چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 03:34

اخبار و گزارشات کارگری 19/18/17 خرداد ماه

اخبار و گزارشات کارگری 19 خرداد ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- اذیت وآزار 4کارگر معترض کارخانه سیمان کارون  وعدم پرداخت ماه ها مطالبات کارگران شاغل وبازنشسته این واحد تولیدی

- تجمع اعتراضی کارگران پروژه کارخانه پتروشیمی لردگان نسبت به از دست دادن کار وبرای اشتغال مقابل فرمانداری لردگان

- از سرگیری اعتراضات کارگران سد چمشیرنسبت به عدم پرداخت یک سال حقوق و وعده های توخالی با تجمع مقابل فرمانداری گچساران

- تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خوزستان ادامه دارد

- اعتراض کارکنان حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق

- بیانیه کانون نویسندگان ایران در باره تشدید قشار بر نویسندگان و روزنامه نگاران

آزادی بیان در تنگنای محاکمه

- عثمان اسماعیلی:جهت اطلاع دوستان و جنبش کارگری

- پروین محمدی برای آخرین دفاعیات به دادسرا احضار شد

- کار کردن کارگران کارگاه‌های سنتی ماهی خشک در جزیره هرمزباحقوق 200تا500هزارتومانی وبدون بیمه

- تجمع اعتراضی اهالی روستاهای بهارلو و داشکسن نسبت به عدم پاسخگویی به خواسته هایشان و وعده های توخالی مسئولان طراز اول شهرستان،استان وکشور همزمان با بازدید معاون رئیس جمهوری از معدن طلای ساریگونی قروه

- تجمع اعتراضی تاکسی داران بی سیم رشت نسبت به قطع  شدن سامانه بی سیم مقابل سازمان تاکسیرانی

- تجمع اعتراضی اهالی روستاهای روستای مورنان، بهاران و جلمرزازتوابع اصفهان نسبت به بوی نامطبوع یک واحد دامداری مقابل فرمانداری

- مرگ کودک 6ساله یکی از کارکنان شورای شهر همدان در محل کار پدرش

* اذیت وآزار 4کارگر معترض کارخانه سیمان کارون  وعدم پرداخت ماه ها مطالبات کارگران شاغل وبازنشسته این واحد تولیدی

کارگران کارخانه سیمان کارون ضمن تایید اذیت وآزار 4نفر از همکارانشان به اتهام رهبری تجمعات دو سال گذشته،از عدم پرداخت ماه حقوق وحق بیمه کارگران رسمی و قراردادی ونیز مطالبات همکاران بازنشسته شان خبر دادند.

کارگران کارخانه سیمان کارون:این واحد صنعتی حدود ۳۸۰ کارگر رسمی قراردادی و روزمزد دارد که در این میان؛ کارگران رسمی و قراردادی معادل ۴ ماه مزد معوقه و کارگران روزمزدی حدود ۷ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکارند.

در میان کارگران روزمزد، کارگرانی هستند که معوقات مزدی آنها به ۱۷ ماه می‌رسد. در عین حال حدود ۴۰ نفر از همکاران‌مان که از دی ماه سال گذشته بازنشسته شده‌اند هنوز نتوانسته‌اند مطالبات سنواتی خود را از کارفرما دریافت کنند.

غیر از بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی کارگران وجود دارد چندین ماه حق بیمه کارگران که مربوط به سالهای گذشته می‌شود به تامین اجتماعی پرداخت نشده است. به همین دلیل در سوابق بیمه‌ای کارگران این کارخانه مشکلاتی ایجاد شده است.

علاوه بر تاخیر در پرداخت مطالبه مزدی و بیمه‌ای کارگران، ۴ نفر از کارگران رسمی و قراردادی کارخانه به اتهام رهبری تجمعات دو سال گذشته کارگران کارخانه مرتبا به مراجع قضایی احضار می‌شوند که این موضوع باعث ایجاد تنش در میان کارگران این واحد صنعتی شده است.

*تجمع اعتراضی کارگران پروژه کارخانه پتروشیمی لردگان نسبت به از دست دادن کار وبرای اشتغال مقابل فرمانداری لردگان

روز شنبه 18اردیبهشت ماه،جمعی از کارگران کارخانه در دست ساخت پتروشیمی لردگان واقع دربخش فلارد شهرستان لردگان- استان چهارمحال و بختیاری-  دراعتراض به از دست دادن کارشان وبرای اشتغال مقابل فرمانداری تجمع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،فرماندارشهرستان با تایید تجمع کارگران این پروژه،افزود: بیشتر آنان کارگران ساختمانی و نیروهایی هستند که برای عملیات احداث پتروشیمی به کار گرفته شده بودند.

وی همچنین گفت: این افراد خواستار جذب در پتروشیمی و جلوگیری از تعدیل نیرو هستند.

به گفته وی، از سال گذشته با توجه به اتمام برخی فعالیت‌های ساخت و ساز این کارخانه تعدادی از نیروها در مراحل مختلف تعدیل شدند و این تعدیل همچنان ادامه دارد.

وی افزود: با تعدیل این نیروها و فعال شدن پتروشیمی، نیروهای متخصص جذب خواهند شد که فرآیند استخدامی آنان نیز سپری شده است.

وی اظهار داشت: از مجموع ۲ هزار و ۱۶۰ نیرویی که از مراحل اولیه ساخت این واحد فعال بودند تاکنون یکهزار و ۶۰۰ نفر تعدیل شدند.

*از سرگیری اعتراضات کارگران سد چمشیرنسبت به عدم پرداخت یک سال حقوق و وعده های توخالی با تجمع مقابل فرمانداری گچساران

روزیکشنبه 19خردادماه،برای باری دیگر با تجمع مقابل فرمانداری گچساران اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت یک سال حقوق و وعده های توخالی بنمایش گذاشتند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران سدچمشیر حدود 12ماه حقوق معوقه خود را از دو شرکت سابیر و ژئوپولتیک بدهکار هستند.

اسفندماه سال 97 این کارگران با تجمعات خود توانستند حدود 2ماه از حقوق خود را از این شرکت بگیرند و در حال حاضر 12 ماه حقوق معوقه دارند.

این در حالی است که معاون اجرایی طرح سد و نیروگاه چم شیر گچساران پیش از این گفته بود اوایل اردیبهشت سال آینده عملیات مجدد سد بزرگ چم شیر آغاز خواهد شد.

یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: شرایط زندگی به ما فشار آورده و دستمان خالی است، نمی دانیم به کجا باید شکایت کنیم، چطور حقوق یک مدیر همیشه به موقع پرداخت می شود ولی هیچ کس به فکر کارگران نیست، ما شرمنده خانواده و بچه هایمان هستیم.

اواخر بهمن ماه 97نشست بررسی مطالبات کارگران سد و نیروگاه چم شیر با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در محل فرمانداری گچساران برگزار شد که در این نشست هم نیک مرام،مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان در بخشی از سخنانش از مدیران سد چم شیر پاسخ شفاف خواسته و گفت «مسئولانی که از دفتر مرکزی این شرکت و از تهران آمده اند در خصوص 12 ماه حقوق و مزایای کارگران سد چه اقداماتی انجام داده اند و پاسخ دهند که اگر خود شما 2 ماه حقوق نگیرید ،چکار می کنید؟».

حدود یک سال است که این کارگران پیگیر مطالبات خود از دو شرکت سابیر و ژئوپولتیک هستند و بارها جلوی فرمانداری، اداره کار، دفتر سدچمشیر، دفتر نماینده مجلس گچساران و باشت تجمع کرده اند اما فقط حقوق 2 ماه خود را دریافت کرده اند.

*تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خوزستان ادامه دارد

روزیکشنبه 19خرداد برای دومین روز متوالی در هفته جاری، کارگران شهرداری کوت عبدالله دراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خوزستان اجتماع کردند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع در گفت و گو با خبرنگار رسانه ای با اشاره به پرداخت نشدن حقوق اسفند پارسالشان به صورت کامل بیان کرد: مبلغ ۱۰ میلیون ریال به صورت علی الحساب به ما پرداخت شد اما خبری از واریز بقیه حقوق  ماه نیست.

وی ادامه داد: حدود ۲۵۰ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله نسبت به پرداخت نشدن حقوق فروردین و اردیبهشت امسال خود اعتراض دارند.

وی با اشاره به اینکه پیمانکار بیمه برای ما رد نمی کند بیان کرد: وضعیت اقتصادی کارگران مناسب نیست.

درهمین رابطه، امروزشهردار کوت عبدالله به خبرنگار رسانه ای گفت: تلاش ما اینست که امروز تا فردا مبلغ ۲۰ میلیون ریال به صورت علی الحساب به کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله پرداخت شود.

وی بیان اینکه با واریز این مبلغ، کارگران ۲ ماه حقوق دیگر از شهرداری طلبکار خواهند بود افزود: کارگران فضای سبز خواستار پرداخت کل مطالبات به صورت یکجا هستند اما برای هیچکدام از کارگران شهرداری تاکنون حقوق اردیبهشت امسال واریز نشده است.

*اعتراض کارکنان حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق

کارکنان حفاری شمال اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق،رسانه ای کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ19خرداد، جمعی از کارکنان حفاری شمال از پرداخت نشدن ۲ ماهه حقوق خود خبر دادند.

این کارکنان می‌گویند هنوز تکلیف مطالبات ۲ ماه گذشته آن ها مشخص نیست.

  کارکنان این شرکت همچنین گفته اند ادامه این روند باعث خواهد شد تا برند شرکت حفاری شمال دچار مشکل شود و این شرکت به مرز نابودی برود.

*بیانیه کانون نویسندگان ایران در باره تشدید قشار بر نویسندگان و روزنامه نگاران

آزادی بیان در تنگنای محاکمه

محمد مقیسه؛ قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب: «شماها نفس کشیدنتان حرام است. الهی دست‌هاتون بشکنه. باروت باید ریخت در دهانتان و منفجرتان کرد. قلم‌هایتان را باید شکست».

(۱۲خرداد ۹۸،دادگاه یک خبرنگار)

پس از گذشت ۲۲ روز از تجمع شماری ازاعضای کانون نویسندگان ایران روبروی دادگاه انقلاب، در اعتراض به صدور مجموعاً ۱۸ سال حکم حبس برای سه نویسنده و عضو هیئت دبیران سابق و فعلی کانون: رضاخندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن امواج بازداشت، محاکمه و فشار بر نویسندگان و روزنامه‌نگاران ابعاد گسترده تری یافته است.عوامل تهدید و سرکوب، ارعاب و حمله به آزادی بیان، حیات و هستی ِ نویسندگان و فعالان ِ عرصه‌های گوناگون را هدف گرفته اند و از گوشه و کنار مملکت اخبار بازداشت‌های پی‌د‌ر‌پی با اتهام‌های نام‌آشنا و گاه ابداعی می‌رسد.

تشدید فشار در هفته‌ای که گذشت

امیرسالار داودی، وکیل دادگستری در تاریخ ۱۱ خرداد ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۳۰ سال زندان، ۱۱۱ ضربه شلاق، شش میلیون تومان جریمه نقدی و دو سال محرومیت از کلیه حقوق اجتماعی محکوم شد. ۱۵ سال از این حکم به دلیل تشکیل کانال تلگرامی با نام «بدون روتوش» است. مصاحبه با رسانه‌های برون مرزی از دیگر مصادیق "جرم"‌های او است. بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی حکم ۱۵ سال زندان درباره ی او اجرا خواهد شد.

این وکیل دادگستری که وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله بهاییان را بر عهده داشته، از ۲۹ آبان ۹۷ با مراجعه ضابطین دادگستری به دفتر کارش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

حسین جنتی، شاعر روز شنبه۱۱خرداد به اطلاعات سپاه ورامین احضار و پس از مراجعه، تحت نظر به دادسرای اصفهان فرستاده شد. بازپرس شعبه سیزده شهر اصفهان به اتّهام تبلیغ علیه نظام، حکم به بازداشت موقت او داده و وی هم‌اکنون در زندان مرکزی اصفهان دربند است. شاکی این پرونده اطلاعات سپاهِ اصفهان و دلیل بازداشت او به نوشته‌ی برخی رسانه‌ها شعرهای انتقادی‌اش است.

مسعود کاظمی روزنامه‌نگار و سردبیر سابق ماهنامه صدای پارسی نیز روز ۱۲ خرداد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام توهین به رهبری دو سال، توهین به مقامات دیگر شش ماه و برای نشر اکاذیب حکم دو سال حبس را دریافت کرده و درمجموع به چهار سال و شش ماه زندان و دو سال محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی محکوم‌شده است.

به گفته‌ی علی مجتهدزاده وکیل کاظمی: قاضی دادگاه، محمد مقیسه بدون اینکه به وکیل و موکل اجازه ی دفاع دهد، در طول جلسه دادگاه به مسعود کاظمی توهین و نفرین‌هایی از این قبیل کرده است: «شماها نفس کشیدنتان حرام است. الهی دست‌هاتون بشکنه. باروت باید ریخت در دهانتان و منفجرتان کرد. قلم‌هایتان را باید شکست». و پس‌ازآن قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی او را به‌قرار وثیقه سنگین یک میلیارد تومانی افزایش داده است. مسعود کاظمی به علت ناتوانی از تهیه وثیقه از همان دادگاه انقلاب به زندان اوین منتقل و تاکنون در آنجا به سر می‌برد.

رحیم غلامی، شاعر، نویسنده و فعال اهل اردبیل روز دوشنبه ۱۳ خرداد جهت ارائه دفاعیات خود در شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب اردبیل حاضر و توسط قاضی خدادادی تفهیم اتهام شد

به گزارش برخی رسانه‌ها ریاست دادگاه اتهامات آقای غلامی را «عضویت در تشکیلات گاماج، توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی» عنوان کرده که اتهام عضویت در تشکیلات گاماج به تازگی به پرونده وی اضافه شده و غلامی آن را "سناریوی جدید اداره اطلاعات اردبیل" خوانده است.

رحیم غلامی پیش‌تر در نیمه‌ی اسفند ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در شهر اردبیل بازداشت و کتاب‌ها و کامپیوتر شخصی او به همراه نوشته‌هایش ازجمله «فرهنگ لغات زبان ترکی» که در حال نگارش آن بوده توقیف شد. وی سپس با وثیقه پنجاه میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

غلامی چند کتاب به زبان ترکی در زمینه شعر و ادبیات محلی منطقه آذربایجان نوشته و منتشر کرده و به روزنامه‌نگاری و همکاری با نشریات ترک‌زبان اشتغال داشته است.

روز ۱۴ خرداد قرار بازداشت کیوان صمیمی، سردبیر مجله ایران فردا و از بازداشت‌شدگان تجمع روزجهانی کارگر نیز تمدیدشد. وی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت به همراه حدود ۳۰ نفر از صدها تجمع‌کننده‌ی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس اسلامی، بازداشت و هم‌اکنون دربند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد.

تعدادی دیگری از این بازداشت‌شدگان ازجمله مرضیه امیری، کیوان صمیمی، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان تحت بازداشت هستند و عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه اکبری با تمدید قرار بازداشت ۱۲ روزه مواجه شده اند.

*عثمان اسماعیلی:جهت اطلاع دوستان و جنبش کارگری

امروز طی احضارنامه متوجه شدم که اینجانب عثمان اسماعیلی به 3 ما حبس تعزیری محکوم شده ام

کارگران مردم آزادیخواه همینطور که در احضارنامه مشاهده میکنید بنده با رسانه های مربوطه در مورد زندانیان سیاسی و کارگران زندانی مصاحبه هایی داشتم.بنده در دادگاه انقلاب و اطلاعات شهرستان سقز و اماکن بدون هیچ تردید آنچیزی که دراین احضاریه آمده است بیشتر از آن دفاع کرده ام و به همه ی نهادهای نام برده اعلام کرده ام دفاع کردن از زندانیهای سیاسی و کارگران زندانی وظیفه ی من است وتا آخرین نفس کشیدنهایم از برابری،آزادی ،حکومت کارگری حمایت میکنم و بر علیه نظام سرمایه داری مبارزه کرده ام و خواهم کرد.ای اقایانی که در بالاترین مقامات جمهوری اسلامی قراردارید وگفته اید دموکراسی واقعی درکشور ما است از شما سوال دارم؟آیا ما کارگران معنی دموکراسی رانمیدانیم یا شماها جور دیگری معنی دموکراسی را خوردمردم میدهید؟ این همه فاصله طبقاتی ،این همه زندانیان سیاسی،این همه راند خاری، این همه گرانی که سر به فلک کشیده آیا این نشان از جامعه دموکراسی است؟من با 57سال سن با داشتن مریضیهایی از جمله آسم ،ناراحتی قلبی، مشکلات ریه،روماتیسم و....در شهرهای دور از خانواده ام مشغول به کار ام و درجامعه هزاران مانند من وجود دارد لااقل شماها اسم دموکراسی رانبرید

من نه تنها 3ماه زندان بلکه هیچ زندانی بلند مدتی من را از این باور دورنخواهد کرد

زنده باد اتحاد و همبستگی طبقه ی کارگر

*پروین محمدی برای آخرین دفاعیات به دادسرا احضار شد

پروین محمدی نائب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که برای اخذ آخرین دفاعیات به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای ناحیه ۱ کرج احضار شده بود، امروز با مراجعه به شعبه مذکور آخرین دفاعیات خویش را ارائه نمود.

در جلسه دادگاه امروز که همزمان برای پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده تشکیل شد اتهام تبلیغ علیه نظام برای این سه فعال کارگری صادر شده بود.

پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده که به همراه تعداد دیگری از کارگران روز ششم اردیبهشت در پارک جهان نمای کرج دستگیر شده بودند پس از ۱۵ روز بازداشت به قید کفالت موقتاً از زندان آزاد شدند.

در جلسه دادگاه، پروین محمدی به ارائه دفاعیات از خود پرداخت و با اعلام اینکه در طی بازداشت قبلی خویش به همین اتهام دادگاهی شده بود و شعبه ۷ بازپرسی دادسرای فردیس با توجه به مستندات پرونده و دفاعیات پروین محمدی ایشان را از این اتهام تبرئه نموده و قرار منع تعقیب برای وی صادر شده است، اتهام وارده به خویش را رد کرده و به بازپرس پرونده اعلام کرده است که اکنون چه اتفاق جدیدی روی داده که تنها با گذشت یکماه قصد دارند با پرونده ی جدیدی دوباره با همین مصداق ایشان را متهم نمایند.

لازم به ذکر است که با وجود اینکه برای پروین محمدی در پرونده قبلی قرار منع تعقیب صادر شده است و بازپرس پرونده طی نامه ای به وزارت اطلاعات اعلام کرده که وسایل ضبط شده پروین محمدی شامل گوشی موبایل و لبتاپ ایشان را پس دهند اما وزارت اطلاعات همچنان از تحویل وسایل پروین محمدی امتناع می کنند.

پروین محمدی هیچ جرمی مرتکب نشده است و تنها و تنها بخاطر دفاع از مطالبات صنفی خویش و هم طبقه ای هایش دستگیر شده و پرونده قضایی برایش مفتوح شده است. نه در ایران و نه در هیچ کجای دنیا نباید و نمیتوانند کارگران را برای دفاع از حقوق و مطالبات خویش زندانی کنند. نهادهای قضایی و اطلاعاتی باید به امنیتی کردن فعالیت های صنفی پایان دهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن محکوم نمودن برخورد امنیتی به فعالیتهای صنفی خواهان پایان دادن به پرونده سازی علیه کارگران و نیز آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی کارگران زندانی و زندانیان اجتماعی است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۹ خرداد ۹۸

*کار کردن کارگران کارگاه‌های سنتی ماهی خشک در جزیره هرمزباحقوق 200تا500هزارتومانی وبدون بیمه

کارگرکارگاه‌های سنتی ماهی خشک در جزیره هرمز: ما هیچ بیمه‌ای نداریم، سرمایه اصلی متعلق به صاحب کارگاه است که به وی ارباب می‌گوییم، درواقع ارباب برای خرید ماهی مبلغی را در اختیار ما قرار می‌دهد و درنهایت در ماه بین 200 تا 500 هزار تومان از سود فروش ماهی‌های خشک به ما تعلق می‌گیرد.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ19خرداد، یکی از شغل‌هایی که هنوز به‌صورت سنتی در جزیره هرمز وجود دارد خشک‌کردن ماهی بوده و این در حالی است که این فعالیت در عصر کنونی نیاز به صنعتی شدن دارد.

کارگاه‌های ماهی خشک در نقاط مختلف و با پراکندگی در جزیره هرمز مشاهده می‌شود، این کارگاه‌ها درزمینهٔ خشک‌کردن ماهی‌هایی که ارزش غذایی ندارند فعالیت می‌کنند؛ در این کارگاه‌ها انواع ماهی‌های بزرگ و کوچک به روشی کاملاً سنتی خشک می‌شود و پس‌ازآن به کارخانه‌ها خوراک طیور در سراسر کشور ارسال می‌شود.

بنا بهمین گزارش،یکی از کارگران کارگاه سنتی ماهی خشک در جزیره هرمزگفت: کار ما خشک‌کردن ماهی است، بستگی به صید روز بین سه تا پنج‌تن ماهی می‌آوریم و به روش سنتی خشک کرده، سپس ماهی‌های خشک‌شده را برای تولید پودر ماهی به کارخانه می‌فروشیم.

وی عنوان کرد: ماهی‌ها را سحرگاه با قیمت حدود هر گونی 15 هزار تومان می‌آوریم ماهی، میگو خرچنگ و سایر صیدهایی که قابل خشک‌کردن را جدا می‌کنیم و می‌فروشیم و باقی را روی زمین می‌ریزیم و بعد از پنج الی شش روز خشک می‌شوند و آن‌ها را جمع می‌کنیم و به قیمت منی 6 الی 7 هزار تومان به کارخانه می‌فروشیم.

زینب ذاکری با بیان اینکه 8 سال است در این عرصه فعالیت می‌کند، افزود: کار ما فصلی نیست و هر 12 ماه سال به کار خشک‌کردن ماهی مشغول هستیم.

وی تصریح کرد: متأسفانه ما هیچ بیمه‌ای نداریم، با مشکلات مالی زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، پنج پسر و سه دختر دارم، یکی از فرزندانم در زندان است و توانایی مالی برای آزاد کردنش را ندارم.

ذاکری بیان کرد: سرمایه اصلی متعلق به صاحب کارگاه است که به وی ارباب می‌گوییم، درواقع ارباب برای خرید ماهی مبلغی را در اختیار ما قرار می‌دهد و درنهایت در ماه بین 200 تا 500 هزار تومان از سود فروش ماهی‌های خشک به ما تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این کارگاه 20 نفر مشغول به کار هستیم، ابراز کرد: نسبت به گذشته صید ماهی رونق کمتری دارد و تأثیرش را بر روی کار ما نیز گذاشته است.

ذاکری اضافه کرد: از پودر ماهی استفاده‌های متعددی می‌شود ازجمله اینکه از آن به‌عنوان کود درختان و غذای دام و طیور استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: انتظاری از مسئولین و هیچ‌کس نداریم و تنها چیزی که می‌خواهیم این است که بتوانیم تکه نانی برای معیشت خود به دست آوریم، انتظار ما تنها از خداست، مسئولین که برای ما کاری نمی‌کنند.

*تجمع اعتراضی اهالی روستاهای بهارلو و داشکسن نسبت به عدم پاسخگویی به خواسته هایشان و وعده های توخالی مسئولان طراز اول شهرستان،استان وکشور همزمان با بازدید معاون رئیس جمهوری از معدن طلای ساریگونی قروه

روز شنبه 18خرداد همزمان با بازدید معاون رئیس جمهوری از معدن طلای ساریگونی قروه، اهالی روستاهای بهارلو و داشکسن   دراعتراض به عدم پاسخگویی به خواسته هایشان و وعده های توخالی مسئولان با تجمع اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

اهالی این روستاها بارها برای تحقق خواسته هایشان مبنی بر کمک به مردم روستا از محل عام المنفعه 4 درصدی تعیین شده، رفع آلودگی منطقه و تعیین وضعیت ساکنین روستا، تأمین آب آشامیدنی سالم، هزینه کرد 15 درصد مطروحه در قانون برای پروژه های عمرانی، رفاهی و بهداشتی ،استفاده کامل از نیروی بومی روستا و جذب نیرو توسط شورا، واگذاری پیمانکاری سبک به بومیان و کمک درصدی از درآمد پیمانکاران غیربومی، پایش سلامت محیط آب و مردم و اعلام نتایج به روستا به صورت ادواری،دست به تجمع واعتراض زده اند وچیزی جز وعده های تخالی مسئولان طراز اول شهرستان،استان وکشور عایدشان نشده است.

به گزارش 19خرداد یک منبع خبری محلی،در ادامه بازدید همین که استاندار کردستان قصد داشت نشست را خاتمه دهد صدای اعتراض اعضای شورای بهارلو بلند شد و هنوز اصل مطلب را بیان نکردند که «بهمن مرادنیا» گفت مشکلات شما داخل استانی بوده و اینجا جای عنوان کردن آن ها نیست و در وقت مناسب به استانداری بیایید تا در این زمینه بررسی ها انجام شود!

این در حالی است که این مشکلات حتی با اعتصاب و تحصن و حضور عوامل استانی و کشوری و تکرار وعده های همیشگی نه تنها حل نشد بلکه در حال افزایش هم است.

همچنین هنگام بیرون آمدن هم یکی از اعضای شورای داشکسن که اجازه نداده بودند در نشست باشد، جلوی استاندار را گرفت و گفت که برای چه آمدید؟ وقتی اجازه نمی دهید نمایندگان مردم حضور داشته باشند چه فایده دارد؟! فقط آمده اید عکس بگیرید و بازدید کنید و بروید؟! وقتی حاضر نیستید حرف مردم را بشنوید چرا سخن از دفاع از حق مردم می گویید؟! کدام حق و حقوق، تا بوده فقط آسیب به مردم وارد شده است.

همین طور این عضو شورا در برابر رئیس صنعت، معدن و تجارت کردستان هم گفت که شما چه کرده اید برای مردم روستاهای اطراف این معدن؟ غیر از این است که تمام فامیل و دوست و آشنای خود را سر کار آورده اید؟ چرا وقتی برای مردم کاری نکرده اید مدام می گویید کار انجام شده؟! حقیقت را بگویید که چه تعداد از آشنایان خود را در این شرکت استخدام کرده اید؟! «محمد دره وزمی» هم در واکنش به این اعتراض اعلام کرد شما فکر کنید صد نفر از آشنایانم اینجا مشغول به کار شده اند! چرا انصاف ندارید؟ کجا کار نشده! درست است مشکلات وجود دارد اما باید جانب انصاف را هم داشت.

در حالی که اعتراض اعضای شوراهای بهارلو و داشکسن ادامه داشت، فرماندار قروه خطاب به متولیان معدن خواستار تعامل و پیگیری برای رفع مشکلات مردم شد. درخواستی که گویا چندان به مذاق «محمد فاضلی» یکی از سهامداران شرکت زرکوه خوش نیامد چرا که با ادبیاتی نامناسب خطاب به «موحد امان اللهی» گفت که مردم با ما مشکلی ندارند و اصل مشکل آنان با شماست! این رفتار به اعتقاد فرماندار قروه راه چاره نبوده و نمی توان با این ادبیات گفتاری نادرست مشکلات منطقه را حل کرد.

این رفتار و برخورد نشان می دهد که همه مسئولان دولتی و خصوصی در وهله نخست منافع خودشان اهمیت دارد و بعد از آن به جای اینکه کمی فقط کمی حس مسئولیت پذیری را در خود ایجاد کنند با مقصر دانستن دیگران، خود را جدا و به نوعی از ماجرا کناره گیری می کنند.

*تجمع اعتراضی تاکسی داران بی سیم رشت نسبت به قطع  شدن سامانه بی سیم مقابل سازمان تاکسیرانی

روزیکشنبه 19خرداد،جمعی از تاکسی داران بی سیم رشت دراعتراض به قطع  شدن سامانه بی سیم مقابل سازمان تاکسیرانی واقع در خیابان چمران مرکز  گیلان زدند.

رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت در بعدا از نشست با تاکسی داران به خبرنگار رسانه ای گفت : مساله قطع سامانه تاکسی های بی سیم امروز برطرف و ارتباط تاکسی داران با شهروندان برای خدمات رسانی مطلوب شد.

پیمان پارسای محمودی با اشاره به اینکه شماره 3 رقمی موجود در ماه های آینده برای واحد بازرسی اختصاص می یابد افزود : تاکسی داران بی سیم در آینده نه چندان دور با شماره 4 رقمی و مدیریت بخش خصوصی که از اعضای تاکسی رانان تشکیل می شود اداره خواهد شد.

*تجمع اعتراضی اهالی روستاهای روستای مورنان، بهاران و جلمرزازتوابع اصفهان نسبت به بوی نامطبوع یک واحد دامداری مقابل فرمانداری

روزیکشنبه 19خرداد،اهالی روستاهای روستای مورنان، بهاران و جلمرزاز توابع بخش مرکزی اصفهان دراعتراض به بوی نامطبوع یک واحد دامداری ومشکلات بهداشتی ناشی از آن مقابل فرمانداری اصفهان تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،تجمع کنندگان روز یکشنبه با در دست داشتن پلاکاردهایی، دلیل اصلی اعتراضشان را انتشار بوی نامطبوع و ازدیاد حشرات ناشی از آن اعلام داشتند.

آنان گفتند:بوی بد و حشرات ناشی از این واحد گاروداری مشکلات بهداشتی برای اهالی منطقه ایجاد کرده است که ادامه این روند با توجه به آمدن فصل تابستان خیلی سخت تر خواهد شد.

یکی از اجتماع کنندگان خاطرنشان کرد: استقرار واحدهای دامداری باید اصولی و فنی باشد و مسوولان بدانند در هر مکانی در شهر و روستا نمی‌شود برای ایجاد یک واحد تولیدی صنعتی و دامپروری مجوز صادر کرد.

روستاهای مورنان، بهاران و جلمرز واقع در دهستان قهاب شمالی از توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان حدود ۲ هزار نفر جمعیت دارند.

*مرگ کودک 6ساله یکی از کارکنان شورای شهر همدان در محل کار پدرش

در عصر روزشنبه 18خرداد،، فرزند یکی از کارکنان شورای شهر همدان، درحادثه برخورد وزنه آسانسور حین تعمیرات بسرش درداخل دریچه آسانسور جانش را از دست داد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 19خرداد، رئیس شورای اسلامی شهر همدان  با بیان اینکه روز گذشته با توجه به تعطیل بودن ساعات اداری، تعمیرات موتورخانه ساختمان شورای شهر در دست انجام بود،افزود: هنگام انجام تعمیرات، فرزند یکی از کارکنان شورا، سر خود را داخل دریچه آسانسور برده بود که متأسفانه به دلیل برخورد وزنه آسانسور به سرش، این کودک جان خود را از دست داد.

 

اخبار و گزارشات کارگری 17و18 خرداد ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمعات اعتراضی بازنشستگان سراسر کشور در تهران

- احضار 4کارگرمعترض کارخانه سیمان مسجدسلیمان به دادگاه

- تجمع خانواده‌ها ودوستان بازداشت شدگان 11اردیبهشت روزجهانی کارگر برای آزادیشان مقابل زندان اوین

- احضار سیدرسول طالب مقدم ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد ، توسط شعبه ۲۶دادگاه انقلاب

- مرخصی اسماعیل عبدی از زندان اوین برای 3روز

- اعتصاب کارگران  درفاز14 عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی سال جدید

- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خوزستان

- شماره ای دیگراز سریال تجمعات اعتراضی مربیان پیش دبستانی  استان خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان

- نامه سرگشاده جمعی از پرستاران کشوردراعتراض به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و بی‌توجهی عجیب مسئولان و تعیین ضرب العجل برایپاسخگویی به خواسته هایشان

- نامه سرگشاده کارگران سهامدارکارخانه ایران پوپلین دراعتراض به عدم تعیین تکلیف سود معوقه سهامشان

- توخالی در آمدن وعده شهردار محمدیه مبنی بر پرداخت حقوق معوقه کارگران این شهرداری

- تجمع  اعتراضی دانش‌آموزان کنکوری مناطق سیل‌زده نسبت به تعیین سهمیه وبرای عقب انداختن زمان کنکور مقابل سازمان سنجش آموزش کشوروبازداشت 2نفر

- غرق شدن چوپان 16ساله در رودخانه دز

*تجمعات اعتراضی بازنشستگان سراسر کشور در تهران

1- تجمع مقابل صندوق بازنشستگی

زمان:20خرداد ماه 1398- ساعت 10

مکان:مقابل صندوق بازنشستگی- میدان فاطمی ،نبش خیابان جهاد

2- تجمع مقابل مجلس

زمان:28خرداد 1398- ساعت 10

مکان:مقابل مجلس - میدان بهارستان

*احضار 4کارگرمعترض کارخانه سیمان مسجدسلیمان به دادگاه

4کارگرمعترض بنام های فرشاد خدادادیان،خرم آقابیگی،پیمان سلیمانی و امین حاتمی کارخانه سیمان مسجدسلیمان به شعبه 102 دادگاه کیفری مسجدسلیمان احضار شدند.

برپایه گزارش کانال تلگرام یک منبع خبری محلی،دلیل احضاراین کارگران، اعتراض مدیران این‌ کارخانه به‌ رای دادگاه مبنی بر برائت کارگران در پرونده اعتصابات کارگران این کارخانه در سال1395 عنوان شده است.

*تجمع خانواده‌ها ودوستان بازداشت شدگان 11اردیبهشت روزجهانی کارگر برای آزادیشان مقابل زندان اوین

روز شنبه 18خرداد ماه،جمعی از خانواده ها ودوستان كيوان صميمى، ندا ناجى، مرضيه اميرى و عاطفه رنگریزدست با تجمع مقابل زندان اوین،خواهان آزادیشان شدند.

*احضار سیدرسول طالب مقدم ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد ، توسط شعبه ۲۶دادگاه انقلاب

سیدرسول طالب مقدم ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که درمراسم روزجهانی کارگر ۱۱اردیبهشت توسط عوامل امنیتی  مقابل مجلس بهارستان دراعتراض به معیشت کارگران  دستگیر شده بود، با قرار۲۸۰میلیون تومانی اززندان اوین آزاد شد.

 برای این کارگر سندیکایی دوقرار ازسوی بازپرسری دادسرای اوین صادرشد که قرار اول  ۲۵۰ میلیون تومان قراروثیقه و قرار دوم ۳۰میلیون تومان قرارکفالت بوده که پس اجرا کردن این دوقرار،  ازبند۲۰۹ زندان اوین آزادشده است وامروز ۱۸خرداد توسط شعبه ۲۶دادگاه انقلاب احضارشده است که باید در دو روز آینده خودش را به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب معرفی کند.

درهمین ارتباط با گذشت بیش از ۳۶روز همچنان عاطفه رنگریز ونداناجی وکیوان صمیمی و مرضیه امیری ازبازداشت شدگان روز جهانی کارگر۱۱اردیبهشت مقابل مجلس بهارستان،  همچنان درزندان بسر میبرند.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*مرخصی اسماعیل عبدی از زندان اوین برای 3روز

عصر روز شنبه18خرداد،اسماعیل عبدی معلم کنشگر سرشناس ودبیر کل اسبق کانون صنفی معلمان تهران  برای 3روزاز زندان اوین مرخص شد.

*اعتصاب کارگران  درفاز14 عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی سال جدید

روز پنج شنبه 16خردادماه،کارگران شرکت مديريت طرحهاي صنعتي ايران -آی.پی.ام.آی -(IPMI)زیرمجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران- ایدرو- (IDRO) درفاز 14عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی سال جدید،دست از کار کشیدند.

احتمال  گسترش دامنه اعتصاب به کارگران شرکت های پیمانکاری عمومی ایران (آی جی سی)، نفت،گاز و پتروشیمی پایندان، تناوب فعال در بخش های انرژی، پتروشیمی، معدن و صنایع وابسته و...وجود دارد.

به گزارش سایت سندیکای فلزکار ومکانیک،در فاز ١٤ شرکت های زیرمجموعه ی کارفرما ایدرو.آی پیما هنوز عیدی و حقوق اسفند پرداخت نشده و به همین دلیل کارگران اعتصاب کردند. با این اعتصاب شرکت تناوب ۵۰درصد حقوق اسفند را به کارگران پرداخت کرده است.

به مدیریت این شرکت ها حقوق ماهانه اشن به موقع پرداخت می شود و وقتی به کارگران میرسند می گویند کشور تحریم و بی پول است.

امروز(16خرداد) یکی از کارگران در هنگام اعتصاب به رییس کارگاه گفت: خانواده هایمان در حال از هم پاشیده گی است این چه مسلمانی است که کار کنیم ولی پولمان را ندهید....

اعتصاب شرکت های آی جی سی، احداث، تناوب، پایندان و کلن فاز ١٤ را در بر خواهد گرفت.

*ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه مقابل استانداری خوزستان

روز شنبه 18خردادماه برای سومین بار در دور جدید اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه،دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان،زدند.

قابل یاد آوری است که این کارگران طی روزهای 12و13ماه جاری هم دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زده بودند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع13خرداد به خبرنگار رسانه ای گفت: حدود 250نفر از کارگران فضای سبز و90 نفر از ماموران اجراییات شهرداری کوت عبدالله نسبت به پرداخت نشدن حقوق فروردین و اردیبهشت امسال خود اعتراض دارند.

وی ادامه داد: حقوق اسفند گذشته ما نیز به صورت کامل پرداخت نشده و تنها 10 میلیون ریال به صورت علی الحساب واریز شده است.

یکی دیگر از کارگران معترض گفت:پیمانکار بیمه برای ما رد نمی کند.

*شماره ای دیگراز سریال تجمعات اعتراضی مربیان پیش دبستانی  استان خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان

روز شنبه 18خرداد ماه برای باری دیگر مربیان پیش دبستانی  استان خوزستان با تجمع مقابل استانداری خوزستان اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت بنمایش گذاشتند.

خاطر نشان می شود که مربیان پیش دبستانی  استان خوزستان روز11خرداد مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش خوزستان در اهوازوروز13خرداد مقابل استانداری خوزستان تجمعاتی دراعتراض به عدم تبیدلشان برپا کرده بودند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،مربیان پیش دبستانی از شوشتر، ایذه، باغملک، شاوور، باوی، کارون و نواحی چهار گانه اهواز مقابل استانداری خوزستان تجمع و نسبت به تبدیل وضعیت نشدن خود اعتراض کردند.

یک مربی باسابقه شهرستان اهوازوحاضر در این تجمع گفت: آموزش و پرورش به جای اینکه مربیان پیش دبستانی را حق التدریسی کند پیشنهاد خرید خدمات داده که با این کار وضعیت شغلی کلیه مربیان پیش دبستانی با استرس روبرو خواهد شد.

وی افزود: با توجه به هزینه‌های پرداختی بیمه تامین اجتماعی در سال جدید و افزایش آن تا هفت میلیون ریال، دیگر حقوقی برای مان باقی نمی‌ماند، و باید تمام حقوق دریافتی خود را به بیمه بدهیم.

یکی دیگر از مربیان پیش دبستانی از شهرستان کارون گفت: در چند روز اخیر سه بار در اعتراض به اینکه چرا مربیان با سابقه حق التدریس تبدیل وضعیت نمی‌شوند اعتراض کردیم اما تاکنون هیچکس مسئولی پاسخگوی ما نبوده است.

وی ادامه داد: تعدادی مربی کم سابقه پیش دبستانی برای تبدیل وضعیت معرفی شده‌اند که بی انصافی است در حالی که در بین همین مربی‌ها افرادی باسابقه کار بالا وجود دارد اما بدون هیچ‌گونه اولویت و امتیازی تبدیل وضعیت نشده اند.

این مربی پیش دبستانی ادامه داد: ماخواستار تبدیل وضعیت خود هستیم و تا زمان پاسخگویی مسئولان به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

وی با بیان "سلیقه‌ای عمل کردن استخدام مربیان" گفت: مربیان پیش دبستانی که پایه ابتدایی آموزش هستند اگر با روحیه و انرژی سرکلاس خود حاضر نشوند نمی‌توانند به خوبی به رسالت خود عمل کنند.

وی افزود: چطور با مربی بی انگیزه‌، انتظار داریم شاگردانی موفق پرورش پیدا کنند؟

بنا به گزارش همین مبع،حدود هفت هزار مربی پیش دبستانی دراستان  خوزستان مشغول بکار هستند.

*نامه سرگشاده جمعی از پرستاران کشوردراعتراض به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و بی‌توجهی عجیب مسئولان و تعیین ضرب العجل برایپاسخگویی به خواسته هایشان

جمعی از پرستاران کشوربا انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اعتراض به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و بی‌توجهی عجیب مسئولان ،با رقم زدن خواسته هایشان در 15بند، پایان خرداد ماه را بعنوان ضرب العجل برای پاسخگویی تعیین کردند.

بخش هایی از این نامه رسانه ای شده بتاریخ18خرداد به شرح زیر است:

پیرو جلسه حضوری نمایندگان فعالان پرستاری در سال گذشته، اما متأسفانه تاکنون آثار مشهودی مبنی بر برطرف شدن موانع خدمتی جامعه شریف پرستاری دیده نشده است. لذاخواهشمند است جهت تنویر افکار عمومی پرستاری، نتایج اقدامات انجام گرفته در موارد ذیل تشریح و هرچه فوری در جهت اجرای خواسته‌های ذیل که خواسته جمعیت دویست هزار نفری پرستاری کشور می‌باشد به عنوان بالاترین مقام اجرایی در حوزه پرستاری اقدام شود.

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به عنوان ام‌المطالب خواسته پرستاران باید دراولین زمان ممکن اجرا و آیین‌نامه اجرایی آن توسط سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت نوشته و در برنامه بودجه سال بعد این وزارتخانه آورده شود.

۱-  حذف قاصدک و جدا شدن اضافه‌کاری و کارانه و به‌روز شدن پرداخت اضافه‌کاری و محاسبه کارانه به روش نظام نوین با افزایش سهم غیرپزشکان و جدا شدن سهم صندوق پرستاران مانند پزشکان به عنوان زیرساخت اجرای تعرفه گذاری.

۲- تعیین تکلیف تبدیل وضعیت همکاران قراردادی، پیمانی، شرکتی و با وجود نیاز بسیار به خدمات ایشان

۳- واگذاری سریع صلاحیت حرفه‌ای به سازمان نظام پرستاری بر اساس مصوبه ی شورای سیاست‌گذاری و شخص وزیر و اصلاح آیین‌نامه آن به طوری که ابزاری برای کنترل و رعایت شرح وظایف و نحوه به‌کارگیری نیروهای پرستاری باشد.

۴- به‌کارگیری نیروهای اداری مانند منشی و... جهت کم کردن بارکاری پرستاران

۵- اجرای صحیح قانون ارتقای بهره‌وری در تمام دانشگاه‌ها و برای تمام گروه‌ها از جمله همکاران فوریت‌ها و پیگیری اجرای آن برای همکاران در مراکز خصوصی و نیمه خصوصی و...

۶- اجرای صحیح قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور برای تمام گروه‌های پرستاری و اطاق عمل و بیهوشی و حذف آیین نامه وزارت بهداشت مبنی بر  شرط سنی ۵۵ سال برای مردان و محدودیت ۲۵ سابقه کار برای بانوان.

۷- ایجاد تسهیلات مناسب جهت ارتقای همکاران بهیاری به پرستاری، مامایی، اتاق عمل و...

۸- ایجاد معاونت پرستاری در دانشگاه‌ها واصلاح نحوه انتخاب مدیران پرستاری براساس شایسته سالاری.

۹- حذف محدودیت همکاران بیهوشی و سایر رشته‌ها برای ادامه تحصیل در ارشد تمام رشته‌های پرستاری.

۱۰- حذف اضافه کار اجباری در بخش‌های دولتی و کنترل و نظارت بر بخش‌های خصوصی جهت کنترل سقف اضافه کار.

۱۱- خواسته پرستاران با توجه به گرانی دلار و کاهش سرمایه‌های مردم به نصف کف حقوق یک پرستار برای «یک شیفت موظف پنج میلیون تومان» است.

۱۲- برقراری فوق‌العاده ویژه برای پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دولتی مانند کارکنان ستاد که هم اکنون دریافت می‌کنند.

۱۳- استخدام پرستاران با توجه به اهمیت این حرفه و لزوم حفظ امنیت شغلی به صورت استخدام پیمانی باشد.

۱۴- لزوم توجه به دانشجویان حرفه پرستاری و تامین خواسته‌های مشروح این صنف در نشست با شورای مرکزی دانشجویی سازمان نظام پرستاری.

۱۵- پرستاران بخش خصوصی از امنیت شغلی مناسب برخوردار شده و توسط سازمان نظام پرستاری مورد کنترل کیفیت قرار بگیرد.

در پایان اعلام می‌دارد جامعه صبور پرستاری به هیچ عنوان اهل تهدید نبوده، لیکن کاسه صبر پرستاری از این همه حاشیه‌سازی و بی‌عدالتی و نیز بی‌توجهی عجیب مسئولان لبریز شده است و در صورتی که تا پایان خرداد نشانه‌هایی از اراده  معاونت پرستاری و دیگر تصمیم‌گیرندگان در حوزه سلامت در تلاش برای حل مشکلات احساس نکند علیرغم ذات صبورش ناچار از اخذ تصمیماتی دیگر در پیگیری مطالبات خواهد بود.

*نامه سرگشاده کارگران سهامدارکارخانه ایران پوپلین دراعتراض به عدم تعیین تکلیف سود معوقه سهامشان

کارگران سهامدارکارخانه ایران پوپلین از شرکت‌های تابعه گروه توسعه ملی طی نامه ای سرگشاده خطاب به مدیرعامل تازه اعتراضشان را نسبت عدم تعیین تکلیف سود معوقه سهامشان رسانه ای کردند.

بخش هایی از این نامه که18خرداد رسانه ای شده است:

ما سهامداران بخش کارگری ایران پوپلین که تعدادمان به هزار و ۱۶۱ نفر می‌رسد پس از از ۲۷ سال یدک کشیدن فقط نام سهام‌دار وعدم پرداخت سود سهام ما از مدیرعامل تازه منصوب شده ضمن درخواست رسیدگی به وضعیت کنونی وضعیت کارخانه، تعیین تکلیف عاجل سود معوقه سهام خود را خواستاریم.

در بین سهامداران کسانی هستند که مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج هستند، سهامدارانی که دختر و پسر دم‌بخت، دانشجو، جوان بیکار دارند و حتی مستاجر هستند و با کمترین مستمری بازنشستگی حدود یک میلیون و  ۴۰۰ هزار تومان امرار معاش می‌کنند.

ما کارگران دیروز، بازنشستگان سهامداران امروز ایران پوپلین هستیم که در زمان اشتغالمان با دریافت اندک حقوق کارگری و توقعات ناچیز با همت، پشتکار و با تولید و صادرات بیش از پیش توانستیم نام ایران پوپلین را در دفتر سفارش‌های تاجران ایرانی و خارجی به عنوان بهترین و تنهاترین کارخانه نساجی در خاورمیانه ثبت نماییم. این درحالی است که وضعیت فعلی تولید در این کارخانه نامناسب است و سهام کارگران بازنشسته این کارخانه نیز تا به امروز نامشخص بوده و اعضای هیئت مدیره ایران پوپلین پاسخ منطقی در پیگیری سهامداران جزء (کارگران ) ندارند.

مدیریت سابق  کارخانه مدعی بود تولید در این واحد سالهاست صرفه اقتصادی نداشته و حتی میلیاردها تومان زیان انباشته نیز داشته است بنابراین سودی حاصل نشده است که بخواهند به سهامداران جزء پرداخت کنند.

ما کارگران به عنوان سهامداران جزء ادعای مطروحه مدیران سابق را باتوجه مدارک موجود کاملا رد نموده و مدعی هستیم آنچه موجب زیان فعلی این واحد تولیدی است سوءمدیریت افرادی بوده است که از سالها پیش با نفوذ در بدنه داخلی شرکت موجب رقم زدن وضعیت نابسامان فعلی شرکت شده‌اند.

 لذا از شما مدیریت جدید می‌خواهیم از ادامه منفعت‌طلبی کسانی که با دریافت میلیاردها تومان تسهیلات  بانکی به نام ارتقای تولید از نبود سیستم نظارتی کافی در این شرکت برای خود و دیگران استفاده کرده‌اند، جلوگیری کنید.

*توخالی در آمدن وعده شهردار محمدیه مبنی بر پرداخت حقوق معوقه کارگران این شهرداری

3ماه حقوق وعیدی سال جدید،بیش از 100کارگر خدمات شهری  شهرداری محمدیه،علیرغم وعده شهردارکماکان پرداخت نشده است.

شهر محمدیه از توابع شهرستان البرزو در 15 کیلومتری شرق قزوین واقع شده است.

*تجمع  اعتراضی دانش‌آموزان کنکوری مناطق سیل‌زده نسبت به تعیین سهمیه وبرای عقب انداختن زمان کنکور مقابل سازمان سنجش آموزش کشوروبازداشت 2نفر

روز شنبه 18خرداد،جمعی ازدانش‌آموزان کنکوری مناطق سیل‌زده در اعتراض به تعیین سهمیه وبرای عقب انداختن زمان کنکوردست به تجمع مقابل سازمان سنجش آموزش کشورواقع در خيابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات الهی (ویلا)تهران،زدند.دو نفر از نمایندگان دانش‌آموزان توسط ماموران بازداشت شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،در این تجمع بنیامین بلوچی مستندساز و امین عماری مشاور تحصیلی دستگیر شده‌اند.

بنابهمین گزارش، پس از وقوع سیل، دولت تصمیم گرفت بە کنکوری‌های سراسری مناطق سیل‌زدە سهمیە بدهد ولی دانش‌آموزان معترض می‌گویند بجای تعیین سهمیه جدید، زمان برگزاری کنکور را عقب بیندازید تا سیل‌زده‌ها هم فرصت کافی برای آماده کردن خود برای کنکور داشته باشند.

*غرق شدن چوپان 16ساله در رودخانه دز

عصر روز جمعه 17خرداد، در روستای بهشتی از توابع بخش چغامیش دزفول نوجوان 16 ساله دزفولی هنگام مراقبت از احشام در رودخانه دز غرق شد.

براساس گزارش رسانه ای شده،چوپان نوجوان حادثه‌دیده توسط ماموران اورژانس به بیمارستان دزفول منتقل شد، ولی احیای قلبی و اقدامات پزشکی ناموفق بود و وی جان باخت.

این نوجوان که یک چوپان بوده هنگام آبتنی گاومیش‌ها وارد آب رودخانه شده که توانایی خروج نداشته و دچار حادثه شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Salah

آخرین‌ها از Salah