.
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 23 خرداد 1398 ساعت 23:22

"زندگی در لجنزار تهران بزرگ در شأن ما نیست"

دویچه وله فارسی: "۲۱ سال سن داشت، با اصلاحات به دنیا آمد. او را در زندان اصلاح کردند." این یکی از واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی به قتل علیرضا شیرمحمدعلی است که به جرم عقیدتی زندانی بود و به دست زندانیان با جرایمی دیگر به قتل رسید.

    
default

بیستم خرداد ۹۸، زندان فشافویه؛ جوانی ۲۱ ساله در زندان با ضربات "تیزی" به قتل می‌رسد. خبر آنگاه به موضوع اصلی شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود که مشخص می‌شود، این جوان علیرضا شیرمحمدعلی نام دارد و به نوشته کمپین حقوق بشر ایران، یک زندانی عقیدتی-سیاسی است که در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ بازداشت و پس از روزها انفرادی به فشافویه منتقل شده بوده است. اتهامات: به دلیل فعالیت در فضای مجازی، "توهین به مقدسات"، "توهین به رهبر" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام". حکم: هشت سال حبس.

علیرضا از اسفندماه ۹۷ تا فررودین ۹۸ بیش از یک ماه دست به اعتصاب غذا می‌زند و به نوشته کمپین حقوق بشر ایران، در نامه‌ای که به همراه برزان محمدی، زندانی عقیدتی دیگر این زندان در تاریخ ۱۲ فروردین ۹۸ نوشته، نسبت به خطر مرگ زندانیان سیاسی در این زندان هشدار می‌دهد. در بخشی از نامه در مورد علت اعتصاب غذا آمده است: « این زندان جای ما نیست البته باید بگویم جای هیچ یک از زندانیان این زندان در اینجا نیست، زیرا در این زندان حقوق اولیه مددجو به ایشان تعلق نمی‌گیرد. در ادامه نامه آمده است:« افسر نگهبان شیفت، خیلی صریح به ما گفت که انتهای این اعتصاب صدور گواهی فوت است.»

 
 
Madyar
@madyar
 
 

در نامه اعتراضی چند ماه پیشش نوشته بود «زندگی در لجنزار تهران بزرگ در شأن ما نیست». این بیرون، هر روز چیزی مثل همین عکس خانواده پویه نوریان با راننده اسنپ، به ما ثابت می‌کند که زندگی در لجنزار جمهوری اسلامی در شأن ما نیست، در شأن هیچ‌کس نیست.

 
70 people are talking about this
 

محمد هادی عرفانیان کسب، وکیل او در گفت‌وگو با کمپین حقوق بشر می‌گوید: « ما خیلی امیدوار به آزادی او با قرار وثیقه تا زمان صدور نهایی رای بودیم و حتی قول‌‌هایی هم به ما داده شده بود.»

دادگاه تجدیدنظر علیرضا شیرمحمدعلی قرار بود در تاریخ ۱۸ تیرماه در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تشکیل شود.

اما شامگاه ۲۰ خردادماه او توسط دو هم‌بندی‌اش به قتل رسید. دو هم بندی که به گفته وکیل شیرمحمدعلی، یکی متهم به قتل است و دیگری به اتهام مواد مخدر در زندان است.

پیکر علیرضا شیرمحمدعلی روز گذشته به خاک سپرده شد.

 
 
Mohadese Aqabararian@mohadese_ab
 
 

تو تریبون نداشتی که برای زندانی شدن پسر جوانت که نون اور خانوده بود فریاد بزنی و ناگزیر در کنار قبرش فریاد زدی

 
36 people are talking about this
 

انتشار خبر قتل یک زندانی سیاسی- عقیدتی بازتاب گسترده‌ای در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت. علی مطهری، نماینده مجلس در ایران در واکنش به این قتل، در گفت‌وگویی رادیویی از "تنبیه متهمان سیاسی" با قراردادن آنها در بند "لات‌ها و قاچاقچیان" سخن گفته است.

 
 
yaghmafashkhami II@yaghma_fashkham
 
 

علی مطهری در واکنش به قتل یک زندانی سیاسی به نام در رادیو گفت:
گاهی برای تنبیه، متهمان سیاسی را به بند لات ها و قاچاقچیان می برند. در واقع شبیه اقدامی است که در کهریزک انجام شد/ به دلیل قتل این فعال سیاسی رئیس سازمان زندان ها و وزیر دادگستری باید جوابگو باشند

 
79 people are talking about this
 

وکیل علیرضا شیرمحمدعلی هم در گفت‌وگو با کمپین حقوق بشر ایران در رابطه با پرونده موکلش، می‌گوید: «متأسفانه تفکیک جرائم در زندان تهران بزرگ صورت نگرفته.»

بنابر ماده هشتم آیین‌نامه زندان‌ها، محکومان با توجه به نوع و میزان محکومیت، پیشینه کیفری، شخصیت، اخلاق و رفتار طبقه بندی می‌شوند. بسیاری از زندانیان در سال‌های گذشته خواستار اجرای این ماده شده‌اند.

برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، خبر قتل علیرضا، خاطره رویدادهای مشابه مانند مرگ وحید صیادی نصیری در زندان‌های ایران را زنده کرده است. این زندانی عقیدتی- سیاسی بارها با اعتصاب غذا از جمله به عدم رعایت "اصل تفکیک جرایم" اعتراض کرد و خواستارانتقال به زندان اوین یا گوهردشت کرج شد. اعتراضی با اعتصاب غذا که به بهای جان این زندانی تمام شد.

 
 
مازیار خسروی
@k_maziar
 
 

دومین کسی است که به خاطر عدم تفکیک زندانیان سیاسی از جرایم عادی جان خود را از دست می‌دهد. پیش از او در اعتصاب غذایی برای رسیدن به همین حق، جان‌باخت. اگر واقعن به دنبال اصلاحات قضایی است آیین‌نامه مصوب سازمان خود را اجرا کند.

 
See مازیار خسروی's other Tweets
 

دسته‌ای از کاربرانی که به جرم سیاسی در سال‌های گذشته در زندان‌های جمهوری اسلامی سر کرده‌اند هم با انتشار خبر قتل علیرضا شیرمحمدعلی از تجربه‌هایی می‌گویند که نشان می‌دهد، مسوولان زندان این گونه زندانی‌ها را بارها به اذیت و آزار توسط "ارازل و اوباش" تهید کرده‌اند.

ضیا نبوی از روزهای زندانش می‌نویسد و تهدید رییس حفاظت زندان به اینکه "آدم‌های گردن‌کلفت و ارازل و اوباشی" می‌توانند بلایی سرش بیاورند. 

 
 
Zia Nabavi@ZiaNabavi1
 
 

زمستون ۸۹ یک شب بعد از خاموشی رییس حفاظت زندان کارون صدام زد و من رو به دفتر کارش برد.
تهدیدم کرد که حق ندارم از زندان چیزی بنویسم و در کمال تعجب گفت:
میدونی توی بند شما کلی آدم گردن کلفت و اراذل و اوباش هست که میتونند بلائی سرت بیارن؟
اگه کاریت ندارند دلیلش اینه که ما نمیگذاریم!

 
167 people are talking about this
 

حسین رونقی، زندانی سیاسی سابق هم با تکیه بر مشکل عدم تفکیک جرائم در زندان‌های ایران، کسانی را که در برابر این شرایط سکوت کرده‌اند یا تلاش برای "عادی سازی" این شرایط دارند، در قتل شیرمحمدعلی مسوول می‌داند.

 
Hossein Ronaghi@HosseinRonaghi
 

یک زندانی سیاسی و عقیدتی بی‌گناه بود، انسانی که بخاطر عقاید و نظراتش زندانی شده بود و برای دفاع از آزادی و ایران در زندان روزهای بی‌بازگشت زندگی خود را سپری می‌کرد و بخاطر نادیده گرفتن حقوقش مبنی بر تفکیک زندانیان در زندان بزرگ تهران جان خود را از دست داد.

 
Hossein Ronaghi@HosseinRonaghi
 

تمام کسانی که سعی در نادیده گرفتن تفکیک زندانیان کرده‌اند در این قتل شریک‌اند، آنهایی که با سازی سعی در عادی جلو دادن شرایط زندانیان سال‌های‌اخیر کردند در این قتل شریکند، همه ما که زندگی خود را با سکوت و ترس و محافظه‌کاری پیش‌ برده‌ایم و می‌بریم در این قتل شریکیم!

 
See Hossein Ronaghi's other Tweets
 

ناشناس ماندن و سکوت خبری در مورد زندانیان سیاسی – عقیدتی که تریبونی ندارند، از دیگر موضوعاتی است که در واکنش‌ها به قتل شیرمحمدعلی به چشم می‌خورد. تا انتشار خبر مرگ علیرضا، از جوان ۲۱ ساله‌ای که حالا از او چند نامه و یکی دو عکس تار و چند فایل صوتی باقی مانده، کمتر کسی چیز چندانی می‌دانست.

 
 
hediekimiaee@hediekimiaee
 
 

ننگ است در تمام لحظه‌هایی که در فشافویه برای عقیده‌اش اعتصاب غذا کرد و با چاقو کشته شد او را نمی‌شناختیم، در نامه‌اش نوشته با منافع هیچ حزب و رسانه‌ای همسو نبوده تا صدایش به گوش کسی برسد. مثل همین حالا که زندانیان خاموشی هستند که بی‌صدا ایستاده‌اند.

 
82 people are talking about this
 

این موضوع بهانه‌ای شده برای اعتراض دسته‌ای از کاربران و فعالان به پوشش خبری و بی‌خبری از زندانیان گمنامی که در گوشه گوشه ایران در انتظار توجهی و گشایشی در پرونده‌هایشان هستند و اعتراض به دسته‌بندی‌هایی که در آنها ارزش خبری یک زندانی سیاسی با زندانی دیگری در همین دسته‌بندی، یکسان نیست.

 
 
Pardis Ameri ‏‎‎@AmeriPardis
 
 

تک عکس کراپ شده و بی کیفیت از کافیست اگر مقایسه کنیم و بخواهیم تفاوت ها را بفهمیم.
تفاوت «ما» و «آنها»،
«رسانه دارها» و«خاموشان»!
معترض با معترض!

جایی که حتی زندانی هم قربانی طبقه ای است که به آن تعلق دارد، شما بخند بزرگوار به حساسیت طبقاتی!
اظهرالشمس

 
42 people are talking about this
 

مهدیه گلروز فعال دانشجویی و حقوق زنان که او هم مدتی را در زندان به سر برده است، با تکیه بر موضوع تفکیک جرایم، از نقش رسانه‌ها در شنیده شدن صدای زندانی و تأثیر بر سرنوشت آنها می‌نویسد.

 
 
Mahdieh Golru@m_golru
 
 

سال ۸۹ وقتی در بند عمومی زنان با زندانیان سایر جرایم همبند بودیم ساعتها اعتصاب و اعتراض کردیم،مقابل دفتر رئیس زندان نشستیم و خواستیم در بند زنان یک اتاق داشته باشیم و اصل تفکیک جرایم اجرا شود چون صدایمان شنیده شد و رسانه ها از ما حمایت کردند.

 
See Mahdieh Golru's other Tweets
 

پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی هنوز باز است. روابط عمومی دادستانی تهران از صدور کیفرخواست متهم به قتل عمدی وهمچنین متهم به معاونت در قتل عمدی علیرضا شیرمحمدعلی خبر داده و اعلام کرده این کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه کیفری یک تهران ارسال شده است.

پرونده زندگی کوتاه او اما بسته شد. مانند بسیاری دیگر از زندانیان عقیدتی و سیاسی که در سال‌های گذشته در زندان‌های ایران جان باختند، هدی صابر، کاووس سیدامامی، بازداشتی‌های اعتراضات دی‌ماه، بازداشتی‌های اعتراضات ۸۸... این فهرست طولانی است، فهرست زندانیانی که شناخته شده‌اند و شاید طولانی‌تر با نام زندانیانی بی‌نام و نشان و بدون رسانه.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت