامعه هر روز بیشتر مستعد ناهنجاری‌های اجتماعی چون آمار زیاد اعتیاد، طلاق، برخوردهای خشن و نامناسب و ... می‌باشد.

لذا به مسئولان یادآوری می‌نماییم که هرچه بیشتر در فکر حل بحران بوده و بیشتر از این به ناعدالتی‌ها و ناملایمات موجود دامن نزنند. انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه) ضمن دفاع از حقوق صنفی معلمان و حقوق ضایع شده دانش‌آموزان بر رفع موانع و تنگناهای موجود اصرار و پافشاری نموده واز دولت مصرانه می‌خواهد مشکلات موجود را برطرف نمایند.

انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز‌ و زیویه)

۱۲ مهرماه ۱۳۹۸

4- بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر به مناسبت روز جهانی معلم

۵ اکتبر برابر با ۱۳ مهرماه روز جهانی معلم گرامی باد.

"معلمان جوان، آینده‌ی این حرفه‌اند"

در سال ۱۹۹٦ میلادی به پیشنهاد یونسکو و با همکاری سازمان جهانی کار، اعضای سازمان ملل با تصویب توصیه‌نامه‌ای درباره‌ی جایگاه معلمان، حقوق و وظایف آنان، شرایط استاندارد کاری و نیز امتیازاتی را که باید برخوردار باشند؛ روز ۵ اکتبر (۱۳مهر) را به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری کردند.

نامگذاری روزی به نام روز جهانی معلم در سطح بین‌المللی با این هدف صورت گرفت که در روزی بدون هیچ سابقه‌ی تاریخی یا جبهه‌گیری سیاسی، توجه خانواده‌ها و مسئولان کشور به اهمیت و حساسیت کار معلمان این معماران جامعه جلب شود و خانواده‌ها و مسئولان با سختی‌های کار آنان و کمبودهایی که این قشر تأثیرگذار، هر روز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا شوند.

در حالی به پیشواز روز جهانی معلم می‌رویم که بی مهری‌های زیادی دامن‌گیر آموزش و پرورش این دستگاه انسان‌ساز شده است و در چنین دوره‌ای آموزش و پرورش با مشکلاتی به شرح ذیل روبرو است:

" عدم جذب نیروی جوان و کارآمدبه دلیل طرح‌های ناکارآمد معلم تمام وقت و خرید خدمت؛ عدم توجه به آموزش‌های پیش از استخدام معلمان و آموزش‌های ضمن خدمت آنها؛ استخدام معلمان مهد کودک و نهضت سوادآموزی و خرید خدمت بدون تجربه لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی مناسب؛ کمبود بودجه آموزش و پرورش؛ فراهم کردن زمینه فعالیت مدارس خصوصی و دامن زدن به فاصله طبقاتی برخلاف نص صریح قانونواساسی این‌میثاق ملی همه افرادجامعه؛ عدم اجرای اصول ۳۰ و ۱۵ قانون اساسی؛ عدم توجه به مشکلات معیشتی معلمان و بیمه کارآمد برای این قشر انسان‌ساز؛ ایجاد فضای امنیتی و صدور احکام قضایی سنگین و ناروا برای معلمانی که جرم شان تلاش درجهت بهبود آموزش و پرورش هستند ".

عدم توجه به آموزش و پرورش و خواسته‌های به حق جامعه فرهنگیان مشکلات این قشر خدوم و انسان‌ساز روز به روز بیشتر شده و این مشکلات و تنگناها زمینه را برای اضمحلال آموزش مناسب فراهم نموده و به تبع آن جامعه هر روز بیشتر مستعد ناهنجاری‌های اجتماعی چون آمار زیاد اعتیاد، طلاق، برخوردهای خشن و نامناسب و ... می‌باشد.

لذا به مسئولان یادآوری می‌نماییم که هرچه بیشتر در فکر حل بحران بوده وبه راهکارهای فعالین این عرصه که جز سرافرازی میهن سودایی دگرندارند گوش فرادهند و بیشتر از این به ناعدالتی‌ها و ناملایمات موجود دامن نزنند. کانون صنفی معلمان استان بوشهر ضمن دفاع از حقوق صنفی معلمان و حقوق ضایع شده دانش‌آموزان بر رفع موانع و تنگناهای موجود اصرار و پافشاری نموده واز دولت مصرانه می‌خواهد مشکلات موجود را برطرف نمایند.

کانون صنفی معلمان استان بوشهر

۱۳ مهرماه ۱۳۹۸

5- پیام انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی به مناسبت روزجهانی‌معلم

روزجهانی‌معلم بر تک تک معلمان جهان بویژه همکاران‌زندانی‌صنفی ، فرهنگیان بازنشسته و شاغل و دست اندرکاران آموزش ایران زمین خجسته باد.

۵ اکتبر مصادف با ۱۳مهرماه از طرف سازمان یونسکو که ایران یکی از اعضای آن میباشد، با نام معلم مزین شده است.

سازمان یونسکو هر سال با توجه به اهمیت موضوع و کمبود مشهود، برای روز‌جهانی‌معلم شعاری را برمیگزیند.

شعار روز جهانی معلم ۲۰۱۹ میلادی،۱۳۹۸ خورشیدی اینست:

معلمان‌جوان آینده‌حرفه‌معلمی.

با نگاهی هرچند کوتاه و تاملی اندک در این شعار، در می یابیم که ضمانت پویایی و پایداری این شغل مهم جوانگرایی در این حرفه است.

سرعت تحول دانش و معلومات در دنیای مدرن امروزی انقدر زیادست که تطابق نسلهای گذشته با آن قدری مشکل است و شاید تنها راه بهبودکیفیت آموزشی و تربیت نسل جدید با خواسته ها متفاوت و ابزارهای کاملا جدید، سپردن مشعل هدایت بدست معلمان جوانیست که خود در بطن دنیای مدرن با علم و تکنولوژی بروز آموزش دیده و نیاز کودک و نوجوانان را بهتر از نسلهای گذشته درک میکند و بهتر با انها همسو میشوند.

متاسفانه در جامعه ما باوجود بهره‌مندی از نیروی جوان بسیار فراوان و با استعداد، کمترین استفاده از انها شده است و به بدترین روشها انها را در اندک موقعیتهایی بکار برده اند.

معلمان برای تاثیرگذاری بر نسل آینده و ارتباط نزدیک و عمیق با آتیه سازان کشور، علاوه بر دانش روز، نیازمندامنیت فکری،روانی،مالی و شغلی هستند که متاسفانه کاربدستان جامعه ما با سیاستهای انقباضی و سومدیریت این ویژگیها را از شغل معلمی زدوده اند. بویژه با بکارگیری معلمان جوان در قالب طرحهای محکوم به شکست شرکتی، پیمانی، خریدخدماتی و نیروهای آزاد با قراردادهای بسیار ناچیز و بعضا باقراردادهای مخفی و یکطرفه، انگیزه و امید و دلبستگی را در آنها کشته اند.

آموزش نسل آینده کالا نیست!، و باید مسئولین به این باور برسند که امیدواریم دیر نشود.

اگردر جهان مدعی هستیم باید که بستر رشد و نمو و بالندگی و پرورش نسلی پویا و پرسشگر و خلاق را فراهم آوریم و این ممکن نیست مگر آموزش برابر و رایگان متناسب با نیاز روز را سرلوحه ی تمام امور قرار دهیم و این نیز ممکن نیست مگر معلم بر صدر نشیند.

انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی ضمن گرامیداشت این روزجهانی در صدد است همایشی را برای گفتمان رودر رو همکاران با یکدیگر و مسئولین استان ترتیب دهد و برای این منظور با اداره کل آموزش وپرورش استان مکاتباتی را انجام داده است.

امیدواریم که راه تعامل و گفتگو و   البته رسیدگی به امورات آموزش و پرورش و معلمان همیشه باز باشد.

با آرزوی اعتلای انسان در جهان و بویژه عزت ایران و ایرانی

انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی

       سیزدهم مهرماه ۱۳۹۸

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت