.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 10 شهریور 1398 ساعت 20:18

اخبار و گزارشات کارگری 10/9/8 شهریور ماه

اخبار و گزارشات کارگری 10 شهریور ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- نهمین روز اعتصاب کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

- ششمین تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا نسبت به خصوصی سازی و بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی درسال جاری مقابل فرمانداری ویژه

- اعتصاب وتجمع کارگران فاز 12 پارس جنوبی در محوطه پالایشگاه برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات بدنبال جابجایی پیمانکاران وبی تفاوتی کارفرمای اصلی

- ادامه سریال اعتراضات کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی با تجمع مقابل استانداری قزوین

- ضرب‌العجل 10روزه کارگران کارخانه هپکو اراک برای تحقق وعده وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری

- گزارشاتی در باره تجمع معلمان حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی مقابل مجلس:

1- ادامه اعتراضات معلمان خرید خدمات آموزشی کشورنسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی با تجمع مقابل مجلس

2- تجمع جمعی از معلمان حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی مقابل مجلس

3- معلمان خرید خدمت: هویت معلمی و حقوق ماهانه نداریم

- تجمع اعتراضی متقاضیان کارنسبت به روند استخدام پروژه کارخانه آهک هیدراته چرام

- تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی و وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان گیلان وشهرستان رضوانشهر

- عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری اردستان

- دادگاه تجدید نظر محکومیت "بهنام ابراهیم زاده " را بدون حضور وی و وکیلش مجداً تایید کرد!

- ممانعت از آزادی شاپور احسانی راد

- تایید بازداشت آرام زندی فعال کارگری توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج

- بازداشت دو دانشجوی دیگر در جریان تجمع دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران!

- جان باختن 3کارگر در غار حسن‌آباد جرقویه

*نهمین روز اعتصاب کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

روز یکشنبه 10شهریور برای نهمین روز، کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق به اعتصابشان ادامه دادند واز جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردند.

کارگران معترض شهرداری سی سخت اعلام کردند،تا زمانیکه حقوقشان پرداخت نشود به اعتصابشان ادامه خواهند داد.

بنا به گزارشات منتشره، در چند روز گذشته بخشداری مرکزی دنا با همکاری دهیاری های نزدیک به شهر سی سخت، بخشی از زباله های این شهر را جمع آوری کردند.

قابل یاد آوری است که 80تا90کارگر تحت مسئولیت مستقیم شهرداری سی سخت در سطح شهر مشغول کارند. شهرداری علاوه برنیمی از حقوق اسفند ماه و عیدی سال 97کارگران،دستمزد ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد ماه سال جاری را نیز به آنها پرداخت نکرده است.

آخرین حقوقی که کارگران دریافت کرده‌اند مربوط به نیمی از دستمزد اسفند 97 بوده که آن را با چهار ماه تاخیر دریافت کرده‌اند.

*ششمین تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا نسبت به خصوصی سازی و بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی درسال جاری مقابل فرمانداری ویژه

اواخر هفته اول شهریورماه برای ششمین بار در سال جاری، کارگران کارخانه قند فسا برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به خصوصی سازی و بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل فرمانداری ویژه شهرستان فسا زدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ 10شهریور، کارگران معترض کارخانه قند فسا گفتند:همواره با پرداخت نشدن حقوق و مطالبات یا تعویق این مبالغ مواجه هستیم که برای رفع این مشکل و با همین هدف و خواسته بارها مقابل فرمانداری شهرستان فسا از جمله در تاریخ‌های 28 فروردین، 9 تیر، 20 و 21 تیر ماه و5 مرداد 98 وهمچنین اواخر هفته گذشته (هفته اول شهریور 98) تجمع کردند.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه شهرستان فسا نیزروز یکشنبه 10شهریور،علت تجمع اخیر کارگران کارخانه قند فسا در مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان را عدم دریافت حقوق و مطالبات خرداد و تیرماه عنوان کرد وافزود:طی توافق با مالکین کارخانه قرار شد یکماه حقوق خرداد ماه پرداخت شود.

وی در ادامه گفت: طی هماهنگی با مدیرکل تامین اجتماعی استان و پرداخت درصدی معوقات بیمه کارگران به تامین اجتماعی لیست بیمه تحویل و مشکل بیمه کارگران به صورت موقت رفع شد.

پیش از این مرتضی شیخ نیا مسئول روابط عمومی کارخانه قند فسا گفته بود: در این کارخانه 260 نفر کارگر مشغول به کار هستند که ماهیانه برای پرداخت دستمزد آنها به بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان منابع مالی نیاز است.

خاطر نشان می شود که هر بار بدنبال تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا مقابل فرمانداری این شهرستان، جلسه ای با حضور مسئولان این شهرستان ،مالک کارخانه و نماینده کارگران برگزار می شود و مالک کارخانه قول هایی می دهد.

*اعتصاب وتجمع کارگران فاز 12 پارس جنوبی در محوطه پالایشگاه برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات بدنبال جابجایی پیمانکاران وبی تفاوتی کارفرمای اصلی

صبح روز یکشنبه 10شهریور، کارگران فاز 12 پارس جنوبی برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات بدنبال جابجایی پیمانکاران وبی تفاوتی کارفرمای اصلی دست از کار کشیده و در محوطه پالایشگاه واقع در شهرستان کنگان اجتماع کردند.

کارگران معترض فاز 12 پارس جنوبی به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:عیدی و سنوات سال‌های 96و97 (معادل 4ماه حقوق) و همچنین حق کمپ ما از سوی پیمانکارقبلی پرداخت نشده است.

آنها افزودند: این در حالیست که بارها به نهادهای مختلف مراجعه کرده‌ایم و خواستار پرداخت معوقات مزدی خود شدیم.

کارگران طلبکار پیش ازاین به خبرنگار رسانه ای گفتند:ما هنوز عیدی 96 و 97 خود را نگرفته‌ایم؛ در اسفندماه که رئیس جمهور به کنگان آمد، به ما وعده دادند که مطالبات مزدی ما تا فروردین ماه پرداخت می‌شود الان شهریور ماه هم رسیده اما هنوز خبری از پرداخت معوقات نیست!

این کارگران معترض افزودند: با عوض شدن پیمانکاران در پالایشگاه‌های پارس جنوبی، در موارد بسیاری مطالبات کارگران نادیده گرفته می‌شود؛ وظیفه کارفرمایان مادر است که به این اوضاع رسیدگی کنند و نگذارند حقوق کارگران به دلیل تعویض پیمانکاران ضایع شود.

*ادامه سریال اعتراضات کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی با تجمع مقابل استانداری قزوین

روز یکشنبه 10شهریور برای باری دیگر، کارگران کارخانه کنتورسازی واقع در شهرصنعتی قزوین برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بدنبال خصوصی سازی و وعده ها توخالی دست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند.

تجمع کنندگان پلاکاردی با این جمله «خواستار بازپس‌گیری شرکت کنتورسازی از بخش خصوصی و برگرداندن آن به چرخه تولید هستیم» را در دست داشتند.

یکی از تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت: یکی از مطالبات اصلی کارگران کارخانه کنتورسازی خارج شدن شرکت از مدیریت بخش خصوصی است.

کارگران معترض کارخانه کنتورسازی به خبرنگار یک رسانه محلی گفتند: سه ماه پیش به ما وعده‌ی پرداخت بیمه و حقوق را دادند، اما این وعده نیز مانند بسیاری از وعده‌های آن‌ها به تحقق نرسیده و اداره‌ی کار تنها راهکار شکایت را برای کارگران ارائه داد که شکایت کارگران هم به نتیجه‌ای نرسید.

این کارگران افزودند:اجناس شرکت کنتورسازی که در گمرک مانده بود با توجه به حکم مراجع قضایی استان و سازمان گمرگ بصورت آزاد صادر شده است، اما هنوز خط تولید راه اندازی نشده است.

این کارگران گفتند: مدیر این شرکت درهای شرکت کنتورسازی را بسته‌است و با وجود اینکه مدیرعامل شرکت در زندان است، اما امور شرکت را از دور پشتیبانی می‌کند همچنین شخصی که خود را مدیر نمی‌داند و قراردادی در این زمینه انجام نداده‌است، امور این شرکت را به عهده‌گرفته‌است.

این معترضان ادامه دادند: 180کارگر در این شرکت درحال فعالیت هستند که از سال 95 و به مدت 24ماه حقوقی درقبال کارکردهای خود دریافت نکرده‌اند همچنین این کارگران بطور قراردادی در این شرکت مشغول فعالیت هستند و تنها چند نفر از این افراد استخدام رسمی شده‌اند.

کارگران کارخانه کنتورسازی ابراز کردند: شرکت کنتورسازی از سال 87بطور شخصی شروع به فعالیت کرد و مشکلات اصلی شرکت نیز از همان زمان آغاز شد. مسئولان به ما وعده داده‌بودند که اجناس در اختیار شرکت قرار بگیرند و کارگران مجدد مشغول کار شوند، اما این شرکت از ابتدای سال جاری بسته شد و از 30مردادماه سال جاری که قطعات شرکت از گمرگ آزاد شد درب‌های شرکت کنتورسازی با زنجیر بسته شد.

این معترضان عنوان کردند: از 30مردادماه سال جاری که قطعات وارد شرکت شد ما به دستور دادستانی تنها موفق به بازگشایی درب ورودی شرکت شدیم، اما درب سالن‌های این شرکت بسته‌ است.

این کارگران بیان کردند: از زمانی که حقوق و مطالبات کارگران متوقف شد اوضاع کارگران رو به بحران رفت و کارگران این شرکت را به کارگری در نانوایی و بنایی کشاند که حداقل نان و زندگی روزانه‌ی آن‌ها تامین شود، اما این مبالغ پاسخگوی نیازهای کارگران نیست.

این معترضان عنوان کردند: بدهی این شرکت به هر کارگر حدود 80میلیون تومان است که شکایات و پیگیری‌های ما برای دریافت این مبلغ یا حتی کمتر از آن به در بسته خورده‌است و هیچ مسئولی پاسخگوی این ماجرا نیست، اما این تنها گوشه‌ای از مشکلات ماست. بیمه‌ی کارگران این شرکت مدت‌ها بی‌اعتبار مانده‌است که این مشکلات کارگران را بیش از پیش نگران می‌کند.

کارگران شرکت کنتورسازی اذعان کردند: بیمه‌ی کارگران تنها تا سه ماه پیش پرداخت می‌شد که البته در ماه‌های آخر هم شامل بیمه‌ی درمانی نبود که این مسئله علاوه برکارگران خانواده‌ها را نیز دچار مشکل می‌کند، مسئولین در ظاهر با حضور مدیرعامل فعلی موافق نیستند اما در واقع از اقدامات وی حمایت می‌کنند.

این معترضان تصریح کردند: این شرکت با وجود یک خط تولید هیچ‌گونه صادراتی به کشورهای دیگر نداشته‌است و حرف‌هایی نظیر تولیدات 7هزارعددی کنتور و صادرات آن به کشورهای عراق و ترکیه دروغی بیش نبوده‌است و این دروغ‌ها صرفا جهت ارتقای سهام بورس بود که هزینه‌‎ی سود آن صرف بدهکاری‌های دولتی نظیر بانک شد.

کارگران شرکت کنتورسازی گفتند: مدیریت اشتباه مدیرعامل این شرکت و فعالیت‌هایش در سازمان بورس کارگران و سهام‌داران شرکت کنتورسازی را به خاک سیاه کشانده است، بزرگترین کلاهبرداری در سازمان بورس در زمان این مدیر انجام شد و مسئولین با مشاهده‌ی اعمال نادرست وی از اقدامات وی جلوگیری نکرده‌اند.

این معترضان افزودند: بدهی این شرکت بالغ بر هزار و 100میلیارد تومان است که سهم کارگران در مقابل این رقم بزرگی مبلغ ناچیزی به شمار می‌رود که حدود 300میلیارد تومان آن برای پرداخت مالیات و بدهی به بانک است.

یادآوری:شرکت کنتورسازی در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد و با رونق تولیدی که پیدا کرده بود تولیدات این شرکت به کشورهای مختلف صادر می‌شد، اما در سال 88 در روند خصوصی‌سازی شرکت و تخلف مالی در جریان عرضه سهام آن، امروز درهای آن به روی کارگرانی که عمر خود را پشت خط‌های تولید این کارخانه گذراندند، بسته شده است. فرمان تعطیلی کارخانه از سوی سرپرست شرکت کنتورسازی با عنوان «نبود مواد اولیه» صادر شده است.

کنتورسازی ایران که از سال ۱۳۸۱ در بورس پذیرفته شده بود، در سال‌های ابتدایی دولت نهم زمینه خصوصی‌سازی کاملش فراهم شد. سرانجام سهام حاکمیتی این شرکت در سال ۱۳۸۷ از طریق بازار بورس در سومین مرحله عرضه، با سه برابر قیمت پایه به شرکت سرمایه‌گذاری و تجارتی معین رنان واگذار شد. در نهایت قریب به ۷۰ درصد سهام در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری و تجارتی معین رنان قرار گرفت.

هشت درصد از سهام نیز متعلق به شرکت آیترون و مابقی سهام نیز در بازار بورس به صورت شناور در اختیار دیگر سهام‌داران قرار گرفت؛ سهامی که با اسم رمز «واگذاری به کارگران» خصوصی‌سازی، اندک پس‌انداز کارگران را جذب کرده و امروز لقب «مال‌باخته» به آنها داده است.

در حال حاضر مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت کنتورسازی در حبس است.

*ضرب‌العجل 10روزه کارگران کارخانه هپکو اراک برای تحقق وعده وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری

کارگران کارخانه هپکو درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی برای تحقق وعده وزارت صنعت معدن و تجارت مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت ضرب‌العجل 10روزه تعیین کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10شهریور،بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه هپکو اراک نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به کارگران متعهد شده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن اولین خواسته کارگران مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری هپکو را مشخص کند.

قابل یاد آوری است که کارگران کارخانه هپکو علاوه بر پرداخت حقوق معوقه خواهان تعیین تکلیف با سهامداران شرکت و رسیدگی به تخلفات سهامداران، سازمان خصوصی سازی و هیات مدیره منتخب این سازمان در روند واگذاری بمنظورادامه تولید وتامین امنیت شغلیشان هستند.

*گزارشاتی در باره تجمع معلمان حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی مقابل مجلس:

1- ادامه اعتراضات معلمان خرید خدمات آموزشی کشورنسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی با تجمع مقابل مجلس

روز یکشنبه 10شهریور،جمعی از خرید خدمات آموزشی کشور در ادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

یکی از معلمان معترض به شرایط خرید خدمت درتجمع امروز مقابل مجلس به خبرنگار رسانه ای گفت: این دومین تجمع ما در تابستان امسال است.

وی افزود: سوم تیر امسال نیز تجمعی صورت گرفت اما به هیچ کدام از وعده‌هایی که داده شده، جامه عمل پوشانده نشده است.

این معلم با تأکید بر اینکه یک سال است حقوق دریافت نکرده و بیمه‌شان به‌صورت ناقص پرداخت شده است، اضافه کرد: همه ما معلمان خرید خدمت هستیم که 6سال سابقه کار داریم اما با این وجود هنوز تکلیف ما مشخص نیست و اگر تغییر وضعیت نشویم، همه ما بیکار خواهیم شد. این در حالی است که ما 6سال از عمرمان را گذاشته‌ایم و دیگر جایی برای کار کردن پیدا نمی‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در این تجمع بیش از 200 نفر از معلمان خرید خدمتی استان‌های اصفهان، یزد، فارس، کردستان، تهران و شیراز شرکت کرده‌اند، اضافه کرد: در تجمع قبلی نمایندگان مجلس از کاشان و یزد در جمع فرهنگیان معترض شرکت کرده‌اند و به ما قول داده‌اند که این طرح را در مجلس مطرح می‌کنند اما تاکنون هیچ اتفاقی رخ نداده است.

این معلم اضافه کرد: از سال 93 آموزش و پرورش طرح به‌کارگیری معلمان خرید خدمت را اجرایی کرده است اما امسال اعلام کرده که دیگر نیرو نخواهد گرفت و این وضعیت ما را بیکار خواهد کرد.

وی که بنمایندگی از طرف سایر معلمان صحبت می‌کرد، ادامه داد: خود آموزش و پرورش هنوز هم برای ما کلاس‌های ضمن خدمت برگزار می‌کند اما با این‌حال نمی‌خواهد از ما به عنوان نیروی قراردادی استفاده کند و این برای ما که 6 سال با تمام شرایط سخت کار کرده‌ایم، بسیار سخت است.

این معلم اضافه کرد: آموزش و پرورش اعلام کرده که بیش از 12هزار نیرو برای سال جدید استخدام می‌کند. این در حالی است که هیچ امتیازی برای ما قائل نشده‌اند و متأسفانه خرید خدمات آموزشی برای ما سابقه به حساب نمی‌آید و باید طرحی برای تعیین تکلیف ما بتصویب برسد.

در همین رابطه میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص وضعیت این معلمان گفت: تاکنون در کمیسیون آموزش مجلس هیچ صحبتی در خصوص این معلمان نشده و شرایط آنها را آموزش و پرورش باید مشخص کند.

2- تجمع جمعی از معلمان حق‌التدریس و خرید خدمات آموزشی مقابل مجلس

جمعی از معلمان حق التدریس غیر مستمر سال ۹۳ و خرید خدمات آموزشی سال ۹۳ در مقابل مجلس تجمع کردند و خواهان تبدیل وضعیت، استخدامی و بهبود وضعیت معیشت خود شدند.

معلمان خرید خدمات آموزشی یکی از انواع گروه‌های مختلفی هستند که این روزها در مدارس کشور مشغول به کارند، معلمانی که می‌گویند از حقوق ماهانه خبری نیست و برخی در نقطه صفر مرزی با ۵ روز بیمه و ماهانه ۵۰۰ هزار تومان در حال تدریس هستند.

3- معلمان خرید خدمت: هویت معلمی و حقوق ماهانه نداریم

آموزش‌وپرورش برای جبران کمبود معلم روش‌های مختلفی را در پیش گرفته است از ساعات اضافه کار معلمان رسمی "حق‌التدریس شاغلان" تا طرح‌هایی همچون خرید خدمات آموزشی و استفاده از نیروهای حق‌‌التدریس آزاد.

هر کدام از اشکال مختلف معلمان از خرید خدمات آموزشی تا قراردادی و حق‌التدریس نیز با مشکلات خاص خود مواجهند اما نقطه مشترک این مشکلات، حقوق پایین و نداشتن پوشش بیمه‌ای مناسب است به گونه‌ای که معلمان خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریس در ایام تعطیلات تابستان و نوروز و تعطیلاتی که در طول سال تحصیلی پیش می‌آید،‌ حقوق ندارند.

به دلیل اتخاذ چینی رویکردی، جمعی از معلمان خرید خدمات آموزشی در اعتراض به وضعیت خود امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند؛ خرید خدمات آموزشی راه‌حلی است که در سال‌های اخیر به منظور جبران مشکل کمبود نیروی انسانی آموزش‌وپرورش به ویژه در مناطق محروم و حاشیه شهرها در حال اجراست.

معلمانی که در قالب این طرح بیشتر در مناطق محروم کشور مشغول اداره کلاس‌های درس هستند، مدت‌هاست که نسبت به وضعیت حقوق و بیمه خود معترض هستند و پیش از این نیز تجمعاتی را مقابل مجلس شورای اسلامی داشتند.

معلمی در مناطق مرزی با 5 روز بیمه و 500 هزار تومان حقوق

نماینده این معلمان در رابطه با مشکلات نیروهای خرید خدمات آموزشی گفت: درخواست ما این است که نیروهای خرید خدمات آموزشی ابتدا حق‌التدریس شوند و بعد با گذراندن دوره دانشگاه فرهنگیان به پیمانی تبدیل وضعیت شوند اما مجلس هم در این رابطه کمک چندانی نمی‌کند؛ همکارانی را داریم که در مرز آذربایجان شرقی کار می‌کنند و 5 روز بیمه با 500 هزار تومان حقوق دارند یا همکار دیگری که همراه با عشایر جابجا می‌شود اما 10 روز بیمه با 400 هزار تومان حقوق دارد آیا این واقعا انصاف است؟

البته من خودم از استان اصفهان هستم که وضعیت مناسبتری دارد مثلاً بیمه 30 روز در ماه است اما حقوق ما پایین و یک میلیون تومان است همچنین در ایام تعطیلات بیمه و حقوق نداریم.ما در مدرسه دولتی درس می‌دهیم و موسس بخش خصوصی فقط یک واسطه است یعنی آموزش‌و پرورش پول را از خزانه دریافت کرده و به حساب موسس واریز می‌کند، او نیز سود و منفعتش را برداشته و باقیمانده را به حساب معلمان واریز می‌کند.

معلمان خرید خدمات را اورژانسی و مُسکن می‌دانند

این معلم گفت:‌متأسفانه در ادبیات مسئولان به معلمان خرید خدمات آموزشی می‌گویند روش اورژانسی اضطراری و مُسکن برای جبران کمبود معلم و این یعنی شما معلمان خرید خدمات صرفاً یک مدت کار خواهید کرد؛ ما از سال 93 در بدترین شرایط به وزارت آموزش و پرورش کمک کردیم تا در وضعیتی که با بحران کمبود معلم مواجه است، کلاس‌های درس خالی نماند آیا این عدالت است بعد از چند سال که نیروهای دانشگاه فرهنگیان فارغ التحصیل شدند به ما بگویند خوش آمدید!

معلمان خرید خدمات امنیت شغلی و هویت معلمی ندارند یعنی هیچ کد شناسایی ندارند که به عنوان معلم شناخته شوند؛ آنها می‌گویند که در برخی مواقع حتی عنوان کارگر آموزشی نیز برایشان استفاده می‌شود! این معلمان از نداشتن حقوق ماهانه گفتند از اینکه به ازای 9 ماه سال تحصیلی با تأخیرهای حدوداً یک ساله حقوق اندکی را دریافت می‌کنند و سهم بیمه را نیز کاملاً از حقوقشان کسر می‌کنند!

نماینده معلمان خرید خدمات آموزشی در ادامه صحبت‌هایش به ما گفت که این نحوه جذب معلم اساساً نادرست است، چند سال است می‌گوییم واسطه‌گری را از آموزش‌و‌پرورش حذف کنید.

حرف ما این است هم اکنون در حال انجام مشارکت در ارائه خدمت هستند در حالیکه ماده41 قانون الحاق برخی مواد به آنها اجازه خرید خدمت داده است و نباید فضای مدارس دولتی را در اختیار موسس غیردولتی قرار دهند.

این معلم گفت: موسس بخش خصوصی را قرار دادند که ما مدعی استخدام نباشیم در حالیکه از سال 93 تا 98 به صورت مستمر درحال کار کردن هستیم؛ طرح پیشنهادی به مجلس برای تعیین تکلیف معلمان خرید خدمات آموزشی ارائه کردیم با عنوان طرح تبصره 11 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی حق‌التدریسان برای تبدیل وضعیت نیروهای خرید خدمات آموزشی سال‌های 93تا98 اما چندین ماه است این طرح به صورت دوفوریت ارائه شده و هنوز در مجلس بررسی نشده است.

*تجمع اعتراضی متقاضیان کارنسبت به روند استخدام پروژه کارخانه آهک هیدراته چرام

روز شنبه 9شهریور، متقاضیان کار محلی برای اعتراض به روند استخدام پروژه کارخانه آهک هیدراته شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد دست به تجمع مقابل ورودی این پروژه صنعتی زدند.

برپایه گزارشات رسانه ای شده، به دلیل تجمعات پیاپی ازجمله تجمع روزشنبه 9شهریور مقابل درب کارگاه و ایجاد تنش بین بین معترضین ومجریان طرح موقتاً پروژه کارخانه آهک هیدراته چرام تعطیل شد.

بنابهمین گزارشت،دلیل این تجمعات برای اعتراض به استخدام دو نفر در این پروژه بوده است.

*تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی و وعده های توخالی مسئولان طراز اول استان گیلان وشهرستان رضوانشهر

کارگران شرکت جنگل شفارود بدنبال تجمعات اعتراضی دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی ازبی تفاوتی مسئولان طراز اول استان گیلان وشهرستان رضوانشهرو وعده های توخالیشان،خبردادند.

این کارگران که اعتراضاتشان را باتجمع مقابل شرکت جنگل شفارود واقع در در محدوده شهرستان رضوانشهراز روز شنبه 26مرداد ماه آغاز کردند به خبرنگار رسانه ای گفتند:مهم‌ترین خواسته آنها بازگشت به کار و پرداخت معوقات مزدی 6 تا 8 ماهه است که تا این لحظه محقق نشده است.

درهمین رابطه،این کارگران معترض روز یکشنبه 27مرداد به خبرنگار رسانه ای گفتند: حدود 270 نفر هستیم که سالها مسئولیت قرق‌بانی و حفاظت از جنگل‌های مناطق تالش، رضوانشهر و ماسال را برعهده داریم. ما به این موضوع معترض هستیم که بعد از گذشت میانگین 15سال سابقه کار  و خدمت‌رسانی، کارفرما از ابتدای مرداد ماه جاری با اتمام قرارداد کاری همه ما را تعدیل کرده است. همچنین قرار است این شرکت مسئولیت حفاظت از جنگل را به بخش خصوصی با نظارت اداره منابع طبیعی واگذار کند و در این بین با بلاتکلیف کردن حدود 270کارگر قرق‌بان، نگرانی‌های شغلی برای ما به وجود آورده‌ است.

به گفته کارگران، کارفرما توجهی به وضعیت شغلی و معیشت کارگرانی که تحت مسئولیت مستقیم آنها مشغول کار هستند، ندارند و هیچکدام از قرق‌بانان حاضر به ادامه کار با یک شرکت واسطه‌ای با نظارت اداره منابع طبیعی نیستند.

کارگران با تاکید بر اینکه ما خواستار بازگشت به کار خود هستیم، در ادامه افزودند: شرکت شفارود که در محدوده شهرستان رضوانشهر و در مجاورت شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا) واقع شده و زیر نظر سازمان اتکا فعالیت می‌کند، تاکنون چندین بار از پرداخت حقوق کارگران خود ناتوان شده و بارها کارگران به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

آنها با بیان اینکه چندین ماه طلب مزدی و بیمه‌ای کارگران قرق‌بان پرداخت نشده و در عین حال از سال 96 با اجرای طرح تنفس جنگل حق بهره‌برداری آنها به تاخیر افتاده است، اظهار داشتند: شرکت شفارود در سالهای پایانی دهه 60 پس از تفکیک وظایف وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی، تحت پوشش وزارت جهاد سازندگی قرار داشت که متاسفانه در دولت قبلی، شرکت شفارود را به عنوان رد دیون دولت به سازمان اتکا واگذار کرده‌اند.

*عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شهرداری اردستان

خبر کوتاه: 3ماه حقوق کارگران شهرداری اردستان در استان اصفهان پرداخت نشده است.

‍ *دادگاه تجدید نظر محکومیت "بهنام ابراهیم زاده " را بدون حضور وی و وکیلش مجداً تایید کرد!

اسعد معروف به بهنام ابراهیم زاده از فعالین کارگری و کودک است که در دادگاه انقلاب تهران شعبه 36 در یک دادگاهی ناعادلانه وبدون هیچ روند رسیدگی قانونی به پنج سال حبس تعزیری و رونویسی و مطالعه ی سه کتاب محکوم گردید.

پس از این حکم ناعادلانه بهنام ابراهیم زاده تقاضای تجدید نظر را داد. اما عملا هیچ روند دادگاهی انجام نگرفت و شعبه 36 دادگاه انقلاب تهران در اقدامی بی سابقه و مضحک بدون حضور بهنام ابراهیم زاده و وکیلش (در حقیقت بدون استماع دفاعیات آنها) نسبت به تایید مجدد حکم اولیه اقدام نمود!

در حکم صادره تجدید نظر توسط شعبه 36 دادگاه انقلاب آمده است:

"... محتویات پرونده باعنایت به استیذان رهبری به عدم ضرورت اعمال بند ث ماده ۴۵۰ قاتون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ختم رسیدگی را اعلام وبا استعانت از خداوند با تکیه بر وجدان انسانی مشاوره نموده مبادرت به رای صادره می نماید.

... با توجه به اینکه دادنامه مذکوراز حیث رسیدگی رعایت تشریفات دادرسی وتطبیق موضوع با مقررات وفق موازین قانونی صادر شده است وتجدید نظر خواهی واصله با هیچ یک ازشقوق ماده 434قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی وانقلاب در امور کیفری انطباق ندارد وایراد واعتراض موجه ومستدلی نیز که موجبات فسخ آن را فراهم نماید ارایه نشده است لذا ضمن رد تجدید نظر خواهی واصله بند الف ماده 455 قانون مذکور دادنامه بدوی تایید واستوار میگردد. این رای قطعی است.

ریس شعبه ۳۶سید احمد زرگر

مسول شعبه ۳۶دکتر حسن بابایی"

دادگاه وخود قاضی بدون در نظر گرفتن وضعیت حاد وبغرنج خانواده بهنام ومریضی لاعلاج سرطان تنها فرزندش، اقدام به صدور چنین حکم غیر انسانی گرفته است هر عقل سلیمی اذعان می کند که صدور چنین رای ظالمانه ای فقط در یک بیدادگاه می تواند اتفاق بیفتد.

بهنام ابراهیم زاده از فعالین کارگری و کودک و از اعضای کمیته پیگیری و جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان می باشد که در آخرین دستگیری در بیست و یکم آذرماه ۹۷ بازداشت شد و در یک محاکمه نمایشی چند دقیقه ای محکوم گردید.

تنها فرزند بیمار این فعال کارگری و کودک که از سرطان خون رنج میبرد در چهارم اردیبهشت ۹۸ پیوند مغز استخوان شد و هم اکنون تحت نظر پزشکان بیمارستان شریعتی قرار دارد.

کمیته پیگیری محکومیت بهنام ابراهیم زاده را بشدت محکوم می کند واز تمام تشکل ها ونهادهای مدافع کارگران وکودکان می خواهد تا متحدانه علیه این احکام ظالمانه اعتراض کنند.

محکومیت بهنام ابراهیم زاده ودیگر فعالین باید لغو گردد.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

۱۰ شهریور ۱۳۹۸

*ممانعت از آزادی شاپور احسانی راد

روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه خانواده شاپور احسانی راد طبق اعلام قبلی شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین برای تأمین وثیقه به بازپرسی مراجعه می نمایند که بازپرس شعبه به بهانه اینکه کارشناسی سند و انجام امور اداری مربوط به تأمین وثیقه زمانبر است و با این ادعا که مراحل آزادی شاپور را آسان سازی نماید اعلام می دارد که می توانند بجای سند، شاپور را به قرار کفالت آزاد کنند.

خانواده شاپور روز دوم شهریور همراه با کفیل به شعبه مراجعه می کنند اما بازپرس اینبار به کل منکر قرار کفالت و وثیقه برای شاپور میشود و اعلام می کند که شاپور فعلاً آزاد نمیگردد و در روزهای آتی پرونده وی به شعبه اصلی ارجاع داده شده و آنجا وضعیت ایشان تعیین تکلیف میشود.

این اذیت و آزار و کارشکنی نهاد قضایی که مصداق شکنجه روانی علیه خانواده کارگران بازداشتی است منجر به اعتراض همسر شاپور احسانی راد میگردد که در نهایت وی را از دادگاه اخراج میکنند.

شاپور احسانی راد عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه در روز هفتم مرداد ماه در محل کارش دستگیر شد و اکنون در بند چهار زندان اوین محبوس می باشد. در این مدت خانواده وی تنها یکبار توانسته اند با شاپور ملاقات نمایند.

اکنون که ۳۴ روز از دستگیری شاپور احسانی راد میگذرد نهاد قضائی هیچگونه پاسخی درباره اتهام و دلایل دستگیری شاپور به خانواده نمی دهد و با اعلام قرار وثیقه و کفالت و سپس لغو این قرارها و ممانعت از آزادی ایشان عملاً موجبات آزار و اذیت روانی برای خانواده این کارگر زندانی را فراهم می آورند.

شاپور احسانی راد هیچ جرمی مرتکب نشده است و تنها از خواست و مطالبات خود و هم طبقه ای هایش دفاع کرده است و تمامی فعالیتهای ایشان در راستای مطالبات صنفی کارگری می باشد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۰ شهریور ۹۸

*تایید بازداشت آرام زندی فعال کارگری توسط ستاد خبری اطلاعات سنندج

بنا به گزارش رسیده امروز یکشنبه 10/6/98 در پی چند روز بی خبری از بازداشت آرام زندی و پیگیری‌های مکرر خانواده ایشان در نهادهای انتظامی و امنیتی، ستاد خبری اطلاعات سنندج بازداشت آرام زندی را توسط این نهاد امنیتی تایید کردند.

لازم به ذکر است آرام زندی روز چهارشنبه ساعت 11 شب در پی یورش مامورین لباس شخصی به خانه مادری ایشان بازداشت و مورد ضرب و شتم آنان قرار گرفته بود که مادر ایشان نیز (دایه مریم ) همانجا از طرف مامورین به گوشه ای پرت می شود و دچار عارضه قلبی و به بیمارستان تامین اجتماعی سنندج منتقل میگردد.

بنا به همین گزارش در ادامه فشار بر فعالین گارگری دیشب نیز مامورین اداره اطلاعات به خانه پدری خبات شکیبا از فعالین کارگری سنندج مراجعه میکنند که ایشان در منزل حضور نداشته اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - دهم شهریور ۱۳۹۸

*بازداشت دو دانشجوی دیگر در جریان تجمع دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران!

در جریان تجمع روز پنجشنبه ی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران، بازداشت دو دانشجوی دیگر به نام های علی غلامی و دانیال جعفری قطعی شد.

از محل نگه‌داری آنها هیچگونه اطلاعی در دست نیست.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

درهمین رابطه:

*روز پنجشنبه ۷ شهریور در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد، عادل گرجی بازداشت شد

این تجمع در اعتراض به انتقال دانشکده هنر و معماری از میدان فلسطین به سوهانک و دور افتادن دانشجویان از مرکز شهر توسط جمعی از دانشجویان برگزار گردید.

تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری وی در دست نیست.

عادل گرجی، دانشجوی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، روز جهانی کارگر نیز توسط مامورین امنیتی دستگیر و روز ۱۵ اردیبهشت با قرار کفالت آزاد شده بود.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*جان باختن 3کارگر در غار حسن‌آباد جرقویه

صبح روز یکشنبه 10شهریور،3کارگر32، 34 و 60 ساله حین کار در چاهی در در غار حسن‌آباد جرقویه جانشان را ازدست دادند.

درهمین رابطه،مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: بیشترین احتمال علت فوت، مسمومیت با مونوکسید کربن و نبود اکسیژن و استفاده موتور برق است با این‌حال علت اصلی از طریق پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.

مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان با بیان اینکه دو نفر ازکارگران حادثه‌دیده نیز زنده ماندند، گفت: یکی از آنها به صورت سرپایی درمان و دیگری به علت مشکلات تنفسی به یکی از بیمارستان‌های اصفهان انتقال داده شد.

وی ادامه داد: طبق گفته مصدومان حادثه، آنها در غار موتور برق روشن کرده بودند و بعد از مدتی سه نفر حالت بیهوشی پیدا کردند که ما نتوانستیم کاری برای آنها انجام دهیم.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 7 ،8 و9 شهریور ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- اعتصاب وتجمع خانوادگی کارگران پروژه احداث کارخانه خردایش دره زار(مجتمع مس سرچشمه)دراعتراض به کاهش حقوق - بازداشت 3کارگر معترض

- تجمع اعتراضی خانواده های 2کارگر جان باخته حادثه انفجار میدان نفتی رگ سفید نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت نفت

- تجمع اعتراضی نیروهای شرکتی وقراردادی ایثارگر نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجلس

- محکومیت عاطفه رنگریزاز بازداشت شدن روزکارگر درهران به 74ضربه شلاق و یازده ونیم سال زندان

- محکومیت ظالمانه شلاق، زندان و تبعید برای سیدرسول طالب مقدم از بازداشتی های روز جهانی کارگر

- پروین محمدی به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

- محکومیت هاله صفرزاده،علیرضا ثقفی و پروین محمدی به یک سال

- روز پنجشنبه ۷ شهریور در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد، ‎عادل گرجی بازداشت شد

- بازداشت آرام زندی فعال کارگری در سنندج

- محکومیت محسن حق شناس دانشجوی بازداشتی اعتراضات دی ماه 96 به یک سال حبس تعزیری بدون برگزاری دادگاه تجدیدنظر

- یاسمن محبوبی متین دانشجوی بازداشتی اعتراضات دی ماه 96 از حکم شش ماه حبس تعلیقی و بیست ضربه شلاق خود تبرئه شد

- پیام رهام یگانه و هیراد پیربداقی پس از آزادی موقت

- پیگیری حقوق وکلای متهمین پرونده اعتراضات کارگران مجتمع شرکت نیشکر هفت تپه نسبت به سخنان معاون قضائی دادستان کل کشور

- بیانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان - سقز و زیویه در دفاع و پشتیبانی از اسکندر لطفی و اعتراض به حکم صادره علیه یاسر امینی آذر و احضار و بازداشت دیگر فعالین

- پیام جعفر عظیم زاده از زندان اوین پیرامون محکومیت کارگران شرکت نیشکر هفت تپه نسرین جوادی حسن سعیدی و مرضیه امیری به زندان و شلاق..

- ناهید خداجو:

با کدام استدلال احکام ناعادلانه و قرون وسطایی را برای کارگران رقم میزنید؟

نسرین جوادی به چه جرمی باید به ۷سال زندان و۷۴ ضربه شلاق محکوم شود؟

- پروین محمدی:دست از آزار زندانی و خانواده آنان بردارید

- راننده بازداشتی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه توسط پلیس راهور با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد

- رانندگان شرکت واحد در انتظار دریافت دو سال معوقات لباس فرم خود هستند

- حربه‌های مسئولین و مدیران وزارت نفت برای پایمال کردن حقوق کارگران

- تجمع اعتراضی اهالی شهرستان ایوان نسبت به واگذاری معدن سیاهگل مقابل استانداری ایلام

- جان باختن یک کارگر 74ساله در آستانه اشرفیه براثر سقوط

- مرگ کارگر جوان درتهران براثر سقوط از ارتفاع

- مصدومیت 3کارگر در زنجان براثرسقوط آسانسورو وخامت حال 2نفرشان

- مصدومیت 2کارگر در کرج براثر ریزش دیوار حین گودبرداری

*اعتصاب وتجمع خانوادگی کارگران پروژه احداث کارخانه خردایش دره زار(مجتمع مس سرچشمه)دراعتراض به کاهش حقوق - بازداشت 3کارگر معترض

در مرداد ماه سال جاری، کارگران پروژه احداث کارخانه خردایش دره زار(مجتمع مس سرچشمه) دراعتراض به کاهش حقوق بدنبال تعویض دست ازکار کشیدند وبهمراه خانواده مقابل ورودی پروژه اجتماع کردند ومانع از تردد شدند.

اعتصاب کارگری در پروژه ی خردایش دره زار- مجتمع مس سرچشمه

مطابق گزارش دریافتی از گزارشگر پیام سندیکا در مجتمع مس سرچشمه، در مرداد ماه، طی دو مرحله اعتصاب کارگری، پروژه ی احداث کارخانه ی خردایش دره زار با پیمانکاری شرکت جهان پارس، دستخوش اعتصاب گردید.

به گزارش واصله، اعتصاب اخیر با جمعیت قریب به ٧٠ نفر از پرسنل بومی پیمانکار و با حضور خانواده های ایشان در محل پروژه، منجر به تعطیلی کامل سایت خردایش شد.

مطالبه ی کارگران بدین ترتیب بود که شرکت جهان پارس بخش عمده ای از پرسنل بومی خود را به پیمانکار دست دوم واگذار نمود و این امر منجر به تغییر دستمزد و مزایای نفرات نامبرده گردید.

مطالبه گران پس از اخطار به مسولین مربوطه، اقدام به اعتصابِ مسالمت آمیز و بدون خشونت نمودند و با حضور خانواده هایشان که عمدتا از اهالی روستای پاریز ( واقع در نزدیکی محل پروژه) بودند، تردد در کارگاه را تا زمان رسیدگی به مطالبات شان سد نمودند.

اعتصاب اخیر تا دو روز در جریان بود و متاسفانه با بازداشتِ امنیتی سه نفر از معترضان، بدون نتیجه شکسته شد.

شنیده شده است که مجموعه ی مدیریت مجتمع مس سرچشمه در حال بررسی و تعیین رنج متعارف دستمزد در پروژه های توسعه است تا طرحی برای همسان سازی دستمزد ها به اجرا درآید.

گزارشگر پیام سندیکا- مجتمع مس سرچشمه

*تجمع اعتراضی خانواده های 2کارگر جان باخته حادثه انفجار میدان نفتی رگ سفید نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت نفت

روز شنبه 9شهریور،خانواده های محمد سلیمی چگینی و فرزاد ارزانی کارگران جان باخته حادثه انفجار میدان نفتی رگ سفید برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل وزارت نفت زدند.

برادر محمد سلیمی چگینی: نمی‌دانیم باید چکار کنیم. 2 سال است که هیچ کسی به ما جوابی نمی‌دهد. تا وقتی که جواب نگیریم، از جایمان تکان نمی‌خوریم. زندگی و کارهایمان را رها کرده‌ایم. دیگر به پاسخ مسئولان اعتماد نداریم. آنها باید عمل کنند. همه به ما دروغ می‌گویند. هر کسی چیزی می‌گوید.

بنابه گزارش رسانه ای شده،برادر شیهد سلیمی‌چگینی گفت:« به خاطر دارم که آقای زنگنه در روز های حادثه در محل حادثه حاضر شدند. وعده دادند که همه چیز را درست می‌کنند. مسئولان به ما می‌گفتند که به رسم یادبود مجسه‌ی این شهدا را خواهیم ساخت تا یاد و خاطره‌شان باقی بماند. ما مجسمه نمی‌خواهیم حقوق خانواده شهید را بدهید.نمی‌دانیم باید چکار کنیم. 2 سال است که هیچ کسی به ما جوابی نمی‌دهد. تا وقتی که جواب نگیریم، از جایمان تکان نمی‌خوریم. زندگی و کارهایمان را رها کرده‌ایم. دیگر به پاسخ مسئولان اعتماد نداریم. آنها باید عمل کنند. همه به ما دروغ می‌گویند. هر کسی چیزی می‌گوید».

این جملات برادر شهید محمد سلیمی‌چگینی است که همراه با خانواده شهید فرزاد ارزانی‌بیگرانی، از شهدای حادثه تلخ انفجار میدان نفتی رگ سفید، امروز مقابل وزارت نفت تحصن کردند تا شاید کسی صدای آنها را بشنود.

جای تاسف دارد که هنوز بعد از دو سال از شهادت این شیردلان، نه وزارت نفت و نه بنیاد شهید هیچ کمکی به آنها نداشته است. طبق گفته‌های برادر شهید سلیمی‌چگینی، هنوز هیچ حقوقی به خانواده ایشان تعلق نگرفته است. بعد از 2 سال سکوت، مادامکه همگان فکر می‌کردند وزارت نفت و بنیاد شهید، وظیفه انسانی خود را درقبال خانواده این شهیدان انجام داده‌اند، اما به‌ ناگاه شاهد ضجه و فغان خانواده صبور این شهدای بزرگوار شدیم.

برادر شهید محمد سلیمی‌چگینی گفت: نمی‌دانم دردمان را با چه زبانی بگویم. 2 سال پیش برادر من و همکارشان شهید فرزاد ارزانی‌بیگرانی که از کارکنان شرکت ملی حفاری بودند، در حادثه چاه نفتی میدان رگ سفید شهید شدند. کاری به این موضوع نداریم که این حادثه طی کدامین کم‌کاری‌های مسئولان مربوطه رخ داد و در نهایت به واسطه کدامین کم‌کاری‌ها عزیزان خود را از دست دادیم.

او ادامه داد: اکنون 2 سال است که زندگی همسر و فرزندان شهید سلیمی‌چگینی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. فرزند کوچک ایشان، زمان شهادت پدرش هنوز متولد نشده بود. اکنون او 2 ساله است. این طفل در این 2 سال، مشکلات زیادی را متحمل شد؛ از نبود شیر خشک تا لباس و ... فرزند بزرگتر شهیدسلیمی چگینی، حدود 6 سال دارد. امسال باید به مدرسه برود. اما با کدام هزینه؟ با کدام پول؟

او با گلایه از مسئولان وزارت نفت جمهوری اسلامی تصریح کرد: نمی‌دانم به چه کسی بگوییم. به کجا باید پناه برد. دردمان را باید با چه کسی در میان بگذاریم. در حال حاضر برادر شهید فرزاد ارزانی‌بیگرانی نیز همراه با من است. خانواده آنها نیز با همین مشکلات مواجه هستند. کسی هم به آنها پاسخ نمی‌دهد. همه ما بلاتکلیف هستیم.

او گفت: اگر من هم کنار خانواده شهید چگینی سلیمی نبودم، چه کسی مخارج آنها را می‌‌داد؟ چه کسی سفره آنها را پر می‌کرد؟ آیا این عدالت است؟ این بچه‌ی 2 ساله که داعشی نیست. او فرزند شهید است. چرا کسی حرف‌مان را نمی‌شنود.

برادر شیهد سلیمی‌چگینی ادامه داد: هیچ حقوقی به خانواده شهید سلیمی‌چگینی نداده‌اند. ضمن انتقاد و اعتراض‌های ما، نهایتا هر 10 ماه 1 میلیون تومان به همسر و فرزندان این شهید پرداخت کرده‌اند که آنهم روال همیشگی نداشته است. به خانواده مرحوم برادرم می‌گفتند که با این مبلغ فعلا گذران کنید تا بعدا ببینیم چه می‌شود. آیا این درست است؟ هیچ حقوقی به خانواده شهید سلیمی‌چگینی تعلق نگرفته است. به خاطر دارم که آقای زنگنه در روز های حادثه در محل حادثه حاضر شدند. وعده دادند که همه چیز را درست می‌کنند. مسئولان به ما می‌گفتند که به رسم یادبود مجسه‌ی این شهدا را خواهیم ساخت تا یاد و خاطره‌شان باقی بماند. ما مجسمه نمی‌خواهیم حقوق خانواده شهید را بدهید. بچه‌های این شهید از گرسنگی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

سلیمی‌چگینی ضمن انتقاد از برخوردهای نامناسب بنیاد شهید ابراز داشت: بنیاد شهید به ما هیچ جوابی نمی‌دهد. هنوز شهید سلیمی‌چگینی به عنوان شهید محسوب نشده‌ است. نمی‌دانم یک فرد باید چکار کند تا به عنوان شهید شناخته شود. او جانش را فدا کرد. بنیاد شهید به ما جواب نمی‌دهد. مگر ما داعشی هستیم؟ گناه ما چیست؟ برای اینکه به تهران بیاییم، پول قرض کرده‌ایم. ما از خرم آباد آمده‌ایم. خانواده شهید ارزانی‌بیگرانی هم از اهواز حضور دارند. ولی وزارت نفت به ما پاسخ صریح نمی‌دهند. به ما گفته‌اند که رسیدگی می‌کنیم. چند نفر از مسئولان اینجا حضور یافتند و گفتند که با ما تماس می‌گیرند.

او ادامه داد: تا این لحظه نتوانسته‌ایم با آقای زنگنه صحبت کنیم. نتوانسته‌ایم او را ببینیم. هر چند که درخواست ملاقات داده‌ایم. آقایی به اسم کرباسچیان، 2 سال است که به ما وعده می‌دهد. اما هیچ کاری صورت نمی‌گیرد. برای ثبت نام فرزند بزرگتر او با مشکلات مواجه هستیم. آیا برای درمان، ثبت نام و تامین خوراک می توانیم بگوییم که آقای زنگنه به ما وقت ملاقات نداده است؟ کسی به حرف ما اعتنایی می‌کند؟

وی افزود: اگر طی یک اتفاقی دیگر برای شهید سلیمی‌چگینی، ایشان فوت می‌شدند، تا کنون حق و حقوق خانواده او مشخص می‌شد. حداقل دیه او را پرداخت می‌کردند و به همسر و فرزندانش می‌دادند. زمانی که برادر من زنده بودند، خانواده او هیچ نیازی به کمک دولت نداشتند. ایشان مهارت‌های فراوانی داشتند، لذا درآمدی عایدشان می‌شد که به کسی نیازمند نباشند. اکنون که از دنیا رفته اند، باید خانواده‌اش زجر بکشد. کسی هست صدای ما را بشنود؟

*تجمع اعتراضی نیروهای شرکتی وقراردادی ایثارگر نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجلس

روز شنبه 9شهریور،جمعی از نیروهای شرکتی وقراردادی ایثارگربنمایندگی ازهمکارانشان در وزارت آموزش و پرورش، اراضی کشور، دانشگاه‌های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و..برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل مجلس اجتماع کردند.

clip_image001.jpg

*محکومیت عاطفه رنگریزاز بازداشت شدن روزکارگر درهران به 74ضربه شلاق و یازده ونیم سال زندان

عاطفه رنگریز، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه خوارزمی که در روز جهانی کارگر مقابل مجلس بازداشت شده و تا به امروز در بازداشت به سر می برد، بنا به رای صادره شعبه ۲۸دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه در مجموع به ۷۴ ضربه شلاق و ١١ سال و ۶ ماه زندان محکوم شد.

منبع اصلی خبر:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*محکومیت ظالمانه شلاق، زندان و تبعید برای سیدرسول طالب مقدم از بازداشتی های روز جهانی کارگر

سید رسول طالب مقدم راننده شرکت واحد در خطوط بی آر تی و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که در روز جهانی کارگر مقابل مجلس در اعتراض به گرانی و معیشت سخت کارگران

توسط عوامل امنیتی بازداشت شده بود، به اتهام های فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری محکوم به ۷۴ ضربه شلاق، دو سال حبس تعزیری، دوسال تبعید به منطقه آفرایز از توابع بخش سده خراسان جنوبی و همچنین دو سال محرومیت از استفاده تلفن همراه هوشمند و منع عضویت در دستجات و احزاب و گروهای سیاسی و اجتماعی گردیده است.

در متن رای، گزارشات سازمان اطلاعات سپاه همچنین گزارشات وزارت اطلاعات مبنای صدور چنین رای قرون وسطایی و ظالمانه قرار گرفته است.

آقای رضایی وکیل ایشان اعلام داشتند به حکم صادره اعتراض خواهند کرد.

حسن سعیدی دیگر عضو سندیکا از سوی همین شعبه محکوم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند گردید.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*پروین محمدی به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

پروین محمدی نائب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب کرج به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم امروز به وکیل ایشان آقای محمدعلی جداری فروغی ابلاغ شده است.

پروین محمدی به همراه علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر که در روز ششم اردیبهشت ماه در پارک جهان نمای کرج بدون هیچ دلیلی دستگیر شده بودند و پس پانزده روز بازداشت به قید کفالت موقتاً آزاد شدند در روز دوم شهریور توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج دادگاهی شده و برای هر سه نفر حکم یکسال حبس تعزیری صادر شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران صدور احکام حبس و شلاق برای کارگران را دهن کجی به کل طبقه کارگر ایران می داند و از تمامی کارگران و نهادهای کارگری در ایران و در سطح جهان میخواهد تا نسبت به سرکوب وحشیانه کارگران ایران اعتراض نمایند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- نهم شهریور نود و هشت

*محکومیت هاله صفرزاده،علیرضا ثقفی و پروین محمدی به یک سال

این سه نفر که در ششم اردیبهشت همراه با تعدادی دیگر دستگیر شده بودند به اتهام تبلیغ کمونیستی علیه نظام محکوم شدند .

منبع:کانال تلگرام کانون مدافعان حقوق کارگر

*روز پنجشنبه ۷ شهریور در جریان تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد، عادل گرجی بازداشت شد

این تجمع در اعتراض به انتقال دانشکده هنر و معماری از میدان فلسطین به سوهانک و دور افتادن دانشجویان از مرکز شهر توسط جمعی از دانشجویان برگزار گردید.

تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری وی در دست نیست.

عادل گرجی، دانشجوی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز، روز جهانی کارگر نیز توسط مامورین امنیتی دستگیر و روز ۱۵ اردیبهشت با قرار کفالت آزاد شده بود.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*بازداشت آرام زندی فعال کارگری در سنندج

طبق گزارش رسیده روز چهارشنبه ۹۸/۰۶/۰۶ ساعت یازده شب هنگامی که آرام زندی فعال کارگری در حال بازگشت از سر کار به خانه بود، توسط ماموران لباس شخصی درحضور مادر پیرش "دایه مریم" با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت. "دایه مریم" مادر آرام با دیدن ضرب و شتم و دستگیری فرزندش به حمله قلبی دچار شد و به بیمارستان تامین اجتماعی سنندج انتقال یافت که هم اکنون به دستور پزشک بستری میباشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری ضمن محکوم کردن ضرب و شتم و بازداشت این فعال کارگری خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آرام زندی و تمامی کارگران بازداشتی است. همچنین برای دایه مریم این مادر فدارکار آرزوی بهبودی و سلامتی داریم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری

۹۸/۰۶/۰۷

*محکومیت محسن حق شناس دانشجوی بازداشتی اعتراضات دی ماه 96 به یک سال حبس تعزیری بدون برگزاری دادگاه تجدیدنظر

محسن حق شناس، دانشجوی کارشناسی طراحی صحنه دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ٩۶ که در دادگاه بدوی اسفند ماه 96 به 2سال حبس محکوم شده بود علی رغم قرار برگزاری دادگاه تجدید نظر وی در آذرماه سال جاری، بدون برگزاری دادگاه امروز(9شهریور) حکم نهایی به وی ابلاغ گردید و از 2سال حبس تعزیری به 1سال حبس کاهش یافت.

منبع اصلی خبر:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*یاسمن محبوبی متین دانشجوی بازداشتی اعتراضات دی ماه 96 از حکم شش ماه حبس تعلیقی و بیست ضربه شلاق خود تبرئه شد

یاسمن محبوبی متین، دانشجوی دانشکدهی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از بازداشتیان حوادث دیماه ۱۳۹۶ که پیشتر در دادگاه بدوی به شش ماه حبس تعلیقی و بیست ضربه شلاق متهم شده بود در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شد.

به نقل از وکیل وی درباره این پرونده: «برابر نظر قضات یکی از شعب مستقل دادگاه تجدیدنظر استان تهران، تجمعات دانشجویی داخل دانشگاهها فاقد وصف مجرمانه است».

منبع: کانال شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

*پیام رهام یگانه و هیراد پیربداقی پس از آزادی موقت

رفقا و دوستان

حمایت های گرم و صمیمانه شما عزیزان در طول مدت بازداشت را حس کردیم و باعث دلگرمی و عامل ثبات قدم ما نیز بود. از تمام آزادی‌خواهان و برابری طلبان، سندیکاها و نهادهای کارگری، فعالان اجتماعی و سیاسی، معلمان، هنرمندان، دانشجویان و تمامی کسانی که در روزهای بازداشت ما به هر نحوی همبستگی خود را در دفاع از متحدین طبقه کارگر نشان دادند، ممنونیم. این حمایت ها در آزادی موقت ما موثر بود.

در غیاب همبستگی ما، سرمایه داران و استثمارگران هر روز چپاول و تاراج زندگی ما و جامعه را ادامه خواهند داد. همبستگی و تشکل یابی نیروهای ترقی خواه و واقعی جامعه تنها راه چاره کارگران و حامیان آنان است، تا بتوان در دفاع از حقوق بدیهی طبقه کارگر در برابر نظام سرمایه داری و تعرض های ناتمام آن به زندگی انسان ها مقاومت کرد و چاره‌ای اندیشید.

حال مساله‌ی دیگری نیز که مطرح است، تلاش برای آزادی و دفاع از حداقل حقوق زندانیان سیاسی و جنبش حق طلبانه‌‌ی جامعه است که این روزها تحت فشار احکام قضایی، امنیتی کردن اکثر اعتراضات کارگری و بازداشت های گسترده قرار گرفته‌اند.

به نوبه‌ی خود از تمامی کسانی که از ما حمایت کردند، ممنون و سپاسگذاریم. حمایت شما روحیه، دلگرمی و اعتماد به نفسی مضاعف برای ما بود. به امید پاره کردن طوق های بردگیِ استثمار و بهره کشی در هر نقطه‌ی این جهان دردمند ما.

زنده باد اتحاد جهانی طبقه کارگر!

برگرفته از شبکه های اجتماعی

*پیگیری حقوق وکلای متهمین پرونده اعتراضات کارگران مجتمع شرکت نیشکر هفت تپه نسبت به سخنان معاون قضائی دادستان کل کشور

معاون قضائی دادستان کل کشور در اظهاراتی با اشاره به اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه چنین عنوان نموده اند : "عوامل و عناصری پول گرفته‌ بودند و می‌خواستند به هر طریق که شده آنجا را به آشوب بکشند".

اینجانبان بعنوان وکلای متهمین این پرونده با مطالعه کامل ۳۰۰۰ صفحه در ۹ جلد ، هیچ نشانه ای از دریافت حتی یک ریال از طرف متهمین پرونده مشاهده نکرده و این اظهارات هیچ مستندی در پرونده، اعم از گردشکار ضابط، کیفرخواست دادسرا و صورتجلسات محاکمه دادگاه نداشته است.

در پرونده ای که حتی به رنگ موی متهم نیز پرداخته شده است و از بی اهمیت ترین مسائل، سوژه هایی برای تحقیقات و سوالات غیر مرتبط استخراج شده است، اگر کوچکترین احتمالی مبنی بر دریافت حتی یک ریال وجود داشت بی تردید شاهد انتساب اتهامات دیگری هم می بودیم.

حال با توجه به اینکه معاون قضایی دادستان کل کشور فراتر از تحقیقات ضابط، کیفرخواست و روند پرونده ، اظهارات جدیدی را مطرح می نماید که ملازمه مستقیم با ذکر مصادیق و ادله دارد، حق پرسشگری وپیگیری حقوقی از ایشان را برای موکلین محفوظ می دانیم.

از سوی دیگر اظهار نظر مقامات قضایی پیش از صدور حکم ممنوعیت قانونی دارد و این اظهارات از قول مقامی که باید الگوی رعایت قانون و بی طرفی دستگاه قضایی باشد، اسباب نگرانی از ورود پیشداوری به رسیدگی قضایی است.

امید اینجانبان بر این است که در هر مرحله از دادرسی، عدم هرگونه مداخله و حفظ استقلال قضات رسیدگی کننده به پرونده، مورد رعایت و احترام مسئولین ارشد قضایی قرار گیرد تا در آرامش و دقت کافی محملی برای دادرسی منصفانه فراهم گردد.

فرزانه زیلابی

سید جمال الدین حیدری منش

سید حسین تاج

امیر رئیسیان

*بیانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان - سقز و زیویه در دفاع و پشتیبانی از اسکندر لطفی و اعتراض به حکم صادره علیه یاسر امینی آذر و احضار و بازداشت دیگر فعالین

انجمن صنفی معلمان کردستان - سقز و زیویه بتاریخ هفتم شهریور ماه،بیانیه ای بشرح زیر در دفاع و پشتیبانی از اسکندر لطفی و اعتراض به حکم صادره علیه یاسر امینی آذر و احضار و بازداشت دیگر فعالین،صادر نمود:

متاسفانە روند احضارها، بازداشتها و صدور احکام ناعادلانه برای همکاران صنفی امان در ماههای اخیر سرعت گرفته، گویی دستهایی درکار است تا با برخوردهای غیرقانونی و سلیقه ای فضای رعب، ترس و انفعال را بر مطالبه گری و حق خواهی معلمان ایجاد کرده و یا اینکه مسیر مطالبات و اهداف را به بیراهه بکشانند. اینگونه اقدامات نه تنها جامعه ی فرهنگیان را از مسیر مطالبه گری و عدالت خواهی منصرف نکرده بلکه آنها را بیش از پیش در جهت رسیدن به خواسته ها مصمم تر خواهد کرد.

با اینکه بارها تشکل های صنفی و در راس آنها شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران اعلام کرده اند که خواسته ها و روش های مطالبه گری ما صنفی و منطبق بر مواد مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی است اما متاسفانه باز شاهد برخوردها و صدور این احکام هدفمند و به دور از ضابطه و عقلانیت بوده که با روح جامعه ی مدنی و دموکراتیک در تضاد است.

بارها اعلام کرده ایم کنش هایی نظیر تحصن و تجمع قانونی بوده از بدیهیات مطالبه گری و ابزاری برای حق خواهی مردم و نهادهای مدنی است.

برخورد قهرآمیز، خشن و همراه با سرکوب به جای به رسمیت شناختن حق اعتراض و دادخواهی متناسب با نیازها و و یژگیهای امروز جامعه ی ایران نیست.

جامعه ای که در صد سال اخیر دوبار با جانفشانی و خون دادن انقلابهایی را برای برقراری آزادی، دموکراسی و عدالت پشت سرگذاشته است شایسته ی این گونه بی مهری ها نیست!

انجمن صنفی معلمان کردستان ضمن دفاع تمام قد از همکاران و فعالان صنفی و محکوم نمودن این گونه اقدامات، بازداشتها، احضارها و صدور چنین احکامی؛ از مسوولین، ضابطین و دستگاه قضایی می خواهد این روش منسوخ و به دور از عقلانیت را کنار نهاده، به جای سرکوب فعالین صنفی و مدنی کسانی را که مسبب این اوضاع و شرایط غیرقابل تحمل بوده اند و هستند را مورد مواخذه قرار دهد و رسالت حقیقی خویش را بازیابد.

انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه)

۱۳۹۸/۶/۷

*پیام جعفر عظیم زاده از زندان اوین پیرامون محکومیت کارگران شرکت نیشکر هفت تپه نسرین جوادی حسن سعیدی و مرضیه امیری به زندان و شلاق..

گوش کنید:

http://www.etehad-e.com/1398/06/09/%d9%be%db%8c%d8%a7%d9%85-%d8%ac%d8%b9%d9%81%d8%b1-%d8%b9%d8%b8%db%8c%d9%85-%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%88%db%8c%d9%86-%d9%be%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%85/

*ناهید خداجو:

با کدام استدلال احکام ناعادلانه و قرون وسطایی را برای کارگران رقم میزنید؟

نسرین جوادی به چه جرمی باید به ۷سال زندان و۷۴ ضربه شلاق محکوم شود؟

▪۱۱اردیبهشت روز جهانی کارگر با فراخوان تشکل‌های مستقل کارگری برای تجمع مقابل مجلس که ”خانه ملت” نامیده می‌شود تجمعی را تشکیل دادیم. ۲۰دقیقه از اجتماعمان نگذشته بود که لباس شخصی‌ها و نیروهای انتظامی به تجمع حمله کرده وبیش از ۵۰ نفر را بازداشت کردند.

روز جهانی‌ کارگر روز ما کارگران، دانشجویان، معلمان و ستم‌دیدگانی است که از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم بوده و همیشه مورد تعرض حاکمان قرار گرفته‌ایم. اول ماه مه روزی است که در اکثر کشورهای جهان مراسم‌ها وتجمعاتی به همین مناسبت برپا می‌شود بدون اینکه تجمع کنندگان با چنین تعرضاتی روبرو شوند چرا که این روز، روز جهانی ما کارگران است و کسی حق تعرض به ما را ندارد.

▪نسرین جوادی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو شورای کارگری بازنشستگان(بستا) که در این روز همراه بیش از ۵۰ نفر بازداشت و بعد از ۲۹ روز با قرار وثیقه ۱۳۰میلیونی موقتا آزاد گردید به ۷ سال زندان و۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است. مگر نسرین چه جرمی مرتکب شده است؟ آیا او جرائمی از قبیل اختلاس، دزدی، پولشویی و دیگر جرائم اقتصادی مرتکب شده که می‌تواند معادلات اقتصادی و معیشتی جامعه را دچار مشکل کند یا اینکه این ما هستیم که قربانی اختلاسگران‌ و دزدان و افرادی شده‌ایم که منافع اجتماعی ما را تاراج کرده‌اند و کوچکترین خطری هم آنها را تهدید نمی‌کند.

▪سالهاست ما کارگران‌ با توجه به شرایط معیشتی‌مان چنان فاجعه‌ای بر زندگی‌مان آوار شده که دمار از روزگارمان‌ درآمده و ادامه این شرایط برای ما غیر ممکن شده و مسئولین هیچ پاسخی به چنین شرایط فلاکت‌باری که بعضا از زبان خود آنها شنیده و به آن اعتراف می‌کنند نمی‌دهند بلکه انتظار سکوت ما کارگران در مقابل چنین شرایطی را دارند. مگر می‌شود چرخ تولید جامعه بدست کارگران بچرخد و تمام امکانات جامعه را کارگران تولید کنند اما خودشان از کوچک‌ترین سهمی برخوردار نباشند؟ آنوقت بمحض اعتراض کارگران به چنین شرایطی مورد تعرض قرار بگیرند و تحت نام اجتماع و تبانی و اخلال در نظم و مواردی دیگر که معمولا بکار می‌گیرند متهم گردند تا کارگران را وادار به عقب نشینی و سکوت کنند.

▪سالهاست به نام اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی ما کارگران، معلمان، دانشجویان و مردم رنجدیده را محکوم و به زندان می‌اندازند. آیا می‌شود ما منافع خودمان را بخطر بیندازیم! ملت ماییم و اگر امنیت ملی وجود داشته باشد باید امنیت ما مردم باشد که همیشه وارونه جلوه داده شده و تحت نام بخطر انداختن امنیت ملی ما را محکوم کرده اند. مگر می‌شود مردم برعلیه منافع خودشان اقدام کنند. چگونه است که منافع ما کارگران در دستان سرمایه داران و کارفرمایان و دولتیان قرار گرفته و خود مامزدبگیران از آن محرومیم آنگاه بمحض خواستن حق وحقوقمان امنیت خودمان را بخطر می‌اندازیم ؟!

بر کسی پوشیده نیست که کارگران و مزد بگیران با خواست مطالباتشان منافع سرمایه‌داران و کارفرمایان را بخطر می‌اندازند و همیشه با حربه وارونه جلوه دادن‌ چنین تعریفی به اسم قانون ما را به زندان‌های طویل‌المدت و حکم قرون وسطایی شلاق محکوم می‌کنند. طبیعی است که هیچ انسانی که از تولیدات خود سهمی نصیبش نمی‌شود سکوت نخواهد کرد و برای گرفتن حقشان دست به اعتراض، اعتصاب و تجمع می‌زنند.

▪طبیعی است من کارگری که جوانی و زندگیم را گذاشته‌ام تا بتوانم زندگی مناسبی داشته باشم در مقابل تحمیل فقر مفرط سکوت نخواهم کرد. طبیعی است که تعریف وارونه امنیت ملی را کسی برسمیت نمی‌شناسد. اگر چنین وارونگی که سالهاست بخورد ملت می‌دهید واقعی بود این‌همه اعتراض، اعتصاب و تجمع برای احقاق حق و حقوقمان وجود نداشت. گیرم که آقایان حاکم صدها نفر را هم تحت نام اخلال در نظم و به‌خطر انداختن امنیت ملی به زندان محکوم کنند جواب میلیون‌ها انسان گرسنه را که ماه‌ها دستمزدهای ۷ برابر زیر خط فقر را دریافت نکرده‌اند و با این‌کار باعث بالا رفتن آمار خودکشی، دزدی، فقر و فلاکت، کودکان‌کار، گورخوابی و اعتیاد در جامعه شده است را چگونه می‌دهند. جواب فریاد زدن مطالبات‌مان زندان و شلاق قرون وسطایی است؟ آقایان بجای پاسخ به مطالبات مردم صورت مسله را پاک می‌کنند با این تصور که با به بند کشیدن جمعی از معترضان می‌توانند مانع اعتراضات و تجمعات و اعتصابات جهت گرفتن حق و حقوقمان شوند. پیچیدن چنین نسخه‌ای کوچکترین پاسخی نخواهد گرفت بلکه ادامه چنین وضعی شرایط را روز به روز بغرنجتر می‌کند.

▪من حکم زندان و شلاق نسرین ونسرین‌ها را محکوم می‌کنم وخواهان آزادی بدون قید و شرط همه زندانیان هستم.

*پروین محمدی:دست از آزار زندانی و خانواده آنان بردارید

تیتر اول روزنامه های امروز آزادی نجفی شهردار سابق و قاتل همسرش با قرار وثیقه بود

دو سه روز پیش نیز خبر فریدون احمدی و محمد عزیزی، نمایندگان زنجان و ابهر در مجلس که در روز ۳۰ مرداد به اتهام «اخلال در بازار خودرو»

با مصادیق

۱. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو به صورت رانتی.

۲. تبانی در خرید چند صد کیلو طلا.

۳. همکاری با فردی که جزء ۱۵ نفر اول اخلالکننده در نظام اقتصادی با خرید ۳۰ هزار سکه است.

۴. ایجاد بحران در موضوع پوشک.

بازداشت شدند و بلافاصله با سپردن وثیقه آزاد شدند و در جلسه علنی روز سوم شهریور مجلس حضور داشتند.

اما دخترانم ندا ناجی و عاطفه رنگریز و مرضیه_امیری با ۱۲۰ روز به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر و خواهرم مریم محمدی با ۵۲ روز و اسرین درکاله با ۳۲ روز به جرم فعالیت در زمینه مطالبات زنان و شاپوراحسانی راد عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران پس از ۳۱ روز به جرم پیگیری مطالبات خود و هم طبقه ایی هایش و .... در بازداشت موقت بدون تودیعه وثیقه قرار دارند

طبق معمول جامعه باید مصون از قاتل و دزد قرار بگیرد

اما در اینجا برعکس و وارونه است

دزد و قاتل آزاد و انسانهای شریف و آزاده که پیگیر مطالبات به حق خودشان هستند در زندان هستند و برای بالا دستی ها ناامن محسوب میشوند به همین جهت از آزادی موقت آنان با توجه به اتمام مرحله به اصطلاح تحقیقات موافقت نمیشود و کماکان در حبس هستند

من بارها به مسئولین قضایی پرونده خواهرم این سوال را مطرح کرده بودم

که چرا خواهرم را با وثیقه آزاد نمی کنید یعنی اینقدر می ترسید که حاضر به آزادی موقت آنان نیستید؟

اکنون با اتفاقات بالا که نمونه کوچکی هستند در دستگاه قضا

پاسخم را گرفتم

*راننده بازداشتی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه توسط پلیس راهور با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد

راننده بازداشت شده توسط پلیس راهور روز سه شنبه پنجم مرداد پس از سه روز بازداشت با تودیع وثیقه شصت و پنج میلیون تومانی از زندان فشافویه آزاد شد.

بنابر گزارشات متعدد از رانندگان خط هفت بی آر تی (میدان راه آهن - تجریش) بعد از ضرب و شتم و بازداشت راننده شرکت واحد و در پی متشنج شدن محیط، پلیس راهور مانع های مقابل اتوبوس ها را کنار کشیده است و نگران اعتراضات احتمالی رانندگان پس از وقوع این حادثه می باشد.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*رانندگان شرکت واحد در انتظار دریافت دو سال معوقات لباس فرم خود هستند

درحالیکه شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هر سال می بایست دو دست لباس فرم به رانندگان بدهد اما لباس فرم رانندگان از ابتدای سال ۹۷ تاکنون داده نشده است. با این وجود مدیریت ناکارآمد شرکت واحد به رانندگان برای پوشیدن لباس فرم فشار می آورد. درحالی لباس فرم رانندگان داده نشده است که عدم پوشیدن لباس فرم برابر آئین نامه انضباطی شرکت واحد قصور راننده محسوب می شود و راننده را به دلیل نپوشیدن لباس فرم تنبیه انضباطی می کنند.

لباس فرم رانندگان سالیانه شامل دو دست پیراهن و شلوار، کمربند، یک جفت جوراب، یک جفت کفش و کاپشن برای فصل سرما می باشد.

یکی از درخواست های رانندگان در جریان اعتصابات و اعتراضات سال ۸۴ دریافت لباس فرم بود که با سازماندهی خود در سندیکا، رانندگان موفق شدند لباس فرم دریافت کنند. با توجه به اینکه از آن سال به بعد لباس فرم به رانندگان داده شده است مطابق قانون کار و مقررات مربوطه جزء مزایای مستمر محسوب می شود و کارفرما نمی تواند خودسرانه دادن لباس فرم رانندگان را قطع و یا از میزان داده شده کسر کند.

در حالیکه حسن سعیدی و سیدرسول طالب مقدم از اعضای سندیکا حق خود و دیگر کارگران را فریاد زده اند اما دستگاه قضایی در هماهنگی با نهادهای امنیتی با آسمان و ریسمان کردن برای این دو عضو سندیکا پرونده سازی کرده و برای آنها حکم سنگین شلاق زندان تبعید و محرومیت از فعالیت های کارگری و اجتماعی صادر کرده است تا به خیال خود کارگران را مرعوب و از پیگیری حقوق خود منصرف کند.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*حربه‌های مسئولین و مدیران وزارت نفت برای پایمال کردن حقوق کارگران

مسئولین و مدیران وزارت نفت برای خاک پاشیدن به چشم کارگران این صنعت و پایمال کردن حقوقشان منجمله جلوگیری ازافزایش حقوق کارگران صنعت نفت، تبدیل وضعیت کارگران ارکان ثالث و.....از حربه های گوناگونی بهره گیری می کنند.

حرف دل خیلی از کارگران صنعت نفت بنقل از یکی از کارگران:

در هر صورت هر بندی که برای افزایش حقوق کارگران تصویب و به مرحله اجرا در می‌آید با حذف کردن بندی دیگر و کسر مزایای آن اجازه افزایش حقوق کارگران زحمت‌کش را نخواهند داد.

مسئولان دم از عدالت و اجرای قانون می‌زنند ولی تا می‌توانند حق کارگر را ضایع می‌کنند. چرا باید جلوی تبدیل وضعیت ارکان ثالث گرفته شود؟ قطعا جوابش روشن است چون دلالی از بین می‌رود و منافع برخی‌ها با رفتن پیمانکاران از بین خواهد رفت.

برای نمونه اگر قرار باشد درصدی مثلا بابت ماموریت به حقوق کارگری اضافه شود به همان اندازه اضافه کاری را کم می کنند!

نمایندگان مجلس هم که فقط وعده می‌دهند.

*تجمع اعتراضی اهالی شهرستان ایوان نسبت به واگذاری معدن سیاهگل مقابل استانداری ایلام

روز شنبه 9شهریور جمعی از اهالی شهرستان ایوان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به واگذاری معدن سیاهگل دست به تجمع مقابل استانداری ایلام زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، به واسطه صدور مجوز بهره برداری از یک معدن به نام یک فرد ،نه تنها طبیعت بکر منطقه دستخوش تغییرات و دگرگونی منفی شده ،بلکه تنها راه ارتباطی ساکنین منطقه سیاحتی وکشاورزی نیز بلعیده شده واز حیز انتفاع ساقط شده است .

منطقه سیاهگل ایوان یکی از مناطق بکر طبیعی زیبا با چشمه های جوشان و پوشش گیاهی زیبایی است که درکنار آثار تاریخی موجود،آن رابه یکی از مناطق تفریحی وسیاحتی زیبا ومقصد گردشگری

تبدیل کرده است ،اما اینکه به دلیل واگذاری غیر اصولی یک معدن ،طبیعت زیبا ومنحصر به فرد منطقه دستخوش تغییرشود و به تخریب جاده ارتباطی بعنوان اموال عمومی مبادرت ورزند و خاک های مازاد نیز در بستر رودخانه زیبا ریخته شوند ،موضوعات مهمی است که بایستی مدنظر مسئولین ودستگاههای نظارتی قرار گیرد.

تجمع کنندگان می گویند ؛علیرغم پیگیری های مستمر و مراجعات مکرر به دستگاههای مرتبط وغیر مرتبط ،تاکنون نتیجه ملموسی برای جلوگیری از استمرار تخریب توسط بهره بردار معدن وتعطیلی آن حاصل نشده است.

در همین رابطه،مدیرکل صنعت معدن وتجارت استان ایلام گفت :واگذاری این معدن در سالهای پیش اتفاق افتاده و دارای مشکلات اساسی است .قبلا نیز طی نامه ای به منظور تعطیلی این معدن موضوع را به وزارتخانه منعکس نموده ایم.

وی ادامه داد:پیرو نامه قبلی مکاتباتی داشته ایم اما متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده است ،چرا که معتقدیم به دلیل مشکلاتی که این معدن دارد،استمرار فعالیت آن به صلاح نیست وبایستی تعطیل شود .ورود دادستان شهرستان ایوان بعنوان مدعی العموم به موضوع ضروری به نظر می رسد.

درهمین رابطه مدیر اداره کل راهداری استان ایلام گفت: برداشت از معدن سیاهگل تخریب جاده ارتباطی این منطقه را به دنبال داشته وخسارت جدی به آن وارد نموده است .اما اداره کل راهداری موضوع را از طریق دستگاه قضایی پیگری نموده و پرونده ای نیز در همین زمینه در دادگستری مفتوح ومنتج به نتیجه مطلوبی نیز شده است .

وی افزود:در رسیدگی بدوی، مالک معدن به بازگردان جاده تخریب شده به وضعیت قبل و مواردی دیگر محکوم شده است که پس از قطعی شدن رای اعلام خواهد شد .

در حال حاضر بهره بردار نسبت به ساخت یک پل و ایجاد راه دسترسی مبادرت ورزیده و ارتباط در این مسیر برقرار است ،قطعا تا بازگشت راه ارتباطی به وضعیت اولیه وآسفالت آن موضوع را دنبال خواهیم کرد.

‏*جان باختن یک کارگر 74ساله در آستانه اشرفیه براثر سقوط

صبح روز پنج شنبه 7شهریور،یک کارگر 74ساله حین کارتعمیر شیروانی یک ساختمان سه طبقه

واقع در خیابان نواب صفوی و ساختمان سقوط کرد وبراثراصابت سرش به زمین در دم جانش را ازدست داد.

*مرگ کارگر جوان درتهران براثر سقوط از ارتفاع

ظهر روز شنبه 9شهریور،یک کارگر20ساله اهل افغانستان حین کاردر یک ساختمان در حال ساخت واقع در شهرک راه آهن تهران از ارتفاع 12 متری سقوط کرد ودر دم جان باخت.

*مصدومیت 3کارگر در زنجان براثرسقوط آسانسورو وخامت حال 2نفرشان

روز شنبه 9شهریور،3کارگر حین کاردر ساختمانی واقع درکوچه حاج نوروزلرزنجان مصدوم شدند وحال دونفرشان وخیم گزارش شده است.

*مصدومیت 2کارگر در کرج براثر ریزش دیوار حین گودبرداری

روز جمعه 8شهریور،2کارگرحدود 35ساله حین کار گودبرداری در بلوار شهرداری مهرشهر کرج

براثر ریزش دیواره خاک مدفون شدند که پس از خروجشان توسط آتش نشانان به بیمارستان انتقال یافتند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت