چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 13 خرداد 1398 ساعت 21:24

اطلاعیه خبری حزب کمونیست کارگری ایران

١٣ خرداد: آزادی ناهید خداجو و حسن سعیدی و دو اعتراض کارگران

- بدنبال کارزاری گسترده ناهید خداجو عضو هیات مدیره اتحادیه آزادی کارگران ایران و حسن سعیدی عضو سندیکای شرکت واحد از دستگیر شدگان روز جهانی کارگر بعد از ٣٣ روز حبس به قید وثیقه آزاد شدند. حزب کمونیست کارگری ضمن ابراز خوشحالی از آزادی آنها، بر بسته شدن پرونده قضایی تشکیل شده برای این کارگران تاکید دارد. پرونده های امنیتی تشکیل شده برای کارگران، معلمان و تمامی فعالین سیاسی باید فورا بسته و احکام حبس آنان لغو شود.
- روز ١٢ خرداد، کارگران پروژه البرز مال کرج دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی و وضع نابسامان معیشتی خود مقابل ساختمان مرکزی بانک سامان واقع درخیابان ولی عصرتهران تجمع کردند. کارکنان این پروژه یک سال و نیم است که حقوق‌های خود را دریافت نکرده‌اند. بنا بر خبرها پروژه البرز مال که در زیربنای ۲۳۳ هزار متر مربع در شهر کرج در حال ساخت بوده، حدود ۴ ماه است که توسط بانک سامان پلمپ و متوف شده است. در این میان کارگران این پروژه، چندین ماه است که به دنبال مطالبه حق و حقوق خود از بانک سامان هستند. بخشی از این طلب از شرکت قبلی است. بدین ترتیب زندگی و معیشت این کارگران بازیچه دست مشتی سرمایه دار دزد شده است که کارگران را به یکدیگر پاس میدهند. به گفته کارگران بانک سامان در این پروژه با یک شرکت خصوصی به صورت مشارکتی قرارداد داشته و به دلیل مشکلات مالی آن شرکت، در تاریخ دوم اسفندماه سال گذشته این پروژه را پلمپ کرده است.
- کارگران شهرداری کوت عبدالله اهواز در ادامه اعتراضات دو روز گذشته خود بخاطر تعویق پرداخت ٤ ماه دستمزد خود بار دیگر مقابل استانداری تجمع کردند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری کارگری
حزب کمونیست کارگری ایران
١٣ خرداد ٩٨، ٣ ژوئن ٢٠١٩


اعتصاب کارگران کاغذ سازی پارس شوش
روز ۱۲خرداد تعدادی از کارگران کاغذسازی پارس در شهرستان شوش در اعتراض به پرداخت تنها ٥٠٠ هزار تومان از دستمزد اردیبهشت ماه خود بصورت علی الحساب و با خواست بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل، در مقابل دفتر مدیریت دست به تجمع زدند. در این شرکت بیش از ٥٠٠ کارگر در شیفت شب و صبح مشغول به کار میباشند. در جریان حرکت اعتراضی اخیر یکی از کارگران با شکایت کارفرما بازداشت شد و این موضوع بر اعتراض کارگران شدت داد. زیر فشار اعتراض کارگران رئیس اداره کار وعده رسیدگی به خواستهای کارگران و آزادی همکارشان طی امروز و فردا را داده است. کارگران بر آزادی فوری همکار دستگیر شده شان تاکید دارند.
دستگاه قضایی جمهوری اسلامی جزئی از سیستم سرکوب و چپاول حاکم است و در خدمت بساط دزدی کارفرمایان، قرار داشته و کارگران معترض را که طلبهای به سرقت رفته شان را میخواهند مورد پیگرد و دستگیری قرار میدهد.
کارگران کاغذ سازی پارس دو سال است که به انحاء مختلف اعتراض خود را به نحوه اجرای تفرقه افکنانه طرح طبقه بندی مشاغل اعلام کرده و خواستار بازنگری در آن شده اند. اما کارفرما زیر بار آن نرفته است. به گفته کارگران این طرح که با اجرایش چندرغازی به دستمزدهای آنان اضافه میشود، در این شرکت به گونه ای اجرایی شده که همه کارگران به صورت مساوی از مزایای آن برخوردار نیستند. کارگران کاغذ سازی پارس به این تفرقه افکنی ها اعتراض دارند و اجرای درست طرح طبقه بندی را حق خود میدانند. خواست واقعی کارگران کاغذ سازی پارس افزایش سطح دستمزدهایشان است.
موضوع دیگر اعتراض این کارگران بیمه تکمیلی است. بر اساس این بیمه هر ماه مبالغی از حقوق کارگران کسر میشود اما به آنان خدماتی واگذار نمیشود. بیمه تکمیلی راهی برای بالا کشیدن بیشتر از حقوق کارگران و بخش های مختلف جامعه است. از جمله معلمان بارها با شعار بیمه کارآمد، درمان رایگان است، بر خواست درمان رایگان برای همه تاکید کرده اند. یک خواست مهم قطعنامه های روز جهانی کارگر درمان رایگان و با استاندارد انسانی و قابل قبول برای همه مردم است.

پیش بسوی اعتصابات سراسری کارگری
حزب کمونیست کارگری ایران
١٢خرداد ٩٨، ٢ ژوئن ٢٠١٩
tel:00447435562462