.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 12 خرداد 1398 ساعت 13:47

حمایت کشورهای اسلامی از فلسطینی‌ها با رد برنامه صلح آمریکا

دویچه وله فارسی: سران ۵۷ کشور اسلامی ضمن پشتیبانی از فلسطینی‌ها برنامه صلح موسوم به معامله قرن آمریکا را رد کردند. کشورهای اسلامی درقطعنامه نهایی اعلام کردند صلح و ثبات با خروج اسرائیل از مناطق اشغالی سال ۱۹۶۷ حاکم خواهد شد.

    
default

اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در مکه با صدرو یک قطعنامه پایانی در روز شنبه ۱۰ خرداد (اول ژوئن) به پایان رسید. ۵۷ کشور اسلامی در قطعنامه خود انتقال پایتخت اسرائیل به شهر اورشلیم (بیت‌المقدس) را هم محکوم کردند و آن را "نقض خشن حقوق ملل و قوانین بین‌المللی" دانستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در قطعنامه نهایی اجلاس کشورهای اسلامی آمده است، کشورهایی که سفارتخانه‌های خود را به اورشلیم منتقل کرده‌اند، به "اقدامی غیرقانونی و غیرمسئولانه" دست زده‌اند و بایکوت خواهند شد.

اسرائیل و فلسطینی‌ها اورشلیم (بیت‌المقدس) را پایتخت خود می‌دانند. اسرائیل کل شهر را به عنوان پایتخت خود می‌شناسد در حالیکه فلسطینی‌ها امیدوارند دولت آینده خود را در شرق بیت‌المقدس مستقر کنند.

در دسامبر ۲۰۱۸ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور داد که سفارتخانه کشورش از تل‌آویو به اورشلیم منتقل شود. در ماه مه ۲۰۱۸ سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت‌المقدس) انتقال یافت. دولت گواتمالا نخستین کشوری بود که از اقدام آمریکا پیروی کرد و بعدا برزیل، چک و رومانی نیز به آمریکا پیوستند. اقدام آمریکا به شدت با مخالفت کشورهای اسلامی روبرو شد. سران کشورهای اسلامی بلافاصله بعد از این اقدام آمریکا با برگزاری یک نشست اضطراری در استانبول آن را محکوم کردند. 

پادشاه عربستان طرح صلح معامله قرن را رد کرد

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در اجلاس سران کشورهای اسلامی در مکه صریحا اعلام کرد که این سازمان تا برآورده شدن "خواست‌های قانونی ملت فلسطین" دست از تلاش‌های خود برنخواهد کشید.

سازمان همکاری اسلامی متشکل از ۵۷ کشور یکی از بزرگترین نهادهای بین‌المللی است.

خبرگزاری فرانسه در ارتباط با این موضوع گزارش داده است که پادشاه عربستان با این سخنان عملا طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه موسوم به "معامله قرن" را غیرمستقیم رد کرده است.

دونالد ترامپ این طرح را به عنوان معامله قرن معرفی کرده بود و عملی کردن آن را بر عهده جرد کوشنر، داماد خود و مشاور ارشد کاخ سفید واگذارکرده است.

کوشنر معرفی این برنامه را به تعویق انداخته بود. قرار بود این طرح در ماه ژوئن معرفی شود. اما به دلیل انحلال مجلس اسرائیل ممکن است معرفی آن دوباره به تعویق بیافتد.

جرد کوشنر امیدوار بود که حمایت کشورهای ثروتمند عرب از این برنامه را جلب کند. او ماه‌ها درباره "ایده جدید" صلح خاورمیانه صحبت کرده بود. اما او در این طرح راه‌حل دو دولت فلسطین و اسرائیل را طرح نکرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود در این باره تاکید می‌کند که برنامه صلح  معروف به "معامله قرن" به بن رسیده و با سخنان پادشاه عربستان اکنون مشخص شده است که این برنامه آمریکا با مخالفت کشورهای اسلامی روبرو شده است.

قرار است جنبه‌های اقتصادی این برنامه در نشست دو روزه‌ای در بحرین (۲۵ تا ۲۶ ژوئن) معرفی شوند. آمریکا می‌گوید که هدف این کشور از برپایی این نشست، تشویق سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی است.

تا کنون فقط عربستان سعودی و امارات متحده عربی آمادگی خود را برای شرکت در این نشست ابراز کرده‌اند.

رهبران فلسطینیان اعلام کرده‌اند که در این نشست شرکت نمی‌کنند. صائب عریقات، دبیر کل "سازمان آزادیبخش فلسطین" هدف این نشست را عادی سازی مراودات اقتصادی در سرزمین‌های تحت اشغال اسرائیل خوانده و گفته است: «هدف ما بهبود وضع زندگی فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی نیست. ما خواستار پایان حاکمیت اسرائیل در این سرزمین‌ها هستیم».

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت