.
يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

جمعه, 17 خرداد 1398 ساعت 03:16

ترامپ تجمع معترضان به سفرش به بریتانیا را 'خبر جعلی' خواند

در حالیکه تجمعات اعتراضی به سفر رئیس جمهور آمریکا در لندن و چند شهر دیگر بریتانیا در جریان است، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، در تظاهرات شرکت کرد و از رئیس جمهور آمریکا درخواست کرد که "به دنیایی که در صلح و عاری از سلاح باشد فکر کند."

آقای کوربین در نطقی پرهیجان از مهمانان این هفته بریتانیا (ترامپ و هیات همراهش) خواست که به دنیایی فکر کنند که ارزشهای مردم بریتانیا در آن به رسمیت شناخته شده باشد و نژادپرستی، نفرت مذهبی و ضدیت با زنان در آن محو و نابود شده باشد.

او گفت که راستگرایی افراطی هیچ پاسخی برای نسل جوانی که نگران آینده اش است، ندارد.

آقای کوربین گفت: "حضور ما در این تظاهرات نشان می‌دهد که چقدر برای رسیدن به دنیای بهتر، عاری از سلاح و برخوردار از صلح و آرامش بیشتر، مصمم هستیم."

با وجود اینکه آقای کوربین دعوت به ضیافت رسمی شام ملکه بریتانیا را رد کرده بود اما در جمع تظاهرکنندگان گفت که به هیچ وجه ملاقات با کسی را رد نکرده است و مایل است که بتواند با آقای ترامپ درباره جهانی صلح آمیز‌تر گفت و گو داشته باشد.

کوربین حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبر حزب مخالف دولت بریتانیا در تجمع معترضان به سفر دونالد ترامپ به بریتانیا حاضر شد و سخنرانی کرد

دقایقی بعد از سخنرانی آقای کوربین، آقای ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: "من [آقای] کوربین را نمی‌شناسم و هرگز با او ملاقات نکردم. او می‌خواست امروز با من ملاقات کند اما من این درخواست را رد کردم.

ترامپ ادامه داد که کوربین یک نیروی منفی است و او به منتقدها توجهی نمی کند.

آقای ترامپ همچنین معترضان به سفر او را گروه کوچکی خواند و گفت که در مسیرش اثری از معترضان ندیده است و فقط گروه کوچکی بوده‌اند که "حتما انگیزه‌های سیاسی دارند."

رئیس جمهور آمریکا خبرهای مربوط به تجمعات اعتراضی را "خبر جعلی" نامید.

لورا کونزبرگ، خبرنگار سیاسی بی‌بی‌سی در توییتی نوشت که این خبر جعلی نبوده است؛ گروهی از مردم زیر باران، علیه سفر دونالد ترامپ امروز در لندن تظاهرات کردند اما این بار نسبت به سال گذشته، تعداد کمی کمتر بود. تعداد آنها حدود صد هزار نفر تخمین زده می‌شود.

اما گروه برگزار کننده تظاهرات امروز، (Stop Trump UK) اعلام کرده است حدود ۷۵ هزار نفر در تظاهرات امروز در مرکز لندن شرکت داشتند.

تظاهرات علیه ترامپ حق نشر عکس Ronald Grant

همزمان در لندن و چند شهر دیگر تظاهراتی در مخالفت با سفر رئیس جمهور آمریکا به بریتانیا در حال برگزاری است.

تظاهرکنندگان می‌گویند که آقای ترامپ شخصیت جنجالی است که با نظرات و سیاستهای افراطی اش، نشان داده که به ارزش‌هایی بریتانیایی در زمینه حقوق مهاجران، زنان و همجنسگرایان احترام نمی‌گذارد و نباید به این سفر دعوت می‌شد.

در مقابل گروهی هم می‌گویند که آمریکا مهمترین شریک و متحد بریتانیاست و دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب این کشور است و این رسم مهمان نوازی نیست.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا هم درباره تظاهرات ضد ترامپ گفت که "مردم حق تظاهرات مسالمت جویانه دارند اما جامعه بریتانیا باید اهمیت رابطه بریتانیا و آمریکا را درک کند."

کارولین لوکاس، نماینده حزب سبزها در پارلمان بریتانیا و رهبر سابق حزب سبزها در این تظاهرات شرکت کرد.

او درباره آقای ترامپ گفت: "این مردی نیست که لیاقت احترام ما را داشته باشد. او مردی نیست که لیاقت مقام ریاست جمهوری را داشته باشد و ما به او می‌گوییم برو به خانه‌ات."

کارولین لوکاس حق نشر عکس PA

پیشتر صادق خان، شهردار لندن به بی‌بی‌سی گفت: "این خیلی مهم است که ما رابطه خوبی با آمریکا داریم اما تاکید کرد که مخالف دعوت رسمی از دونالد ترامپ برای سفر به بریتانیا است."

آقای خان، صبح روز سه‌شنبه ۴ ژوئن، در مصاحبه با بی‌بی‌سی، رئیس جمهوری آمریکا را به "خروج از توافق محیط زیستی پاریس، ممانعت از پیشرفت در زمینه حقوق همجنسگرایان و همچنین وضع قوانین سختگیرانه در زمینه سقط جنین که مغایر حقوق زنان است متهم کرد.

او در این مصاحبه همچنین گفت که نگران حرکات گروه‌های راستگرای افراطی در سراسر جهان هستند که ترامپ را قهرمان خود می‌دانند و "افکار راست افراطی در حال عادی شدن است چون آقای ترامپ از آنها حمایت می‌کند."

آقای خان درباره تنش‌های لفظی اخیر گفت که از حرکات رئیس جمهور آمریکا که مانند یک پسر بچه ۱۱ ساله رفتار می‌کند و او را به اسم‌های تحقیرآمیز مینامد، متعجب شده است.

آقای ترامپ، دیروز و دقایقی قبل از ورود به لندن، در توییتی به شدت به صادق خان، شهردار لندن حمله کرد و او را "شهرداری افتضاح" و یک "بازنده" خواند و گفت که باید به [مبارزه با] جرم و جنایت در لندن تمرکز کند."

این واکنشی به مقاله شهردار لندن در انتقاد از سفر سه روزه آقای ترامپ به بریتانیا بود. صادق خان،‌ دونالد ترامپ را نمونه بزرگی از راستگرایی افراطی رو به رشد و تهدیدی برای همه جهان دانسته بود.

سفر سه‌روزهٔ ترامپ از دوشنبه ۳ ژوئن به دعوت ملکه الیزابت دوم آغاز شده است.

فروش دستمال توالت با طرح دونالد ترامپ

تظاهرات در میدان ترافلگار لندن حق نشر عکس PA Wire
Image caption در حاشیه تجمع اعتراضی امروز که قرار بوده است حالت یک کارنوال را داشته باشد، مردی در لندن دستمال کاغذی با طرح ترامپ می‌فروشد

ماریا جکسون، خبرنگار بی‌بی‌سی از میدان ترافلگار گزارش داد که در حاشیه تجمع امروز مردی دستمال توالت با طرح دونالد ترامپ میفروخته است.

به گفته او همه تظاهرکنندگان به این شوخ طبعی نبوده اند و شعارهای بسیار تندی علیه رئیس جمهوری آمریکا روی پلاکاردها نوشته شده بود.

ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان خشمگین از سفر ترامپ او را دروغگو خواندند
تظاهرات در لندن حق نشر عکس Reuters
ترامپ حق نشر عکس Reuters
Image caption فعالان محیط زیست از جمله مخالفان سفر ترامپ به بریتانیا هستند
بالون دونالد ترامپ حق نشر عکس

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت