.
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 20:34

وکلای ترکیه به دعوت اردوغان پاسخ منفی دادند

دویچه وله فارسی: بسیاری از دفاتر وکلا در ترکیه دعوت اردوغان برای ضیافت امسال بازگشایی دادگستری را بایکوت کردند. آنها از دخالت دولت در کار قوه قضاییه شاکی‌اند و معتقدند اردوغان با اعمال نفوذ خود سیستم قضایی ترکیه را مختل کرده است.

    
default

به گزارش روزنامه حریت ۵۲ دفتر وکالت از مجموع ۷۹ دفتر دعوت امسال به مراسم بازگشایی دادگستری پس تعطیلات تابستانی را رد کردند، زیرا این مراسم در کاخ رئیس جمهوری برگزاری می‌شود.

آنها در یک اعلامیه مشترک که دوشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) منتشر گردید، گفته‌اند: «بخش اعظم آزادی‌ها، حقوق اساسی و به ویژه آزادی عقیده در ترکیه نابود شده است.» این وکلا در اعلامیه خود تاکید کرده‌اند که که حقوق باقی مانده به عنوان «لطف و مرحمت» تلقی می شوند.

دفاتر وکلای ترکیه با انتقاد از این ضیافت گفته‌اند که این مراسم در کاخ ریاست جمهوری برگزار می‌گردد و به این ترتیب اصل استقلال قوا نقض می‌شود. رجب طیب اردوغان، این اتهامات را رد کرده و آنرا از «بنیاد» بی اساس دانسته است. او واکنش وکلا را «متعصبانه»، « تحریک آمیز» و «متکبرانه» خوانده و گفته است که کاخ ریاست جمهوری به او تعلق ندارد بلکه «خانه مردم است و همه موسسات در این کشور حق دارند از آن استفاده کنند».

یک وکیل اهل استانبول در مصاحبه با رادیوی آلمان اتهامات وارده به اردوغان را تایید کرده و مثال‌های متعددی از موارد اختلاس و فساد را آورده است که به دلیل نفوذ دولت در کار سیستم قضایی و برکناری قضات مستقل در ترکیه ممکن شده‌اند. از جمله این موارد ساخت فرودگاه جدید استانبول است که مورد انتقادهای بسیار قرار دارد و قضاتی که رای به توقف کار آن دادند، از سمت خود برکنار شدند. قضات جدیدی که جای آنها نشستند، بلافاصله حکم قبلی را منفصل کردند و کار ساختمان فرودگاه از سر گرفته شد.

وضع قوه قضاییه و مقننه از هنگام تغییر سیستم سیاسی در ترکیه و افزایش بی‌سابقه اختیارات رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۸ رو به وخامت گذاشت. روندی که پس از کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ در سرکوب حقوق شهروندی و اصول دمکراتیک در این کشور شدت گرفت. پس از این کودتا بیش از ۱۰۰ هزار نفر از کارمندان دولت تا کنون از کار برکنار شده‌اند و ده ها هزار نفر به زندان افتاده‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت