.
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 23 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 13 تیر 1398 ساعت 03:30

اخبار و گزارشات کارگری 12/11/10 تیر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 12 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم نسبت به بلاتکلیفی شغلی درمسیر ریلی تهران - اهواز در اندیمشک

- تجمع اعتراضی رانندگان استیجاری مجتمع نیشکر هفت‌تپه نسبت به عدم پرداخت 4 ماه مطالبات مقابل ساختمان اداره کشاورزی

- تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم همسان سازی حقوق و ضعف خدمات درمانی مقابل صندوق بازنشستگی کشوری

- اعتراض کارگران کارخانه زَر فنر گلپایگان نسبت به پایمال شدن حقوقشان

- اطلاعیه کمیته دفاع از محمد حبیبی پیرامون گزارش آخرین وضعیت پزشکی این معلم دربند

- جلسه دادگاه اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی برگزار گردید

- دست کم 20کارگر پتروشیمی بندرامام اخراج شدند

- عدم پرداخت 4 ماه حقوق 300 کارگر مجتمع گسترش فولاد تبریز

- برای چهارمین روز متوالی،اهالی روستاهای راسفند و نوترکی با بستن جاده مانع از انتقال زباله‌های شهر ایذه به سایت دفع زباله راسفند شدند

- جان باختن یک کودک کار 15ساله دریک کارواش مهرستان براثر برق گرفتگی

- کشته و زخمی شدن 2کارگر در حادثه ریزش کانال استخر کشاورزی فردوس

- جان باختن یک کارگرحین کار در گنبدکاووس بر اثر انفجار گلوله های 40 میلیمتری

- قطع شدن چهاردست وپای یک کارگر وبه کما رفتن کارگری دیگر درقم براثر برق گرفتگی

*تجمع اعتراضی مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم نسبت به بلاتکلیفی شغلی درمسیر ریلی تهران - اهواز در اندیمشک

ظهر روز چهارشنبه 12تیرماه، مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی+ دست به تجمع درمسیر ریلی تهران - اهواز در اندیمشک (در محدوده ریلی اداره راه آهن زاگرس)زدند وبمدت 45 دقیقه مانع تردد قطار مسافری شدند.

C:\Users\Kevin\AppData\Local\Temp\OICE_EF28A1C5-AA29-4986-9888-BBAF433E1B8D.0\msohtmlclip1\01\clip_image001.jpg

مدیرکل راه آهن جنوب درباره تجمع ظهر روزچهارشنبه مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم شاغل در مسیر ریلی تهران- مشهد و ساکن در اندیمشک بر روی نقطه‌ای از خط آهن تهران - اهواز واقع در شهرستان اندیمشک،به خبرنگار رسانه ای گفت: پیش از این تعداد 2 رام قطار تهران- اهواز- تهران از سوی شرکت مسافربری مهتاب در مسیر جنوب فعالیت می‌کردند که بعد از آغاز فعالیت قطارهای فدک و پرستو، قطارهای این شرکت در دیگر مسیرهای ریلی شروع به تردد کردند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از قطارهای با کیفیت و استاندارد مانند فدک و پرستو همواره خواسته مردم استان خوزستان و نیز مسئولان بوده است، گفت: با توجه به این موضوع قطارهای شرکت مهتاب در مسیر تهران - مشهد توسط همان نیروها بکار گرفته شد.

مدیرکل راه آهن جنوب ادامه داد: این نیروها که نزدیک به 70 نفر هستند اغلب در شهرستان اندیمشک سکونت دارند که خواستار سیر در همان مسیر ریلی تهران- اهواز هستند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ فردی از این نیروها که شامل مهمانداران، ترمزبان و دیگر نیروهای فنی است برای بررسی و پیگیری خواسته‌هایشان به این اداره کل مراجعه‌ای نداشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مدیرعامل شرکت مهتاب اعلام کرده که هیچکدام یک از نیروها اخراج نشده اند، یادآور شد: همچنین حقوق این نیروها بدون تأخیر به آنها پرداخت شده است و مطالبات عقب مانده‌ای ندارند.

وی همچنین بیان داشت: بازگشت این نیروها به مسیر ریلی تهران - اهواز نیاز به پیگیری و بررسی دارد که به همین خاطر از مدیرعامل شرکت مهتاب درخواست شده به استان خوزستان سفر کند تا با هماهنگی‌هایی که با شرکت راه آهن کشور خواهیم داشت در این خصوص مذاکراتی صورت بگیرد.

مدیرکل راه آهن جنوب تصریح کرد: تحقق خواسته این نیروها امری سخت و زمان بر است با این وجود در تلاش هستیم که مشکلشان با برنامه ریزی، رفع شود ولی آنچه که اهمیت دارد بیکار نشدن این افراد است.

+ تجمع اعتراضی مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم نسبت به نداشتن امنیت شغلی وبرای بازگشت بکار همکاران اخراجیشان مقابل ایستگاه راه آهن اندیمشک

روز دوشنبه 10تیرماه، مهمانداران شرکت حمل و نقل ریلی مهتاب سیر جم برای به نمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وبرای بازگشت بکار 6 همکار اخراجیشان دست به تجمع مقابل ایستگاه راه آهن اندیمشک (مرکز ناحیه راه آهن زاگرس) زدند.

بنابه گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی، شرکت مهتاب سیر جم بدنبال خارج شدن رام های قطارخوزستان قصد اخراج 57نفر از کارگران بخش های مختلفش با میانگین سابقه کاری 17ساله را داردواخیرا 6نفرشان منجمله دومهماندارو4نفرازکارگران بخش فنی اندیمشک را اخراج کرده است.

بنابهمین گزارشات،این شرکت حمل و نقل ریلی قصد انتقال تعدادی دیگراز کارگرانش را به خطوط ریلی دیگرمنجمله تهران را با هزینه شخصی خودشان دارد.تجمع کنندگان ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت خانوادگیشان پس ازانتقال به افتادن هزینه انتقال بدوششان هم اعتراض دارند.

*تجمع اعتراضی رانندگان استیجاری مجتمع نیشکر هفت‌تپه نسبت به عدم پرداخت 4 ماه مطالبات مقابل ساختمان اداره کشاورزی

روز چهارشنبه 12تیر،جمعی از رانندگان استیجاری مجتمع نیشکر هفت‌تپه برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه مطالباتشان دست به تجمع مقابل ساختمان اداره کشاورزی زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،صبح روز 12تیرماه بیش از 50 نفر از رانندگان ماشین های استیجاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه که مسئولیت جابجایی کارگران و برخی مدیران را در بین مزارع کشاورزی بر عهده دارند در اعتراض به4 ماه مطالبات پرداخت نشده مقابل ساختمان اداره کشاورزی دست به اعتراض زدند.

در همین رابطه، یکی از کارگران راننده گفت: ما بصورت مستقیم با کارفرما قرارداد کار داریم.

او با بیان اینکه طبق قرار داد مدیریت شرکت باید هر ماهه مطالبات مزدی ما را به همراه اجاره بهای خودروها پرداخت کند، افزود: رانندگان استیجاری که قالبا وانت بار هستند روزانه 8 تا 12 ساعت در شرایط سخت در مزارع به ازای دریافت 8500 تومان در هر ساعت کار می کنند .این در حالیست که راننده‌های این خودروها فاقد دستمزد هستند و آنچه کارفرما پرداخت می‌کند فقط اجاره ‌بهای خودروهاست که آن هم با تاخیر و به صورت حداقلی پرداخت می‌شود.

*تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم همسان سازی حقوق و ضعف خدمات درمانی مقابل صندوق بازنشستگی کشوری

روز چهارشنبه 12تیر،جمعی از بازنشستگان کشوری دراعتراض به عدم همسان سازی حقوق و ضعف خدمات درمانی دست به تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: خواسته اصلی ما ارتقای معیشت و اجرای همترازی حقوق بازنشستگان با شاغلان است. در مرحله بعد ما خواستار بهبود کیفیت خدمات درمانی هستیم. نمی‌خواهیم هر ماه هزینه اضافی برای بیمه تکمیلی بپردازیم و خدمات مکفی دریافت نکنیم.

این بازنشستگان می‌گویند: اگر قانون مدیریت خدمات کشوری، کامل اجرا شود، مشکلات ما حل می‌شود.

*اعتراض کارگران کارخانه زَر فنر گلپایگان نسبت به پایمال شدن حقوقشان

کارگران کارخانه زَر فنر گلپایگان اعتراضشان را نسبت به پایمال شدن حقوقشان منجمله قراردادهای فاقد تاریخ، عدم پرداخت سختی کار، لغو قرارداد با شرکت زرفنر و قرار گرفتن تحت پوشش نیروی یک پیمانکار، عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل رسانه ای کردند.

یکی از کارگران این واحد تولید کننده قطعات فنری سیستم تعلیق خودروهای سواری شامل فنر لول، میل موجگیر، تورشن بار، میل کششی، یوبولت برای گروه سایپا و وابسته به شركت فنرسازي زربه خبرنگار رسانه ای گفت:در این شرکت امنیت شغلی نداریم، به کار ما سختی کار تعلق می‌گیرد، وحقمان را پرداخت نمی‌کنند و باید برای ما طبقه‌بندی مشاغل اجرا شود که این اتفاق نیفتاده است. می‌خواهند نیروهای قراردادی را تحت پوشش پیمانکار قرار دهند تا بتوانند آرام آرام اخراجمان کنند در حالی که سابقه کار کارگران اغلب بالای 10 سال است.

وی ادامه داد: مرخصی‌ها محدود شده است ضمن اینکه روزهای تعطیل در این شرکت کار کرده‌ایم، روزی 18 ساعت هم کار کرده‌ایم و هرچه گفته‌اند را انجام داده‌ایم، اما حاضر نیستند صحبت‌های ما را بشنوند تا متوجه شوند درد ما چه چیزی است.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه گفت: برخی از دستگاه‌های این شرکت فرسوده است، اما به اپراتور فشار می‌گذارند که آمار تولید را باید بالا ببرید در حالی که دستگاه‌ها فرسوده است و امکان چنین چیزی وجود ندارد. اگر نیروهای قراردادی تحت پوشش پیمانکار قرار بگیرند علاوه بر اینکه ممکن است تمام روزهای ماه بر سرکار نباشیم حدود 400 الی 500 هزار تومان نیز از حقوق و مزایایمان کم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت زَر گلپایگان زیر مجموعه زَر تهران است، وقتی مدیرعامل زَر تهران به گلپایگان آمد درخواست کردیم که مزایایی که به کارگران زَر تهران می‌دهند را به کارگران گلپایگان هم پرداخت کنند، اما به ما گفتند کارگران گلپایگان با کارگران تهران فرق می‌کنند، حال سؤال ما این است که چه فرقی می‌کند؟

این کارگر شرکت فنرسازی زر گلپایگان افزود: اضافه کاری‌هایمان از 120 ساعت به 15 ساعت کاهش پیدا کرده است در حالی که کارگران این شرکت هیچ‌کدام با کار کردن مشکلی ندارند. گاهی پیش می‌آید که کارگران ساعت 3 بامداد با موتور به خانه خود می‌روند، حال اگر در آن ساعت شب و با خستگی که کارگر دارد اگر برای وی اتفاقی رخ دهد چه کسی پاسخگو خواهد بود.

وی افزود: شرکت، امسال طبق قانون کار 40 درصد به حقوق پایه ما اضافه کرد، اما در عوض اضافه‌کاری‌هایمان را کم کردند. وقتی نیروهای این شرکت زیر نظر پیمانکار قرار بگیرند و تعداد نیروهای قراردادی از 50 نفر کمتر شود طبقه‌بندی مشاغل و سختی کار به ما تعلق نخواهد گرفت و اینکه نیروی قراردادی زیر نظر پیمانکار برود یک نوع دور زدن قانون است.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه با بیان اینکه معلوم نیست مدیر شرکت زَر فنر بازنشسته است یا خیر؟ گفت: از سال 95 که نیروی شرکتی جذب کردند دیگر نیرویی گرفته نشد و تمام کارگران را به صورت پیمانکاری جذب کردند و از آن روزی که ایشان مدیریت این شرکت را برعهده گرفته مزایای ما به حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، ضمن اینکه قول اجرای طبقه‌بندی مشاغل را به ما داد اما اجرا نکرد.

این کارگر کارخانه فنرسازی زر گلپایگان با بیان اینکه بیمه تکمیلی ما قطع شده است، یادآور شد: در حالی که قانون کار این نیست اما 18 ساعت دلسوزانه پای کوره کار کردیم، ولی مدیر شرکت اصلاً نمی‌آید صحبت‌های ما را گوش کند چه برسد به اینکه حتی یکی از آن‌ها را عملی کند و فقط حرف خود را می‌زند.

وی تصریح کرد: قراردادهایمان یک تا سه ماهه است، اصلاً هرجوری دلشان بخواهد در قراردادهایمان اعمال می‌کنند، مهر و امضای کارفرما وجود ندارد و فقط کارگران امضا می‌کنند، ضمن اینکه قراردادها نیز بدون تاریخ است.

این کارگر گفت: سال 96 وارد این شرکت شدم، ماه اول حقوق، بیمه، سنوات و عیدی نداشتم. در فروردین 97 اجازه ندادند وارد شرکت شوم و گفتند اگر خواستیم تماس می‌گیریم، نمی‌دانستم بیکار هستم یا کار دارم. به امید حقوق این شرکت ازدواج کردم و وام گرفتم.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه اظهار کرد: اگر اعتراضی کنیم پیمانکار قرارداد یک ماهه جلوی ما می‌گذارد و تعهد می‌گیرد که آمار تولید را افزایش دهیم. وقتی وارد این شرکت شدم 23 سال سن داشتم اکنون بعد از ده سال و با 33 سال سن دیگر در چه جایی می‌توانم به عنوان نیروی کار جذب شوم.

وی گفت: یک دستگاه مگر چقدر ظرفیت دارد که می‌گویند آمار تولید باید افزایش یابد، این حرف مثل این است که بگویند با انگشت زمین را بِکنیم، مگر می‌شود! در این شرکت هر سه ماه یک‌بار تعدیل نیرو انجام می‌شود و نیروهای قراردادی به پیمانکاری تبدیل می‌شود. تعهد و قراردادی جلوی کارگر می‌گذارند و کارگر را تحت فشار قرار می‌دهند و کارگر هم به ناچار مجبور به امضا کردن است، اگر امضا نکنیم اخراج می‌شویم و اگر امضا کنیم پیمانکاری می‌شویم.

این کارگر شرکت فنرسازی زر گلپایگان بابیان اینکه خط تولید کارخانه اکنون دو روز است که نیمه فعال است، ادامه داد: بین کارگران این شرکت دو دستگی ایجاد کردند. به مناسبت روز زن به کارگران خانم هدیه دادند و روز مرد به کارگران آقا هدیه‌ای ندادند. یک شب در ماه رمضان مراسم افطاری گرفتند که کارگران خانم با خانواده دعوت بودند، اما کارگران آقا باید بدون خانواده در این مراسم شرکت می‌کردند، این‌گونه رفتارها شایسته نیست.

کارگر دیگر این شرکت که زیر نظر پیمانکار کار می‌کند تصریح کرد: سال گذشته دو ماه بیکار بودم و زندگی خود را به سختی می‌گذراندم.

*اطلاعیه کمیته دفاع از محمد حبیبی پیرامون گزارش آخرین وضعیت پزشکی این معلم دربند

هموطنان عزیز

معلمان شریف ایران

انتشار گزارش آخرین وضعیت پزشکی محمد حبیبی موجب نگرانی تعدادی از هموطنان گردید ما با موجی از ابراز احساسات و تماس ها روبرو بودیم که هم وطنان بخاطر بازتاب عدم درمان و عدم تقبل هزینه درمان توسط سازمان زندان اعلام نگرانی و تعدادی از معلمان برای پراخت هزینه درمان اعلام آمادگی نمودند.

کمیته دفاع از محمد حبیبی ضمن سپاس و قدردانی از ابراز محبت همکاران و هموطنان عزیز توضیحات زیر را برای رفع نگرانی و شفافیت ارایه می نماید.

1.ضمن قدردانی از همه، از آنجایی که آقای حبیبی عضو تشکیلات صنفی و عضو هیات مدیره کانون تهران است و شورای هماهنگی و کانون تهران بارها آمادگی خود برای کمک به معلمان زندانی و آقای حبیبی را اعلام نموده اند در صورت نیاز به کمک مالی ایشان از تشکیلات صنفی درخواست کمک خواهند نمود. با تمام گرفتاری و مشکلات مالی که امروز مردم با آن دست به گریبان هستند خوشبختانه خانواده آقای حبیبی می تواند هزینه جراحی وی را پرداخت نماید. علت انصراف از درمان توسط محمد حبیبی در آبان ماه 97 بخاطر تخلف آشکار سازمان زندان ها در نپرداختن هزینه توسط مسئولان زندان بود محمد حبیبی به یک روند ناعادلانه معترض است که حق دسترسی به درمان زندانیان را به داشتن پول مشروط کرده است.

2.روز یکشنبه پزشکان ضعف بینایی را ناشی از خشکی چشم تشخیص داده و پس از تجویز دارو و تعویض شیشه عینک وی را به زندان برگرداندند حال عمومی آقای حبیبی خوب است.

3.وجود تومور دست چپ این معلم زندانی به قبل از زندان بر می گردد این تومور سرطانی و خطرناک نیست و جای نگرانی ندارد اما از آنجایی که در طول زندان رشد داشته است پزشکان معالج خروج تومور و پاتولوژی را تجویز نموده اند.

4.محمد حبیبی در طول این 15 ماه حبس تنها سه بار به بیمارستان خارج از زندان اعزام شده است بار اول از زندان تهران بزرگ که درمان ناقص ماند . بار دوم از اوین که بخاطر تومور دست بود و درمان متوقف شد و بار سوم که بخاطر ضعف بینایی چشم بود و معاینه شدند.

هر نوع ادعای مسئولان مبنی بر اعزام و رسیدگی پزشکی خارج از این سه نوبت ادعای کذب است. کمیته دفاع از محمد حبیبی تاکید می کند دسترسی به درمان رایگان و مناسب حق هر زندانی با هر اتهام است و یادآوری می کند فرهنگیان وضعیت معلمان زندانی را با دقت زیر نظر داشته و سازمان زندان ها را مسئول جان و سلامت زندانیان سیاسی می دانند و نسبت به هر نوع کم کاری به مسئولان هشدار می دهد لذا ضروری است هر چه سریعتر شرایط مرخصی و درمان این معلم زندانی فراهم گردد.

کمیته دفاع از محمد حبیبی

١١ تیر ٩٨

*جلسه دادگاه اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی برگزار گردید

اولین جلسه دادگاه هفت نفر از اعضا و هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی که در جریان تحصن معلمان در مهر و آبان سال گذشته دستگیر شده بودند؛ صبح روز سه شنبه ۱۱ تیرماه در شعبه ۱۰۲ کیفری دادگستری شهرستان بجنورد برگزار شد.

کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*دست کم 20کارگر پتروشیمی بندرامام اخراج شدند

دستکم 20 کارگر شاغل در پتروشیمی بندرامام‌ واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر از 20 روز پیش از ورود به این‌مجتمع صنعتی منع شده اند.

یکی‌‌ازاین کارگران بهخبرنگار یک رسانه محلی گفت: همه ما نیروهای بومی هستیم که در این شرایط سخت اقتصادی توان اداره زندگی را نداریم.

او با اعلام اینکه قصد تجمع مقابل فرمانداری و این پتروشیمی را داشته‌ایم،افزود: از سوی شرکت به ما اعلام شده مجوز ورود ما نیاز به تائید برخی مدیران داشته که متاسفانه تا کنون هیچ‌کدام از وعده‌های آنها محقق نشده و همچنان اجازه بازگشت به محل کار به ما داده نمی‌شود.

*عدم پرداخت 4 ماه حقوق 300 کارگر مجتمع گسترش فولاد تبریز

4 ماه حقوق 300 کارگر مجتمع گسترش فولاد تبریزپرداخت نشده است.

به گزارش 10تیر یک منبع خبری محلی،یکی از این کارگران عنوان کرد: از اسفند ماه سال گذشته حقوق نگرفته‌ایم و کسی هم جوابی به ما نمی‌دهد، ما در بخش تولید کار می‌کنیم و زمانی نبود تولید را دلیل عدم پرداخت حقوق عنوان می‌کردند اما امروز که تولید داریم نمی‌دانم چرا حقوق نمی‌گیریم.

وی ادامه داد: مگر می‌شود به بچه‌هایمان بگوییم مریض نشوید و یا دلتان میوه نخواهد چون ما حقوق نگرفتیم؟ خودتان فرض کنید که چهار ماه بدون دریافت حقوق چطور می‌شود زندگی کرد؟

وی افزود: نزدیک به 300نفر هستیم که از اسفند گذشته حقوق نگرفته‌ایم، خیلی‌ها از ترس بیکاری و اخراج حرفی نمی‌زنند البته شاید در مرام مدیران هم بحث اخراج و تنبیه نباشد اما بدون حقوق زندگی امکان پذیر نیست چون ما در آمد دیگری نداریم.

زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری گسترش فولاد تبریز:

کارخانجات گروه صنعتی درپاد تبریز (تولید کننده انواع میلگرد و پروفیل)

گروه کارخانجات یاقوت صنعت تبریز (تولید کننده انواع سازه های فلزی سنگین و سبک و جرثقیل سقفی)

شرکت فروآلیاژ شهریار پارسا

مجتمع فولاد صائب تبریز ( تولید کننده انواع محصولات فولادی)

*برای چهارمین روز متوالی،اهالی روستاهای راسفند و نوترکی با بستن جاده مانع از انتقال زباله‌های شهر ایذه به سایت دفع زباله راسفند شدند

روزچهارشنبه 12تیر برای چهارمین روز متوالی، اهالی روستاهای راسفند و نوترکی با بستن جاده مانع از انتقال زباله‌های شهر ایذه به سایت دفع زباله راسفند شدند.

سرپرست شهرداری ایذه به خبرنگار رسانه ای گفت: از حدود چهار روز پیش اهالی روستاهای راسفند و نوترکی، از انتقال زباله‌های شهر ایذه به سایت دفع زباله راسفند ممانعت کرده بودند که این امر موجب انباشت زباله در سطح این شهر شده بود.

وی افزود: چندین جلسه بین مسئولان شهرستان واهالی این روستاها برای ساماندهی این موضوع برگزار شد اما نتیجه بخش نبود و مردم با دفع زباله در این محل مخالفت کردند.

سرپرست شهرداری ایذه از دفع زباله در محل کوره‌های حاشیه قبرستان روضه‌الزهرای ایذه خبر داد و گفت: مقرر شده تا اخذ تصمیمات جدید برای ساماندهی مدیریت پسماند شهرستان، زباله‌های ایذه در این نقطه تخلیه شود.

وی ادامه داد: از سه شنبه شب پیمانکار به صورت شبانه روزی و با تمام امکانات و نیرو در حال جمع‌آوری زباله‌ها هستند و انتظار می‌رود تا امشب تمام زباله‌های سطح شهر جمع‌آوری و به مکان مورد نظر منتقل شود.

*جان باختن یک کودک کار 15ساله دریک کارواش مهرستان براثر برق گرفتگی

روز سه شنبه 11تیر، یک کودک کار 15ساله دریک کارواش شهرستان مهرستان در استان سیستان و بلوچستان براثر برق گرفتگی جانش را ازدست داد.

*کشته و زخمی شدن 2کارگر در حادثه ریزش کانال استخر کشاورزی فردوس

روز چهارشنبه 12تیر،2کارگر حین کار حفاری کانال استخر کشاورزی در حاشیه میدان گلشن فردوس به عمق هشت متری زمین سقوط کردندو یکی از کارگران در دم جان باخت وکارگر دیگر به بیمارستان منتقل شد.

*جان باختن یک کارگرحین کار در گنبدکاووس بر اثر انفجار گلوله های 40 میلیمتری

درحین تخریب مغازه ، بر اثر انفجاردو گلوله 40 میلیمتری یک کارگر وپسر صاحب مغازه جانشان را ازدست دادند.

براساس گزارش رسانه ای شده،سه نفر از جمله پسر صاحب مغازه در حال تخریب مغازه بودند که شی به زمین می افتد و ضربه ای که فرزند صاحب مغازه به خاطر کنجکاوی به شی می زند موجب انفجار می شود.

با بررسی های انجام شده دو عدد پوکه 40 میلیمتری قدیمی در محل کشف شد که در سقف مغازه باقی مانده و براثر تخریب و ضربه عمل کرد.

*قطع شدن چهاردست وپای یک کارگر وبه کما رفتن کارگری دیگر درقم براثر برق گرفتگی

2کارگرساختمانی حین در قم دچار برق گرفتگی شدند وچهار دست و پای یک کارگرقطع شد ویک کارگر دیگر هم به کما رفت.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 12تیر،اخیرا یک کارگر ساختمانی آرماتوربند در قم، در حال کار بوده که به علت گیر کردن سیم برق به میلگرد، چهار دست و پای او از ناحیه زانو و آرنج، قطع شده است و کارگر دیگر هم به حالت کما رفته است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 11 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- ادامه اعتراضات آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت ،وعده های توخالی وبرخوردهای قهری مسئولان نهضت سواد آموزی با تجمع مقابل سازمان اداری استخدامی کشور

- اعتصاب وتجمعات کارگران فضای سبز شاهین‌شهر مقابل فرمانداری شهرستان شاهین‌شهر و میمه دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق پس از واگذاری به بخش خصوصی

- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری سرفاریاب دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری آقاجاری نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق وحق بیمه

- اعتصاب کارگران اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق و3ماه حق بیمه

- تجمع اعتراضی دستفروشان خیابان ولیعصرنسبت به مسدود کردن ممر درآمدشان مقابل شهرداری ناحیه 1 منطقه 11

- اتهامات وارده به علی نجاتی محکوم است!

- پروین محمدی به دادگاه احضار شد

- دیدار جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالین کارگری با خانواده آنیشا اسداللهی

- جلسه دادگاه تجدیدنظر پریسا رفیعی و پدرام پذیره برگزار نشد!

- اعتراض پرستاران نسبت به کار رایگان در طرح ملی پایش فشار خون

- تمدید نشدن دفترچه‌ خدمات درمانی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بدلیل عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما

- وعده پرداخت حقوق معوقه کارگران کارخانه قند فسا بدنبال راهپیمایی وتجمع اعتراضیشان

- یک کارگر معدن سنگ آهن سنگان بر اثر سقوط قطعه صنعتی بررویش در دم جان باخت

*ادامه اعتراضات آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت ،وعده های توخالی وبرخوردهای قهری مسئولان نهضت سواد آموزی با تجمع مقابل سازمان اداری استخدامی کشور

روز سه شنبه 11تیر،جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی کشوردرادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت، وعده های توخالی وبرخوردهای قهری مسئولان نهضت سواد آموزی برای باری دیگر راهی تهران شدند و دست به تجمع مقابل سازمان اداری استخدامی کشورزدند.

به معلمانی که مقابل سازمان اداری استخدامی تجمع کرده‌اند پیشنهاد صحبت با، ولی الله قنبری معاون فعلی بخش آمار و تامین نیروی انسانی داده‌اند که آن‌ها نپذیرفته‌اند. برخی از این معلمان به دلیل ترس از برخورد قهری، از ورود به خود سازمان هم پرهیز کرده‌اند.

یکی از تجمع کنندگان: مسئولان نهضت سواد آموزی با ما برخورد‌های قهری انجام می‌دهند و در جواب تجمع و اعتراض ما، یا به معلمان کلاس نمی‌دهند یا کلاس‌هایشان را کنسل می‌کنند.

C:\Users\Kevin\AppData\Local\Temp\OICE_EF28A1C5-AA29-4986-9888-BBAF433E1B8D.0\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg

یکی از تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت: ما معلمان بار‌ها و بار‌ها از شهرستان‌های مختلف و با سختی فراوان به تهران می‌آییم تا مسئولان به مشکلات ما رسیدگی کنند. ما خواهان این هستیم تا قانون تجمیع در رابطه با معلمان نهضت سواد آموزی هم اجرایی شود.

اوافزود: اکنون در استان اصفهان 3300نفر کمبود نیروی معلم وجود دارد. حدود سه ماه قبل اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اعلام کرد با کمبود 16 هزار نیروی معلم مواجه هستیم، اما چند روز قبل در جلسه مجمع نمانیدگان اصفهان، خبر دادند که توانسته‌اند این آمار را کاهش دهند و با بکارگیری نیرو‌های بازنشسته و مربیان خدمات آموزشی این کمبود را به 3 هزار نیرو برسانند. خب اکنون بر چه اساس از میان این 3300نفری که مشمول این قانون هستند، جذب نیرو نمی‌کنند؟

این معلم معترض ادامه داد: بیش از2 سال است که با تجمع‌هایی که در مکان‌های مختلفی از جمله وزارت آموزش و پرورش، مجلس، نهضت سواد آموزی و ... داشتیم خواهان رسیدگی به شرایطی که برای ما ایجاد شده، هستیم. مجلس می‌گوید قانون آن را تصویب کرده‌ایم و توپ اکنون در زمین دولت است. ما برای اینکه دولت این قانون را اجرایی نمی‌کند به کمیسیون اصل 90 هم شکایت کرده‌ایم، اما هیچ جوابی به ما داده نشد.

وی همچنین گفت: مسئولان نهضت سواد آموزی با ما برخورد‌های قهری انجام می‌دهند و در جواب تجمع و اعتراض ما، یا به معلمان کلاس نمی‌دهند یا کلاس‌هایشان را کنسل می‌کنند. هر زمان هم که مقابل وزارتخانه تجمع کردیم ما را به داخل نمازخانه بردند و با وعده‌های تهی ما را آرام کردند. واقعا برای نظام آموزشی کشورمان متاسفیم که مسئولان آن با وعده‌های خیالی، هیچ اقدام عملی برای معلمان و آموزش دهندگان انجام نمی‌دهند.

نماینده معلمان معترض نهضت سوادآموزی گفت: سازمان تمایلی به تبدیل وضعیت نیروهایش ندارد زیرا در صورت تبدیل وضعیت با کمبود نیرو مواجه می‌شود بنابراین آمار و ارقام نیروها را به صورت صحیح اعلام نمی‌کنند. در سازمان امور استخدامی اعلام کردند آقای دهقانی یا جمالی با تجمع کنندگان صحبت می‌کنند، اما هر بار جز وعده‌های پوچ چیزی عاید ما نشد.

اوافزود: دو هفته قبل با آقای جمالی معاون تامین نیروی انسانی سازمان امور استخدامی صحبت کردیم، اما اکنون به مسئولان حراست اعلام کرده به ما بگویند که من یادم نمی‌آید با کسی صحبتی کرده باشم. مگر می‌شود فردی با 3 نفر و به مدت 2 ساعت صحبت کرده باشد، اما یادش رفته باشد؟ ما اکنون فقط صحبت با آقای انصاری رئیس سازمان استخدامی را می‌پذیریم و می‌خواهیم شرایط مارا مشخص کند، آیا ما تبدیل وضعیت می‌شویم یا نه؟ باید به ما جواب درستی بدهند تا حداقل ما فکری به حال زندگی‌مان بکنیم.

یکی از معترضان نیز گفت: آنها حتی حاضر به گفتگو با سرپرست وزارت آموزش و پروش هم نیستند زیرا ممکن است فرد دیگری به عنوان وزیر انتخاب شود و وعده‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود، بی نتیجه بماند.

وی افزود:معلمان بین پاس‌کاری‌های دولت، مجلس، وزارت آموزش و پرورش و سازمان استخدامی هستند و هیچ یک پاسخگوی وضعیتشان نیست؛وزارتخانه می‌گوید باید سازمان استخدامی به ما کد بدهد تا بتوانیم شما را به عنوان نیروی حق التدریس جذب کنیم، زمانی که به سازمان استخدامی می‌رویم می‌گویند دست ما نیست و خود وزارتخانه باید به ما درخواست کد بدهد!

یکی دیگر از معلمان معترض گفت: در ماه رمضان یک جلسه یک ساعته با آقای جمالی داشتیم که در آن زمان رئیس امور آمار و تأمین نیروی انسانی سازمان اداری استخدامی بود، اما باز هم بی‌نتیجه بود. به ما قول پیگیری دادند، اما هنوز خبری نشده است. تا آخر تیر ماه برای جذب فرصت داریم و هنوز هم به وعده‌هایی که داده‌اند عمل نکردند.

گفته می‌شود به معلمانی که مقابل سازمان اداری استخدامی تجمع کرده‌اند پیشنهاد صحبت با، ولی الله قنبری معاون فعلی بخش آمار و تامین نیروی انسانی داده‌اند که آن‌ها نپذیرفته‌اند. برخی از این معلمان به دلیل ترس از برخورد قهری، از ورود به خود سازمان هم پرهیز کرده‌اند.

قابل یادآوری است که، براساس اصلاحیه تبصره 10 ماده 17 تعیین تکلیف معلمان استخدامی، حق التدریسی‌ها و معلمان سواد آموزی، آموزش دهندگانی که تا پایان سال 91 با سازمان نهضت سواد آموزی همکاری داشتند، پس از لازم الاجرا شدن این قانون که در تاریخ 31شهریور ماه سال 96 تصویب و لازم الاجرا و به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد، باید به صورت حق التدریس در وزارت آموزش و پرورش جذب می‌شدند. اما این مسئله به دلایل مختلفی اعم از تعریف نشدن واژه تجمیع در این قانون کماکان در وضعیت معلق قرار دارد.

*اعتصاب وتجمعات کارگران فضای سبز شاهین‌شهر مقابل فرمانداری شهرستان شاهین‌شهر و میمه دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق پس از واگذاری به بخش خصوصی

از روز چهارم تیرماه 98،کارگران فضای سبز شاهین‌شهر دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق پس از واگذاری به بخش خصوصی دست از کارکشیدند و روزهای چهارم،پنجم وششم تیرماه، مقابل فرمانداری شهرستان شاهین‌شهر و میمه تجمعاتی برپاداشتند.

کارگران فضای سبز شاهین‌شهر امروز11تیرماه بدنبال دخالت اداره کار و وعده امنیت شغلی وعدم کاهش حقوق به اعتصابشان خاتمه دادند وبرسرکارشان بازگشتند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 11تیر،تعدادی از کارگران فضای سبز شاهین‌شهر در اعتراض به آنچه لغو قرارداد با شرکت پسماند و بازیافت شاهین‌شهر و واگذاری به بخش خصوصی و پیمانکار اعلام می‌کردند، از روز 5 شنبه گذشته مقابل فرمانداری تجمع می‌کنند. این کارگران از حذف ردیف‌های حقوق خود در قرارداد پیشنهادی شرکت پیمانکار و کاهش حدود یک میلیون تومانی حقوق خود نسبت به سال قبل گلایه دارند.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین‌شهر و میمه در خصوص تجمع کارگران شرکت مدیریت پسماند، گفت: تجمع در روزهای چهارم، پنجم و ششم تیر بوده است، شرکت مدیریت پسماند متعلق به شهرداری‌های شاهین‌شهر و میمه، خمینی‌شهر و برخوار است که چند سال قبل مقرر شد هر کدام بر اساس پولی که دادند یک شرکت واحد به نام شرکت مدیریت پسماند شهرداری‌های شاهین‌شهر، میمه، خمینی‌شهر و برخوار تشکیل دهند که شهرداری شاهین‌شهر 41 درصد از سهم این شرکت را دارد.

وی افزود: اساس‌نامه‌ای که این شرکت داشته است در ابتدا در مورد بازیافت زباله و تفکیک آن و پردازش زباله بوده است و اما بعد اساس‌نامه را تغییر دادند و روی بحث تأمین نیروی انسانی و فضای سبز تمرکز کردند. اخیراً سازمان بازرسی کل کشور- شعبه اصفهان با توجه به بازدید از شهرداری شاهین‌شهر این ایراد را مطرح کرده که شرکت مدیریت پسماند فقط باید در زمینه پسماند کار کند و نباید در خصوص نیروی انسانی و فضای سبز فعالیت کند.

وی ادامه داد: ایراد دیگری که سازمان بازرسی گرفته این است که شهرداری شاهین‌شهر هر سال بر اساس تورم، حقوق کارگران را افزایش می‌داده که کار درستی نبوده است و باید شهرداری مناقصه انجام دهد و بخش‌هایی را که دارد بر اساس مناقصه به شرکت‌ها واگذار کند.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شاهین شهر و میمه، گفت: طبق جلسات برگزار شده نظر فرماندار بر این بود که از سازمان بازرسی استعلام شود و این سازمان اگر ایرادی دارد بیان کند و سازمان بازرسی بر اساس نامه‌ای که به فرمانداری و شهرداری شاهین‌شهر فرستاد، اعلام کرد حتماً باید مناقصه انجام شود.

وی تصریح کرد: به هر حال هر شرکتی که در مناقصه برنده شود موظف است طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرا کرده و حقوق و مزایای کارگران را بر طبق قانون پرداخت کند. مثلاً کارگری که 10 سال سابقه دارد این‌گونه نیست که وقتی با این شرکت قرارداد ببندد صفر کیلومتر محسوب شود. چنین کارگری باید سابقه‌اش 11 سال محسوب شود و کل مزایای او نیز همین امسال پرداخت شود. اداره کار موظف شده است که بر این موارد نظارت دقیق کند تا حق کارگران ضایع نشود.

وی خاطرنشان کرد: بحث بیکاری این کارگران مطرح نیست و امروز سر کار خود برگشته‌اند. 200 کارگر در این بخش مشغول کار هستند که به آنان اطمینان خاطر داده شد امنیت شغلی‌شان پابرجاست و حقوق‌شان بر اساس سنوات‌شان پرداخت می‌شود.

*اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری سرفاریاب دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

روز سه شنبه 11تیرماه، کارگران شهرداری سرفاریاب شهری درشهرستان چرام استان کهگیلویه وبویراحمد،دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه دست از کارکشیدند ودر محوطه محل کارشان اجتماع کردند.

یکی از کارگران معترض به خبرنگار یک رسانه محلی گفت : هدف از این تجمع اعتراضی عدم پرداخت مطالبات خود از طرف شهرداری است.

وی گفت : حقوق به مدت چهارماه پرداخت نشده است ،بیمه کارکنان رسمی وکارگران واریز نشده است که حالا دفتر چه ها فاقد اعتبار است و هر کسی بیمار شود دفترچه وی مهر نمی خورد.

این معترض افزود : باتوجه به ناهماهنگی بین شهرداروامورمالی و اینگونه که پیگیری شده چندان امیدی به پرداخت این مطالبات نیست.

ایشان ادامه داد:این عدم ناهماهنگی هاباعث معوقات وهمچنین سردرگمی ارباب رجوع هابرای مطالبات شده است.

وی می گوید این معترضان خواستار ورود استانداروبازرسان به موضوع شده اند.

البته عده ای ازمعترضان می گویند شورانسبت به این مشکلات علی رغم اطلاع که دارندبی توجه هستند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری آقاجاری نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق وحق بیمه

روز دوشنبه 10تیرماه، کارگران شهرداری آقاجاری برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق وحق بیمه دست به تجمع مقابل ساختمان این شهرداری زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: از فروردین ماه سال جاری، مطالبات مزدی آنها به تاخیر افتاده و البته آنها بخشی از طلب خود را به صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند.

این کارگران افزودند علاوه برعدم پرداخت حدوی 3ماه حقوقشان،حق بیمه کارگران نیز به تامین اجتماعی بطور کامل پرداخت نشده است.

آنها گفتند: در منطقه‌ای نفت‌خیز و ثروتمند با شرایط سخت، مشغول خدمت‌رسانی به شهرورندان هستیم اما مسئولان شهری آقاجاری فکری به حال ما نمی‌کنند.

*اعتصاب کارگران اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق و3ماه حق بیمه

روز سه شنبه 11تیرماه، کارگران اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق و3ماه حق بیمه،دست از کار کشیدند.

یکی از کارگران اداره آب و فاضلاب شادگان به نمایندگی از 70کارگر معترض به خبرنگار رسانه ای گفت: بیش از پنج ماه است حقوق معوقه کارگران و دیگر کارکنان آبفای شادگان پرداخت نشده است.

وی افزود: پرداخت نکردن حقوق معوقه کارگران آب و فاضلاب شادگان موجب شده تا این کارگران برای گذران زندگی خانواده خود از دوستان و آشنایان پول قرض کنند.

یکی دیگر از کارگران معترض این اداره گفت: به دلیل واریز نشدن سه ماه حق بیمه، سازمان تامین اجتماعی دفترچه‌های درمانی کارکنان آب و فاضلاب شادگان را تمدید نمی‌کند و مراکز درمانی نیز حاضر به ارائه خدمات درمانی به این افراد نیستند.

این کارگر آبفای شادگان افزود: باتوجه به شرایط سخت محیط کار در گرمای طاقت فرسای بالای 50 درجه پرداخت به موقع حقوق حق قانونی کارکنان اداره آب و فاضلاب شادگان می‌باشد که این موضوع مورد بی توجهی مسئولان مربوطه قرار گرفته است.

یکی از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب شادگان نیزگفت: کارکنان پیمانکاری این اداره از بهمن ماه پارسال، کارکنان روزمزد از فروردین امسال و رانندگان خودروهای استیجاری 14 ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: وضعیت زندگی بسیار سخت است و تاکنون مسئولان پاسخ روشنی در خصوص پرداخت حقوق اعلام نکرده‌اند.

*تجمع اعتراضی دستفروشان خیابان ولیعصرنسبت به مسدود کردن ممر درآمدشان مقابل شهرداری ناحیه 1 منطقه 11

ظهر روز سه شنبه 11تیرماه،جمعی از دستفروشان خیابان ولیعصربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به مسدود کردن ممر درآمدشان دست به تجمع مقابل شهرداری ناحیه 1 منطقه 11زدند.

C:\Users\Kevin\AppData\Local\Temp\OICE_EF28A1C5-AA29-4986-9888-BBAF433E1B8D.0\msohtmlclip1\01\clip_image003.jpg

بنابه گزارش رسانه ای شده،جمعی از دستفروشان خیابان ولیعصر با استناد به ماده 3 قانون نظام صنفی (رسمیت بخشی واحدهای صنفی سیار) و مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون، ظهر امروز، سه شنبه 11 تیر 98 حوالی ساعت 11:30 تا 12:30، مقابل شهرداری ناحیه 1 منطقه 11 در اعتراض به ممنوعیت دو هفته‌ای بساط‌هایشان تجمع کردند.

بنابهمین گزارش، ممنوعیت کسب‌وکار دستفروشان خیابان ولیعصر از منطقه جمهوری تا زرتشت طی دو هفته گذشته باعث اعتراض دستفروشان این منطقه شد. این ممنوعیت که عامل جمع‌آوری حدود 3000 بساط شده، دستفروشان معترض را مقابل درب شهرداری ناحیه 1 منطقه 11 کشاند.

هفته گذشته دستفروشان این محدوده در نامه‌ای خطاب به شهردار و شورای شهر تهران+ خواهان بازنگری در طرح انضباط شهری شدند و در این نامه خواستند تا شغل دستفروشی به رسمیت شناخته شود.

اما نامه معترضان نتیجه‌ای درپی نداشته و وضعیت منع دستفروشی در خیابان ولیعصر، تغییر نکرد. از همین‌رو دستفروشان در تجمعی اعتراض خود را به مدیران شهری اعلام کردند و نمایندگان آن‌ها برای گفت‌وگو با شهرداری ناحیه، مسئولان شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل و شرکت شهربان به شهرداری رفتند.

دستفروشان در این تجمع، بنری همراه داشتند که با اشاره به ماده 3 قانون نظام صنفی (رسمیت بخشی واحدهای صنفی سیار) و مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و بی‌کانون، اعلام می‌کرد که «دستفروشی جرم نیست، شغل ماست»

+ نامه سرگشاده 170 دستفروش خیابان ولیعصر تهران دراعتراض به ازدست دادن ممر درآمدشان

170دستفروش خیابان ولیعصر تهران طی نامه ای سرگشاده خطاب به شورای شهرتهران اعتراضشان را نسبت به  طرح « انضباط شهری»که منجر به بیکاریشان شده است،رسانه ای کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 9تیر،دستفروشان محدوده ولیعصر تهران در نامه‌ای خطاب به شورای شهر، خواستار توقف طرح انضباط شهری و برخورد با دستفروشی شدند.

طرح « انضباط شهری» در محور خیابان ولیعصر تهران منجر به بیکاری دستفروشان این محدوده شده است. در این منطقه از شهر تهران صدها دستفروش از طریق بساط کردن کنار خیابان روزگار می‌گذرانند که 170 نفر از آنها در نامه‌ای به شورای شهر خواستار توقف طرح انضباط و توجه به معیشت خود شده‌اند.

در این نامه آمده است: جمعیت بین دو تا سه هزار دستفروش در این محدوده، برای تامین معیشت در شرایط رکود اقتصادی، بیکاری گسترده، تورم افسار گسیخته و تحریم‌های ظالمانه کمر همت بسته‌اند و به تلاش خود متکی هستند.

آنها عنوان کرده‌اند که در شرایط اقتصادی فعلی، اجرای طرح‌های ضربتی که به معیشت مردم لطمه می‌زند، به هیچ وجه صحیح نیست چراکه این طرح‌ها، گروه‌های مختلف فرودستان را از حق حیات محروم می‌سازد.

*اتهامات وارده به علی نجاتی محکوم است!

در پی تماس تلفنی قبلی از طرف دادگاه انقلاب تهران شعبه ۲۸، امروز سه شنبه ۱۱ تیر ماه ۹۸، علی نجاتی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در آن محل حضور پیدا کرد.

در ساعت ۱۰ صبح امروزسه شنبه ۱۱ تیر ماه، کیفرخواست این دادگاه به علی نجاتی ابلاغ شد.

اتهام در کیفر خواست عبارت هستند از ؛

۱-اجتماع وتبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور.

۲-اقدام علیه امنیت ملی کشور از طریق اقدام تبلیع علیه نظام.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه هر گونه پرونده سازی بر علیه علی نجاتی و دیگر کارگران را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به این پرونده سازی ها می باشد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

۱۱ تیر ماه ۹۸

*پروین محمدی به دادگاه احضار شد

امروز طی ابلاغیه ای که برای پروین محمدی ارسال شده است باید در روز دوم شهریور در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج حضور یابد.

علت حضور مندرج در ابلاغیه، رسیدگی به شکایت علیه پروین محمدی به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی قید گردیده است.

پروین محمدی نائب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ششم اردیبهشت به همراه تعداد دیگری از کارگران در پارک جهان نمای کرج دستگیر شد و بعد از پانزده روز بازداشت به قید کفالت موقتاً آزاد گردید.

برچسب اتهامات نخ نمای امنیتی از قبیل ” تبلیغ علیه نظام” به کارگران در راستای امنیتی کردن فعالیتهای صنفی کارگران صورت میگیرد تا با زندانی کردن این فعالین مانع از مطالبه گری و پیگیری خواست طبقاتی کارگران شوند.

پروین محمدی و هیچ یک از کارگران و مزدبگیرانی که برایشان پرونده های قضایی تشکیل شده است هیچ جرمی مرتکب نشده اند و تنها از حق خود و هم طبقه ای هایشان دفاع کرده اند.

کارگران ایران در مقابل فقر و فلاکت عمومی حاکم بر جامعه و استثماربرده وار ساکت نخواهند نشست و با زندانی کردن و صدور احکام قضایی نمیتوانند یک طبقه بزرگ اجتماعی را به انقیاد بکشانند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن محکوم کردن ادامه روند قضایی برای پروین محمدی خواستار لغو پیگرد قضایی علیه وی و دیگر کارگران دستگیرشده می باشد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- یازدهم تیر نود و هشت

*دیدار جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالین کارگری با خانواده آنیشا اسداللهی

آنیشا اسداللهی مدرس زبان انگلیسی است و در تجمع اعتراضی روز کارگر بازداشت و پس از سه روز با قرار کفالت آزاد شد. اما مجددا در روز ۲۸ خرداد ماموران وزارت اطلاعات وی را در راه برگشت از محل کار در خیابان بازداشت و پس از تفتیش منزل خودش و برادرش، لب تاب و برخی لوازم جانبی متعلق به برادر وی را ضبط می کنند. آنیشا در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی و ممنوع الملاقات و ممنوع التماس است. با پیگیری های خانواده اش پس از دوازده روز بازداشت روز گذشته فقط حدود چهار دقیقه تماس تلفنی با خانواده اش گرفته است و این نگرانی وجود دارد که وی تحت بازجویی های سخت و غیرمعمول باشد.

اکثر بازداشت شدگان روز کارگر با قرار وثیقه و کفالت آزاد شده اند. سه تن از فعالین کارگری بازداشت شده خانم ها عاطفه رنگریز،مرضیه امیری و ندا ناجی ۶۳ روز از بازداشت شان می گذرد و با وجود اینکه بازجویی شان پس از دو هفته اول بازداشت خاتمه یافته است دستگاه امنیتی و قضایی برای فشار و آزار و اذیت بیشتر بر آنان با آزادی شان با قرار کفالت و وثیقه موافقت نکرده است.

*جلسه دادگاه تجدیدنظر پریسا رفیعی و پدرام پذیره برگزار نشد!

جلسه دادگاه تجدیدنظر فعالان صنفی پریسا رفیعی و پدرام پذیره که طبق اطلاع قبلی، امروز قرار بر برگزاری آن بود، برگزار نگرديد. با وجود آنكه پيشتر، رسيدگي به تجديدنظرخواهي محكومين به حبس، قانونا مستلزم تشكيل جلسه رسيدگي در مرحله تجديدنظر بود، به نظر مي رسد بنا بر مجوزي از جانب رئیس قوه قضائیه، زین پس دادگاه هاي تجديدنظر مجازند به منظور تسريع در رسيدگي بدون تشكيل جلسه و صرفا با ملاحظه لوايح مبادرت به صدور حكم نمايند!

پدرام پذیره، دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران که در هنگام بازداشت نایب دبیر شورای صنفی مرکزی و دبیر شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه بود، مجموعا به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق در دادگاه بدوی محکوم شده است.

پریسا رفیعی، دانشجوی عکاسی دانشگاه تهران و فعال صنفی، به 7سال حبس تعزیری، 74ضربه شلاق، 2سال ممنوع‌الخروجی و 2سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی در دادگاه بدوی محکوم شده است.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*اعتراض پرستاران نسبت به کار رایگان در طرح ملی پایش فشار خون

جمعی از پرستاران اعتراضشان رانسبت به کار رایگان در طرح ملی پایش فشار خون رسانه ای کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ11تیر، جمعی از پرستاران با انتقاد از شیوه اجرا و بکارگیری پرستاران در طرح ملی پایش فشار خون مطرح کردند: اخیراً طرحی تحت عنوان طرح ملی پایش فشار خون با حضور داوطلبانه و برخی بیمارستانها به عنوان شیفتِ کاری پرستاران به اجرا درآمده است. با این حال این طرح بارِ سنگینی بر دوش پرستاران گذاشته است.

به گفته آنها، کمبود کادر پرستاری و عدم اجرای قانون ارتقای بهره‌وری خدمات پرستاری در سراسر کشور که بارها در اعتراضات و نامه‌های پرستاران مورد تأکید قرار گرفته است، سبب شده تا طرح ملی پایش فشار خون فشار کاری پرستاران برای انجام وظایف پرستارانِ داوطلب را دوچندان کند.

این درحالی است که پیش از این نیز کمبود کادر پرستاری فشار کاری زیادی را به پرستاران وارد می‌کند.

پرستاران می‌گویند: همه طرح‌های ملی دارای بودجه خاص خود هستند؛ با این‌حال پرستاران به صورت رایگان در این طرح‌ها شرکت می‌کنند.

طبق اظهارات آنان؛ کارِ بدون جبران خدمت بی‌عدالتی محض است و بر خلاف شعارهای مدیران پرستاری نه تنها باعث ارتقای جایگاه پرستاری نمی‌شود بلکه تصویر ارزان قیمت از پرستاری بدست می‌دهد. آنهم پرستارانی که بیشترین کار را انجام می‌دهند اما کمترین حقوق را دریافت می‌کنند.

*تمدید نشدن دفترچه‌ خدمات درمانی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بدلیل عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما

دفترچه‌های خدمات درمانی کارگران هفت‌تپه به علت عدم‌ پرداخت حق بیمه از سوی شرکت کشت‌ و‌ صنعت نیشکر هفت‌تپه تمدید نمی‌شود.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ11تیر، در حالی که کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه از مشکل تمدید نشدن دفترچه‌ بیمه‌های خود و اعضای خانواده‌هایشان خبر می‌دهند، رئیس اداره تامین اجتماعی هفت‌تپه می‌گوید: کارفرمای هفت تپه هنوز لیست بیمه‌ اردیبهشت ماه کارگران را ارسال نکرده است.

به گفته «فردین خسروی» طبق ضوابط و مقررات سازمان تامین اجتماعی در صورت عدم ارسال فهرست بیمه، امکان تایید دفترچه‌های بیمه کارگران وجود ندارد.

وی با بیان اینکه میزان بدهی‌های بیمه‌ای کارفرمای این مجتمع به سازمان تامین اجتماعی بیش از 400 میلیارد تومان برآورد می‌شود، در مورد تمدید نشدن دفترچه‌های کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه گفت: با توجه به شرایط خاصی که مجتمع نیشکر هفت تپه در استان دارد طبق دستور مسئولان ارشد استان و همکاری سازمان تامین اجتماعی قرار شد حق بیمه فروردین تا خرداد ماه کارگران این مجتمع با یک دهم مبلغ حق بیمه پرداخت شود با این حال کارفرمای هفت تپه از پرداخت این رقم کم هم کوتاهی کرده و تاکنون حق بیمه اردیبهشت ماه کارگران مجموعه خود را به تامین اجتماعی پرداخت نکرده است.

او با ذکر مثالی گفت: به عنوان نمونه اگر حق بیمه مجموعه هفت تپه 4 میلیارد تومان است قرار است یک دهم این مبلغ حدودا 400 میلیون تومان آن به تامین اجتماعی پرداخت شود.

او افزود: زمانی که اسامی افراد بیمه شده در موعد مقرر یعنی یک ماه زودتر به تامین اجتماعی ارسال نشود ثبت بیمه انجام نمی‌شود و سامانه جوابگو نیست و در نهایت بیمه شده را برای تمدید دفترچه درمانی آن شناسایی نخواهد کرد.

به گفته وی، در صورتی که کارفرمای مجتمع هفت تپه حق بیمه اردیبهشت ماه این کارگران را به تامین اجتماعی بپردازد دفترچه‌های درمانی آنها سریعا تمدید خواهد شد.

*وعده پرداخت حقوق معوقه کارگران کارخانه قند فسا بدنبال راهپیمایی وتجمع اعتراضیشان

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان فسا گفت: همه معوقات و حقوق عقب افتاده کارگران کارخانه قند شهرستان فسا تا بیستم تیرماه امسال پرداخت می شود.

سلیمان کرمی روز سه شنبه11تیر به خبرنگار رسانه ای گفت: به دنبال اعتراض کارگران کار خانه قند فسا+ نشستی با حضور اعضای شورای تأمین، نمایندگان کارگران، مالک و کارفرمای کارخانه، رئیس اداره تعاون کار رفاه اجتماعی شهرستان و رئیس اداره تأمین اجتماعی شهرستان فسا در فرمانداری تشکیل و پیرامون چگونگی پرداخت معوقات کارگران تصمیم گیری شد.

وی بیان کرد: در این جلسه مقرر شد که تمامی معوقات و حقوق عقب افتاده کارگران نهایت تا بیستم تیرماه امسال پرداخت شود؛ همچنین بعلت ارائه نشدن لیست بیمه توسط کارفرما مقرر شد ضمن همکاری اداره بیمه تأمین اجتماعی در تمدید دفترچه و همکاری در سامانه مذکور مشکل را مرتفع و کارفرما موظف شد درصدی از معوقات بیمه خود را تا پایان تیرماه پرداخت نماید.

فرماندار شهرستان فسا در خصوص بلاتکلیفی تعدادی از بازنشستگان کارخانه قند در پرداخت نشدن 4 درصد سهم بیمه توسط کارفرما و تعیین تکلیف آنها هم گفت: در این جلسه مقررشد کارفرما ضمن پرداخت مبلغ موظفی به بیمه وضعیت این تعداد از بازنشستگان را تا پایان تیرماه مشخص نماید.

+ راهپیمایی وتجمع کارگران کارخانه قند فسا در اعتراض به عدم پرداخت  ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی

صبح روز یکشنبه 9تیرماه،بیش از 200کارگرکارخانه قند فسا برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی،درخیابان های فسا راهپیمایی ومقابل فرمانداری ویژه این شهرستان تجمع کردند.

قابل یاد آوری است که این دومین اقدام اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا درسال جاری است.کارگران کارخانه قند فسا،روزچهارشنبه بیست وهشتم فروردین ماه، دراعتراض به عدم پرداخت حقوق اسفندماه،عیدی ومطالبات دیگر،دست از کارکشیده ودرمحوطه این واحد تولیدی اجتماع برپاکرده بودند.

درهمان تاریخ،مسئول روابط عمومی کارخانه قند فسا با تایید معوقات مزدی کارگران شاغل در این کارخانه گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته طییک الی دو روز آینده عیدی این کارگران پرداخت می‌شود و دستمزد اسفند ماه کارگران نیز تا 15 اردیبهشت پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: در این کارخانه260 نفر کارگر مشغول به کار هستند که ماهیانه برای پرداخت دستمزد آنها به بیش از یک میلیارد و دویست میلیون تومان منابع مالی نیازمند هستیم.

کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفتند:پس از واگذاری کارخانه به بخش خصوصی ، هر روز یک مشکل داریم.

این کارگران که اغلب بیش از 50 سال سن دارند، خواهان تعیین و تکلیف کارخانه هستند چراکه براساس گفته های آنان،کارخانه با ظرفیت اسمی خود کار نمی‌کند.

کارگران افزودند: « از ابتدای سال تاکنون 5 بار کارخانه تعطیل شده و کارگران به خانه فرستاده شدند».

براساس اظهارات کارگران در یک سال گذشته کارخانه با همه ظرفیت خود کار نکرده است.

آنها گفتند: از سال 97 تولید نداشته‌ایم و یک ماه کامل کار نکردیم، شکری در این کارخانه تولید نمی‌شود و دستگاه‌های کارخانه بدون اینکه تولیدی داشته باشد، روشن می‌شود.

به گفته کارگران کارخانه قند فسا بسیاری از کارگران سن بالایی دارند و نزدیک به 20 سال است که در این کارخانه سابقه کار دارند و اگر بخواهند با اینجا تسویه کنند، نمی‌توانند شغل دیگری انجام دهند.آنها افزودند: « بسیاری از ما درامد دیگری نداریم و با این روند نیز زندگی‌مان نمی‌چرخد».

این کارگران اضافه کردند: 10 بار به فرمانداری مراجعه کردیم اما نتیجه نگرفتیم و به همین دلیل امروز تجمع کردیم تا شاید نتیجه‌ای بگیریم.

یکی از کارگران معترض به خبرنگار رسانه ای گفت: کارگران شرکتی این کارخانه چهار و کارگران فصلی نیز پنج ماه است که حقوق و بیمه خود را دریافت نکرده‌اند، حتی کارخانه قبل از این هم، بیمه12 ساعته ما را 8ساعت پرداخت می‌کرد.

وی بابیان اینکه تا کنون سابقه پرداخت مرتب حقوقمان وجود نداشته،می افزاید: همیشه پس از تجمع و اعتراضات کارگران، حقوق پرداخت می‌شود وگرنه ما در حالت عادی حقوقی را دریافت نمی‌کنیم.

کارگری میان‌سال و باسابقه حاضر درتجمع نیزبهمین خبرنگار گفت: 27سال است که کارگر این کارخانه‌ام و می‌دانم که با فروش تفاله‌ها هم می‌توان درآمدزایی کرد؛ کارخانه سود دارد اما چرا باید با سود آن درجایی دیگر سرمایه‌گذاری کرد؟

وی ادامه می‌دهد: حقوق ما را پرداخت نمی‌کنند اما دریکی از روستاهای شهرستان، مدرسه‌ای را بانام خود می‌سازند.

یکی دیگر از کارگران نیز گفت: کارخانه بدهکار چغندرکار، بیمه، کارگر و…است؛ کارخانه در حال تعطیلی بوده و این در حالی است که وسایل‌های آن در حال فروش است.

یکی دیگر از کارگران بیان می‌کند: فرزندم دانشجوی پرستاری دانشگاه آزاد اقلید با شهریه هشت‌میلیونی است؛ برای پرداخت شهریه این ترم او، مجبور به فروش موتور خود و قرض از آشنایانم شدم.

وی ادامه می‌دهد: تا کنون 10 بار به فرمانداری رفتیم، اما پیگیری نمی‌شود و خود رئیس کارخانه نیز تنها وعده‌های بی‌عمل نثارمان می‌کند.

کارگری از راه ندادن فرزندش در مدرسه به خاطر 50هزار تومان، کارگری دیگر از نزدیک بودن قطع شدن برق منزلش به علت عدم پرداخت قبض، دیگری از برنامه بانک برای تصرف منزلش به علت سه میلیون قسط عقب‌مانده و دیگری نیز از داشتن بیمار در منزل و عدم داشتن اعتبار بیمه گلایه می‌کند.

کارگر میانسالی گفت: بین13 تا 20 میلیون از کارخانه طلبکاریم؛ برای200 هزار تومان مساعده خواستیم، اما گفتند نداریم و بروید.

*یک کارگر معدن سنگ آهن سنگان بر اثر سقوط قطعه صنعتی بررویش در دم جان باخت

ظهر روز سه شنبه 11تیر، یک کارگر50ساله شرکت پاژ صنعت اهل شهرستان اسفراین حین کار درمعدن بخش سنگان شهرستان خواف دراستان خراسان رضوی بر اثر سقوط قطعه صنعتی بررویش در دم جان باخت.

سرپرست کارگاه شرکت مانادرباره این حادثه به خبرنگار رسانه ای گفت: حوالی ظهر روز سه‌شنبه 11 تیرماه، یک کارگر ماهر نصاب مشغول نصب قطعه‌ای از تجهیزات کارخانه کنسانتره بود که سقوط قطعه صنعتی از ارتفاع دو متری به این کارگر آسیب زد.

وی افزود: به محض بروز این اتفاق، تیم پزشکی و عوامل اورژانس داخل معدن در محل حادثه حاضر شدند و اقدام‌های اولیه پزشکی و درمانی را آغاز کردند اما به رغم تلاش تیم پزشکی، کارگر مزبور براثر آسیب‌دیدگی جان باخت.

وی ادامه داد: براساس معاینات اولیه پزشکی، علت مرگ ایست قلبی تشخیص داده شده که شاید ناشی از ضربه یا ترس و اضطراب ناشی از ضربه باشد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 10 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم نسبت به نداشتن امنیت شغلی وبرای بازگشت بکار همکاران اخراجیشان مقابل ایستگاه راه آهن اندیمشک

- اعتراضات کارگران کارخانه لاستیک پارس ساوه نسبت به شرایط کاری و مرخصی اجباری

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان وکارفرما

- نامه سرگشاده کارگران کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهردراعتراض به بلا تکلیفی شغلی ومعیشتی

- کارگران زن کارخانه ذوب آهن اصفهان خواستار کاهش ساعات کاری شدند

- شرایط کاری وحشتناک کارگران زن در مجتمع گلخانه ای

- پرداخت قطره چکانی 6 ماه حقوق معوقه کارگران سد سیکان ایلام

- عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران پروژه سد گلال ایلام

- به اتهامات امنیتی علیه فعالین کارگری و سایر مزدبگیران اعتراض کنیم

- جان باختن وسوختگی شدید 2کارگر در حادثه آتش سوزی کارخانه مشتقات نفتی شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه

- جان باختن یک کارگر ساختمانی در ماهدشت کرج زیر آوار

*تجمع اعتراضی مهمانداران شرکت مهتاب سیر جم نسبت به نداشتن امنیت شغلی وبرای بازگشت بکار همکاران اخراجیشان مقابل ایستگاه راه آهن اندیمشک

روز دوشنبه 10تیرماه، مهمانداران شرکت حمل و نقل ریلی مهتاب سیر جم برای به نمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی وبرای بازگشت بکار 6 همکار اخراجیشان دست به تجمع مقابل ایستگاه راه آهن اندیمشک (مرکز ناحیه راه آهن زاگرس) زدند.

بنابه گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی، شرکت مهتاب سیر جم بدنبال خارج شدن رام های قطارخوزستان قصد اخراج 57نفر از کارگران بخش های مختلفش با میانگین سابقه کاری 17ساله را داردواخیرا 6نفرشان منجمله دومهماندارو4نفرازکارگران بخش فنی اندیمشک را اخراج کرده است.

بنابهمین گزارشات،این شرکت حمل و نقل ریلی قصد انتقال تعدادی دیگراز کارگرانش را به خطوط ریلی دیگرمنجمله تهران را با هزینه شخصی خودشان دارد.تجمع کنندگان ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت خانوادگیشان پس ازانتقال به افتادن هزینه انتقال بدوششان هم اعتراض دارند.

*اعتراضات کارگران کارخانه لاستیک پارس ساوه نسبت به شرایط کاری و مرخصی اجباری

کارگران کارخانه لاستیک پارس ساوه واقع در شهر صنعتی کاوه دست به اعتراض نسبت به شرایط کاری و مرخصی اجباری زدند.

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، کارخانه لاستیک پارس ساوه که در شهرک صنعتی واقع شده است و از دو سال قبل با اخراج 1000 کارگر با 700 کارگر در حال تولید است. این کارخانه 7 ماه پیش به خانمی به نام میترا فروزنده نیا فروخته شد. با اینکه کارخانه فروش خوبی دارد و می باید کارفرمای جدید متعهد به شروط ضمن خرید خود پای بند باشد متاسفاته در هفته قبل بدون هماهنگی با کارگران و با بهانه تمام شدن نخ کارخانه، کارگران را به تعطیلی تابستانی با جیب خالی فرستاد. ایشان اعلام کرده اند که 5 روز از مرخصی استحقاقی کارگران کسر خواهدنمود.

این مرخصی نا به هنگام اعتراض کارگران را در پی داشت. در همین حین متاسفانه مدیر تولید در یک اقدام نابخردانه در هنگام استراحت و نوشیدن چای کارگران کولر را خاموش می کند که به درگیری با کارگران می انجامد. مدیریت اعلام کرده 3 کارگر درگیر شده را اخراج خواهد کرد.

در حال حاضر کارگران در تعطیلی زورکی به سر می برند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10تیر،بعد از واگذاری کارخانه به بخش خصوصی در آذر ماه سال97،شیفت کاری کارگران از 2به 3افزایش یافته است واحتمال رسیدنش به 4شیفت کاری هم وجود دارد.

درهمین چارچوب کاری که قبلاً مثلاً با 5 نفر انجام می‌شد، حالا با تعداد کمتر کارگران انجام می‌شود و همین مساله نگرانی و اعتراض کارگران را دربرداشته است.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان وکارفرما

روز دوشنبه 10تیرماه برای چندمین بار، کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران واقع در قزوین دست به اعتراض نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان وکارفرما زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ10تیر، تعدادی از کارگران کارخانه ابر صنعتی ایران با گذشت حدودا 10 سال از زمان تعطیلی این واحد تولیدی هنوز وضعیت پرداخت مطالبات مزدی، بیمه‌ای و بازنشستگی مشخصی ندارند.

به گفته این کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشوار کاری آنها از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده اما توجهی به تغییر شرایط آنها نشده است. موضوعی که به اعتقاد این کارگران؛ ناشی از مهم نبودن این وضعیت برای کارفرما و مسئولان به حساب می‌آید.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه؛ از سال 89فعالیت کارخانه ابر صنعتی متوقف شده و از آن زمان به بعد کارگران در بلاتکلیفی کامل بسر می‌برند.

یکی از کارگران در ارتباط با وضعیت کنونی کارخانه ابر صنعتی گفت: کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی از سال 89تاکنون از پرداخت حقوق، سنوات، پاداش، عیدی و سایر مطالبات قانونی کارگران امتناع کرده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه کارگران با سوابق کاری بالای 23سال مشمول بازنشستگی هستند، در ادامه گفت: در حال حاضر علاوه بر معوقات مزدی، موضوع بازنشستگی و تعیین تکلیف کارگران بیکار شده از مشکلات اساسی است که عزم جدی برای رسیدگی به آن نه از سوی کارفرما و نه از سوی مسئولان مشاهده نمی‌شود.

به گفته این کارگر، در این ده سال مدیران شرکت بارها در حضور مسئولان وعده رسیدگی به وضعیت کارگران باسابقه را داده‌اند در عین حال قرار بود در ازای پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی شمار زیادی از کارگران باسابقه بازنشسته شوند که در عمل این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه مجموع میزان مطالبات کارگران ابر صنعتی بیش از 2 میلیارد تومان می‌شود، گفت: از سال 95 کارگران با اجاره یکی از سوله‌های کارخانه، ماهانه مبلغی حدودا 200 تا 300هزار تومان دریافت می‌کنند که این پول صرف هزینه ایاب و ذهاب و پیگیری پرونده شکایت کارگران در مراجع قضایی و سایر نهادهای دولتی می‌شود.

به گفتهٔ این کارگر، در این ده سال مدیران شرکت مرتبا وعده رسیدگی به وضعیت بازنشستگی کارگران و پرداخت مطالبات آنان را داده‌اند اما هیچ پولی به حساب کارگران پرداخت نشده است. کارگران نیز در طول این زمان به جز چند مورد در دادگاه و سایر نهادهای دولتی هیچ دسترسی به کارفرما ندارند.

وی با بیان اینکه در طول این چند سال ما کارگران برای تامین معاش خانواده‌هایمان به دستفروشی، ضایعات‌فروشی و سایر مشاغل کاذب روی آورده‌ایم، گفت: می‌دانیم که فروش ضایعات، دستفروشی.... هیچ آینده شغلی ندارد، همه به عنوان کارگر متخصص ابر صنعتی ایران در سازمان تامین اجتماعی دارای پرونده بیمه هستیم اما وقتی که 10 سال است نه مزدی داده می‌شود و نه حق بیمه، ناچاریم به نحوی مخارجمان را با انجام کارهای متفرقه تامین کنیم.

به گفته وی، ادامه بلاتکلیفی در وضعیت کارگران این کارخانه باعث شده زندگی خانوادگی برخی از کارگران متلاشی شود و آنها از خانواده خود دور باشند.

او در بخش دیگری از سخنان خود درباره مشکلاتی که به دنبال پرداخت نشدن حقوق و بیمه کارگران ایجاد شده، گفت: ما کارگران ابر صنعتی ایران در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم. تامین اجتماعی هم دفترچه‌های ما را اعتبار نمی‌زند.

درهمین رابطه:اعتراض كارگران کارخانه ابر صنعتی قزوین به تعویق 21 ماه حقوق

«ما جوانی خود را در این شرکت سپری کرده‌ایم و حالا بدون درآمد و بلاتکلیف مانده‌ایم»/ «تامین اجتماعی البرز هم به ما خدمات نمی‌دهد. در عین گرفتاری کاری، درآمدی نداریم، تامین اجتماعی دفترچه‌های ما را اعتبار نمی‌زند.»

بنابه گزارش رسانه ای شده، 24کارگر رسمی كارخانه ابر صنعتی ایران، طی نامه‌ای نسبت به 21 ماه تعویق حقوق خود اعتراض كردند.

براساس این گزارش، در بخشی از نامه‌ این کارگران که دارای سابقه کاری بین 16 تا 28 سال هستند، آمده است: صاحب شرکت ابرصنعتی ایران در 20مهر سال1390 شرکت را تفکیک کرده و همه سالن‌ها را رهن و اجاره داده است. این درحالی است كه این شرکت [با شكایت كارگران] در توقیف کارگران بوده است.

کارگران ابر صنعتی ایران در بخش دیگری از این نامه، با بیان اینكه «کارفرما از اجاره‌ای که دریافت می‌کند حتی پول خرید یک قرص نان را هم به ما نمی‌دهد»، آورده‌اند: در 20 تیر ماه سال1391 کارفرما در شعبه 102 کیفری شهرستان حاضر شد و به کارگران قول داد تا مبلغی از طلب كارگران را پرداخت کند، ولی فقط قول داد و رفت. در اول مهر 91 در اداره کار شهرستان البرز طی مذاکراتی توافق کرد زمینه بازنشستگی 12 نفر از کارگران بالای 20 سال دارای مشاغل سخت و زیان آور را با هماهنگی بیمه فراهم کند که [باز هم این كار را] نکرد.

در ادامه این نامه آمده است: در‌‌ همان جلسه مقرر شد [كارفرما] به 12 نفر کارگر زیر 20 سال سابقه 2ماه مزایا بدهد، ولی همه مسئولین شهرستان و ما کارگران را با این وعده‌ها سرگرم کرده است و هیچکدام از تعهداتش را اجرا نمی‌کند.

در بخش دیگری از نامه درباره مشكلاتی كه به دنبال پرداخت نشدن حق بیمه كارگران ایجاد شده، بیان شده است: تامین اجتماعی البرز هم به ما کارگران خدمات نمی‌دهد، در حالی که ما مریض داریم و در عین گرفتاری کاری، درآمدی نداریم، تامین اجتماعی دفترچه‌های ما را اعتبار نمی‌زند و ما کارگران پیش زن و بچه خود شرمنده‌ایم و نمی‌دانیم چکار کنیم.

در بخش پایانی این نامه تصریح شده است: از مسوولان استانی و کشوری می‌خواهیم فکری به حال ما و خانواده‌های‌مان بکنند، ما جوانی خود را در این شرکت سپری کرده‌ایم و حالا بدون درآمد و بلاتکلیف مانده‌ایم و کارفرما به مشکلات رسیدگی نمی‌کند و مدعی است تا شرکت را نفروشد پول ما را نمی دهد.

*نامه سرگشاده کارگران کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهردراعتراض به بلا تکلیفی شغلی ومعیشتی

160کارگر اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهر با 20سال سابقه کار بدنبال تعطیلی کارخانه از کاربیکار شدند.این کارگران طی نامه ای سر گشاده خطاب به هیئت مدیره شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران یارد وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی، ریاست قوه قضائیه و دفتر ریاست جمهوری ضمن اعتراض به اخراجشان از کار،خواستارپایان دادن به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی وبازگشت بکار شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10تیر ماه،کارگران شاغل در کارخانه اندود بتن شعبه شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران از سال 1378 تاکنون در سخت‌ترین شرایط کاری و تحمل مشقت فراوان از جمله سختی گرمای طاقت فرسای 60درجه هوا و گرد و خاک همچنین تحمل مشکلات زیست محیطی در کارخانه از قبیل میکس مواد شیمیایی (مواد انامل. پرایمر. پشم شیشه و میکس ماسه و سیمان) و تشعشع مواد سمی به صورت شبانه روزی انجام وظیفه کرده تا پروژه‌های نفتی پارس جنوبی به ثمر برسند.

در این نامه از هیات مدیره شرکت مذکور درخواست شده نسبت به تصمیم خود مبنی بر اخراج کارگرانش تجدید نظر کند.

تعدادی ازاین کارگران بیکار شده کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهربه خبرنگار رسانه ای گفتند: کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی خرمشهر از حدود سه ماه پیش تعطیل شده است و هیات مدیره شرکت نیز کارگران شاغل را اخراج کرده است.

آنها افزودند: با توجه به فعالیت 20 ساله کارخانه اندود بتن اکثر کارگران در سنین جوانی در این شرکت مشغول به کار شده اند و هر کدام در حال حاضر بین 40 تا 50سال سن دارند که با این وضعیت شانس استخدام در دیگر واحدهای تولیدی و خدماتی در منطقه را ندارند.

مدیر یارد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی خرمشهردرهمین رابطه نیز گفت: کارخانه اندود بتن تاسیسات دریایی یارد خرمشهر از بهمن ماه 1397 به دلیل نداشتن سفارش کار عملاً تعطیل شده است.

وی افزود: از زمان تعطیلی این کارخانه تا 31خرداد امسال پایه حقوق 142 کارگر این کارخانه به حساب آنها واریز شده است.

وی درادامه گفت: شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی در هر پروژه‌ای تعدادی از کارگران را به کار می‌گیرد و پس از پایان پروژه اقدام به تعدیل کارگران می‌کند اما به رغم تعطیلی این کارخانه پنج ماه به کارگران حقوق واریز شده است.

وی همچنین گفت: این کارخانه تا زمان گرفتن سفارش جدید (سفارش ساخت لوله های قطور) همچنان تعطیل است.

قابل یاد آوری است که شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران به عنوان نخستين شركت پيمانكاري عمومي ساخت و نصب سازه‌ هاي فراساحلي صنعت نفت و گاز ايران در سال 1372 تاسيس شد و در سال 1378 با تاسيس كارخانه اندود بتن لوله توسعه قابل توجهي يافت.

*کارگران زن کارخانه ذوب آهن اصفهان خواستار کاهش ساعات کاری شدند

کارگران زن کارخانه ذوب آهن اصفهان طی نامه ای خطاب به مدیریت امور اداری شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان کاهش ساعات کاری شدند.

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا زنان شاغل در ذوب آهن خواسته های خود را به مدیریت امور اداری اعلام کردند.

این زنان در نامه ای به مدیریت امور اداری تقاضای ساعت کاهش کارکرد آنان در طی روزهای هفته را شدند. زنان شاغل اعلام کردند در حالی که باید در خانه نیز به وظایف خودعمل کنند حق ایشان است که ساعت کارکرد کمتری در محل کار بدون کاهش دریافتی اشان داشته باشند و این کاهش کارکرد در یک روز تجمیع شود.

*شرایط کاری وحشتناک کارگران زن در مجتمع گلخانه ای

شرایط کار زنان کارگر در مجتمع گلخانه ای فارغ التحصیلان کشاورزی کردستان – سنندج وابسته به جهاد کشاورزی بسیار وحشتناک است.

مطابق گزارش دریافتی در گلخانه های این مجتمع زنان کار می کنند. در هر گلخانه تا ۷ زن کارگر مشغول بکارند. ساعت کار آنها از ۷ صبح شروع می شود و تا ساعت ۷ شب ادامه دارد. گرمای زیر نایلون گلخانه ها یا به عبارتی دیگر این زنان کارگر در گرمای ۵۶ درجه بالای صفر روزانه ۱۲ ساعت مشغول بکارند. حقوق روزانه آنها ۳۷.۵۰۰ ( سی و هفت هزار و پانصد تومان ) است. هیچکدام از آنها بیمه نیستند. فشار و سختی کار و گرمای جانسوز داخل گلخانه ها شماری از زنان کارگر را دچار بیماری کرده بطوریکه همین الان تنی چند از آنها در بیمارستان بستری هستند.

برگرفته از سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

*پرداخت قطره چکانی 6 ماه حقوق معوقه کارگران سد سیکان ایلام

حقوق دی ماه کارگران (شرکت جهاد نصر)پروژه سد سیکان ایلام واقع در شهرستان دره شهراستان ایلام قرار است روز دوشنبه 10تیرماه پرداخت شود.

بنابه گزارش رسانه ای شده،61 کارگر در این پروژه مشغول به کار هستند که از دی ماه سال96 حقوقشان پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران پروژه سد گلال ایلام

خبرکوتاه:3ماه حقوق کارگران پروژه سد گلال ایلام(شركت مهندسين مشـاور آبفن)پرداخت نشده است.

*به اتهامات امنیتی علیه فعالین کارگری و سایر مزدبگیران اعتراض کنیم

روز دهم تیرماه نود و پنج جعفر عظیم زاده پس از ۶۳ روز اعتصاب غذا و با قول اعاده دادرسی پرونده اش، از بیمارستان سینا آزاد شد.

تن رنجور و در معرض مرگ جعفر که دیگر حتی آب را هم قبول نمیکرد بعد از آزادی پس از ۶۳ روز اعتصاب غذای خارق العاده مورد استقبال و شور و شوق صدها تن از کارگران و معلمان و انسانهای آزادیخواه از اقصی نقاط کشور قرار گرفت. شصت و سه روزی که برای بخش بزرگی از جامعه برابری طلب ایران ساعت شمار و دقیقه شمار گذشت.

جعفر عظیم زاده دبیر هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و اسماعیل عبدی دبیرکل وقت کانون صنفی معلمان ایران در روز دهم اردیبهشت نود و پنج اعتصاب غذای نامحدودی را در اعتراض به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و تجمعات و اعتصابات کارگران و معلمان ، دستمزدهای زیر خط فقر ، ممنوعیت برگزاری مستقلانه و آزادانه روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم، عدم شفافیت و عمل موثر سازمان جهانی کار ILO در قبال نقض حقوق بنیادین کارگران و معلمان ایران و با خواست خارج کردن اتهام "اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور" و دیگر اتهامات امنیتی از پرونده های مفتوح کارگران و معلمان معترض و برداشتن اینگونه اتهامات جعلی و ساختگی از پرونده های خود و دیگر فعالین کارگری و معلمان زندانی شروع نمودند.

بیش از چهل سال است که طبقه کارگر ایران با تحمیل دستمزدهای زیر خط فقر، عدم پرداخت به موقع دستمزدها در ابعادی گسترده، نابودی کامل امنیت شغلی اکثریت قریب به اتفاق کارگران با قراردادهای موقت و سفید امضا و بخش چشمگیری از معلمان تحت عناوین مختلفی همچون معلمان آزاد، حق التدریس، شرکتی، پیمانی و ...، نهادینه کردن گسترده شرکتهای پیمانکاری در صنایع بزرگ و متوسط دولتی و غیردولتی و غارت مضاعف دسترنج کارگران، گسترش کار کودکان، غارت و چپاول صندوق تأمین اجتماعی و برخی دیگر از صندوق های بازنشستگی، ممنوعیت ایجاد تشکل های مستقل کارگران و معلمان و امنیتی کردن اعتراضات آنان، گرانی و تورم لجام گسیخته و تحمیل فلاکت روزافزون به جامعه و به یغما بردن سرمایه و حاصل دسترنج کارگران توسط مافیای خصوصی از طریق رانتهای کلان و سازمانیافته، بیکاری گسترده جوانان و هزاران مورد دیگر از بی عدالتیها و شرایطی بسیار مشقت بار روبروست.

تحمیل چنین وضعیتی بر کارگران و معلمان و دیگر زحمتکشان به مثابه اکثریت عظیم مردم ایران، امروزه عرصه را چنان بر زندگی و هستی آنان تنگ کرده است که علیرغم جا افتادن اجباری کار روزانه ۱۲ ساعته و حتی ۱۸ ساعته در میان کارگران به عنوان ساعت کار معمول و روی آوری معلمان و پرستاران و بازنشستگان به مشاغل دوم و سوم، آنان نه تنها قادر به تأمین حداقلهایی از استانداردهای زندگی امروزی نیستند، بلکه اکثریت عظیمی از آنها از خط فقر به خط بقا رانده شده اند.

اما پاسخ دولتهای مختلف به این وضعیت فلاکتبار، تنها و تنها تشدید سرکوب اعتراضات صنفی کارگران و معلمان و سایر مزدبگیران، تلاش برای تحمیل بی حقوقی بیشتر به آنان و بر این بستر تسهیل زمینه های غارت و چپاول روزافزون سفره های خالی آنها بوده است.

بطوریکه در نتیجه این سیاستها از چند سال اخیر به این سو بخشنامه ممنوعیت اعتصاب و اعتراض از سوی قوه قضائیه بطور رسمی به برخی مراکز کارگری ابلاغ شده، دامنه سرکوب اعتراضات کارگران و معلمان در ابعادی سراسری به اعتراضات آرام آنان در محل کارشان نیز گسترش پیدا کرده، صدها کارگر و معلم احضار، بازداشت و تحت تعقیب قضائی قرار گرفته اند، چهره های مؤثر معدود تشکل های مستقل کارگران و معلمان با اتهامات سنگین امنیتی مواجه شده اند و در همین چند ماه گذشته ده ها تن از کارگران در جریان اعتراضات و اعتصابات کارگری در هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز و نیز در تجمع روز جهانی کارگر امسال در مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر شده و تعداد دیگری از کارگران و معلمان منجمله جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، محمد حبیبی و... در حال گذراندن حبسهای طولانی در زندانهای کشور هستند.

در چنین شرایطی است که کارگران و معلمان و سایر مزدبگیران برای دفاع از کرامت انسانی خود و هم طبقه ای هایشان و برای احقاق حقوق حداقلی شان دست به اعتراض و طرح مطالبات خویش میزنند و خواهان دستیابی به خواسته هایشان میگردند. اما نهادهای حاکمیتی به آنها اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور” میزنند و بر این اساس با حکم های طویل المدت در زندان محبوس میکنند. جعفر عظیم زاده و دیگر کارگران و معلمان زندانی همچون هزاران کارگر و معلم معترض ، هیچ فعالیتی جز دفاع از کرامت انسانی خود و هم طبقه ای هایشان نداشته اند.

فعالیتهای این کارگران برای دست یابی به مطالبات قانونی و انسانی شان چنان محرز است که حتی مصادیقی هم که بر اساس آنها در پرونده هایشان به آنها اتهامات امنیتی وارد کرده اند تماما معطوف به فعالیتهایی از قبیل جمع آوری امضا در اعتراض به دستمزدهای زیر خط فقر ،ایجاد تشکلهای مستقل کارگران و معلمان و فعالیت در آنها،شرکت در تجمعات صنفی در مقابل مجلس و وزارت کار و ارائه نامه های اعتراضی به نهادهای مسئول و دیگر کنشگریهای صنفی است.

بعنوان مثال بر اساس مستندات حکمی که بر علیه جعفر عظیم زاده صادر شده است باید گفت هر گونه تلاش برای اجرای قوانین حداقلی موجود و مبارزه برای بهبود شرایط زندگی و معیشت کارگران در این کشور اقدام علیه امنیت ملی محسوب میشود.

همانطور که جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی در بیانیه اعتصاب غذای خود اعلام کرده بودند ”ما میدانیم و بر این امر اذعان داریم که با فعالیتهایمان امنیت و آسایش کسانی را که بر بستر قانون شکنی و تحمیل فقر و فلاکت بر کارگران و معلمان سالیان سال دست به غارتگری زده اند به خطر انداخته ایم و با اصرار بر تحقق خواستهای بر حق مان تداوم منافع چپاولگرانه ی آنان را به چالش کشیده ایم.

اما آنان با نشاندن منافع و امنیت خود به جای امنیت ملی کشور و بر این بستر با هدف وا داشتن کارگران و معلمان معترض برای تمکین به وضعیت فلاکتبار موجود، ما و دیگر فعالین کارگری و معلمان را به بند کشیده اند”.

جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی با طرح اعتراض به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و اقدام به اعتصابی متحدانه،هم توانستند مسیری نو و تعیین کننده در مبارزات جنبش عظیم مطالباتی مردم ایران بگشایند و هم اتحادی بسیار جدی و بزرگ میان کارگران و معلمان را در مقطعی خاص موجب شوند.

اکنون پس از گذشت سه سال از اعتصاب غذای طولانی جعفر عظیم زاده و قول مساعد دستگاه قضائی برای اعاده دادرسی پرونده ایشان و درخواست جعفر برای خارج کردن اتهامات امنیتی از پرونده خود و دیگر فعالین صنفی کارگری و معلمان، اما هنوز جعفر عظیم زاده در زندان است و اعاده دادرسی از پرونده ایشان اتفاق نیافتاده است.

ما بر این باوریم که باید اتهامات امنیتی از پرونده تمامی فعالین کارگری و معلمان و سایر کنشگران صنفی خارج شود و آحاد جامعه بتوانند خواست و مطالبات خویش را به هر طریق ممکن مطرح کرده و خواهان برآورده شدن حقوق پایمال شده خویش شوند. این امر ممکن نخواهد شد مگر اینکه کارگران و معلمان و بازنشستگان و دانشجویان و تمامی فعالین عرصه های مختلف اجتماعی با اعتراض مجدانه به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و مطالباتی گامی مؤثر در این راستا بردارند تا بتوانیم کارگران و معلمان و سایر زندانی های اجتماعی را آزاد نمائیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران بار دیگر با محکوم نمودن هرنوع اتهام امنیتی به فعالیتهای صنفی از تمامی تشکل های مستقل کارگری و معلمان و سایر بخش های جامعه میخواهد تا برای آزادی اعضا و همکاران خویش به اینگونه اتهامات امنیتی در پرونده های مفتوحه کارگران و معلمان و دانشجویان و سایر زندانیان جنبش های مطالباتی اعتراض نموده و متحدانه کارزاری را علیه زندانی کردن فعالین کارگری و معلمان و بازنشستگان و سایر زندانی های اجتماعی به پیش ببریم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

دهم تیر ۹۸

*جان باختن وسوختگی شدید 2کارگر در حادثه آتش سوزی کارخانه مشتقات نفتی شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه

سحرگاه روز دوشنبه 10تیرماه،یک کارگر در حادثه آتش سوزی کارخانه مشتقات نفتی شهرک صنعتی فرامان کرمانشاه(کرمانشاه - بیستون) ،یک کارگرجانش را ازدست داد ویک کارگر دیگربراثر سوختگی شدید به بیمارستان خمینی کرمانشاه منتقل شد.

*جان باختن یک کارگر ساختمانی در ماهدشت کرج زیر آوار

صبح روز دوشنبه 10تیر،یک کارگر 63 ساله ساختمانی حین کار در منطقه ماهدشت کرج براثر ریزش آوار دچار مجروحیت شد وپس از انتقال به بیمارستان به علت شدت مجروحیت جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت