.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 06 شهریور 1398 ساعت 03:13

سومین روز تجمعات اعتراضی کارگران هپکو

شماره ۳:

سومین روز تجمعات اعتراضی  کارگران هپکو

کارگران هپکو مسیر راه آهن شمال - جنوب را بستند

امروز ۵ شهریور کارگران هپکو در اراک در سومین روز تجمعات اعتراضی شان با حضور در مسیر راه آهن شمال جنوب، برای رساندن صدای اعتراضشان مسیر راه آهن را بستند. اعتراض کارگران هپکو به دزدی ها و به بحران کشیده شدن این کارخانه و نداشتن امنیت شغلی و تعویق پرداخت دستمزدهایشان است. این کارگران در روز گذشته مقابل استانداری تجمع داشتند و در اولین روز اعتراضشان در سوم شهریور ماه با راهپیمایی در وسط شهر مردم را به حمایت از خواستها و مبارزات خود فراخواندند.

کارخانه هپکو در کنار آذر آب دو مرکز مهم کارگری و از کانون های داغ اعتراض در شهر اراک با مسائل و معضلات مشترکی هستند. دو کارخانه ای که در مقاطعی مبارزات قدرتمند مشترکی را با هم به پیش برده اند و هر گاه دست به اعتراض زده اند، تاثیراتش را در دیگر کارخانجات این شهر صنعتی نیز دیده ایم. بسیاری از مردم شهر اراک  نان آورانشان و اقوام و خویشانشان در این کارخانجات کار میکنند. از همین رو حضور خانواده ها در مبارزات این کارگران و حمایت مردم از آنها در این شهر سنت جا افتاده ای دارد.

زیر فشار اعتراضات کارگران هپکو و در هراس از گسترش این اعتراضات به دیگر مراکز کارگری، به کارگران وعده داده شده است که مزد تیرماه آنان در "هفته دولت" یعنی همین هفته و مزد مرداد ماه آنان تا آخر شهریور پرداخت خواهد شد. اما کارگران بر اساس تجربیات پیشین دیگر به وعده ها باور ندارند. کارگران پرداخت فوری طلبهایشان و امنیت شغلی میخواهند.

نپرداختن دستمزدها و طلبهای کارگران که فی الحال در زیر خط فقر نگه داشته شده اند یک دزدی نفرت انگیز و یک جنایت آشکار از جانب کارفرمایان و حکومت اسلامی در حق کارگران است.  حزب کمونیست کارگری بر حمایت همه جانبه همه مردم و بویژه مردم اراک از مبارزات کارگران هپکو و دخالت فعال خانواده های کارگری در این اعتراضات تاکید دارد.

پیش بسوی اعتصابات کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

۵ شهریور ۱۳۹۸، ۲۷  اوت ۲۰۱۹

 

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران

 و کارگران پتروشیمی فارابی

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران

روز سه شنبه، ۵ شهریور جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران، در اعتراض به سال‌ها بلاتکلیفی برای تحویل زمین‌های خریداری شده خود در فاز ۵ هشتگرد، مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دست به تجمع زدند. پروژه های مسکن تعاونی های مسکن در بسیاری از جاها به محلی برای چپاول و دزدی از پس اندازهای کارگران تبدیل شده است و دست اندرکاران آن اندک اندوخته های کارگران را نیز بالا کشیده اند.

تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی فارابی علیه اخراجها

جمعی از کارگران شرکت پتروشیمی فارابی، در اعتراض به اخراج ۱۲ تن از همکاران خود و عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، در داخل ساختمان کارخانه، دست به اعتراض زدند. کارگران خواهان بازگشت به کار فوری همکاران خود هستند.

پیش بسوی اعتصابات کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

۵ شهریور ۱۳۹۸، ۲۷  اوت ۲۰۱۹    

 

تجمع اعتراضی بازنشستگان در تهران و آذر بایجان   

امروز پنجم شهریور شمار زیادی از بازنشستگان در ادامه حرکت اعتراضی روز قبل خود مقابل دفتر روحانی در ساختمان کوثر در تهران دست به اعتراض زدند. بازنشستگان به زندگی زیر خط فقر و سقوط هر روزه سطح زندگیشان و علیه محرومیت از پایه ای ترین آزادی های سیاسی مثل حق تشکل، حق تجمع، حق اعتصاب و آزادی بیان و امنیتی کردن مبارزات اعتراض دارند و برای داشتن یک زندگی انسانی مبارزه میکنند. تجمع بازنشستگان با بنرهایی که روی آنها نوشته شده بود "حقوق ما برای آب و برق هم کم است"، "بیمه رایگان و کارآمد حق مسلم ماست"، "تحصیل رایگان حق همه کودکان است"، "دارایی های صندوق بازنشستگی متعلق به بازنشستگان است"، " منزلت ، معیشت ، بیمه کارآمد، بهداشت و درمان حق مسلم ما بازنشستگان است. انتظار تا کی؟؟"، اعتراض خود را به اختلاسها و فقر و گرانی ابراز کردند. روز قبل ۴ شهریور نیز بازنشستگان در مقابل وزارت کار تجمع داشتند و با شعار دادن و سخنرانی و دست نوشته هایی خواستهایشان را اعلام کردند. ٣٤ تشکل و گروه از بازنشستگان، معلمان، کارگران، دانشجویان از این حرکت اعلام پشتیبانی کرده بودند و تعدادی از بازنشستگان از شهرهای شیراز، تبریز، کرمانشاه، مارندران، گیلان، قزوین و  اصفهان خود را به محل رسانده و در تجمع شرکت کرده بودند. همچنین همزمان در اصفهان در پاسخ به همین فراخوان بازنشستگان تجمع داشتند. افزایش حقوق ها به بالای خط فقر هفت میلیونی، درمان رایگان و بیمه کارآمد، تامین مسکن برای بازنشستگان، بازگرداندن پولهای بسرقت رفته به صندوق بازنشستگی، داشتن حق تشکل، حق اعتصاب، حق تجمع و آزادی بیان و آزادی فوری و بدون قید و شرط معلمان زندانی و تمامی زندانیان سیاسی رئوس خواستهای اصلی آنان بود. گفتنی استکه در روز گذشته  یکی از معلمان  معترض در شهر کوهدشت در استان لرستان در حرکت اعتراضی نمادینی با بدست گرفتن دو بنر با شعار های "نه به تبعیض"، "آموزش رایگان و برابر" در مقابل آموزش و پرورش این شهر دست به اعتراض زد و حرکت او مورد توجه مردم قرار گرفت.  

جمعی از بازنشستگان مخابرات آذربایجان شرقی نیز در روز پنجم شهریور با حضور مقابل اداره مرکزی مخابرات استان، خواستار روشن شدن وضعیت بازنشستگی خود و پرداخت مطالبات معوقه خود شدند. بنا بر خبر تعداد بازنشستگان مخابرات آذربایجان شرقی حدود ۵٠٠  نفر است.

بازنشستگان بارها و بارها در اعتراض به اختلاسها از صندوق بازنشستگی و حقوق زیر خط فقر خود و فضای سرکوب و اختناق در جامعه دست به تجمع و اعتراض زده اند و خواستهای خود را بروشنی بیان کرده اند. حکومت اسلامی و دزدان حاکم پاسخی به خواستها و اعتراضات بازنشستگان نداده اند و در مقابل خواستهای بحق بازنشستگان شانه بالا می اندازند. باید وسیعا از خواستهای بازنشستگان حمایت کرد و صدای آنها را در کل جامعه پژواک داد. باید کاری کرد که حکومت مفتخوران حاکم مجبور شود به خواستهای انسانی بازنشستگان پاسخ دهد.

پیش بسوی اعتصابات کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

۵ شهریور ۱۳۹۸، ۲۷  اوت ۲۰۱۹    

--

 

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت