.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 01 شهریور 1398 ساعت 22:03

نخست‌وزیر سابق عراق: عراق به میدان نبردی تبدیل می‌شود که ایران نیز در آن حضور دارد

نوری مالکی‌ با اشاره به حملات اخیر به مواضع شبه‌‌نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران در عراق اسرائيل را تهدید کرد، اگر این حملات ادامه یابد ممکن است عراق به میدان نبردی تبدیل شود که ایران نیز در آن حضور دارد.

    
نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق

نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق

پس از آنکه مقامات آمریکا تأیید کردند که اسرائیل مسئول بمباران انبار تسلیحاتی شبه‌نظامیان حشدالشعبی در ماه گذشته بوده است، نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق اسرائیل را مورد تهدید قرار داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مالکی گفت، اگر ثابت شود که اسرائیل مسئول حملات هوایی اخیر در عراق است، این کشور با "پاسخی جدی" مواجه خواهد شد.

بنا به اعلام دفتر مالکی در روز جمعه اول شهریور (۲۳ اوت)، نخست‌وزیر پیشین عراق هشدار داده است، اگر اسرائيل به هدف گرفتن عراق ادامه دهد، این کشور "به میدان نبردی تبدیل خواهد شد که چندین کشور را به خود می‌کشاند، از جمله ایران را".

نوری مالکی هشت سال نخست‌وزیر عراق و مورد حمایت همه‌جانبه رهبری جمهوری اسلامی ایران بود و اینک نیز رئيس یک فراکسیون شیعی در مجلس این کشور است. او این سخنان را چند ساعت پس از آن اعلام داشت که مقام‌های آمریکایی بدون افشای نام‌شان مسئولیت اسرائيل در بمباران "یک انبار تسلیحاتی ایران در عراق" در ماه گذشته را تأیید کردند.

شبه‌نظامیان حشد الشعبی که ساخته و پرداخته جمهوری اسلامی و مورد حمایت مالی و تسلیحاتی رهبری ایران هستند، اخیرا آمریکا را مسئول سلسله انفجارهای هفته‌های اخیر در مقرها و انبارهای مهمات خود در سراسر خاک عراق شناخته‌اند.

ابومهدی مهندس، معاون فرمانده کل نیروهای حشد الشعبی ۳۰ مرداد گفت، آمریکا پهپادهای اسرائیلی را وارد عراق کرده و آن‌ها را علیه پایگاه‌های نظامی این گروه به کار گرفته است.

طی یک ماه گذشته در چند مقر حشد الشعبی انفجارهایی مشکوک رخ داده است. هیچ فرد یا سازمانی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

تنها بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل طی سخنانی در کی‌یف، پایتخت اوکراین در ۲۸ مرداد با اشاره‌ای قوی فهماند که این کشور در حملات اخیر به پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحاتی حشد الشعبی نقش داشته است.

نتانیاهو گفت که اسرائیل "کماکان در هر زمان و مکانی که نیاز باشد، دست به اقدام نظامی خواهد زد". او در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد حملات اخیر به مراکز حشد الشعبی در عراق که به اسرائیل نسبت داده می‌شود گفت: «ایران در هیچ جایی مصونیت ندارد.»

نتانیاهو با اشاره به این‌که ایران خواهان نابودی اسرائیل است هشدار داد: «ما در عراق چه لازم باشد یا نباشد فعالیت می‌کنیم و در جبهه‌های مختلفی علیه هر کشوری که خواستار از بین بردن ما باشد فعالیت خواهیم کرد.»

آسوشیتدپرس می‌نویسد، حملات اخیر به مواضع گروه حشد الشعبی در عراق نشان از افزایش قابل توجه تنش‌ها در کمپین چندین ساله اسرائیل علیه مواضع نظامی ایران در منطقه دارد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت