.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 02:45

اخبار و گزارشات کارگری21-27 مرداد ماه

اخبار و گزارشات کارگری 27 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی برای دومین روز متوالی
- اعتصاب دامنه دار کارگران شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی درفاز20-21عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق
- تجمع اعتراضی سربازمعلمان بعد از سال 91 نسبت به عدم جذب مقابل مجلس
- تجمع اعتراضی کارگران قراردادی و شرکتی ایثارگر نسبت به عدم تبدیل وضعیت  مقابل مجلس
- تحریم غذای زنان زندانی بند 5 زندان قرچک ورامین نسبت به وضعیت نامناسب معیشتی
- طومار اعتراضی نسبت به حکم زندان سه نویسنده
- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:آقای رئیسی حال که مبارزه با فسادراشروع کرده اید به وضعیت دادگستری شهرستان شوش هم رسیدگی بکنید.!!
- نامه ی سرگشاده‌ی دانشجویان دانشگاه تهران خطاب به وزیر علوم در اعتراض به احکام قضایی دانشجویان
- محمد تقی فلاحی به حبس و شلاق محکوم شد
- اعتراض کارگران سد چم‌شیر نسبت به بنر قدردانی از رئیس اداره کار شهرستان گچساران
- سکوتِ اعتراضی  پرستاران نسبت به خشونت‌های اخیر
- جمعی از کارگران کارخانه هپکو اراک خواهان خاتمه دادن بلاتکلیفی شغلی ومعیشتیشان شدند
*تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی برای دومین روز متوالی
روز یکشنبه 27مرداد برای دومین روز متوالی، کارگران جنگل شفارود نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی دست به تجمع مقابل شرکت زدند.
 
این کارگران معترض روز یکشنبه 27مرداد به خبرنگار رسانه ای گفتند: حدود 270 نفر هستیم که سالها مسئولیت قرق‌بانی و حفاظت از جنگل‌های مناطق تالش، رضوانشهر و ماسال را برعهده داریم. ما به این موضوع معترض هستیم که بعد از گذشت میانگین 15سال سابقه کار  و خدمت‌رسانی، کارفرما از ابتدای مرداد ماه جاری با اتمام قرارداد کاری همه ما را تعدیل کرده است. همچنین قرار است این شرکت مسئولیت حفاظت از جنگل را به بخش خصوصی با نظارت اداره منابع طبیعی واگذار کند و در این بین با بلاتکلیف کردن حدود 270کارگر قرق‌بان، نگرانی‌های شغلی برای ما به وجود آورده‌ است.
به گفته کارگران، کارفرما توجهی به وضعیت شغلی و معیشت کارگرانی که تحت مسئولیت مستقیم آنها مشغول کار هستند، ندارند و هیچکدام از قرق‌بانان حاضر به ادامه کار با یک شرکت واسطه‌ای با نظارت اداره منابع طبیعی نیستند.
کارگران با تاکید بر اینکه ما خواستار بازگشت به کار خود هستیم، در ادامه افزودند: شرکت شفارود که در محدوده شهرستان رضوانشهر و در مجاورت شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا) واقع شده و زیر نظر سازمان اتکا فعالیت می‌کند، تاکنون چندین بار از پرداخت حقوق کارگران خود ناتوان شده و بارها کارگران به این موضوع اعتراض کرده‌اند.
آنها با بیان اینکه چندین ماه طلب مزدی و بیمه‌ای کارگران قرق‌بان پرداخت نشده و در عین حال از سال 96 با اجرای طرح تنفس جنگل حق بهره‌برداری آنها به تاخیر افتاده است، اظهار داشتند: شرکت شفارود در سالهای پایانی دهه 60 پس از تفکیک وظایف وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی، تحت پوشش وزارت جهاد سازندگی قرار داشت که متاسفانه در دولت قبلی، شرکت شفارود را به عنوان رد دیون دولت به سازمان اتکا واگذار کرده‌اند.
*اعتصاب دامنه دار کارگران شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی درفاز20-21عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق
روز پنج شنبه 24 مرداد برای دومین در ماه جاری، کارگران شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی یکی از شرکت های  گروه مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) درپروژه احداث ردیف‌های گازی 3 و 4 و مخازن ذخیره‌سازی میعانات گازی فازهای 20 و 21پارس جنوبی دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق دست به اعتصاب زدند.
 
به گزارش خبرنگار پیام سندیکا روز پنجشنبه24 مرداد 200 نفر از کارگران OIED فاز 20 - 21عسلویه به دلیل عقب افتادن حقوقشان به مدت 4ماه برای دومین بار دست به اعتصاب زدند. 10روز قبل کارگران این شرکت دست از کار کشیده و یک فرصت 10 روزه به مدیران شرکت برای پرداخت حقوق داده بودند که شرکت OIED اعتنایی نکرده بود که کارگران دوباره دست به اعتصاب زدند.
با این اعتصاب شرکت به کارگران قول داده است که تا دوشنبه هفته بعد و قبل از عید غدیر فقط اردیبهشت ماه را تصفیه خواهد کرد و بقیه را هم کم کم خواهند داد.
به گفته کارگران: “در این پروژه سرویس رفت آمد افتضاح است و هیچ سرویس حسابی برای این پروژه و کارفرمایش رغبت کار کردن ندارد. او کارگران را مجبورمی کند در دوتا اتوبوس بیش از 100 کارگر را سوار شده تا به کار برساند. وضعیت غذا هم، صبحانه 4 روزش پنیر و دو روزش هم تخم مرغ پخته آن هم در گرما 50 درجه و عدسی و لوبیا. شام هم کباب خشک میدهند که باید یک کلمن آب باهاش بخوری تا از گلویت پایین برود. نوشیدنی داده شده به کارگران از7روز هفته 6روزش دوغ است که کارگران وقتی می خورند همه خواب آلوده می شوند. این وضعیت زندگی ماست. کمپ نیست ارودگاه اسراییلی هاست.”
*تجمع اعتراضی سربازمعلمان بعد از سال 91 نسبت به عدم جذب مقابل مجلس
 
روز شنبه 26مرداد،جمعی از سربازمعلمان بعد از سال 91 برای اعتراض به عدم جذب مقابل مجلس تجمع کردند.
برپایه گزارش منتشره،تجمع کنندگان خواستار درنظرگرفتن سوابق حق التدریس خود مانند سایر سربازمعلمانِ قبل از سال 91 و همچنین جذب در آموزش و پرورش به صورت حق التدریس هستند.
*تجمع اعتراضی کارگران قراردادی و شرکتی ایثارگر نسبت به عدم تبدیل وضعیت  مقابل مجلس
روز یکشنبه 27مرداد،جمعی از کارگران قراردادی و شرکتی ایثارگر برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل مجلس زدند.
براساس گزارش منتشره،تجمع کنندگان خواهان تبدیل وضعیت قراردادهای خود شدند.
تاکید آنها این بود که باید استفساریه‌ای درباره‌ی بند ذ ماده 87 قانون برنامه ششم انجام شود تا تبدیل وضعیت آنها صورت گیرد.
*تحریم غذای زنان زندانی بند 5 زندان قرچک ورامین نسبت به وضعیت نامناسب معیشتی
روز شنبه 26مرداد،زنان زندانی بند 5زندان قرچک ورامین به صورت دسته جمعی از دریافت جیره غذایی زندان امتناع کردند و در نامه‌ای سرگشاده به مدیر کل سازمان زندان‌های تهران خواهان انسانی‌تر شدن وضعیت زندان قرچک شدند.
بخشی از این نامه خطاب  به حیات الغیب مدیر کل سازمان های زندان های تهران بنقل از کمپین آزادی بازداشت‌شدگان روز کارگر بقرار زیر است:
به خاطر دارید که حدودا یک‌ماه پیش جهت بازرسی سریع و سطحی با هیئتی از مسئولین و عکاسان به زندان زنان قرچک ورامین آمدید؛ بازدید شما از زندان کمتر از ده دقیقه به طول انجامید اما بهتر است هم شما و هم مردم این مهم را بدانند که برای همان بازدید چند دقیقه‌ای، زندانیان بالغ بر دو هفته در رنج و عذاب بودند تا بلکه صحنه‌آرایی صورت گیرد و مشکلات با چیدن ویترین نادیده گرفته شوند.
صحنه‌آرایی چون کندن طناب رخت آویزهای زندانیان رختشویی که سال‌هاست تنها راه تأمین مخارج‌شان، شستن لباس دیگر زندانیان است. شستن تمام زندان توسط زندانیان، آوردن گلدان در کریدور برای همان بازدید چند دقیقه‌ای و... ولی ما زندانیان بند ۵ اندرزگاه یک زندان زنان قرچک ورامین در همان بازدید سعی داشتیم مشکلات زندان را برای شما و هیئت همراهتان بازگو کنیم و لیکن تلاش‌مان بیهوده بود.
این‌بار سعی داریم چند کلامی از طریق مردم با شما صحبت کنیم: با توجه به اینکه اکثر ما زندانیان به خاطر وضعیت معیشتی و یا همبستگی با وضعیت معیشتی بحرانی در جامعه به این‌جا کشانده شده‌ایم، دیگر توان رفع نیازهای معیشتی خود در زندان را نداریم. نیازهایی چون تأمین غذا، مواد آشامیدنی، پوشاک و مواد بهداشتی. مگر جز این است که ما زندانیان نیز دارای حق و حقوق اولیه هستیم و رفتار مناسب و تأمین جان و روان ما با مسئولین است؟ عده‌ای از ما به دلیل همین فشارهایی که دیده نمی‌شود دست به خودزنی، خوردن مشت مشت قرص برای آرامش روان، قرض گرفتن پول به اجبار و... تن به انجام کارهای دیگران داده‌ایم. دردناک این است که اگر ما زندانیان وضعیت معیشتی خوبی در بیرون از زندان را تجربه کرده بودیم، هم اکنون این‌جا نبودیم و نامه‌ای هم در کار نبود اما سؤالی که هر روز تکرار می‌کنیم این است که چگونه مخارج‌مان را تأمین کنیم تا زنده بمانیم؟
یکم- غذای این زندان چه از نظر کیفی و چه کمی دارای استانداردهای حداقلی نیست.
دوم- میوه و سبزیجات در فواصل زمانی طولانی با قیمت‌های گزاف تنها در فروشگاه یافت می‌شود. (کیفیت‌ها پایین‌تر و قیمت‌ها بالاتر از خارج از زندان است.)
سوم- آب آشامیدنی به مقدار کم یافت می‌شود و مجبور به خرید آب آشامیدنی از فروشگاه هستیم.
چهارم- آوردن پوشاک توسط خانواده تنها و تنها در این زندان ممنوع است و به اجبار تن به خرید پوشاک با کیفیت خیلی پایین و قیمت خیلی بالاییم.
تأمین این نیازهای اولیه که بیان کردیم، ما را متحمل رنج‌هایی نموده که از بازگو کردن آن‌ها فقط به روش نامه‌نگاری به مسئولین معذوریم زیرا دردی از ما دوا نمی‌کند و کماکان از داخل زندان، صدای ما به گوش کسی نخواهد رسید.
لذا با توجه به این‌که همان غذای بی‌کیفیت مدتی است به مقدار کافی به ما داده نمی‌شود، ما اعضای بند ۵ اندرزگاه یک، که حدود ۲۰۰ نفر هستیم، در تاریخ ۹۸/۵/۲۶ از گرفتن غذا امتناع خواهیم کرد، شاید صدای ما به گوش شما و سایر مسئولین برسد که اگر پیگیری لازم صورت نگیرد در روزهای آتی خرید از فروشگاه‌های بند ۵ را نیز تحریم خواهیم کرد.
لازم به ذکر است که امضاء و اثر انگشت ما از طریق زندان برای شما ارسال گردیده است.
اندرزگاه یک
اعضای بند۵
زندان زنان قرچک ورامین (ندامتگاه شهر ری)
پی نوشت: عاطفه رنگریز از بازداشت شدگان روز کارگر هم اکنون در بند پنج زندان قرچک نگهداری میشود
*طومار اعتراضی نسبت به حکم زندان سه نویسنده
سری نخست امضاها
برگزارکنندگان کارزار (کمپین) "اعتراض به حکم زندان سه نویسنده" سری اول امضای طومار اعتراضی را منتشر کردند. بنا به اطلاعیه‌ی کمپین که در صفحه‌ی مجازی آن منتشر شده است جمع‌آوری امضا همچنان ادامه دارد.
نزدیک به بیست روز پیش ۵۴ نویسنده و هنرمند سرشناس در اعتراض به حکم –مجموعا- هجده سال زندان سه نویسنده: رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن بیانیه‌ منتشر کردند. در اطلاعیه‌ی کارزار نوشته شده که تاکنون ۷۴۰ تن بیانیه را امضا کرده‌اند که نزدیک به ۱۴۰ تن آنها غیر ایرانی هستند و قرار است در لیستی جداگانه اسامی‌‌‌شان منتشر شود. در میان امضاکنندگان ایرانی نام‌های شماری از نویسندگان سرشناس نیز وجود دارد. بنا بر اطلاعیه‌ی کارزار امضای طومار (پتیشن) ادامه دارد. در این آدرس می‌توانید امضا کنید( در صفحه‌ی مربوط به طومار نحوه‌ی صحیح ثبت امضا درج شده است):
https://www.change.org/p/in-protest-against-the-prison-s-verdicts-for-three-writers
امضاکنندگان:
https://telegra.ph/%D8%B7%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%B1-08-17
*سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:آقای رئیسی حال که مبارزه با فسادراشروع کرده اید به وضعیت دادگستری شهرستان شوش هم رسیدگی بکنید.!!
شنیده ها از هفت تپه حاکی از آنست که کارفرما ،آقای اسدبیگی،امروز نامه ای را به  شعبه 102 دادگاه شهرستان شوش داده است که ضمن آن نوشته شده" چون کارگران تعهد داده اند به آن ها رضایت داده می شود."
کارگران ستمدیده و  زحمتکش پس از شنیدن این دروغ برآشفته شده و متقابلا نامه ای به دادگاه دادند که "ما به هیچ عنوان تعهد ندادیم و به دنبال رضایت نبودیم  چون ما کاری خلاف قانون انجام ندادیم و خواست ما مسالمت آمیز و قانونی بوده و ... اما از پذیرش نامه  آن ها خودداری شده است.
همکاران عزیز،کارگران محترم هفت تپه
1-از مجموع ده کارگر متهم در این پرونده ،پیش از این رضایت کارفرما نسبت به دو کارگر به دادگاه داده شده بود درحالی که در جلسه دادگاه مشخص شد این دو اساسا در تجمع نبودند.و مسئول بخش آن ها این امر را کتبا به دادگاه اعلام کرده بود.که خلاف واقع بودن ادعای  کارفرما(اسدبیگی) را مشخص می نماید.
2-هشت کارگر دیگر به هیچ عنوان تعهدی ندادند و تقاضای رضایت هم نداشتند.
3-بنابراین وقتی خود کارگران بلافاصله بعد از این حرکت کارفرما ،همین امروز، درشعبه دادگاه حاضر شده و کتبا اعلام نمودند ما تعهدی ندادیم قاضی محترم دادگاه نباید به صرف ادعای کارفرما که "اصل تعهد در شرکت موجود است"به ضرر کارگران حکم بدهد.
چون اصل تعهد باید به دادگاه داده شود.
بدون مدرک به صرف اعلام دروغین کارفرما نباید پذیرفته شود که کارگری تعهد داده است.دادگاه نباید خود را به کوچه ی علی چپ بزند...
4-چرا نامه دروغین اسدبیگی توسط دادگاه پذیرفته شده اما نامه کارگران مبنی بر این که ما تعهدی ندادیم و تعهدی وجود ندارد،  در همان روز، پذیرفته نمی شود؟؟
- کارفرما و دادگاه با همدستی در پرونده کارگران انبار شکر سفید در شعبه دیگر دادگاه، با همین روش و تلقی آن به عنوان  اقرار کارگران به جرم ارتکابی ،آن ها را به شلاق و حبس تعلیقی محکوم نموده بودند.
گفتنی است در آن پرونده ،کارگران وکیل نداشتند اما در این پرونده کارگران به خانم ها شهناز درویشی و فرزانه زیلابی وکالت داده اند.که در جلسه حاضر شدند و دفاع کامل و جامع از کارگران داشتند.
5-خواست کارگران ،مطالبه حقوق  و مزایای معوقه، واریز حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی،اجرای طرح طبقه بندی و حل مشکل قراردادها و مطالباتی مانند این ها بود.
6-آقای رٸیسی حال که مبارزه با فساد را شروع کردید به وضعیت دادگستری شهرستان شوش هم رسیدگی کنید....
۲۷ مرداد ۹۸
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
*نامه ی سرگشاده‌ی دانشجویان دانشگاه تهران خطاب به وزیر علوم در اعتراض به احکام قضایی دانشجویان
جناب آقای منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
این نامه در حالی نوشته می‏‌شود که دانشجویان فعال جریان صنفی سراسر کشور و دیگر فعالین، به سبب اعتراضات به‌حق‌شان، به حبس‏‌های طولانی‌مدت محکوم‌ شده و برای تحمل این احکام ظالمانه‏‌ یکی پس از دیگری روانه‏‌ی زندان می‏‌شوند.
جنابعالی ازآن‌رو مخاطب این نامه هستید که عملاً مسئولیت حقوقی نهادی را بر عهده‌دارید که وظیفه‏‌اش باید دفاع از استقلال دانشگاه، حق تحصیل رایگان و جلوگیری از تعدی نیروهای امنیتی و شبه‌نظامی به آن باشد؛ بااین‌وجود از زمان انتصاب جنابعالی به سمتِ وزارت در مهر ۱۳۹۶ تا امروز، بدنه‌ی دانشجویانِ فعال جریانِ صنفی به‏ سبب اعتراضات به‌حق خود، نسبت به روند کالا شدن و بازاری‌سازی حق رایگان تحصیل و خدمات پیرامون آن و نیز به‏‌سبب همصدایی با توده‌‏ی معترض جامعه (از کارگر و معلم تا پرستار و بازنشسته) به همین روند در حیاتِ اجتماعی‌‏شان، مشمول سنگین‌ترین برخوردهای قضایی شده‌اند.
امروز به‌خاطر مداخله‌‏ی آشکارِ انواع و اقسام نهادهای امنیتی و شبه‌نظامی در داخل دانشگاه، جهت سرکوب این صدا، عملاً مفهومی تحت عنوان «استقلال نهاد دانشگاه» به شوخی تلخی بدل شده؛ شاید مهم‌تر از این نمونه‏‌ی آشکار و سرکوب برای نابودی «استقلال دانشگاه» این نکته باشد که «انتقاد از انتصاب جنابعالی به‌عنوان وزیر علوم» به‌عنوان مصداق اتهام در احکام دانشجویان درج شده است که بی‏‌تردید از باتوم خوردن در دانشگاه هم دردناک‏‌تر است.
متن کامل نامه همراه با اسامی امضا کنندگان:
https://gourl.page.link/ba3u
*محمد تقی فلاحی به حبس و شلاق محکوم شد
محمد تقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران به ۸ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد.
گفتنی است اجرای این حکم به مدت سه سال تعلیق شده است. آقای فلاحی ۱۲ اردیبهشت ماه امسال همزمان با روز معلم و در جریان تجمع اعتراضی فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.
امروز حسین تاج، وكيل آقاي فلاحي با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: “امروز حکم محمدتقی فلاحی، دبیرکل کانون صنفی معلمان نیز، نسبت به اتهام اخلال در نظم به وی ابلاغ شد. ۸ ماه حبس و ۱۰ ضربه شلاق که اجرای تمام مجازات به مدت سه سال تعلیق شد”.
لازم به ذکر است وی پیشتر در روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری، همزمان با روز معلم، در پی حضور در تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل مجلس شورای اسلامی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.
محمد تقی فلاحی ۶ روز بعد، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه با تودیع قرار از این زندان آزاد شد.
برگرفته از کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
*اعتراض کارگران سد چم‌شیر نسبت به بنر قدردانی از رئیس اداره کار شهرستان گچساران
کارگران اخراجی سد چم‌شیر شرکت ژئوتکنیک اعتراضشان را نسبت به نصب بنر و قدردانی از رئیس اداره کار شهرستان گچساران رسانه ای کردند.
به گزارش 27مرداد یک منبع خبری محلی،هفته گذشته بنر تقدیر و تشکر کارگران شرکت سابیر سدچمشیر از رئیس اداره کار شهرستان گچساران در این اداره نصب شد که واکنش عده‌ای از کارگران را در پی داشت.
کارگران اخراجی سدچمشیر شرکت زئوتکنیک نسبت به نصب بنر و قدردانی از رئیس اداره کار واکنش نشان داده و آن را به عده‌ای خاص ربط دادند.
این کارگران نسبت به نصب بنر اظهار بی اطلاعی کرده و گفته‌اند: ما ژئوتکنیک‌ها هیچ اطلاعی از نصب بنر و قدردانی نمی‌دانیم و همچنان نسبت به ضایع شدن حقوق خود ناراضی هستیم.
این کارگران گفته‌اند: اتفاقاً ما از اداره کار و مسئولین مربوطه ناراحتیم که گذاشتند به همین راحتی از تهران تا چمشیر حق کارگران خورده بشه.
به نقل از این کارگران، حدود 115 نفر از کارگران یک سال پیش تسویه کرده‌اند و یک سال از این موضوع می‌گذرد و در واقع دو سال است که از عدم پرداخت معوقاتشان می‌گذرد.
*سکوتِ اعتراضی  پرستاران نسبت به خشونت‌های اخیر
روز یکشنبه 27مرداد،پرستاران در اعتراض به خشونت‌های اخیر، نیم ساعت سکوت کردند.
بنا به گزارش رسانه ای شده، پرستارانی که به کمپین «نه به خشونت علیه پرستاران» پیوسته‌اند، امروز در یک کنش جمعی نیم ساعت سکوت کردند.
این سکوتِ نیم‌ساعته از ساعت 9 صبح آغاز شد.
 پرستاران می‌گویند: «در طی سه هفته گذشته چهار بار پرستاران در بیمارستان های نقاط مختلف کشور مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و البته خشونت‌های کلامی و رفتاری در طی همه شیفت‌ها به شکل‌های مختلف در حال وقوع است. سکوتِ ما به نوعی حرکت رسانه‌ای برای حساس کردن رسانه‌های جمعی و اقدام جدی علیه این خشونت‌هاست. در طی این حرکت نمادین تمام خدمات لازم توسط پرستاران در سکوت کامل به بیماران ارائه خواهد شد و فقط ارتباط کلامی قطع خواهد شد.»
*جمعی از کارگران کارخانه هپکو اراک خواهان خاتمه دادن بلاتکلیفی شغلی ومعیشتیشان شدند
جمعی از کارگران کارخانه هپکواراک برای پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتیشان خواستار بررسی و حل و فصل مشکلات شرکت هپکو در جلسه سران سه قوه شدند.
این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند:اکنون که با بازداشت پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی‌سازی) که در زمان ریاست ایشان هپکو کمتر از ارزش واقعی واگذار و سپس خریدار آن خلع ید شد، امید داریم که سران قوا فکری اساسی برای هپکو به عنوان یکی از صنایع مهم کشور بکنند.
طبق اظهارات کارگران؛ کاهش و توقف خطوط تولید در کنار معوقات مزدی کارگران امان ما را بریده است و امید داریم که مسئولان به مشکلات این کارخانه نگاه ملی داشته باشند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 25 و 26 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- تجمع اعتراضی کارگران قطار شهری اهواز نسبت به عدم پرداخت 18ماه حقوق،تهدید به اخراج از کار وبی تفاوتی مسئولان مقابل استانداری
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری پارس آباد نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری
- تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق واحتمال اخراج ازکار
- تجمع کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت ماه ها مطالباتشان
- اعتراض کارگران ارکان ثالث نفت نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان از طرف شرکت  بیمه‌ پرداز تکمیلی
- شنبه ۲۶ مرداد دادگاه حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد برگزار شد
- شاپور احسانی راد به بند عمومی زندان اوین منتقل شد
- تجمع  اعتراضی پذیرفته ‌شدگان آزمون سردفتری سال 97 نسبت به ابطال آزمون مقابل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
- تجمع اعتراضی اهالی روستای "تملیه" بخش فیروزآباد نسبت به توقف عملیات آبخیزداری مقابل بخشداری
- جان باختن8 نفر دیگر حین کار براثر حوادث کاری:
1- جان باختن 2کارگر در خیابان یوسف آباد تهران براثر سقوط به چاهک آسانسور
2- جان باختن یک کارگر معدن زغال سنگ هشونی طغرالجرد کوهبنان براثر برق گرفتگی
3- مرگ یک کارگر ساختمانی درشهر مامونیه براثر سقوط
4- جان باختن یک کارگر تأسیساتی بازار بین‌المللی ستاره قشم براثر برق گرفتگی
5-جان باختن 3نفر حین کاردر زمین کشاورزی اطراف شهرستان هادی‌شهر براثر برق گرفتگی
*تجمع اعتراضی کارگران قطار شهری اهواز نسبت به عدم پرداخت 18ماه حقوق،تهدید به اخراج از کار وبی تفاوتی مسئولان مقابل استانداری
روز شنبه 26مرداد ماه، کارگران قطار شهری اهواز(شرکت کیسون)برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 18ماه حقوق،تهدید به اخراج از کار وبی تفاوتی مسئولان دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.
یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:شرکت کیسون به عنوان پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز 18 ماه حقوق به کارگران بدهکار است.
وی افزود:در این شرایط سخت اقتصادی 18 ماه حقوق از شرکت کیسون به عنوان پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز طلب داریم اما هیچ انگیزه ای در مسئولان برای پرداخت حقوق نمی‌بینیم.
وی ادامه داد: کارگران قطار شهری اهواز دایم به اخراج تهدید می‌شوند از این رو حتی حاضر به شکایت در اداره کار هم نیستند؛ طبق اطلاعات موجود، شرکت کیسون یک فهرست 50 نفره از کارگران را برای اخراج آنها تهیه کرده است که گفته می شود پس از تعیین تکلیف شرکت اخراج می شوند.
*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری پارس آباد نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل فرمانداری
روز شنبه 26مرداد،کارگران شهرداری پارس آباد دراستان اردبیل در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
بنابه گزارشات رسانه ای شده،با حضور رئیس کل دادگستری استان اردبیل در میان کارگران معترض شهرداری پارس آباد و صدور دستور فوری برای حل مشکلات آن‌ها، معوقات آن‌ها تا اردیبهشت ماه تسویه شد.
درهمین رابطه، شهردار پارس آباد گفت: پس از تأکید رئیس کل دادگستری استان اردبیل مبنی بر تسریع در پرداخت مطالبات این افراد قسمتی از مطالبات این افراد با هماهنگی و تأمین اعتبار لازم پرداخت شد و سعی می‌شود مابقی مطالبات در سریع‌ترین زمان ممکن پرداخت شود.
*تجمع اعتراضی کارگران شرکت جنگل شفارود نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق واحتمال اخراج ازکار
روزشنبه 26مرداد، کارگران جنگل شفارود در رضوانشهردراعتراض به عدم پرداخت حقوقشان از اسفند ماه سال97 تابه امروز واحتمال اخراج ازکاردست به تجمع مقابل این شرکت در رضوانشهرزدند.
بنابه گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی احتمال دارد چهل نفر از کارگران شرکت جنگل شفارود از کاراخراج شوند.
شرکت سهامی جنگل شفارود که در محدوده شهرستان رضوانشهر و در مجاورت شرکت چوب و کاغذ ایران (چوکا) واقع شده در سال 1352 و با هدف حفظ عرصه های جنگلی در شهرستان های غرب استان گیلان تأسیس شده که 135 هزار هکتار از جنگل های استان در مناطق رضوانشهر، تالش و ماسال تحت حوزه عملیاتی این شرکت است.
*تجمع کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت ماه ها مطالباتشان
روز شنبه 26مرداد،جمعی از کارکنان ارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد دراعتراض به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت ماه هامطالباتشان دست به تجمع مقابل این اداره کل استان زدند.
تجمع کنندگان به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:بخشی از مطالبات آنها از جمله پایین بودن حقوق آنها نسبت به تمام دستگاه‌ها، عدم پرداخت 5ماه حق اضافه کاری،مزایای اعیاد مانند دیگر دستگاه ها وحق ماموریت است.
*اعتراض کارگران ارکان ثالث نفت نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان از طرف شرکت  بیمه‌ پرداز تکمیلی
کارگران ارکان ثالث (پیمانکاری) نفت شاغل درشرکت‌های حفاری اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان از طرف شرکت  بیمه‌ پرداز تکمیلی رسانه ای کردند.
کارگران ارکان ثالث حفاری به خبرنگار رسانه ای گفتند:فاکتورهای درمانی ما توسط بیمه تکمیلی پرداخت نمی‌شود؛ این در حالیست که هر ماه هزینه بیمه تکمیلی از حساب‌مان کسر می‌شود.
آنها افزودند:نمی‌دانیم این شرایط معلول قصور کارفرماست یا بیمه‌گذار تکمیلی.
این کارگران در تشریح شرایطی که موجبات این نارضایتی را فراهم آورده می‌گویند: هر ماه 65 هزار تومان برای بیمه تکمیلی می‌پردازیم اما وقتی برای تسویه‌حساب فاکتورها به شرکت بیمه تکمیلی مراجعه می‌کنیم، می‌گویند فقط فاکتورهایی که مربوط به قبل از فروردین ماه است، قابلیت تسویه دارد؛ آنها مدعی هستند شرکت ما با آنها قرارداد نبسته و مبالغ را به حساب آنها نریخته؛ درحالیکه این مبالغ هر ماه از حساب کارگران کسر می‌شود.
کارگران ارکان ثالث درخاتمه گفتند: اگر بین شرکت و بیمه‌گذار، کشاکش و مشکلی وجود دارد، این مساله قاعدتاً نباید ربطی به ما کارگران که هر ماه به موقع هزینه بیمه تکمیلی خود را می‌پردازیم، داشته باشد؛ چرا ما کارگران پیمانکاری با این سطح پایین دستمزد باید هم بیمه پایه بپردازیم و هم بیمه تکمیلی و باز هم ماه‌ها منتظر تسویه فاکتورهای درمان خود باشیم؟
*شنبه ۲۶ مرداد دادگاه حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد برگزار شد
امروز شنبه بیست و ششم مرداد دادگاه آقای حسن سعیدی عضو برجسته سندیکای کارگران شرکت واحد برگزار شد. وکیل دادگستری آقای مصطفی رضوی در جلسه دادگاه به دفاع از ایشان پرداخت.
امروز دومین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این عضو سندیکا بود.
سعیدی در تجمع روز جهانی کارگر بهمراه حدود پنجاه تن دیگر بازداشت شد و پس ۳۳ بازداشت در بند امنیتی ۲۰۹ اوین تا پایان رسیدگی به پرونده با وثیقه سیصد و سی میلیون تومانی آزاد است. فعالیت های ایشان دفاع از حقوق کارگران بوده است اما به اتهام اخلال در نظم عمومی و اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور مورد محاکمه قرار گرفته است.
از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر خانم ها عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری همچنان در زندان هستند و دادگاه با آزادی موقت آنان به قید وثیقه موافقت نکرده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت و محاکمه شرکت کنندگان در مراسم روز جهانی کارگر را محکوم می کند و خواهان آزادی تمامی بازداشت شدگان و توقف تعقیب امنیتی-قضایی بازداشت شدگان می باشد.
*شاپور احسانی راد به بند عمومی زندان اوین منتقل شد
دیروز ۲۴ مرداد شاپور احسانی راد عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در تماسی تلفنی با خانواده از انتقال خود به بند عمومی زندان اوین خبر داد.
۱۹ روز از بازداشت شاپور احسانی راد میگذرد. ایشان از همان روز دستگیری تاکنون ممنوع الملاقات بوده است و تنها چند تماس کوتاه تلفنی با خانواده اش داشته است.
خانواده شاپور احسانی راد در این مدت بارها به شعبه بازپرسی دادسرای مقدسی و دفتر دادیار ناظر بر زندانها مراجعه کرده اند ولی هیچگونه اطلاعی از وضعیت شاپور، اتهام و علت دستگیری وی و اینکه تا چه زمانی قرار است در بازداشت بماند به آنها داده نشده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ادامه بازداشت شاپور احسانی راد را قویاً محکوم می نماید و خواهان آزادی ایشان و دیگر کارگران زندانی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران_ ۲۵ مرداد ۹۸
*تجمع  اعتراضی پذیرفته ‌شدگان آزمون سردفتری سال 97 نسبت به ابطال آزمون مقابل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
روز شنبه 26مرداد،بیش از 220 نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری سال 97  برای اعتراض به ابطال آزمون از طرف دیوان عدالت اداری مقابل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تجمع کردند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،اعتراض تجمع کنندگان به این دلیل است که یکی از شعب دیوان عدالت اداری با صدور دستور موقت مبنی بر توقف فرایند مصاحبه و جذب پذیرفته‌شدگان آزمون سردفتری 97 موافقت کرده است.
در این رأی آمده که این قرار در پی شکایت برخی معترضان به نتیجه آزمون سردفتری اسناد رسمی روز 15مرداد 1398 و با عنایت به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درباره این آزمون صادر شده است.
*تجمع اعتراضی اهالی روستای "تملیه" بخش فیروزآباد نسبت به توقف عملیات آبخیزداری مقابل بخشداری
روز شنبه 26مرداد،جمعی از اهالی روستای "تملیه" بخش فیروزآباد شهرستان سلسله در استان لرستان جهت اعتراض نسبت به توقف عملیات آبخیزداری در منطقه دست به تجمع مقابل بخشداری فیروزآباد زدند.
بخشدار فیروزآباد سلسه با تایید جابجایی در اعتبارات بخش آبخیزداری شهرستان سلسله گفت: اعتبارات ملی آبخیزداری بخش فیروزآباد جهت پیشگیری از حوادث ناشی از سیل باید تخصیص یابد.
وی افزود: هیچ مدیر دستگاه اجرایی نمی تواند تخصیص اعتبار را بدون مجوز جابجا کند.
وی با اشاره به اینکه امسال مبلغ 70 میلیارد ریال اعتبار ملی جهت انجام طرح های آبخیزداری به شهرستان سلسله اختصاص یافته است، بیان کرد: سهم منطقه "تملیه" فیروزآباد از این مبلغ، بیش از 20 میلیارد ریال بود که تخصیص نیافته است.
وی اضافه کرد: چنانچه هر مدیری بخواهد بر اساس گرایش های طایفه ای و قومی نسبت به جابجایی اعتبارات اقدام نماید قطعا از سوی دستگاه های نظارتی، برخورد قانونی و لازم با وی بعمل خواهد آمد.
به گفته بخشدار فیروزآباد، روستای تملیه در آخرین بازدیدها و ارزیابی کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان جزو چهار محدوده پر خطر و سیلابی شهرستان است که به جهت شرایط ویژه منطقه و فرسایش خاک نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری است و در این ارزیابی ها بیش از 20میلیارد ریال از اعتبارات ملی جهت اجرای طرح های آبخیزداری به این منطقه اختصاص یافته بود و اکنون منابع طبیعی قصد دارد آن را به منطقه ای دیگر اختصاص دهد.
*جان باختن8 نفر دیگر حین کار براثر حوادث کاری:
1- جان باختن 2کارگر در خیابان یوسف آباد تهران براثر سقوط به چاهک آسانسور
روز جمعه 25مرداد،2کارگرنصاب کابین آسانسورحین کار آسانسور در یک ساختمان نیمه کاره واقع در خیابان یوسف آباد تهران براثر سقوط به چاهک در دم جانشان را ازدست دادند.
2- جان باختن یک کارگر معدن زغال سنگ هشونی طغرالجرد کوهبنان براثر برق گرفتگی
روز جمعه 25مرداد،یک کارگر 31ساله معدن زغال سنگ هشونی طغرالجرد کوهبنان بنام رسول قاسمی متاهل و دارای یک فرزند براثر برق گرفتگی جانش را ازدست داد.
3- مرگ یک کارگر ساختمانی درشهر مامونیه براثر سقوط
روز شنبه26مرداد،یک کارگر50ساله حین کاردر یک ساختمان درحال ساخت در خیابان اعتمادی شهر مامونیه استان مرکزی بر اثر سقوط از طبقه سوم از ناحیه سر و کمر دچار جراحات شدید شد ودربیمارستان جان باخت.
4- جان باختن یک کارگر تأسیساتی بازار بین‌المللی ستاره قشم براثر برق گرفتگی
روز شنبه 26مرداد، یک کارگر تأسیساتی بازار بین‌المللی ستاره قشم حین تعمیر پله برقی دچار برق گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.
بنابه گزارش رسانه ای شده،این کارگر 31ساله اهل مازندران در حال انجام تعمیرات بوده که بر اثر روشن شدن پله برقی بین آن گیر کرده و بر اثر برق‌گرفتگی جان باخت.
5-جان باختن 3نفر حین کاردر زمین کشاورزی اطراف شهرستان هادی‌شهر براثر برق گرفتگی
روز پنجشنبه 24مرداد،2 زن 45ساله ویک مرد حین کار در زمین کشاورزی واقع درروستای میانبال حومه شهرستان هادی‌شهر  ونزدیک بابلسردچار برق گرفتگی شدند وجان باختند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 23 و 24 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- تجمع اعتراضی کارگران پروژه بیمارستان 300تختخوابی رازی بیرجند نسبت به عدم پرداخت 8ماه حقوق
- اعتراض کارگران ارکان ثالث نفت نسبت به افزایش هزینه‌های بیمه تکمیلی
- ادامه کنش های رانندگان اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه برای بازگشت بکار
- جمعی از معلمان تازه استخدام شده آموزش و پرورش نسبت به برگزاری غیر قانونی آزمون اصلح شاکی شدند
- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه: ترفندهای جدید اسدبیگی، شکوهی مسئول حراست شرکت و برخی از اعضای شورای اسلامی برای ارعاب کارگران هفت‌تپه
- روز چهارشنبه ۲۳مرداد دادگاه سید رسول طالب مقدم از بازداشتی های روزجهانی کارگر درشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار گردید
- گزارش آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۶ – ۲۲ مرداد)
- محرومیت خبرنگاران ازرسانه و تشکل  مستقل
- جان باختن 6 کارگر حین کار طی 48 ساعت گذشته:
1- مرگ کارگرجوان پتروشیمی بوشهر بر اثر سقوط در مخزن گاز
2- مرگ یک کارگر درفریمان بر اثر سقوط از بالای جرثقیل
3- مرگ کارگرمقنی جوان در اصفهان بدنبال سقوط در چاه 40متری
4- جان باختن مقنی 50 ساله در آران و بیدگل براثر برق گرفتگی
5- جان باختن یک کارگر ساختمانی حین گودبرداری در شهر ربط
6- غرق شدن یک صیاد 75ساله در بندرگناوه حین کار ماهیگیری
*تجمع اعتراضی کارگران پروژه بیمارستان 300تختخوابی رازی بیرجند نسبت به عدم پرداخت 8ماه حقوق
روز چهارشنبه 23 مرداد، کارگران پروژه بیمارستان 300تختخوابی رازی بیرجند(شرکت تابان شهر)+دراعتراض به عدم پرداخت 8ماه حقوق دست به تجمع مقابل این واحد درمانی در حال احداث وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند زدند.
 
شرکت  ساختمانی تابان شهر به مدیر عاملی سید محمد ذوالفقاری  و با بکارگیری حداقل 700 مهندس و حدود 4000 کارگرپروژه های مهم و عظیم کشور رابرای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت امور خارجه، وزارت علوم و فن آوری، وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات، وزارت نفت، وزارت دفاع و وزارت کشورآماده می کند.
*اعتراض کارگران ارکان ثالث نفت نسبت به افزایش هزینه‌های بیمه تکمیلی
کارگران ارکان ثالث (پیمانکاری) نفت شاغل شرکت‌های حفاری جنوب اعتراضشان را نسبت به افزایش هزینه‌های بیمه تکمیلی رسانه ای کردند.
این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند: در سال ۹۷، بابتِ بیمه تکمیلی هر نفر، ماهانه ۴۸ هزار تومان می‌پرداختیم اما حالا باید برای هر نفر در هر ماه، ۶۵ هزار تومان بپردازیم؛ افزایش ۱۷ هزار تومانی هزینه بیمه تکمیلی، برایمان سخت است.
آنها افزودند: افزایش مبلغ بیمه تکمیلی درحالی‌که خدمات آن کاملاً رضایتبخش نیست، برایشان چندان پذیرفتنی نیست.
این کارگران درادامه گفتند:اگر قرار است هزینه‌های بیمه تکمیلی افزایش یابد، باید خدمات تحت پوشش آن نیز گسترده‌تر شود و در زمینه دسترسی به این خدمات، سهولت بیشتری حاصل شود.
این کارگران پرداخت هزینه‌های نه چندان کم برای بیمه تکمیلی را مصداق ناکارآمدی بیمه پایه می‌دانند و می‌گویند: چرا کارگر باید دو تا پول بپردازد تا بتواند از خدمات درمانی بهره‌مند شود؟!
*ادامه کنش های رانندگان اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه برای بازگشت بکار
روز چهارشنبه23مرداد،حسین کریمی سبزوار راننده اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به دلیل عدم بازگشت بکارش درمقابل وزارت کار دست به اعتراض زد.
 
حسین کریمی سبزوار راننده اخراجی و ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد  که بعد از اعتصابات زمستان ۱۳۸۴رانندگان شرکت واحد توسط کارفرما ازکارش اخراج گردیده ، تا کنون علیرغم تمام تلاش ها وپیگیری ها هنوز نتوانسته بکارش برگردد.
این دومین اعتراض این راننده اخراجی  ازابتدای این هفته درمقابل وزارت کار برای بازگشت بکار میباشد.
رضا شهابی وحسن سعیدی و ناصر محرم زاده و خانم شیری هم از دیگر اعضای اخراجی سندیکا میباشند که تاکنون موفق به بازگشت بکار نشده اند.
برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه
*جمعی از معلمان تازه استخدام شده آموزش و پرورش نسبت به برگزاری غیر قانونی آزمون اصلح شاکی شدند
جمعی از معلمان تازه استخدام شده آموزش و پرورش به‌دلیل آنچه که «برگزاری غیر قانونی آزمون اصلح» عنوان شده است، به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ24مرداد، در متن شکایت معلمان از آنچه که «برگزاری غیر قانونی آزمون اصلح» عنوان شده است، آمده است: برخی از ما در سال 96 و تعداد کثیری در تیر ماه 97 در پنجمین آزمون جامع دستگاههای کشوری شرکت کردیم و پس از قبولی در آزمون و دو مرحله مصاحبه تخصصی و عمومی و استعلامات اطلاعاتی و قضایی راجع به سوءپیشینه خود نهایتا در آبان ماه همان سال در دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور مشغول به سپری کردن دوره یکساله مهارت آموزی شدیم. لازم به ذکر است در طی این سال همزمان با تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دوره کارورزی را با تدریس آزمایشی در مدارس سپری کرده‌ایم. پس از دو ترم متوالی مهارت آموزی و حضور در مدارس در تابستان نیز یک دوره حضوری و البته یک دوره مجازی را نیز سپری کرده‌ایم. با توجه به قوانین مصوب قوه مقننه در خصوص استخدام چرا دوره مهارت آموزی یک ساله برای مهارت آموزان که تمام مراحل قانونی استخدام را طی کرده‌اند بدون امتیازات قانونی استخدام است؟ با وجود آزمون استخدامی و قبولی یک نفر از سی نفر در آن و طی کردن موفقیت آمیز دوره مهارت آموزی با کسب نمرات مورد قبول در هر درس، آزمون اصلح با اتکا به چه مواد قانونی اجرا می‌شود؟».
*سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه: ترفندهای جدید اسدبیگی، شکوهی مسئول حراست شرکت و برخی از اعضای شورای اسلامی برای ارعاب کارگران هفت‌تپه
به گزارش رسیده روز ۲۳ مرداد ۱۰ تن از کارگران به جرم تجمع برای پیگیری مطالباتشان در شعبه ۱۰۲ کیفری دادگاه شهرستان شوش محاکمه شدند. اسامی کارگران در پرونده به شرح زیر است:
عادل سماعین -رستم عبدالله زاده- محمد خنیفر -عصمت‌الله کیانی - اسماعیل جعادله - امید آزادی- منصور بنی نعامه - فیصل ثعالبی -حسین انصاری- صاحب ظهیری.
لازم به ذکر است که کارگران در ۱۹ اردیبهشت ۹۸، اعتصابی یک ساعته در محوطه شرکت برای پیگیری مطالباتشان داشتند و بعد از این اعتصاب تعدادی از کارگران دستگیر شدند. در این اعتصاب که یک ساعت به طول انجامید کارخانه همچنان فعال بوده و تعطیل یا خاموش نشده بود. اما بنا به این گزارش کارگران از طرف کارفرما متهم شده‌اند که برای تغییر مدیریت شرکت تجمع کرده‌اند و قصد بر هم زدن نظم شرکت را داشته‌اند. بعد از اعلام کیفرخواست تعدادی از کارگران حاضر در جلسه به  دفاع از خودشان پرداختند و به رئیس دادگاه اعلام کردند که اصلا برای ما فرق نمی‌کند که مدیر شرکت چه کسی باشد؛ اصلا یک چوب خشک باشد؛ ولی ما ۲ ماه حقوق معوقه داریم،  طرح طبقه‌بندی  مشاغل اجرا نشده است، مزایای عقب افتاده داریم، بیمه به حساب تامین اجتماعی واریز نشده  و دفترچه‌هایمان تمدید نشده است،  مشکل قراردادها  داریم و هزار و یک مطالبه دیگر. ما برای همین تجمع کردیم. همچنین کارگران اعلام کردند که دادستان این  پرونده را به هیچ کدام از شعب دادیاری یا بازپرسی ارجاع نداده و خود مستقیما به آن رسیدگی کرده و دفاعیات کارگران را در هنگام دفاع  به صورت گزینشی درج می‌نموده و بر این مبنا کیفرخواست را صادر کرده حتی در زمان امضای دفاعیات کارگران اجازه خواندن دفاعیات را به آنها نداده بود.
 همچنین دلایل خلاف واقع بودن گزارشاتی که مبنای پرونده قرار گرفته است در دادگاه بیان شد. این گزارش حاوی تناقضات است و بسیاری از مطالب گزارش به ضرس قاطع خلاف واقع می‌باشد و بنابراین چنین گزارشی نمی‌تواند مبنای صدور رای علیه کارگران باشد.
در ادامه وکیل کارگران هفت تپه طی لایحه‌ای که به دادگاه تقدیم کرد ضمن دفاعیات مستدل و حقوقی از کارگران، به دادگاه اعلام نمود که با توجه به حق اعتصاب و آزادی اجتماعات مورد حمایت قوانین داخلی و مقررات بین‌المللی (به رسمیت شناخته شده ودر حکم قانون داخلی)، اصل بر قانونی بودن تجمع و اعتصاب کارگران برای مطالبه‌های صنفی بوده و کارفرما هیچ دلیلی مبنی بر اثبات غیر مسالمت‌آمیز بودن یا غیرقانونی بودن آن ارائه ننموده است. فیلم، تصویر یا شاهدی  و اساسا هیچ گونه مدرک و دلیلی در این خصوص نداشته است.
بعد از دادگاه، بلافاصله مسئول حقوقی شرکت شروع به تماس به کارگران نموده و به آنها گفته است که ما می‌خواهیم رضایت بدهیم، شما به بخش حقوقی مراجعه کنید و امضاء بزنید و ما رضایت می‌دهیم. در واقع کارفرما می‌خواهد با حیله کارگران را به بخش حقوقی کشانده و با توجه به اینکه کارفرما به عنوان شاکی پرونده هیچ گونه دلیل و مدرکی برای اثبات مجرمیت کارگران زیر عنوان اتهامی اخلال در نظم عمومی از طریق برگزاری تجمع های غیر قانونی و به تعطیلی کشاندن کارخانه به دادگاه ارائه ننموده و شکایت، شکایتی واهی و بی اساس بوده است با این ترفند به دنبال اخذ اقرار ضمنی و فراهم نمودن زمینه محکومیت کارگران بوده است. به عنوان نمونه یکی از کارگرانی که اساسا در تجمع نبوده است و به عنوان یکی از متهمان پرونده قرار گرفته بود نیز وادار به دادن تعهد در قبال جلب رضایت کارفرما شده تا پرونده وی مختومه گردد. در حالی که  نامه مسئول قسمت این کارگر،  مبنی بر حضور وی در ساعات تجمع در محل کار خود در پرونده موجود می باشد.    
کارفرما در رابطه با اعتصاب کارگران انبار شکر  سفید نیز از همین ترفند استفاده نموده و ابتدا دادگاه از کارگران خواست که بایستی رضایت شرکت را بگیرید، وقتی کارگران به شرکت مراجعه می‌کنند آقای خطیبی،  نماینده اسدبیگی به آنان می‌گوید که از طریق شورای اسلامی اقدام کنید. برخی از اعضای شورای اسلامی در نقش شریک دزد  و یار قافله، با ترغیب کارگران برای مراجعه به کارفرما و دادن تعهد به عدم برگزاری تجمع در شرکت، سعی در جلب رضایت کارفرما دارند.  
همکاران! این همکاری دادگاه و کارفرما برای گرفتن تعهدهای غیر قانونی از کارگران را افشا کرده و مانع از ایجاد جو رعب و وحشت در شرکت شویم. آنان با گرفتن تعهدی حقوقی می‌خواهند کاری کنند که هیچ کارگری برای مطالباتش اعتراض نکند و آنان هر نوع بی حقوقی را در حق کارگران اعمال نمایند.
سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه
۲۴ مرداد ۱۳۹۸
*روز چهارشنبه ۲۳مرداد دادگاه سید رسول طالب مقدم از بازداشتی های روزجهانی کارگر درشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار گردید
سید رسول طالب مقدم راننده بی آرتی و عضو سندیکای کارگران شرکت واحد که در اول ماه مه روزجهانی کارگر ۱۱اردیبهشت در اعتراض به معیشت کارگران درمقابل مجلس بازداشت شده بود امروز ۲۳ مردادبه اتهام های اخلال درنظم عمومی وتبلیغ علیه نظام در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محاکمه گردید  وکیل مدافع این عضو سندیکا آقای رضایی ضمن رد اتهامات وارده لایحه دفاعی خود را تقدیم دادگاه کرد.
دراین زمینه حسن سعیدی یکی دیگر از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در روز شنبه ۲۶ مرداد قرار است در همین شعبه تحت محاکمه قرارگیرد.
منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه
*گزارش آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت (۱۶ – ۲۲ مرداد)
۱۶ مرداد: کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه خواهان لغو حکم زندان نیما صفار نویسنده ساکن گرگان شد. در همین روز حکم ۴ سال و ۶ ماه زندان و دو سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی مسعود کاظمی تایید شد. اتهام این روزنامه نگار توهین به رهبری، نشر اکاذیب و توهین به مقامات دیگر است. مسعود کاظمی به دلیل ناتوانی در تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از سوی قاضی مقیسه رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب از اول خرداد سال جاری در بازداشت به‌سر می‌برد. در همین روز، حکم ۸ سال حبس سینا عمرانی، فعال دانشجویی تایید شد. حکم این فعال دانشجویی از سوی قاضی صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر شد.
۱۷ مرداد: آیدا کیخانی بازیگر و کارگردان تئاتر و محمد یعقوبی، کارگردان با استناد به مضمون پست‌های اینستاگرامشان، ممنوع فعالیت شدند.
۱۸ مرداد: مرداس طاهری از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد. مرداس طاهری موزیسین و فعال هنری در روز یازده اردیبهشت در مقابل مجلس به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت شد.
۱۹ مرداد: فاروق ایزدی، محقق و مترجم بهایی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. در دادنامه صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی، به ریاست قاضی مقیسه اتهام این شهروند بهایی، اقدام علیه امنیت کشور از طریق تشکیلات بهایی عنوان شده است. در همین روز سپیده قلیان، فعال کارگری در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه محاکمه شد. وی در دادگاه اعلام داشت که در زمان بازجویی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف ساختگی شده است و اتهامات وارده را قبول ندارد. در همین روز دادگاه تجدیدنظر حامد آیینه وند روزنامه‌نگار را به ۶ سال حبس محکوم کرد. او در تیرماه سال گذشته توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. باز در همین روز دادگاه ناهید خداجو عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین برگزار شد. اتهام ناهید خداجو "اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی" و "اخلال در نظم و آسایش داخلی کشور" است. در این روز حدود ۲۰۰ نویسنده، شاعر و هنرمند ایرانی با انتشار بیانیه‌ای به حکم ۸ ماه زندان برای نیما صفار، شاعر و نمایشنامه‌نویس، اعتراض کرده و این حکم را نتیجه «بی‌تفاوت نبودن» وی به وضع موجود دانسته‌اند.
۲۰ مرداد:. دادگاه بدوی امیرحسین محمدی فرد و ساناز الهیاری به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. در طول دادگاه قاضی اجازه هیچ دفاعی را به این دو نفر نداد و با تودیع وثیقه برای ساناز الهیاری نیز مخالفت کرد. امیرحسین محمدی فرد نیز اعلام کرد در اعتراض به این بی عدالتی آشکار و محقق نشدن خواسته‌های به‌حقشان تا اطلاع ثانوی اقدام به اعتصاب غذای خشک خواهد کرد. در همین روز جمعی از فعالان مدنی و صنفی در اعتراض به حکم ۱۳ سال حبس کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه ساکن مشهد، مقابل محل برگزاری دادگاه تجدیدنظر وی دست به تجمع زدند که تعدادی از آنان بازداشت شدند
۲۱ مرداد: فرهاد شیخی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر توسط دادگاه کیفری دو تهران به ۴ ماه حبس و ۵ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم به مدت دو سال تعلیق شده است. اتهام وی، اخلال در نظم و آسایش عمومی اعلام شد.
۲۲ مرداد: جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق و از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر برگزار شد. دادگاه وی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. اتهامات مرضیه امیری "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" و "تبلیغ علیه نظام" و "اخلال در نظم عمومی" اعلام شد. قاضی دادگاه با درخواست وی مبنی بر تبدیل قرار بازداشت موقت به صدور قرار وثیقه مخالفت کرد.
منبع:کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران
*محرومیت خبرنگاران ازرسانه و تشکل  مستقل
کاظم فرج‌الهی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران:مشکلات خبرنگاران زیاد است اما آنها ازرسانه و تشکل  مستقل برای پیگیری مشکلات خود ندارند.
کاظم فرج‌الهی در گفتگوبا رسانه ای بتاریخ24مردادبا اشاره به اینکه خبرنگاران مطلقاً امنیت شغلی ندارند، اظهار داشت: آنها بیش از دیگر اقشار اجتماعی نگرانی امنیت شغلی دارند. قراردادهای موقت، یکی از دلایل ناپایداری شغلی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران است. هچنین توقیف و بسته شدن روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها مشکلات عمده‌ای برای کارکنان‌ آنها به وجود می‌آورد. آنها به دلایل مالی و سانسور مشمول اخراج و تعدیل نیرو می‌شوند.
وی افزود: متاسفانه رسانه‌های کثیرالانتشار به نهادهای دولتی و افراد حاضر در مناصب وابسته هستند و از این نظر استقلالی ندارند. از این رو سبب می‌شود تا نگاه این رسانه‌ها به کیوسک نباشد و ساپورت مالی شوند. همین امر کم کم مخاطبان و جامعه هدف را در نظر رسانه‌ها کم‌رنگ می‌کند. این نگرش یک مشی عملی برای رسانه به وجود می‌آورد که انتظارات مجموعه از خبرنگاران را می‌سازد.
فرج‌الهی با بیان اینکه نداشتن نگرش همسو با مجموعه می‌تواند با وجود قراردادهای موقت یکی از دلایل تعدیل و اخراج خبرنگاران باشد، تصریح کرد: در این فضا رسانه‌ها در انعکاس اخبار نگاه بخصوصی پیدا می‌کنند و خبرنگارانی که بخواهند مباحث را با نگاه جامع و از وجوه مختلف منعکس کنند تا قضاوت توسط مخاطب صورت بگیرد، کارشان سخت می‌شود.
این فعال کارگری خاطرنشان کرد: امروز شاهد بحران پایین آمدن مخاطب روزنامه‌ها هستیم. تیراژ آنها نسبت به گذشته و نسبت به دیگر کشورها به شکل محسوسی کاهش یافته است. این رسانه‌ها امیدی به بالا رفتن خواننده ندارند. همین مسئله مشکلات زیاد را برای خبرنگاران ایجاد می‌کند. اینجاست که تخطی از خط مشی صاحب رسانه به عنوان یک معضل روزانه در زندگی خبرنگار رخ می‌نمایاند.
فرج‌الهی تصریح کرد: توقیف روزنامه‌ها و بستن خبرگزاری‌ها نیز نمودی از همین رویکرد و نگاه است که امنیت شغلی خبرنگاران را به خطر انداخته است.
وی با بیان اینکه مطبوعات به عنوان رکن چهارم دموکراسی در کشور مطرح هستند، اشاره کرد: انتخاب آزادانه افراد وابسته به آزادی مطبوعات است. از این رو باید خبرنگاران در جامعه امنیت شغلی برخوردار باشند و تشکل‌های صنفی برای ابراز اراده و نظر جمعی داشته باشند.
وی با اشاره به تجربه تاریخی سندیکای خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات گفت: این سندیکا در مقابل بی‌حقوقی‌ها و سانسور مطبوعات از خبرنگاران دفاع می‌کرد و اعتصاب آبان سال ۵۷ نیز تجربه تاریخی خبرنگاران در آن شرایط است. متاسفانه این سندیکا در سال ۶۰ بسته شد و دیگر به کار خود ادامه نداد.
او ادامه داد: در سال‌های بعد در دوران اصلاحات انجمن صنفی روزنامه نگاران تشکیل شد که تکیه به حزب خاصی داشت. وقتی حزب مشارکت در ادامه فعالیت سیاسی خود دچار مشکل شد، انجمن صنفی نیز مشکل پیدا کرد؛ چراکه تکیه به منابع دولتی و دولت داشت.
این فعال کارگری ادامه داد: خبرنگاران مشکلات صنفی زیادی دارند. از مشکلات بیمه‌ای و دستمزد گرفته تا مسئله سخت و زیان آوری کارشان. با اینکه خیلی از مردم انتظارات زیاد از این قشر دارند، آنها از حقوق صنفی برخوردار نیستند. از برخی از خبرنگاران اخیراً به دلیل انجام وظیفه خبرنگاری خود شکایت شده و بازداشت شده‌اند.
فرج‌الهی با بیان اینکه خیلی از خبرنگاران به صورت حق‌التحریری کار می‌کنند، گفت: در ازای گزارش و اخبار حقوق ناچیزی می‌گیرند که گاهاً برخی رسانه‌ها ماه ها ‌طول می‌کشد تا این پول را بپردازند. بعضاً آنها در سال چندین بار شغل خود را تغییر می‌دهند و همین مسئله مشکلات بیمه‌ای برای آنها به وجود می‌آورد.
او ادامه داد: در برخی رسانه‌ها وقتی خبرنگار را به عنوان حق‌التحریر ثابت استخدام می‌کنند، تا مدتها خبرنگار را بیمه نمی‌کنند. همین مشکلات بیمه‌ای سبب می‌شود تا نتوانند از بیمه بیکاری هم بهره بگیرند.
وی با بیان اینکه در تمام دنیا حرفه‌ خبرنگاری جزو مشکلات خطرناک قلمداد می‌شود، اظهار داشت: در ایران علی‌الظاهر این مسئله پذیرفته شده است اما به دلیل مشکلات بیمه‌ای در برخورداری از این مزیت هم مشکل دارند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: مشکلات خبرنگاران زیاد است اما آنها تشکل صنفی و رسانه برای پیگیری مشکلات خود ندارند. تشکل‌های صنفی نباید به حزب خاصی وابسته باشند، تشکل‌ها ابزار جمعی دفاع از منافع هستند و اهمیت زیادی در بهبود اوضاع خبرنگاران دارند.
*جان باختن کارگر حین کار طی 48 ساعت گذشته:
1- مرگ کارگرجوان پتروشیمی بوشهر بر اثر سقوط در مخزن گاز
عصر روز چهارشنبه23مرداد،یک کارگر30ساله پتروشیمی بوشهر(شرکت پیمانکاری پارس حساس) بر اثر سقوط در مخزن کوچک حاوی گاز دردم جانش را ازدست داد.
کارگر دیگر این شرکت با 31سال سن که برای نجات جان همکار خود وارد مخزن شده بود، به علت شدت گاز بیهوش وبرای مداوا به بیمارستان عسلویه منتقل شد.
2- مرگ یک کارگر درفریمان بر اثر سقوط از بالای جرثقیل
روز پنج شنبه 24مرداد،یک کارگر 38ساله حین کار در شهر فریمان استان خراسان رضوی براثرسقوط از بالای جرثقیل در دم جان باخت.
3- مرگ کارگرمقنی جوان در اصفهان بدنبال سقوط در چاه 40متری
روز چهارشنبه 23مرداد،یک کارگر مقنی 38ساله حین کار در خیابان جی اصفهان کنار کارخانه قند در چاهی 40متری سقوط کرد وبدلیل آسیب دیدگی شدید به گردنش در دم جانش را ازدست داد.
4- جان باختن مقنی 50 ساله در آران و بیدگل براثر برق گرفتگی
روز پنج شنبه 24مرداد،یک کارگرمقنی50 ساله حین کار در آران و بیدگل بر اثر اتصالی موتور چاه دچار برق گرفتگی شد و به عمق چاه سقوط کرد وجانش را ازدست داد.
5- جان باختن یک کارگر ساختمانی حین گودبرداری در شهر ربط
روز چهارشنبه 23مرداد،یک کارگرساختمانی 47ساله  بنام سلیم حاجی عزیز حین کار گودبرداری در شهر ربط از توابع شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی بر اثر ریزش خاک در دم جانش را از دست داد.
6- غرق شدن یک صیاد 75ساله در بندرگناوه حین کار ماهیگیری
روز چهارشنبه 23مرداد، یک صیاد 75ساله حین کار ماهیگیری در بندرگناوه از شهرهای استان بوشهرغرق شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 21 و 22 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- برای آزادی عاطفه رنگریز خانواده اش را حمایت کنیم
- آخرین خبرها درباره برگزاری دادگاه کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت تپه
- دادگاه مرضیه امیری برگزارشد
- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در رابطه با صدور حکم زندان و شلاق برای فرهاد شیخی
- امتناع عاطفه رنگریز از ملاقات و مراجعه به بهداری تا زمان آزادی از زندان قرچک
- ادامه بلاتکلیفی شغلی و معیشتی کارگران اخراجی جایگاه‌های سوخت
- نامه سرگشاده افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم تخصیص اعتباربرای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
- اعصاب و روان کارگران، قربانی مواد شیمیایی
- «مرگ» در دمای بالای 39 درجه  درکمین کارگران عسلویه
- بازهم حادثه در کارخانه فولاد یزد وجان باختن کارگری دیگر
*کانال تلگرام کمپین آزادی بازداشت شدگان روز کارگر:
برای آزادی عاطفه رنگریز خانواده اش را حمایت کنیم
آنهایی که «تو» هستند و ما که «بیرون» ایم
خانواده عاطفه رنگریز روزهای سختی دارند. بعد از جلسه "دادگاه" که هفته گذشته تشکیل شد و صدور قرار سنگین دو میلیارد تومانی برای آزادی موقت او، درگیر یافتن کسانی شدند که آنها را در تامین این رقم یاری کنند. بعد از تحمل فشار و اضطراب زیاد و نیز رفع موانع حقوقی این فرآیند، امروز که با وثیقه و به امید آزادی عاطفه به مرجع قضایی مراجعه کردند با عدم پذیرش آن مواجه شدند. این بار دومی ست در این صدوپنج روز بازداشت که به خانواده عاطفه اعلام کرده‌اند برای آزادی موقتش کفالت و یا وثیقه بیاورند و بعد خود با آن مخالفت کرده‌اند.
مقایسه رقم این وثیقه و میزان حداقل دریافتی کارگران (از جمله خانواده عاطفه رنگریز) و هزینه‌های بالای زندگی که شرایط سخت اقتصادی را بر افراد تحمیل می‌کند، به سادگی نشان می‌دهد که صدور چنین قراری  از اساس نسبتی با دلایل بازداشت زندانی ندارد و در پی مقاصدی است فراتر از آنچه نظام قضایی باید دنبال کند.
عاطفه رنگریز اکنون در زندان قرچک نگهداری می‌شود، جایی که بنا به شواهد، مناسب حال هیچ انسانی نیست. اگر بنا بوده است که زندان فضایی باشد برای تنبیه مجرمان، زندان قرچک شبیه به کمپی است که در آن کرامت و عزت نفس فرد زیرپا گذاشته می‌شود. شرایط بهداشتی نامناسب، عدم دسترسی به آب آشامیدنی و محدودیت شدید امکانات رفاهی در کنار هزینه‌های بالای دریافت خدماتی که می‌بایست به شکل طبیعی رایگان باشند ونیز عدم اجرای قانون تفکیک جرایم از جمله مشخصات غیرقانونی و غیرانسانی این زندان هستند.
اکنون که دیگر نمی توان چشم امیدی به دادخواهی از نهاد قضایی داشت، که خود عامل و از مسببان چنین رویه‌های ظالمانه‌ای است، باید از خود بپرسیم که چه طور می‌توانیم صدای آنهایی را که درون زندان‌ها محبوس هستند بشنویم و انعکاس دهیم؟
عاطفه رنگریز در اعتراض به عدم پذیرش وثیقه‌اش از ملاقات با خانواده و نیز رجوع به بهداری امتناع کرده و خانواده او با وجود دشواری‌های فراوان به تلاش برای آزادی او، که بی هیچ دلیل مجرمانه‌ای ۱۰۵ روز است که در بند مانده است، ادامه خواهند داد.
ما نیز برای آزادی او و دیگر بازداشت‌شدگان روز کارگر و تغییر رویه‌های غیرانسانی که در زندان‌ها و مراجع قضایی جریان دارد، تلاش کنیم.
*آخرین خبرها درباره برگزاری دادگاه کارگران معترض مجتمع نیشکر هفت تپه
درحالیکه اسماعیل_بخشی این روزها در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران زیر نظر قاضی مقیسه، محاکمه می‌شود، ۱۷ نفر از کارگران، همراهان و همسنگران اسماعیل در روزهای اعتصاب در هفت‌تپه نیز در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان شوش زیر ضرب قرار گرفته و یکی یکی محاکمه می‌شوند. تاکنون ۷ کارگر هفت‌تپه محاکمه و به تحمل ۸ ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند و ۱۰ نفر از کارگران نیز فردا (۲۳ مرداد ماه) محاکمه می‌شوند و یک نفر دیگر نیز اخیراً احضار شده است.
برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
*دادگاه مرضیه امیری برگزارشد
مرضیه امیری، از بازداشت‌شدگان روز کارگر، خبرنگار روزنامه‌ی شرق و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران، امروز، بیست و دوم مرداد، در شعبه‌ی بیست‌و‌هشتم دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.
 اتهام‌های او در دادگاه "اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم و آسایش عمومی" عنوان شد. محاکمه‌ی او حدودا یک ساعت طول کشید، دادگاهش تک‌جلسه‌ای بوده و بنابر گفته‌ی شعبه‌ی رسیدگی‌کننده تا دوهفته‌ی دیگر حکم او صادر خواهد شد.
 مرضیه از یازده اردیبهشت در بازداشت موقت به سر می‌برد و قاضی مقیسه، رییس شعبه‌ی ۲۸، باردیگر با تبدیل قرار او به کفالت یا وثیقه مخالفت کرد.
 مرضیه در دفاعیات خود اعلام کرد که بی‌گناه است و تاکید کرد که همواره به وظیفه‌ی خبرنگاری و انسانی خود عمل کرده است.
منبع:کمپین آزادی بازداشت شدگان روز کارگر
*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در رابطه با صدور حکم زندان و شلاق برای فرهاد شیخی
برای فرهاد شیخی حکم محکومیت صادر شد
فرهاد شیخی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران که در تاریخ ۱۳ مرداد در شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری ۲ تهران دادگاهی شد به اتهام ” اخلال در نظم و آسایش عمومی” محکوم شد.
قاضی دادگاه برای فرهاد حکم ۴ ماه حبس و پنج ضربه شلاق صادر نموده که بنابر جوان بودن و فقدان سابقه کیفری این حکم را طی مدت ۲ سال تعلیق کرده است.
اولاً و همانطور که خود فرهاد شیخی در دفاعیات اش اعلام نموده است شرکت در تجمع روز جهانی کارگر حتی طبق قانون اساسی جاری کشور نباید جرم تلقی گردد و هر کسی حق دارد برای طرح خواست یا اعتراضاتش در تجمع های اجتماعی شرکت نماید.
دوماً تجمع روز جهانی کارگر امسال در مقابل مجلس شکل گرفت. مگر نه اینکه کسانی که در مجلس نشسته اند خود را نماینده و وکیل آحاد جامعه می دانند و بایست خواست و مطالبات جامعه را پیگیری نموده و محقق سازند؟ پس چطور است که طرح خواست کارگران آن هم در مقابل مجلس، هم مورد یورش وحشیانه نیروهای انتظامی و امنیتی قرار میگیرد و هم بعنوان جرم محکومیت قضایی به دنبال دارد؟
ثالثاً در این دادگاه به جز حکم حبس حکم شلاق نیز برای فرهاد صادر گردیده است. حکم شلاق نماد دوران توحش و بربریت بشر بوده که هم اکنون دم و دستگاه حاکم که تماماً در جهت حفظ منافع سرمایه داران است با این تصور که کارگران و آحاد جامعه همان برده های سرمایه داران هستند برای حفظ منافع این طبقه مفتخور و استثمارگر همان احکام قرون وسطایی را علیه کارگران به کار میبرند.
صدور چنین احکامی از سوی نهاد قضایی گویای این است که از منظر نهادهای حاکمیتی کارگران کوچکترین حقی برای طرح مطالبات صنفی و معیشتی خویش نباید داشته باشند و این دورنما را بیشتر تقویت میکنند که سرمایه داران حاکم حاضر به برآورده کردن کوچکترین خواست کارگران در راستای تأمین معیشت این طبقه چندین میلیونی در کشور نیستند. این یعنی اینکه کوچکترین راه برونرفتی از این وضعیت جهنمی متصور نیست مگر اینکه کارگران و تمام مزدبگیران ایران با اعتراضات توده ای و اعتصابات سراسری تغییراتی بنیادین را در کشور رقم زنند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن اعلام انزجار از محکومیت فرهاد شیخی بخاطر شرکت در مراسم روز کارگر و تنفیر حکم قرون وسطایی و ضدبشری شلاق اعلام میدارد که طبقه کارگر ایران بیشتر از این در مقابل این همه بیحقوقی و مناسبات برده وار ساکت نخواهد نشست و چنانچه کارگران و حامیان طبقه کارگر که یا در زندان به سر میبرند و یا مورد تعقیب قضایی قرار گرفته اند آزاد و منع تعقیب نشوند از هر طریق ممکن اعتراضات خود را شدت خواهند بخشید.
همچنین از تمامی اتحادیه های بین المللی کارگری و نهادهای حقوق بشری درخواست داریم تا درمقابل محکومیت کارگران واکنش نشان داده و اعتراض خود را به مسئولین در ایران اعلام دارند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۱ مرداد ۹۸
*امتناع عاطفه رنگریز از ملاقات و مراجعه به بهداری تا زمان آزادی از زندان قرچک
عاطفه رنگریز بیش از دوماه است در زندان قرچک بلاتکلیف است
دادگاه عاطفه رنگریز در ۱۴ مرداد به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. در این جلسه قرار وثیقه به شکل نامتناسبی افزایش یافت و مبلغ آن دو میلیارد تومان تعیین گردید.
با این وجود، خانواده عاطفه که در ماه‌های گذشته شاهد عدم دریافت قرار از سوی مقامات قضایی بوده‌اند به سختی توانستند این قرار سنگین را تامین کنند و در هفته‌ی گذشته برای تودیع وثیقه چند بار به دادگاه انقلاب مراجعه کردند. اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب علیرغم امضای قرار  توسط قاضی از دریافت وثیقه سر باز زد و به خانواده‌ی عاطفه رنگریز اعلام شد که منتظر حکم صادر شده باشند.
این در حالی است که حکم صادر شده حکم بدوی خواهد بود و بنابر قانون متهم با تامین قرار می‌تواند تا زمان صدور حکم نهایی در دادگاه تجدید نظر آزاد باشد.
در واکنش به این رویه نادرست و آزار و اذیت مداوم خانواده و مادر بیمارش، عاطفه رنگریز اعلام کرد تا زمانی که در زندان قرچک باشد، از ملاقات با خانواده خود و همچنین از اعزام به بهداری امتناع خواهد کرد.
منبع:کمپین آزادی بازداشت شدگان روز کارگر
*ادامه بلاتکلیفی شغلی و معیشتی کارگران اخراجی جایگاه‌های سوخت
پس از واگذاری جایگاه‌های سوخت به بخش خصوصی، بسیاری از کارگران این جایگاه‌ها، بیکار شدند. بلاتکلیفی شغلی و معیشتی این کارگران  بعد از چند سال، علیرغم کنش های آنها برای بازگشت بکار کماکان ادامه دارد.
سالها در یکی از جایگاه‌های سوخت غرب کشور در استان همدان کار کرده است؛ اما بعدِ خصوصی‌سازیِ جایگاه‌های سوخت و تغییر کارفرما، او و بسیاری از همکارانش شغل خود را از دست دادند.
این کارگر قدیمی جایگاه‌های سوخت  به خبرنگار رسانه ای گفت: «جایگاه‌های سوخت، در سال ۹۵ به بخش خصوصی واگذار شد و بخش عظیمی از کارگران پیمانکاری جایگاه‌های سوخت از کار بیکار شدند و با گذشت ۳ سال و دوندگی‌های بسیار، هنوز خیلی‌ها موفق به بازگشت به کار نشدند. این درحالیست که هیچ یک از این افراد به خاطر میانگین سنی ۴۰ سال نتوانستند جایی دیگر کاری دست پا کنند یا جذب کار دیگری بشوند».
 بعد از خصوصی‌سازی جایگاه‌های سوخت، در بسیاری از شهرها، کارگران بیکارشده به سر کار بازگشتند اما هستند هنوز کارگرانی که نه امکان بازگشت به کار برایشان فراهم شده و نه توانسته‌اند جای دیگر، شغلی دست و پا کنند.
یکی دیگر از همین کارگران می‌گوید: «ما کارکنان جایگاه‌های سوختِ استانِ آذربایجان‌شرقی درسال ۱۳۹۵ از سوی سازمان خصوصی‌سازی به بخش خصوصی واگذار شدیم؛ مالکان جدید، بسیاری از ما را اخراج کردند  که در نهایت، در اسفند ۱۳۹۷ بازگشت به کار ما از سوی مدیرعامل محترم پخش وقت، صادر شد. ۷۰۰ نفر از همکارانمان به سر کار بازگشتند اما ما چند ده نفری هستیم که هنوز امکان بازگشتن برایمان فراهم نشده؛ امیدواریم در ماه‌های باقیمانده از سال، مشکل ما نیز حل شود».
تلاش کارگران جایگاه‌های سوخت سراسر کشور در حالی ادامه دارد که پیش از این، فاطمه کاهی (رئیس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران) در ارتباط با اعتراضات کارگران جایگاه‌های سوخت کشور که پس از خصوصی‌سازی بیکار شده‌اند، گفت: واگذاری جایگاه‌های سوخت براساس اصل ۴۴ قانون اساسی انجام شد و متولی آن، سازمان خصوصی‌سازی کشور بود.
کاهی با بیان اینکه در متن قرارداد واگذاری بین سازمان خصوصی‌سازی و خریدار جایگاه تصریح شده که خریدار تا پایانِ زمان قرارداد کارگران، که حداکثر یک سال می‌شود، بایستی از کارگران استفاده کند، اظهار داشت: یک عده از کارگران به علت دستمزد پایینی که خریدار پیشنهاد می‌کرد، حاضر به ادامه همکاری نشدند و در مورد یک عده دیگر هم خریدار و کارفرمای جدید، حاضر به استفاده از کارگران نشدند و متاسفانه آنها را اخراج کردند.
*نامه سرگشاده افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم تخصیص اعتباربرای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان
افراد دارای معلولیت ظی نامه ای سرگشاده به محمدباقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه)  اعتراضشان را نسبت به عدم تخصیص اعتباربرای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان،رسانه ای کردند.
متن این نامه که روزسه شنبه22مرداد رسانه ای و تحویل سازمان برنامه و بودجه شد به قرار زیراست:
همان‌گونه که استحضار دارید در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور ردیفی تحت عنوان «اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان» (شماره طبقه‌بندی ۱۳۱۵۱۰) با اعتباری معادل ۱۱ هزار میلیون ریال پیش‌بینی گردیده است. با توجه به این‌که اعتبارات مذکور جهت اجرای مواد (۷)، (۹)، (۱۱)، (۱۲)، (۱۳) و (۲۷) قانون مورد اشاره می‌باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است، با این وجود اعتباری در این مورد تخصیص نیافته است. لازم به ذکر است جناب‌عالی طی نامه شماره ۸۰۲۲۰ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ به سازمان هدفمندی یارانه‌ها دستور لازم جهت تخصیص اعتبار به سازمان بهزیستی را ابلاغ نموده‌اید ولی متاسفانه تاکنون اقدام مناسبی از طرف سازمان هدفمندی به عمل نیامده است. مقتضی است دستور فرمایید نسبت به تسریع در ابلاغ تخصیص ردیف ۱۳۱۵۱۰ اجرای «قانون حمایت از حقوق معلولان» اقدام لازم به عمل آورند.
*اعصاب و روان کارگران، قربانی مواد شیمیایی
کارگرانی که در صنایع گوناگون به کار مشغول هستند، اغلب به‌ناچار با انواع و اقسام مواد شیمیایی مواجهه داشته و آسیب‌هایی را نیز متحمل می‌شوند. نتایج یک پژوهش داخلی در این خصوص نشان می‌دهد که این کارگران نه‌تنها ازلحاظ جسمی، بلکه ازلحاظ روانی نیز در خطر هستند.
مواجهه با حلال‌های آلی در تمامی صنایع به‌واسطه تولید یا مصرف حلال‌ها، امری اجتناب‌ناپذیر است. طیف وسیعی از اختلالات و عوارض ناشی از مواجهه با حلال‌های آلی بر سیستم‌های داخلی بدن در مطالعات مختلف گزارش شده است. قابلیت تبخیر بالای حلال‌های آلی ازیک‌طرف و خاصیت چربی‌دوستی آن‌ها از سوی دیگر باعث نفوذ به بافت مغز و آسیب می‌شود. اثرات حاد حلال‌های آلی بر این سیستم مانند سردرد، گیجی، عدم هوشیاری و حتی مرگ از رایج‌ترین این اثرات هستند.
بنابر نظر متخصصان، کنار اثرات رفتاری حلال‌ها، اثر بر وضعیت روانی افراد مانند مشکلات مربوط به خلق‌وخو یکی از مهم‌ترین تأثیرات ناشی از مواجهه با حلال‌ها است. سازمان بهداشت جهانی یا WHO، تغییرات در خلق‌وخو را یکی از اولین نشانه‌های کلینیکی سندرم روانی ناشی از مواجهه با حلال‌ها می‌داند. در مورد اثرات مزمن مواجهه با حلال‌ها، عامل میزان مواجهه، از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار بر تغییر وضعیت رفتاری است. اما در مطالعاتی که به ارزیابی تأثیر مواجهه با حلال‌ها بر وضعیت روانی افراد پرداخته شده است، نقش این عامل کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.
در همین خصوص، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مطالعه‌ای پژوهشی، تلاش کرده‌اند تا به بررسی و ارزیابی وضعیت خلقی کارگرانی که در معرض مواجهه با مخلوط حلال‌های آلی بپردازند.
این مطالعه، در واحد رنگ یک صنعت خودروسازی انجام پذیرفته و در آن، افراد شاغل در یک شیفت کاری با حداقل یک سال سابقه کار در دو واحد رنگ و مونتاژ مشارکت داشته‌اند.
نتایج این مطالعه نشان داد که شاغلین واحد رنگ نسبت به گروه شاهد، دارای وضعیت خلقی نامطلوبی بودند. افزایش میزان خستگی، تنش و افسردگی ازجمله متغیرهای خلقی تغییریافته در اثر مواجهه با مخلوط ترکیبات شیمیایی موسوم به BTEX در صنایع رنگ بود. همچنین مواجهه با مقادیر بالاتر حلال‌های آلی سبب افزایش احساس خستگی شده بود.
بنا بر گفته فریده گلبابایی، محقق دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و سایر همکارانش در این پژوهش: «در تحقیق ما، میزان تنش، افسردگی، خستگی و آرامش در افرادی که در معرض مخلوط حلال‌های آلی بودند، به‌طور معناداری بیشتر از سایرین بود. ولی نمرات خشم و سرزندگی در گروه شاهد، وضعیت بهتری داشت».
این محققان می‌گویند: «حلال‌های آروماتیک مانند بنزن و تولوئن به‌عنوان سموم سرکوب‌کننده اعصاب مرکزی شناخته شده‌اند که در این مطالعه نیز این ترکیبات ازجمله ترکیبات شاخص در گروه در معرض مواجهه بودند».
به اعتقاد گلبابایی و همکارانش«توجه به سلامت روانی کارگران و وضعیت خلقی آن‌ها به‌عنوان یکی از پارامترهای سلامتی بسیار حائز اهمیت است و پیشنهاد می‌شود که مطالعات بیشتری در این حوزه انجام و اقداماتی در خصوص کنترل مواجهه با ترکیبات آلی فرار اتخاذ شود».
این یافته‌ها در قالب مقاله‌ای علمی پژوهشی در فصل‌نامه «بهداشت و ایمنی کار» به چاپ رسیده‌اند. این نشریه توسط انجمن علمی بهداشت کار ایران منتشر می‌شود.
*«مرگ» در دمای بالای 39 درجه  درکمین کارگران عسلویه
 «کارِ تعمیرات پالایشگاهی با ساخت و ساز» در عسلویه، یک کار شدیداً پرخطر است؛ قلب که از کار بایستد، دیگر راه بازگشتی نیست؛ اما قبل از آن می‌توانند ساعات کار و یا شرایط کار را برای کارگران تغییر دهند؛ به گفته‌ی سازمان بین‌المللی کار، «کمترین کار» این است که ساعات کاری را کاهش دهند و شیفت‌ها را به ساعات خنک ‌تری از شبانه‌روز منتقل نمایند.
قلب از کار می‌ایستند اما این، آخرین مرحله است؛ آخرین خوانِ دردناک از هفت‌خوانی که ابتدایش «نان» است.
ابتدا کل بدن، خیس از عرق می‌شود، ستون فقرات با لایه‌های ممتد عرق، پوشیده می‌شود؛ کف دست‌ها لیچ می‌شود؛ حتی مردمکِ چشم‌ها عرق می‌کند؛ صلاتِ ظهرِ جنوب، همه چیز را غرقِ شرجی و رطوبتِ عرق می‌کند و آنگاه، «عطش» از راه می‌رسد؛ میهمان ناخوانده اما همیشگیِ این گرما، همین عطش است؛ همین عطشی که دمار از روزگار آدم درمی آورد؛ عطش، ولع آب، وقتی دست‌ها مشغول ساختن هستند، تمام پهنه‌ی تابستان، روزگارِ کارگر پیمانکاری عسلویه را سیاه می‌کند؛ اول خاکستری به رنگ سرابِ بی‌پایان تابستان است و بعد سیاه؛ بعد که قلب «می‌تواند» از کار بایستد....
درد ما را از هر طرف که بنویسند، درد است!
موسی رضایی، کارگر پیمانکاری عسلویه، بیست و نهم تیرماه، در اثر گرمازدگی فوت کرد؛ این مرگ ناگهانی را همه رسانه‌ها منتشر کردند.
«نامدار رضایی» برادر این کارگر پیمانکار تعمیرات مکانیک سرویس پالایشگاه چهارم و پنجم شهرستان عسلویه، در باره آن روز، آن روز تلخ که برادر جوان در اثر گرما، جان می‌بازد، می‌گوید: «برادرم "موسی" ۳۵ ساله بود؛ جوانی سالم و تندرست که به علت گرمای بالای ۵۰ درجه در حین انجام کار در شهرستان عسلویه دچار ایست قلبی شد و فوت کرد. او  را در همان لحظات اول، به داخل یکی از کانکس‌ها برده و آب یخ به او دادند که گویا همین باعث شوک و ایست قلبی‌اش شده و زمانی او را به درمانگاه می‌رسانند که دیگر کار از کار گذشته بود. نمی‌دانم این حرف‌ها به گوش مسئولان می‌رسد یا نه. ما مردم بدبخت، دردمان را از هر طرف که بنویسند درد است. مسئولان از کارگر فقط انتظار کار دارند بدون اینکه شرایط ایمن و مناسب کار را فراهم کنند. برادرم به خاطر این جانش را از دست داد که مجبور بود در گرمای بالای ۵۰ درجه به مدت ۱۲ ساعت کار کند. آیا مسئولان خودشان حاضرند در چنین شرایطی کار کنند؟ برادرم بخاطر گذران زندگی خود و خانواده‌اش مجبور بود در آن شرایط سخت کار کند و نان‌آور خانواده‌اش باشد چراکه یک دختر ۱۰ ساله و یک پسر ۲ ساله دارد و حالا هر دوی آنها در کودکی یتیم و بی‌سرپرست شده‌اند».
دردهای «نامدار رضایی»، برای کارگران عسلویه و کنگان، یک جور درد مشترک است؛ در همان روزِ فوت موسی رضایی، وقتی با کارگران عسلویه تماس می‌گیریم، اولین چیزی که می‌گویند این است: «اینجا تا دلتان بخواهد، گرمازدگی هست؛ نمی‌توانید تصور کنید چقدر حالت تهوع، چقدر سرگیجه، چه میزان بی‌طاقتی را کارگران تاب می‌آورند؛ در گرمای ۵۰ درجه، کار کردن، به این سادگیها نیست...».
در بین همه کارگران عسلویه، وضعیت شرکتی‌ها به مراتب بدتر است؛ آنها نه از سیستمِ کاریِ ۱۴-۱۴ یا حداقل ۲۱-۷ برخوردارند و نه ساعت کارشان، حساب و کتاب دارد؛ در گرمای شدید تابستان هم مجبورند روزی تا ۱۲ ساعت کار کنند؛ اگر کارگرِ تعمیرات و ساخت‌وساز باشند که لاجرم همه این ۱۲ ساعت را باید در فضای باز و زیر ظل آفتاب بایستند و ساختن یا تعمیرات پالایشگاه‌های نفت را پیش ببرند.
سازمان بین‌المللی کار (ILO) اخیرا گزارشی درباره تاثیر فشار گرما بر کارگران منتشر کرده است؛ تحقیقات سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد که کارگران بخش‌های کشاورزی و ساخت‌وساز آسیب‌پذیرترین افراد در مرگ‌های ناشی از افزایش دما هستند.
«مهاجرت» یکی دیگر از پیامدهای فاجعه آب‌وهوایی
گزارش سازمان بین‌المللی کار می‌گوید: اگر دما به بالای ۳۵درجه برسد، آنگاه «عملکرد و توانایی‌های فیزیکی کارگر را محدود می‌کند» و اگر به بالای ۳۹درجه برسد، می‌تواند به «خستگی ناشی از گرما» و مرگ ختم شود. وقتی دما افزایش پیدا می‌کند، چیزی که اتفاق می‌افتد این است که بدن نمی‌تواند این گرمای اضافه را تحمل کند؛ چیزی که آن را با نام استرس گرمایی یا فشار گرما می‌شناسند.
این سازمان می‌گوید: در نتیجه افزایش دما، ساعات کار جهانی، عمدتاً در بخش‌های کشاورزی و ساخت‌وساز، کاهش یافته است. براساس محاسبات ILO ضررهای اقتصادی ناشی از افزایش دما در حال رشد است. در سال ۱۹۹۵ استرس گرمایی چیزی در حدود ۲۸۰ بیلیون دلار ضرر اقتصادی زده است. ILO پیش‌بینی می‌کند این عدد در سال ۲۰۳۰ تا ۴/۲ تریلیون دلار افزایش خواهد یافت. بیشتر این زیان‌ها در کشورهای با درآمد کم اتفاق خواهد افتاد.
به‌علاوه ILO می‌گوید در اثر فاجعه آب‌وهوایی حدود ۸۰ میلیون نفر، عمدتاً در بخش کشاورزی، کارشان را از دست خواهند داد.
این سازمان همچنین هشدار داده است که فشار گرما کارگران بخش کشاورزی را به فرار از مناطق روستایی به شهرها، و از مناطق گرم زمین به مناطق معتدل‌تر سوق خواهد داد. به بیان دیگر، مهاجرت یکی دیگر از پیامدهای فاجعه آب‌وهوایی خواهد بود.
کارگران پیمانکاری عسلویه همواره در معرض «خستگی ناشی از گرما» و مرگ قرار دارند
اگر گزارش سازمان بین‌المللی کار که مهم‌ترین مرجعِ استناد مباحثِ روابط کار در جهان است را مبنا قرار دهیم، کارگران پیمانکاری عسلویه که در بخش ساخت‌ساز و یا تعمیرات کار می‌کنند، جزو آسیب‌پذیرترین گروه‌های کارگری در برابر «گرما» هستند. دمای هوا در عسلویه، در تابستان‌ها که در این بخش از جنوب ایران بسیار زودهنگام از راه می‌رسد و بسیار هم دیرپاست، در روزها که زمان کار کارگران است، همواره بالای ۳۹ درجه است؛ پس با این حساب، کارگران پیمانکاری عسلویه که در فضای باز کار می‌کنند، همواره در معرض «خستگی ناشی از گرما» و مرگ قرار دارند. البته باید این را هم باید در نظر بگیریم که در عسلویه در ساعاتی از روز، دما به بالای ۴۵ درجه هم می‌رسد!
«کارِ تعمیرات پالایشگاهی با ساخت و ساز» در عسلویه، یک کار شدیداً پرخطر است؛ قلب که از کار بایستد، دیگر راه بازگشتی نیست؛ اما قبل از آن می‌توانند ساعات کار و یا شرایط کار را برای کارگران تغییر دهند؛ به گفته‌ی سازمان بین‌المللی کار، «کمترین کار» این است که ساعات کاری را کاهش دهند و شیفت‌ها را به ساعات خنک‌تری از شبانه‌روز منتقل نمایند.
بی‌تردید عسلویه همیشه سرجایش است و ساخت‌وساز همیشه ادامه دارد؛ اما این کارگران پیمانکاری هستند که اگر زود به صرافت بیافتند و از بعد ۴ یا ۵ سال از عسلویه بروند، باید بار بیماری‌های برآمده از عطشِ مدام را یک عمر بر دوش بکشند!
بخش هایی از یک گزارش رسانه ای شده بتاریخ22مرداد
*بازهم حادثه در کارخانه فولاد یزد وجان باختن کارگری دیگر
دوشنبه شب 21مرداد،یک کارگر کارخانه فولاد یزد براثر برق گرفتگی جانش را ازدست داد ویک کارگر دیگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.
قابل یاد آوری است که از ابتدای سال  جاری سه کارگربر اثر حادثه در کارخانه فولاد یزد جان باختند و چهارشنبه هفته گذشته نیز یک مهندس 35 ساله در این کارخانه به علت نشت گاز جانش را ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت