.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 02:59

تظاهرات جدید یک میلیون نفری علیه چین در هنگ کنگ

هنگ کنگ بار دیگر در آخر هفته‌ شاهد اعتراض‌های خیابانی بود. بیش از یک میلیون نفر با وجود تهدیدهای چین و باران شدید در خیابان‌های هنگ کنگ دست به تظاهرات زدند و از جمله خواستار انتخابات آزاد شدند.

با وجود تهدیدهای پکن به دخالت نظامی در هنگ کنگ بیش از یک میلیون نفر از طرفداران جنبش دمکراسی‌خواهی در مستعمره سابق بریتانیا دست به تظاهرات خیابانی زدند. مرکز گردهمایی روز یکشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) پارک ویکتوریا بود که مملو از جمعیت شده بود.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد که باران شدید مانع از آن نبود که شرکت‌کنندگان در تظاهرات امروز در هنگ کنگ با صدای بلند شعارهایی در دفاع از آزادی و دمکراسی سر دهند. تظاهرات تا آخر شب (به وقت محلی) در آرامش برگزار شد.

اتحادیه جبهه حقوق شهروندی مردم را به شرکت در تظاهرات امروز فرا خوانده بود. این اتحادیه با اعتراضات قبلی‌اش موفق شده بود برنامه پارلمان محلی طرفدار دولت چین در رابطه با طرح قانونی استرداد افراد مظنون به جمهوری خلق چین را متوقف کند. در این میان شعارهای تظاهرات هنگ کنگ به طور فزاینده‌ای کل دولت چین را هدف قرار می‌دهد.

هنگ کنگ تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود و سپس به چین بازگردانده شد. این شهر جزیره‌ای در واقع تا سال ۲۰۴۷ از جایگاه و حقوق ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. اما بسیاری از شهروندان هنگ کنگ نگران‌اند که این حقوق ویژه از آنان گرفته شود.

تظاهرات بیش از یک میلیونی یکشنبه در هنگ کنگ که جمعیت آن نزدیک به هفت و نیم میلیون نفر است، نشانگر حد پشتیبانی شهروندان آن از جنبش دمکراسی‌خواهی تلقی می‌شود.

در حالیکه گزارشگر خبرگزاری آلمان جمعیت تظاهرکنندگان را بیش از یک میلیون تخمین زده، سازمان‌دهندگان تظاهرات از شرکت یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و پلیس از حضور ۱۲۸ هزار نفر در پارک ویکتوریا سخن گفته‌اند. پلیس آماری درباره تعداد کل شرکت‌کنندگان در تظاهرات اعلام نکرد.

با وجود ممنوعیت رسمی، نزدیک به نیمه‌شب به وقت محلی نیز هنوز ده‌ها هزار نفر به طور مسالمت‌آمیز در حال راهپیمایی در خیابان‌ها بودند. اما پلیس دخالتی نکرد.

اتحادیه جبهه حقوق شهروندی هنگ کنگ اعلام کرد که در تاریخ ۳۱ اوت نیز تظاهرات بزرگ دیگری برگزار خواهد شد و «امروز آخر قضیه نبود».

چین هنوز واکنشی رسمی به تظاهرات هنگ‌ کنگ در روز یکشنبه نشان نداده است.

سخنرانان گردهمایی به طور مداوم از جمعیت می‌خواستند آرام بمانند. یکی از سازمان‌دهندگان تظاهرات به خبرگزاری آلمان گفت: «ما امیدواریم بتوانیم به جهان نشان دهیم که مردم هنگ کنگ می‌توانند آرامش خود را حفظ کنند.»

خبرگزاری آلمان گزارش می‌دهد که وقتی باران شدید شروع شد، شرکت کنندگان در تظاهرات چترهای خود را گشودند. کسی بدین خاطر به خانه نرفت.

در روزهای اخیر چین معترضان هنگ کنگ را به شدت تهدید کرده بود. با نظر به تحرکات نیروهای نظامی چین در نزدیکی هنگ کنگ این نگرانی به وجود آمده که شاید چین همانند سال ۱۹۸۹ در پکن، دست به سرکوب معترضان در هنگ کنگ بزند.

شرکت کنندگان در تظاهرات علاوه بر انتقاد به پارلمان محلی در هنگ کنگ که طرفدار چین است، خواستار برگزاری انتخابات آزاد و نیز تحقیق درباره اعمال خشونت پلیس در برابر معترضان و شرکت‌کنندگان در تظاهرات گذشته هستند.

پیش از برگزاری تظاهرات روز یکشنبه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تاکید کرد که ضرورت دارد هر چه سریع‌تر برای تنش‌زدایی در هنگ کنگ گام‌هایی برداشته شود. او گفت برای این منظور اهمیت دارد که هر دو طرف وارد گفت‌وگوی مستقیم شوند. موگرینی هشدار داد که حقوق شهروندی که ریشه در قوانین هنگ کنگ دارد نباید خدشه‌دار شود. او تصریح کرد که اصل "یک سرزمین، دو سیستم" که بر مبنای آن هنگ کنگ از درجه بالایی از استقلال برخوردار است باید حفظ شود.

ده‌ها هزار هنگ‌کنگی در یازدهمین هفته متوالی دست به اعتراض زدند
 
ده‌ها هزار تن از هواداران دموکراسی در پارک ویکتوریای هنگ‌کنگ دست به تظاهرات زدند.

این تظاهرات با مجوز پلیس برگزار شده. اما در عین حال معترضان اجازه ندارند که از پارک خارج شوند.

بارش باران موجب شده تا بسیاری از معترضان از چتر استفاده کنند که نماد این اعتراض‌ها نیز هست.

سازمان‌دهندگان این راه‌پیمایی می‌گویند یک میلیون و هفتصد هزار نفر در آن شرکت کرده‌اند.

با وجود ممنوعیت برگزاری تجمع‌های اعتراضی در هنگ‌کنگ، گزارش‌ها حاکی است که تجمعاتی در خارج از پارک ویکتوریا هم شکل گرفته است.

روز گذشته هزاران معلم در همبستگی با طرفداران دموکراسی دست به اعتراض زدند.

چند روز پیش سفیر چین در بریتانیا از احتمال دخالت کشورش در صورت ادامه بحران فعلی در هنگ‌کنگ صحبت کرد.

به گفته سفیر چین در بریتانیا، هنگ‌کنگ با شدید ترین بحران از زمان بازگشت به چین در دو دهه گذشته مواجه است.

در یازده هفته گذشته هنگ‌کنگ صحنه اعتراضات گسترده هواداران دموکراسی بوده که در مواردی این اعتراضات به درگیری بین پلیس و معترضان منجر شده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

هزاران معلم در هنگ‌کنگ دست به اعتراض زدند

چین: در صورت ادامه اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ دخالت می‌کنیم

پلیس هنگ‌کنگ شورای قانونگذاری را از معترضان پس گرفت

رویارویی پلیس و معترضان در تظاهرات بزرگ هنگ‌کنگ

این اعتراض‌‎ها در ابتدا با مخالفت با طرح استرداد مجرمان به خاک اصلی چین شروع شد، اما اکنون معترضان خواهان انجام تحقیق درباره خشونت از سوی پلیس، اصلاحات دموکراتیک و برکناری "کری لم"، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ هستند.

بخش بزرگی از اعتراضات در آرامش برگزار شده، اما شمار فزاینده‌ای هم به درگیری‌های خشونت آمیز با پلیس منجر شده است.

هنگ‌کنگ بخشی از خاک کشور چین محسوب می‌شود که تا سال ۱۹۹۷ در اجاره بریتانیا بوده و از آن زمان در چارچوب توافق موسوم به "یک کشور و دو سیستم" به چین بازگردانده شده است.

این منطقه در این سال‌ها از آزادی‌های سیاسی-مدنی قابل ملاحظه‌ای در مقایسه با کشور چین برخوردار بوده، اما مخالفان می‌گویند پکن در تمام این سال‌ها تلاش کرده تا گام به گام، ویژگی‌های دموکراتیک دولت محلی هنگ‌‌کنگ را تضعیف کند.

http://www.bbc.com/persian/world-49387020

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت