.
يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 20 ارديبهشت 1398 ساعت 21:20

حزب کمونیست کارگری ایران: نه به وثیقه، آزادی بدون قید و شرط

جمهوری اسلامی با یورش به مراسم اول ماه مه ٤٥ نفر را بازداشت کرد. اما دستگیریها از قبل از فرارسیدن روز جهانی کارگر شروع شده بود. در آستانه روز جهانی کارگر در ششم اردیبهشت گردهمایی کارگران در تدارک اول ماه مه در پارک جهان نمای کرج مورد تهاجم نیروهای سرکوب حکومت قرار گرفت و آنجا نیز تعدادی بازداشت شدند. سه نفر از آنها به اسامی پروین محمدی نایب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران و علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده دو تن از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر هنوز در بازداشت بسر میبرند. بعد از آن نیز اکرم نصیریان فعال دفاع از حقوق زنان، سوادآموز زنان خانه دار و همیار سیل زدگان بازداشت شد که هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد و ممنوع الملاقات است. اخیر ترین این دستگیریها حمله به تجمع معلمان در مقابل آموزش و پرورش بود. شماری بازداشت شدند که از میان آنان محمد فلاحی دبیر کل کانون صنفی معلمان همچنان در زندان است.

در پاسخ به این دستگیری ها کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و بخش های مختلف معترض جامعه در اقدامی متحدانه با اعلام اینکه برگزاری مراسم روز جهانی حق مسلم ماست، اول ماه مه را با شکوه و رزمنده برگزار کردند. در همان لحظات اول چند صد نفر جمع شدند و شعار دادند و بر خواستهای کارگران و مردم تاکید کردند. جمهوری اسلامی مانع ادامه آن مراسم شد و آنرا مورد هجوم قرار داد. اما در روز بعد معلمان در تهران و در شهرستانها تجمعات اعتراضی شان را در مقابل ادارات آموزش و پرورش برپا کردند و بر همان خواستها با صدای رسا تاکید کردند.

جمهوری اسلامی شماری از دستگیر شدگان را آزاد کرده و برای برخی از آنان وثیقه های سنگین تعیین نموده است. اکنون کارزاری برای لغو وثیقه و آزادی بی قید و شرط دستگیر شدگان اول مه و معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی به جریان افتاده است. این کارزار مهمی است که باید فعالانه آنرا گسترش داد و به پیش برد.. این کارزار با گفتمان # نه به وثیقه همراه شده است. ناهید خداجو از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعتراض خود به تعیین وثیقه ٥٠٠ میلیون تومان در قبال آزادیش در جلوی صف این اعتراض قرار گرفت و اعلام کرد که حاضر به پرداخت وثیقه نیست. حزب کمونیست کارگری همگان را به حمایت از اعتراض ناهید خداجو و پیوستن به این کارزار برای آزادی بدون قید و شرط تمامی دستگیرشدگان و زندانیان سیاسی فرامیخواند.

یک بند قطعنامه های اول مه امسال آزادی بی قید و شرط سیاسی، حق تجمع، حق اعتصاب، حق اعتراض و آزادی احزاب و مطبوعات بود. کارزار برای آزادی زندانیان سیاسی با گفتمان #نه به وثیقه گامی عملی در تحقق این بندهای مهم قطعنامه های روز جهانی کارگر است.

تعیین وثیقه برای آزادی زندانیان سیاسی، جزیی از سیاست سرکوب و چپاول حکومت اسلامی است. حزب کمونیست کارگری بر آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانی سیاسی و برچیده شدن بساط وثیقه این شکل آشکار اخاذی و چپاول جمهوری اسلامی تاکید میکند. جمهوری اسلامی را باید با کل بساط سرکوب و شکنجه اش به زیر کشید.

حزب کمونیست کارگری ایران

٦ مه ٢٠١٩ – ١٦ اردیبهشت ١٣٩٨


چند اعتراض کارگران برای بازگشت به کار و پرداخت دستمزدها

نپرداختن دستمزدها و بیکارسازیهای وسیع که یک نتیجه بحران اقتصادی گسترده ای است که بر اقتصاد ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی حاکم است، هرروز گسترش بیشتری می یابد. کارفرمایان دولتی و خصوصی نیز این شرایط را برای دزدی بیشتر از دسترنج کارگران و بالا کشیدن هرچه بیشتر حقوق و طلبهای آنها بهانه قرار میدهند. تک تک کارگران حق دارند در هر شرایطی از رفاه و معیشت و زندگی انسانی برخوردار شوند. باید متحد و سراسری مبارزه برای پرداخت فوری دستمزدها، بیمه بیکاری به کارگران بیکار و آمده بکار و تامین اجتماعی برای همه افراد را گسترش داد. حرکت متحدانه اول مه کارگران و معلمان گام مهمی در این جهت بود. باید آنرا گسترش داد:

- روز ١٦ اردیبهشت ٩٠ کارگر کارخانه روغن نباتی قو در آستانه دوسالگی توقف تولید در این کارخانه، در اعتراض بە عدم بازگشایی کارخانە و بلاتکلیفی شغلی خود دست به تجمع زدند. بە گفتە کارگران، در زمان تعطیلی کارخانه به کارگران وعده داده شد که کارخانه با تمام تجهیزاتش به نقطه‌ی دیگری منتقل خواهد شد و کارگران به کار باز خواهند گشت. اما طی این مدت به بهانه نوسازی تمام تجهیزات خطوط تولیدی را فروخته اند و تنها سوله‌های خالی آن در جنوب تهران باقی مانده است. کارگران روغن نباتی قو خواستار بازگشت به کارشان هستند.

- روز ۱۶ اردیبهشت ۹۸ کارگر چغندرکار در نقده برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت یک سال مطالباتشان از سوی کارفرما در مقابل کارخانه قند این شهر تجمع کردند.

- روز ١٥ اردیبهشت کارگران منطقه ۸ شهرداری اهواز به دلیل عدم دریافت مطالبات ۳ ماهه خود در منطقه نبوت‌ دست به اعتصاب زدند.

- روز ١٥ اردیبهشت کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن در نواحی تهران، اسلامشهر، رباط کریم، فرودگاه، شاهرود و...در اعتراض به دریافت نکردن دوماه حقوق و پرداخت نشدن چند ماه حق بیمه خود دست به اعتصاب زدند.

- بنا بر خبری در ١٥ اردیبهشت با تعطیلی دو معدن چشمه پودنه و کان‌جویان کوهبنان ۸۰۰ کارگر در این دو معدن از کار بیکار شدند. کارگران خواستار بازگشت به کار یا بیمه بیکاری هستند.

- روز ١٤ اردیبهشت کارگران کارخانه کاغذ پاژ نیشابور دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی خود مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. به گفته کارگران، کارفرمای این کارخانه به بهانه بوی نامطبوع ناشی از فعالیت های این کارخانه و اعتراض اهالی منطقه، این کارخانه را از شهرک صنعتی خیام واقع در بخش "زبرخان" نیشابور در استان خراسان به منطقه صنعتی بینالود منتقل کرده و در نتیجه این جابجایی ۱۳۰ کارگر از کار بیکار شده اند.

- روز ١٤ اردیبهشت کارگران کشتی‌های لایروب بندرعباس در اعتراض به پایین بودن سطح دستمزدها دست به اعتصاب زدند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

٦ مه ٢٠١٩ – ١٦ اردیبهشت ١٣٩٨

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت