.
جمعه ۲۹ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 00:21

نامه دوم رفیق جانباخته سلیمان محمدی(تیرماه ۱۳۶۵)

بیش از ۵۰ کوره خانه ساروقامیش بوکان دست به اعتصابی یکپارچه زدند!

رفقا!

با سلام و درودهای کمونیستی، شادی و پیروزیتان را آرزومندم. این دومین نامه است که برایتان مینویسم در حالیکه نامه اول را خیلی وقت پیش فرستادم. این خبرها را خودتان برای رادیو تنظیم کنید.

کارگران بیش از ۵۰ کوره خانه از کوره خانه های ساروقامیش در محور جاده بوکان - میاندوآب برای تعیین دستمزد دست به اعتصابی سازمان داده شده و یکپارچه زدند. مدتی بود که کارگران قالبداراز کارفرمایان میخواستند که دستمزد آنان را تعیین کنند و کارفرمایان با دادن جواب "مثل کوره های دیگر" از تعیین دستمزد طفره می رفتند تا در آخر فصل کار بتوانند به میل خود هر چقدر خواستند به آنها بدهند به همین جهت در روز ۲۰- ۴- تیر ماه بیش از ۱۱ کوره خانه دست به اعتصاب زدند. کارفرمایان به تکاپو افتاده وسعی می کردند با وعده و فریب در میان کارگران تفرقه بیندازند و عده ای نیز دست به تهدید و تعطیل کوره زدند. علی زبید می گفت که "هر کس مطابق میل او کار نکند وسائلش را جمع کند و به خانه اش برگردد" و سعید قاضی می گفت "اگر تا دو سال دیگر صبر کنند دیناری به کسی نمی دهم" و اسماعیل بیاوایی تهدید به تعطیل کوره میکند، اما این وعده ها و تهدیدها نه تنها کارگران را مایوس نکرد بلکه در روز ۱۱- ۴ بقیه کوره ها نیز به اعتصاب پیوستند. در فاصله اعتصاب مزدوران گروه ضربت رژیم با همکاری بعضی از کارفرمایان مرتب برای ترساندن کارگران در کوره ها حضور می یافتند و در روز سه شنبه بنا به شکایت امیر قاضی ساعت ۱۰ صبح پاسداران به کوره امیر ریخته و به اذیت و آزار و توهین به کارگران می پردازند که کارگران به مقابله می پردازند و دسته جمعی در مقابل آنان ایستادگی می کنند. پاسداران می گویند "صبر کنید حق شما را در زندان می دهیم". روز چهارشنبه یکی از ماموران اطلاعاتی رژیم از مهاباد آمده می گوید "این اعتصاب بدستور کیست و چه کسی اعلامیه ها را پخش کرده و شما بدستور کومه له دست به اعتصاب زده اید". کارگران در جواب میگویند "که اعلامیه ها در تمام کوره ها پخش شده و ما برای تعیین دستمزد دست از کار کشیده ایم و حق ما باید تعیین شود". از وزارت کار هم نیز آمدند ولی نتوانستند دخالتی بکنند. اعتصاب تا روز پنج شنبه ادامه یافت و در آن روز با بستن قرار داد ۱۵۰ تومان کارگران به سرکار بازگشتند. کارگران در شرایطی دست به اعتصاب زدند که بیکاری و گرانی بیداد می کند و کارفرمایان امسال را سال خود می دانستند!.

***

در فواصل متفاوت و در کورهای مختلف کارگران چرخ کش برای افزایش دستمزد هایشان دست به اعتصاب زدند و بعد از یکی دو روز اعتصاب توانستند به خواستهایشان برسند.

***

در کوره خانه های اردبیل کارگران برای درست کردن حمام توسط کارفرما دست به اعتصاب زدند و بعد از دو روز اعتصاب توانستند به خواستهایشان برسند.

***

در یکی، دوماه اخیر رژیم با همکاری ارباب فشار زیادی را بر کارگران مصادره (منظورش مصادره زمین ارباب) روستای ئاجی کند وارد کرده اند و هر بار ارباب با دادن پول به یکی از مزدوران رژیم آنها را به سراغ کارگران می فرستد و به اذیت و آزار آنان می پردازند و یا با کشاندن آنان به اطلاعات و زندانی کردن آنها و کشاندن آنها به دادگاه فشار زیادی بر آنان وارد کرده است و یا سعی کرده در میان خود کارگران تفرقه بیاندازد و یا اینکه "زمین ها مال شما آنرا در میان خودتان تقسیم کنید و باغ ها را به ما پس بدهید" و هر بار به نوعی در مقابل آنان ظاهر گشته است و تا کنون کارگران متحدانه در مقابل این دسایس و فشارها ایستادگی کرده اند و من گزارش مشروح آنرا برایتان می فرستم اما لازم است ما پشتیبانی قاطعانه خود را از آنان دوباره اعلام داریم.

***

مزدوران گروه ضربت ژاندارمری برای سربازگیری به روستای وشته په می روند و عده ای به داخل روستا ریخته و عده ای را در آنجا دستگیر میکنند و عده ای نیز از طرف باغ احمدی بالای ده به سمت مزارع اطراف روستا یورش می برند و جوانان با دیدن آنها پا به فرار می گذارند و مزدوران به سمت یکی از جوانان تیراندازی می کنند که جوان مزبور موفق به فرار می شود. در این میان چند نفر را دستگیر می کنند. زنان مبارز به محض اطلاع از جریان فورا به مقابله با مزدوران شتافته و با دادن شعار علیه رژیم در حالیکه بر تعداد مردم افزوده می شد دور مزدوران را می گیرند. مزدوران از ترس حالت آماده به خود می گیرند و مردم را تهدید می کنند اما مردم خواستار آزادی دستگیرشدگان می شوند در این میان یکی از زنان به یکی از مزدورانی که به وی توهین نموده بود حمله می کند که سرباز مزبور نا چار به فرار می شود و مزدوران دستگیرشدگان را به قید ضمانت آزاد می کنند.

عین این خبر را به کمیته تشکیلات روستایی بدهید

رفیقتان - سلیمان محمدی ۳۰-۴- ۶۵

***

توضیح:  

بعد از اعتصاب موفقی که سلیمان در نامه بالا گزارش کرده، او در آخرین گزارشاتی که برایمان فرستاد به شرایط یک هفته قبل از شروع اعتصاب و نقش سازمانگرانه خودش و رهبران عملی اعتصاب ، به توطئه های مشترک صاحبان کوره پزخانه و حزب دمکرات کردستان ایران در جریان اعتصاب و سپس به دوره بعد از اعتصاب و ترفندها و تهدیدهای مشترک صاحبان کوره پزخانه و اداره کار رژیم و پاسداران می پردازد. صف بندی این جدال طبقاتی و مبارزاتی در این اعتصاب بسیار گویا است. یک طرف کارگران کوره خانه و سلیمان کمونیست و کادر حزب کمونیست و کومه له و طرف مقابل صاحبان کوره پزخانه، جمهوری اسلامی و پاسداران و حزب دمکرات کردستان ایران. به زودی و در فایل بعدی آخرین گزارشات سلیمان را به ما که این جنبه های مهم را نوشته در اختیارتان میگذارم و شما را به مطالعه و تکثیر این نامه ها و گزارش بعدی دعوت میکنم.

رحمان حسین زاده

۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۶ سپتامبر ۲۰۱۹

***

 نامه اول رفیق جانباخته سلیمان محمدی به تاریخ دهم تیر ۱۳۶۵

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت