.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 24 شهریور 1398 ساعت 21:15

اخبار و گزارشات کارگری 21-24 شهریور ماه

اخبار و گزارشات کارگری 24 شهریور ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه هپکو اراک نسبت به عدم تعیین تکلیف نهایی با سهامدار عمده

- ادامه اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت برای انحلال شورای اسلامی کاربرای ششمین روز متوالی

- دومین روزدور جدید تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی

- ادامه تجمعات کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین مقابل استانداری برای احقاق حقوق برحقشان

- تجمع اعتراضی معلمان مدارس خارج از کشور نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روز متوالی

- اعتراضات دامنه دار کارگران طرح آب‌رسانی دشت سیستان نسبت به پایمالی حقوقشان بدنبال جابجایی پیمانکاران ،سکوت وزارت جهاد کشاورزی کارفرمای اصلی پروژه وانفعال اداره کار

- نامه حمایتی کنفدراسیون اتحادیه‎های کارگری نروژ از فعالین کارگری ومدنی درایران

- افزایش 9/17 درصدی کارگران جان باخته در سه ماهه اول سال جاری بر اثر حوادث کاری

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه هپکو اراک نسبت به عدم تعیین تکلیف نهایی با سهامدار عمده

ظهر روز یکشنبه 24 شهریور، کارگران هپکو اراک برای اعتراض به عدم تعیین تکلیف نهایی با سهامدار عمده شرکت،دست به تجمع در کارخانه زدند.

بنا برخبری که پنج شنبه 21شهریوربنقل از استانداراستان مرکزی رسانه ای شد، مدیرعامل شرکت هپکو تعیین شده اما وضعیت سهامدار عمده یعنی بانک کشاورزی هنوز تعیین تکلیف نشده است.

روز شنبه 16شهریور98،کارگران کارخانه هپکوباتجمع در کارخانه و برافراشتن پلاکارد خطاب به حسن روحانی اعلام کرده بودند:

«ما کارگران هپکو با صدای بلند فریاد می‌زنیم، خواسته اصلی ما تعیین تکلیف سهامداری و مالکیتی شرکت هپکو بعد از ۵ سال بلاتکلیفی می‌باشد، نه انتصاب یک مدیر جدید»

عدم تعیین تکلیف نهایی با سهامدار عمده وادامه بلاتکلیفی شغلی موجب شد تا امروز برای باری دیگر کارگران کارخانه هپکو دست به تجمع دراین واحد صنعتی بزنند.

کارگران معترض کارخانه هپکو همچنین باصدور بیانیه ای ازجمله نوشتند:

کارگران راه برون رفت شرکت از این وضعیت را، تعیین تکلیف یک باره سهامدار عمده معرفی می‌کنند که حدود سه سال است شرکت را معطل نگه داشته است، متاسفانه استاندار مرکزی گویا به دنبال پاک کردن صورت مسئله است و با معرفی مدیرعامل جدید به دنبال به حاشیه بردن این اعتراضاتِ به حق است، آن هم مدیریتی که اگر چه واژه بومی را یدک می‌کشد ولی در سوابق خود انبوهی از شرکت‌های ورشکسته از جمله ارج و آزمایش و...را نیز همراه دارد و بعید است حتی اگر هم بخواهد، بتواند شرکت هپکو را از این باتلاق بی‌تدبیری مسئولین نجات دهد.

جناب استاندار! و تمام کسانی که به دنبال پاک کردن صورت مسئله هپکو هستید، این فریادها که امروز به گوشتان می‌رسد ثمره تدبیر بی‌تدبیری شماست و این راه که انتخاب کرده‌اید را سال گذشته یک بار دیگر تجربه کرده‌اید و کارگران هزینه هنگفتی بابتش پرداخته‌اند!

چرا اصرار دارید از همان سوراخ دوباره گزیده شوید؟

به چه زبانی بگوییم سهامدار عمده و هر کسی که با او همراه و در خدمت اوست، دشمن این آب و خاک است!

این همه بی‌تدبیری تا کی؟

*ادامه اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت برای انحلال شورای اسلامی کاربرای ششمین روز متوالی

روز شنبه 23شهریور برای ششمین روزمتوالی، کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه به اعتصاب وتجمعشان برای انحلال شورای اسلامی کارادامه دادند.

قابل یادآوری است که بدنبال اعتصاب وتجمع کارگران رسمی نیشکر هفت تپه از روز پنج شنبه 14 شهریور ماه دراعتراض به عدم پرداخت حقوق تیرماه از روز دوشنبه 18 تیرماه اعتصاب کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه از روز دوشنبه 18شهریورماه برای انحلال شورای اسلامی کار آغاز شد وبنابرآخرین خبرها تا روز شنبه 23شهریور ادامه پیدا کرد.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 23شهریور،کارگران شرکت هفت تپه می‌گویند هنوز جو شرکت آرام نشده و اعتراضات ادامه دارد.

یک ازکارگران این مجتمع می گوید: «تقریبا دو روز بعد از احکامی که صادر شد، از چپ و راست تکذیبیه می‌آمد، اینکه قرار است دوباره پرونده‌ها بازنگری شوند. بعضی‌ها می‌گفتند پرونده‌ها رفته‎اند دادگاه تجدید نظر و عده‌ای دیگر هم می‌گفتند همه تبرئه شده‌اند. این چیزهایی بود که به گوش ما می‌رسید و دقیقا توی همین بحبوحه که کی راست می‌گوید و کی دروغ، سردرگم بودیم که یک فایل صوتی در شرکت منتشر شد. این فایل به دو نفر از اعضای شورای اسلامی کار شرکت منتسب بود».

به گفته‌ی او این فایل به آقای س. و آقای م. از اعضای یکی از اصناف کارگری، منتسب بوده است. او مدعی است که این دو نفر از آقای ب، یکی از مدیرهای ارشد شرکت درخواست رشوه کرده‌اند. او ادامه می‌دهد: «فایل توی یک ماشین توسط محمد خنیفر ضبط شده بود. همان کسی که هفت سال حبس برایش بریدند. متاسفانه مدتی عده‌ای آقای خنیفر را به باد توهین و شایعه بستند؛ اینکه علیه کارگران فعالیت می‎‌کند و همسو با کارگرها نیست. خنیفر هم به کارگرها گفت به خدا من کاره‌ای نیستم، شما از جای دیگری دارید ضربه می‌خورید.. برایتان مدرک هم می‌آورم که اینها بر علیه شما فعالیت می‌کنند. توی این فایل صوتی این دو نفر از آقای ب درخواست رشوه می‌کنند. به صورت واضح به او می‌گویند شما به ما جرینگی بده و ما هم هرکاری بخواهی برایت انجام می‌دهیم. می‌خواهی کدام مدیر عوض شود که بر علیه‌ش کودتا کنیم یا عوضش کنیم و از این حرف‌ها. بعد از اینکه فایل منتشر شد کارگرها به هم ریختند و دست از کار کشیدند. الان ۶ روز است که در اعتصابیم».

او از حال و هوای این روزهای شرکت می‌گوید: «تعمیرات متوقف شده و کارگرها خواهان برکناری اعضای شورا هستند. از روز تاسوعا اعتصاب شروع شد و هنوز هیچ کس پاسخگوی کارگرها نبوده است».

*دومین روزدور جدید تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی

ممانعت کارفرمای شرکت حمل ونقل خلیج فارس از ورود کارگران معترض به شرکت و تهدیدشان به اخراج از کار

روز یکشنبه 24شهریوربرای دومین روز ، کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس دور جدید اعتراضشان نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی را با تجمع مقابل دفتر مدیریت واقع در میدان نماز شهر اسلامشهر،آغاز کردند.

کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند: حدود 150 کارگر شرکت حمل ونقل جاده خلیج فارس هستیم که از ابتدای ماه جاری، مدیریت بخش خصوصی که اخیرا این شرکت را خریداری کرده است، بدون اطلاع ما کارگران قرار است وضعیت استخدامی‌مان را از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری تغییر دهد که در نتیجه این اتفاق امنیت شغلی ما در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

این کارگران با بیان اینکه مدیران بخش خصوصی توجهی به مخالفت کارگران این مجموعه برای حضور پیمانکار نداشته‌اند، افزودند: این بی‌توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که کارفرمای شرکت حمل ونقل خلیج فارس با ممانعت از ورود حدودا 150 کارگر قراردادی به شرکت، کارگران را برای ادامه همکاری تهدید به اخراج می‌کند.

به گفته کارگران معترض، آنها ماه گذشته نیز در ارتباط با همین موضوع تجمع مشابهی را مقابل شرکت برگزار کردند که با میانجی‌گری مسئولان شهرستان، آنها به محل کارشان بازگشتند.

مدتی بعد اعضای شورای تامین شهرستان در ارتباط با مشکلات کارگران تشکیل جلسه داد که نتیجه‌ آن امضای تعهدنامه‌ای است که طبق مفاد صورتجلسه واگذاری شرکت، کارفرما حق اخراج هیچ نیرویی را تا 5 سال آینده ندارد اما بخش خصوصی با بی‌توجهی به مفاد واگذاری شرکت و صورتجلسه شورای تامین شهرستان از مرداد ماه سال جاری برای اعمال فشار از ورود نفر از کارگر به شرکت ممانعت کرده و تاکید دارد که این تعداد کارگر باید با یک شرکت پیمانکاری ادامه همکاری کنند.

کارگران معترض شرکت حمل ونقل خلیج فارس با بیان اینکه به هیچ وجه برای تبدیل وضعیت استخدامی خود با پیمانکار کنار نخواهیم آمد، افزودند: می‌دانیم وقتی کسی حامی ما کارگر نباشد اعتراضات‌مان به جایی نمی‌رسد. در عین حال از مسئولان در شهرستان گله‌مندیم که سکوت اختیار کرده و در طول روزهایی که حق خود را مطالبه می‌کنیم، هیچ واکنشی جدی از خود نشان نمی‌دهند.

کارگران قراردادی شرکت حمل ونقل خلیج فارس در خصوص دلایل مخالفت خود برای پیمانی شدن گفتند: بعد از 15 تا 20 سال سال سابقه کار مستقیم با مجموعه، باز شدن پای پیمانکاران به کارخانه؛ وضعیت امنیت شغلی و معیشتی ما کارگران خدماتی را به مخاطره می‌اندازد.

آنها اظهار داشتند: پس از گذشت سالها سابقه کار، از تقریبا دو ماه پیش برای اولین بار شائبه ورود پیمانکار به گوش کارگران قراردادی رسید و از آن موقع مخالفت کارگران آغاز شده است.

کارگران قراردادی با تاکید بر اینکه تجربه نشان داده کارفرمایان پیمانکاری به دنبال سود بیشتر هستند و هرگاه توانسته‌اند یا خلاء قانونی وجود داشته، مزایای قانونی کارگر را نپرداخته یا کوتاهی کرده‌اند، در پایان گفتند: شرکت حمل ونقل خلیج فارس بزرگترین شرکت حمل و نقل جاده‌ای کشور است که اساس واگذاری این شرکت به بخش خصوصی تبعات جبران‌ناپذیری را به این شرکت که مسئولیت جابه‌جا کردن گندم و آرد در همه نقاط ایران را برعهده دارد، وارد می‌سازد.

کارگران معترض در ادامه با بیان اینکه آنها خواستار دریافت مطالبات خود هستند، افزودند: در حال حاضر 4ماه است حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی آنها فاقد اعتبار است در عین حال چندین ماه است اضافه‌کاری‌های کارگران پرداخت نمی‌شود.

*ادامه تجمعات کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین مقابل استانداری برای احقاق حقوق برحقشان

روز یکشنبه 24 قزوین برای باری دیگر کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین برای احقاق حقوق برحقشان واعتراض به وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان قزوین وذیربط کشوری دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

clip_image002.jpg

*تجمع اعتراضی معلمان مدارس خارج از کشور نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روز متوالی

روز یکشنبه 24شهریور ماه برای دومین روز متوالی، معلمان مدارس خارج از کشوربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات برای باری دیگر دست به تجمع مقابل وزارت آموزش و پرورش زدند.

clip_image004.jpg

معلمان تجمع کنندگان با برافراشتن پلاکارد و دست نوشته ها وسردادن شعارهایی اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان پس از 14اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

شعارها ی معلمان معترض طی دو روز:

اللهیار اللهیار استعفا استعفا (علی اللهیار معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش)

اللهیارحیا کن 20درصد حق مارا ادا کند

اجرای احکام ما، حق مسلم ماست

ما هستیم، می‌‌ایستیم، ذلت نمی‌پذیریم

اجرای احکام ما، حق مسلم ماست

قابل یادآوری است که این دومین دور اعتراضات معلمان خارج از کشورنسبت به عدم پرداخت مطالبات درسال جاری است.

پیش ازاین معلمان خارج از کشوردر روز دوشنبه2اردیبهشت 98،مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع اعتراضی برپا کرده کردند.clip_image005.png

درآن تاریخ یکی از معلمان حاضردرتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: نزدیک به سه سال است دنبال حق و حقوقمان هستیم، آموزش‌وپرورش نزدیک به 8 ماه بدقولی کرد وحقوق ما را پرداخت نکرد، من در کشور مجارستان مشغول به کار بودم و حالا که مدت مأموریتم به پایان رسیده هنوز بخشی از مطالباتم پرداخت نشده است.

وی افزود: بعد از اینکه برگشتیم مسئولان آموزش و پرورش حقوقمان را پرداخت نکردند و حدود 6 ماه حقوق و یک سال حق مسکن طلب داریم، نزدیک به 8 ماه است که سه بار تا به حال مقابل‌آموزش و پرورش حضور داشتیم. حضور نخست ما 18 دی ماه بود که با آقای الهیار معاون پشتیبانی و آقای کریمی قائم‌مقام  وزیر در امور بین‌الملل دیدار داشتیم که گفتند مشکل از بانک مرکزی است، به بانک مرکزی رفتیم و بعد از چند جلسه دیدار با آنها گفتند که مشکلی نداریم و برای اعطای ارز معلمان در اولویت هستند و گفتند که آموزش و پرورش باید پول را به حساب بریزد تا ارز را اختصاص دهیم، مجدد به وزارتخانه آمدیم که گفتند ما مشکل ریالی داریم و مشکل ارزی نیست، مشکل ریالی نیز از سوی خرانه است، سازمان برنامه‌وبودجه باید اعتبار لازم را به خزانه تخصیص دهد که آنها نیز به بانک مرکزی پرداخت کنند.

این معلم طلبکار معترض ادامه داد: دفعه دوم که 30 بهمن مقابل وزارتخانه آمدیم 90 نفر بودیم اما وزیر آموزش و پرورش با ما دیدار نکرد تا مشکلاتمان را بیان کنیم اما با رامبد جوان دیدار می‌کند.

وی بیان کرد: از استان‌های مختلف برای پیگیری حقوقمان، مقابل وزارت آموزش‌وپرورش حضور یافتیم، ابتدا قرار بود 5 نفر از نمایندگان ما بیایند و با مسئولان صحبت کنند، حدود دو هفته است با دفتر آقای الهیار و کریمی صحبت می‌کنیم و قرار بود وقتی را به ما بدهند که نمایندگانمان برای گفتگو بیایند اما محقق نشد.

یکی دیگر از این معلمان معترض که سابقه تدریس در کشور‌های آسیایی را داشت ، گفت: عمده‌ترین مطالبه ما دریافت 12 ماه حقوق و اجرای 30 درصد افزایش حقوق بنابر حکم است که اجرا نمی‌شود.

وی ادامه داد: برخی از ما با وجود اینکه زمان اعزاممان منقضی شده است و به کشور برگشته‌ایم، اما هنوز مطالبات پرداخت نشده است و همکارانی که هنوز مدت اعزام آن‌ها باقی مانده برای گذران زندگی از سفارتخانه‌ها کمک می‌گیرند، امروز به وزارتخانه آمده‌ایم تا پیگیر حق و حقوقمان باشیم.

*اعتراضات دامنه دار کارگران طرح آب‌رسانی دشت سیستان نسبت به پایمالی حقوقشان بدنبال جابجایی پیمانکاران ،سکوت وزارت جهاد کشاورزی کارفرمای اصلی پروژه وانفعال اداره کار

کارگران طرح آب‌رسانی دشت سیستان اعتراضات دامنه دارشان را نسبت به پایمالی حقوقشان بدنبال جابجایی پیمانکاران،سکوت وزارت جهاد کشاورزی کارفرمای اصلی پروژه وانفعال اداره کاررسانه ای کردند.

در حالی حدود 3هزار کارگر زیر نظر پیمانکاران این پروژه دولتی که کارفرمای آن وزارت جهادکشاورزی است، مشغول به کار بوده و هستند که بخشی از مطالبات سال‌های 95 و 96 آنها پرداخت نشده است. برخی از پیمانکاران پروژه بدون اینکه دستمزد کارگران را بپردازند کار را تحویل داده‌اند و رفته‌اند. ده‌ها نفر از این کارگران نیز از پیمانکاران خود در اداره کار شکایت کرده‌اند اما آنگونه که می‌گویند هنوز به مطالبات خود نرسیده‌اند.

این در حالی است که ماده 13قانون کار تاکید کرده است که در مواردی که کار از طریق مقاطعه (پیمان) انجام می‌شود، مقاطعه‌دهنده (کارفرما) مکلف است قرارداد خود را با مقاطعه کار (پیمانکار) به نحوی منعقد نماید که در آن مقاطعه‌کار متعهد گردد که تمامی مقررات این قانون را در مورد کارکنان خود اعمال نماید.

تبصره 1 همین ماده مقرر داشته است که مطالبات کارگر جزو دیون ممتازه بوده و کارفرمایان «موظف» هستند که بدهی پیمانکاران به کارگران را برابر رای مراجع قانونی از محل مطالبات پیمانکار، «من جمله ضمانت حسن انجام کار» پرداخت نمایند. اتفاقی که تاکنون در مورد این کارگران رخ نداده است.

مطالبات سال‌های 95 و 96 کارگران طرح آبرسانی دشت سیستان درحالی پرداخت نشد که آنها در تابستان در طاقت‌فرساترین شرایط کار می‌کنند. یکی از همین کارگران که اخیرا در شهریور ماه سال 96 دستمزد سال 95 خود را دریافت کرده است، می‌گوید: تعلل فراوان در پرداخت دستمزد توسط پیمانکاران یک طرف و امکانات پایین و گرمای طاقت‌فرسا یک طرف. در سال‌هایی که من و همکارانم با پیمانکاران بدعهد کار کردیم همه اینها را تحمل کردیم به امید روزی که دستمزدهای خود را به موقع دریافت کنیم اما هنوز هم معوقاتی داریم.

او ادامه داد: در همین سال 96، برای 6ماه حتی یک ریال هم به صورت علی‌الحساب دریافت نکردیم. این بدعهدی‌ها موجب شد که به اداره کار شکایت کنیم و امروز با وجود محکومیت پیمانکار منتظر دریافت معوقات خود هستیم؛ اما تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم.

کارگر دیگری که در این طرح با پیمانکاران متعدد کار کرده و هر کدام از آنها چند ماه از دستمزد او و همکارانش را پرداخت نکرده‌اند می‌‌گوید: پیمانکاری داشتیم که چند ماه از دستمزدهای سال 96 ما را پرداخت نکرد. این پیمانکار پس از مدتی بنا به دلایلی کار را رها کرد و رفت. پیمانکار جدید هم که جایگزین شد، معوقات گذشته را پرداخت نکرد. به تازگی پیمانکار دیگری آمده است که دستمزدها را با دو ماه تاخیر پرداخت می‌کند.

با توجه به وسعت طرح آبرسانی دشت سیستان در کل حدود 20 پیمانکار بزرگ در آن حضور داشتند که هر کدام از آنها در مجموعه خود چند پیمانکار دارند؛ "پیمانکار در پیمانکار".

تعدد پیمانکاران و شاخه در شاخه شدن آنها می‌تواند تهدیدی برای کارگران باشد. مسئولان اداره‌‌های کار شهرستان‌ها و مراکز استان بارها گزارش داده‌اند که پیمانکاران با وجود دریافت صورت وضعیت خود مزد و مزایای کارگران را پرداخت نکرده‌اند. این مورد که در شهرداری‌ها به وفور دیده می‌شود؛ ظاهرا تخلف‌های کارفرمایان طرح‌های دولتی را هم از خود بی‌نصیب نگذاشته است. «آزادراه تهران شمال» هم یکی از این دست پروژه‌هاست.

البته کمبود بودجه‌های عمرانی هم مزید بر علت شده است. طبق گزارش عملکرد 9ماهه بودجه 97اعتبار طرح‌های عمرانی حد فاصله آبان تا آذرماه صفر بوده و هیچ پرداختی نداشته است. از سویی بودجه عمرانی 98تنها 3 هزار میلیارد تومان نسبت به بودجه 97 رشد داشته و از 62 هزار میلیارد تومان به 65هزار میلیارد تومان رسیده است.

گفته می‌شود که به سبب کسری بودجه، اعتبارات عمرانی در جای خود هزینه نمی‌شوند؛ به همین خاطر پرداخت به پیمانکاران با تاخیر انجام می‌شود. هرچند پیمانکاران دیرتر به مطالبات خود دست می‌یابند با این حال در حق کارگران جفا می‌کنند. پیمانکاران طرح آبرسانی دشت سیستان هم از این چرخه جدا نیستند و همانطور که گفته شد با این چالش‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.

عبدالله وطن خواه فعال کارگری با بیان اینکه صاحبان سرمایه به فکر حداکثرسازی سود و کم کردن هزینه‌های جاری خود هستند، گفت: باید بپذیریم که منافع طبقاتی آنها با طبقه کارگر در تضاد است؛ به همین خاطر نمی‌توانیم روی صاحبان ابزار کار حساب کنیم. آنها به دنبال کم‌کردن از هزینه‌های خود هستند و اهمیت نمی‌دهند که پیمانکارانشان دستمزد کارگر را پراخت می‌کنند یا نه.

وی افزود: این یک واقعیت است که صاحبان ثروت بازار کار را در جهت منافع خود نظم داده‌اند. به همین خاطر نیروی کار قربانی مطامع جریان‌های صاحب نفوذ می‌شود. همین جریان است که هرگونه حمایت قانونی ابتر از طبقه کارگر را نمی‌پسندد و تلاش می‌کند با قانون‌زدایی از روابط کار و از سویی پیچیده کردن بوروکراسی‌هایِ‌ دادرسی، کارگران را از پیگیری حقوقشان منصرف کنند. هر ماه می‌شنویم تعدادی کارگر به اداره کار مراجعه کرده‌‌اند تا از پیمانکاران یا کارفرمایی که برای آنها سال‌ها کار کرده‌‌اند، شکایت کنند؛ حتی زمانی که رای به نفع کارگر صادر می‌شود، چند ماه طول می‌کشد تا او به حق و حقوق‌اش دست یابد.

وطن‌خواه با بیان اینکه هرچه جای پای پیمانکاران در روابط کار محکم‌تر می‌شود به همان میزان هم کارگران از شرایط شغلی خود ناراضی می‌شوند، افزود: پیمانکاران متخلف در بدنه دولت لانه کرده‌اند. آنها حامیان دولتی دارند. برخی از آنها آنقدر پُرزور هستند که برای محکم کردن جای پاهایشان صرفا در مناقصه‌‌های صوری شرکت داده می‌شوند. به هر حال آنها برنده بلامنازع هستند؛ اما کارگران چه؟

آنگونه که فعالان کارگری می گویند دولت‌ها با تکیه بر برون‌‌‌سپاری عملیات ساخت و تکمیل پروژه‌‌‌های دولتی، زمینه لطمه خوردن به حقوق کارگران را فراهم کرده‌اند. از آنجا که این شرکت‌های پیمانکاری خصوصی هستند، دولت‌ها به راحتی از آنها اعلام برائت می‌کنند.

برای پیمانکاران پرزور که پروژه‌‌های عمرانی، نفتی و... را به راحتی تصاحب می‌کنند، عمل به برخی تعهداتی که به نیروی کار دارند، تقریبا یا کاملا اهمتی ندارد؛ به ویژه زمانی که پرداخت‌ از سمت کارفرما با تاخیرهای کوتاه مدت، یا طولانی مواجه می‌شود.

از سویی به هر میزان که برون‌سپاری انجام می‌شود، نیروی کار هم از بدنه دولت بیرون ریخته می‌شود؛ در نتیجه این اتفاق نیروی کار به جای استخدام ذیل قانون استخدام کشوری و بهره‌مندی از مزایای آن ذیل قانون کار استخدام می‌شود. از آنجاکه تبصره 1 ماده 7 قانون کار قرارداد موقت را در مشاغل موقت (کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیرمستمر دارد) به رسمیت شناخته است، کارگران به صورت موقت با قراردادهای یک ماهه، سه ماهه و... به کار گرفته می‌شوند؛ این در حالی است که ممکن است طول مدت انجام یک پروژه یک ساله، سه ساله یا 10 ساله یا بسته به زمان تامین مالی آن و عمل پیمانکار به تعهداتش، طولانی‌تر شود. برای نمونه پروژه آزادراه تهران شمال سال 70آغاز شد و قرار بود که در عرض 4سال بخش عمده آن به اتمام برسد؛ اما هنوز پس از گذشته 28سال به سرانجام نرسیده است که در نهایت اعتراض‌های کارگری متعددی حول این پروژه شکل گرفت. بیشتر پروژه‌های عمرانی به همین سرنوشت دچار شدند و کارگران، تنها بازندگانِ توسعه هستند.

بخش هایی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ 24 شهریور

*نامه حمایتی کنفدراسیون اتحادیههای کارگری نروژ از فعالین کارگری ومدنی درایران

شماری از فعالین کارگری در ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته و دستگیر شده اند

اعتراض به تداوم آزار و بازداشت فعالین کارگری نیشکر هفت تپه و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

به: رهبر جمهوری اسلامی، آیت‎الله سیدعلی خامنه‎ای

شماره: ۲۰۹۰۰۰۱۹۱-۲/۸۷۰/اف.آ.اس.آ

تاریخ: ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۹- اسلو

کنفدراسیون اتحادیه‎های کارگری نروژ (ال-او-نروژ) که بیش از ۹۳۰ هزار کارگر را در نروژ نمایندگی می‎کند این نامه را در اعتراض به نقض حقوق اتحادیه‎های کارگری در کشور شما می‎نویسد. تعداد قابل توجهی از اعضای جنبش مستقل کارگری در ایران در رابطه با فعالیت های کاملا برحق و قانونی اتحادیه‎ای با اذیت و آزار، دستگیری و بازداشت روبرو شده اند.

ال-او-نروژ در سالهای اخیر از نزدیک شاهد مبارزات کارگران در ایران برای تشکیل اتحادیه‎های آزاد و مستقل و کنفدراسیون‎های اتحادیه های کارگری و اعتراض به عدم پرداخت مزدها و نقض دائم حقوق پایه ای اتحادیه ای و حقوق بشر کارگران بوده است.. ال-او-نروژ تاکنون بارها به دولت ایران برای اذیت و آزار و بازداشت و شکنجه فعالین اتحادیه‎ای انتقاد کرده و در این رابطه این دولت را محکوم کرده است.

اخیرا نیز مجددا اخبار زیادی درباره اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری نیشکر هفت تپه در استان خوزستان و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بدست ما رسیده است. ما همچنین مطلع شدیم که برخی فعالین کارگری در زمان بازداشت شدیدا شکنجه شده اند.

اسماعیل بخشی، نماینده شناخته شده کارگران نیشکر هفت تپه، به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. او در زندان اوین محبوس است. اتهامات علیه او شامل "نشر اکاذیب"، "توهین به رهبر معظم"، و "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی" می باشند. او اعلام کرده است که پس از دستگیری اولش در نوامبر ۲۰۱۸ مورد ضرب و شتم شدید و شکنجه قرار گرفته است. سپیده قلیان که همزمان با آقای بخشی در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸ دستگیر شده بود، تائید کرده است که هر دوی آنها بدنبال دستگیری مورد شکنجه قرار گرفتند.

محمد خنیفر، از کارگران نیشکر هفت تپه، به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی" به ۶ سال زندان تعزیری محکوم شده است.

حامیان حقوق کارگران و روزنامه نگاران مستقل سپیده قلیان، ساناز الهیاری، عسل محمدی، امیر امیرقلی، و امیرحسین محمدی‎فرد در شعبه ی ٢۸ دادگاه انقلاب تهران هر یک به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده اند. آنها به اتهام حمایت کردن و گزارش دادن درباره اعتصابات و اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در سال ۲۰۱۸ هر یک به ۱۸ سال زندان تعزیری محکوم شده اند. همه آنها به دلیل حمایت و گزارش از اعتصابات و اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در سال ۲۰۱۸ بازداشت و زندانی شده اند.

حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران در تجمع روز جهانی کارگر(اول ماه مه) دستگیر شد و پس از ۳۳ روز بازداشت موقت با قرار وثیقه ی سیصد و سی میلیون تومانی موقتا آزاد می باشد. او در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به پنج سال زندان تعزیری و دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی، همچنین ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده است. او به ا"جتماع و تبانی به قصد ارتكاب جرم علیه امنیت ملی" متهم شده است. در ضمن در مورد اتهام "اخلال در نظم عمومی" پرونده ایشان برای محاکمه به دادگاه کیفری ارجاع شده است.

سید رسول طالب مقدم، عضو سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران، در تجمع روز جهانی کارگر(یازده اردیبهشت ٩٨) دستگیر شد و پس از ١١ روز بازداشت موقت با وثیقه ی دویست و پنجاه میلیون تومانی موقتا آزاد می باشد. او در شعبه ی ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به دو سال زندان تعزیری، دو سال تبعید، ٧۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها، دستجات سیاسی، اجتماعی و همچنین ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده است.اتهامات او ؟اقدام علیه امنیت ملی"، "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "ایجاد اخلال در نظم عمومی" می باشند.

عاطفه رنگریز، از حامیان حقوق کارگری، از روز جهانی کارگر(اول ماه مه ۲۰۱۹) در زندان قرچک ورامین محبوس است. دادگاه برای ایشان وثیقه سنگین و غیر معمول دو میلیارد تومانی تعیین کرده است، با این وجود از پذیرش وثیقه و آزادی موقت ایشان ممانعت شده است. خانم عاطفه رنگریز در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، تمرد نسبت به مامورین دولتی به یازده سال و شش ماه زندان و ٧۴ ضربه شلاق و ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها، دستجات و ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده است.

خانم مرضیه امیری، روزنامه نگار و حامی حقوق کارگری از روز.

کارگر (اول مه ۲۰۱۹) در زندان اوین محبوس است. ایشان در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم و آسایش عمومی به ده سال و شش ماه زندان و ١۴٨ ضربه شلاق محکوم شده است.

خانم ندا ناجی، از حامیان حقوق کارگری، که از روز جهانی کارگر در زندان اوین محبوس است، با وجود صدور قرار وثیقه از آزادی وی ممانعت می شود. ایشان اخیرا نیز مجددا مورد بازجویی و تحقیقات قرار گرفته است.

خانم نسرین جوادی فعال کارگری که بعد از٢٩ روزموقتاً با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی، تبلیغ علیه نظام به ٧ سال زندان و ٧۴ضربه شلاق و دوسال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از گوشی هوشمند محکوم شده است.

ال-او-نروژ اعتقاد دارد که دولت ایران از قوانین به اصطلاح "امنیت ملی" برای توجیه سرکوب فزاینده فعالیت‎های برحق و قانونی اتحادیه‎ای کارگران و جلوگیری از داشتن وکیل مدافع مناسب برای قربانیان این سرکوب استفاده می‎کند. این رفتار برای بازداشت شدگان و خانواده‎هایشان عواقب وخیمی داشته است و برای جامعه و اقتصاد ایران هم شدیدا زیان‎آور بوده است.

کنفدراسیون اتحادیه‎های کارگری نروژ (ال-او-نروژ) از شما ، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، مصرانه درخواست می‎کند که در این موارد مداخله نمایید و از مقامات مربوطه بخواهید:

همه فعالین کارگری و حامیان حقوق کارگران که در سراسر کشور بازداشت شده اند را فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزاد نموده و اتهامات وارد علیه آنها را ملغی نمایند .

سرکوب کارگران و اعضای اتحادیه های کارگری پایان بگیرد و به آزادی ایجاد تشکل (آزادی انجمن) و حق سازمان‎یابی کارگری مطابق با مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار احترام گذاشته شود.

تا زمانیکه دولت ایران از رعایت حقوق شناخته شده بین المللی اتحادیه‎ای و دیگر حقوق بنیادی کارگران که این دولت هم با عضویت در سازمان جهانی کار به آنها متعهد شده سر باز میزند، جنبش جهانی اتحادیه های کارگری که ال او-نروژ نیز بخشی از آن است به اعتراضات عمومی خود علیه این سرکوب غیرقابل قبول و شرم‎آور ادامه خواهد داد.

با احترام

راجر ه. هایملی

نایب رئیس دوم، کنفدراسیون اتحادیه‎های کارگری نروژ

ترجمه و باز انتشار از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*افزایش 9/17 درصدی کارگران جان باخته در سه ماهه اول سال جاری بر اثر حوادث کاری

به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشوردر سه‌ماهه نخست امسال 421 کارگر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که 417 نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند.

این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 9/17 درصد رشد را نشان می‌دهد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

اخبار و گزارشات کارگری 22 و 23 شهریور ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- ادامه سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی مسئولان

- اعتراضات کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق و وعده های توخالی مسئولان شهرستان

- تاراج اموال کارگران در پی عدم پرداخت بدهی 207 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

احکام صادره زندان وشلاق علیه نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه و فعالین کارگری را قویا محکوم می کنیم.

- اتحادیه قطار، کشتیرانی و حمل و نقل انگلستان خواهان لغو احکام زندان و شلاق برای کارگران و حامیان حقوق کارگران در ایران شد

- دستگیری کاوه کیان پور وانتقالش به مکانی نامعلوم

- ادامه بلاتکلیفی ندا ناجی از بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگرمقابل مجلس

- انتقال مرضیه امیری به بیمارستان برای انجام ام‌آرآی و نوارمغز

- حکم توقیف اموال شخصی 100کارگرکارخانه روغن‌نباتی شیراز

- پایمال شدن حقوق کارگران فضای سبز شهرداری آبیک با جابجایی پیمانکاران وبی خیالی مسئولان

- عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران ارک بم

- تجمع اعتراضی اهالی بندر شیرینو نسبت به عدم راه اندازی دبیرستان مقابل فرمانداری کنگان

- کشته و زخمی شدن 2کارگر معدن زغال سنگ بادله دامغان در حادثه ریزش

*ادامه سریال تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی مسئولان

روز شنبه 23شهریور، کارگران کارخانه کنتورسازی در ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی مسئولان،برای باری دیگر دست به تجمع مقابل دفتر امام جمعه قزوین زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده، امام جمعه قزوین بدنبال دومین روز متوالی تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی مقابل دفتر ودیداربا نمایندگان کارگران،وعده داد برای پیگیری موضوع به زودی جلسه‌ای را با استاندارقزوین ترتیب دهد.

درواقع خبری ازتصمیم گیری نهایی و برداشتن گام های عملی برای پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه کنتورسازی از جانب مسئولان اتانی وکشوری در میان نیست وفقط بازار وعده و وعید گرم است.

*اعتراضات کارگران کشتارگاه بجنورد نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق و وعده های توخالی مسئولان شهرستان

حدود 10روز پیش، کارگران کشتارگاه بجنورد برای اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوقشان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان زدند.

بدنبال این تجمع سرپرست فرمانداری به کارگران وعده حل مشکلشان را داد و برای پیمانکار کشتارگاه یک هفته مهلت تعیین کرد تا مطالبات کارگران را پرداخت کند.

روز پنج شنبه 21شهریور،یک هفته مهلت بسر رسید اما حقوق معوقه کارگران کشتارگاه بجنورد کماکان پرداخت نشد.

بنا به گزارش رسانه ای روز شنبه 23شهریور،معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار بجنورد گفت:بر اساس مذاکرات انجام گرفته با پیمانکار این مجموعه، مقرر شده تا یکشنبه 24شهریورمطالبات کارکنان کشتارگاه از محل اعتبارات داخلی آن مجموعه پرداخت شود.

بنابهمین گزارش،چند ماه حقوق 33کارگر کشتارگاه بجنورد پرداخت نشده است.

قابل یادآوری است که کشتارگاه صنعتی بجنورد اواخر سال 97در راستای برون سپاری مجموعه های زیر نظر شهرداری به بخش خصوصی واگذار شد و از همان ابتدا کارگران با عدم پرداخت بموقع حقوق روبروشدند وتا به امروز درحال دست وپنجه نرم کردن با این مشکل هستند.

*تاراج اموال کارگران در پی عدم پرداخت بدهی 207 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی

تامین اجتماعی و مدیریت آن، قبل از هر اقدامی و پیش از آنکه بدون اجازه و نظرخواهی نمایندگان کارگران، یکجانبه برای فروش اموال طبقه کارگر تصمیم‌گیری کنند، بایستی حقوق بیمه‌شدگان و مطالبات انباشته سازمان را از دولت مطالبه کنند؛ حتی اگر یک‌دهم بدهی 207 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود، مشکلات این سازمان با مراکز درمانی طرف قرارداد برطرف خواهد شد.

یازدهم شهریورماه، نامه‌ای با محتوای نگران‌کننده، از سوی مدیرعامل تامین اجتماعی پاراف شد و مهر خورد؛ در این نامه، مدیرعامل تامین اجتماعی به مدیران استانی دستور داده است که برای پرداخت بدهی مراکز درمانی، املاک مازاد سازمان تامین اجتماعی را فروخته و پول آن را در دو مرحله به حساب مراکز طرف قرارداد واریز کنند.

در متن این نامه آمده است: «منابع نقدی حاصل از وصول مطالبات و فروش املاک مازاد با هماهنگی و لحاظ نظر استانداری، توسط مدیریت درمان استان‌ها بدین شرح هزینه خواهد شد که پنجاه درصد برای تادیه مطالبات معوق مراکز درمانی و الباقی بابت پرداختِ مطالبات قطعی شده آنان در همان ماه (هر دو صرفاً در همان استان) اختصاص یابد».

بدهی‌ها چقدر است؟

صدور این نامه یعنی املاک مازاد سازمان تامین اجتماعی در استان‌ها به فروش برسد و منابع نقدی آن صرف پرداخت بدهی‌های انباشته این سازمان به مراکز درمانی طرف قرارداد شود! این درحالیست که تنها یک هفته قبل از آن، یعنی در چهارم شهریورماه، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه میزان معوقات به مراکز درمانی دولتی و خصوصی طرف قرارداد کمتر از 13هزار میلیارد تومان و بین 10 تا 11 هزار میلیارد تومان است، گفت: برنامه‌ای برای تسویه معوقات به مراکز داریم و جلساتی با وزیر بهداشت در این زمینه برگزار شده است.

وی با تاکید بر برگزاری جلسات متعدد با وزیر بهداشت، ادامه داد: یک ماه پیش حدود 2500 میلیارد تومان از معوقات را پرداخت کردیم و مستمرا در حال پرداخت بدهی‌هایمان هستیم تا بتوانیم به‌زودی این رقم را کاهش دهیم.

به نظر می‌رسد راه‌حلی که در جلسات متعدد برگزار شده با وزیر بهداشت اتخاذ شده و در دستور کار قرار گرفته، همین تلاش برای فروش اموال مازد سازمان یا به عبارت دقیق‌تر به ثمن بخس واگذار کردن اموال کارگران و بازنشستگان است تا بدهی‌های 10 یا 11 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی به مراکز درمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی تسویه شود و کارگران و بازنشستگانِ بیمه‌شده بتوانند از خدمات درمانی در بخش دولتی به بهای فروش اموال خودشان بهره‌مند شوند!

در این شکی نیست که بدهی‌های سازمان به مراکز درمانی طرف قرارداد، سر به فلک کشیده و وزارت بهداشت، سازمان را برای تادیه این بدهی‌ها به شدت تحت فشار گذاشته است؛ این بدهی، در همه استان‌ها مشکل‌ساز شده است و بهره‌مندی بیمه‌شدگان از خدمات درمانی را در معرض خطر قرار داده است. به عنوان یک نمونه ساده، شانزدهم شهریورماه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از تاخیر سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات به صراحت انتقاد کرد و گفت: «دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تلاش است که گرفتاری‌های ناشی از عدم ایفای تعهدات سازمان تامین اجتماعی، به مردم و قشر عزیز کارگری تسری پیدا نکند و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی استان اصفهان دچار زحمت نشوند، اما علیرغم این تلاش‌ها، گمان می‌رود که بیش از این تاب مقاومت در مقابل این دشواری را نخواهیم داشت و بعید است که از هفته پایانی شهریور و اول مهر بتوانیم کماکان از محل‌های دیگر، نقدینگی لازم برای گرداندن امور بیمارستان‌های دانشگاهی و ارایه خدمت به بیمه‌شدگان عزیز سازمان تامین اجتماعی را تامین کنیم».

وی ادامه داد: 256میلیارد تومان از مطالبات دانشگاه از بیمه تامین اجتماعی در شش ماهه دوم سال 97 است که متاسفانه تاکنون اراده جدی برای جبران آن از ناحیه این سازمان مشاهده نکرده‌ایم.

در اظهارات طاهره چنگیز، یک اعتراف ساده اما به شدت نگران‌کننده نهفته است: اگر تامین اجتماعی مطالبات را نپردازد، نهایتاً از هفته پایانی شهریور یا اول مهر، خدمات‌رسانی به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در استان اصفهان متوقف خواهد شد!

چرا هزینه‌های درمانی تامین اجتماعی افزایش یافت؟

افزایش هزینه‌های درمانی تامین اجتماعی و به تبع آن انباشت بدهی‌ها به مراکز درمانی طرف قرارداد، معلولِ مستقیمِ «طرح تحول نظام سلامت» است که از سال 93 بدون در نظر گرفتن ظرفیت‌های نقدی و غیرنقدی سازمان‌های بیمه‌گر در دستور کار قرار گرفت و تعرفه‌های درمانی را چندین برابر افزایش داد. به دنبال آن و با افزایش تعرفه‌های درمانی، هزینه‌های درمان مستقیم و غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی سربه فلک کشید. هزینه‌های درمان غیرمستقیم، همان بدهی‌های تامین اجتماعی به مراکز طرف قرارداد است که به گفته‌ی مدیرعامل سازمان، تا امروز چیزی کمتر از 13 هزار میلیارد تومان است!

بیستم شهریور ماه، محمدمهدی صدرالهی (معاون برنامه‌ریزی اداره کل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی) بر سه و نیم برابر شدن هزینه‌های درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در بازه زمانی 92 تا 97، یعنی همان بازه‌ای که طرح تحول سلامت در دستور کار قرار گرفته، تاکید کرد.

صدرالهی گفت: در حوزه درمان سازمان تامین اجتماعی نیز در سالهای 92 تا 97 بودجه درمان غیرمستقیم از 4 هزار و 480 میلیارد تومان به14 هزار و 875 میلیارد تومان یعنی 3و نیم برابر رسید.

او به بار مالی سنگین طرح تحول سلامت برای سازمان‌های بیمه‌گر اشاره کرد؛ باری که دولت هیچ تلاشی برای کاستن از آن نکرده است: «دولت در سال 92تنها مبلغ حدود 800میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرد و بعد از آن هیچگونه پرداختی انجام نشد. در سال 93 بابت طرح تحول نظام سلامت از سوی دولت بالغ بر 9300 میلیارد تومان به وزارت بهداشت داده شد؛ طی سال دوم 3600میلیارد تومان، در سال سوم کمتر از 300میلیارد تومان و از سال چهارم به بعد دیگر هیچ مبلغی از سوی دولت پرداخت نشد و این هزینه برعهده بیمه‌ها واگذار شد. در سازمان تامین اجتماعی در حوزه درمان غیرمستقیم از سال92 تا اواخر سال 96 طرح تحول سلامت و یکسان‌سازی ارز به این سازمان بالغ بر 16هزار میلیارد تومان هزینه تحمیل شد که 9هزار و 600میلیارد تومان آن بابت هزینه دارو، رقمی حدود 3900میلیارد تومان در قالب یکسان سازی نرخ ارز و مابه التفاوت یارانه دارو به سازمان پرداخت شد».

امروز دیگر هیچ شکی نیست که طرح تحول سلامت با تحمیل بار سنگین تعرفه‌های درمانیِ چند برابر شده به سازمان‌های بیمه‌گر از جمله تامین اجتماعی از یک سو و با افزایش هزینه‌های درمانی از جیب مردم از سوی دیگر، به هیچ وجه به نفع مردم به خصوص طبقات فرودست عمل نکرده است؛ مصداق بارز این عملکرد سوء، وضعیت حال حاضر سازمان تامین اجتماعی است؛ سازمانی که مجبور است املاک و مستغلات خود را بفروشد تا بیمه‌شدگانش بتوانند از خدمات درمانی بهره‌مند شوند!

دفترچه درمانی

فرشاد مومنی (کارشناس و تحلیلگر اقتصادی) در ارزیابی هزینه‌ها و بار اضافی طرح تحول برای بیمه‌گرها می‌گوید: «طرح تحول به این دلیل که حدود 70درصد از بار مالی هزینه‌های خود را بر دوش سازمان‌های بیمه‌گر انداخت، این سازمان‌ها را با بحران‌های حاد مالی روبرو کرد. در دوره زمانی اردیبهشت 93 تا اسفند 97، هزینه‌های تحمیل شده در اثر اجرای این طرح به سازمان تامین اجتماعی 117 درصد رشد نشان داد و فقط برای اینکه تصوری در این زمینه داشته باشید کافی‌ست توجه کنید که از زمان شروع به کار طرح تحول سلامت تا پایان اسفند 95، فقط در سازمان تامین اجتماعی هزینه‌هایی که بابت درمان در این سازمان ایجاد شد، معادل دو برابر کل هزینه‌های درمان سازمان تامین اجتماعی در پنجاه سالِ قبل از اجرای این طرح بود»!

آیا فروش املاک عادلانه است؟

اما آیا در شرایطی که طرح تحول سلامتِ وزارت بهداشت، بدهی‌های تامین اجتماعی به مراکز درمانی طرف قرارداد را سه و نیم برابر کرده است و از آن سو، دولت بدهی 207هزار میلیارد تومانی خود را به سازمان نمی‌پردازد، فروش املاک کارگران برای تادیه این بدهی‌ها، راهکار اصولی و عادلانه‌ای است؟

محمدعلی شهابی (کارشناس بیمه و درمان) در ارتباط با راهکار فروش اموال برای تادیه بدهی‌های سازمان می‌گوید: قبلا این فاجعه بزرگ را هشدار داده بودیم اما باور نمی‌کردیم رنگ حقیقت بگیرد ولی متاسفانه اکنون این اتفاق ناگوار در حال روی دادن است؛ به جای اصلاح رویکردهای درمانی و کاهش هزینه‌ها، همچنان به این چاه ویل (طرح تحول سلامت) پول تزریق می‌کنند، به گمان اینکه می‌توانند با فروش املاک، مشکل را حل کنند؛ گیرم املاک را فروختید، در مراحل بعدی درمان این سرطان و این غده بدخیم که صندوق‌های بیمه‌ای را نابود کرده است، چه خواهید کرد؟

وی ادامه می‌دهد: هزینه درمانی سازمان تامین اجتماعی قبل از طرح تحول حدود7هزار میلیارد تومان بود که بعد از طرح تحول و در پایان سال 97به 28هزار میلیارد رسید؛ کل املاک این سازمان، هزینه‌های نصف یک سال را هم پوشش نمی‌دهد! اگر فکری نکنند طرح تحول و افزایش هزینه‌های درمانی، تبدیل به یک بحرانِ تمام‌عیار خواهد شد!

با همه‌ی این اوصاف، تامین اجتماعی و مدیریت آن، قبل از هر اقدامی و پیش از آنکه بدون اجازه و نظرخواهی نمایندگان کارگران، یکجانبه برای فروش اموال طبقه کارگر تصمیم‌گیری کنند، بایستی حقوق بیمه‌شدگان و مطالبات انباشته سازمان را از دولت مطالبه کنند؛ حتی اگر یک‌دهم بدهی 207هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود، مشکلات این سازمان با مراکز درمانی طرف قرارداد برطرف خواهد شد و طبیعتاً فروش اموال و دارایی‌های کارگران به راحتی از دستور کار خارج می‌شود؛ نباید فراموش کرد که اموال کارگران در دست تامین اجتماعی «ودیعه» است؛ ودیعه‌ای که به همین راحتی‌ها قابل فروش نیست!

بخشی از یک گزارش رسانه ای شده بتاریخ23شهریور

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

احکام صادره زندان وشلاق علیه نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه و فعالین کارگری را قویا محکوم می کنیم.

درحالی شاهد محکومیت های سنگین وظالمانه علیه نمایندگان کارگران هفت تپه و فعالین کارگری و مدنی هستیم، که نآکارآمدی مدیریت اجرائی در کشور باعث از بین رفتن حداکثری قدرت خرید کارگران و فرودستان شده است بطوری که حقوق کارگران امروز تامین کننده حتی ، حداقل ترین هزینه های خوراک، پوشاک، مسکن ودرمان نمی باشد.

تورم وگرانی افسارگسیخته و فساد های گسترده و رانت مسئولین، زندگی سخت و مصیبت باری را برای کارگران زحمتکش رقم زده است و مسئولین ومدیران اجرائی بجای پاسخگوئی به بی عدالتی هایی که در مورد کارگران صورت میگیرد از جمله عدم پرداخت دستمزد حداقلی که تا ماهها از سوی کارفرماها پرداخت نمیشود و فاصله دستمزد کارگران با هزینه های حداقلی زندگی، سر به فلک کشیده است.

اما باز هم بجای دادخواهی و رسیدگی به فریاد اعتراض کارگران که چیزی جز حقوق عقب افتاده شان نبوده ، متاسفانه کارفرما و عوامل امنیتی و سیستم قضائی با بهره برداری از امکاناتی که دراختیار دارند‌ در صدد خاموش کردن صدای اعتراض کارگران وجامعه مدنی، اقدام به صدور احکام ظالمانه و ناعادلانه علیه این فعالین می کنند که اخیرا درمورد اسماعیل بخشی ازسوی شعبه ۲۸دادگاه انقلاب ۱۴سال زندان و۷۴ضربه شلاق و محمد خنیفر ۶سال زندان و سپیده قلیان ۱۸سال و اعضای نشریه گام هرکدام ۱۸سال زندان صادر شده است.

در همین زمینه درماه گذشته تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد از جمله آقایان حسن سعیدی و سید رسول طالب مقدم، مرضیه امیری، نسرین جوادی، عاطفه رنگریز و ناهید خداجو از حامیان کارگران دراعتراض به وضعیت سخت معیشتی کارگران ازسوی دادگاه انقلاب به حبس های سنگین وناعادلانه محکوم شدند که در حال حاضر منتظر رای دادگاه تجدید نظر هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی اینگونه احکام ظالمانه و غیرانسانی را قویا محکوم میکند وخواستار آزادی بی قید وشرط تمامی بازداشت شدگان کارگری و روزنامه نگار و فعالین مدنی است و ازسیستم امنیتی و قضایی میخواهد بجای تعقیب کارگران و نمایندگان آنان، بهتراست عاملین فساد و رانت گسترده که باعث فقر و تورم و بیکاری و افزایش جرم و بزهکاری را درجامعه فراهم کرده مورد تعقیب وبازداشت و زندان قرار دهند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۲ شهریور ۹۸

*اتحادیه قطار، کشتیرانی و حمل و نقل انگلستان خواهان لغو احکام زندان و شلاق برای کارگران و حامیان حقوق کارگران در ایران شد

۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹

به افراد و مسئولین مربوطه

من این نامه را در اعتراض به احکام زندان درازمدت و شلاق که از طرف قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایرانی علیه فعالین کارگری و مدافعین حقوق کارگران در سراسر کشور صادر شده است می نویسم.

بسیاری از فعالین کارگری و مدافعان حقوق کارگران هم اکنون در سراسر کشور تحت تعقیب و در زندان به سر می‎برند و تعدادی از آنها در روزهای اخیر بر اساس اتهامات امنیتی ساختگی با احکام ناعادلانه، شدید و غیرقابل قبول زندان‎های درازمدت و احکام غیرانسانی شلاق مواجه شده اند.

اسماعیل بخشی، شناخته شده ترین نماینده کارگران نیشکر هفت تپه، که در زندان اوین محبوس است به اتهام نشر اکاذیب، توهین به ولی فقیه، و اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۱۴ سال زندان تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. او گزارش داده است که پس از دستگیری

اولش در نوامبر ۲۰۱۸ مورد ضرب و شتم شدید و شکنجه قرار گرفته است. سپیده قلیان که همزمان با بخشی در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۸ دستگیر شده اظهارات بخشی مبنی بر شکنجه را تائید کرده است.

محمد خنیفر ، نماینده کارگران نیشکر هفت تپه، به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور به ۶ سال زندان تعزیری محکوم شده است.

حامیان حقوق کارگران و روزنامه نگاران مستقل سپیده قلیان، ساناز الهیاری، عسل محمدی، امیر امیرقلی، و امیرحسین محمدی‎فرد در شعبه ی ٢۸ دادگاه انقلاب تهران به اتهام حمایت کردن و گزارش دادن درباره اعتصابات و اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در سال ۲۰۱۸ هر یک به ۱۸ سال زندان تعزیری محکوم شده اند.

حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که در تجمع روز جهانی کارگر(یازده اردیبهشت ٩٨) دستگیر شده و پس از ۳۳ روز بازداشت موقت با قرار وثیقه ی سیصد و سی میلیون تومانی موقتا آزاد می باشد. او در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی به پنج سال زندان تعزیری و دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی، همچنین ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده است. در ضمن در مورد اتهام اخلال در نظم عمومی پرونده ایشان برای محاکمه به دادگاه کیفری ارجاع شده است.

آقای سید رسول طالب مقدم دیگر عضو سندیکا که که در تجمع روز جهانی کارگر(یازده اردیبهشت ٩٨) دستگیر شده و پس از ١١ روز بازداشت موقت با وثیقه ی دویست و پنجاه میلیون تومانی موقتا آزاد می باشد. او در شعبه ی ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت تبلیغی علیه نظام وایجاد اخلال در نظم عمومی به دو سال زندان تعزیری، دوسال تبعید، ٧۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها، دستجات سیاسی، اجتماعی همچنین ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده است.

خانم عاطفه رنگریز، از حامیان حقوق کارگری، از روز جهانی کارگر(یازده اردیبهشت ٩٨) در زندان قرچک ورامین محبوس است. دادگاه برای ایشان وثیقه سنگین و غیر معمول دو میلیارد تومانی تعیین کرده است، با این وجود از پذیرش وثیقه و آزادی موقت ایشان ممانعت شده است. خانم عاطفه رنگریز در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، تمرد نسبت به مامورین دولتی به یازده سال و شش ماه زندان و ٧۴ ضربه شلاق و ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها، دستجات و ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده است.

خانم مرضیه امیری، روزنامه نگار و حامی حقوق کارگری از روز جهانی کارگر در زندان اوین محبوس است. ایشان در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم و آسایش عمومی به ده سال و شش ماه زندان و ١۴٨ ضربه شلاق محکوم شده است.

خانم ندا ناجی، از حامیان حقوق کارگری، که از روز جهانی کارگر در زندان اوین محبوس است، با وجود صدور قرار وثیقه از آزادی وی ممانعت می شود. ایشان اخیرا نیز مجددا مورد باز جویی و تحقیقات قرار گرفته است.

خانم نسرین جوادی فعال کارگری که بعد از٢٩ روزموقتاً با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی، تبلیغ علیه نظام به ٧ سال زندان و ٧۴ضربه شلاق و دوسال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از گوشی هوشمند محکوم شده است.

این احکام شدید که در دادگاه‎هایی ناعادلانه علیه نمایندگان کارگران و زنان جوانی صادر شده‎ که کاری جز دفاع از حقوق پایه ای کارگران انجام نداده اند شدیدا نگران کننده و تاسف‎بار هستند.

اعتراضات روز جهانی کارگر و اعتصابات کارگران نیشکر و دیگر اعتصابات اخیردر ایران همگی علیه خصوصی سازی، مزدهای پرداخت نشده ، مزدهای زیر خط فقر ، فساد ، اختلاس و سرکوب حقوق جهانشمول کارگران در این کشور صورت گرفته اند.

ما با جنبش کارگری ایران که خواهان لغو این احکام شدید است همصدا هستیم و از دولت جمهوری اسلامی ایران میخواهیم که به دستگیری و سرکوب فعالین کارگری، معلمین، و روزنامه نگاران مستقل در ایران خاتمه دهد. ما خواهان آزادی فوری و بدون قید وشرط کلیه فعالین کارگری و زندانیان سیاسی در ایران هستیم. احکام غیرانسانی شلاق باید در همه موارد متوقف شوند. حقوق جهانشمول کارگران و حقوق بشر از جمله آزادی تجمع، حق سازمان‎یابی، آزادی بیان و آزادی مطبوعات باید رعایت شوند.

در همبستگی،

مایک کشد‌بیر کل

ترجمه و تکثیر: سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*دستگیری کاوه کیان پور وانتقالش به مکانی نامعلوم

بر اساس خبر رسیده در مورخه ۹۸/۶/۲۱ ساعت ۱۳:۳۰ بعداز ظهر، نبز کیان پور (کاوه کیان پور) فعال کارگری، توسط افراد لباس شخصی وزارت اطلاعات در خیابان دستگیر و به مکان نامعلو می انتقال داده شده است و تا لحطه دریافت خبر هیچ اطلاعی در باره وضعیت او دریافت نشده است .

لازم به ذکر است که خانواده این فعال کارگری به اداره اطلاعات سنندج مراجعه کردند اما تا کنون هیچ جوابی به آنها داده نشده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن محکوم کردن بازداشت ،نبز کیانپور، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط نامبرده می باشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

*ادامه بلاتکلیفی ندا ناجی از بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگرمقابل مجلس

توییت همسر ندا ناجی:

فقط ندا بلاتکلیف در زندانه بدون اینکه حکمی بهش داده باشند،دادگاهی براش برگزار شده باشه ویا حتی زمان دادگاه رومشخص کرده باشند

دادگاه مرضیه وعاطفه برگزارشد حکم ها بهشون ابلاغ شد اما بعد از نزدیک به 20هفته زندان هنوز خبری از دادگاه ندا نیست

*انتقال مرضیه امیری به بیمارستان برای انجام ام‌آرآی و نوارمغز

توییت خواهر مرضیه امیری :

بعد از دو ماه دوندگی و کاغذبازی، بالاخره امروز مرضیه رو برای انجام ام‌آرآی و نوارمغز به بیمارستان بردن و بعد هم به زندان برگردوندن.

نگذاشتن حتی برای سلام و احوالپرسی بهش نزدیک بشیم. البته آخرش بهمون گفتن هزینه‌ها به عهده‌ی خود زندانیه، بیاین پای صندوق حساب کنین.

*حکم توقیف اموال شخصی 100کارگرکارخانه روغن‌نباتی شیراز

صاحبان کارخانه روغن‌نباتی نرگس شیراز اواخر سال 92 تسهیلاتی به نام یکصد تن از کارگران خود از بانک گرفتتند که در مجموع رقمی افزون بر2 میلیارد تومان شد اما امروز با عقب افتادن پرداخت اقساط این کارخانه، دادگاه به نفع بانک در خصوص توقیف اموال کارگران رای داده است و از اوایل تیرماه ماه سال جاری تمام حساب‌های 26 تا 27 کارگر مسدود کرد ه اند.

بنا به گزارشات رسانه ای شده،در جلساتی که به منظور حل مشکل بدهی کارخانه روغن نباتی شیراز بابت تسهیلاتی که به نام حدود 100 نفر از کارگران این کارخانه دریافت شده برگزار شد، مدیران کارخانه در قالب تفاهم‌نامه‌ای با بانک عامل قول داده‌اند که تا آبان ماه نسبت به تسویه باقیمانده تسهیلات اقدام کنند.

رقم کلی تسهیلات دریافتی در ماه پایانی سال92 توسط کارخانه روغن نباتی شیراز بدون محاسبه سود آن 2 میلیارد تومان بوده که به نام یکصد نفر از کارگران گرفته شده است.

از آن تاریخ تاکنون کارخانه بخشی از بدهی‌ها را پرداخت کرده اما هنوز بخشی از آن بدهی که رقمی در حدود 370 میلیون تومان است باقیمانده است.

از آنجا که تسهیلات به نام کارگران دریافت شده چنانچه کارخانه نتواند به تعهد خود مبنی بر تسویه بدهی اقدام کند با توجه به اینکه بانک موفق شده بر علیه کارگران از دادگاه رای بگیرد، اموال کارگران توقیف خواهد شد.

قابل یادآوری است که در حال حاضر بخش قوطی سازی کارخانه روغن نباتی تعطیل شده است. اگرچه حدود 70 کارگردر چهار خط تولید در بخش قوطی سازی این مجموعه فعالیت می کردند بنابراین کاهش ثبت سفارشات این بخش به مرور زمان باعث شد که این بخش تعطیل شود.

در حال حاضر کارخانه روغن نباتی حدود 7 الی 8 ماه معوقات بیمه کارگران را پرداخت نکرده است و کارگران تنها با رایزنی دفترچه‌های بیمه خود و خانواده را تمدید می‌کنند زیرا کارخانه به دلیل عدم پرداخت مبلغ بیمه‌های کارگران به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

کارخانه روغن نباتی شیراز حدود 14 میلیارد تومان بدهی به اداره دارایی و سازمان تامین اجتماعی بدهکار است که سه میلیارد آن متعلق به سازمان تامین اجتماعی و مابقی به اداره اقتصاد و دارایی تعلق دارد.

*پایمال شدن حقوق کارگران فضای سبز شهرداری آبیک با جابجایی پیمانکاران وبی خیالی مسئولان

کارگران فضای سبز شهر آبیک از پیمانکار سابق فضای سبز این شهر طلب‌کارند. به تازگی نیز اداره فضای سبز این شهر به پیمانکار جدید واگذار شده در حالی که پیمانکار قبلی هنوز حساب خود را با کارگران تسویه نکرده‌ است.

یکی از کارگران که مشغول کار در یکی از فضاهای سبز شهر آبیک بود و خود را عیسی معرفی می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگاررسانه ای می‌گوید: 10 سال بیشتر در زمینه فضای سبز کار کرده‌ام اما بیش از هشت سال سابقه دارم زیرا هر چند یکبار اخراج‌مان می‌کنند و دوباره از ما دعوت به کار می‌شویم.

وی می‌ا‌فزاید: از طلب‌هایمان نیز که چیزی نگوییم بهتر است، هیچوقت سر موقع حقوق‌مان را پرداخت نمی‌کنند.سه ماه بعد عید امسال500 هزار تومان به عنوان عیدی از سوی پیمانکار قبلی پرداخت شده و مابقی طلب را قرار است تا آخر ماه واریز کنند که هنوز خبری نشده اما بیمه‌ام را کامل پرداخت کرده‌اند.

این کارگر فضای سبز ادامه می‌دهد: پیمانکار سابق بیان کرده که علت نپرداختن طلب کارگران فضای سبز، طلبی است که از شهرداری آبیک دارد و باید از سوی شهرداری پرداخت شود تا بتواند طلب کارگران را بپردازد.

علی کارگر میانسال فضای سبز شهر آبیک که در میدان مادر این شهر کار می‌کند اظهار می‌کند: برای طلب خود که بین 200 تا 300 هزار تومان است 10 بار با پیمانکار قبلی فضای سبز تماس گرفتم اما در پاسخ گفت شهرداری با وی حساب نکرده است و هر زمان پول پرداخت شود طلب کارگران را هم پرداخت می‌کند.می ترسم پیگیر شوم اخراجم کنند.

وی می‌افزاید: شاید طلب بنده پول زیادی نباشد ولی واقعا نیاز دارم وپیمانکار باید تسویه کند زیرا دو ماه است فضای سبز به پیمانکار جدید واگذار شده است.

این کارگر فضای سبز مطرح می‌کند: حدود 60 سال دارم اما اگر میزان بیمه‌ام را جمع‌آوری کنم پنج سال هم نمی‌شود؛ زمانی هم که در فضای سبز مشغول نباشم به عنوان کارگر ساختمانی دنبال روزی می‌روم این در حالی است که ساختمان‌سازی هم اصلا صورت نمی‌گیرد و بازار آن هم راکد است.

اسماعیل از کارگران فضای سبز در یکی از پارک‌های محلی است که معوقه عیدی و حق سنوات چهار ماهه از پیمانکار سابق دارد.

وی اذعان می‌کند: در مدت یک سالی که با پیمانکار سابق فضای سبز کار کرده‌ام، فقط 6 میلیون ریال عیدی دریافت کرده‌ام و 15 میلیون ریال طلب دارم این در حالی است که ماهانه بین 10 تا 20 روز بیمه واریز شده است.

این کارگر می‌افزاید: برای دریافت طلبم، پیمانکار سابق روزهایی را تعیین می‌کند اما سر قرار و وعده خود حاضر نمی‌شود.

وی این را هم گفت که برای دریافت طلب به شهرداری آبیک مراجعه کرده‌ اما کسی به حرف وی و همکارانش گوش نداده است.

*عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران ارک بم

خبرکوتاه:2ماه حقوق کارگران ارگ بم پرداخت نشده است.

*تجمع اعتراضی اهالی بندر شیرینو نسبت به عدم راه اندازی دبیرستان مقابل فرمانداری کنگان

روز شنبه 23شهریور،جمعی از اهالی بندر شیرینو بزرگترین روستای استان بوشهربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم راه اندازی دبیرستان دخترانه وپسرانه دست به تجمع مقابل فرمانداری کنگان زدند.

دانش آموزان و اولیای آنها با در دست داشتن نوشته هایی مانند ما مدرسه می خواهیم و دانش آموزان شیرینو را دریابید خواستار راه اندازی دبیرستان دخترانه در این روستا شدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:دانش آموزان این روستا سالیان متمادی است در انتظار احداث دبیرستان پسرانه و دخترانه هستند و فقدان دبیرستان مشکلاتی برای ادامه تحصیل آنها ایجاد کرده است.

یکی از دانش آموزان متوسطه شیرینو نیز گفت: علاوه بر پسران دختران نیز مجبورند با تحمل سختی های فراوان برای تحصیل در مقطع متوسطه دوم به پرک و یا سیراف بروند.

مادر یکی از دانش آموزان نیز گفت: تاکنون چندین جوان روستا در مسیر رفتن به مدرسه و در اثر تصادف جان باخته اند.

یکی دیگر از اولیای دانش آموزان این روستا گفت: زیبنده نیست روستای شیرینو که از همه طرف توسط صنعت نفت محصور شده است فاقد دبیرستان باشد.

شیرینو با جمعیتی بالغ بر 10هزار نفر در 55کیلومتری کنگان و 275کیلومتری بوشهر مرکز استان قرار دارد.

*کشته و زخمی شدن 2کارگر معدن زغال سنگ بادله دامغان در حادثه ریزش

روز شنبه 23شهریور،2کارگر معدن زغال سنگ بادله دامغان در حادثه ریزش معدن کشته وزخمی شدند.

درهمین رابطه معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان سمنان گفت:روز شنبه ریزش معدن زغال سنگ بادله، مصدوم شدن 2کارگر 43 و 35را به دنبال داشت که یکی از آنان به علت شدت جراحت‌ها در مسیر انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 21 شهریور ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- چهارمین روز تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

- اعتراضات کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی مسئولان ادامه دارد

- تجمع اعتراضی کارگران مناطق 4، 5 و6 شهرداری اهواز نسبت به عدم پرداخت 5ماه حقوق

- چه خبر از آذرآب وهپکو اراک؟

- عدم پرداخت 5ماه حقوق،3ماه حق بیمه ودیگر مطالبات کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان

- کانون مدافعان حقوق کارگر:احکام عجیب و غریب و ناباورانه برای فعالان کارگری

- آزادی آرام زندی با تودیع وثیقه 300 میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج

- جان باختن یک کارگر ساختمانی در ورزشگاه در دست ساخت چالوس بر اثر سقوط از ارتفاع

- مرگ یک کارگر در روستای سرچال شازند بر اثر ریزش کانال کشاورزی

- جان باختن یک کارگر جوان در روستای قلعه‌رش سردشت بر اثر سقوط در چاه

- مرگ یک کارگر در روستای خور خوره مهاباد بر اثر سقوط از ارتفاع

*چهارمین روز تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

پس از انتشار فایل صوتی رشوه گیری چند نفر از اعضای شورای اسلامی کار درهفت تپه، کارگران دست به تجمع و اعتراص زدند.

کارگران هفت تپه در اعتراض به این خیانت آشکار شورای اسلامی کار، امروز ۲۱ شهریور ماه، چهارمین روزی است که اعتراض خود را ادامه دادند.

خواست کارگران عبارت است از :

- اخراج ومنحل کردن تشکل وابسته و رشوه گیر شورای اسلامی کار.

- بیرون انداختن و اخراج بخش فاسد خصوصی و مدیران نالایق از جمله مدیران مالی و اداری، که دارای حقوق های نجومی هستند ( در ضمن این افراد   بازنشسته هستند)

لازم به ذکر میباشد که بعد از گذشت چهار روز از تجمع و اعتراص کارگران هفت‌تپه، امروز مسئولین اداره کار در جمع کارگران حاضر شدند و به کارگران گفتند به سر کارهایتان برگردید تا به مطالبات شما رسیدگی شود، اما کارگران با پافشاری بر خواسته های خود عنوان کردند تا رسیدن به خواست هایمان اعتراض ادامه خواهد داشت.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۱ شهریور ۹۸

*اعتراضات کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی مسئولان ادامه دارد

روز پنج شنبه 21شهریور، کارگران کارخانه کنتورسازی در ادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل دفتر امام جمعه قزوین زدند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع با بیان اینکه نه حقوق می‌دهند نه بیمه را به موقع رد می‌کنند،به خبرنگار رسانه ای گفت: یک ماه است آواره‌ایم؛ یا جلوی استانداری هستیم یا مقابل فرمانداری البرز یا دفتر امام جمعه.

اوافزود: از مسئولان می‌خواهیم فکری به حال کنتورسازی و کارگران مستاصل آن بکنند؛ ده سال پیش که این واحد را به بخش خصوصی دادند، باید فکر امروز را می‌کردند که نکردند؛ حالا هم باید برای شروع تولید و ترمیم مدیریت این شرکت و همچنین پرداخت مطالبات انباشته کارگران فکری بکنند وگرنه کنتورسازی از دست می‌رود.

*تجمع اعتراضی کارگران مناطق 4، 5 و6 شهرداری اهواز نسبت به عدم پرداخت 5ماه حقوق

روز چهارشنبه 20شهریور،جمعی از کارگران مناطق 4، 5 و6 شهرداری اهواز برای اعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق دست از کار کشیدند ودست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری زدند.

*چه خبر از آذرآب وهپکو اراک؟

صبح روز پنج شنبه 21شهریور،حقوق ماه های خرداد وتیرکارگران کارخانه آذرآب بحسابشان واریز شد وحقوق مردادماه کماکان پرداخت نشده است. مدیرعامل شرکت هپکوهم تعیین شداما وضعیت سهامدار عمده یعنی بانک کشاورزی هنوز تعیین تکلیف نشده است.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 21شهریور،استاندار استان مرکزی همچنین گفت:شرکت مپنا مایل به پذیرش سهام آذرآب است و بعد از انجام بررسی‌ها با تشکیل کمیته‌ای سه نفره نتیجه اعلام می‌شود.

*عدم پرداخت 5ماه حقوق،3ماه حق بیمه ودیگر مطالبات کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان

5ماه حقوق،3ماه حق بیمه ودیگر مطالبات کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان پرداخت نشده است.

روز پنج شنبه 21شهریور،یکی از کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان با اشاره به‌ سختی‌های کار و مشقت‌های معیشتیشان به خبرنگار رسانه ای گفت: شرایط معیشتی کارگران و حقوق آنها طوری است که هر روزمان به اندازه یک سال می‌گذرد و امسال هم نه تنها افزایش حقوق شامل ما نشده بلکه حتی حقوق معوقه‌مان را هم پرداخت نکرده‌اند تا با این شرایط زندگی سختی داشته باشیم.

وی گفت: مهم‌ترین دلخوشی ما در این نحوه کار، بیمه تأمین اجتماعی است که تاب آوری ما در مقابل حوادث را افزایش می‌دهد اما 3 ماه است که حق بیمه ما پرداخت نشده و ما نمی‌توانیم با امنیت و اطمینان خاطر کار کنیم که همین مسئله سبب سخت شدن محیط کار و افزایش استرس خانواده‌هایمان شده است.

*کانون مدافعان حقوق کارگر:احکام عجیب و غریب و ناباورانه برای فعالان کارگری

در هفته های اخیر احکام عجیب و غریب و ناباورانه ای برای کارگران، فعالان و مدافعان حقوق کارگری صادر شده است که تا کنون بی سابقه بوده و بیانگر خشم و عصبانیت محافل قدرت از اعتراضات کارگری است؛ اعتراضاتی که در سال‌های اخیر هر روزه اوج گرفته و دلیل اصلی آن گسترش حقوق‌های چند برابر زیر خط فقر مزد و حقوق بگیران در کنار حقوق های نجومی یک درصدی ها، وسعت هرچه بیشتراختلاس‌ها و غارت اموال مردم است که فقر و سیه روزی را بیش از پیش بر توده های مردم تحمیل کرده است. در کنار آن، محکومیت روزنامه نگاران، نویسندگان و هنرمندان به حبس های طولانی مدت نیز بیانگر آن است که صاحبان قدرت نه تنها سفره‌های تهی دستان را خالی می‌خواهند بلکه با جلوگیری از آزادی بیان اراده کرده‌اند تا جو خفقان را در جامعه گسترش دهند .

همه این اعتراضات تا کنون همواره مسالمت آمیز و به ساده ترین شیوه رخ داده است: اعتراضات هفت تپه، فولاد اهواز، هپکو، آذرآب، کشاورزان، کامیون‌داران، معلمان، تظاهرات روز جهانی کارگر، متعرضان به طرح‌های انتقال غیراصولی آب و ... اما مسئولان و محافل قدرت که هیچ گونه راه حلی برای مشکلات موجود در جامعه ندارند و حاضر نیستند از امتیازات و زندگی اشرافی خود ذره ای کوتاه بیایند، تنها راه چاره را در بگیر و ببند، غل و زنجیر و حکم‌های طولانی مدت زندان و شلاق یافته‌اند؛ تا به خیال خود با ایجاد ترس و ارعاب، معترضان را وادار به سکوت کنند تا به خانه هایشان برگردند و گردن به سرنوشت شومی نهند که برایشان رقم زده‌اند. اما غافل از آن که این گونه فشارها، نه تنها اعتراضات را کم نمی‌کند، بلکه ازآنجا که برای کارگران و مزد و حقوق بگیران مساله مرگ و زندگی مطرح است و فقر و تهی دستی زحمتکشان با گسترش تهاجم به ثروت‌های عمومی همراه است، بی تردید هر روزه این اعتراضات گسترده تر خواهد شد؛ چنان که در سال های اخیر شاهد آن بوده‌ایم و هرگونه عواقب ناگوار گسترش این اعتراضات بر عهده کسانی است که تنها، راه سرکوب را برگزیده‌اند.

اعتراض به بی حقوقی و بی عدالتی از حقوق قانونی و اجتماعی مسلم کارگران و مدافعان حقوق کارگر در سراسر دنیاست، حتی درقوانین رسمی ایران نیز این گونه اعتراضات به رسمیت شناخته شده است.

تجربه تاریخی تمام جوامع تا کنون نشان داده است که هیچ گاه نمی توان مردم را با سرکوب آرام کرد؛ بلکه تنها راه آن است که به خواسته های به حق آنها تسلیم شد.لغوکلیه احکام صادره و آزادی بی‌قیدوشرط وفوری تمام زندانیان سیاسی اولین گام اساسی در جلوگیری از شعله ورتر شدن اعتراضات مردمی خواهد بود.

به دنبال آن دستگیری ومجازات تمام متجاوزین به حقوق زحمتکشان و بازگرداندن تمامی ثروتهای مردم به صاحبان اصلی آن و مشارکت دادن آنان در نظارت و تصمیم‌گیری در مورد نحوه اداره این ثروت‌ها، گام‌هایی خواهد بود که کمک خواهد کرد مشکلات موجود کاهش یابد.

تا آن زمان، بر تمامی آزادی خواهان و فعالان کارگری است تا هرچه بیشتر در برابر این تهاجم ایستادگی کرده و با منسجم کردن این اعتراضات از طریق ایجاد تشکل‌های مستقل و سراسری در برابر این یورش‌های بی‌امان ایستادگی کنند.

آزادی آرام زندی با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج

روز پنج شنبه 21شهریور، آرام زندی با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

خاطر نشان می شود که روز چهارشنبه 6شهریور ماه سال جاری ساعت یازده شب هنگامی که آرام زندی فعال کارگری در حال بازگشت از سر کار به خانه بود، توسط ماموران لباس شخصی درحضور مادر پیرش “دایه مریم” با ضرب و شتم بازداشت شد.

*جان باختن یک کارگر ساختمانی در ورزشگاه در دست ساخت چالوس بر اثر سقوط از ارتفاع

یک کارگر42ساله ساختمانی حین کار در قسمت پله‌های ورزشگاه در دست ساخت چالوس بر اثر از ارتفاع سقوط کرد وبدلیل شدت جراحات در دم جان باخت.

*مرگ یک کارگر در روستای سرچال شازند بر اثر ریزش کانال کشاورزی

روز چهارشنبه 20شهریور،یک کارگر حین کار حین لایروبی کانال آب کشاورزی در روستای سرچال شهرستان شازند بر اثر ریزش کانال دچار مصدومیت شد و پس از انتقال به بیمارستان به علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

*جان باختن یک کارگر جوان در روستای قلعه‌رش سردشت بر اثر سقوط در چاه

روز چهارشنبه 21شهریور،یک کارگر 30ساله حین کار حفاری در روستای قلعه‌رش یکی از روستاهای سردشت بر اثر سقوط در یک چاه سه متری جان خود را از دست داد.

*مرگ یک کارگر در روستای خور خوره مهاباد بر اثر سقوط از ارتفاع

روز چهارشنبه 20شهریور،یک کارگر 28 ساله بنام رسول بایزیدی پورحین کار دریک ساختمان دوطبقه واقع در روستای خور خوره مهاباد بدنبال سقوط و شدت جراحات وارده در دم جانش را از دست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار وگزارشات کارگری 20 شهریور ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- عزم راسخ کارگران کارخانه کنتورسازی در راه احقاق حقوق برحقشان و وعده های توخالی مسئولان

- ادامه اعتراضات کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه و مطالبات دیگر

- اعتراضات کارگران پروژه سد مخزنی عمارت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها توخالی

- بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی

- بی خبری از کامران ساختمانگر فعال کارگری سنندج

- بیکاری 100 کارگرلوله کشی بارانی ورمهنگ بدنبال تعطیلی کارگاه

- عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران شهرداری زابل

*عزم راسخ کارگران کارخانه کنتورسازی در راه احقاق حقوق برحقشان و وعده های توخالی مسئولان

روز چهارشنبه 20شهریور،کارگران کارخانه کنتورسازی درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ودر راستای دست یابی به مطالبات برحقشان با امام جمعه شهر الوند دیدار کردند و جز وعده های پوچ چیزی نصیبشان نشد.

کارگران کارخانه کنتورسازی پس از این دیدار به خبرنگار یک رسانه محلی گفتند: مشکلاتشان را نزد بسیاری از مسئولین مطرح کرده اند اما نتیجه ای نگرفته اند.

آنها افزودند: متاسفانه مسئولین فقط در حرف کارها را پیگیری می کنند اما در عمل اقدامی نمی بینیم.

*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه و مطالبات دیگر

اعتراضات کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه و مطالبات دیگرادامه دارد.

روز چهارشنبه 20شهریور،یکی از کارگران معترض شهرداری یاسوج به خبرنگار رسانه ای گفت: سه چهار ماهی است که حقوق و بیمه خود را دریافت نکرده‌اند. حتی عیدی و سنوات سال گذشته خود را از شهرداری مطالبه دارند.

وی ادامه داد: مسوولان چند بار وعده رسیدگی و پرداخت مطالبات را داده‌اند اما آنقدر امروز و فردا کردند تا سه چهار ماه گذشت و مطالباتمان را دریافت نکردیم.

کارگر فضای سبز شهرداری یاسوج عنوان کرد: در آستانه فصل مدارس هستیم مسوولان و متولیان به فکر خودمان که نیستند به فکر بچه‌هایمان باشند که باید لباس و وسائل مدرسه‌ را تامین کنیم.

*اعتراضات کارگران پروژه سد مخزنی عمارت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی

پروژه سد مخزنی عمارت واقع در شمال استان اردبیل و در فاصله 80 کیلومتری شهرستان گرمی تعطیل وکارگرانش با ماه ها حقوق معوقه بیکار شدند.

کارگران پروژه سد مخزنی عمارت نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به اعتراضاتی زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 20شهریور، کارگران معترض پروژه سد مخزنی عمارت نوشتند:

پروژه سد مخزنی عمارت به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی منطقه به حساب می آید که در این چند سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است و تقریبا پروژه از مرز 90 درصد گذشته است اما با این تفاسیر از ابتدای سال جاری هیچ توجهی به پروژه ای که در حال اتمام می باشد نشده است و آخرین حقوق پرداختی تا به امروز مربوط به بهمن ماه سال گذشته می باشدکه آن هم باز بصورت نصفه پرداخت شده و برخی حتی نصف حقوق بهمن ماه رو دریافت نکردن و عملا تا به امروز(20شهریور) حقوق ماه های اسفند،فروردین،اردیبهشت،خرداد،تیر،مرداد وبرای تعدادی از کارگران هم حقوق بهمن ماه نصفه واریز شده است و با احتساب عیدی که معادل دوماه حقوق است،8تا8ماه ونیم حقوق کارگران این پروژه پرداخت نشده است.

چند مورد کارهای اعتراضاتی توسط کارگران انجام شد و بعد از گذشت چند ماه و قول های الکی مسئولین کار بجایی نرسید و مسئولین کارگاه به راحتی تعطیلی کارگاه را اعلام کردند انتظار میرود حرف ما کارگران سد عمارت که با ماه ها حقوق عقب افتاده بیکار شدیم به گوش مسئولین برسد و قضایایی مانند جریان هفت تپه در شهر ما اتفاق نیفتد.

*بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) بتاریخ 20شهریور بیانیه ای در اعتراض به صدور احکام سنگین برای فعالان مدنی بشرح زیر صادر کرد:

به دنبال صدور احکام زندان و شلاق برای نه تن از معلمان و فعالان صنفی بازداشتی در تجمع بیستم اردیبهشت‌ماه نودوهفت و تجمع دوازدهم اردیبهشت‌ماه نودوهشت، این روزها شاهد صدور احکام ظالمانه و سنگین برای کارگران و فعالان مدنی در سراسر کشور هستیم.

پیش‌ازاین نیز در طی سال‌های گذشته، تشکل‌های صنفی معلمان و شورای هماهنگی بارها نسبت به عواقب سکوت در برابر صدور احکام ناعادلانه هشدار داده بودند. اماصدور احکام سنگین علیه معلمان زندانی و صدور حکم قرون‌وسطایی شلاق علیه فعالان صنفی، آن‌گونه که شایسته بود مورد اعتراض جامعه مدنی قرار نگرفت و اینک شاهد حکم‌های سنگین و ظالمانه برای زنان، کارگران، دانشجویان و ... هستیم.

معلمان و تشکل‌های صنفی همواره با پرسشگری این سؤالات را مطرح کرده‌اند که؛

- این متهمان به‌جز عدالت‌خواهی و مطالبه گری چه جرمی مرتکب شده‌اند؟!

- کدام‌یک از این افراد در ساختار فاسد رانتی اختلاس کرده‌اند؟

- کدام‌یک ثروت عمومی را غارت کرده‌اند؟

- کدام‌یک امنیت کشور را به خطر انداخته‌اند؟

چگونه است که دزدان و اختلاس گران در حاشیه امنیت هستند و اگر گذرشان به زندان افتاد از امکانات لاکچری برخوردار و مورد لطف زندانبان و قوه قضاییه قرارمی گیرند و به مرخصی ماهانه می‌آیند و حبسشان تمام نشده آزاد می‌شوند!!! اما معلمان، دانشجویان، کارگران، زنان و فعالان محیط‌زیست که حق‌وحقوق شهروندی و طبیعی را مطالبه می‌کنند باید زندانی شوند! و زندان را با اعمال شاقه به خاطر عدم دسترسی به درمان و مرخصی و ... بگذرانند؟این چه دادرسی است که فقط به فاسدان و دزدان جسارت بیشتر می‌دهد و هرگونه صدای حق‌طلبی را در نطفه خفه می‌کند؟

کانون صنفی معلمان ایران ضمن محکوم نمودن احکام ناعادلانه زندان و شلاق علیه بازداشت‌شدگان روز معلم در سال ۹۷ و ۹۸ روز جهانی کارگر، کارگران هفت‌تپه و حامیان آن‌ها، زنان و دانشجویان و ... خواهان آزادی بدون قید و شرط تمام افرادی است که در یک‌روند ناعادلانه محاکمه شده‌اند.

ازنظر ما دادرسی عادلانه این است که؛

این افراد بدون فوت وقت آزاد شوند.

پرونده‌های مفتوح بسته شود و اگر دادستان می‌خواهد اتهامی به فعالان صنفی و مدنی نسبت دهد باید ابتدا شرایط یک دادگاه علنی با حضور هیئت‌منصفه را فراهم نماید تا فعالان صنفی بتوانند با حضور وکیل از خود دفاع نمایند و علیه کسانی که مسبب این احکام ظالمانه شده‌اند شکایت نمایند.

*بی خبری از کامران ساختمانگر فعال کارگری سنندج

با گذشت حدود یک هفته از بازداشت کامران ساختمانگر فعال کارگری اهل سنندج، هنوز خانواده ایشان هیچگونه اطلاعی در باره محل نگهداری و سلامتی وی ندارند.

کامران ساختمانگرچهارشنبه شب(13شهریور) با هجوم مأموران اداره اطلاعات سنندج به خانه باغ علی حسینی در روستای اربغلو شهرستان سقزبهمراه صاحب باغ بازداشت وبه اداره اطلاعات سنندج منتقل شدند.

روز پنج شنبه 14شهریور،علی حسینی پس از بازجویی آزاد شد.

*بیکاری 100 کارگرلوله کشی بارانی ورمهنگ بدنبال تعطیلی کارگاه

کارگاه لوله کشی بارانی وابسته به شرکت تدبیر واقع در روستای" ورمهنگ " شهرستان کامیاران تعطیل و100کارگرش بیکارشدند.

بنابه گزارشات منابع خبری محلی،در حال حاضر تنها بازرسان، نگهبانان و آشپزها که در مجموع 10 نفر هستند در شرکت مانده اند.

بنا بهمین گزارشات،این شرکت بدلیل عدم پرداخت مطالباتش ازطرف بدهی دولت تعطیل شده است.

*عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران شهرداری زابل

خبرکوتاه:2ماه حقوق کارگران شهرداری زابل در استان سیستان و بلوچستان پرداخت نشده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت