.
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

پنج شنبه, 23 خرداد 1398 ساعت 23:15

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا: جنگ با ایران به نفع ما و جهان نیست

Iran's Isna news agency published an unverified image of what it said was a burning tanker in the Gulf of Oman

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در واکنش به انفجار نفت‌کش‌ها در خلیج فارس با تاکید بر آمادگی برای دفاع از منافع آمریکا و متحدانش گفته است آمریکا علاقه‌ای به درگیر شدن در یک جنگ تازه در خاورمیانه ندارد.

براساس بیانیه این ستاد ۲۱ خدمه‌ای که نفتکش کوکو‌ئا را بعد از انفجار ترک کرده بودند نجات یافته‌اند و در حال حاضر در کشتی بینبریج آمریکا هستند.

سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید کشتی بینبریج که فرماندهی وضعیت را در حال حاضر برعهده دارد در حال حرکت به سوی کشتی میسون است و هیچ نوع دخالتی در ماموریت آن تحمل نخواهد شد.

در بیانیه سنتکام آمده حملات امروز تهدید روشن آزادی رفت و آمد و تجارت در آبهای آزاد است و آمریکا و متحدانش تمام تدابیر لازم را برای دفاع از منافع خود اتخاذخواهند کرد. اما تاکید شده که جنگ با ایران در جهت منافع استراتژیک آمریکا و یا جامعه بین‌المللی نیست.

پیشتر سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در پایان جسله غیرعلنی شورای امنیت تاکید کرد آمریکا ایران را مسئول حملات به نفت‌کش‌ها در دریای عمان می‌داند اما شواهدی در این باره ارایه نکرد. ایران دست داشتن در این حملات را رد کرده و آنها را مشکوک خوانده است.

پایان جلسه شورای امنیت

جلسه غیرعلنی روز پنجشنبه شورای امنیت درباره انفجارها نفت‌کش‌ها در خلیج فارس در حالی پایان یافته که آمریکا هنوز دلایل مشخصی برای متهم کردن ایران در این انفجارها ارائه نکرده است.

جاناتان کوهن سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد که در این جلسه شرکت داشت، در پایان این جلسه با سخنان کوتاهی در برابر خبرنگاران گفت آمریکا به فشار اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران ادامه می‌دهد.

آقای کوهن با تکرار سخنان وزیر امور خارجه آمریکا گفت کشورش ایران را در انفجارهای تازه مقصر می‌خواند و افزود ایران باید با دیپلماسی دربرابر آمریکا حضار شود و "نه با ترور و انفجار نفت‌کش‌ها."

در همین حال خبرنگار شبکه خبری سی‌بی‌اس به نقل از سفیر کویت در سازمان ملل گفته است در این جلسه شورای امنیت این انفجارها را محکوم کرده و خواستار تحقیق درباره آنها شده اما "نهادی برای تحقیق درباره موضوع مشخص نشده و درباره شواهد موجود نیز صحبتی نشده است."

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر گفته بود کشورش با توجه به "اطلاعاتی که به دست آورده، نوع سلاح به کار رفته و پیچیدگی حملات" به این نتیجه رسیده که ایران مسئول حملات به نفت‌کش‌ها در دریای عمان است.

وزیر خارجه آمریکا هیچ سند مشخصی برای اثبات این اتهام ارائه نکرد اما گفت: "نتیجه‌گیری دولت ایالات متحده این است که جمهوری اسلامی ایران، مسئول حملاتی است که امروز در خلیج عمان رخ داده است."

عربستان سعودی نیز در واکنش به این انفجارها ایران را مقصر خوانده است.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است ریاض دلیلی برای مخالفت با ارزیابی مایک پومپئو ندارد و با او موافق است. او افزود "ایران سابقه چنین رفتاری را دارد."

در جریان حملات روز پنج‌شنبه، دو کشتی نفت‌کش در منطقه دچار آتش‌سوزی شدند. خدمه هر دو کشتی نجات پیدا کرده‌اند.

 
ایران حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان را مشکوک خواند

آقای پومپئو همچنین گفت که این اقدام، بخشی از سری اقدامات ایران برای بی‌ثبات ساختن منطقه است. او گفت که از نماینده آمریکا در سازمان ملل خواسته تا مساله را در شورای امنیت مطرح کند.

ایران نه تنها دست داشتن در حملات روز پنج‌شنبه را رد کرده، بلکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این حملات را "مشکوک" خوانده است.

پومپئو
مایک پومپئو در کنفرانس خبری ویژه‌ای که روز پنج‌شنبه برای اعلام موضع کشورش درباره حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان برگزار شد

آقای ظریف در توییتی، به همزمانی این حملات با سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اشاره کرده و نوشته است: "حملات گزارش شده به نفتکش‌های مرتبط با ژاپن در حالی رخ داد که شنیزو آبه برای گفتگوهایی گسترده و دوستانه با آیت‌الله خامنه‌ای ملاقات می‌کرد. حتی کلمه مشکوک هم نمی‌تواند گویای آن چیزی باشد که پشت پرده ماجرای امروز بوده است. پیشنهاد ایران برای مجمع گفتگوی منطقه‌ای الزامی است."

در همین حال خبرگزاری‌های این کشور هم تصاویری از خدمه یکی از کشتی‌ها‌ی آسیب دیده را منتشر کرده و نوشته‌اند این ۲۳ خدمه در بندر جاسک مستقر شده‌اند و نفتکش آنها هم در این بندر ایران پهلو گرفته است.

این دومین بار ظرف یک ماه گذشته است که نفت‌کش‌ها در این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. در جریان آتش‌سوزی‌های روز ۱۲ می که در نزدیکی بندر فجیره (متعلق به امارات) رخ دادند نیز آمریکا، ایران را مسئول "خرابکاری" نامید. ایران آن اتهام را نیز رد کرده بود.

حملات روز پنج‌شنبه، واکنش‌های گسترده بین‌المللی نیز به دنبال داشت و از جمله آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل آن را محکوم کرد. آقای گوترش گفت که منطقه تاب یک درگیری بزرگ را ندارد.

ضمن اینکه در پی اتفاقات روز پنج‌شنبه در خلیج فارس و دریای عمان، قیمت نفت دو و دو دهم درصد در بازارهای جهانی افزایش یافت.

بیشتر بخوانید:

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت