چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 ساعت 19:39

اخبار و گزارشات کارگری 30/29 اردیبهشت ماه

اخبار و گزارشات کارگری 30 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی کارگران جاده بیرجند - قاین نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی همزمان با بازدید وزیر راه از پروژه

کارگر جاده در دست ساخت بیرجند -  قائن خطاب به وزیر راه: آقای وزیر من صدقه خوار نیستم که با کارت هدیه بتوانند مرا راضی کنند. کار می‌کنم و کار می‌کنم.

- اعتصاب کارگران خط وابنیه فنی راه آهن ناحیه آذریایجان دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق

- اعتصاب کارگران  ایستگاه را ه آهن اراک شازند نورآباد دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

- اعتصاب رانندگان شرکت مخابرات استان کردستان

- کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

- آزادی یاسر امینی با تودیع وثیقه 50میلیون تومانی

- حرکت  با چراغ خاموش شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای تبدیل قراردادمستقیم کارگرانشان به پیمانی

- ابتلای 75درصد کارگران کارخانه تنباکو سورک به بیماری اسکلتی عضلانی

- یک کارگر جوان درکنگان زیر آوار جان باخت

- مرگ دلخراش یک کارگر گاراژتعمیرات خودروتهران در حادثه انفجار و آتش‌سوزی

- جان باختن یک کولبردرمرزبانه براثر تیراندازی مستقین نیروهای نظامی

*تجمع اعتراضی کارگران جاده بیرجند - قاین نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی همزمان با بازدید وزیر راه از پروژه

کارگر جاده در دست ساخت بیرجند -  قائن خطاب به وزیر راه: آقای وزیر من صدقه خوار نیستم که با کارت هدیه بتوانند مرا راضی کنند. کار می‌کنم و کار می‌کنم.

روز دوشنبه سی اردیبهشت ماه همزمان با سفر وزیر راه به استان خراسان جنوبی وبازدیدش از جاده در دست ساخت بیرجند -  قائن،کارگران این پروژه با تجمع اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی بنمایش گذاشتند.

یکی از کارگران به خبرنگاران گفت: پنج سال است در این شرکت و در جاده بیرجند - قاین کار می کنم اما نه تنها از 10 ماه پیش حقوق نگرفته ایم بلکه ما را نیز اخراج کردند.

وی افزود: کارت هدیه 50 تومانی که اعضای شرکت به ما داده اند دردی از ما کم نمی کند، زندگی ما در حال نابودی است در حالیکه خبری از پرداخت حقوق نیست.سه سال است که عیدی به ما داده نشده است.

این کارگر در حالیکه کارت هدیه 50هزارتومانی را در دستش داشت،خطاب به وزیر راه گفت:

یکی از کارگران حاضر در حالی که کارت هدیه‌ای با مبلغ اندک در دست داشت، گفت: حالا شدیم صدقه خوارکه کارت هدیه بگیریم؟

آقای وزیر من صدقه خوار نیستم که با کارت هدیه بتوانند ما را راضی کنند. کار می‌کنم و کار می‌کنم.

یکی از خبرنگاران بدنبال وعده و وعیدهای وزیر راه مبنی بر پرداخت مطالبات کارگران معترض وبازگشت بکارشان،از وی از زمان پایان پروژه محور قاین - بیرجند و پرداخت  مطالبات کارگران پرسید که با پاسخ سربالایی از سوی وزیر مواجه شد.

*اعتصاب کارگران خط وابنیه فنی راه آهن ناحیه آذریایجان دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق

روز دوشنبه 30اردیبهشت، کارگران خط وابنیه فنی راه آهن ناحیه آذریایجان (شرکت گسترش آهن راه)دراعتراض به پرداخت چندماه حقوق دست از کار کشیدند و درگذرگاه تبریزتجمع کردند.

*اعتصاب کارگران  ایستگاه را ه آهن اراک شازند نورآباد دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

روز دوشنبه 30اردیبهشت، کارگران  ایستگاه را ه آهن اراک شازند نورآباد(شرکت خط گوش گستر) دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق،دست از کارکشیدند.

بنا به گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی،کارگران قربانی اختلافات مالی بین دولت،شرکت راه آهن و شرکت خط گوش گسترهستند. شرکت خط گوش گستربجای پرداخت حقوق کارگران می گوید از شرکت راه آهن طلبکار است وشرکت راه آهن هم ادعای طلب از دولت را دارد وبدینترتیب شرکت های راه آهن و شرکت خط گوش گستر،کارگران برای تسویه حساب به گروگان گرفته شده اند وحقوقشان پرداخت نمی شود.

*اعتصاب رانندگان شرکت مخابرات استان کردستان

رانندگان شرکت مخابرات استان کردستان بیش از یک هفته است در اعتصاب هستند و مخابرات  بدون هیچ اعتنایی همه را به اخراج تهدید مینماید.

طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران این رانندگان که بالغ بر پنجاه نفر هستند

 به مدت یک هفته است در اعتراض به کمبود حقوق و دستمزدهایشان در محوطه اداره کل این شرکت و مخابرات  شهرستانهای تابعه در اعتصاب بسر میبرند  و سرکار نرفته اند.

رانندگان شرکت مخابرات کردستان مانند دیگر کارکنان بخش خصوصی زیر نظر پیمانکار نورچشمی شرکت کار میکنند و پیمانکار آنها به نام کیاست مبلغی حدود نصف قرارداد فی مابین خود و شرکت مخابرات را به رانندگان پرداخت می نماید. این در حالیست که تهیه وسیله نقلیه، دستمزد راننده و کلیه هزینه های جاری(سوخت، روغن، لاستیک و دیگر لوازم مصرفی و تعمیرات خودرو و....) به عهده راننده است و پیمانکار و اداره هیچ تعهدی در مورد هیچ یک از اقلام فوق را تقبل نمیکنند. پیمانکار حقوق مورد پیمان را از شرکت گرفته و پس از برداشت بیشتر از نصفی از آن مابقی را به رانندگان میپردازد.

طبق همین گزارش دریافتی رانندگان به نسبت ماشین هایشان که از سواری پژو و سمند تا پیکاپ مدل بالا و غیره میباشد از دو میلیون تومان شروع و نهایتا به سه میلیون تومان میرسد.

در ضمن رانندگان هیچ گونه مزایای کارگری (حق لباس، مسکن، ایاب و ذهاب، پاداش ، عیدی، غذا و غیره) را تا بحال دریافت نکرده اند.

با محاسبه هزینه های جاری و افزایش سرسام آور قیمت لاستیک، تعمیرات و لوازم جانبی و مصرفی باید اذعان نمود که چیزی عاید راننده با آنهمه زحمات و کار سخت و طاقت فرسایشان نمیشود.

 رانندگان مخابرات بدون اتلاف وقت با ایجاد هر گونه خرابی در هر ساعاتی از شبانه روز بایستی لزوماً همراه تکنیسین و مهندسین به سخت ترین  و مرتفع ترین اماکن تاسیسات و دکلهای منصوبه در ارتفاعات بروند و چنانچه کمترین اعتراضی به حقوق و مزایایشان کنند به اخراج و جایگزینی تهدید میشوند.

با افزایش حقوق و دستمزد قانون کار، حقوق رانندگان در سالهای ۹۷ و ۹۸ هیچگونه افزایشی نداشته و شرکت مخابرات انتظار دارد که در سال جاری نیز با دستمزد سال ۹۶ کارشان را ادامه دهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۳۰ اردیبهشت ۹۸

*کارگران بازداشت شده هفت تپه آزاد شدند

 بر اساس خبر دریافتی امروز ۲۹ اردیبهشت ماه  تمام کارگران  بازداشتی هفت تپه، که در روز های اخیر در جریان  اعتراض در محوطه کارخانه باز داشت  شده بودند، همگی با قرار کفالت و وثیقه آزاد شدند.

لازم به یاد آوری است که اسماعیل بخشی نماینده کارگران و‌عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه همچنان در بازداشت می باشد .

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

*آزادی یاسر امینی با تودیع وثیقه 50میلیون تومانی

روز دوشنبه 30اردیبهشت، یاسر امینی معلم معترض شهرستان مهاباد با تودیع وثیقه 50میلیون تومانی آزادشد.

قابل یادآوری است که یاسر امینی روزسه شنبه 17اردیبهشت توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد.

این معلم درپاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشوربمناسبت 12اردیبهشت روزمعلم، بتنهایی دست به تجمع مقابل اداره آموزش وپرورش شهرستان مهاباد زده بود.

*حرکت  با چراغ خاموش شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای تبدیل قراردادمستقیم کارگرانشان به پیمانی

شرکت‌های تابعه وزارت نفت ازجمله شرکت ملی صنایع پتروشیمی با چراغ خاموش در حال تبدیل قراردادمستقیم کارگرانشان به پیمانی هستند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ30اردیبهشت،از نفت و پتروشیمی خبر می‌رسد شرکت‌های تابعه وزارت نفت چون شرکت ملی صنایع پتروشیمی خیلی آرام و بی سروصدا در حال پیاده سازی برنامه تبدیل شرایط قراردادی نیروهای مدت معین و مدت موقت به قرارداد با پیمانکار هستند.

برنامه ای که بر اساس آن این نیروها شرایط قراردادی شان به جای قرارداد مستقیم با شرکت‌ها زیر نظر پیمانکاران قرار خواهند گرفت. این اقدام ظاهرا در حال حاضر در رابطه با کارکنان دارای مدرک تحصیلی دیپلم اجرا شده و در مرحله بعد برای نیروهای فوق دیپلم اعمال خواهد شد.

دراین راستا ظاهرا شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این اقدام پیشتاز بوده است.

این درحالی است که به اذعان کارشناسان، تصور اینکه یک کارمند سی ساله پس از بیست سال کار همواره به امید رسمی شدن بوده و حالا در سن پنجاه سالگی قرارداد او به پیمانکار تبدیل شود بسیار ناگوار و ناامید کننده است.

بدیهی است بر اساس این برنامه نفت، پس از تبدیل شرایط قراردادی این گروه از کارکنان مزایایی مانند نفت کارت و مزایای مختلفی که در حال حاضر دریافت می‌کنند را از دست خواهند داد تا پرداخت حقوق‌های نجومی مدیران تازه کار و از راه رسیده دچار خلل نشود.

این درحالی است که بسیاری از کارشناسان ابراز نگرانی می‌کنند که این دستور در خصوص نیروهای مدت معین و مدت موقت به شرکت‌های خصوصی شده نیز تسری یافته و کارکنان شاغل در مجتمع های تولیدی را هم شامل شود.

ازسویی دیگر گفته می‌شود این امر به دستور وزارت نفت در حال انجام است.

*ابتلای 75درصد کارگران کارخانه تنباکو سورک به بیماری اسکلتی عضلانی

75درصد کارگران کارخانه تنباکو سورک  دراستان مازندران به بیماری اسکلتی عضلانی مرتبط با کار مبتلا هستند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ30اردیبهشت،به صورت کلی بسیاری از مراکز و  واحدهای تولیدی اذعان دارند که مباحث بهداشتی و ایمنی را در محیط کار رعایت می‌کنند اما در عمل حتی خلاف اظهارات مطرح می‌شود.

گواه این ادعا نتایج منتشر شده از یک طرح تحقیقاتی از یک واحد تولیدی در استان مازندران است که مشخص شده است که 75 درصد کارگران کارخانه تنباکو در سورک دارای اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار هستند.

نتیجه این طرح تحقیقاتی که توسط پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده   نشان می‌دهد که اختلالات اسکلتی عضلانی مرتبط با کار، شایع ترین اختلالات مرتبط با مشاغل و عامل اصلی ناتوانی در میان کارگران است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده  این اختلالات علت اصلی غیبت از کار و از دست رفتن ساعت‌های کاری هستند و بهره وری را کاهش می‌دهند.

نتایج یک مطالعه بر روی 100 نفر از کارگران کارخانه تنباکو سورک در سال 1395 نشان دهنده شیوع بالای این اختلالات (75٪) بود.

بیشترین نواحی درگیر کمر (55٪)، زانو (45٪) و شانه ها (37٪) است، ارزیابی ارگونومیکی با  تکنیک OWAS نشان داد که وضعیت بدنی(پوسچر) اکثر این نقاط بحرانی بوده یا نیاز به مداخله اصلاحی دارند.

این پایگاه راهکارهای هم برای جلوگیری از بیماری‌های اسکلتی عضلانی ارائه کرده است که کاهش وزن بار در ایستگاه‌های کاری، استفاده از تجهیزات کمکی  برای حمل بار، آموزش اصول ارگونومی و به کارگیری مداخلات ارگونومی زمینه کاهش آسیب‌ها را فراهم می‌کند.

بنابهمین گزارش،مسئول این طرح پرسشنامه را از 100 کارگر کارخانه دخانیات سورک در سال 1395 تهیه کرده و نتایج آن را در روزهای اخیر از طریق پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر کرده است.

*یک کارگر جوان درکنگان زیر آوار جان باخت

یکشنبه شب (29اردیبهشت)ساعت23؟!،یک کار 28ساله تبعه افغانستان هنگام تخریب یک واحد مسکونی  درکنگان زیرآوار ماند و جان باخت.

براساس گزارشات منتشره ،مالک زمین هنوز پروانه ساخت دریافت نکرده بود.

*مرگ دلخراش یک کارگر گاراژتعمیرات خودروتهران در حادثه انفجار و آتش‌سوزی

صبح روز دوشنبه 30اردیبهشت،یک کارگر در حادثه انفجار و آتش‌سوزی گاراژ تعمیرات خودرو واقع در خیابان اشرفی اصفهانی تهران زنده زنده سوخت.

*جان باختن یک کولبردرمرزبانه براثر تیراندازی مستقین نیروهای نظامی

شنبه شب(28اردیبهشت)،یک کولبردرمرزبانه براثر تیراندازی مستقین نیروهای نظامی چانش را ازدست داد.

منابع خبری محلی هویت این کولبر اهل روستای کانی سیف از توابع شهرستان بانه ودارای 4فرزند را محمد رسول عزیزی اعلام کردند.

 

اخبار و گزارشات کارگری 29 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نسبت به ادامه ی بازداشت مرضیه امیری

- تجمع اعتراضی خانواده های دستگیر شدگان روز جهانی کارگر در مقابل مجلس و اعتراض دانشجویان به ادامه بازداشت ها

- بیانیه مشترک در همبستگی با جنبش و فعالان کارگری ایران در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار - س ژ ت، دیژون فرانسه

- به یاد فراموش شدگان زندان آگاهی کرج

- پینگ پنگ با کارگران معدنِ گل‌گهر سیرجان بجای پرداخت حق خارج از مرکزشان

- سنگ اندازی در راه بازگشت بکاراولین زن راننده اتوبوس در تهران وعضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

- اعتراض کشاورزان دهستان چنانه شوش نسبت به عدم پرداخت مطالبات از طرف مرکز خرید گلدشت

- تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران مقابل خوابگاه فاطمیه نسبت به لغو اسکان یکی از فعالین صنفی ساکن خوابگاه فاطمیه

- 3کارگر مصدوم حادثه کارخانه ذوب آهن نگين البرزهم جان باختند

*تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نسبت به ادامه ی بازداشت مرضیه امیری

ظهر روز یکشنبه 29اردیبهشت ماه،جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به ادامه ی بازداشت مرضیه امیری، دانشجوی جامعه شناسی این دانشکده وخبرنگار دست به تجمع زدند.

به گزارش کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور،اکنون ۱۹ روز است که مرضیه امیری  در بازداشت به سر می برد و تنها اطلاعاتی که از وضعیت وی در دست است مربوط به محل نگهداری اش، سلولی انفرادی در زندان اوین می باشد. این وضعیت نامشخص متاسفانه روالیست که طی سالهای مختلف و خصوصا پس از دی 96 برای فعالین دانشجویی و صنفی در حال تکرار است.

در جریان تجمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی، اعتمادی رئیس دانشکده در جمع متجمعین حاضر شد و قول پیگیری وضعیت مرضیه امیری و گزارش نتیجه طی 24ساعت آینده را به دانشجویان داد.

*تجمع اعتراضی خانواده های دستگیر شدگان روز جهانی کارگر در مقابل مجلس و اعتراض دانشجویان به ادامه بازداشت ها

صبح امروز خانواده و دوستان ناهید خداجو، اعظم خضری جوادی( نسرین جوادی) و فرهاد شیخی با در دست داشتن تصاویری از این عزیزان در مقابل مجلس تجمع کردند. این حرکت بدنبال مراجعه هفته گذشته این خانواده ها و قول مساعد مجلس برای دیدار با نمایندگان صورت گرفت.

خانواده ها عکس و تصاویر دستگیرشدگان را به نشانه اعتراض به ادامه بازداشت آنها در دست گرفته بودند تا نهایتاً خانواده های ناهید خداجو و نسرین جوادی توانستند به داخل مجلس رفته و از طریق دفتر نماینده فسا، به دفتر آقای فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس مراجعه کنند. در دیدار با فلاحت پیشه به ادامه بازداشت غیرقانونی هشت نفر از دستگیرشدگان روز جهانی کارگر اعتراض کردند و نگرانی خانواده ها را از بیخبری از عزیزانشان به ایشان منتقل نمودند. در این دیدار رئیس کمیسیون امنیت ملی با اعلام اینکه با مسئولین ذیربط صحبتهایی شده، گفتند که برای آزادی دستگیرشدگان قطعاً رایزنی خواهند کرد و از طریق تماس تلفنی با این خانواده ها نتیجه را اعلام می نمایند.

همزمان امروز جمعی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با تجمع در سالن دانشکده به ادامه بازداشت مرضیه امیری دانشجوی دستگیرشده ی تجمع روز جهانی کارگر و سایر دستگیرشدگان اعتراض نمودند و خواهان آزادی بازداشت شدگان شدند. در خاتمه این تجمع آقای اعتمادی رئیس دانشکده در میان دانشجویان حاضر شد و قول داد وضعیت آزادی مرضیه امیری را پیگیری نماید.

بعد از گذشت ۱۹ روز از دستگیری وسیع روز جهانی کارگر هنوز ۸ نفر از دستگیرشدگان به اسامی ناهید خواجو، اعظم خضری جوادی( نسرین جوادی) و فرهاد شیخی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، ندا ناجی، حسن سعیدی وکیوان صمیمی در بازداشت بسر میبرند و هیچگونه خبری از وضعیت ایشان در دست نیست.

اتحادیه آزاد کارگران ایران خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این ۸ نفر از دستگیرشدگان است و از تمامی فعالین کارگری و دانشجویی و بازنشستگان میخواهد تا در کنار خانواده های این دوستان بوده و به هر شکل ممکن به ادامه این بازداشت ها اعتراض نمایند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۹ اردیبهشت ۹۸

*بیانیه مشترک در همبستگی با جنبش و فعالان کارگری ایران در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار - س ژ ت، دیژون فرانسه

نمایندگان تشکلات کارگری از دهها کشور جهان، با پشتیبانی از مبارزات کارگران ایران، خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر  از جمله حسن سعیدی، مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، نسرین جوادی، ندا ناجی، کیوان صمیمی و فرهاد شیخی و نیز سپیده قلیان و اسماعیل بخشی شدند. ترجمه فارسی این بیانیه مشترک که بدنبال نشستهای متعدد نماینده سندیکای کارگران شرکت واحد، آقای رضا شهابی، با نمایندگان تشکلات کارگری از بخشهای مختلف جهان، و به ابتکار ث ژ ت صورت گرفت، به شرح زیر می باشد. سندیکای کارگران شرکت واحد، به سهم خود از کلیه نمایندگان تشکلات کارگری بین المللی نهایت قدردانی و تشکر دارد و امیدوار است که همکاری و تبادل تجربه و حمایتهای متقابل میان ما بیش از پیش گسترش یابد.

بیانیه پشتیبانی

چهارشنبه اول ماه مه ۲۰۱۹، در یک گردهم آئی مسالمت آمیز در برابر مجلس، حدود چهل نفر از تظاهرکنندگان (کارگر، دانشجو، معلم، روزنامه نگار) مورد خشونت نیروهای انتظامی قرار گرفته و دستگیر شدند. آنان به زندان های مختلف از جمله اوین منتقل شدند. تاکنون، بخش بزرگی از بازداشت شدگان و عمدتا با قرارهای کفالت سنگین آزاد شده اند.

اما آقای حسن سعیدی، عضو سندکای کارگران شرکت واحد، خانم مرضیه امیری، دانشجو و خبرنگار روزنامه شرق، خانم عاطفه رنگریز،  دانشجو؛ خانم نسرین جوادی، بازنشسته؛ خانم ناهید خداجو، بازنشسته، خانم ندا ناجی، فعال حقوق زنان و آقایان کیوان صمیمی سردبیر ماهنامه ایران فردا و فرهاد شیخی، کارگر، همچنان در زندان به سر می برند. همچنین خانم سپیده قلیان و آقای اسماعیل بخشی از هفت تپه، که قبلا دستگیر شده بودند، هنوز زندانی هستند.

ما این اعمال خودکامه علیه کارگران در راه اعاده حقوق اولیه و مطالبات عادلانه شان  را محکوم می کنیم. ما خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان یادشده در بالا و احترام به حقوق مردم بوده و از فعالیت سندیکائی آزاد در ایران حمایت می کنیم.

علاوه بر این، مشاهده می کنیم که ایران زیر تهدید و تحریم های اقتصادی قرار گرفته است. ما اطمینان داریم که هر دخالت خارجی، به هر توجیهی که صورت گیرد، در درجه نخست مردم کشور و به ویژه اقشار فقیر و زحمتکش جامعه ایران را هدف قرار می دهد. هم اکنون، این تهدیدها و تصمیمات شرایط زندگی حقوق بگیران را سخت تر کرده است. تجربه نشان می دهد که نتیجه ی چنین مداخله هائی برای مردم عادی کشور بسیار مصیبت بار خواهد بود. ما علیه هر اقدام جنگی در این منطقه هشدار می دهیم.

دیژون، ۱۳-۱۴ مه ۲۰۱۹

امضاکنندگان

ادوآردو پرِرا، دبیر بین المللی سندیکای سی تی اِ- تی ، آرژانتین

مارتا اِسکارپاتو، مسئول بخش اروپا، سندیکای سی تی اِ-تی، آرژانتین

هوراسیو کاتِنا، سندیکای سی تی اِ-آِ، آرژانتین

نولبِرتو دیاز سانچِز، دبیر کل سی یو تی، شیلی

بازی باسولما، دبیر کل س ژ ت ب، بورکینافاسو

ژان مارک بیکوکو، رئیس سندیکای سی اس پی، کامرون

آن ماری نزیلا، رئیس سندیکای یو اس سی، کنگو

احمِدو عبداللهی، دبیر کل سندیکای سی جی تی ام، موریتانی

ایدریسا جیبریلا، دبیرکل سندیکایسی دی تی ان، نیجریه

حوا سوِو، معاون دبیرکل سندیکای سی اِس تی ام، مالی

دیوف اِلیمان، سندیکای سی اس اِ، سنگال

سوزانا کاموسو، دبیر بین المللی، سندیکای سی جی آی اِل، ایتالیا

سالواتوره  مارا، مشاور سندیکای سی جی آی ال، ایتالیا

خِزوس گالِگو، دبیر بخش سیاست بین المللی سندیکای یو جی تی، اسپانیا

کریستینا فاسیابِن لاکورته، مسئول بین المللی سندیکای سی سی او او، اسپانیا

اونای سوردو کالوُ، دبیرکل سندیکای سی سی او او، اسپانیا

دیمیتروهوهان، مشاور رئیس سندیکای سی ان اس ال آر-فراتیا، رومانی

فوسه کِیسوک ، معاون دبیرکل و مسئول بین المللی سندیکای زِنرورن، ژاپن

جونگ هی-کیِئونگ، معاون دبیرکل سندیکای ک سی تی یو، کره جنوبی

میکیونگ رییو، مسئول بین المللی ک سی تی یو، کره جنوبی

بلِیک هاروِل، هماهنگ کننده بین المللی، سندیکای "یونایت هییر"، آمریکا

امیرول حق امین، رئیس سندیکای کارگران  بنگلادش، سی اس ان

رشید معلاوی، رئیس سندیکای سی جس اِ تی اِ ، الجزایر

عدنان عبدالعلیم رشید الصفار، نماینده سندیکای جی اف آی تی یو، عراق

کاسترو عبدالله، رئیس سندیکای فِناسول، لبنان

اشرف عوار آسی، دبیرکل سندیکای پی جی اف تی یو، فلسطین

صلاح قندیل، دفتر مرکزی سندیکایسی دی تی ، مراکش

یوسف شنول، دبیر بین المللی سندیکای کارمندان، کِشک، ترکیه

عبدالقادر کمال احمد عباس، هماهنگ کننده عمومی سندیکای سی تی یو و اِس ، مصر

محمد الوَفی، دبیر کل سندیکای یو ام تی، مراکش

آندره فورست، اتحادیه سندیکائی کارگران و استثمارشده گان کاناک، کالدونی جدید

مسئولان و نمایندگان بخش های مختلف س ژ ت، همگی از نمایندگان منتخب  شعبه های مختلف برای شرکت در پنجاه و دومین کنگره  از ایالت های مختلف فرانسه:

امانوئل ویر، اس دیلیو جِی، س ژ ت

پی یر لوران،

آلیس فلیپی

والری لوفِور فدراسیون بانک و بیمه، س ژ ت

آن ژیرودو، س ژ ت استان ۹۲ (سن علیا) فرانسه

میلن کازیمیر اف.اس.پ.ب.آ- س ژ ت

ژیل رولوبون، او.د. - س ژ ت

ژان ظی یر سولوه، , اس.پ.ب.آ- س ژ ت

لنیا پورو

فابین مونیو

آنائیس تریکوآ

والری میسیلِئا

کریستف بیسفیتی

اولیویه ببین

کاترین برنار

پی یر پیوکین

شیخ بوسو

فرانسوآز دوم

شروتین نورون

سخنگوی بخش راه آهن س ژ ت

سسیل مارشان

ژیل بناتو

میشل کوفر

ملن سباشی

ونسان کوتِرون

آلن دولوما، مشاور آفریقا در س ژ ت مشاور فدرال بخش بین المللی

ژان-میشل تیرون

فلورانس بروسار

شانتال ریزون

اولیویه مَن فروآ

سیمون ن.تی یِل

 نجات فروز،مسئول خاورمیانه س ژ ت

 سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ ماه مه ۲۰۱۹

*به یاد فراموش شدگان زندان آگاهی کرج

هاله صفرزاده

"من در دنیای ممنوع زندگ‌ می‌کنم

بوییدن گونه دلبندم   ممنوع

ناهار با فرزندان سر یک سفره       ممنوع

همکلامی با مادر و دیواره ی سیمی      ممنوع

بستن نامه‌‌ای که نوشته‌‌ای یا نامه ی سربسته تحویل گرفتن    ممنوع

خاموش کردن چراغ، آنگاه که پلکهایت به هم‌ می‌آیند    ممنوع

بازی تخته نرد   ممنوع

اما چیزهای ممنوعی هم هست که‌ می‌توانی گوشه ی قلبت پنهان کنی

عشق، اندیشه، دریافتن"

ناظم حکمت

پارک، پلیس امینت، حکم بازداشتی که دو روز قبلش (۴ اردیبهشت) صادر شده بود، ون، چشم‌بند، راهروهای بازداشتگاه، سوئیت‌ها و بازجویی:

- مگر قبلا به شما هشدار نداده بودیم؟ ... این همه نوشتی، چه فایده‌ای داشت؟ ... حالا ده سال از عمرت را‌ می‌گیرم... در نوشته هایت سیاه‌نمایی‌ می‌کنی،‌ می‌خواهید با ایجاد تشکل سراسری براندازی کنید، علیه امینت کشور فعالیت می کنید، مجوز ندارید و... اتهاماتی شبیه به این، در پرسش و پاسخ‌های شفاهی و کتبی طرح می‌شد و بین آن استراحت و نهار، عدس پلویی که به زحمت‌ می‌شد لقمه‌‌ای از آن را خورد و غروب، امضای کاغذها و فرم‌ها و انتقال. باز هم چشم‌بند و نشستن در ماشین و عبور از خیابان‌ها. آگاهی کرج، صدای زنگ، باز شدن در و بسته شدن در پس از ورود ما به بازداشتگاه زنان اداره آگاهی کرج. پس از انجام مراحل اداری، باید وسایل را تحویل‌ می‌دادیم و بازرسی بدنی‌ می‌شدیم.

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/3295#more-3295

*پینگ پنگ با کارگران معدنِ گل‌گهر سیرجان بجای پرداخت حق خارج از مرکزشان

کارفرمای معدنِ گل‌گهر سیرجان،شرکت پیمانکاری، شوراهای حل اختلاف سیرجان وکرمان ودیوان عدالت اداری با کارگران معدنِ گل‌گهر سیرجان بجای پرداخت حق خارج از مرکزشان،بازی پینگ پنگ راه انداخته اند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ29اردیبهشت، از سال 1393بیش از 4سال است که 392 کارگر پیمانی معدنِ گل‌گهر سیرجان،برای دریافت بخشی از مطالبات خود به نام «خارج از مرکز» که بخشی از عرف کارگاهی‌ست، طرح دعوا کرده‌اند. دعوایی که در شورای حل اختلاف سیرجان به نفع کارفرما خاتمه یافته و کارگران پس از دریافت این رأی، ماجرا را رها نمی‌کنند و به دیوان عدالت شکایت می‌برند. دیوان هم رای حل اختلاف سیرجان را نقض می‌کند و پرونده را دادگاه هم‌‌عرض که همان شورای حل اختلاف کرمان است، برمی‌گرداند.

رای شورای حل اختلاف کرمان، بازهم برای کارگران قانع‌کننده نیست و دوباره به دیوان عدالت شکایت می برند.این بار دیواان عدالت، از شورای حل اختلاف کرمان استعلام می‌کند که چرا چنین حکمی صادر شده؛ حالا کارگران مدتهاست منتظر پاسخ شورای حل اختلاف کرمان به دیوان عدالت هستند؛ انتظاری که بسیار به درازا کشیده و کارگران با نگرانی بسیار می‌پرسند: چرا؟!

این کارگران می‌گویند: در آیین‌نامه استخدامی وزارت صنعت و معدن، پرداختِ «خارج از مرکز» برای همه کارگران شرکت‌های تابعه الزامی‌ست؛ قبل از نیمه‌خصوصی شدن گل‌گهر این آیتم حقوقی برای همه کارگران معدن پرداخت می‌شد؛ بعد از نیمه‌خصوصی شدن، کارگران زیرمجموعه گل‌گهر این مزایای مزدی را دریافت می‌کردند؛ شرکت‌های تابعه معدن که کارهای بهره‌برداری، استخراج و فروش را برعهده دارند، این آیتم را به قدیمی‌ها پرداخت می‌کنند اما به جدیدی‌ها نمی‌پردازند. به همین دلیل، ۳۹۲ کارگر شکایت کردند. کارگرانی که سال ۸۹ از طریق آزمون جذب شده بودند.

این کارگران از آن زمان درگیر این موضوع هستند چون برای اکثریت این کارگران، مزایای خارج از مرکز پرداخت نشده است. این کارگران از سال ۹۳ دست‌اندرکار شکایت هستند؛ شکایتی که تا امروز به جایی نرسیده است. بعد از ۴ سال، پرونده به هیات هم‌عرض کرمان ارجاع داده می‌شود و دوباره از برج ۱۰ سال قبل پس از صدور رای، کارگران به دیوان عدالت مراجعه کرده‌اند که در یازدهم بهمن، دیوان عدالت از شورای حل اختلاف کرمان خواسته با ارائه لایحه‌ای از رای صادره دفاع کند.

اکنون بیش از سه ماه است که کارگران گل‌گهر در انتظار این لایحه هستند و نگرانی‌شان شدت گرفته که نکند بازهم رای به ضرر آنها صادر شود؛ این کارگران تنها ملجا خود را دیوان عدالت می‌دانند و می‌گویند باید به رای این دیوان عالی تمکین شود.

یکی از مقامات شورای حل اختلاف کرمان در مورد این انتظار طولانی می‌گوید: لایحه در حال تنظیم و ارسال به دیوان عدالت است و انشالله به زودی کار سروسامان خواهد گرفت.

کارگران اما می‌خواهند نتیجه سالها دوندگی خود را هرچه زودتر به دست بیاورند؛ می‌گویند بیش از ۴ سال است که منتظر خارج از مرکزیم!

در این شرایط، شعبانی (معاون سرمایه انسانی شرکت گل‌گهر سیرجان) در ر ابطه با شکایت این کارگران گفت: این کارگران طرف قرارداد با شرکت پیمانکاری هستند و با کارفرمای اصلی یعنی گل‌گهر ارتباطی ندارند.

*سنگ اندازی در راه بازگشت بکاراولین زن راننده اتوبوس در تهران وعضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

سنگ اندازی در راه بازگشت بکار فرحنازشیریولین زن راننده اتوبوس در تهران وعضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه،ادامه دارد.

نامش «فرحناز شیری» است؛ او اولین زن راننده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بوده اما اکنون مدتهاست که در حال دوندگی برای بازگشت به کار است؛ او رای دیوان عدالت را برای بازگشت به کار در دست دارد اما در کارش گره‌های بسیاری افتاده که تا گشوده نشود، نمی‌تواند به سر کار بازگردد.

خانم شیری در ارتباط با شرایط شغلی خود می‌گوید: «من از سال ۸۶ در شرکت واحد اتوبوسرانی مشغول به کار بودم؛ بعد از مدتی به دلیل نداشتن قرارداد، بیکار شدم و حل اختلاف در آبان ۸۹ رای به بازگشت به کار داد که با این رای حدود ۷ ماه کار کردم؛ که باز از کار من جلوگیری کردند؛ به دیوان عدالت مراجعه کردم؛ گفتند چون کارفرما به رای حل اختلاف شکایت نکرده، باید به سر کار بازگردم و پرونده مختومه است. این بار گفتند باید قراردادی شوی که در نهایت، دیوان عدالت در ۲۵ آذر ۹۷ بازگشت به کار داد و قرار شد من به عنوان کارگر رسمی در یک بخش اداری مشغول به کار شوم...»

او اکنون درگیر مراجعات مکرر به اداره کار جنوب غرب تهران است؛ نمی‌خواهد اداره کار او را به عنوان کارگر قراردادی به سر کار بازگرداند؛ استناد این زن که خود را اولین زن راننده اتوبوس در تهران می‌داند، به آخرین رای دیوان عدالت اداری است که در بخشی از آن آمده است: «با توجه به سابقه کارگر و دائمی بودن نوع کار مقتضی‌ست براساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار، تجدیدنظرخواه به صورت دائم در کارگاه و در شغل مناسب به کار گرفته شود. با این وصف، شکایت تجدیدنظرخواه وارد تشخیص و ضمن نقض رای هیات مذکور وارجاع جهت رسیدگی مجدد به مرجع مربوطه، حکم به ورود صادر می‌شود.»

شیری منتظر ابلاغ رای توسط اداره کار است و می‌گوید: حاضرم به بخش اداری بازگردم اما شاغل بمانم. دلم می‌خواهد کار کنم؛ نمی‌خواهم در این اوضاع و احوال اقتصادی و علیرغم اینکه بالاترین مرجع قضایی در حکم خود به بند ۲ ماده ۷ قانون کار و لزوم بازگشت به کار من به عنوان کارگر رسمی اشاره کرده، همچنان بیکار باشم. بهتر است اداره کار در این زمینه با من همکاری کند؛ در واقع با رای مرجع قضایی که از آذر سال گذشته در  دست دارم، همکاری کند.

شیری حالا چند ماهی‌ست که در انتظار ابلاغ حکم بازگشت به کار توسط اداره کار است؛ او یاد روزهایی می‌افتد که همراه چند خانم دیگر در تهران رانندگی می‌کرده و نخواسته مثل آنها بازخرید شود؛ حالا هم دیگر هوای رانندگی در سر ندارد و می‌خواهد فقط یک کار دفتری داشته باشد اما به عنوان کارگر رسمی آنهم براساس بند دوم ماده ۷ قانون کار؛ او می‌گوید: در این ده سالِ گذشته کلی دوندگی کرده‌ام که به سر کار بازگردم؛ یک سوال دارم؛ آیا بالاتر از دیوان عدالت برای دادخواهی جایی هست؛ حالا که حکم دیوان را در دست دارم چرا همکاری نمی‌کنند؟!

او که هر روز از شهریار برای پیگیری پرونده‌اش به تهران می‌آید؛ حکم دیوان عدالت را رای قطعی می‌داند و توقع دارد اداره کار  زودتر حکم بازگشت به کار او را ابلاغ کند....

بخشی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ29اردیبهشت

*اعتراض کشاورزان دهستان چنانه شوش نسبت به عدم پرداخت مطالبات از طرف مرکز خرید گلدشت

جمعی ازکشاورزان دهستان چنانه شوش نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان از طرف مرکز خرید گلدشت اعتراض کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ29اردیبهشت، تعدادی از کشاورزان گندمکار دهستان چنانه (واقع در بخش فتح‌المبین شهرستان شوش) به نحوه پیگیری مطالبات گندم تحویل داده‌شان به مرکز خرید گلدشت چنانه اعتراض کردند.

بنابهمین گزارش،۱۱ مرکز خرید در شهرستان شوش هستند که هشت تای آنها زیر نظر تعاون روستایی می‌باشند و سه مرکز دیگر زیر نظر شرکت غله و خدمات بازرگانی.

وی با تاکید بر اینکه شرکت غله، نهادی است که مجوز مراکز خرید را صادر می‌کند، گفت: از میان نهادهای معرفی‌شده، دو مرکز از سوی شرکت غله برای دریافت گندم مجوز دریافت نکرده‌اند: یکی گلدشت چنانه و دیگری رحیم‌خانی.

گرچه شرکت غله مجوز خرید به این دو مرکز نداده، اما آنها از کشاورزان بار گندمشان را تحویل گرفته‌اند.

این دو مرکز با دریافت گندم کشاورزان، به دنبال دریافت مجوز رسمی شرکت غله برای خرید و متعاقبا، دریافت مبلغ گندم‌ها از دولت هستند.

رویه این است که وقتی کشاورز گندم را تحویل انبار و یا سیلو می‌دهد، صاحب انبار در ازای وزن بار گندمی که گردآوری کرده، مبلغی را از شرکت غله دریافت می‌کند. اما وقتی این دو بی‌مجوز باشند دولت حاضر نیست پولی به آنها بپردازد. در نتیجه، کشاورزان نیز در حال حاضر نمی‌توانند بابت بیش از ۴۵۰۰ تن گندمی که تحویل داده‌اند مبلغی را دریافت کنند.

البته بوده‌اند کشاورزانی که طی مدت اخیر، گندمی را که تحویل این انبارها داده‌اند، در پی عدم دریافت هزینه آن، با مراجعه مجدد به مراکز، گندمشان را پس گرفته‌اند تا یا به مرکزی دیگر بدهند و یا در بازار به صورت آزاد به فروش برسانند.

*تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران مقابل خوابگاه فاطمیه نسبت به لغو اسکان یکی از فعالین صنفی ساکن خوابگاه فاطمیه

شنبه شب\28اردیبهشت)، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران دراعتراض به لغو اسکان یکی از فعالین صنفی ساکن خوابگاه فاطمیه،دست به تجمع مقابل این خوابگاه زدند.

به گزارش کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور،بیش از ده روز است یکی از فعالین صنفی ساکن خوابگاه فاطمیه دانشگاه تهران، بدون ذکر هیچ گونه دلیلی لغو اسکان شده است.

در جریان تجمع شبانه ی دانشجویان در اعتراض به لغو اسکان یکی از فعالین ساکن خوابگاه فاطمیه، دانشجویان خواستار پاسخگویی رجبی، معاون حراست شدند که با امتناع ایشان از پاسخگوئی، تعدادی از نیروهای حراست وارد صحنه شدند تا دانشجویان را پراکنده سازند و با مقاومت دانشجویان، نیروی انتظامی نیز جهت ارعاب و متفرق کردن دانشجویان وارد عمل شد. هر دو نیروی حراست و انتظامی به منظور ارعاب این دانشجویان قید کردند اگر چنانچه محل توسط ایشان ترک نشود، پلیس امنیت جهت برخورد، ورود خواهد کرد.

در خلال این آمد و شدهای مکرر، همچنان آقای رجبی که عامل اصلی لغو اسکان این دانشجو بوده است از حضور و پاسخگوئی به دانشجویان امتناع ورزید.

*3کارگر مصدوم حادثه کارخانه ذوب آهن نگين البرزهم جان باختند

در خلال هفته گذشته 3کارگر مصدوم حادثه صبح یکشنبه 22اردیبهشت، کارخانه ذوب آهن نگين البرزواقع در استان زنجان ، شهرستان ابهر ، شهرك صنعتي ابهر 3،در بیمارستان جان باختند وبااحتساب کارگری که در روز حادثه جانش را ازدست داد*،تعدادقربانیان به 4نفر رسید.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ29اردیبهشت،رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ابهر گفت: حادثه بامداد یکشنبه هفته قبل شرکت نگین ذوب البرز ابهر منجر به آسیب چهار شد که یکی از مصدومان بر اثر شدت سوختگی عصر همان روز جان باخت.

وی با اشاره به اینکه یکی از مصدومان نیز چند روز بعد از حادثه فوت کرد، خاطرنشان کرد: 2 مصدوم دیگر که با بالگرد به بیمارستان تهران منتقل شده بودند شنبه شب(28اردیبهشت)جان باختند.

*کشته وزخمی شدن 4کارگرکارخانه ذوب آهن نگين البرز

بامداد روز یکشنبه 22اردیبهشت،4کارگرکارخانه ذوب آهن نگين البرزواقع در استان زنجان ، شهرستان ابهر ، شهرك صنعتي ابهر 3،دچار سوختگی شدند ویکی از کارگران به علت سوختگی بالای 80درصد دردم جان باخت وسه کارگر دیگر بدلیل سوختگی بالای 50درصد به یک بیمارستان زنجان منتقل شدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ 24اردیبهشت،نقص در یکی از دیگ‌های ذوب فولاد و پارگی زنجیر جرثقیل این حادثه تلخ را رقم زده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Salah

آخرین‌ها از Salah