.
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 03 خرداد 1398 ساعت 21:56

حزب کمونیست کارگری ایران: چند اعتراض کارگری

چند اعتراض کارگری در روزهای اول و دوم خرداد ٩٧

- کارگران معدن سرب و روی کوشک یزد روز اول خرداد برای چهارمین روز متوالی دراعتراض به کاهش دستمزدهایشان دست به اعتصاب زدند. زیر فشار اعتراض کارگران به آنها وعده داده شده است که مشکلشان در کمیسیون کارگری شهر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

- اعتراض کارگران کارخانه ایران قوطی واقع در قزوین - شهر صنعتی البرز در ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ووضع نابسامان زندگیشان ادامه دارد. بنا بر خبرها این کارخانه بطور کامل تعطیل وتمامی کارگرانش با ماه ها حقوق معوقه بیکار شده اند. کارگران کارخانه ایران قوطی در همین رابطه روز ٢ خرداد و نیز در ماههای قبل دست به تجمع زدند.

- جمعی از کارگران حفاظت جنگل، روز اول خرداد در اعتراض به معوقات مزدی ٧ ماهه خود، در مقابل ساختمان استانداری مازندران تجمع کردند. این کارگران در عین حال با اجرای طرح تنفس جنگل در آستانه بیکاری قرار دارند. مقامات حکومتی در حالیکه جنگل خواری بخشی از چپاولگریهایشان است و بخاطر دزدی هایشان جنگل های بسیاری را به نابودی کشانده اند، امروز تحت عنوان "طرح تنفس جنگل" کارگران بسیاری را دارند از کار بیکار میکنند. بدون اینکه هیچگونه تامینی برای امرار معاش آنها تدارک شده باشد.

- کارکنان رسمی و غیر رسمی صنعت نفت در ماهشهر روز اور خرداد در ادامه اعتراضاتشان بخاطر خصوصی سازی بهداشت و درمان صنعت نفت دست به تجمع اعتراضی زدند.

- گروهی از کارگران فصلی نی‌بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق کامل فروردین ماه خود روز ٢ خرداد دست به تجمع زدند. تعداد این کارگر دو هزار نفر است که کارفرما به این بهانه که میزان کارکرد هر یک از کارگران فصلی در فروردین ماه به حداقل رسیده، با قلدری تمام از پرداخت کامل حقوق خودداری کرده و اعلام نموده است که مطالبات مربوط به فروردین ماه کارگران فصلی مجتمع براساس کارکرد هر یک از کارگران به حساب آنها واریز شده و آنها مطالبات دیگری طلب ندارند. این درحالیست که در فروردین ماه بارندگی مستمر و سیلاب‌ها بخش‌هایی از مزارع نیشکر را زیر آب برده و امکان کار کردن برای کارگران وجود نداشت. کارگران میگویند عامل اصلی فاجعه سیل هولناکی که در فرودین ما در استانهای مختلف به راه افتاد و از مردم قربانی گرفت، خود حکومت است و دولت مسئول پرداخت خسارت وارده به مزارع کشت و صنعت و به مردمی است که در این سیل فاجعه بار هست و نیستشان را از دست داده اند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

٢ خرداد ٩٨، ٢٣ مه ٢٠١٩


تجمعات کارگران آذرآب، کارمندان و پرستاران بیمارستان خمینی، متروی تهران و تدارک تجمعات معلمان

- روز ٣١ اردیبهشت کارگران آذرآب اراک در اعتراض به تعویق پرداخت ٣ ماه دستمزد دست به تجمع زدند. این شرکت سازنده پروژه های نیروگاهی است و کارگران بارها اعتراضات جمعی موفقی برپا کرده اند. زیر فشار این حرکت اعتراضی و بویژه با توجه به سابقه مبارزات فراموش نشدنی این کارگران در کنار کارگران هپکو در سال ٩٦ که شهر اراک را به تحرک در آورد، حسین بختیاری (فرماندار اراک) در جمع کارگران حاضر شد. او با گفتن اینکه حقوق معوق اسفند ماه کارگران در این روز به حساب آنان واریز شده است، وعده پرداخت حقوق فروردین ماه کارگران را داد. کارگران اعلام کردند که اگر دستمزدهای معوقه آنان فورا پرداخت نشود، اعتراضات خود را گسترده تر ادامه خواهند داد.

- روز ٣١ اردیبهشت‌ماه کارمندان و پرستاران بیمارستان خمینی کرج در اعتراض به عدم پرداخت دستمزهایشان به خیابان آمده و با شعار «نه استاندار نه شهردار، نیستن به فکر درمان». صدای اعتراض خود را بلند کردند. کارکنان این بیمارستان پیش از این نیز دست به اعتراض و تجمع زده اند.

- روز ۳۱ اردیبهشت شماری از کارکنان متروی تهران، در اعتراض به خارج کردن آنها از قرارداد رسمی و پیمانی شدن قراردادشان در محوطه‌ی ساختمان شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران تجمع کردند.

- معلمان برای پیگیری خواستهای خود در تدارک تجمعات اعتراضی سراسری خود در پایان سال تحصیلی جاری در خرداد ماه هستند. اعتراض معلمان به دستگیری ها، شرط وثیقه برای آزادی همکارانشان، و نیز کسر مبلغی از فیش های حقوقی اردیبهشت ماه میباشد. قضیه از این قرار است که چون در ماه فروردین میزان افزایش حقوق معلمان مشخص نبوده است، مبلغ ٤٠٠ هزار تومان علی الحساب به آنها پرداخت شده است و اکنون میخواهند آن پول را از فیش حقوقی اردیبهشت معلمان کسر و به خزانه داری بازگردانند. معلمان به حقوقهای چند بار زیر خط فقر اعتراض دارند و یک خواست اعلام شده آنان افزایش حقوق به بالای خط فقر ٧ میلیون تومانی است. از سوی دیگر معلمان به بازداشتها و تعیین وثیقه برای آزادی دستگیر شدگان اعتراض دارند و با هشتک # نه به وثیقه به تدارک تجمعات سراسری خرداد ماه خود میروند. بدین ترتیب معلمان پرچم آزادی بدون قید و شرط زندانیان سیاسی را بدست گرفته اند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

٣١ اردیبهشت ٩٨، ٢١ مه ٢٠١٩


تجمع معلمان بازنشسته و دو اعتراض دیگر

- روز ٣١ اردیبهشت معلمان بازنشسته سال ٩٧ بدلیل عدم دریافت پاداش سال گذشته خود مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. این بازنشستگان در همین رابطه قبلا نیز تجمعاتی بر پا کرده بودند. در تجمع این روز معلمان بازنشسته با شعارهایی چون " تا پاداشو نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "اختلاسها کم بشه، پاداش ما حل میشه"، "ما همه همبسته ایم از وعده ها خسته ایم"، پاداش های پرداخت نشده خود را طلب میکردند. شعارهای معلمان بازنشسته بطور واقعی بازتاب جنبش گسترده اعتراض به سرمایه داران و چپاولگران حاکم است که گرانی و بیکاری و فقر غیر قابل تحملی را به اکثریت مردم تحمیل کرده است.

- روز ٣١ اردیبهشت کارگران ایستگاه های انتقال پسماند در اعتراض به تصمیم این سازمان به بیکارسازی کارگران، در محل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج تجمع کردند.

- روز ٣٠ اردیبهشت کار گران شرکت جهاد نصر کردستان در اعتراض به عدم پرداخت ٧ ماه دستمزد دست به اعتصاب زدند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

٣١ اردیبهشت ٩٨، ٢١ مه ٢٠١٩

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت