.
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 16:19

نسان نودینیان: چالش گرانی و پایین بودن مزد و حقوقها!

در یک هفته گذشته تیترهای خبری تکان دهنده هستند. اقتصاد سیاسی در نظام حکومت اسلامی در چهار دهه گذشته سوژه دائمی اقتصاددانان و سیاستمداران است. در کمتر نظام سیاسی و حکومتی در سطح خاورمیانه به اندازه ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی بررسی و توجه به اقتصاد سیاسی انجام شده است. به این دلیل ساده و عام پسند که در نظام جمهوری اسلامی اقتصاد و سیاست تابعی جدی از ادامه حیات و بقا ایدئولوژی و حاکمیت اسلام سیاسی است. به این دلیل که اقتصاد سیاسی تابعی از نیروها و دولتهایی است که باید پاسدار حفظ نظام باشند. در نظام جمهوری اسلامی واژه فقر و گرانی، فساد و اختلاس، حقوقهای نجومی و ثروت های فرعونی هزاران میلیاردی دزدی در هر تحلیل و ارزیابی از چرایی ناکارآمد بودن اقتصاد سیاسی بمیان میاید. کمتر شهروند و مردم عادی را ما میبینیم که از این واژه ها در ارتباط با اوضاع نابسامان کنونی استفاده نکند. اغراق نیست اگر بگوئیم که واژه های "فقر و گرانی، فساد و اختلاس، حقوقهای نجومی و ثروت های فرعونی هزاران میلیاردی دزدی" توسط هر یک شهروند در سال بیش از صدبار تکرار شده است. تحلیلگران دنیای سیاست و افتصاد هم تاکنون نتوانسته‌اند خود را از دکترین اقتصاد سیاسی نابسامان و ویران شده بر پایه های "فقر و گرانی، فساد و اختلاس، حقوقهای نجومی و ثروت های فرعونی هزاران میلیاردی و دزدی" خلاص کنند.

در چهار دهه گذشته اقتصاد تحت حاکمیت جمهوری اسلامی تا به امروز، چه بی‌تحریم و چه با تحریم، نابسامان و درهم شکسته است. برجام و طرح های اتحادیه اروپا (اینس‌تکس) هیچکدام نمیتوانند این اقتصاد ویران و بحرانی را که بر پایه رانت خواری و فساد مالی و اختاپوس اقتصادی سپاه پاسداران قرار گرفته نجات دهند. تیتر اخبار با چالش گرانی و پایین بودن مزد و حقوقها! تا زمانیکه جمهوری اسلامی در حاکمیت قرار دارد، همین ها خواهد بود و روز بروز بد و بدتر و زندگی بر بیش از هشتاد میلیون مردم در ایران تلخ‌تر و اسفبارتر میشود.

در میان مشکلات و زوایای گوناگون معضلات زندگی تحت حاکمیت جمهوری اسلامی، برخی از چالش هایی که در عرصه فقر و گرانی که کارگران و مزدبگیران در شرایط کنونی با آنها درگیر هستند و در اخبار برجسته میشود عبارتند از:

۱ــ "بیش از۶۰ درصد کارگران ایرانی مجبورند شغل دوم داشته باشند" خط فقر برای یک خانوار کارگری در شهرهای بزرگ ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. پس از به اصلاح افزایش ناچیز دستمزد کارگران، این حقوق به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده و همچنان اختلاف یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومانی بین خط فقر و دستمزد کارگران وجود دارد. این آمار در شرایطی اعلام شده که تعداد زیادی از اقتصاددانان میزان خط فقر در تهران را بیش از ۴ میلیون اعلام کرده و گفته ایند برای تامین رندگی انسانی هر خانوار ۴ نفره باید بیش از ۷میلیون تومان درآمد ماهانه داشته باشد.

۲ــ "۶۰تا ۷۰ درصد کارگران شغل دوم دارند"! بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کارگران شغل دوم دارند، ۴۰ تا ۵۰ درصد کسانی که به صورت شخصی مسافرکشی می‌کنند از کارگران هستند که بعد از تعطیل شدن کارگاه و واحد تولیدی و محل کار خود مجبور به کار دوم می‌شوند.

۳ـ "بیش از ۴۰میلیون زیر خط‌ فقر هستند"

۴ــ "بیشترین شکایت‌های کارگران در سال ۹۷ مربوط به پرداخت نشدن عیدی، پاداش و دستمزد بوده است"

۵ــ "کاهش وضعیت رفاهی کارگران در ایران". آمار سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد وضعیت رفاهی کارگران در ایران در سال ۹۷، نسبت به سال قبل از آن، ‌نزدیک به ۷۴ درصد کاهش یافته است.

۶ــ "جزیره بهشت". شورای بازنشستگان ایران در بیانیه‌ای اشاره کرد که حکومت از سال‌ها پیش با استناد به ماده ۱۳۰ آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها، به بهانه کمک به خانواده زندانیان، هزاران تن از آنان را در مرکز اشتغال و حرفه‌آموزی با کمترین و نازل‌ترین دستمزد به کار گرفته است. این شورا با استناد به آمار رسمی همچنین نوشت که بیش از ۲۴ هزار و ۵۰۰ تن از زندانیان مشغول کارند که شامل بخش‌های مختلف تولیدی، خدماتی، کشاورزی، صنایع دستی و اعزام به کار به مراکز عمومی و خصوصی خارج از زندان می‌شود. شورای بازنشستگان ایران افزود که این کارگران "حق کوچک‌ترین اعتراض و ایجاد تشکل" را ندارند و بنابراین شرایط موجود، "جزیره بهشت" کارفرمایان به شمار می‌رود.

۷ــ "شش میلیون کارگر غیررسمی در ایران بیمه ندارند"

علاوه بر بیکاری و دستگیری و زندانی شدن کارگران و مردم معترض و معضلات متعدد دیگر، هفت مورد تیتر خبری فوق در یک هفته گذشته گویای چالش گرانی و پایین بودن مزد و حقوقها! و شرایط نابسامان معیشتی است که کارگران و مردم در ایران با آنها درگیر هستند. در این نظام ضد انسانی راه نجاتی وجود ندارد، چاره کارگران و مردم در ایران سرنگونی جمهوری اسلامی و برقراری قدرت شورایی و حاکمیت کارگران و مردم در نظامی سوسیالیستی است. *

 

 

 

 

روز جهانی کارگر در شهرهای کردستان

ایسکرا میپرسد، نسان نودینیان پاسخ میدهد

بخش دوم

 

 

ایسکرا: با توجه به فلاکت عمومی زندگی کارگران، معلمان، بازنشستگان و کل جامعه و اعتراض و مبارزه هروزه آنان برای تحقق خواستهایشان از یک سو و از سوی دیگر عدم پاسخگویی دولت، کارفرمایان و مافیای اسلامی به مطالباتی که در روز کارگر و روز معلم بعنوان کیفرخواست کل جامعه طرح شد، فعالین و تشکلهای کارگری و دیگر فعالین جنبشهای اعتراض اجتماعی چه اقداماتی را در دستور تجمعات و اعتراضات روزهای آینده میتوانند در دستور بگذارند؟

نسان نودینیان: ما نسخه از پیش تعین شده ای برای فعالین و تشکلهای کارگری و دیگر فعالین جنبشهای اعتراض اجتماعی نداریم. کاری که ما انجام میدهیم این است که نقطه قدرتهای جنبشهای اعتراضی و مطالبات آنها را تقویت و پوشش دهیم و رهبری رادیکال و انقلابی را در راس این اعتراضات سازماندهی کنیم. فعالین کارگری را بسمت رهبری اعتراضات و تبدیل شدن به سخنگوی اعتراضات هدایت کنیم. راه حلهای کارساز و موثر علیه فساد، علیه بیکاری و گرانی و برای آزادی و رهایی از دست حکومت اسلامی را کارگران، معلمان، پرستاران در چند سال گذشته با اعتصابات گسترده و برپایی تجمع و راه پیمایی به کف خیابان آورده اند. امروز دیگر و بعد از دی ماه ٩٦ اعتصاب و راه پیمایی اعتراضی و خیابانی امری عادی شده و در همین رابطه اعتصاب و تجمع و بلند کردن پرچم اعتراضی مطالبات رادیکال به حکومت اسلامی تحمیل شده است. به نظر من دیوار استبداد حکومت اسلامی اگر درهم شکسته نشده اما ضربات سنگینی به جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی اش وارد شده. کارگران با تصمیم جمعی اعتصاب میکندد، دست به تجمع و راه پیمایی میزنند، مردم ناراضی در روز روشن وسط شهرها علیه اختلاس و دزدی، علیه جاده های ناامن، در دفاع از فعالین کودک و زیست محیطی دست به تجمع میزنند. روز جهانی کارگر امسال و گامهای مشترک کارگران و حضور گسترده مردم و فعالین در میتینگ روز کارگر در مقابل مجلس اسلامی در تهران و مارش قرمز روز کارگر در سنندج و تجمعات سراسری معلمان در ١٢ اردیبهشت نزدیک به بیست استان و استقبال گرم، با شکوه و گسترده معلمان در کردستان، نمونه برجسته و شاخص تعرضی تر و آزادیخواهانه از موقعیت کارگران و معلمان و مردم با حکومت اسلامی است.

در شهرهای کردستان در دل استبداد سیاسی حاكم، تدارك و برپایی مراسم های اول ماه مه و بر افراشتن پرچم سرخ و مطالبات مهم و فوری جنبش كارگری و مزدبگیران جامعه، صدور قطعنامه كه بیان واقعیتهای زندگی روز مره و مشكلات كارگران را در مقابل دولت و كارفرماها قرار داد، ٤دهه است تجربه شده است. در روز کارگر امسال بر افراشتن پرچم سرخ و فریادهای حق طلبانه در دفاع از خواستهای کارگران و مزدبگیران جامعه در سنندج خود نیز جلوه ای از درهم شکستن تهدید و احضار و فشارهای امنیتی حکومت اسلامی، بود.

بر بستر شرایط کنونی ما در کردستان میتوانیم کارهای بیشتر و تاثیرگذاری را در دستور فعالیتهایمان داشته باشیم.

به نظرمن یک گام مشخص و فوری در شرایط کنونی به میدان آمدن جنبش نوین رهایی زن در کردستان است. قبلا گفتیم متاسفانه جنبش نوین رهایی زن در کردستان ضعیف است و هنوز نتوانسته در عرصه اجتماعی شخصیتهای سیاسی و مدافعین جنبش رهایی زن را همه گیر و به جنگ سنن ارتجاعی اسلامی و مردسالاری برود و فضای سیاسی و فرهنگی جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. به نظر من در یک دوره ای که فضای سیاسی جامعه کردستان تحت تاثیر پیشروی های جنبش زنان و برگزاری مراسمهای اول ماه مه بود و تحرک نسل جوان زنان و کارگران با پرچم آزادیخواهی و رهایی زن فعال بود قتلهای ناموسی کم و خیلی هم حاشیه ای بود. شخصیتهای سیاسی و اجتماعی آن سالها با برگزاری سمینار و جلسات روشنگر علیه فتلهای ناموسی و سنن ارتجاعی مذهبی ومردسالاری خوب ایستادند. در شرایط کنونی که قتلهای ناموسی هر روز بیشتر میشوند باید تلاش کرد با بمیدان آمدن جنبش رهایی زن و بدست گرفتن دستاورد و تجربه های این جنبش در سطح سراسری سدهای محکم اجتماعی و کارساز علیه فتلهای ناموسی ایجاد کرد. مبارزه علیه قتلهای ناموسی امر کمونیستها و بخش پیگیر آزادیخواهان مدرن است.

درشهرهای کردستان صدها فعال کارگری و معلمان، فعالین عرصه های مختلف از مدافعین حقوق کودک، جنبش زنان و فعالین محیط زیست، بعنوان شخصیت های سیاسی و مورد اعتماد در جامعه حضور دارند، هر سال به تعداد این شخصیت های شناخته شده افزوده میشود، وظایف سیاسی و اجتماعی این طیف امروز دیگر مثل سالهای گذشته نیست. شرایط پُر تحول سیاسی و جدال گرایشها ناسیونالیسم و کمونیسم به مساله مهم پراتیک اجتماعی آنها تبدیل شده است. ناسیونالیسم و مذهب و اسلامیها موانع جدی پیشروی کمونیسم در کردستان هستند. آبشخور آنها سنن و عرف و عادات عقب مانده فرهنگی و سیاسی هیئت های حاکمه است. پژاک در کردستان قومپرست و اسلامی است و در پلاتفرم سیاسی آنها حفظ حکومت اسلامی اصل است. این گرایش و حضورش در قامت سازمان و حزب برای جنبش ما و آزادیخواهی مضر است، کمونیستها باید با هوشیاری و با اتکا به نیرو و دستاوردهایی که اجتماعا و سنتا به آنها متکی هستند گرایش سوسیالیستی کمونیستی را در عرصه اجتماعی بدست گیرند و برای سازماندهی توده ای شوراهای مبارزاتی و اعتراضی تلاش کنند. اگر ناسیونالیستها و جریانات سلفی و مذهبی ها بر عرف و عادات قومپرستی و ارتجاعی متکی هستند، کمونیستها و رهبران سوسیالیست جامعه که هزاران نفر هستند باید خود را به اعتصاب و سازماندهی توده ای مردم، سازماندهی جنبش نوین رهایی زن و تبدیل شدن به سخنگوی مورد اعتماد جامعه متکی کنند. نقطه قدرت ما و فاصله اجتماعی ما با ناسیونالیسم و قومپرستی و جریانهای پروجمهوری اسلامی، سازماندهی جامعه در اشکال رادیکال و بدست گرفتن سیاستهایی است که کمونیسم دخالتگر در ٤ دهه گذشته به پراتیک عملی تبدیل کرده است.  

کمونیسم کارگری باید بیش از هر دوره ای بتواند بعنوان نماینده، سازمانده و متتشکل کننده جامعه ظاهر شود. ناسیونالیسم و بخشهایی از چپ ستنی که بر بستر همگرایی و کارمشترک با ناسیونالیستها و احزاب ناسیونالیستی و پرو جمهوری اسلامی در کنار هم قرار گرفته اند، امروز بیش از همیشه باید افشا شوند. فعالین کمونیست در ایندوره باید با اقدامات رادیکال و موثر با تلاش برای سازماندهی شوراهای اعتراضی و مبارزاتی عملا سنن و فرهنگ کمونیسم دخالتگر را بدست گیرند.

کمونیستهای کارگری باید مبشر و نماینده اقدامات پیشرو و مدرن در جامعه باشند. اعتصاب و اعتراضات معلمان تاکنون توانسته در کردستان با اقدامات مشخص و عبور از فاز فاصله سراسری کردستان با سطح سراسری، راه های موثر را طی و تجربه کنند. در سال ١٣٩٧ و امسال اعتصاب و تجمعات معلمان همگام با سطح سراسری و با شکوه برگزار شد. گام های مشترک اعتراضات معلمان با سطح سراسری پیشروی مهم اعتراضات مدرن است.

فراخوان ما به فعالین جنبشهای اعتراض اجتماعی این است که زمینه های اجتماعی و اعتراضی بر متن شرایط پُر التهاب سیاسی کنونی با حضور مردم ناراضی و معترض به گرانی، فساد و بیکاری از هر دوره و سالی بیشتر شده فرصتها را از دست ندهیم.

ایسکرا ۹۸۸

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت