چاپ کردن این صفحه
چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 03:04

کمپین برای آزادی کارگران زندانی: اخباری از احضار ها ، دستگیری ها و کارزار های مبارزاتی

- روز ١٩ خرداد پروین محمدی نائب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر برای ارائه آخرین دفاعیات به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۱ کرج احضار شدند و مورد محاکمه قرار گرفتند. پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفر زاده همراه با تعدادی دیگری از فعالین کارگری در ششم اردیبهشت، در آستانه روز جهانی کارگر در پارک جهان نمای کرج بازداشت شده و پس از ١٥ روز حبس به قید وثیقه آزاد شده بودند. آنها دراین روز در جلسه دادگاه اسلامی به  اتهام تبلیغ علیه نظام مورد محاکمه قرار گرفتند و از خود دفاع کردند.

در این جلسه پروین محمدی به ارائه دفاعیات از خود پرداخت و با رد اتهامات وارده اعلام داشت که او طی بازداشت قبلی به همین اتهام دادگاهی شده و شعبه ۷ بازپرسی دادسرای فردیس وی را از این اتهام تبرئه و برای او قرار منع تعقیب صادر شده است. او بار دیگر با رد اتهامات وارده به  بازپرس پرونده سوال کرد که اکنون چه اتفاق جدیدی روی داده که تنها با گذشت یکماه قصد دارند با پرونده ی جدیدی دوباره با همین مصداق وی را متهم نمایند. گفتنی است که  در پرونده قبلی برای پروین محمدی قرار منع تعقیب صادر شده و بازپرس پرونده طی نامه ای به وزارت اطلاعات اعلام کرده بود که وسایل ضبط شده وی را که شامل گوشی موبایل و لبتاپ بود به او پس دهند. اما وزارت اطلاعات همچنان از تحویل وسایل پروین محمدی امتناع می کند.

- روز ١٩ خرداد خانواده های دستگیر شدگان روز جهانی کارگر در مقابل اوین تجمع کردند. روز اول مه دهها نفر از فعالین کارگری بازداشت شدند. زیر فشار کارزاری جهانی تعدادی از آنها به قید وثیقه آزاد شدند و ٤ نفر از آنان به اسامی مرضیه امیری، ندا ناجی، کیوان صمیمی و عاطفه رنگریز همچنان در بازداشت بسر میبرند. بنا بر آخرین خبر ها قرار بازداشت عاطفه رنگریز به دو قرار کفالت ۵۰ و ۷۰ میلیون تومانی تبدیل شده است. اما علیرغم  حضور کفیل‌ها هر یک را با بهانه‌هایی همچون فقدان فیشِ کسر از حقوق، بازنشستگی و ... رد کرده و حکم بازداشت او تمدید شده است. همچنین  قرار بازداشت مرضیه امیری، ندا ناجی و کیوان صمیمی برای ٣٠ روز دیگر تمدید شده است. کارزار برای آزادی دستگیر شدگان اول مه ادامه دارد.

 - روز ١٨ خرداد عثمان اسماعیلی، فعال کارگری شناخته شده در شهر سقز از سوی شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سقز جهت گذراندن سه ماه حکم زندان خود احضار گردید. او موظف شده است که برای اجرای حکم ظرف ٥ روز خود را به این شعبه معرفی کند.

- روز ١٢ خرداد خلیل کریمی از فعالین کارگری در شهر سنندج توسط شعبه چهارم تجدیدنظر استان کردستان احضار شد. خلیل کریمی قبلا توسط دادگاه بدوی به اتهام "تبلیغ علیه نظام با مصادیق شرکت در کمپین علیه اعدام رامین حسین پناهی و شرکت در مراسم روز جهانی کارگر" به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

- روز ١٨ خرداد اسماعیل عبدی عضو شناخته شده هیئت‌ مدیره‌ کانون صنفی معلمان ایران که ۴ سال از محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین پشت سر گذاشته‌است، به مرخصی سه روزه آمد.  اسماعیل عبدی به خاطر مبارزاتش و با اتهامات امنیتی چون "اخلال در نظم و امنیت ملی" در زندان است. اسماعیل عبدی باید بدون قید و شرط آزاد و پرونده امنیتی او بسته شود.  باید به امنیتی کردن مبارزات فورا خاتمه داده شود.   

- روز ١٧ خرداد محمد زحمتکش از معلمان معترض در شهر شیراز بازداشت و راهی زندان عادل آباد شد.  محمد علی زحمتکش در دادگاه بدوی در شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز، به دو سال حبس، یک سال تبعید به شهرستان و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود. این حکم در روز ١٩ خرداد در دادگاه تجدید نظر به هشت ماه حبس تقلیل یافت. اتهامات عنوان شده علیه  محمد علی زحمتکش "تبلیغ علیه نظام" ، "توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی" و حضور در تجمعات معلمان شیراز و تهران اعلام شده است. یک کارزار مهم معلمان اعتراض به امنیتی کردن مبارزات و صدور احکام امنیتی برای معلمان معترض است. از جمله شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان در بیانیه در ١٤ خرداد اعتراض خود را به امنیتی کردن مبارزات معلمان اعلام داشته و با هشدار دادن به عواقب این سرکوبگری ها خواستار آزادی سریع معلمان زندانی، توقف روند پرونده سازی برای آنان شده است.

- روز ٢٠ خرداد جمعی از فعالین کارگری و اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در سنندج به دیدار ناهید خداجو عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که از زندان آزاد شده بود، رفتند. ناهید خداجو در تجمع روز جهانی کارگر در تهران در مقابل مجلس بازداشت شده بود. او و فرهاد شیخی عضو دیگر اتحادیه آزاد کارگران ایران و  حسن سعیدی عضو سندیکای شرکت واحد در روز ١٣ خرداد با قید وثیقه آزاد شد. پرونده های تشکیل شده برای ناهید خداجو، فرهاد شیخی، حسن سعیدی و همه بازداشت شدگان اول مه، کارگران زندانی، معلمان دربند و تمامی زندانیان سیاسی باید فورا بسته شوند. بساط وثیقه این شکل آشکار سرکوب و اخاذی باید جمع شود.

٢٠ خرداد ٩٨

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

شهلا دانشفر

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

http://free-them-now.com/