.
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 23 خرداد 1398 ساعت 23:18

"این همه ماییم، خوب نگاهش کنید"

ماجرای راننده اسنپ و مسافری که به تذکر راننده در مورد رعایت حجاب توجه نکرده، واکنش‌های زیادی در پی داشته است. واکنش‌ها بیشتر به عکس "عذرخواهی" مسافر و خانواده‌اش است و نگاه مادر و چهره‌ دختری که بدون کلام حرف می‌زنند.

    
Iran Snap (www.donya-e-eqtesad.com)

حکایت تاکسی‌سواری در ایران و گفت‌وگو با راننده در حین سفر و گوش سپردن به حرف‌ها و تحلیل‌های او در مورد اتفاقات سیاسی یا اجتماعی و هنری حکایتی آشناست. اما از میان میلیون‌ها گفت‌وگویی که شاید روزانه در مسیرهای گوناگون در کلان‌شهری مانند تهران بین مسافر و راننده پیش می‌آید، تنها یک حکایت است و یک راننده که سر از رسانه ملی درمی‌آورد و کردار و گفتارش و عکس‌های او با مسافرش خبرساز می‌شود.

سعید عابد راننده اسنپی است که وصف آن رفت و پویه نوریان مسافر او بود در روز ۱۶ خرداد. این راننده اسنپ در مصاحبه‌ای تلویزیونی تعریف می‌کند که مسافرش در خودروی او کشف حجاب کرده و چون پس از تذکر زبانی حاضر به سر کردن روسری نمی‌شود، او به مسافرش می‌گوید، نمی‌تواند او را به مقصد برساند.

سعید عابد تعریف می‌کند که توقف می‌کند و دختر مسافر با تهدید به اینکه به پلیس زنگ می‌زند و با پشتیبانی اسنپ تماس می‌گیرد، پیاده می‌شود. راننده می‌گوید به مسافر به خاطر جریمه‌‌ احتمالی پلیس، تذکر داده و البته به خاطر امر معروف و نهی از منکر. می‌گوید طبق قوانین اسنپ رفتار کرده که مسافر را ملزم به "رعایت حجاب مناسب" می‌داند. در پاسخ به مجری برنامه که آیا اسنپ در صورت عدم رعایت مقررات اسنپ، تدبیری در نظر گرفته یا خیر، می‌گوید، در این مورد "آتش به اختیار"عمل کرده است.

اما این مصاحبه ختم ماجرا نبود. انتشار تصویری از دختر مسافر به همراه پدر و مادرش در کنار راننده اسنپ و این خبر که از سعید عابد عذرخواهی کرده‌اند، واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

این عکس مادری را به تصویر می‌کشد با نگاهی فروانداخته و دختری که زل زده به دوربین، به ما، تصویری که جای تفسیرهای زیادی را باز می‌گذارد. کاربری به بیننده عکس می‌گوید، هش دار، "این همه ماییم، خوب نگاهش کنید".

یکی از کاربران این صحنه را با سکانسی از سریال هزاردستان مقایسه کرده است که در آن رضا تفنگچی رئیس انبار غله را می‌کشد و همسرش را مجبور می‌کند، جلوی مردم بیاید و بگوید، او زنده است و نمرده. « زن آمد و گفت: "آقا زنده‌ است" و غش کرد...» 

 
 
Hosein Vi@HoseinVahdani
 
 

این عکس کذایی «عذرخواهی..» را بازنشر نمی‌دم؛ لابد دیدید یا خواهید دید. فقط می‌خوام بگم به وضوح مساله نه اعتقاده نه قانون نه اخلاق. فقط نمایش «سلطه»ست، به هر قیمتی و با هر کثافتی:
ما شما را محکوم می‌کنیم، محروم می‌کنیم، بعد بزرگوارانه می‌بخشیم یا نابود می‌کنیم.
تف به وجودتون، تف!

 
319 people are talking about this
 

بسیاری از کاربران تصویر مادر و دختر را در این عکس، بازنمای تصویر و وضعیت زنان در جامعه امروز ایران دانسته‌اند.

 
 
دِی‌ناز@Daynaz7
 
 

چهره‌ی این مادر و دختر توی عکس اسنپ، تصویر میلیون‌ها زن تو اون جامعه‌ست.
زن‌هایی که همه عمر مجبورن. مجبور به اطاعت. مجبور به حقارت. مجبور به سکوت. مجبور به قربانی شدن. مجبور به هزار و یک چیز دیگه.

 
79 people are talking about this
 

"امر به معروف و نهی از منکر" و "آتش به اختیار عمل کردن" موضوعاتی هستند به هم پیوسته که در سال‌های اخیر در پی افزایش اعتراض‌های زنان به حجاب اجباری شدت گرفته‌اند و از حمایت مسئولان و قانونگذاران در ایران بی‌بهره نیستند. سخنگوی قوه قضائیه ایران با اشاره به ماجرای پیش آمده در اسنپ، اقدام راننده را" نماد عینی از امر به معروف و نهی از منکر" دانسته و از حمایت دستگاه قضایی ایران "از آمران به معروف و ناهیان از منکر در همه عرصه‌ها" سخن گفته است.

دادستان کل کشور هم امروز، ۲۳ خرداد گفته است: «امروز مسئله‌ی حجاب و عفاف دستاویزی برای رسیدن به مطامع و خواسته های دشمن شده است و ... البته دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در مقابله با بد حجابی کوتاه نیامده و تمام تلاش خود را در مبارزه با بی بندوباری در جامعه ارائه خواهد نمود.»

بسیاری از کاربران به تلویزیون کشاندن ماجرای راننده و مسافر اسنپ و تشدید مبارزه با "بدحجابی" را تأییدی بر شکست خوردن تلاش‌های انجام شده در خاموش کردن اعتراض زنان به حجاب اجباری می‌دانند که به اعتقاد برخی انتشار تصاویر مسافر و خانواده‌اش نتیجه‌ای معکوس برای طراحان این "شو" به ارمغان آورده است.

 
امید توشه@tousheh
 

سیل تقدیر است که از سوی نهادهای خاص سوی سعید عابد (جناب راننده) راهی می‌شود. پیغامی است به عابدها که در شرایط مشابه از شما حمایت خواهیم کرد. بماند که کسی نمی‌گوید پیاده کردن یک دختر تنها، وسط اتوبان از سوی کسی که وظیفه‌اش رساندن او به مقصد بوده، چقدر اخلاقی و چقدر اسلامی است.

View image on TwitterView image on Twitter
 
امید توشه@tousheh
 

به غلط کردن انداختن دختر و کشیدن پای خانواده‌اش به ماجرا از ترس شکایت راننده ، هیچ امتیازی برای حامیان حجاب نخواهد داشت. البته می‌توان درک کرد با این اقدام تلاش شده دیگران مرعوب شوند و دست به اقدامی مشابه نزنند، اما چهره مستاصل مادر در این عکس، تمام رشته‌هایشان را پنبه کرده. pic.twitter.com/fe8vAiotEm

View image on Twitter
 
55 people are talking about this
 

برای دسته‌ای از کاربران، انتشار عکس "عذرخواهی" ادامه پروژه‌ "شکست خورده‌" اعترافات تلویزیونی فعالان سیاسی و "دادگاه‌های نمایشی" در سال‌های گذشته است. کاربران از این مقایسه هم فراتر می‌روند و تصاویر منتشرشده را با تصویر دیدار پسر جمال خاشقجی با ملک سلمان و بن سلمان مقایسه می‌کنند.

 
 
خودنویس® ✒@KhodNeviss
 
 

این عکس من رو به یاد دیدار پسر جمال با ملک سلمان و انداخت.
شما یاد چی افتادید؟!

 
احسان بخش????????@Ehsanbakhsh110
 

دخترمسافر اسنپ @poouyeh و خانواده اش امروز ۲۲ خرداد، با #سعید_عابد راننده اسنپ دوباره ملاقات کرد.

دراین دیدار خانم پویه نوریان از عابد معذرت خواهی کرد

آقای عابد نیز چند هدیه باارزش به پویه نوریان داد:
قرآن، مفاتیح، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، اشعارحافظ و کتاب سلام برابراهیم

View image on Twitter
 
141 people are talking about this
 

اما با بالاگرفتن واکنش‌ها به ماجرای اسنپ، بسیاری از کاربران یکدیگر را به "لغو اشتراک" و "تحریم اسنپ" فراخوانده‌اند و از "مسئولیت شخصی" تک تک افراد جامعه در برخورد با چنین حوادثی سخن رانده‌اند.

.

 
 
فرشید غضنفرپور@farshid_ghzpour
 
 

با دیدن عکسی که امروز بعد از مراسم عذرخواهیِ پویه و مادرش از منتشر شد، همینطور بعد از بیانیه رقت انگیز @Snapp_Team بابت توئیت قبلیم پشیمون شدم. حتما رو پاک می‌کنم.

 
فرشید غضنفرپور@farshid_ghzpour
 

دعوای یه راننده تاکسی با مسافرش و قضاوت درباره اینکه کدومشون خطاکار هستن باید بشه موضوع اول شبکه‌های اجتماعی مملکت؟ بعد شما #اسنپ رو پاک کنی #یامین‌پور بیکار میشه؟

 
See فرشید غضنفرپور's other Tweets
 
 
SasanAghaei@SasanAghaei2
 

۲) کسب‌و کار خدماتی بیش از هر مارکت دیگری تنیده در دستان مشتری‌ست؛ وابسته‌ی محض پولش و اطلاعاتش. مطمئن باشید در هر اندازه‌ای، منافع این هلدینگ انحصاری را به خطر می‌اندازد و البته یک راه موثر هم هست؛ راه حافظت جمعی از خودمان

 
SasanAghaei@SasanAghaei2
 

۳) بگذارید جای پول سالم ما، انواع مختلف قراردادهای چرک را به این هلدینگ زشت هدیه دهند، بگذارید دست‌رنج ما نباشد که سبب فربه‌تر شدن یک خط‌مشی و ضدارزش می‌شود؛ این در این روزگار تیره است که هانا آرنت از آن گفت و واسلاو هاول در قدرت بی‌قدرتان به یادمان آورد

 
See SasanAghaei's other Tweets
 

اسنپ یک سامانه هوشمند حمل و نقل شهری است که با استفاده از نرم‌افزار و اپلیکیشن، کاربر می‌تواند پس از اتصال به اینترنت مقصد مورد نظرش را روی نقشه مشخص کند و پس از مشاهده هزینه سفر درخواست خودرو یا اسنپ باکس بدهد. با آمدن اسنپ و سرویس مشابه آن "تپسی"، بسیاری از جوانان که در جستجوی کار بودند یا بازنشستگانی که به دلیل شرایط اقتصادی به کسب درآمد نیاز داشتند، به این سامانه پیوستند و به عنوان راننده در آن مشغول به کار شدند.

با بالاگرفتن اعتراض‌ها به اسنپ و تشویق به تحریم این سامانه، برخی از ضرری سخن می‌گویند که به خانواده‌های رانندگان اسنپ وارد می‌آید؛ نگرانی‌ای که دسته‌ی دیگر آن را به جا نمی‌دانند. آنها به صاحبان اصلی اسنپ و تپسی اشاره می‌کنند و معتقدند که تحریم اسنپ، به معنای "بریدن نان مردم عادی" نیست.

View image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter
 
 
Amir Moghadam@amirmoghadam_ir
 
 

راز اسنپ
مدیرعامل اسنپ محمد رازینی، فرزند علی رازینی، دادستان سابق، رییس اسبق دادگستری تهران، معاون اسبق قوه قضاییه،رییس کنونی شعبه دیوان عالی کشور و از عوامل اصلی کشتار ۶۷است.
همه اقوام و‌ منسوبان علی رازینی در دستگاه امنیتی،قضایی و سپاه،بازجو و مسولند

 
99 people are talking about this
 

در میان تمام واکنش‌های جدی و تحلیلی، فراخوان به تحریم و گمانه‌زنی‌ها در مورد صاحبان اسنپ و تپسی، برخی واکنش‌های طنزآمیز هم در میان نوشته‌های کاربران بیش از همه خودنمایی می‌کنند. از تصویر دیدار نخست وزیر ژاپن با راننده اسنپ گرفته تا طنزی در مورد یک راننده‌ تاکسی‌ معمولی که این بار معتقد نیست: «کار کار خودشونه.»

 
 
Itsmosen@itsmosen
 
 

نشستم توی تاکسی
به راننده گفتم : قضیه اسنپ هم کار خودشون بود نه؟
یه لبخند ملیح زد و گفت : نه داداش ، این یکی کار خودمون بود

 
37 people are talking about this
 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت