چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 02 تیر 1398 ساعت 17:12

اکرم امام اوغلو پیروز انتخابات شهرداری استانبول

بن علی ییلدیرم، نخست وزیر سابق ترکیه و نامزد حزب حاکم عدالت و توسعه پیروزی رقیبش اکرم امام اوغلو را در انتخابات شهرداری استانبول تبریک گفت.

پس از پایان رای‌گیری مجدد برای انتخاب شهردار جدید استانبول، شمارش آرا آغاز شده و نتیجه رسمی و نهایی هنوز اعلام نشده است.

به گزارش آناتولی خبرگزاری رسمی ترکیه، پس از شمارش بیش از ۹۴ درصد آرا آقای امام اوغلو ۵۳.۷ و آقای ییلدریم ۴۵.۴ درصد آرا را به دست آورده‌اند.

آقای امام اوغلو این پیروزی را "شروعی تازه" برای استانبول خواند و گفت آماده است در "هماهنگی" با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور، این شهر را اداره کند.

کارشناسان نتیجه این انتخابات را شکستی برای رجب طیب اردوغان می‌دانند. او که خود زمانی شهردار استانبول بود معتقد است هرکسی که در استانبول برنده شود، کشور را برده است.

 
ساعاتی پیش از پایان یافتن انتخابات شهرداری استانبول

آقای امام اوغلو که تا سال پیش شهردار نچندان سرشناس یکی از مناطق استانبول بود انتخابات مجدد شهرداری استانبول را آزمونی برای دموکراسی ترکیه دانسته بود.

آقای امام اوغلو، نامزد حزب جمهوریخواه خلق ترکیه است و درانتخاباتی که تقریبا سه ماه پیش در ماه مارس برگزار شد به پیروزی رسید اما تنها ۱۸ روز شهردار استانبول بود چون حزب حاکم عدالت و توسعه، کمیسیون انتخابات را به باطل کردن نتیجه انتخابات و برگزاری انتخابات مجدد مجاب کرد.

منتقدان کمیسیون انتخابات را متهم کردند که با ابطال انتخابات قبلی تسلیم آقای اردوغان شده است.

Salah

آخرین‌ها از Salah