.
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 31 شهریور 1398 ساعت 20:56

اخبار و گزارشات کارگری29/30/31 شهریورماه

اخبار و گزارشات کارگری 31 شهریور ماه 1398

- کارگران کارخانه هپکو ومشکلاتشان در صدر اخبارآخرین روز تابستان:

1- آزادی 2 کارگردیگر هپکو با تودیع وثیقه 300میلیون تومانی - 6 کارگر دیگر به اتهام رهبری ولیدری کماکان در بازداشت بسر میبرند – 10تا 11کارگر دیگر احضار شدند

2-29 کارگر هپکو کی وکجا دستگیر شدند؟

3- ادامه تجمعات کارگران هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای آزادی همکاران دربازداشتشان ومختومه شدن پرونده قضایی تمامی 40کارگر

4- هپکو به حراج گذاشته شد وقرار است فردا سازمان خصوصی سازی چوب آخر را به میز بکوبد

5- سخنان تکان دهنده هپکویی ها در باره وضعیت کارگران و سرنوشت شرکت

6 - سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ضرب و جرح، بازداشت و پرونده سازی برای کارگران زحمتکش هپکو اراک را محکوم می‌کنیم.

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- ادامه اعتراضات کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان در محوطه شورای شهر

- اعتصاب وتجمع کارگران بخش نظافت شهری شهرداری رشت دراعتراض به پرداخت حقوق برمبنای سال گذشته وعدم پرداخت 2ماه حقوق

- گزارشی درباره دور جدید اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان

- اخراج 20کارگر مجتمع نیشکر هفت تپه

- جنبش اعتراضی و روبه رشد کارگران خاموش شدنی نیست

- درآستانه مهرماه یک خانواده کارگری 5نفره در آبادان بی خانمان وکارتن خواب شدند

- آغاز سومین هفته تجمع اهالی منطقه پشتکوه چهار دانگه ساری برای جلوگیری از دفن زباله درمنطقه

- تجمع اعتراضی اهالی سه روستای سورگ آباد، جمشاهی و میان شهر به وضعیت آب شرب ناسالم مقابل استانداری کرمان

- سوختگی 7 کارگریک کارخانه قم حین کار و وخامت حال 5نفرشان

- مصدومیت شدید 2کارگر در اصفهان بدنبال سقوط از طبقه 18

- کشته وزخمی شدن 2کولبر دراشنویه بر اثر شلیک مستقیم سپاه پاسداران

*کارگران کارخانه هپکو ومشکلاتشان در صدر اخبارآخرین روز تابستان:

1- آزادی 2 کارگردیگر هپکو با تودیع وثیقه 300میلیون تومانی - 6 کارگر دیگر به اتهام رهبری ولیدری کماکان در بازداشت بسر میبرند – 10تا 11کارگر دیگر احضار شدند

شنبه شب(30شهریور)دوکارگر دیگر هپکو با تودیع وثیقه 300میلیون تومانی از زندان مرکزی اراک آزاد شدند ودرمجموع 23هپکویی با تودیع وثیقه 200تا 300میلیون تومانی از زدنان آزاد شدند.

6 کارگر دیگر به اتهام رهبری ولیدری کماکان در بازداشت بسر میبرند.

10تا 11کارگر دیگر هم برایشان احضاریه ارسال شده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 31شهریور،دادستان اراک گفت: اکثر کسانی که نقش رهبری و لیدری در ماجرای اعتراضات هپکو نداشتند آزاد شدند.

قاسمی افزود:پیرو اعتراضات کارگران و بستن خط آهن که حدودا 12 ساعت به طول انجامید،بدنبال صحبت‌های استاندار، فرمانده سپاه و رئیس کل دادگستری استان مرگزی و بر اساس مصوبه شورای تامین 29 نفرتوسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.

دادستان اراک تصریح کرد: 23نفر تا کنون آزاد شدند.

وی ادامه داد: شاکی این افراد اداره راه آهن و مسافرین قطار؟؟!! هستند که در اثر این اقدام و اعتراضات صورت گرفته، حدود 5 قطار امکان تردد نداشتند و مسافران در مسیر معطل شده بودند.

2-29 کارگر هپکو کی وکجا دستگیر شدند؟

روز دوشنبه 25شهریور،4کارگر هپکو در کنار ریل راه آهن شمال – جنوب و13نفر دیگر را کمی دورتر دستگیر کردند.

صبح روز سه شنبه 26 شهریور12کارگردیگر هپکو را در خانه‌های‌شان بازداشت کردند.

3- ادامه تجمعات کارگران هپکو دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبرای آزادی همکاران دربازداشتشان ومختومه شدن پرونده قضایی تمامی 40کارگر

روز های شنبه ویکشنبه 30 و 31شهریورماه،کارگران هپکو به تجمعشان در این واحد تولیدی برای دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و همچنین آزادی همکاران دربازداشتشان ومختومه شدن پرونده قضایی تمامی 40کارگرادامه دادند.

4- هپکو به حراج گذاشته شد وقرار است فردا سازمان خصوصی سازی چوب آخر را به میز بکوبد

رئیس سازمان خصوصی‌سازی از جلسه هیئت واگذاری خصوصی‌سازی در روز دوشنبه اول مهربا حضور تمامی اعضا برای بررسی شرکت هپکوخبر داد.

علیرضا صالح روز یکشنبه 31 شهریور در گفتگو باخبرنگارن افزود: در حال حاضر 4 تا 5 مشتری برای واگذاری رقابت می‌کنند و هر شرکتی که بیشترین تعهد را متقبل شود و ملاحظات سازمان را در نظر بگیرد می‌تواند مدیریت هپکو را در اختیار داشته باشد.

5- سخنان تکان دهنده هپکویی ها در باره وضعیت کارگران و سرنوشت شرکت

« برخی از همکاران من بیمار سرطانی دارند، اکثر آنها مستاجر هستند، تعدادی از آنها قسط بانکی دارند که عدم پرداخت حقوق باعث درگیری های هر روز خانوادگی آنان شده، مسوولان می دانند خصوصی سازی هپکو زندگی چند کارگر را از هم پاشیده است، می دانند کارگر جوانی که توانست معیشت خانه را تامین کند امروز به خاطر مهریه در زندان است، می دانند کارگری به دلیل فشارهای اقتصادی معتاد و حتی بیمار عصبی شده، می دانند برای یک نان کارت ملی هم ندارند گرو بگذارند؟»

«متاسفانه گویا گوش شنوایی برای شنیدن حرف کارگران نیست، کارگری که شب نانی برای خوردن ندارد، زمستان لباس گرمی برای پوشیدن ندارد و تابستان جایی برای سکونت؛ می خواهد نان از دسترنج خود به خانه ببرد نه تسهیلات بانکی، تا کی باید با آمدن و رفتن این مدیرعامل آن مدیرعامل حقوق معوقه خود را از محل تسهیلات بانکی بگیریم و شاهد مرگ هپکو به دلیل بی تدبیری مسوولان باشیم.»

یکی از کارگران کارخانه هپکو با 15 سال سابقه کار گفت:شرکت هپکو در زمان واگذاری 2 هزار و 145 دستگاه در سال تولید و روانه بازار می کرد، که این میزان در سال گذشته به 40 دستگاه کاهش یافت.

وی افزود: متاسفانه در سال جاری نیز این شرکت هیچگونه تولیدی نداشته است، که به دلیل نبود تولید کارگران نیز حقوق و دستمزدی دریافت نکرده اند.

وی تصریح کرد: کارگران هپکو طی سال های اخیر مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشتند، زندگی بسیاری از آنها به دلیل مسائل معیشتی از هم پاشیده شده و نابود شده است.

این کارگر ادامه داد: به دلیل وضعیت سخت اقتصادی بسیاری ازکارگران مستاجر هستند که عدم دریافت حقوق مشکلاتی بسیاری را در حوزه مسکن برای آنها رقم زده است.

وی گفت: نزدیک فصل بازگشایی مدارس است و فرزندان ما دفتر و کتاب و کیف و کفش می خواهند، تغذیه مناسب می خواهند، سرویس مدرسه می خواهند با کمک حقوق نیازهای آنان را برآورده کنیم.

وی تصریح کرد: انتظار داریم مسوولان خود را یک روز به جای ما بگذارند، چقدر می توانند شرمندگی در برابر زن و بچه ها را تحمل کنند.

یکی دیگر از کارگران نیز گفت: به دلیل مشکلات اقتصادی دچار مشکلات روحی و روانی شده و کنترل اعصاب خود را از دست داده ام، خانواده ام همیشه در استرس قسط و قرض و کرایه خانه هستند، چرا کسی به داد ما نمی رسد.

وی افزود: چندین سال است ما مشکلات این کارخانه را فریاد می زنیم، مسوولان بهتر از ما مشکلات هپکو را می دانند، اما هربار با مُسکنی دردهای کارگران را آرام می کنند، اما بدانند دیگر مُسکن ها هم از شدت درد ما نیاز به مُسکن دارند.

وی تصریح کرد: واگذاری شرکت هپکو به بخش خصوصی گل صنعت استان را در اوج شکفتن و زیبایی پرپر کرد، واگذاری رانتی و توصیه ای بزرگ ترین واحد صنعتی خاورمیانه به سهامدار اولی و بعد از آن شرکت هیدرواطلس؛ هپکو و کارگران آن را نابود کرد.

این کارگر افزود: درخواست ما زنده ماندن صنعتی است که زمانی افتخار ایران بود و شرکت های بزرگ دنیا به آن رشک می ورزیدند.

وی با بیان اینکه امسال میزان تولید در هپکو به صفر رسیده است، ادامه داد: سال 1386 فروش محصولات هپکو بیش از 260 میلیارد تومان و سود آن 24میلیارد تومان بود، اما امروز بدهی آن چندین هزار میلیارد است.

یکی دیگر از کارگران شرکت هپکو نیز با بیان اینکه سهامداران هپکو به بهانه نقدینگی وام های چندین میلیاردی از دولت طلب کرده و در مقابل هیچ کاری برای رونق تولید انجام ندادند، گفت: شرکت هپکو که زمانی سودهای میلیاردی داشت و 3 هزار کارگر را نان می داد، امروز کمتر از 900 کارگر داشته که در پرداخت حقوق آنها عاجز مانده است.

وی افزود: رانت بازی و واگذاری هپکو به افراد نااهل که خود بدهی های هنگفت مالی به بانک ها دارند، حمایت دولت از آنها به عناوین مختلف، نشنیدن صدای کارگران شرایطی را برای نیروی انسانی این مجموعه تولیدی رقم زده که خانواده های آنان از هم پاشیده و بسیاری نیز دچار مشکلات آسیب های اجتماعی شده اند.

کارگر شرکت هپکو با اشاره به اعتراض های اخیر کارگران گفت: درد شرکت هپکو مدیرعامل و تعیین آن نیست، زیرا تا زمانی که سهامدار شرکت برنامه و قصد و نیتی برای تولید ندارند مدیرعامل اختیاری از خود ندارد، خواسته کارگران تعیین سهامداری دلسوز، اهلیت دار و با برنامه است که فارغ از نگاه های تجاری بتواند هپکو را از سکته قلبی نجات دهد.

وی بیان داشت: متاسفانه گویا گوش شنوایی برای شنیدن حرف کارگران نیست، کارگری که شب نانی برای خوردن ندارد، زمستان لباس گرمی برای پوشیدن ندارد و تابستان جایی برای سکونت؛ می خواهد نان از دسترنج خود به خانه ببرد نه تسهیلات بانکی، تا کی باید با آمدن و رفتن این مدیرعامل آن مدیرعامل حقوق معوقه خود را از محل تسهیلات بانکی بگیریم و شاهد مرگ هپکو به دلیل بی تدبیری مسوولان باشیم.

خاطرنشان کرد: ما خواسته خود را به هفت زبان زنده دنیا نوشتیم، پلاکارد کرده و اعلام کردیم خواسته ما تعیین سهامدار است، اما مسوولان گمان می کنند با تعیین مدیرعامل می توانند ما را ساکت کنند.

وی اظهار کرد: برخی از همکاران من بیمار سرطانی دارند، اکثر آنها مستاجر هستند، تعدادی از آنها قسط بانکی دارند که عدم پرداخت حقوق باعث درگیری های هر روز خانوادگی آنان شده، مسوولان می دانند خصوصی سازی هپکو زندگی چند کارگر را از هم پاشیده است، می دانند کارگر جوانی که توانست معیشت خانه را تامین کند امروز به خاطر مهریه در زندان است، می دانند کارگری به دلیل فشارهای اقتصادی معتاد و حتی بیمار عصبی شده، می دانند برای یک نان کارت ملی هم ندارند گرو بگذارند؟

بخش هایی از یک گزارش رسانه ای شده بتاریخ 31شهریور

6 - سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ضرب و جرح، بازداشت و پرونده سازی برای کارگران زحمتکش هپکو اراک را محکوم می‌کنیم

تهاجم خشونت بار پلیس به اعتراض مسالمت آمیز کارگران هپکو اراک و خون‌آلود شدن کارگران توسط عوامل امنیتی، سرکوب سختی دیگر به کارگران و مزدبگیران طی یکسال گذشته را رقم زد. در این سرکوب خشونت‌ بار بسیاری از کارگران کارد به استخوان رسیده ضرب و جرح و ۲۹ تن از آنان بازداشت و برای خفه کردن صدای کارگران و فشار بیشتر بر بازداشت‌شدگان برایشان پرونده های امنیتی و قضایی گشوده شد. از میان بازداشت‌شدگان ۲۱ یک نفرشان با کفالت و تعهد آزاد و ۸ نفرشان همچنان در بازداشت هستند.

آنچه موجب سیه روزی امروز کارگران شده است پیشبرد سیاست نئولیبرالی از جانب دولت و خصوصی سازی و سود اندوزی برای سرمایه داران است که نتیجه اش تورم افسار گسیخته، به تعویق افتادن حقوق ناچیز کارگران برای ماه‌ها، از بین رفتن امنیت شغلی کارگران و نبود شرایط مناسب خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش، بهداشت، درمان برای کارگران و طبقه فرودست بوده است. این ظلم و ستم آشکار و نادیده گرفته شدن حقوق اولیه و کرامت انسانی کارکران توسط نظام سرمایه داری حاکم است که اعتراضات کارگران را در شهرهای مختلف گسترده‌تر کرده است. اما بجای چاره‌جویی و رسیدگی به فریاد حق خواهی کارگران، با باتوم، شلاق، زندان، تبعید، ظلم و ستم بر کارگران و سایر مزدبگیران را مضاعف کرده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تهاجم ناجوانمردانه به کارگران هپکو اراک و ضرب و جرح و بازداشت آنان را محکوم می‌کند و نسبت به ظلمی که به کارگران می‌رود هشدار می‌دهد و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط کارگران هپکو اراک و دیگر کارگران و معلمان زندانی می‌باشد.

۳۱ شهریور ۹۸

*ادامه اعتراضات کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان در محوطه شورای شهر

روز یکشنبه 31شهریور همزمان با جلسه رسمی و علنی شورای شهر بجنورد ، کارگران کشتارگاه بجنورد درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع در محوطه شورای شهر زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،امروز درحالی جلسه رسمی و علنی شورای شهر بجنورد با دستور کار رای گیری برای انتخاب شهردار جدید بجنورد برگزار شد که سلاخان و دیگر نیروهای خدماتی و فنی کشتارگاه صنعتی بجنورد در محوطه شورای شهر بجنورد بابت تسویه نشدن کامل حقوق و بیمه خود تجمع کردند.

پس از پایان جلسه ، خبرنگاران و اعضای شورای شهر در محل محوطه این شورا با این تجمع اعتراضی روبروشدند.

تجمع کنندگان گفتند:30 نفر سلاخ و نیروهای خدماتی و فنی این کشتارگاه، تسویه بیمه اردیبهشت ماه 98 و تسویه سه ماه از حقوق پرداخت نشده امسال خود را طلب دارند.

این کارگران معترض افزودند: در ماه جاری با تجمع جلوی درب فرمانداری+،استانداری خراسان شمالی و فرمانداری بجنورد به موضوع ورود کردند وفرمانداری بجنورد به پیمانکار این کشتارگاه بر تسویه طلب های عقب افتاده را طی یک هفته دستور داد و پیمانکار به انجام آن ملزم شد اما بیشتر از یک هفته گذشته هنوز تسویه به طور کامل انجام نشده و پیمانکار چند روز قبل اعلام کرده است که بخاطر اینکه مسئله اخذ وام برای انجام تسویه حل نشده، نمی توانم مابقی مطالبه را تسویه کنم.

تجمع کنندگان درپایان گفتند: پیمانکار از روز دوشنبه هفته قبل نیز درب خط کشتار این کشتارگاه را قفل و اعلام کرده است که با راه اندازی دوباره این خط کشتاری عده ای از نیروها را حفظ می کند و با مابقی نیروها نیز تسویه کاری خواهد کرد.

+ 14شهریویرماه سال جاری،کارگران کشتارگاه بجنورد برای اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوقشان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان زدند.

بدنبال این تجمع  سرپرست فرمانداری به کارگران وعده حل مشکلشان را داد و برای پیمانکار کشتارگاه یک هفته مهلت تعیین کرد تا مطالبات کارگران را پرداخت کند.

روز پنج شنبه 21شهریور،یک هفته مهلت بسر رسید اما حقوق معوقه کارگران کشتارگاه بجنورد کماکان پرداخت نشد.

بنا به گزارش رسانه ای روز شنبه 23شهریور،معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بجنورد گفت:بر اساس مذاکرات انجام گرفته با پیمانکار این مجموعه، مقرر شده تا  یکشنبه 24شهریورمطالبات 33کارگر کشتارگاه از محل اعتبارات داخلی آن مجموعه پرداخت شود.

قابل یادآوری است که کشتارگاه صنعتی بجنورد اواخر سال 97در راستای برون سپاری مجموعه های زیر نظر شهرداری به بخش خصوصی واگذار شد و از همان ابتدا کارگران با عدم پرداخت بموقع حقوق روبروشدند وتا به امروز درحال دست وپنجه نرم کردن با این مشکل هستند.

*اعتصاب وتجمع کارگران بخش نظافت شهری شهرداری رشت دراعتراض به پرداخت حقوق برمبنای سال گذشته وعدم پرداخت 2ماه حقوق

صبح روز یکشنبه 31 شهریور،کارگران بخش نظافت شهری شهرداری رشت دراعتراض به پرداخت حقوقشان برمبنای سال گذشته وعدم پرداخت حقوق ماه های مرداد وشهریور دست از کارکشیده وتجمع کردند.

به گزارش 31شهریوریک منبع خبری محلی،علیرضا حاجی پور رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، در خصوص تجمع پاکبانان شهرداری رشت، گفت: تمامی مطالبات عقب‌افتاده کارگران تا پایان تیرماه پرداخت‌شده، اما هنوز بحث پرداخت مابه‌التفاوت حقوق است که باتوجه به افزایش مبالغ سال جاری، مجوز پرداخت آن با نامه‌نگاری صورت گرفته با سازمان بازرسی اخذ شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه مبلغ بسیار چشمگیر بوده و ردیف اعتباری برای آن وجود ندارد، با دستور شهردار لایحه‌ای برای شورای شهر ارسال شده تا طی روزهای آتی این موضوع بررسی و برای آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت افزود: با توجه به مفاد قرارداد شرکت پیمانکاری رأساً باید برای پرداخت دو ماه از حقوق بدون دریافت صورت‌وضعیت از شهرداری اقدام کند اما متأسفانه شرکت‌ها تنها یک ماه از این میزان جلوتر هستند.

حاجی پور تصریح کرد: در بحث مابه‌التفاوت حقوق در مرحله اجرایی هستیم اما مبلغ بسیار چشمگیر است و ردیف اعتباری نیز وجود نداشته و به همین دلیل این موضوع وقت‌گیر شده است.

وی در خصوص تجمع پاکبانان شهرداری تصریح کرد: از ساعات ابتدایی صبح به همراه شهردار و تعدادی از اعضای شورا در جمع پاکبانان بودیم و سعی بر آرام کردن فضا داشتیم که پس از صحبت‌های شهردار، پاکبانان قانع شده و تصمیم گرفتند به ادامه کار خود بپردازند.

*گزارشی درباره دور جدید اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و وعده های توخالی مسئولان

بعد از گذشت یک ماه از اولین اعتصاب کارکنان شهرداری سی سخت+ به دلیل معوق ماندن مطالبات خود، صبح امروز(شنبه 30شهریور)++ نیز دومین اعتصاب این کارکنان در ساختمان شهرداری این شهر صورت گرفت.

 

کارکنان شهرداری سی سخت که در ماه گذشته اعتصاب چند روزه ای را انجام داده بودند بار دیگر و بعد از گذشت یک ماه دومین اعتراض خود را نسبت به وعده دادن مسئولین استانی،شهرستانی و اعضای شورای شهر سی سخت در خصوص رفع مطالبات آنها برگزار کردند.

کارکنان شهرداری سی سخت با اشاره به اینکه قرار بود مطالبات آنها از محل جمع آوری طلب شهرداری سی سخت از دستگاه های دولتی بابت عوارض پرداخت گردد اظهار کردند: در اعتصاب قبلی کارکنان مسئولین استانی و شهرستانی و شورای شهر سی سخت قول دادند که در کمترین زمان ممکن عوارضات را جمع آوری کنند تا مشکلات کارکنان برطرف گردد اما با سپری شدن یک ماه از اعتصاب قبلی و وعده مسئولین هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

یکی از کارکنان شهرداری سی سخت گفت:چند روز دیگر مدارس شهر باز می شوند و آغاز سال تحصیلی جدید هست اما هنوز نتوانسته ام برای دو فرزند خود لوازم و پوشاک مورد نیاز آنها را تهیه کنم و شرمنده خانواده ام شده ام.

یکی دیگر از کارکنان شهرداری سی سخت طی تماس تلفنی از اقدام به خودکشی کردن خود خبر داد و گفت: در طول این مدت که حقوقی دریافت نکرده ام علاوه بر اینکه نتوانستم مواد غذایی و میوه برای خانواده خود تهیه کنم در تهیه هزینه تحصیلی فرزندان خود مانده ام و از لحاظ روحی به شدت تحت فشار هستم و یک بار تصمیم به خودکشی گرفتم که در نهایت با وساطت همسرم صرف نظر کردم.

بنا بهمین گزارش، سایر پرسنل شهرداری سی سخت ضمن درخواست استعفای اعضای شورای شهر سی سخت به دلیل عمل نکردن به تعهد های گذشته خود خواستار استعفای اعضای شورای شهر شدند و با تجمع در ساختمان شهرداری سی سخت دومین اعتصاب خود را رقم زدند.

+نهمین روز اعتصاب کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

روز یکشنبه 10شهریور برای نهمین روز، کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق به اعتصابشان ادامه دادند واز جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردند.

کارگران معترض شهرداری سی سخت اعلام کردند،تا زمانیکه حقوقشان پرداخت نشود به اعتصابشان ادامه خواهند داد.

بنا به گزارشات منتشره، در چند روز گذشته بخشداری مرکزی دنا با همکاری دهیاری های نزدیک به شهر سی سخت، بخشی از زباله های این شهر را جمع آوری کردند.

قابل یاد آوری است که 80تا90کارگر  تحت مسئولیت مستقیم شهرداری سی سخت در سطح شهر مشغول کارند. شهرداری علاوه برنیمی از حقوق اسفند ماه و عیدی سال 97کارگران،دستمزد ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد ماه سال جاری را نیز به آنها پرداخت نکرده است.

آخرین حقوقی که کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به نیمی از دستمزد اسفند 97 بوده که آن را با چهار ماه تاخیر دریافت کرده‌اند.

++ادامه اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق با تجمع مقابل ساختمان شهرداری

روز شنبه 30شهریور، کارگران شهرداری سی سخت در ادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق برای باری دیگر دست به  تجمع مقابل ساختمان شهرداری زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،این کارگران می‌گویند: در شرایط فعلی که در آستانه سال تحصیلی قرار داریم، نگران تامین  مخارج مربوط به شروع سال تحصیلی فرزندان خود هستیم.

کارگران شهرداری سی سخت می‌گویند: شهرداری هیچ برنامه‌ای برای پرداخت مطالبات‌مان ندارد.

*اخراج 20کارگر مجتمع نیشکر هفت تپه

روز یکشنبه 31 شهریور،به دستور کارفرما حکم اخراج 20کارگر مجتمع نیشکر هفت تپه برای اول مهر ماه صادر شد.

بنا به گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی اسامی 14نفراز کارگران این مجتمع که از فردا از رفتن برسرکارشان منع شده اند بقرار زیراست:

محمد خنیفر فرزند قاسم(عضوشورای اسلامی)، محمد خنیفر فرزند حمید،رضا پور چنانی،صاحب ظهیری،محمود سعدی،عادل عبدلخانی،محمد عبدلخانی،سمیر احمدی،حمزه الکثیر،ایمان اخضری،کریم میاحی،شکان گودرزی،مسعود لویمی وفاضل چعبی زاده

*جنبش اعتراضی و روبه رشد کارگران خاموش شدنی نیست

سرانجام دادگاه انقلاب حکومت "عدل و انصاف" سرمایه، پس از ماه‌ها بازداشت و فشار نسبت به تنی چند از کارگران هفت‌تپه و پنج تن از فعالان و روزنامه نگاران حامی آنان، آن‌ها را صرفا به خاطر پی‌گیری خواست‌ها و مطالبات‌شان به سال‌های طولانی زندان (۶ تا ۱۸ سال و ۶ ماه) و مجازات‌هایی چون شلاق، تبعید، محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی و ... محکوم نمود، تا ضمن ادای دین به صاحبان سرمایه و کارفرمایان (یا به قول حضرات "کارآفرینان") به گمان خود از کارگران چشم زهر گرفته، از رشد و گسترش جنبش کارگری جلوگیری نماید. (شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه تنها هفت نفر از این کارگران و فعالان را در مجموع به یکصد و یازده سال زندان محکوم نموده است.)

"عدل و انصاف" نهادهای حکومتی البته شامل حال کارگران معترض شرکت هپکو نیز شده و کارگران این شرکت را که برای پی‌گیری حقوق تضییع شده‌ی خود، از جمله دستمزدهای معوقه، به خیابان آمده بودند، بی نصیب نگذاشت. دستگیری حدود بیست و هشت نفر و مجروح و مصدوم شدن تعداد زیادی از کارگران معترض این شرکت نتیجه و ماحصل کار ارگان‌های سرکوب حکومت، طی روزهای اخیر بود. کارگران هپکو بارها و بارها به دلیل مشکلات معیشتی خویش از راه‌های مختلف، پیگیر حقوق و مطالبات خود شده بودند، اما از جانب مسئولین هیچ پاسخ مناسبی جهت حل مسائل و معضلات خود دریافت نکردند.

نکته مهم در این میان این است که اقدامات اخیر و وحشیانه ارگان های سرکوب حکومت و احکام بغایت ضدکارگری قوه قضائیه علیه کارگران هفت‌تپه و روزنامه‌نگاران حامی آنان درست در شرایطی صادر و به مرحله‌ی اجرا گذاشته می‌شوند که کارگران، از ابتدایی‌ترین حقوق و آزادی های سیاسی و اجتماعی محروم بوده و هیچ ابزاری برای طرح و بیان خواست‌ها و مطالبات خویش در اختیار ندارند. حق برپایی اعتصاب و ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری از آنان سلب شده و معدود تشکل‌های مستقل آنان (سندیکای کارگران شرکت واحد و کارگران هفت تپه) نیز پیوسته در معرض انواع فشارها و تنگناها قرار دارند؛ دستمزدهایشان به مراتب زیر خط فقر تعیین شده و در بسیاری از موارد نیز برای ماه‌های متمادی پرداخت نمی‌شوند؛ شرکت‌های پیمان‌کاری و واسطه‌ای و قراردادهای موقت و سفید امضا امنیت شغلی را از آنان گرفته و شرایط بسیار نگران کننده و اضطراب‌آوری را به کارگران و خانواده‌های آنان تحمیل کرده است؛ اخراج و بیکارسازی مداوم، زندگی و موجودیت خانواده‌های کارگری را به خطر انداخته و پیامدهای ناگوار و بعضاًجبران ناپذیری را متوجه آنان کرده است؛ از بیمه‌های اجتماعی کارآمد و بیمه بیکاری مکفی برخوردار نیستند و مهم اینکه وقتی هم که به این بی حقوقی‌ها اعتراض می‌کنند و پیگیر خواست‌ها و مطالبات خویش می‌شوند، همواره با تهدید و ارعاب و ضرب و شتم و بازداشت و زندان پاسخ می‌گیرند.

آری عوامل و نهادهای حامی سرمایه، در مقام پاسخگویی به نارضایتی‌ها و اعتراضات کارگران به وضعیت بسیار نامطلوب و فلاکت بار آنان، تنها زبان زور و تهدید را می‌شناسند و همواره با این زبان با کارگران معترض و حق طلب حرف می‌زنند.

تفاوت، این بار در گستردگی ابعاد تهاجم و سرکوب، صدور حکم های سنگین و در مجموع سنگدلی و قساوتی است که نهادهای حکومتی و ارگان‌های سرکوب آن در حق کارگران و فعالان کارگری روا داشته‌اند. احکام صادره علیه کارگران و حامیان آن‌ها این بار آنقدر غیر منتظره و ضدکارگری بود که بلافاصله موجی از خشم و انزجار گروه‌های مختلف مردم و به ویژه کارگران آگاه و فعالان کارگری را در داخل و خارج برانگیخت و تا آن جا پیش رفت که حتی برخی از عوامل و ایادی سرمایه را نیز در بر گرفت. "آش آنقدر شور بود که صدای سرآشپز را هم درآورد".

اوضاع به شدت بحرانی جامعه و تشدید و تعمیق روزافزون شکاف‌های طبقاتی و در این ارتباط فرودستی بیش از پیش کارگران و مزدبگیران تحت ستم و استثمار، به نوبه خود، موجبات رشد و گسترش نارضایتی و اعتراضات کارگران را در سرتاسر ایران، از جمله در کارخانه‌ها و شرکت‌هایی چون فولاد، هفت تپه، هپکو، اذراب، کنتورسازی، آلومینیم‌سازی و تعدادی دیگر از کارخانه‌ها و مراکز کار و تولید فراهم نموده و کارگران این شرکت‌ها را به اعتراض و اعتصاب برای پی‌گیری حقوق و مطالبات خود در تقابل با سرمایه واداشت.

رشد و گسترش جنبش اعتراضی کارگران، همزمان با طرح شعار " نان، کار، آزادی"، به نوبه خود موجبات نگرانی و ترس و واهمه‌ی نهادهای حکومتی را فراهم نموده و عوامل سرمایه و دولت حامی آن را به تکاپو و چاره اندیشی در این خصوص واداشت.

روی کار امدن ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه و صدور حکم‌های سنگین علیه کارگران هفت تپه و روزنامه‌نگاران حامی آن‌ها و همین طور، تهاجم وحشیانه به کارگران هپکو و برخی دیگر از مراکز کار و تولید را تنها می‌توان در این چهارچوب تحلیل و ارزیابی نمود.

قصایای فوق به وضوح نشان می‌دهند که در پس پرده صدور چنین احکام ظالمانه و تهاجمات وحشیانه‌ای، سیاستی سرمایه محور و ضد کارگری نهفته است. به ویژه وقتی مشاهده می‌کنیم که این تهاجم‌ها صرفا به کارگران معترض هفت تپه و هپکو محدود نمانده و کارگران برخی دیگر از مراکز کار و تولید، از جمله کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی و تعدادی از فعالان کارگری، دانشجویان، فعالین جنبش زنان و تنی چند از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران متعهد و افراد مستقل جنبش کارگری را که در تجمع اول ماه مه، روز جهانی کارگر شرکت کرده بودند شامل می شود. تهاجم گسترده و وحشیانه ارگان‌های سرکوب حکومت به شرکت کنندگان در مراسم روز جهانی کارگر و دستگیری و زندانی کردن تعداد زیادی از آن‌ها و همچنین صدور احکام سنگین برای آنان، خود از علائم و نشانه‌های این سرکوب گسترده و مغول‌وار است.

عوامل سرمایه در صددند تا در راستای حمایت از کارفرمایان و صاحبان سرمایه، با حمله به تجمعات گروه‌های مختلف مردم و دستگیری و زندانی نمودن آنان، به زعم خود، جلوی اعتراضات فزاینده و رو به گسترش کارگری و اجتماعی را گرفته و در مقابل آن ها سد و مانع ایجاد نمایند. غافل از این که کارگری را که چندین و چند ماه دستمزد نگرفته و در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسای زندگی دست و پا می زند، نمی‌توان صرفا به زور سرکوب و بازداشت و زندان و صدور حکم‌های سنگین خاموش کرد و به سکوت واداشت. بی جهت نیست در شرایطی که هنوز جوهر حکم‌های ناعادلانه و ضد کارگری دادگاه انقلاب علیه کارگران هفت تپه و حامیان آنان خشک نشده است، کارگران هپکو به پا می‌خیزند و پی گیر حقوق و مطالبات خود می‌شوند و در شرایطی که هنوز تهاجم وحشیانه پلیس ضدشورش علیه کارگران هپکو به پایان نرسیده، کارگران شرکت‌های آذراب و واگن پارس دست دوستی و مودت به سوی شان دراز می‌کنند و از اعتراضات برحق آنان حمایت می‌نمایند.

آری حکومت حامی سرمایه سخت در اشتباه است اگر فکر می‌کند که با این سرکوب‌ها و بگیر و ببندها می‌تواند جنبش اعتراضی و رو به رشد کارگری و اجتماعی را که برای بهبود شرایط کار و زندگی و خلاصی از وضعیت اسف‌بار نظام ضدکارگری و ضد بشری سرمایه‌داری تلاش و مبارزه می‌کنند خاموش نموده، به اضمحلال و نابودی بکشاند. این جنبش از شرایط کار و زندگی کارگران نشئت می‌گیرد و خاموش شدنی نیست.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن اعلام تنفر و انزجار نسبت به احکام ظالمانه و ضدکارگری دادگاه انقلاب تهران علیه کارگران هفت‌تپه و روزنامه نگاران حامی انان و تهاجم ارگان‌های سرکوب حکومت به کارگران هپکو و ضرب و شتم وحشیانه آنان، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی کارگران و فعالان کارگری و اجتماعی و لغو احکام صادره علیه آنان، از جمله بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر می‌باشد.

برقرار باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

۳۱_۰۶_۹۸

*درآستانه مهرماه یک خانواده کارگری 5نفره در آبادان بی خانمان وکارتن خواب شدند

خانواده آبادانی به خاطر فقر و در یک روز مانده به بازگشایی مدارس کوچه نشین شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 31شهریور،چند روز قبل اهالی منطقه ایستگاه 4 کوی قدس در تماس با خبرنگار یک رسانه از زندگی خیابانی یک خانواده 5 نفره خبر دادند که خبرنگار با حضور در محل با صحنه عجیبی روبرو شد.

وسایل یک خانه روبروی مدرسه علامه جعفری چیده شده بود و خانواده ای 5 نفره بی خانمان شده بودند.

در تحقیق از اهالی محل مشخص شد این خانواده از چندی قبل بدون پرداخت پول پیش و تنها با یک اجاره کم در خانه قدیمی زندگی می کردند اما صحابخانه به خاطر ساخت و ساز ساختمان فرسوده مجبور به بیرون کردن این خانواده شده است.

پدر این خانواده که یک کارگر ساده است گفت: هیچ پولی برای گرفتن سرپناه برای خانواده ام ندارم و شرمنده آنها هستم.

وی افزود: 3 فرزند دارم که بزرگترین آن 12 ساله و فرزند کوچکم نوزاد است که حالا به خاطر بی پولی و فقر کوچه نشین شدیم و نمی دانم چه کار باید بکنم.

پدر جوان ادامه داد: می خواهم کمکم کنند تا فرزندانم نیز به راحتی مدرسه بروند و یک سرپناه برای آنها فراهم کنند، باور کنید کارگر ساختمانی هستم و درآمد زیادی ندارم.

*آغاز سومین هفته تجمع اهالی منطقه پشتکوه چهار دانگه ساری برای جلوگیری از دفن زباله درمنطقه

تجمع اهالی منطقه پشتکوه چهار دانگه ساری برای جلوگیری از دفن زباله درمنطقه وارد سومین هفته شد.

به گزارش 31شهریور یک منبع خبری محلی،بخشدار چهاردانگه در خصوص آخرین وضعیت تجمع اعتراض آمیز اهالی منطقه پشتکوه چهاردانگه در ساری اظهار کرد: این تجمع همچنان با حضور تعدادی از اهالی منطقه ادامه دارد.

مرتضی جعفری با بیان اینکه هیچ تنشی در منطقه وجود ندارد و اوضاع به هر لحاظ امن و طبیعی است، گفت: فعلا هیچ کامیون حمل زباله‌ای در منطقه چهاردانگه تخلیه نمی‌شود.

*تجمع اعتراضی اهالی سه روستای سورگ آباد، جمشاهی و میان شهر به وضعیت آب شرب ناسالم مقابل استانداری کرمان

روز یکشنبه 31 شهریور،جمعی از اهالی سه روستای سورگ آباد، جمشاهی و میان شهراز توابع شهرستان جنوبی قلعه گنج در استان کرمان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به وضعیت آب شرب ناسالم دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

یکی از تجمع کنندگان به خبرنگار یک رسانه محلی گفت:وضع آب 13، 14 سال است که آلوده است اما نمی شود شخص خاصی را متهم کرد؛ چندین فرماندار و بخشدار و رییس اداره آب و فاضلاب عوض شد و هر کدام وعده آب شرب سالم از روستاهای مجاور دادند؛ نفر بعد وعده تصفیه خانه،نفر بعد دستگاه تصفیه آب و... همین طور وعده ها دادند.

اما هیچ اقدامی نمی کنند و در این سالها چندین نفر از مردم این روستاها به دلیل حمل آب از دیگر روستاها و یا از قلعه گنج، در تصادف جاده کشته شدند.

*سوختگی 7 کارگریک کارخانه قم حین کار و وخامت حال 5نفرشان

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم گفت:روز یکشنبه 31شهریور طی یک حادثه شغلی - صنعتی در کارخانه‌ای واقع در جاده قم - سلفچگان ، هفت کارگردچار سوختگی شدند.

مهدی فراهانی افزود:‌این حادثه در مجموع هفت مصدوم داشت که پنج تن آنان با درجه‌های گوناگون سوختگی توسط اورژانس هوایی و 2مصدوم نیز با درجه سوختگی کمتر توسط آمبولانس‌ پس از دریافت خدمات اولیه درمانی به یکی از مراکز درمانی قم انتقال یافتند.

خاطرنشان میشود که سلفچگان در 45 کیلومتری جنوب غربی قم یکی از بخش های پنج گانه استان قم است.

*مصدومیت شدید 2کارگر در اصفهان بدنبال سقوط از طبقه 18

صبح روز یکشنبه 31شهریور،2کارگر حین کار در ساختمانی در حال ساخت واقع دریکی از محلات اصفهان از طبقه 18 این مجتمع سقوط کردند وشدیدا مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.

*کشته وزخمی شدن 2کولبر دراشنویه بر اثر شلیک مستقیم سپاه پاسداران

شنبه شب(30شهریور)، بر اثر شلیک مستقیم سپاه پاسداران به کولبران در ارتفاعات کیله‌شین اشنویه دوکولبر کشته وزخمی شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 29 و 30 شهریور ماه 1398

شورای تامین استان مرکزی 8 کارگر حق طلب هپکو را به چه اتهامی زندانی کرده است؟

شورای تامین استان مرکزی 8 کارگر حق طلب کارخانه هپکورا به اتهام آمر و عامل تحریک کارگران زندانی کرده است.

روز شنبه 30شهریور،علی آقازاده استاندار استان مرکزی به خبرنگار رسانه ای گفت:در شورای تامین استان به تصویب رسید افرادی که آمر و عامل تحریک کارگران بودند توسط دستگاه‌های ذیربط شناسایی شوند که این امر انجام شده و در جلسه شورای تامین اجازه برخورد با این افراد نیز داده شد.

استاندار مرکزی گفت: برخورد لازم در این خصوص نیز توسط دستگاه‌های ذیربط انجام و افراد به دادگستری معرفی شدند.

یادآوری در باره شورای تامین استان:

شورای تامین استان نهاد پایین‌دستی شورای امنیت کشور در سطح استانی است که ریاست آن بر عهده استاندار است.

رياست اين شورا با استاندار است و مسئولان شش نهاد ديگر نيز اعضاي آن را تشكيل مي‌دهند. همچنين استاندار اين اختيار را دارد كه بر اساس موضوع مورد نظر دادستان و دادستان انقلاب را براي شركت در جلسه شوراي تامين استان دعوت كند.

تركيب اعضاي شورا

1- استاندار (‌رئیس شورا).

2- فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منطقه در مرکز منطقه و فرمانده سپاه پاسداران ناحیه مستقر در مرکز استان.

3- رئیس شهربانی استان.

4- فرمانده ژاندارمری استان (‌بالاترین مقام ژاندارمری در استان).

5- فرمانده نظامی در استان (‌در صورت وجود).

‌تبصره - در صورتی که چند نیروی نظامی در استان وجود داشته باشد همه فرماندهان شرکت خواهند نمود.

6- سرپرست کمیته انقلاب اسلامی استان (‌در صورت وجود).

7- مسؤول کل اطلاعاتی در استان.

‌تبصره - استاندار می‌تواند دادستان استان و دادستان انقلاب را برای شرکت در شورای تأمین استان دعوت نماید.

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران سدچم‌شیر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری گچساران

- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق با تجمع مقابل ساختمان شهرداری

- اعتراض کارگران هلدینگ خلیج فارس نسبت به تبعیض درپرداخت کارانه ومطالبات دیگر

- تجمع اعتراضی کارگران وزحمتکشان نسبت به قطع یارانه‌ مقابل فرمانداری ایلام

- اخبار بگیر وببندهای فعالین کارگری واجتماعی:

1- خبری در ارتباط با فعالین کارگری گروه ملی صنعتی فولاد ایران(اهواز)

2- هيراد پيربداقي دوباره بازداشت شد

3- عادل گرجی دانشجوی نمایش دانشکده هنرومعماری مجددا بازداشت شد

4- برگزاری جلسه دادگاه شاپور احسانی راد

- برگزاری جلسه هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری:برقرار باد اتحاد و همبستگی کارگران

- بیانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز وزیویه) در خصوص بازگشایی مدارس

- لگدمالی حقوق کارگران شهرداری مشهد از طرف شرکت های پیمانکاری و سکوت مسئولان شهرداری مشهد

- اخراج تعدادی از کارگران شرکت آتیه صبا، وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری

- بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه مجتمع معادن مس تکناربدنبال قطع برق

- اخراج پاداش کارگران یک معدن کائولن در گناباد بدلیل افشای سوء‌استفاده مالی کارفرما

- گیر کردن پای کودک کار حین کار در ساندویچی بین کابین بالابر و سقف بتونی

- قطع عضو یک کارگر در حادثه انفجار یک ساختمان نیمه‌کاره زنجان

*شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران سدچم‌شیر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری گچساران

روز شنبه 30شهریور در آستانه بازگشایی مدارس برای چندین وچندمین بار، کارگران سدچم‌شیر برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 11ماه حقوق دست به تجمع مقابل فرمانداری گچساران زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،امروز(30شهریور) پدارنی در جلوی درب فرمانداری مشاهده شد که برای گرفتن حق پایمال شده خود سرگردان بوده‌اند، پدرانی که تاکنون نتوانستند حتی دفتری برای فرزندان خود تهیه کنند و با شرمندگی روزها را سپری می‌کنند.

گفتنی است، کارگران سد چم‌شیر گچساران برای چندمین بار اعتراض خود را نشان دادند این کارگران قریب به 11ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند و خواستار احقاق حق پایمال شده خود هستند.

یکی از کارگران گفت: 11 ماه است که حقوق دریافت نکرده‌ام، بچه شیرخواره و محصل در خانه دارم و حالا که با آغاز سال تحصیلی تاکنون نتوانسته‌ام خرید را انجام بدهم.

وی ادامه داد: دیگر صبر ما کارگران به پایان رسیده و جلوی خانواده‌هایمان شرمنده شده‌ایم نه پای رفتن به خانه داریم و نه دیگر می‌توانیم کاری به پیش ببریم.

*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری سی سخت نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق با تجمع مقابل ساختمان شهرداری

روز شنبه 30شهریور، کارگران شهرداری سی سخت در ادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق برای باری دیگر دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،این کارگران می‌گویند: در شرایط فعلی که در آستانه سال تحصیلی قرار داریم، نگران تامین مخارج مربوط به شروع سال تحصیلی فرزندان خود هستیم.

کارگران شهرداری سی سخت می‌گویند: شهرداری هیچ برنامه‌ای برای پرداخت مطالبات‌مان ندارد.

*اعتراض کارگران هلدینگ خلیج فارس نسبت به تبعیض درپرداخت کارانه ومطالبات دیگر

روز سه شنبه 26شهریور،جمعی از کارگران هلدینگ خلیج فارس با حضور در دفتر معاون پشتیبانی و سرمایه گذاری این شرکت که مدیریت مالی نیز زیر نظر وی اداره می‌شود نسبت به بی عدالتی‌های صورت گرفته در رابطه با چگونگی پرداخت کارانه به نیروهای شاغل در ستاد این شرکت اعتراض کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 27شهریور،ظاهرا محبی فرد معاون پشتیبانی در ابتدا سعی می‌کند تبعیض‌های موجود را منکر شود اما پس از ارائه شواهدی توسط افراد معترض حاضر در آن جلسه در رابطه پرداخت کارانه ماهانه هفت میلیون تومانی به نیروهای تازه کار و بی تجربه ای که هیچگونه کارآیی ندارند مسئولیت چنین اقدامی را متوجه مدیر منابع انسانی ذکر می‌کند.

پس از حضور عزیزی مدیر منابع انسانی و مواجه شدن با افراد معترض حاضر در دفتر محبی فرد از همکاران گله می‌کند که چرا این مشکل را با حضور در دفتر وی با او مطرح نکرده اند که یکی از همکاران می‌گوید شما مدت‌هاست درب دفترتان را به روی کارکنان بسته اید.

در ادامه این حرکت اعتراضی بررسی لیست ارقام ریالی پرداختی بابت کارانه در حضور کارکنان نشان می‌دهد اکثر مسئولین واحدهای میانی مدیریت منابع انسانی که عزیزی نسبت به آنها نظر مثبتی دارد نیز تقریبا هر ماه کارانه هفت میلیون تومانی دریافت کرده اند. بنابراظهارات افراد دراین جلسه اگرچه عزیزی وجود اشکال در فرمول فعلی پرداخت کارانه را تایید کرده است ولی توضیح قانع کننده ای در مورد این که چرا پرداخت‌های کلان فقط شامل عده ای خاص شده است ارائه نکرده است.

بنابراین گزارش ظاهرا محبی فرد معاون پشتیبانی هلدینگ از کارکنان معترض تقاضا کرده مدتی صبر کنند تا وی نسبت به حل مشکل پیگیری لازم را انجام دهد.

دیگر اقدام مورد اعتراض صورت گرفته در هلدینگ خلیج فارس روش غیرعادلانه بکار گرفته شده برای پرداخت پاداشی تحت عنوان معیشت بوده است. ظاهرا مسئولین هلدینگ پرداخت این پاداش را شامل کسانی دانسته اند که حقوق ماهیانه آنان کمتر از پنج میلیون تومان باشد. اما در حالی که برای نیروهای غیررسمی فقط پایه حقوق را ملاک قرار داده بودند برای نیروهای رسمی کل حقوق و مزایای دریافتی را معیار محاسبه قرار داده، همه کارکنان رسمی را از شمول دریافت آن خارج کرده اند.

*تجمع اعتراضی کارگران وزحمتکشان نسبت به قطع یارانه‌ مقابل فرمانداری ایلام

صبح روز شنبه 30شهریور،جمعی از کارگران وزحمتکشان برای اعتراض به قطع شدن یارانه‌ شان مقابل فرمانداری ایلام اجتماع کردند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،خیرالله گراوند فرماندار ایلام با حضور در تجمع گفت: این موضوع به مسوولان مربوطه منعکس شده و چگونگی پیگیری موضوع نیز به اطلاع مردم رسیده است.

وی افزود: افرادی که یارانه آنان قطع شده است، می‌توانند طی فرآیند قانونی و از طریق دفاتر پیشخوان به این موضوع اعتراض کنند.

*اخبار بگیر وببندهای فعالین کارگری واجتماعی:

1- خبری در ارتباط با فعالین کارگری گروه ملی صنعتی فولاد ایران(اهواز)

هفته گذشته ستاد خبری اداره اطلاعات استان خوزستان تعدادی از فعالین کارگری و پیشروان اعتراضات در این واحد صنعتی را به این اداره فراخوانده است.

این کارگران ساعتها در ستاد خبری اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته و از آنها خواسته شده است در مورد این احضار و بازجویی ها سخنی به میان نیاورند.

کانال "اتحاد کارگران" ضمن محکوم کردن هرگونه اقدام علیه کارگران این واحد صنعتی و تهدید و ارعاب معترضین اسامی تعدادی از افراد احضار شده را نزد خود محفوظ نگه داشته و در صورت لزوم آن را منتشر خواهد کرد.

عناوین مجرمانه جعلی و پرونده سازی های امنیتی ساختگی علیه کارگران باید پایان پذیرد.

اعمال اینگونه روشهای نخ نما شده و فشارهای امنیتی نمیتواند در اراده کارگران برای مبارزه علیه ظلم و ستم و استثمار طبقه کارگر خللی ایجاد نماید.

مبارزات کارگری با اتحاد و بهم پیوستگی توده های کارگر به جلو خواهد رفت.

2- هيراد پيربداقي دوباره بازداشت شد

هفته‌ گذشته هيراد پيربداقي براي پيگيری ودريافت وسائل ضبط شده‌ اش به بازپرسی شعبه 7مراجعه ميكند كه به او اعلام ميشود كه همراه رهام يگانه روز شنبه 30شهریور به این شعبه مراجعه كنند.

بنا به اخبار منتشر شده درشبکه های اجتماعی،امروز با مراجعه هيراد پيربداقي و رهام يگانه به شعبه7 بازپرسي،يكسري وسايل رهام يگانه از قبيل فلش مموري و دفتر و تلفن همراه مادرش تحويل داده ميشود اما به هيراد پيربداقي اعلام ميكنند كه وي در طول دوره‌ آزاد‌یش فعاليت هايی داشته و حكم بازداشت هيراد پيربداقي از حاميان كارگران هفت تپه صادر شده است، و وثيقه‌ي ايشان از 50ميليون به 350 ميليون تغييرپیدا کرده است.

بازپرس شعبه در برابر سئوال كه در صورت تامین وثيقه 350میلیون تومانی، امكان آزادی هيراد پيربداقي وجود دارد،پاسخ مناسب و شفاقی نداد.

هم اكنون هيراد پيربداقی به بخش عمومي بند209 زندان اوين منتقل شده است.

قابل یادآوری است که هیراد پیربداقی به همراه رهام یگانه و فرید لطف آبادی از حامیان کارگری در مقابل دادگاه کارگران هفت تپه و در حمایت از این کارگران دستگیر شده و به قید وثیقه آزاد شده بودند.

3- عادل گرجی دانشجوی نمایش دانشکده هنرومعماری مجددا بازداشت شد

روز شنبه 30شهریور، عادل گرجی دانشجوی نمایش دانشکده هنرومعماری مجددا بازداشت شد.

برپایه گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی،هنوز 10روز از خبر آزادی عادل گرجی نگذشته که امروز 30 شهریور، از سوی شعبه 7 دادسرا ، برای دفاع آخر احضار شد.

‏دادگاه با افزایش کفالت به وثیقه 250 میلیونی در حالی که می‌دانند عادل توانایی تامین این وثیقه را ندارد، او را راهی زندانی کردند.

خاطر نشان می شود که پیش ازاین روز چهارشنبه 11اردیبهشت 98 در تجمع مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگرمقابل مجلس بازداشت و 15 اردیبهشت با قرار کفالت از زندان تهران بزرگ به صورت موقت آزاد شد.

عادل گرجی، دانشجوی دانشکده هنر و معماری روز پنج‌شنبه 7 شهریورماه 98،در تجمع اعتراضی نسبت به انتقال دانشکده هنر و معماری تهران به سوهانک هم بازداشت شده بود.

4- برگزاری جلسه دادگاه شاپور احسانی راد

امروز سی ام شهریور ماه جلسه دادگاه شاپور احسانی راد از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست آقای افشاری برگزار شد.

در این جلسه که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید شاپور احسانی راد به همراه وکیل خود آقای صالح نیکبخت به ارائه دفاعیات پرداختند.

در خاتمه قاضی شعبه اعلام نمود که ظرف یک هفته آینده حکم صادر و ابلاغ خواهد گردید.

شاپور احسانی راد در روز هفتم مرداد ماه در محل کارش توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شد و پس از ۳۶ روز بازداشت به قید کفالت موقتاً آزاد گردید.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۳۰ شهریور ۹۸

*برگزاری جلسه هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

درتاریخ ۲۸ شهریور ماه ۹۸، باحضور جمعی‌از کارگران و شش نفر از اعضای هیئت مدیره این جلسه برگزار شد.

موضوع جلسه هیئت مدیره سندیکای کارگران‌نیشکر هفت تپه عبارت بود:

۱_ گفتگو در باره فایل صوتی منتشر شده شورای اسلامی کار، که از زد وبند دونفر از اعضای آنها که از خیانت آشکار دوعضو شورای اسلامی کارگر، از زبان آنان خطاب به شخص طرف معامله بود، مورد بر رسی قرار گرفت.

۲_ بحث و تبادل نظر و چگونگی ادامه کار هئیت مدیره سندیکا کارگران‌ نیشکر هفت تپه.

جلسه به مدت دوساعت به طول انجامید که طبق آخرین مصوبه سندیکا، اداره سندیکا ( مدیریت سندیکا) همچنان به صورت شورای و خرد جمعی درجهت پیشبرد اهداف سندیکا که همانا خدمت به کارگران نیشکر هفت تپه ودیگر مراکز کارگری بوده پیش رفت.

همچنان یاد آوری گردید که سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، یک تشکل مستقل بوده که ضمن حفظ استقلال خود از دولت و‌کار فرما، همچنان تلاش خواهد کرد که در راستای منافع کارگران حرکت کند.

این‌جلسه همچنین از احکام ظالمانه صادر شده برای کارگران در بند از جمله اسماعیل بخشی، وارد بحث و تبادل نظر شد و ضمن محکوم کردن ادامه بازداشت اسماعیل، خواستار پایان دادن به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی و رفع اتهام از علی نجاتی و هچنین سایر بازداشتی های مرتبط با اعتصابات نیشکر هفت تپه(نشریه انترنتی گام) شدند.

سندیکای کارگرن نیشکر هفت تپه

۲۹ شهریور ۱۳۹۸

*کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری:برقرار باد اتحاد و همبستگی کارگران

روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور جمعی از کارگران آذرآب به نمایندگی از دیگر کارگران برای ابراز همدردی و همراهی با کارگران هپکو به این شرکت رفته و با نصب بنر و شعارهایی در حمایت از کارگران این شرکت، همراهی و همدلی خود را با کارگران هپکوی اراک اعلام نمودند. همچنین کارگران واگن‌سازی پارس نیز، روز چهارشنبه ۲۷ شهریور، در اعتراض به تهاجم ارگان‌های سرکوب حکومت به تجمع اعتراضی کارگران هپکو و ضرب و شتم آنان حدود ساعت یک ظهر از محل کارخانه هپکو تا بلوار واگن پارس راهپیمایی کردند.

چنین همدلی از جانب کارگران دیگر واحدهای تولیدی که نشان از اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران دارد می‌تواند نقطه عطفی در جنبش کارگری بوده و در این مقطع بحرانی که کارگران به شدت تحت فشار بوده و از پراکندگی و عدم انسجام رنج می‌برند و غالبا در اعتراض به نا‌امنی شغلی و بیکارسازی‌ها، اخراج‌ها و حقوق‌های معوقه و ... تنها در چارچوب واحد کاری مربوط به خود دست به اعتراض می‌زنند، موجب دلگرمی و امیدواری کارگران و جنبش کارگری شده می‌تواند زمینه‌ساز یکپارچگی و همبستگی طبقاتی کارگران گردد.

واقعیت این است که کارگران ابزاری جز تشکل و اتحاد ندارند. لذا از کارگران واحدهای بزرگ تولیدی و خدماتی انتظار می‌رود در حمایت از هم طبقه‌ای‌های خود در قبال تهاجم و سرکوب کارگران هپکو و ضرب و شتم وحشیانه آنان و همچنین صدور احکام سنگین برای کارگران هفت‌تپه و سایر واحدهای تولیدی و خدماتی، از جمله شرکت واحد و ... اعتراض کرده و بارقه امیدی در جنبش کارگری ایجاد نمایند.

۲۸ شهریور ۱۳۹۸

*بیانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز وزیویه) در خصوص بازگشایی مدارس

روز پنج شنبه 28شهریور ماه، انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز وزیویه) بیانیه ای در خصوص بازگشایی مدارس بقرار زیر صادر کرد:

ما شقایق های باران خورده‌ایم

سیلی ناحق فراوان خورده‌ایم

ساقه احساسمان خشکیده‌است

زخم ها از تیغ و طوفان خورده‌ایم

تا چه بوده تا کنون تقصیرمان

تا چه باشد بعد از این تقدیرمان!

درحالی به استقبال مهر می‌رویم که بی مهری برگستره‌ی آموزش و پرورش چنبره زده است!

بر همگان آشکار است که تنها راه برون رفت از چالش‌های موجود کشور و نیل به توسعه‌ی پایدار، قرار گرفتن آموزش و پرورش در صدر توجه مسوولین و افق حاکمیت کشور است.

یکی از شاخصه‌های مهم و تاثیرگذار در شناخت وقضاوت نسبت به کارآمدی یک سیستم حاکمیتی برقراری عدالت اجتماعی و به تبع آن نهادینه شدن عدالت در سیستم آموزشی یک کشور است که متاسفانه افق آن روز به روز از دسترس خارج، یاس و ناامیدی را برپیکره‌ی اجتماع متجلی‌تر نموده است!

سیاست‌های لجام گسیخته‌ی آزاد سازی اقتصاد در تار و پود جامعه به ویژه در آموزش و پرورش بیش از پیش رخنه کرده به گونه‌ای که به تدریج امکان برخورداری از اولین و اساسی‌ترین حق کودکان و دانش‌آموزان به راحتی میسر نیست.

نظام بودجه‌ریزی غلط، مصرفی انگاشتن آموزش و پرورش، بی توجهی به مدارس دولتی و سعی در برچیدن آن، تراکم زیاد دانش آموز در کلاس، فضای بی روح و نامناسب مدارس، کالایی کردن و پولی سازی آموزش، عدم اجرای اصول ۱۵ و ۳۰ قانون اساسی، بکارگیری معلمان خرید خدمت و بی انگیزه، طرح های ویرانگر استمرار خدمت و معلم تمام وقت، وضعیت نابسامان و غیر عادلانه‌ی معیشت معلمان و بازنشستگان با توجه به تورم افسارگسیخته و... و از همه بدتر و مهلک‌تر اصرار و ابرام بر تایید و عدم بازبینی احکام زندان ناعادلانه برای فعالین صنفی و معلمان متعهد، شیرینی مهر و بازگشایی مدارس را به کام همگان به ویژه معلمان و دانش آموزان تلخ نموده‌است آنچنان‌که دل و زبان را یارای تبریک گفتن این رویداد مهم و تاثیرگذار در مسیر زندگی دانش‌آموزان، آیندگان و امانت‌هایی که نهاد آموزش و پرورش متولی آنان بوده و وظیفه‌ی سنگین پرورش آنان را بر عهده دارد، نیست!

مسبب تمامی کم و کاستی‌ها و برنامه‌های غیرکارشناسی و آسیب رساندن به آموزش و پرورش خود دولت بوده لذا انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) بار دیگر ضمن اصرار و پافشاری بر رفع موانع، خواستار برچیدن چالش‌ها و تنگناهای موجود که گلوی آموزش و پرورش به ویژه دانش‌آموزان معصوم را می‌فشارد، بوده و از دولت به ویژه وزیر جدید آموزش و پرورش انتظار دارد برای رفع آنها نهایت سعی و تلاش خود را بکار گیرد.

در نهایت از همه‌ی معلمان متعهد و آگاه به رسالت خطیر معلمی می‌خواهیم که علی‌رغم تمام کاستی‌های موجود، از ظرفیت ارزشمند کلاس‌های درس، کمال استفاده را نموده و ضمن دلسوزاندن برای نسل آینده، عزت نفس و مهرورزی را که سرمنشأ تمام زیبایی‌های جامعه‌ی بشریست، به آنان آموزش و القا نمایند و دانش آموزان، این سرمایه های ارزشمند انسانی را در مسیر حق طلبی و عدالتخواهی هدایت نمایند.

*لگدمالی حقوق کارگران شهرداری مشهد از طرف شرکت های پیمانکاری و سکوت مسئولان شهرداری مشهد

کارگر شهرداری مشهد:پیمانکاران شهرداری مشهد درحالی که با ما قرار دادهای یک ساله امضاء می کنند و حتی یک نسخه از آن را نیز به ما نمی دهند ، در فصول بهار و تابستان که حجم کار زیاد است از ما تقاضای کار تا ساعت های طولانی را دارند اما با آغاز فصل پاییز و زمستان که از حجم پروژه ها کاسته می شود کارگران را مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق می کنند و در این مدت کارگر نیز باید بدون بیمه و حقوق گذران زندگی کند.

بنابه گزارش یک منبع خبری محلی، کارگران خدمات شهری مشهد همزمان با فرا رسیدن فصل پاییز و کاهش پروژه های شهری از اینکه در این شرایط اقتصادی ممکن است از طرف پیمانکار اخراج و بیکار شوند، احساس نگرانی کرده و معتقد هستند که شهرداری مشهد باید از انها حمایت کند.

یک پاکبان مشهدی در این باره گفت: با آغاز فصل پاییز ترس از بیکاری و اخراج توسط پیمانکاران شهرداری بر وجود ما سایه می افکند.

وی افزود: پیمانکاران شهرداری مشهد درحالی که با ما قرار دادهای یک ساله امضاء می کنند و حتی یک نسخه از آن را نیز به ما نمی دهند ، در فصول بهار و تابستان که حجم کار زیاد است از ما تقاضای کار تا ساعت های طولانی را دارند اما با آغاز فصل پاییز و زمستان که از حجم پروژه ها کاسته می شود کارگران را مجبور به گرفتن مرخصی بدون حقوق می کنند و در این مدت کارگر نیز باید بدون بیمه و حقوق گذران زندگی کند.

وی تصریح کرد: حتی در مدت زمانی هم که مشغول به کار هستیم ، پیمانکاران لیست های بیمه را به صورت کامل ارسال نکرده و برای هرکارگر چند روز کسری در نظر می گیرند در حالی که ما تمام ماه را مشغول به کار بوده ایم و زمانی هم که اعتراض می کنیم تنها پاسخ انها این است که اگر رضایت نداری از فردا اخراج هستی.

وی ادامه داد: پیمانکاران در فصول پاییز و زمستان کارگرانی را که از نزدیکان و دوستانشان باشند را حفظ و مابقی را به بهانه ها و دلایل مختلف اخراج می کنند که انتظار می رود شهرداری توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشد.

*اخراج تعدادی از کارگران شرکت آتیه صبا، وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری

طی ماه های گذشته تعدادی از کارگران شرکت آتیه صبا، وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری از کار اخراج شدند.

یکی از این کارگران اخراجی به خبرنگار رسانه ای گفت: در بخش روابط عمومی 3 نفر تعدیل شده‌اند. در بخش‌‌های دیگر مانند بخش مالی هم چند نفر تعدیل شده‌اند.

در مجموع 20 نفر از کارگران شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا اخراج شده اند و از امروز هم تعدادی دیگر با سال ها سابقه کاری اخراج شوند.

یکی دیگر از اخراجی ها گفت:با توجه به اینکه شرکت آتیه صبا با سرپرست اداره می‌شود و هنوز حکم مدیرعاملی اسکندری به عنوان سرپرست صادر نشده، امکان دخل و تصرف در زمینه نیروهای شاغل وجود ندارد.

وی می‌افزاید: اخراج این نیروها بر اساس ابلاغیه‌ای انجام می‌شود که در دوران مدیرعاملی میعاد صالحی در صندوق بازنشستگی کشوری صادر شده است.

ظاهرا بخشنامه‌ای هم وجود دارد که تاکید می‌کند سرپرست آتیه صبا حق تعدیل نیرو و استخدام جدید را ندارد؛

اما می‌گویند با خالی شدن برخی از صندلی‌ها، عده‌ای استخدام شده‌اند.

*بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه مجتمع معادن مس تکناربدنبال قطع برق

برق کارخانه مجتمع مس تکنار در بردسکن واقع در استان خراسان رضوی به دلیل انباشت بدهی‌ها به اداره برق قطع وکارگرانش بیکار شدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،کارگران کارخانه مجتمع مس تکنار می‌گویند که این واحد تولیدی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و استراتژیک‌ترین واحدهای تولیدی منطقه؛ با مشکلات عدیده‌ای ازجمله قطعی برق مواجه شده است.

به گفته کارگران؛ این کارخانه از سال‌های گذشته مبالغی را به شرکت برق بردسکن بدهکار است و شرکت برق نیز علارغم دریافت بخشی از طلب خود در روزهای گذشته اقدام به قطع برق کرده است.

کارگران با بیان اینکه به علت نبود برق، تولید در این واحد صنعتی متوقف شده و آنها کاری برای انجام دادن ندارند.

*اخراج پاداش کارگران یک معدن کائولن در گناباد بدلیل افشای سوء‌استفاده مالی کارفرما

کارگران یک معدن کائولن در گناباد واقع در خراسان رضوی گفتند:صاحب این معدن از روستاییان منطقه در راستای فرار مالیاتی سوء‌استفاده کرده است.

آنها می‌گویند این معدن‌دار با پوشش کمیته امداد و اعطای کولر آبی به 14 نفر از روستاییان، کپی کارت ملی آنها را دریافت کرده و به اسم روستاییان، محموله‌های خود را از معدن خارج کرده است. این تخلفات معدن‌دار از طریق تبانی با یک شرکت حمل‌ونقل برای خروج بار بیش از حد مجاز انجام شده و سازمان امور مالیاتی هم متوجه تخلفات معدن یادشده نشده است. کارگران این معدن می‌گویند بعد از افشاگری آنها تازه اداره مالیات متوجه شده که به اسم روستاییان محموله‌هایی از معدن خارج شده است. به این ترتیب به نام آقای بیابانی از ساکنان روستای نزدیک معدن محموله‌های مختلفی در هشت ماه خارج شده که ارزش مالیاتی این محموله‌ها هشت میلیارد تومان بوده است. این کارگران عنوان می‌کنند که با افشاگری آنها پرونده‌ای در دادگاه تشکیل شده اما صاحب معدن به دنبال این افشاگری‌ها اقدام به اخراج آنها کرده است.

اتفاقی نادر در یکی از معادن خراسان رضوی برای فرار مالیاتی رخ داده است. رخدادی که بر اساس مباحث مطرح‌شده از سوی کارگران این معدن، دودش به چشم روستاییانی می‎رود که اعتماد کرده و کپی کارت ملی خود را در اختیار افراد ناشناس قرار داده‌اند.

یک کارگر یک معدن کائولن در گناباد واقع در خراسان رضوی درباره این ماجرا عنوان می‌کند: شرکت متولی بهره‌برداری معدن از کد ملی یک‌سری افراد استفاده کردند و بارهای خروجی از معدن را به اسم این افراد خارج کردند. اداره مالیات متوجه این تخلف نشده بود. شرکت مربوطه شماره کد ملی روستاییان را به‌عنوان دلال و خریدار می‌زدند.

او می‌گوید: هر معدنی مجاز است حجم مشخصی مواد برداشت کند. بر اساس تعداد کامیون‌های خروجی از معدن، ترازنامه‌ای در پایان سال تهیه می‌شود که ببینند آیا تخلفی در زمینه میزان برداشت انجام شده است یا نه.

این معدن دو تا سه برابر بیش از میزان مجاز برداشت کرده اما صنعت و معدن نظارتی روی دفاتر، بارها و قراردادهای این شرکت نداشته است. جالب اینجاست که صاحب شرکت بازداشت نیست و این تخلفات را کتمان کرده در حالی که اداره مالیات گفته طبق مدارک موجود، به اسم 14 نفر روستایی بار از معدن خارج شده است.

وی از دیگر تخلفات انجام‌شده در معدن هم می‌گوید. او بیان می‌کند: از سال 93، اداره صنعت و معدن برای خروج بار دفترچه‌های چهاربرگی با شماره سریال یکسان برای هر چهار برگ در اختیار معادن قرار داد. زیرا خروج بار از این معدن به صورت دست‌نویس انجام می‌شد.

او ادامه می‌دهد: برگه رنگ سفید این دفترچه برای سازمان نوشته می‌شود. برگه رنگ زرد برای خود پیمانکار است. رنگ آبی را به راننده حامل بار معدن می‌دهند که روی باسکول معدن می‌آید. قبض باسکول را هم در اختیار راننده قرار می‌دهند که بار را به مقصد حمل کند. رنگ قرمز هم متعلق به باربری است.

وی می‌گوید: این معدن کائولن انتقال بار خود را در انحصار یک باربری قرار داده بود تا بتواند با آنها تبانی کند. با این تبانی به باسکولچی گفتند که برگه‌قرمزها را از دفترچه‌ها جدا کنند. سه برگ آبی، سفید و زرد را برای خروج بارهای مجاز استفاده می‌کردند و با برگه‌های قرمز بارهای غیرقانونی (بیش از ظرفیت مجوزها) می‌فرستادند. غافل از این بودند که بچه‌های معدن می‌فهمند این کار غیرقانونی است. در اسنادی که باقی مانده، مشخص است که دو بار با شماره سریال یکسان از معدن برای دو مقصد متفاوت خارج شده که این مسئله، تخلف است. رانندگان کامیون هم متوجه این تخلفات نبودند.

راننده بولدوزر شرکت بهره‌بردار معدن کائولن نیز درباره اینکه آیا برای روستاییان برگه مالیات صادر شده است یا نه می‌گوید: نه، هنوز برگه مالیات برای آنها صادر نشده است.

اگر ما نمی‌فهمیدیم، این کار حتما انجام می‌شد. اداره مالیات به ما گفته است که فقط تا پنج سال می‌توانیم سوابق را در‌بیاوریم، اگر شما متوجه نمی‌شدید در آینده این مالیات به نام آنها می‌خورد و روستاییان را می‌گرفتند. آنها سال‌ها بار برده بودند به نام افرادی که حتی سواد ندارند و اداره مالیات این موضوع را متوجه نشده بود.

او اضافه می‌کند: زمانی که از اداره مالیات برای تخلفات معدن استعلام خواستند، آنها نام شرکت را جست‌وجو می‎‌کردند و به نتیجه نمی‌رسیدند تا اینکه کارگران را خواستند و ما گفتیم که کد ملی این افراد را جست‌وجو کنید. شناسه باری که به اسم این افراد خارج شده با شناسه بار معدن یکی است. به این ترتیب متوجه شدند که حرف‎‌های ما صحت دارد. برای یک روستایی به اسم بیابانی در هشت ماه، هشت میلیارد تومان مالیات باید صادر شود.

وی می‌گوید: قاضی به ما اطمینان داده که رأی خود را محکم نوشته است. مدعی‌العموم در این پرونده دادستان و اداره مالیات است. این معدن متعلق به دولت و در اجاره بخش خصوصی است. زمانی که ما متوجه شدیم تخلف می‌شود، چهار تا پنج کارگر را بیرون کردند. ما دو نفر رسمی بودیم بقیه قراردادی بودند. قراردادها هم تمام نشده است.

ما در اداره کار رفتیم، صحبت کرده و ثابت کردیم که بی‌گناهیم. برایمان حکم بازگشت به کار زدند اما معلوم نیست چه می‌شود.

او به این پرسش که سرنوشت روستاییانی که بار به نام آنها از معدن خارج شده چه خواهد شد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: دادگستری گفته است حق اینها را می‌گیریم. قاضی به ما گفته است که هفته آینده رأی را صادر می‌کنیم.

بخشی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ29شهریور

*گیر کردن پای کودک کار حین کار در ساندویچی بین کابین بالابر و سقف بتونی

عصرروز جمعه 29شهریور،یک کودک کار 15ساله حین کار جابجایی اقلام از طبقه زیرین به سطح دریک ساندویچی واقع دردر خیابان پیروزی تهران به یکباره پای راستش بین اتاق بالابر و سقف بتونی گیر و دچار آسیب دیدگی شدید شد.

این کودک کار تبعه افغانستان جهت مداوا به بیمارستان منتقل شد.

*قطع عضو یک کارگر در حادثه انفجار یک ساختمان نیمه‌کاره زنجان

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان گفت: انفجار در ساختمان نیمه‌کاره موجب قطع عضو یک کارگر شد.

حسن غفاری روز شنبه 30شهریور در گفتگوبا خبرنگار رسانه ای گفت:امروز انفجار رخ داده در منطقه کوچه‌مشکی زنجان حادثه آفرید.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان در تشریح این خبر گفت: انفجار هواباز در حین برش آهن در ساختمان نیمه کاره چهارراه سوم کوچه مشکی موجب قطع عضو کارگر ساختمانی شد وکارگرمصدوم پس از رهاسازی و خروج از محل به عوامل اورژانس تحویل داده شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت