.
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 10 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 20 ارديبهشت 1398 ساعت 21:16

اخبار و گزارشات کارگری 16-20 اردیبهشت ماه

اخبار و گزارشات کارگری 20 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم تهران آزاد باید گردند

- اعتصاب جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وبازداشت 5کارگر واحضار 15کارگردیگر

- نامه اعتراضی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا به ادامه بازداشت دوعضوسندیکای واحد ودیگربازداشتی های مقابل مجلس

- دادگاهی مجدد فعال کارگری خالد حسینی و مختار زارعی از فعالین مدنی سنندج

- توطئه و جنگ روانی خبرگزاری امنیتی (فارس) علیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

- رضا شهابی ازاعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد امروز بیستم اردیبهشت وارد فرودگاه پاریس درکشور فرانسه شد.

- اعتصاب کسبه بازار شهرک زیوه وتجمعشان مقابل بخشداری سیلوانا در اعتراض به واگذاری مغازه هایشان به اتحادیه تعاونی حکومتی وخرید مجدد

*اعتصاب جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق وبازداشت 5کارگر واحضار 15کارگردیگر

روز پنج شنبه نوزدهم اردیبهشت ماه، جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق،دست به اعتصاب زدند.

بدنبال این اعتصاب،5کارگر این مجتمع بازداشت و15کارگر دیگر به پلیس امنیت احضار شدند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی عدم تعهدات کارفرما در پرداختن به موقع حقوق و مزایا و دیگر مطالبات انباشته ، کارگران نیشکر هفت تپه روز پنج شنبه 19/3/98 دست به اعتصاب زدند که متعاقب این عمل اعتراضی حق طلبانه، موج جدیدی از سرکوب و بگیر و ببند توسط نیروهای پلیس امنیت علیه کارگران کلید خورد و بلافاصله 5 نفر از کارگران بازداشت و برای 15 کارگر نیشکر هفت تپه نیز توسط پلیس امنیت احضار شدند.

خبرها ناظر بر این است که کارگران مصمم و محکم همچنان خواهان مطالبات خود هستند.

درهمین رابطه جهت اطلاع:شوراهای اسلامی کار، مدافعان راستین سرمایه داران

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه :اعتراض کارگران هفت تپه به حضور شورای اسلامی کار

دلیل اعتراض کارگران هفت‌تپه

دیروز ۵ شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه جمعی از کارگران هفت تپه در اعتراض به ادامه کاری شورای اسلامی کار و باز گشت آقای کاظمی( قایم مقام شرکت ) و دریافت مطالبات معوقه دست به آعتراض زدند.

بر اساس گزارش های رسیده،طی روز های گذشته نمایندگان شورای اسلامی کاردر هفت‌تپه، دیداری با نمایندگان سازمان جهانی کار در تهران داشته اند.

بر نامه ریزی برای انجام‌این ملاقات توسط کارفرمای شرکت آقای آسدبیکی صورت گرفته بود.

بعد از خاتمه ملاقات، به هر کدام از افراد شورای اسلامی کار، یک گوشی موبایل از طرف آقای آسدبیکی بعنوان کادو!!! تحویل داده می شود.

بعد از حضور این افراد (نمایندگان شورای اسلامی کار ) به کارخانه ،آقای کاظمی، قائم مقام شرکت ، از جریان باخبر می شود و تحت این عنوان که بودجه این کادو ها از کجا تامین شده و یا اینکه کارگران هنوز دستمزد فروردین را دریافت نکرده اند و یا اینکه در شرکت هیچ قانونی وجود ندارد ... رسما استعفا می دهد و آقای مهندس بهاری که رئیس کارخانه بوده ،فعلا بعنوان سرپرست شرکت تعیین شده است.

طبق اخرین گزارشات دریافت شده از دیروز تا کنون بیش از ۲۰ نفر از کارگران هفت‌تپه به دلیل اعتراض و تجمع در روز پنج شنبه ، از طرف مامورین، احضار و مورد تهدید قرار گرفته اند .

کارگران :

شورای اسلامی کاریک‌تشکل کارگری نیست ،این‌تشکل ، یک‌تشکل کارفرمایی است که تنها در خدمت منافع کارفرما قرار دارد که برای رسیدن به منافع حقیر خود، منافع عمومی کارگران را فدای منافع کارفرماها می کنند.

این نهاد دست ساخته دولت و کارفرما، ربطی به منافع مستقل کارگران ندارد، ما بار ها اعلام داشته ایم، تشکل های کارگری باید مستقل از دولت و کارفرما تشکیل شوند تا بتوانند در خدمت منافع کارگران قرار گیرند.

سندیکای کارگران هفت‌تپه که از دل مبارزه کارگران هفت‌تپه ایجاد شده است، باهویت طبقاتی و در دفاع از کارگران و مستقل از کارفرماو دولت به فعالیت خود ادامه داده است .

سندیکای کارگران هفت‌تپه نه تنها با یک گوشی موبایل و یا دریافت وام دو میلیون تومانی در مقابل کارفرما و صاحبان سرمایه، تطمیع نشده و‌ نخواهد شد، بلکه اخراج و تهدید و زندان هم نتوانسته است به استقلال این‌تشکل خدشه ای وارد کند.

این‌ از ویژگی تشکل های مستقل کارگری است ( مستقل از دولت و کارفرما و دیگر نهاد های سرمایه سالار ) که در مقابل هر گونه مماشات، تطمیع و منفعت ها ضد کارگری ایستادگی می کند.

آنچه برای ما بعنوان تشکل مستقل کارگری مهم است، منفعت طبقاتی کارگران در مقابل منفعت های حقیرانه و سود پرستانه و استثمار گرانه سرمایه داران بوده و هست و ما باور داریم نمایند گان واقعی کارگران منفعتی جدا از منفعت عمومی کارگران نداشته و کسانی که تحت عنوان نماینده کارگران برای رسیدن به منافع شخصی چاکر و مخلص کارفرما یان می شوند، لکه های ننگی هستند که دیر یا زود تاوان آن را پس خواهند داد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه برای چند مین بار اعلام می دارد که شورای اسلامی کار، یک نهاد دولتی است که تنها در راستای منافع صاحبان سرمایه ایجاد شده تا منافع طبقاتی کارگران را قربانی منافع صاحبان سرمایه بکند.

کارگران مبارزه و حق طلب در هفت تپه، نماینده واقعی شما، اسماعیل بخشی همچنان در زندان است ،اجازه ندهید افرادی که در شورای اسلامی کار هستند خود را بعنوان نماینده شما معرفی کنند‌.

نماینده واقعی شما در زندان است، صدای اسماعیل بخشی باشیم و خواستار شویم که اسماعیل بخشی فوری و بی قید و شرط آزاد شود.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۰ اردیبهشت ۹۸

*نامه اعتراضی اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا به ادامه بازداشت دوعضوسندیکای واحد ودیگربازداشتی های مقابل مجلس

۷ مه ۲۰۱۹

به آیت الله سید علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

موضوع: آزادی فوری و بی قید و شرط فعالین بازداشت شده در ایران

آقای محترم،

به نمایندگی از اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا (کیوپی) نگرانی عمیق خودمان را از دستگیری خشونت آمیز ده ها عضو سندیکای کارگران شرکت واحد و گروههای دانشجویی را در حین مراسم روز جهانی کارگر اعلام می داریم. خشنودیم که بخشی از بازداشت شدگان تا امروز آزاد گشته اند. با این وجود، هنوز تعدادی از این فعالان در بند هستند که در میان آنها نام دو تن از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی، حسن سعیدی و سید رسول طالب مقدم، به چشم می خورد. ما در کنار جنبش بین المللی کارگران و مدافعان حقوق کارگری خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این فعالان هستیم.

در روز جهانی کارگر، مراسمی در مقابل مجلس در تهران، بنا بر فراخوان سندیکای واحد که مورد حمایت دیگر تشکلات مستقل کارگری و دانشجویی قرار گرفته بود، برگزار گردید که در آن حضور سهمگین نیروهای پلیس و لباس شخصی برجسته بود. تنها اندکی پس از آغاز مراسم، نیروهای امنیتی و انتظامی به شرکت کنندگان حمله ور شدند و ده ها نفر را با خشونت فراوان دستگیر کردند. بنا بر گزارش ها بیش از بیست نفر بلافاصله دستگیر شدند.

ما صدای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را بازتاب می دهیم، و این برخورد قهرآمیز را به شدت محکوم می کنیم، و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمام بازداشت شدگان هستیم. این حق مسلم کارگران است که در روز جهانی کارگر، و همینطور در رویدادهای دیگر، صدای خود را به گوش عموم برسانند.

حق تشکل یابی و آزادی بیان و تجمع در زمره ی حقوق پذیرفته شده در سطح بین المللی هستند. سرکوب مستمر کارگران در ایران و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد باید فوراً خاتمه یابد.

با احترام،

مارک هنکوک، رئیس کشوری

چارلز فلوری، دبیر و خانه دار کشوری

ترجمه و باز انتشار از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*دادگاهی مجدد فعال کارگری خالد حسینی و مختار زارعی از فعالین مدنی سنندج

بنا به گزارش رسیده روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸، جلسه دادگاهی مجدد خالد حسینی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایحاد تشکل‌های کارگری و هم پرونده ایشان مختار زارعی از فعالین مدنی سنندج در شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی و با همراهی وکیل مدافع شان برگزار شد.

در این جلسه دادگاهی که از ساعت ۱۰ شروع شد و به مدت دو ساعت به طول انجامید، قاضی پرونده با توجه به اینکه اتهام آنان «اجتماع و تبانی» به قصد بر هم زدن امنیت ملی بوده و مستندات لازم برای اثبات آن وجود نداشته، از این حیث تبرئه و اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و «اخلال در نظم عمومی» را از طریق تلاش برای جلوگیری از حکم اعدام رامین حسینن پناهی و لقمان و زانیار مرادی را متوجه آنان می‌کند و نامبرگان نیز به دفاع از خود پرداختند. بنا به درخواست وکیل مدافع ایشان ادامه دفاع و مستندات این فعالین به جلسه دیگری موکول گشته است.

لازم به ذکر است که خالد حسینی و مختار زارعی پیش تر توسط همین شعبه به صورت غیابی به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شده بودند که با درخواست واخواهی و اعتراض نامبردگان موافقت شده بود.

کمیته هماهنگی برای کمک به تشکل‌های کارگری - بیستم اردیبهشت نود و هشت

*توطئه و جنگ روانی خبرگزاری امنیتی (فارس) علیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

در توطئه جدید و البته نخ نما و در راستای تلاش برای تخریب سندیکای کارگران شرکت واحد ، خبرگزاری امنیتی فارس خبر هدفداری را منتشر کرده که به این وسیله آن را محکوم و قویا تکذیب می کنیم.

این در حالی است که خبرگزاری مزبور هیچ گاه خبری از تجمعات، بازداشت ها و مطالبات سندیکای کارگران شرکت واحد را منتشر نکرده است و در همین مورد اخیر نیز هیچ اطلاعی از سرکوب تجمع مسالمت آمیز روزجهانی کارگر۱۱اردیبهشت ، مقابل مجلس نداده است . با سواستفاده از خبرمنتشر شده آزادی رضاشهابی در کانال سندیکا،اتهامی دروغین را به ایشان نسبت می دهد.

در این شبه خبر امنیتی به دروغ ادعا شده که یکی از اعضای شناخته شده وفعال این سندیکا در بازداشت اخیر مقابل مجلس بهارستان، گویا به دلیل نوعی از همکاری در زمان بازجویی از زندان آزاد شده، حال آنکه رضا شهابی ازاعضای هیئت مدیره به هیچ عنوان در این مدت مورد بازجویی قرار نگرفته و ضمنا پس از ضرب و شتم حین دستگیری در مرحله بعد با پرونده سازی امنیتی و سپس با تودیع قرار کفالت سنگین 200 میلیون تومانی به طور موقت و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده است که این از حقوق مکتسبه وابتدایی هر متهمی می باشد.

سندیکای واحد در 14 سال اخیر بیش از 400 مورد بازداشتی یا زندانی داشته است، که میتوان به بیش از۶سال زندانی شدن رضاشهابی، بیش از ۸ونیم سال محکومیت زندان دردومرحله برای ابراهیم مددی و ۵سال زندان داودرضوی وبازداشت های سالهای گذشته واخیر.....اشاره کرد.

سکوت خبرگزاری فارس و رسانه های دیگر در تمام این سال ها نشان می دهد که چه کسی با نهادهای امنیتی همکاری می کند.

خاک پاشیدن به چشم جامعه زمانی ممکن می شود که حداقل اعتباری باقی مانده باشد ولی عملکرد فارس جای تردید برای هیچ فرد بی طرفی باقی نمی گذارد.

به نظر می رسد بعد از سرکوب، بازداشت و زندانی کردن های مداوم نتیجه ای در بر نداشته ، هم زمان سندیکاسازی جعلی را از طریق معدود افراد وابسته خود در شرکت واحد نیز در سال گذشته به جریان انداختند ، که البته آن پروژه هم در همان آغاز با شکست مواجه شد و نهایتا تبدیل به یک پروژه سوخته شد. با نقش برآب شدن این توطئه ها تهمت و افترا را جایگزین کردند، قطعا تا مادامی که تورم وگرانی و فقر وجود دارد، اعتراضات کارگران وفرودستان هم وجود خواهد داشت

برای سندیکای کارگران شرکت واحد روشن است که هدف خبرگزاری فارس تخطئه فعالیتها و حیثیت شهابی نیست ، بلکه آنها خواهان بی اعتمادی و اختلاف میان اعضای سندیکا، فعالان کارگری و دیگر نیروهای ترقیخواهی هستند که هدف خود را تقویت فعالیت کارگری و مبارزه طبقاتی می دانند.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن این «طراحی سوخته» و دست بردن به چنین سناریوهای نخ نما، حق خود می داند که از مجاری مختلف خبرگزاری فارس را به پاسخگویی و عذر خواهی وا دارد.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*رضا شهابی ازاعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد امروز بیستم اردیبهشت وارد فرودگاه پاریس درکشور فرانسه شد.

رضاشهابی به نمایندگی سندیکای کارگران شرکت واحد به دعوت کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (سِ ژِ تِ) برای شرکت در 52 اُمین کنگرهء فدرال سندیکا که در شهر دیژونDijon از 13 تا 17 ماه مه برگزار خواهد شد به فرانسه آمده است .

این عضوسندیکا فردا عازم شهر دیژون-فرانسه خواهد شد تادربخش مربوط به همبستگی بین الملی سخنرانی کند.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*اعتصاب کسبه بازار شهرک زیوه وتجمعشان مقابل بخشداری سیلوانا در اعتراض به واگذاری مغازه هایشان به اتحادیه تعاونی حکومتی وخرید مجدد

روز پنج شنبه 19اردیبهشت ماه، کسبه بازار شهرک زیوه از توابع بخش سیلوانا درمنطقه مرگورشهرستان ارومیه در اعتراض به واگذاری مغازه هایشان به اتحادیه تعاونی حکومتی وخرید مجدد،محل کارشان راتعطیل و مقابل بخشداری سیلوانا تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،حدود400 کسبه این شهرک بیش از بیست سال در این بازار مشغول کار می‌باشند و اخیرا یک اتحادیه تعاونی ها وابسته به با حمایت بخشدار بخش سیلوانا و همراهی دهیارهای منطقه مرگور بازاریان را برای واگذاری مغازه هایشان تحت فشار قرار داده اندوتهدیدشان کرده اند در صورت عدم واگذاری به دادگاه معرفی و با اشد مجازات روبه رو خواهند شد.

درهمین رابطه،روز سه‌شنبه 17اردیبهشت، این اتحادیه تعاونی با همراهی دهیار زیوه و نیروی انتظامی به کسبه بازار این شهرک یورش بردند و با بازاریان درگیر شدند.

نهادهای دولتی از طریق نیروهای انتظامی و با پرونده های جعلی این بازاریان را تحت فشار قرار میدهند تا مغازه ها را تخلیه و به افراد دلخواه خود واگذار کنند و در صورت عدم همکاری با آنان به دادگاه معرفی و با اشد مجازات روبه رو خواهند شد.

یکی از کسبه بازارشهرک زیوهبه خبرنگار رسانه ای گفت: این کسبه مغازه‌های خود را از سال‌ها پیش خریداری نمودند و برای بهسازی و نوسازی مغازه‌های خود حدود 120میلیون تومان هزینه کرده‌اند و اتحادیه تعاونی از آنان خواسته تا مغازه‌های خود را به اتحادیه تعاونی واگذار و دوباره از این تعاونی با قیمت‌ جدید بین200تا300میلیون تومان خریداری کنند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 19 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم تهران آزاد باید گردند

- نامه سرگشاده اسماعیل عبدی دراعتراض به عملکرد«لباس شخصی ها»ازجمله در تجمعات روز جهانی کارگر وروز معلم

- افشاگری پریسا رفیعی فعال دانشجویی مستقل به دنبال دستگیری های تجمعات روز جهانی کارگر ومعلم در باره اعمال فشار به فعالین اجتماعی وسیاسی دربازداشتگاه ها

- آخرین خبراز دوعضو بازداشتی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

- تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه 3خرم آباد نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق مقابل شهرداری و استانداری خوزستان

- تجمع اعتراضی پرستاران دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق کارانه وعملکرد شرکت پیمانکاری

- پرستاران باچه مشکلاتی درحال دست وپنجه نرم کردن هستند؟

- یدالله صمدی دبیر سندیکای کارگران خبازسنندج:کارگران خباز را مقابل مردم قرارندهید

- مصدومیت شدید یک کارگر ساختمانی دراراک براثر سقوط از ارتفاع

- مرگ یک کولبر حین گریز از چنگال نیروهای نظامی

*نامه سرگشاده اسماعیل عبدی دراعتراض به عملکرد«لباس شخصی ها»ازجمله در تجمعات روز جهانی کارگر وروز معلم

اسماعیل عبدی طی نامه ای سرگشاده خطاب به ستاد حقوق بشر قوه قضاییه بتاریخ19اردیبهشت ماه1398،اعتراضش را نسبت به عملکرد لباس شخصی ها ازجمله در تجمعات روز جهانی کارگر وروز معلم رسانه ای کرد.

متن این نامه که درعین حال رونوشتش برای ارسال به سازمان آموزش بین‌الملل (EI)، سازمان بین‌المللی کار (ILO، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری تنظیم شده است، بقرار زیراست:

از آنجا که آن ستاد، مرجع ملی و رسمی کشور در تمام مسائل حقوق بشر معرفی شده است و ضرورت ایجاد ارتباط و هماهنگی میان تمام ارگان‌ها، جزو وظایف آن تعریف شده است، اینجانب اسماعیل عبدی، معلم زندانی در اوین که درآخرین مجمع عمومی کانون صنفی معلمان تهران (دارای مجوز فعالیت طبق کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب وزارت کشور) به استناد مصوبه ۴۳۵ شورای عالی امنیت ملی، براساس اصل ۱۵۶ قانون اساسی، که تأکید می‌نماید: «قوه قضاییه پشتیبان حقوق فردی، اجتماعی و مسوول تحقق بخشیدن به عدالت و همچنین موظف به احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع است.» و به استناد میثاق‌ بین‌المللی حقوق‌ مدنی‌ و سیاسی‌، به ویژه ماده‌ ۲۲ آن، همچنین ماده ۸ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مبنی بر حق‌ اجتماع‌ آزادانه‌، از جمله‌ حق‌ تشکیل‌ سندیکا (اتحادیه‌های‌ صنفی‌) و الحاق‌ به‌ آن‌ برای‌ حمایت‌ از منافع‌ خود، موارد مشروح ذیل را به عرض رسانده و تقاضای رسیدگی عاجل دارم:

الف) در حالی که مسوولین جمهوری اسلامی از آزادی اندیشه و بیان، حق تشکیل اتحادیه و انجمن، پایبندی نظام به میثاق‌های بین‌المللی و اعلامیه حقوق بشر سخن می‌گویند و حتی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله احمد مازنی*، رییس کمیسیون فرهنگی، محمدرضا عارف**، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات و مصطفی کواکبیان***، نماینده مردم تهران به تازگی با عنایت به اصل ۲۷ قانون اساسی اظهاراتی در دفاع از اصل ۲۷ قانون اساسی و رد برخوردهای سلیقه‌ای با تجمع کنندگان داشته‌اند، متأسفانه، امسال نیز همچون سال‌های گذشته، حیثیت دستگاه قضایی، دست‌آویز تصمیمات عده‌ای لباس شخصی شد و اعتراضات مسالمت‌آمیز در ۱۱ اردیبهشت ۹۸ روز جهانی کارگر و ۱۲ اردیبهشت ۹۸ روز ملی معلم به خشونت کشیده شد و تعدادی از معلمان فرهیخته و کارگران زحمتکش توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. همسر اینجانب نیز مقابل اداره کل آموزش و پرورش مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفت.

ب) این‌گونه اقدامات خودسرانه ازجمله مقابله با فعالیت‌های سندیکایی، دستگیری فعالان صنفی و صدور احکامی چون اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نه تنها حقوق شهروندی را زیر پا می‌گذارد بلکه موجب فروپاشی اخلاق در دستگاه قضا شده و در محافل بین المللی به عنوان نقطه ضعف و پاشنه آشیل جمهوری اسلامی تلقی می‌شود. چراکه دستگیری معلمان و کارگران علیه امنیت ملی است نه تلاش آنان برای احقاق حقوق صنفی! آیا به راستی، مسوولین کشور تا به‌حال توانسته‌اند آسیب‌هایی را که به واسطه‌ی تعصبات کورکورانه‌ی عده‌ای لباس شخصی که قائله‌ی کوی دانشگاه را به راه انداختند و یا از دیوار برخی سفارت‌خانه‌ها بالا رفتند، ترمیم و بازیابی کنند؟

لذا با توجه به ترکیب اعضای تشکیل دهنده‌ی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، تقاضا دارم در مورد نیروهای لباس شخصی که خودسرانه با فعالان صنفی و مدنی و خانواده‌های آنان، برخوردهای ظالمانه و غیرقانونی کرده و بدیهی‌ترین حقوق اولیه‌ی انسان یعنی حقوق شهروندی را نقض می‌کنند و نه تنها تاکنون بازخواستی نشده‌اند بلکه در روند پرونده‌های قضایی و حتی پس از صدور حکم نیز به عنوان ضابط قضایی بر تصمیمات نفوذ مستمر دارند، تحقیق بی‌طرفانه‌ای انجام داده و با آنان برخورد قاطعی صورت پذیرد. انتظار می‌رود آن ستاد به عنوان یک مرجع مستقل، پاسخی برای این‌چنین اقدامات پیدا نماید. در غیر این‌صورت، هرگونه اعتراض عدالت‌طلبانه را حق قانونی خود و همکارانم می‌دانم.

* احمد مازنی، رییس کمیسیون فرهنگی: «تجمع و راهپیمایی نیاز به مجوز ندارد و مسوولان امنیت و ناجا نیز آستانه تحملشان را بالا ببرند، چرا که زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست تا با تجمع کنندگان برخورد شود».

** مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران در مورد دستگیری معلمان و کارگران به وزیر کشور تذکر شفاهی داد.

*** محمدرضا عارف، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: «روز کارگر، روزی است که بتوانیم به کارگران بگوییم درد آنها را می‌فهمیم. به پاس تلاش‌های آنان برای حفظ و بقای تولید در کشور، به احترام کلاه از سر برداریم. برخی برخوردهای امنیتی و قضایی با مطالبات این قشرِ زحمتکش با ذات انقلاب همخوانی ندارد.»

*افشاگری پریسا رفیعی فعال دانشجویی مستقل به دنبال دستگیری های تجمعات روز جهانی کارگر ومعلم در باره اعمال فشار به فعالین اجتماعی وسیاسی دربازداشتگاه ها

بدنبال دستگیری های های صورت گرفته بمناسبت روزجهانی کارگر ومعلم،پریسا رفیعی فعال دانشجویی مستقل طی نامه ای سرگشاده بتاریخ19 اردیبهشت ماه، دست به افشاگری باره اعمال فشار به فعالین اجتماعی وسیاسی دربازداشتگاه هازد.

متن نامه:

امروز قریب به یکسال و نیم از موج بازداشت‌های دی ماه ۹۶ که صدها دانشجو، ده ها فعال صنفی دانشجویی و کنشگران عرصه آموزش رایگان را به مجازات‌های حبس و شلاق محکوم ساخت می گذرد. علیرغم آنکه صدای دادخواهی فعالان مستقل دانشجویی همچنان به گوش می رسد، قوای سرکوب ذره ای از فشار حملات خود نکاسته است. این نامه در حالی نوشته می شود که طی هفته گذشته شاهد انتقال مرضیه امیری، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به بازداشتگاهی نامعلوم بوده ایم و دوستان و نزدیکان او بارها اعلام کردند اطلاعی از محل نگهداری و شرایط عمومی وی ندارند. تصمیم به نوشتن این نامه را در شرایطی می گیرم که می‌دانم غالبا بازگویی چنین تجربیاتی چه فشارهایی را میتواند متوجه افشاگران آن سازد و چه تاثیراتی ممکن است در روند رسیدگی پرونده و محکومیت صادره برای آنان داشته باشد. اما اهمیت دفاع از ساحت حقوق انسانی ما را وامیدارد در برابر چنین شرایطی که نه تنها بر دوستان دانشجو و خبرنگارمان، بلکه روزانه بر هزاران متهم سیاسی محبوس در زندان های ایران نیز اعمال می شود، سکوت نکنیم. وضعیتی که محدودیت های فراوان و خطرآفرین، مصلحت سنجی ها و احتمال ادامه و تشدید سرکوب، همواره مانعی بر سر راه افشا، علنی سازی و بازگویی گسترده تجربیات بازداشت شدگان و اطرافیان آنان بوده است.

در وهله نخست مایل بودم چنین نامه ای خطاب به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی باشد تا به خاطر اهمیت فراوان مسئله اندک امکان پیگیری و مطالبه پاسخگویی از طرف نمایندگان را بتوان برای آن متصور بود. اما نمایندگان حاضر در این نهاد عدم صلاحیت خود و جانبداری بی پروایشان از بی قانونی های دستگاه های امنیتی را در مناقشات پس از دادخواهی اسماعیل بخشی بیش از پیش آشکار کرده اند. هرچند این جانبداری هیچگاه بر فعالان مستقل صنفی دانشجویی، کارگری، معلمان، زنان و مبارزان حقیقی برابری خواه و اذهان آگاه مردمی پوشیده نبوده است.

اکنون، اینجانب پریسا رفیعی به عنوان یکی از مجموعه فعالان مستقل صنفی دانشجویی که در پرونده های خود متضرر از انواع و اقسام عدم شفافیت در امور قضایی و امنیتی، فضای عملا مسکوت رسانه ای و بی توجهی اذهان عمومی به شرایط فاجعه بار بازداشتگاه های سیاسی در ایران بوده اند، دو مورد پر اهمیت از اعمال آزارگرانه دستگاه امنیتی را در دوره بازداشت خود تشریح میکنم تا نشان دهم چگونه ضابطین امنیتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، اشکال غیر انسانی و خشونت آمیز آزار زندانیان را، علی الخصوص بر زندانیان زن اعمال می دارند. خشونت هایی که همراه با بازی های روانی به منظور اعتراف گیری و پرونده سازی برای فعالین سیاسی به طور گسترده به کار برده می شود و بدون تردید در روند دادرسی و صدور حکم مهر تاییدی بر احکام صادره می گردد (چنان که بارها دیده ایم چگونه بارها مقامات رسمی تهدید به انتشار اعترافات اخذ شده از زندانیان و متهمان سیاسی کرده اند). امید به آن که انتشار مداوم چنین مسائلی، روند تحمیل سازوکارهای غیر قانونی و رویه های ضدانسانی را برای متولیان قضایی و امنیتی دشوارتر از پیش سازد . همچنانکه امید است شروع این افشاگری ها و شکستن مهر سکوت در مورد آزار و اذیت های نهادهای سرکوب، اندکی مانع از اعمال سرسام آور این فشارهای غیرقانونی بر بازداشت شدگان روز جهانی کارگر و روز معلم گردد.

۱. در تمام مدت بازداشت این جانب (به استثنای دوروز آخر که پرونده ام درگیر مسئله تودیع وثیقه بود و بازجویی نشدم)، ۲۱ روز را در بازداشتگاهی که نام و محلش هرگز به ما اعلام نشد در «سلول انفرادی» گذراندم. شکل شناخته شده ی یکی از جدی ترین و غیر انسانی ترین اشکال شکنجه که میبایست مقاومتی جدی برای ریشه کن ساختن اعمال بی حد و حصر آن صورت گیرد‌. فارغ از مسئله تحمیل چند روزه تا چند ماهه سلول های انفرادی طی روند تحقیقات مقدماتی که میان ضابطان عمومیت دارد، مسئله دومی که باید به دقت مد نظر قرار گیرد؛ امکان انتقال متهمان سیاسی به بازداشتگاه های بی‌نام و نشان است. مسئله ای که علاوه بر مخدوش سازی روند پیگیری وضعیت زندانی برای نزدیکان و خانواده وی، خود زندانی را تحت فشار روانی مضاعف قرار می دهد. متهم سیاسی در شرایطی که حتی خود نیز از محل بازداشتش آگاهی ندارد و با رعایت تدابیر شدید امنیتی نظیر چشم بند امکان تشخیص و تصور فضا از او سلب شده است، عملا در برابر تهدیدهای مطروحه در حین بازجویی آسیب پذیرتر از قبل می گردد. خصوصا در شرایطی که کارشناسان پرونده عموما حق تماس را نیز از یک حق مسلم به امتیازی که در صورت همکاری به فرد متهم تعلق می گیرد، بدل می سازند.

فضای موجود زندانی را ناگزیر میسازد گمان کند در شرایطی قرار دارد که هیچکس (حتی وکیل قانونی او) از محل نگهداری اش باخبر نیست و هیچگونه امکان دسترسی به منابع حمایتی یا پوشش دهنده وضعیت وی که بتواند دادرس او باشند ندارد یا نمی تواند داشته باشد. متخصصان و وکلای مستقل همچنین می باید ابعاد کلان تر تاثیرات وجود این بازداشتگاه های پنهانی را به دقت و روشنی تشریح سازند تا امکان نقد دقیق و پیگیری وضعیت عمومی متهمان محبوس در این بازداشتگاه ها میسر گردد.

۲. حین مدت بازداشتم، بازجوی پرونده با تایید و همراهی بازپرس پرونده به صورت کاملا غیر قانونی مرا برای انجام تست بکارت به پزشک قانونی واقع در خیابان بهشت اعزام کردند که با مقاومت قاطعانه‌ام علی رغم تهدیدها و فشارهای فراوان موفق به انجام آن نشدند. همچنین درخواست مصرانه من مبنی بر طرح شکایت از چنین روند غیر قانونی ای را نپذیرفته و مسکوت گذاشتند. از طرف دیگر پس از اقدام ناموفقشان و طرح پیاپی اعتراضم نسبت به این مسئله، دست به توجیه این عمل از طریق بهانه های پوچ و واهی زدند:«میخواستیم مدعی نباشی»‌.

احتمالا منظور ادعایی از جانب من یا هر زندانی دیگر مبنی بر مورد تجاوز قرار گرفتن بوده است. بهانه ای که در بازداشتگاهی حفره به حفره پوشیده از دوربین مدار بسته و کنترل دائمی بیش از پیش پوچ و واهی می نماید!

چنین فشار سرسام آور و توهین آمیزی البته تنها محدود به روز اعزام به پزشکی قانونی نبود. شخص کارشناس پرونده از یک هفته قبل با دادن نامه های به اصطلاح غیر رسمی در توصیف جایی که مرا می برند و او نمی تواند بگوید کجا، همراه با تهدید های شفاهی به اعدام و ضرب و شتم و حتی ناخن کشیدن و ادامه دادن به روند رد و بدل کردن نامه ها سعی در تداوم دادن به فشارهای روانی داشت. توصیف این جزییات تنها به این دلیل است که تصور نکنیم بازجو تنها یک روش دارد و آن را برای حاصل شدن اقرار مدنظرش می آزماید. او میتواند یک حربه را بارها برای متلاشی کردن قوای روانی متهم ادامه دهد.

لازم به توضیح نیست که چنین ترفندهای بیمارگونه ای تا کجا می تواند زندانی را تحت فشار انواع تهدیدها و تحقیرهای فراقانونی قرار دهد. مسئله ای که می توان گمان برد هر زندانی، تحت هر شرایطی(علی الخصوص زندانیانی که اخباری از آنان منتشر نمی گردد) نتواند در برابرش مقاومت لازم را صورت دهد.

افزایش روزافزون بازداشت های سیاسی و سرکوب مضاعف زنانی که فعالیت سیاسی و اجتماعی دارند ما را وادار به آن می سازد که پرسش کنیم: انجام آزمایش بکارت، مسئله کاملا شخصی زندانیان زن چه ارتباطی به دستگاه امنیتی و محتوای بازجویی دارد که کارشناسان پرونده بی شرمانه اجازه اعمال چنین احکامی را از طریق مراجع رسمی پزشک قانونی می یابند و حتی برای آن حکم قضایی صادر می شود؟ بدون شک بروز و ظهور حساسیت های عمومی به منظور توقف این اعمال که شکل بارز آزار زندانیان زن، تجاوز به حریم خصوصی آنان و نقض حقوق انسانیشان است، بیش از هر مسئله دیگری ضروری است.

سلول انفرادی چگونه در دعاوی مراجعی که پیشتر به انکار شکنجه اسماعیل بخشی نیز پرداخته اند خود نمونه بارز و کامل شکنجه روانی به شمار نمی آید؟ مسئله ای که بارها از جانب زندانیان سیاسی محبوس در زندان ها مورد اعتراض قرار گرفته است(زندانیان جرایم عادی از آن رو که کمترین و حقیرترین حقوق انسانی را نیز در اختیار ندارند حتی از طرح چنین مسائلی همواره محروم بوده اند). سوال سوم را خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علی الخصوص اعضای فراکسیون امید می نویسم که به واسطه مراجعه ای شخصی که با درخواستی از جانب من در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت در جریان جزییات فشارهای روانی دوره بازداشتم قرار داشتند. علی رغم این که بنده تاکید داشتم این مراجعه نه به منظور پیگیری وضعیت شخص من که به منظور پیگیری مسئله «بازداشتگاه های غیرقانونی و بی نام و نشان ضابط پرونده من (اطلاعات سپاه)»، «انفرادی های طولانی مدت زندانیان» و مهم تر از همه اعمال آزارگرانه ای چون «آزمایش بکارت» که میتواند اهرم فشار مضاعفی بر زندانیان زن باشد صورت گرفته است‌، کدام روند پیگیری و پروسه دادخواهی را از جانب خود و دیگر نمایندگان در مجلس شورای اسلامی صورت داده اند که یا در برابر بازداشت های متعدد و احکام بی شمار صادره سکوت معنادار پیشه کرده اند یا دست به انکار دعاوی می زنند؟ اگر پیگیری هایی صورت گرفته چگونه روند و نتایج آن هرگز عمومی منتشر نشده یا در دسترس شاکیان قرار نگرفته است؟

هرچند پاسخ اغلب این سوالات از پیش مشخص می نماید، طرح چنین مسائلی به شکل گسترده و علنی می تواند ما را امیدوار به آن سازد که تعهد و تقید ضابطان و ماموران به حداقلی ترین حقوق متهمان و زندانیان را تحت فشار افکار عمومی و حساسیت مردم ضروری ساخته و تثبیت کنیم. چنانکه ما نیز برای تحقق رهایی آنچنان که باید، مقاومت می کنیم و به انتظار ننشسته ایم.

*تاکید من بر متهمان سیاسی در این نامه به طور قطع نه به دلیل تصور موقعیتی فرادست یا ارجح برای آنان در نسبت با زندانیان دیگر، بلکه تنها از آن روست که ناگزیر آشنایی بیشتری با شرایط حاکم بر این بازداشت ها دارم.

*امیدوارم و ضروری می دانم جزئیات شرایط غیر انسانی حاکم بر زندانیان عادی (که مجبور به تحمل خشونت هایی عریان تر و ضدانسانی تر هستند) با دقت و موشکافی لازم انتشار یافته و علنی گردد.

پریسا رفیعی

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

*آخرین خبراز دوعضو بازداشتی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

19اردیبهشت 1398:

تداوم بازداشت حسن سعیدی ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد دربند۲۰۹زندان اوین و صدورقراروثقیه ۲۵۰میلیون تومانی برای سیدرسول طالب مقدم دیگرعضوزندانی سندیکای واحد که درزندان اوین همچنان بازداشت میباشد.

امروزخانواده آقای سعیدی درزندان اوین با وی ملاقات کردند سعیدی ازنظرروحی بسیارخوب بوده است و به همسرش گفته بازجویی اش بپایان رسیده اما طبق گفته های بازجویش نامبرده باید تا پایان ۳۰روزبازداشت خود را دربند۲۰۹‌بسرکند.

سعیدی امروز ملاقات کوتاهی با فرزند خردسالش بصورت حضوری داشته است .

سیدرسول طالب مقدم دیگر عضوسندیکای واحد که دریک نوبت قرارکفالت گذاشته بود همچنان آزاد نشده است و مجددا برایش قراروثیقه ۲۵۰میلونی صادرشده است .

خانواده طالب مقدم سند خانه ای را هم برای این کارگر زندانی درروز چهارشنبه گذشته درگرو ثبت گذاشته اند اما بعلت کاغذ بازی اداری قرارشده است که شنبه مورد تایید کارشناسی قرار گیرد و احتمال آزادی طالب مقدم درروز شنبه بسیار زیاد است .

این دو کارگر زندانی به دلیل شرکت درمراسم روزجهانی کارگر۱۱اردیبهشت مقابل مجلس توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه 3خرم آباد نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق مقابل شهرداری و استانداری خوزستان

روزهای سه شنبه وچهارشنبه هفدم وهیجدهم اردیبهشت ماه،جمعی از کارگران بخش خدمات شهری شهرداری منطقه 3خرم آباد دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوقشان دست به تجمع مقابل شهرداری خرم آباد واستانداری خوزستان زدند.

یکی از این کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفت: در حالی حقوق چند ماهه آنها پرداخت نمی‌شود که شهرداری حقوق آنها را به پیمانکار پرداخت کرده اما پیمانکار حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کند.

تجمع کنندگان درخواست دارند که شهرداری مستقیما حقوقشان را پرداخت کند و یا رویه‌ای ایجاد شود که سریع‌تر به حقوق معوقه چند ماهه خود برسند.

معاون خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد ضمن تایید تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه3 ، گفت:این عدم دریافت حقوق مربوط به پیمانکار گذشته است که سرنوشت نامعلومی دارد.

وی با اشاره به واگذاری کار به پیمانکار جدید،افزود:به این پاکبانان گفته‌ایم که شکایتی را در اداره کار مطرح کنند و پس از محکومیت پیمانکار شهرداری مطالبه آنان را پرداخت می‌کند.

*تجمع اعتراضی پرستاران دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق کارانه وعملکرد شرکت پیمانکاری

صبح روزپنج شنبه نوزدهم اردیبهشت ماه،نمایندگان 450پرستار شرکتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق کارانه وعملکرد شرکت پیمانکاری،مقابل ساختمان اداری این دانشگاه واقع در شهرک دانش تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این پرستاران که تعداد آن‌ها به حدود ۲۰ نفر می‌رسید، نسبت به عدم پرداخت حقوق فروردین ماه اعتراض داشتند.

آنها می‌گویند: ما حدود ۴۵۰ پرستار شرکتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستیم که کارانه دی ماه ۹۶ را طی سه ماه گذشته دریافت کرده‌ایم و کارانه معوقه داریم.

طبق اظهارات این پرستاران شرکتی؛ این ۲۰ نفر به نمایندگی از دیگر پرستاران شرکتی آمده بودند و لیستی از مطالبات پرستاران شرکتی سطح شهر را به دانشگاه اعلام کردند. این درحالی است که همه ساله برگزاری مناقصه در فرورودین ماه سبب می‌شود تا حقوق فروردین پرستاران شرکتی به تعویق بیفتد و مسئولان دانشگاه با اینکه امسال تعهد کرده بودند، مناقصه را پیش از عید برگزار کنند، مجدداً مناقصه در ماه فروردین برگزار شد.

پرستاران می‌گویند: برنده مناقصه امسال شرکت «پیشگامان سلامت» است. عدم نظرسنجی از پرستاران در خصوص شرکت‌های طرف قرارداد و کسب رضایت پرسنل از مسائلی است که دانشگاه علوم پزشکی به آن توجه نمی‌کند.

به گفته این پرستاران شرکتی؛ این شرکت در سال گذشته نیز طرف قرارداد با دانشگاه علوم پزشکی بوده و پرستاران رضایت چندانی از عملکرد آن نداشتند.

طبق اظهارات آنها؛ پرستاران شرکتی در استخدام‌های دانشگاه علوم پزشکی در اولویت قرار نمی‌گیرند و هر ساله دانشگاه نیروهای جدیدی استخدام می‌کند.

*پرستاران باچه مشکلاتی درحال دست وپنجه نرم کردن هستند؟

مشکلات بسیاری بر سر راه پرستاران وجود دارد که باعث ایجاد دغدغه در آنها شده است و نیاز است که به آنها رسیدگی شود .

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ19اردیبهشت،یک پرستارگفت:بزرگترین مشکل پرستاران عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که 11سال از تصویب اجرای این قانون در مجلس شورای اسلامی میگذرد اما متاسفانه هیچ اراده ای برای اجرای آن در وزارت بهداشت وجود ندارد.

وی افزود:با توجه به این که پرستاری جز مشاغل سخت و زیان آور است اما متاسفانه از این قانون بهره ای نمیبرند و سختی کار و آسیب های جسمی و روانی برآنان غلبه کرده است.

وی با اشاره به این که کمبود پرستار در مراکز درمانی به شدت قابل لمس است تصریح کرد: کمبود پرستار باعث اضافه کاری اجباری و تحمیل شیفت های متعدد در پرستاران شاغل شده است که این امر سبب دلزدگی و بی انگیزگی پرستاران شده است .

وی ادامه داد: برای رفع این کمبود می بایست راهکارهایی برای جذب پرستار ایجاد شود اما نه به صورت قراردادی و شرکتی زیرا این انر باعث ایجاد حس عدم امنیت شغلی در پرستاران خواهد شد .

وی همچنین گفت:عدم پرداخت یکسال مطالبات پرستاران،معیشت آنان را نیز با مشکل روبروکرده است.

وی با تاکید بر این که شرح وظایف دقیقی برای پرستاران وجود ندارد و این امر یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری به شمار می رود، تصریح کرد: نواقص طرح اعتبار سنجی بیمارستانی و نبود شرح وظایف دقیق برای پرستاران،سبب ایجاد نارضایتیشان شده است و همچنین نیاز است که در کتاب تعرفه های پزشکی با لحاظ فعالیت حرفه ای پرستاری بازنگری هایی صورت گیرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری عدم همخوانی تراز آموزش و بالینی است که ضرورت دارد این مهم نیز بررسی شود.

*یدالله صمدی دبیر سندیکای کارگران خبازسنندج:کارگران خباز را مقابل مردم قرارندهید

یدالله صمدی دبیر سندیکای کارگران خبازسنندج خطاب مسئولان: ما کارگران خباز را مقابل مردم قرار ندهند و ادعا نکنند که نان را به خاطر دستمزد کارگران خباز، گران کرده‌اند.

یدالله صمدی در باره بروز شدن دستمزد کارگران وافزایش قیمت نان به خبرنگار رسانه ای گفت: وقتی نان گران می‌شود، سفره همه‌ی کارگران ازجمله خود ما خبازان که «نان» می‌پزیم، بازهم خالی‌تر می‌شود. از مسئولان می‌خواهیم که ما کارگران خباز را مقابل مردم قرار ندهند و ادعا نکنند که نان را به خاطر دستمزد کارگران خباز، گران کرده‌اند. چراکه ما همواره خواهان ثبات قیمت نان بوده‌ایم و هستیم. بنابراین اگر قرار است به معیشت فرودستان ضربه‌ای وارد شود، ما را بهانه نکنند.

او می‌افزاید: براساس تعریفی که در ماده ۲ قانون کار از کارگر آمده، ما کارگران نانوایی‌ها نیز «کارگر» محسوب شده و بایستی مشمول الزامات قانون کار شویم؛ لذا دستمزد ما نیز باید هرساله مطابق افزایش دستمزد مصوب قانون کار زیاد شود. درحالی‌که چهار سال است نرخ افزایش دستمزد قانونی، برای ما اعمال نشده‌است.

*مصدومیت شدید یک کارگر ساختمانی دراراک براثر سقوط از ارتفاع

صبح روز چهارشنبه 18اردیبهشت،یک کارگر30ساله ساختمانی حین کار درطبقه هشتم یک ساختمان در حال احداث واقع در خیابان شریعتی اراک به طبقه پایین سقوط کرد و به سختی مجروح وبه بیمارستان منتقل شد .

*مرگ یک کولبر حین گریز از چنگال نیروهای نظامی

روز چهارشنبه 18اردیبهشت،یک کولبرحین گریز از چنگال نیروهای نظامی در ارتفاعات مرزی نوسود،براثر سقوط جانش را ازدست داد.

منابع خبری محلی هویت این کولبر50ساله را هادی موسی زاده واهل جوانرود گزارش کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 18 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم تهران آزاد باید گردند

- بازداشت یاسر امینی معلم معترض شهرستان مهاباد

- برگزاری دادگاه توفیق محمودی

- آزادی محمد تقی فلاحی از زندان تهران بزرگ

- انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران: بازداشت شدگان تجمع اول ماه مه مقابل مجلس از جمله دونفر از همکارانمان راآزاد کنید

- *کلکتیو سندیکاهای فرانسوی:بازداشت شدگان گردهمآیی مقابل مجلس بمناسبت اول ماه مه را فوری وبدون قید وشرط آزادکنید

- درخواست اتحادیهٔ جهانی اینداستریال از دولت ایران برای آزادی رهبران و فعالان سندیکایی و رعایت استانداردهای بین‌المللی کار

- اعتصاب کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن اراک دراعتراض به عدم پرداخت دوماه حقوق ومطالبات دیگربرای دومین روز متوالی

- اعتصاب کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن اراک دراعتراض به عدم پرداخت دوماه حقوق ومطالبات دیگربرای دومین روز متوالی

- دست بدست شدن کشتارگاه صنعتی ایلام و ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگرانش

- سوختگی 2کارگرکارخانه نیشکر هفت تپه درپی انفجار دیگ بخار

- مسمومیت 2کارگر جوان نقاش درکاشان

*بازداشت یاسر امینی معلم معترض شهرستان مهاباد

روزسه شنبه 17اردیبهشت، یاسر امینی معلم معترض شهرستان مهاباد توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد وتاکنون از وی اطلاعی در دسترس نیست.

قابل یادآوری است که یاسر امینی درپاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشوربمناسبت 12اردیبهشت روزمعلم، بتنهایی دست به تجمع مقابل اداره آموزش وپرورش شهرستان مهاباد زد.

*برگزاری دادگاه توفیق محمودی

روز سه‌شنبه ۹۸/۲/۱۷ جلسه‌ی دادگاهی توفیق محمودی در دادگاه انقلاب شهر سنندج برگزار شد.

شایان ذکر است جلسه‌ی دادگاهی این فعال کارگری در غیاب وکیل مدافع انجام گرفته، و هر گونه امکانی را در دسترسی به وکلای مدافع، از ایشان سلب نموده‌اند.

اتهامات وارده از طرف اداره‌ی اطلاعات شهر سنندج به توفیق محمودی شامل «عضویت در احزاب معاند» و «اخلال در نظم عمومی» عنوان گردید. پس از ارائه‌ی دفاعیات، آقای محمودی از اتهام عضویت تبرئه گشته و پاسخ قاضی در مجرم دانستن ایشان به اخلال در نظم عمومی موکول به روز پنجشنبه گردید.

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن محکوم نمودن هر گونه فشاری بر توفیق محمودی، خواستار پایان بخشیدن به روند غیر قانونی بازداشت و دادگاهی این فعال کارگری می‌باشد.

*آزادی محمد تقی فلاحی از زندان تهران بزرگ

بعدازظهر روزچهارشنبه18اردیبهشت،محمد تقی فلاحی دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران از زندان تهران بزرگ آزاد شدند.

*انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران: بازداشت شدگان تجمع اول ماه مه مقابل مجلس از جمله دونفر از همکارانمان راآزاد کنید

طی اطلاعیه ای بتاریخ17اردیبهشت با تاکید برآزادی اجتماعات وجهانی بودن تجمعات کارگرکری در روز اول ماه،خواهان آزادی بازداشت شدگان مقابل مجلس از جمله دونفر از همکارانشان شدند.

روزنامه‌نگاران بازداشت شده را آزاد کنید

از روزی که مبارزات کارگران آمریکا در شیکاگو به خون نشست، 133 سال می‌گذرد. مقاومتی جانانه و پرداخت هزینه‌ای سنگین لازم بود تا هویت جهانی، حقوق اجتماعی و سیاسی و مطالبات طبقه کارگر به رسمیت شناخته شود. در نتیجه این مبارزات و پیگیری مطالبات، دنیا در حالی وارد قرن بیستم شد که «یکم ماه می» در تقویم جهان به‌عنوان «روز جهانی کارگر» و روز به میدان آمدن و دادخواهی کارگران ثبت شده بود. به‌تدریج در بیشتر کشورها «یکم ماه می» روز تعطیل عمومی اعلام و به‌عنوان روز بزرگداشت، به میدان آمدن و راهپیمایی کارگران شناخته شد.

در ایران نیز در قانون کار مصوب 1369، «روز جهانی کارگر»، تعطیل کارگری و روز راهپیمایی و دادخواهی کارگران اعلام شده است. همه ساله در این روز، در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان و در تمامی شهرها، کارگران به خیابان‌ها می‌آیند، راهپیمایی می‌کنند و در شعارها و پلاکاردها مطالبات و حقوق اجتماعی و سیاسی خود را بیان می‌کنند.

در یازدهم اردیبهشت امسال (1398) گروه‌هایی از کارگران، از صنف‌ها و تشکل‌های مختلف یا به‌صورت منفرد، با اعلام قبلی، در میدان بهارستان و مقابل خانه ملت، به شکل کاملا منظم و مسالمت‌آمیز گرد آمده بودند و ضمن اعتراض به گرانی‌ها و خصوصی‌سازی‌ها، حقوق مشروع و قانونی خود را مطالبه می‌کردند. اما این تجمع مسالمت‌آمیز متاسفانه مورد تهاجم واقع شد و گروه زیادی از کارگران ضمن ضرب و شتم، بازداشت شدند. اکنون پس از گذشت یک هفته هنوز شماری از کارگران و از جمله دو روزنامه‌نگار، به اسامی کیوان صمیمی، سردبیر ماهنامه ایران‌فردا و مرضیه امیری، خبرنگار شرق در بازداشت به سر می‌برند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، ضمن تاکید بر آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها، مندرج در اصل 27 قانون اساسی و تاکید ویژه بر جهانی بودن اجتماعات کارگری در این روز، خواهان آزادی بی‌قید و شرط تمامی بازداشت‌شدگان به‌ویژه همکاران روزنامه‌نگار است.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران

17/02/1398

*کلکتیو سندیکاهای فرانسوی:بازداشت شدگان گردهمآیی مقابل مجلس بمناسبت اول ماه مه را فوری وبدون قید وشرط آزادکنید

کلکتیو سندیکاهای فرانسوی طی نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی بتاریخ هفتم ماه مه،ضمن محکوم کردن قاطعانه اقدامات سرکوبگرانه حاکمیت ایران، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان گردهمآیی مقابل مجلس بمناسبت اول ماه مه شدند.

آقای حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران

روز چهارشنبه اول مه ۲۰۱۹، در جریان گردهم آئی آرام کارگران، دانشجویان، معلمان و ... در مقابل مجلس شورای اسلامی، بیش از چهل نفر از تظاهرکنندگان مورد ضرب قرار گرفته، دستگیر شده و به زندان های مختلف از جمله اوین اعزام شدند. تاکنون، بخش بزرگی از دستگیرشدگان، عمدتا در مقابل وثیقه آزاد شده اند.

هفت نفر از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در میان دستگیرشدگان بودند که روز ۵ مه، چهارنفر از آنان با پرداخت وثیقه آزادشدند. اما چند نفر از معلمان، اعضای کانون نویسندگان و سه نفر از اعضای سندیکای واحد (رضا شهابی، حسن سعیدی، و سید رسول طالب مقدم) هنوز زندانی اند و زیر فشارهای قضائی - امنیتی قرار دارند.

آقای رئیس جمهور، کشورشما کنوانسیون های بین اللملی، از جمله کنوانسیون های سازمان جهانی کار مبنی بر احترام بر حقوق افراد را امضا کرده است. مزدبگیران ایران با بزرگداشت اول ماه مه، بهبود شرایط اقتصادی خود را که اخیرا وخیم تر شده است، در چارچوب یادشده ، مطالبه می کنند.

ما سازمان های سندیکائی فرانسه، با محکوم کردن قاطعانه اقدامات سرکوب، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تظاهرکنندگان دستگیرشده هستیم. باید آزادی تردد آن ها تضمین شود.

آقای رئیس جمهور، سلام های محترمانه ما را بپذیرید.

کنفدراسیون فرانسوی دموکراتیکِ کار (س اف دِ تِ)

کنفدراسیون عمومی کار (س ژِ تِ)

فدراسیون سندیکائی متحد (اِف اِس او – فرهنگیان)

اتحادیه سندیکائی برای همبستگی (سولیدر)

اتحادیه ملی سندیکاهای امستقل (اونسا)

پاریس، هفتم مه ۲۰۱۹

رونوشت به آقای رئیسی، رئیس قوه قضائیه

Confédération française démocratique du travail (CFDT) این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Confédération générale du travail (CGT) این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Fédération syndicale unitaire (FSU) این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Union Syndicale Solidaires (Solidaires) این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Union nationale des syndicats autonomes (UNSA) این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Une copie de ce courrier est envoyée à Monsieur Raïssi, Chef de la magistrature

*درخواست اتحادیهٔ جهانی اینداستریال از دولت ایران برای آزادی رهبران و فعالان سندیکایی و رعایت استانداردهای بین‌المللی کار

جناب رئیس‌جمهور حسن روحانی،

من این یادداشت را در مقام دبیرکل اتحادیهٔ جهانی اینداستریال به شما می‌نویسم که بیشتر از پنجاه میلیون کارگر در بخش‌های معدن، انرژی، و تولید را در بیش از ۱۴۰ کشور جهان، از جمله ایران، نمایندگی می‌کند. من از شما می‌خواهم که برای تضمین آزادی فوری رهبران و فعالان سندیکایی که در روزهای ۶ و ۹ اردیبهشت و در روز اوّل ماه مه [۱۱ اردیبهشت]‌ به طور غیرقانونی بازداشت شدند، مداخله و اقدام کنید.

دریافت این خبر که در روز ۶ اردیبهشت دوازده تن از اعضای کمیتهٔ سازمان‌دهی گردهمایی روز اوّل ماه در مقابل مجلس ایران، شامل سه تن از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر و خانم واله زمانی، در پارک جهان‌نما دستگیر شدند، مایهٔ نگرانی عمیق اینداستریال است. طبق اطلاعی که به ما رسیده است، ۹ نفر از ۱۲ نفر از اعضای کمیته در فاصلهٔ جمعه شب و یکشنبه بعدازظهر آزاد شده‌اند.

به‌علاوه، به اطلاع ما رسیده است که در روز ۹ اردیبهشت، برخی از رهبران سندیکای مستقل نقاشان، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، و اتحادیهٔ آزاد کارگران بازداشت شده‌اند و ظاهراً هنوز در زندان اوین هستند. اگرچه مقام‌های دادگاه روز یکشنبه از خانواده‌های فعالان سندیکایی بازداشت‌شده خواسته بودند که برای تقاضای آزادی در قبال وثیقه مدارک لازم را بیاورند، در نهایت به آنها اطلاع داده شد که بازداشت‌شدگان آزاد نخواهند شد.

در ضمن، خبر ضرب و جرح ۳۰ تن از فعالان و رهبران سندیکایی توسط نیروهای لباس شخصی و بازداشت آنها توسط پلیس در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز روز اوّل ماه مه در مقابل مجلس ایران، مایهٔ خشم و رنجش ماست.

خواست کارگران ایران از دولت شما این است که استانداردهای بین‌المللی کار را که توسط ایران پذیرفته‌ شده است- شامل پیمان‌های ۸۷ دربارهٔ آزادی تشکل و دفاع از حق تشکیل سندیکا و پیمان ۹۸ دربارهٔ حق تشکل و مذاکرهٔ دسته‌جمعی- رعایت و اجرا کنید.

اتحادیهٔ جهانی اینداستریال از دولت شما می‌خواهد که استانداردهای ملّی و بین‌المللی کار را رعایت کنید، و در نتیجه، به سرکوب کارگرانی که از حق قانونی خود در برگزاری عمومی تظاهرات مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند پایان دهید، و همهٔ رهبران و فعالان سندیکایی را که به طور غیرقانونی در روزهای ۶ و ۹ و ۱۱ اردیبهشت بازداشت شده‌اند بی‌درنگ آزاد کنید.

تمنّا دارم که هرچه سریع‌تر در این مورد اقدام بفرمایید و به ما پاسخ دهید.

با احترام،

والتر سانچز، دبیرکل

ژنو، ۶ مه ۲۰۱۹ [۱۶ اردیبهشت ۹۸]

برگرفته ازسایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

*اعتصاب کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن اراک دراعتراض به عدم پرداخت دوماه حقوق ومطالبات دیگربرای دومین روز متوالی

روز چهارشنبه 18اردیبهشت ماه برای دومین روز متوالی، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نواحی نورآباد و شازند اراک(شرکت جوش گستر) دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ماه های اسفند97 وفروردین98 وبن ماه رمضان ازرفتن برسرکارشان خودداری کردند.

بنا به گزارشات منتشره،امروز همزمان با دومین روز اعتصاب این کارگران بن نقدی ماه رمضان به مبلغ 500هزارتومان از طرف شرکت جوش گستر به حساب این کارگران واریزشد.

*عدم پرداخت 9ماه حقوق ویکسال حق بیمه کارگران شهرداری هندیجان

9ماه حقوق ویکسال حق بیمه کلیه کارگران شهرداری هندیجان،استان خوزستان،پرداخت نشده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ18اردیبهشت،پرداخت نشدن حق بیمه کارگران شهرداری هندیجان موجب تمدید نشدن دفترچه‌های تامین اجتماعی این کارگران وعدم بهره گیری از خدمات درمانیشان شده وبرای بازنشستگی تعدادی ازاین کارگران ایجادمشکل کرده است.

*دست بدست شدن کشتارگاه صنعتی ایلام و ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگرانش

کارگران کشتارگاه صنعتی ایلام با 14 ماه حقوق وحق بیمه معوقه در بلاتکلیفی شغلی بسرمیبرند.

یکی از کارگران در خصوص آخرین وضعیت این کشتارگاه به خبرنگار رسانه ای گفت: در ۲۸ اسفند ماه مزایده‌ای برگزار شد و فردی از کرمانشاه برنده آن شد.

وی ادامه داد: کارفرمای جدید هفته گذشته یک روز عصر بازدید کوتاهی از کشتارگاه داشت. در حین بازدید، وی اعلام کرد شرکت به‌ ۹ نگهبان نیاز ندارد و دوربین کار تمام آنها را، یکجا انجام می‌دهد. هم‌چنین با توجه به کم بودن میزان کشتار روزانه، گفته بود نیازی به تمام ۲۵ کارگر نیست و ۲-۳ نفر قادرند به تنهایی تمام عملیات کشتار را انجام دهند. در کنار اینها، ۲ الی ۳ نفر را نیز برای بخش فنی، به ویژه برای احیای مجدد سردخانه کشتارگاه می‌خواهد حفظ کند. در واقع، به نظر می‌رسد کارفرمای جدید قصد دارد از اینجا به‌عنوان محل دپوی مواد اولیه برای کارخانه سوسیس و کالباسی که در یک استان دیگر دارد، استفاده نماید.

این کارگر در توضیح معوقات کارگران گفت: ۱۴ ماه معوقه دستمزد داریم و کسی تاکنون به آن رسیدگی نکرده است. به استانداری، دادگستری و بسیاری دیگر دستگاه‌ها مراجعه کرده‌ایم اما تاکنون نتیجه‌ای برای ما نداشته و همه در پاسخ ما گفته‌اند که ارتباطی به دستگاه‌های متبوعشان ندارد و سازمان خصوصی‌سازی مقصر این اتفاقات است. البته مقامات دولتی گفته‌اند خریدار جدید ضمن تحویل گرفتن مدیریت کشتارگاه، معوقات و بیمه‌های پرداخت نشده کارگران را باید بپردازد.

وی درباره مهم‌ترین مطالبه کارگران در شرایط فعلی، تاکید کرد: ما دیگر امیدی به کار و احیای این کشتارگاه نداریم. تا زمانی که اینجا در اختیار بخش خصوصی باشد روال کارش مثل سابق خواهد بود: یک ماه کار، چند ماه تعطیلی. در این وضعیت، نمی‌توان کار کرد. درخواست ما این است که به ۱۴ ماه معوقه مزدی و حق بیمه‌های پرداخت‌نشده ما رسیدگی شود.

این کارگر درباره وضعیت کنونی کارگران و وضعیت تولید کشتارگاه گفت: در حال حاضر، این شرکت ۲۵ نفر نیرو دارد. روزانه نهایتا بین دو الی سه کشتار در اینجا انجام می‌شود. یک هفته می‌شود که آب کشتارگاه را قطع کرده‌اند و ما ناچار شده‌ایم از آب ذخیره شده در منبع استفاده کنیم. اما آن نیز روبه اتمام است. وضعیت معیشتی کارگران بسیار ناخوشایند است. همه‌مان بدهکار شده‌ایم. هر آنچه داشته‌ایم از ماشین و خانه گرفته، همه را به‌خاطر بدهی‌هایمان ناچار شده‌ایم بفروشیم. هیچکس به فکر ما نیست

*سوختگی 2کارگرکارخانه نیشکر هفت تپه درپی انفجار دیگ بخار

صبح روز سه شنبه17اردیبهشت،2کارگرکارخانه نیشکر هفت تپه درحادثه انفجار دیگ بخاردچار سوختگی وبه درمانگاه مجتمع نیشکر هفت تپه منتقل شدند.این دوکارگر مصدوم بدلیل عدم رسیدگی به وضعیتشان دراین درمانگاه با کمک همکاران وخانواده با وسیله نقلیه شخصی به بیمارستانی در اهواز منتقل شدند.

*مسمومیت 2کارگر جوان نقاش درکاشان

شب گذشته(17اردیبهشت)،2کارگر22و24ساله حین کار نقاشی داخل مخزن آب در ارتفاع 44 متری زمین ،به علت بخار حلال تینر در محیط بسته دچار بیهوشی و به بیمارستان منتقل کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار وگزارشات کارگری 17 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم تهران آزاد باید گردند

- آزادی رضاشهابی از زندان اوین با قرار کفالت

- بازداشت محمدعلی زحمتکش وانتقالش به زندان عادل آباد شیراز

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پویا نخ ایلام نسبت به افزایش ساعت کاراز 8ساعت به 12ساعت بدون پرداخت حق اضافه کاری مقابل استانداری

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه صنایع غذایی کیوان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت مطالبات

- ادامه بلاتکیفی استخدامی کارگران پست های فشار قوی برق علیرغم توافقنامه مبنی بر ایجاد چند دستگی بین کارگران و جلوگیری از اعتراضات وتجمعاتشان

- تجمع اعتراضی تاکسی داران و آژانس های مسافربری دهگلان نسبت به پایین بودن نرخ کرایه مقابل فرمانداری

- همین امروز(17اردیبهشت ماه) در دربهای ورودی دانشگاه تهران، مامورین حفاظت فیزیکی زن مستقر شدند تا به دانشجویان دختر بابت حجابشان تذکر دهند!

- جان باختن یک کارگر ساختمانی در زنجان براثر سقوط از طبقه چهارم

- مصدومیت 5 کارگرشرکت نفت و گاز آغاجار در جریان مهار آتش‌سوزی خط لوله امیدیه

- مصدومیت شدید یک کارگرجوشکار درتهران براثر سقوط از ارتفاع

*آزادی رضاشهابی از زندان اوین با قرار کفالت

رضاشهابی ازاعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که درتجمع اعتراضی روزجهانی کارگر بازداشت گردیده بود، امروز ساعت۱۶ وده دقیقه ازبند۲۰۹ زندان اوین با قرارکفالت ، درمیان استقبال همکارانش آزادشد .

درحال حاضر دوتن ازاعضای سندیکا آقایان حسن سعیدی و سیدرسول طالب مقدم همچنان دربند ۲۰۹زندان اوین زندانی هستند .

سندیکای کارگران شرکت واحد خواستارآزادی بی قیدوشرط تمامی بازداشت شدگان روزجهانی کارگر وهمه ی معلمان و کارگران وفعالین صنفی دربند میباشد.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*بازداشت محمدعلی زحمتکش وانتقالش به زندان عادل آباد شیراز

روز سه شنبه17اردیبهشت،محمدعلی زحمتکش،معلم کنشگر وازفعالین دامدادرسانی به اهالی زلزله زده کرمانشاه و سیل زدگان لرستان،بعد از مراجعه به اجرای احکام شیرازبازداشت و جهت تحمل دو سال حبس تعزیری به زندان عادل آباد شیرازمنتقل شد.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پویا نخ ایلام نسبت به افزایش ساعت کاراز 8ساعت به 12ساعت بدون پرداخت حق اضافه کاری مقابل استانداری

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار از جانب کارفرما دراعتراض به افزایش ساعت کاراز 8ساعت به 12ساعت بدون پرداخت حق اضافه کاری دست به تجمع مقابل استانداری زدند وکارفرما کارگران معترض را تهدید به اخراج از کار کرد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ17اردیبهشت،کارفرمای شرکت پویا نخ ایلام از کارگران خواسته طی سه شیفت دوازده ساعته و بدون هیچ اضافه دستمزدی کار کنند.

بنا بهمین گزارش، پیش از این،کارگران طی چهار شیفت هشت ساعته در این شرکت کارمی‌کردند. اما اکنون مدتی است که کارفرما از کارگران خواسته که در سه شیفت دوازده ساعته تقسیم شده و کار کنند.

کارگران به درخواست اضافه کار کارفرما اعتراض کرده و آن را بر خلاف قانون کار دانستند اما کارفرما در مقابل، معترضان را تهدید به اخراج نموده و به آنها گفته، اگر نمی‌توانند با شرایط کار کنار بیایند، می‌توانند از پویا نخ بروند.

این گزارش می افزاید، کارگران این کارخانه همچنین به عدم پرداخت کامل مطالباتشان منجمله هزینه‌های مربوط به پوشاک و خوراکشان معترض هستند.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه صنایع غذایی کیوان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت مطالبات

اعتراضات کارگران کارخانه صنایع غذایی کیوان نسبت به اخراج از کار وعدم پرداخت مطالباتشان ادامه دارد.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ17اردیبهشت،35 کارگر اخراجی صنایع غذایی کیوان که روز چهارشنبه (28فروردین ماه) با تصمیم کارفرما بیکار شده‌ بودند، طی روزهای گذشته با طرح شکایت در اداره کار شهرستان همدان، پیگیر مطالبات خود شدند.

این کارگران که 4تا18سال سابقه کار دارند، یادآور شدند: خواسته ما این است که مانند سایر همکارانمان بتوانیم در کار سابق خود مشغول کار شویم و برای همین تصمیم گرفتیم تا از کمک مراجع قانونی استفاده کنیم.

به گفته کارگران شاغل در کارخانه، در این کارخانه بزرگ مواد غذایی در حال حاضر 63 کارگر مشغول به کار هستند که با وجود سه ماه مزد معوقه به دلیل متوقف شدن فعالیت خطوط تولیدی کارخانه، کاری برای انجام ندارند.

این کارگران اظهار داشتند: مطالبات مزدی کارگران شاغل در کارخانه شامل حقوق بهمن و اسفند 97و حقوق فروردین ماه سال جاری می‌شود. آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم حقوق دی ماه بود که تقریبا 4 ماه پیش آن را دریافت کردیم.

آنها گفتند: در حال حاضر اکثر خطوط تولیدی کارخانه همانند شیرینی، کیک دولایه‌ای، پتی بور یاپتی مانژ، نان سوخاری، کیک مغزدار، چوب‌شور و واحد پودر متوقف شده و تنها خط تولید تافی با حداقل ظرفیت فعالیت دارد که کفاف هزینه‌های آب و برق کارخانه را هم نمی‌دهد.

کارگران صنایع غذایی کیوان با بیان اینکه در این واحد هیچ مسئولی نیست که پاسخگوی کارگران باشد، افزوند: از آنجا که این کارخانه ظرفیت اشتغال حداقل 700 کارگر را دارد و برای فروش محصولات تولیدی خود هیچ مشکلی ندارد، از مسئولان درخواست داریم برای رفع مشکلات پیش آمده که امنیت شغلی کارگران را به خطر انداخته، چاره‌اندیشی کنند.

در این زمینه احمد توصیفیان (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان) گفت:پیگیری وضعیت کارگران شاغل و بیکار شده صنایع غذایی کیوان بدلیل عدم دسترسی به مدیرعامل مشکل است.

*ادامه بلاتکیفی استخدامی کارگران پست های فشار قوی برق علیرغم توافقنامه مبنی بر ایجاد چند دستگی بین کارگران و جلوگیری از اعتراضات وتجمعاتشان

علیرغم توافقنامه دوم بهمن ماه1397مبنی بر تبدیل وضعیت 1122 نفرازبیش 5هزار کارگر پست های فشار قوی ونگهبانان برق، ودر عوض خود داری کارگران ازاعتراض وتجمع برای پیگیری حق وحقوقشان ، استخدام همان 1122نفرهم درهاله ای از ابهام قراردادرد.

روزسه شنبه 17اردیبهشت ماه، رضا اردکانیان در جلسه علنی مجلس گفت: ظرف دو ماه آینده مشکل استخدام 1222 اپراتور برق حل می شود.

درهمین رابطه، در روز دوم بهمن ماه1397طی مقاله ای تحت عنوان« توافقنامه یا ایجاد چند دستگی بین کارگران وجلوگیری از اعتراضات کارگران پست های فشار قوی ونگهبانان برق در راه احقاق حقوق برحقشان؟»نوشتیم:

«بدنبال تجمع روز گذشته(اول بهمن ماه)کارگران پست های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو طی جلسه ای درمحل معاونت منابع انسانی توانیر باشرکت سجادی(معاونت تحقیقات ومنابع انسانی توانیر،افراز(مدیرکل دفتر مرکزی حراست توانیر)،سرحدی(معاون نظام های پرداخت)،کلانتر(معاون تشکیلات وسازماندهی)گودینی(معاون برنامه ریزی وتامین منابع انسانی) ونمایندگان کارگران پست های فشار قوی برق(سعیدنیسی،حجت میرجانی،مهرداد امیری وفرهاد فرهنگیان)توافقنامه ای به امضا رسید.

براساس این توافقنامه،برگزاری آزمون تبدیل وضعیت اپراتور‌ی و نگهبانی پست‌های برق در اسفند ماه سال جاری** لغو،و تبدیل وضعیت تعدادی از کارگران 1122 نفرازبیش 5هزار کارگر پست های فشار قوی ونگهبانان برق، وعده داده شد ودر عوض نمایندگان کارگران حاضردرجلسه متعهد شدند ازهرگونه اعتراض وتجمع برای پیگیری حق وحقوقشان خودداری کنند.

پیش ازاین بدنبال اعتراضات دامنه دارچندساله کارگران پست های فشارقوی برق قرار براین بود تمامی این کارگران تبدیل وضعیت شوند.

حال چرابخشی از این کارگران؟آیا این بمعنای ایجاد چنددستگی وتفرقه دربین کارگران نمی باشد؟

ازاین گذشته،باتوجه به اینکه وعده های وزارت نیرومنجمله وزرایش،کمیسیون اجتماعی مجلس،سازمان امور استخدامی کشورو....مبنی برتبدیل وضعیت این کارگران توخالی درآمده است،چه تضمینی برای تحقق این وعده وجود دارد؟

اما نمایندگان کارگران شرکت کننده درجلسه وامضاکنندگان این توافقنامه از جانب کلیه کارگران متعهدشده اند ازهرگونه اعتراض وتجمع برای پیگیری حق وحقوقشان خودداری کنند.؟؟!!

آیا با ایجاد تفرقه وچند دستگی وتعهد عدم اعتراض و برگزاری تجمع راه برای دستیابی به مطالبات هموار خواهد شد؟»

امروز،پس از گذشت سه ماه ونیم از آن تاریخ ،باردیگر وزیر نیرو وعده تعیین تکلیف همان 1122کارگر را ظرف 2ماه آینده داد.

*تجمع اعتراضی تاکسی داران و آژانس های مسافربری دهگلان نسبت به پایین بودن نرخ کرایه مقابل فرمانداری

روز دوشنبه 16اردیبهشت ماه،جمعی از تاکسی داران دهگلان دراعتراض به پایین بودن نرخ کرایه مقابل فرمانداری تجمع کردند.

روز سه شنبه 17اردیبهشت نیز آژانس های مسافربری هم دست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ17اردیبهشت،در پی این تجمع جلسه ای با حضور فرماندار، نماینده رانندگان و نماینده شورای شهر برگزار شد و تصمیماتی در این خصوص گرفته شد.

امروز در یک بررسی میدانی، قبل از اعلام هر گونه مصوبه ای مسافران شاهد افزایش 42 درصدی نرخ کرایه تاکسی بودند و کرایه ها بدون نصب هرگونه برچسب قیمت از 700 تومان به 1000 تومان رسید، توجیه رانندگان این بود که پس از تجمع روز گذشته، فرماندار مصوب کرده است که نرخ کرایه به 1000 تومان افزایش پیدا کند!

از این سو، آژانس های مسافربری با استنباط این موضوع که تجمع تاکسی داران به نتیجه رسیده است آنها نیز دست به تجمع زدند و خواستار افزایش 100 درصدی نرخ کرایه از 2500 تومان به 5 هزار تومان شدند.

*همین امروز(17اردیبهشت ماه) در دربهای ورودی دانشگاه تهران، مامورین حفاظت فیزیکی زن مستقر شدند تا به دانشجویان دختر بابت حجابشان تذکر دهند!

باید پرسید این اتفاق به چه دلیل و از چه زمان افتاده است؟ از کدامین مجرای قانونی گذشته و در کدام جلسه تصویب شده است؟ چرا توسط مسئولین دانشگاه اطلاع رسانی نشده؟ این مسئله تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ و مهم تر از آن، چرا چنین اتفاقی در دانشگاه تهران افتاده است؟ دانشگاهی که دانشجویان آن از حقوق خود مطلعند و این کار نقض مستقیم این حقوق دانشجویی و شهروندی آنهاست.

جالب است که مسئولین دانشگاه به راحتی برای بسته ماندن بوفه ها در ماه رمضان جلسه برگزار می کنند و در آن تمامی افراد حاضر در جلسه شورای فرهنگی -که نمایندگان انجمن اسلامی و بسیج دانشجویی حضور داشتند و از شورای صنفی کسی دعوت نشده بود- (اعم از معاونت دانشجویی و مدیرکل امور فرهنگی و نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری) رای به بسته ماندن می دهند. حال آن که نمایندگی نهاد پیش از آن به سه نفر از دبیران شورای صنفی اعلام کرده بود که با باز بودن بوفه ها موافق است. برای مسئله ای بدین اهمیت چرا هیچ گونه اقدامات قبلی انجام نگرفته است؟ گویا تمامی وظایف مسئولین از بین بردن وجهه دانشگاه و در ضدیت با زیست دانشجویی است.

باید پرسید که در حال حاضر چه کسی رئیس دانشگاه تهران است، دکتر نیلی احمدآبادی یا دکتر سلیمانی، رئیس حراست دانشگاه؟ حراست کل به راحتی می تواند بدون اطلاع مسئولین و بدون اطلاع رسانی به دانشجویان قوانین را تغییر داده و مستقلا برای خود فعالیت کند؟

منبع: کانال شورای صنفی کل دانشجویان دانشگاه تهران

*جان باختن یک کارگر ساختمانی در زنجان براثر سقوط از طبقه چهارم

روز سه شنبه 17اردیبهشت،یک کارگر50ساله حین کار جوشکاری یک ساختمان در حال احداث واقع در در شهرک پونک شهر زنجان براثر سقوط از طبقه چهارم،جانش را ازدست داد.

*مصدومیت 5 کارگرشرکت نفت و گاز آغاجار در جریان مهار آتش‌سوزی خط لوله امیدیه

در جریان آتش‌سوزی روز گذشته(16اردیبهشت) در خط لوله نفتی امیدیه به اهواز، ۵کارگر شرکت نفت و گاز آغاجاری مصدوم شدند.

روز گذشته (16اردیبهشت ماه) یک آتش‌سوزی در خط لوله نفت امیدیه به اهواز رخ داد که در جریان آن 5 نفر ازکارگران شرکت نفت و گاز آغاجاری که در عملیات مهار آتش شرکت داشتند، دچار مصدومیت تنفسی شدند.

جریان واقعه از این قرار بود که گروه تعمیراتی در حال تعمیر بخشی از لوله‌های عبور نفت بود که ناگهان بر اثر برخورد یک دستگاه بیل میکانیکی با خط 42 اینچ نفت آتش‌سوزی رخ داد.

طبق گفته‌های مهران رفیعی (فرماندار شهرستان امیدیه) این آتش‌سوزی (که بامداد امروز سه‌شنبه مهار شد) 5نفر مصدوم تنفسی به جا گذاشته است. این افراد در عملیات مهار آتش شرکت داشتند. از میان آنها 2 نفر مرخص و سه نفر دیگر تا ساعتی دیگر مرخص می‌شوند.

*مصدومیت شدید یک کارگرجوشکار درتهران براثر سقوط از ارتفاع

روز دوشنبه 16اردیبهشت،یک کارگر جوشکار45ساله حین کاربر روی اسکلت فلزی ساختمان در حال احداث واقع در خیابان کوهسار،تهران از ارتفاع سقوط کرد و از ناحیه پا، سر و دست دچار مصدومیت شدید وبه بیمارستان منتقل شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 16 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر وروز معلم تهران آزاد باید گردند

- کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:خانواده بهنام ابراهیم زاده و فرزند بیمارش را حمایت کنیم

-اطلاعیه جمعی:

بازداشت و زندانی کردن کارگران و فعالین کارگری خللی در حق خواهی طبقه کارگر وارد نمی‌آورد

- اتحادیه آزاد کارگران ایران:به ادامه بازداشت کارگران اعتراض خواهیم کرد

- کانون مدافعان حقوق کارگر:جواب بیکاری ، فروش اعضای بدن، فقر ، تبعیض و برده داری سرکوب امنیتی نیست

- سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران:توفنده ترباد جنبش کارگری ایران

- بیانیه کانون صنفی معلمان تهران پیرامون بازداشت آقای محمد_تقی فلاحی و پرونده سازی برای آقای رسول بداقی و حمله ماموران امنیتی به تجمع صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته در تهران

- تجمع اعتراضی زنان کارگر سازمان پسماند شهرداری اهوازنسبت به کاهش شیفت کاری و حقوق وعدم پرداخت حق بیمه مقابل ساختمان شورای شهر اهواز

- شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

- اخراج 140 کارگر کارخانه لوله‌سازی سدید ماهشهر و پتروشیمی های بندر امام وفارابی

- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه روغن نباتی قو

- عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران انتقال آبِ زابل به زاهدان

- تجمع اعتراضی اهالی مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2 و کوی علوی نسبت به وضعیت نامناسب فاضلاب مقابل ساختمان شورای شهر اهواز

- تجمع اعتراضی کارکنان مجلس به ایجاد محدودیت‌های امنیتی جدید

- اعتصاب وتجمع کامیون وکمپرسی داران اردکان

- ادامه اعتصاب صاحبان قناد های دهدشت دراعتراض به گرانی مواداولیه شیرینی وبلاتکلیفی کارگرانشان

- تجمع اعتراضی نانوایان قم نسبت به عدم افزايش قيمت نان

- تجمع اهالی سعدآباد دراعتراض به متوقف شدن ساخت زیرگذر سعدآباد - آبپخش مقابل بخشداری

- غرق شدن یک کارگر پروژه استخر دانش آموزی شهر سرابله

*کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران:خانواده بهنام ابراهیم زاده و فرزند بیمارش را حمایت کنیم

" نیما ابراهیم زاده " تنها فرزند فعال کارگری و کودک، اسعد (بهنام) ابراهیم زاده قریب به یکماه است که در بیمارستان شریعتی تهران بستری است.

" نیما "بعد از پیوند مغزاستخوان همچنان تحت نظر تیم پزشکی این مرکز قرار دارد. در حال حاضر شرایط بسیار سخت ودشوار ی را در بیمارستان سپری می کند!

روزهاست که تنها در یک اتاق شیشه ای بستری و چشم انتظار بهبودی است ، هر روز به این نوجوان مقاوم مقدار زیادی دارو ، آمپول وسرم تزریق می شود. نیما علارغم طولانی بودن بیماری تا به امروز با این بیماری دهشتناک جنگیده ومبارزه کرده است.

وضعیت جسمی وعمومی وی در اثر تزریق داروهای شیمی درمانی و پیوند سلولهای بنیادی اورا در وضعیت سختی قرار داده است.

طی روزهای اخیر به خاطر پایین آمدن (وایت بدن) دو بار به وی پلاکت تزریق شده است. اما متاسفانه نیما باز هم به سبب پایین آمدن وایت به پلاکت نیاز پیدا کرده که این مشکل (پیدا کردن پلاکت خون مناسب ) خود در پروسه ی زمان بر، هزینه بر و دشوار امکان پذیر است.

از طرفی داروهای تجویز شده برای وی بسیار کمیاب هستند و هزینه های سر سام آوری حدود ده میلیون تومان را برای هر بار خرید شامل می شود که تهیه ی آن در توان و وسع این خانواده ی کارگری و رنج کشیده خارج است و تاکنون برای آزمایش های مختلف و تهیه داروهای کمیاب نیما متحمل هزینه های مالی زیادی شده اند.

بهنام ابراهیم زاده پدر نیما، یک فعال کارگری حقوق بشری و یک کارگر ساده ای است که نزدیک به هشت سال از جوانی خود را در زندان های مختلف تنها به جرم دفاع از آرمانهای انسانی سپری کرده است. او همواره مدافع حقوق کودکان، کارگران و آسیب دیده گان اجتماعی است و به خاطر همین فعالیت های انساندوستانه در آخرین حکمش از سوی دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس محکوم شده است و در حال حاضر با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بصورت موقت آزاد می باشد.

بهنام ابراهیم زاده و تنها فرزندش نیما به کمک من، شما و همه ی انسانهای آزادیخواه و انسان دوست نیاز دارند. بر ماست به هرشکل ممکن این خانواده ی رنج کشیده را حمایت کنیم وتنهایشان نگذاریم.

خانواده بهنام دست همه شما را از دور می فشارند.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

*اطلاعیه جمعی:

بازداشت و زندانی کردن کارگران و فعالین کارگری خللی در حق خواهی طبقه کارگر وارد نمی‌آورد

طبقه‌ی کارگر، توده‌های مردم زحمتکش ایران !

همانگونه که همگان مشاهده کردیم؛ روز جهانی کارگر امسال ( ۱۳۹۸ ) با استقبال گسترده‌ی کارگران و توده‌های مردم روبرو شد، بطوریکه در چندین شهر ایران با وجود جو پلیسی و امنیتی حاکم؛ کارگران در خیابان‌ها رژه‌ی اول ماه مه رفتند و مراسم‌های مستقل این روز را پر شورتر از گذشته گرامی داشتند. امسال در پیشواز اول ماه مه، فشار بر کارگران و فعالین جنبش کارگری از سوی نیروهای امنیتی افزایش یافت به نحوی در تهران تنی چند از فعالین کارگری را بازداشت کردند که از آن افراد هنوز پروین محمدی، هاله صفرزاده و علی ثقفی در بازداشت بسر می‌برند. در کردستان نیز کارگران و فعالین کارگری از سوی نهادهای امنیتی تهدید شدند تا از برگزاری مراسم‌های روز جهانی کارگر امتناع ورزند. اما کارگران و فعالین کارگری با بی اعتنایی به این تهدیدات؛ صبح روز ۱۱ اردیبهشت در تهران مراسم این روز، جلو مجلس که به فراخوان تشکل‌های مستقل کارگری که حمایت بازنشستگان و دانشجویان را بهمراه داشت ؛ برگزار گردید. متاسفانه این تجمع مسالمت‌آمیز با حمله‌ی نیروهای انتظامی و امنیتی بهم خورد و دهها تن از شرکت کنندگان از جمله تعدادی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران وحومه و تعدادی از دانشجویان بازداشت شدند. در شهرهای کردستان نیز کارگران و فعالین کارگری بنا به سنت هر ساله خیابان‌ها را به میدان رزم طبقاتی خود تبدیل کردند و مراسم‌های این روز را برپا داشتند. در جریان این مراسم‌ها، اسحاق روحی کارگر ساختمانی که قصد شرکت در یکی از مراسم‌های سنندج را داشت از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و کماکان در بازداشت‌گاه اداره‌ی اطلاعات سنندج بسر می‌برد. همچنین در تجمع معلمان که بمناسبت روز معلم در اکثر شهرهای ایران برگزار شد، تعدادی از معلمین معترض از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی بازداشت شدند.

مراسم‌های روز کارگر و معلم به طور اخص و اعتراضات و اعتصابات طبقه‌ی کارگر بطور اعم در شرایطی مورد هجوم و حمله نیروهای انتظامی و امنیتی قرار می‌گیرند که فقر، گرانی، بیکاری و... گریبان‌ طبقه‌ی کارگر و توده‌های مردم را گرفته است. وجود دستمزدهای ناچیز و افزایش هر روزه‌ی قیمت کالاهای اساسی سفره‌ی کارگران زندگی مشقت باری را به توده‌های مردم زحمتکش تحمیل کرده است. از این طریق ما ضمن محکوم کردن بازداشت کارگران و فعالین کارگری خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط همه‌ی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر هستیم و اعلام می‌داریم شرکت در مراسم‌های اول ماه مه و تدارک اعتراض‌ها و اعتصابات نه تنها نمی‌تواند جرم تلقی شود بلکه حق بی چون و چرای طبقه‌ی کارگر است. از این طریق طبقه‌ی کارگر و توده‌های مردم زحمتکش را فرا می‌خوانیم، امر سازمان‌یابی طبقاتی را اوجب واجبات دانسته و برای دفاع از کرامت، انسانیت و بطور کل هستی و موجودیت خود در برابر هجوم سازمان‌یافته و برنامه‌ریزی شده‌ی دولت بعنوان بزرگ‌ترین کارفرما و کارفرمایان به زیست و معیشت‌مان؛ برای ایجاد تشکل سراسری ، مستقل طبقاتی ـ توده‌ای گام‌هایمان را استوارتر برداریم و اقدام نماییم.

پیش بسوی ایجاد تشکل سراسری کارگران

کارگران و فعالین کارگری روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

اردیبهشت ماه ۱۳۹۸

نجیبه صالح زاده

محمود صالحی

عثمان اسماعیلی

فردین میرکی

واله زمانی

فواد فتحی

اقبال شبانی

یدی صمدی

*اتحادیه آزاد کارگران ایران:به ادامه بازداشت کارگران اعتراض خواهیم کرد

نسرین جوادی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران که در روز جهانی کارگر دستگیر شده بدون هیچ خبری در اختیار نهادهای اطلاعاتی و امنیتی است. تاکنون بازپرس پرونده هیچگونه اطلاعی از وضعیت ایشان به خانواده نسرین نداده است و این شرایط باعث نگرانی خانواده و دوستان نسرین گشته است.

ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز که در همان روز جهانی کارگر دستگیر شده اند در بند ۲۰۹ اوین تحت بازجویی وزارت اطلاعات است. برای ناهید قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی و همچنین قرار بازداشت یک ماهه صادر شده است و این به معنی آن است که حتی درصورت تأمین وثیقه باز در بازداشت خواهد ماند.

فرهاد شیخی از دیگر اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز که در روز جهانی کارگر و در مقابل مجلس دستگیر شده است علیرغم اینکه دیروز تأمین کفالت شد از بازداشت آزاد نشد و بازپرس پرونده اعلام نموده است که قرار بازداشت یکماهه نیز برایشان صادر شده است و هنوز بازجویی از فرهاد در جریان است.

پروین محمدی نائب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران که روز ششم اردیبهشت و به همراه تعداد دیگری از کارگران در پارک جهان نمای کرج دستگیر شده بود یازده روز است که به همراه هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر در بازداشت آگاهی کرج بسر میبرند و هیچگونه ملاقاتی با خانواده نداشته اند و بدون هیچ جرمی بازپرس پرونده از آزادی ایشان و یا توضیحی درباره پرونده این سه نفر سر باز میزند.

این کارگران بازداشتی به همراه تعداد زیاد دیگری از کارگران در روز جهانی کارگر بدون هیچ دلیلی و به اتهامات واهی به گروگان گرفته شده اند.

دفاع از حق معیشت و زندگی هم طبقه ای هایمان بدیهی ترین حق هر کارگری است. دستگیری و ضرب و شتم کارگران و ادامه این بازداشت ها جنایتی عیان در حق ما کارگران است.

نهادهای امنیتی و قضایی بدانند که کارگران درمقابل این همه بیحقوقی ساکت نخواهند ماند و چنانچه به فوریت کارگران بازداشتی آزاد نگردند در مقابل ادامه بازداشت این دوستان دست به اقدامات مقتضی خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن فراخوان به تمامی کارگران و تشکل های کارگری برای اعتراض به ادامه بازداشت دستگیر شدگان به هر طریق ممکن، از طریق مکاتبه با نهادهای بین المللی تعرض به کارگران ایران توسط نهادهای حکومتی را به گوش نهادهای بین المللی کارگری و حقوق بشری خواهد رساند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

16/2/98

*کانون مدافعان حقوق کارگر:جواب بیکاری ، فروش اعضای بدن، فقر ، تبعیض و برده داری سرکوب امنیتی نیست

به روال هر ساله مدافعین واقعی زحمتکشان به خیابان ها آمدند تا نشان دهند که سر سازش با این وضعیت را ندارند و به روال سابق حامیان اقتصاد امنیتی بی رحم سرمایه و نیروهایش در یک اقدام ضد کارگری که جز رسوایی چیزی بیش نبود از روزهای قبل از اول ماه می شروع به احضار و سپس تعدادی از فعالین کارگری نهادهای مستقل را دستگیر کردند و بر همان روال در روز اول ماه مه و روز معلم دهها کارگر،معلم ،دانشجو ،بازنشسته و سایر فعالین اجتماعی دیگر را نیز بازداشت و بدون هیچ مجوزی ضرب و شتم کرده و عده ای که حتی کاری نکرده بودند را گروگان گرفته و به محل های بی نام و نشان و یا زندان گوهر دشت و اوین برده است.

برخلاف گروگانگیری اتباع خارجی که با زد و بند حل می شود مشکل وضعیت گروگان های کارگری نه تنها با زد وبند حل نمی شود بلکه به کارگران کمک می کند تا جنبش کارگری سازماندهی اش را محکم تر کند.

طبقه کارگر ایران نخواهد گذاشت یک درصدیها بهای بی تدبیری و ناکارآمدی مجریان وفساد و چپاولگری طی چهار دهه جامعه ایران را بر دوش مردم ایران بگذارند و هر روز بجای بهبود وضعیت زحمتکشان سفره نان آنان را کوچکتر کند.

خواست آزادی را نمی توان از سرکوبگران گدایی کرد. سرکوبگران باید بدانند که بهای این سرکوب را خواهند پرداخت و جامعه و تاریخ این کشور چیزی جز شرم و نفرت برایشان آرزو‌ نمی کند و طبقه کارگر نه می بخشد و نه فراموش می کند و سرکوب جاودانی نیست و زمان جوابگویی دور نیست.

در حالی که در اغلب کشورها مردم از حداقلهای حقوق انسانی، اجتماعی و سیاسی برخوردارند در ایران مردم نه تنها از هیچ حقی برخوردار نیستند بلکه مانند مردمی که در اسارت بسر می برند فاقد هرگونه حقوق انسانی می باشند. جلوگیری از داشتن اتحادیه ،سندیکا و تشکلهای کارگری وصنفی و تظاهرات علیه شرایط موجود و وضعیت سرکوب و بگیر وببند کارگران وفعالین کارگری و سایر اقشار جامعه در ایران فقط به اول ماه مه ختم نمی شود و ما همچنان هر روز شاهد هجوم نظام سرمایه به

دارایی کارگران وسایر اقشار حقوق

بگیر جامعه ایران هستیم وهرچه حکومت ایران در سیاست خارجی اش بیشتر شکست می خورد نوک تیز پیکان حمله اش را متوجه حق وحقوق مردم ایران می کند و فشارها بر دوش مردم بیشتر وبیشتر می شود وایجاد فضای رعب و وحشت بر جامعه بیشتر با هدف انحراف افکار جامعه از شرایط بسیار هولناکی است که هر روز بیشتر از روز قبل و حتی می توان ادعا کرد بیشتر از لحظه قبل بر سفره های خالی مردم زحمتکش سایه افکنده است. اما علیرغم این همه تهدیدها مبارزه وتلاش کارگران ومعلمان ، دانشجویان وزنان و سایر اقشار اجتماعی جامعه که تلاش می کنند در این برهه از زمان که فقر و بدبختی و استیصال بر جامعه حاکم است وبسیاری از جوانان تن به مهاجرت از راه های بسیار دشوار ومرگبار ،اعتیاد ، خودکشی و تن فروشی و فروش اعضای بدن ناشی از فقر می دهند در حالی که کشور دارای منابع عظیم ثروت است نور امیدی بتابانند. دستگیری و صدور حکم زندان و یا آزادی تحت شرایط وثیقه و...زندانیان محکوم به شکست است و هیچ راه برون رفتی از بن بستهای پیش روی حکومت را نه تنها باز نمی کند بلکه هر روز بیشتر شعله های خشم مردمی که از جور وستم وبی آیندگی خود وفرزندانشان به تنگ آمده اند را شعله ورتر می سازد. بدون شک اردیبهشت 98 چون ماههای دیگر سالهای گذشته یادآور تاریخ درخشان در مبارزات مردم ایران بویژه کارگران ومعلمان است.دستگیری فعالین کارگری ،معلمان،زنان،دانشجویان وسایر اقشار جامعه تحت هر عنوان ونیرنگی بشدت محکوم است و حاکمیت باید بداند با کنترل و جاسوسی در زندگی مردم و پرونده سازی علیه زندانیان ربوده شده طی روزهای اخیر از طرف حاکمیت بشدت محکوم و پروژه شکست خورده ای است که دیگر به کمدی تبدیل شده است.

کانون مدافعان حقوق کارگر سرکوب و دستگیری کارگران ،معلمان،دانشجویان،فعالین کارگری،بازنشستگان وسایر نیروهای فعال اجتماعی توسط حکومت را محکوم و خواهان آزادی بدون قید وشرط تمام زندانیان در بند می باشد.

کانون مدافعان حقوق کارگر از کلیه تشکلات و فدراسیون های کارگری جهان، نهادها و سازمان های حقوق‌بشری ، نیروهای مترقی ، انجمن وکلا و حقوق دانان، رسانه های عمومی جهانی می خواهد که نگذارند که دوبار جامعه کارگری سرکوب شود یکبار توسط نیروهای امنیتی و یکبار دیگر توسط سکوت نهادهای بین المللی سرکوب شود.

تنها راه نجات جنبش کارگری ایران در شرایط موجود کمک به حفظ استقلال جنبش کارگری و حمایت و همبستگی تمام نیروهای فعال در جنبش است.

زنده باد همبستگی کارگری

کانون مدافعان حقوق کارگر

چهاردهم اردیبهشت ماه 1398

*سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران:توفنده ترباد جنبش کارگری ایران

روز یازدهم اردیبهشت با فراخوان سندیکاها و تشکل های مستقل کارگری تظاهرات آرام روز اول ماه مه در مقابل مجلس برگزار شد که متاسفانه با دخالت پلیس امنیت و نیروی انتظامی به ضرب شتم و تظاهر کنندگان و دستگیری کوشندگان سرشناس کارگری و افراد حاضر در مراسم کشیده شد.

در این درگیری که از سوی لباس شخصی ها آغاز گردید و با حمایت نیروی انتظامی گسترش یافت رضا شهابی، حسن سعیدی، وحید فریدنی، سیدرسول طالب مقدم، ناصرمحرم زاده از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی فرهاد شیخی، هادی سلیمانی، شیما ویژه، آقای خرسندی از بازنشستگان کشوری و با حدود ٧٠ سال سن، کیوان صمیمی ازاعضای کانون نویسندگان و عباس شمس، سیدمهدی عظیمی، قاسم خالویی، داودرفیعی کارگر اخراجی پارس خودرو، اسدلله سلیمانی، محمدحسین بنده مرادی، سیما طاهری، سمانه طاهری، زینب امیری، ناهید خداجو، مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق دستگیر و به زندان منتقل شدند.

همچنین در روز بعد، روز معلم آقایان رسول بداقی، محمدفلاحی، مجتبا قریشیان از آموزگاران فعال دستگیر شدند.

اقای علیرضاثقفی، هاله صفرزاده و پروین محمدی هم چند روز قبل از ١١ اردیبهشت دستگیر و روانه زندان شده بودند.

با توجه به زندانی بودن جعفرعظیم زاده و اسماعیل عبدی و بهشتی لنگرودی تعداد زندانیان صنفی به ٣٠ نفر رسیده است.

طبق اصل ٢٧ قانون اساسی و مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار که از سوی کشورمان پذیرفته شده است تجمع و راهپیمایی آزاد است و دولت حق جلوگیری از آن را نداشته که توسط یکی از تدوین کنندگان قانون اساسی آیت اله سیدمحمد حسین بهشتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

لذا سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران این حمله به تظاهرات آرام کارگران را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری همه بازداشتی های این مراسم می باشد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

١٤ ارديبهشت ١٣٩٨

*بیانیه کانون صنفی معلمان تهران پیرامون بازداشت آقای محمد_تقی فلاحی و پرونده سازی برای آقای رسول بداقی و حمله ماموران امنیتی به تجمع صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته در تهران

ارغوان

این چه رازیست که هر بار بهار ٬

با عزای دل ما می آید ؟

که زمین هر سال از خون پرستوها رنگین است؟

هوشنگ ابتهاج

➖➖ ➖➖ ➖➖ ➖➖ ➖➖

کانون صنفی معلمان تهران به سبک سالهای گذشته و پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان سراسر کشور در جهت خواسته‌های به‌حق فرهنگیان شاغل و بازنشسته، در مقابل اداره کل شهر تهران تجمع کاملا صنفی برگزار کرد. تجمعی که بار دیگر بجای دیده و شنیده شدن خواسته‌های فرهنگیان ،با دخالت نیروهای امنیتی در پایان تجمع ،فضای تهدید و ارعاب و خشونت در جامعه را به اثبات رساند. مصداق بارزی بر این ادعا، که نگاه سیستم حاکمیت و دولت به درخواستهای صنفی فرهنگیان، با واکنش‌های امنیتی روبرو است، نگاهی که از ناتوانی دولت و سیستم حاکم در برآورده کردن خواسته‌های فرهنگیان پرده برمی‌دارد و تدبیری جز برخورد خشونت‌بار را انتخاب نمی‌کند. مشکلاتی که اگر به آن با نگرش اصلاحی و بازنگری برخورد می شد، می‌توانست در جهت رفع مشکلات صنفی و معیشتیِ جامعه‌ی آموزشی و فرهنگیان برآید. اما متاسفانه حکومت و دولت، مشت آهنین و تحجرِ نهادهای امنیتیِ سازمان یافته و خودسر را جایگزین عقلانیت و چاره‌اندیشی کرده است.

نهادهایی که نزدیک به یک‌سال پیش به شکل مشابه تجمع صنفی فرهنگیان تهران، در جلوی سازمان برنامه و بودجه (متولی مشکلات پیش آمده در نظام مالی آموزش و پرورش) را بر هم زده و معلمان را بر آسفالت خیابان کشیدند و به خانم‌های معلم حمله‌ور شدند و دهها نفر بازداشت کردند. این‌بار هم رنگ سیاه خشونت را بر سپیدی آموزش مهربانی و عدالت‌ورزی ترجیح‌داده شد تا روز معلم برای معلمان دغدغه‌دار تاریک‌تر و سیاه‌تر از قبل شود.

دریغ و افسوس که بار دیگر در روزهایی که مردم ایران شان و منزلت معلم را جشن می‌گیرند، به تجمع صنفی آنها حمله‌ور می شود و به خواسته‌های فرهنگیان با کتک و تهدید و زندان پاسخ داده می شود. روزهایی که دبیر صادق کانون صنفی معلمان تهران آقای محمد تقی فلاحی و بازرس کوشای این تشکل جناب رسول بداقی را به همراه چند نفر از معلمان از جمله پنج همکار خانم شاغل و بازنشسته، در پایان تجمع بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل می‌شوند. شاهد هستیم پرونده‌سازی‌های مختلف را از همکاران بازداشتی دریغ نمی‌کنند و پس از بازجویی‌های غیر معمول، با کفالت و وثیقه‌های نامتعارف آزاد می‌کنند تا اگر چه جسم همکاران از بند رها شود اما روان معلم را همچنان در حبسِ تهدیدات نگه‌دارند.

متاسفانه جناب فلاحی را پس از گذراندن چندین روز بازداشت علی‌رغم قبول کفالت و وعده وعیدهای توخالی و در شرایط غیرقانونی همچنان در بازداشت نگه‌داشته‌ و از آزادیشان جلوگیری می‌شود تا رفتار خصمانه‌ با نهادهای مردم‌نهاد و افراد مستقل را تشدید نمایند.

کانون صنفی معلمان تهران ضمن تاکید بر بیان خواسته‌های معلمان هر گونه فشار و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی، بازداشت دبیر کانون صنفی معلمان تهران اقای محمد تقی فلاحی و ادامه دار کردن این بازداشت را بشدت محکوم می‌کند و از نهادهای امنیتی میخواهد از ترویج خشونت در جامعه پرهیز کنند.

دبیر آرام ،منطقی و اخلاق‌مدار کانون صنفی معلمان را هر چه سریع‌تر آزاد و روند ناپسند پرونده‌سازی برای بازرس نکته‌بین و کوشای کانون صنفی معلمان و دیگر فعالان صنفی را متوقف کنید.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

*تجمع اعتراضی زنان کارگر سازمان پسماند شهرداری اهوازنسبت به کاهش شیفت کاری و حقوق وعدم پرداخت حق بیمه مقابل ساختمان شورای شهر اهواز

روز دوشنبه 16اردیبهشت، زنان کارگر سازمان پسماند شهرداری اهوازدراعتراض به کاهش شیفت کاری و حقوق وعدم پرداخت حق بیمه مقابل ساختمان شورای شهر اهوازتجمع کردند.

یکی از این زنان کارگر معترض به خبرنگار رسانه ای گفت: 20 روز در بیمارستان بودم که هنوز سلامتی خود را به دست نیاوردم اما جهت حفظ آبروی خود و زندگی فرزندانم در این سازمان کار می‌کنم. شش ماه بیمه ما پرداخت نشده است و اکثر ما زنان بی‌سرپرست یا بدسرپرست هستیم و در این آشغال‌ها کار می‌کنیم. یکی از این پیمانکاران بیمه ما را رد نکرد و رفت.

وی افزود: در حال حاضر طرح تفکیک از مبدأ اجرا شده است و دو شرکت این طرح را اجرا می‌کنند و شرکتی که ما با آن کار می‌کنیم در مناقصه برنده نشده است. اکنون یک هفته کار می‌کنیم و یک هفته در خانه هستیم. در حالی که پیش از این سه شیفت کار می‌کردیم. اگر به ما رحم نمی‌شود حداقل به فرزندان‌مان رحم کنید.

این کارگر درپایان گفت: اگر در اینجا کار نکنیم و حقوقی دریافت نکنیم، گدایی کنیم؟ اکنون با این وضع اقتصادی یک کیلو سیب‌زمینی به 5 هزار تومان رسیده است که توانایی خرید آن را هم نداریم و مانده‌ایم مشکل خود را به چه کسی بگوییم.

*شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری کوت عبدالله نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

روز دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ماه برای باری دیگر، کارگران شهرداری کوت عبدالله برای اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

یکی از این کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفت: کارگران فضای سبز شهرداری کوت عبدالله از بهمن ماه سال قبل حقوق خود را دریافت نکرده اند و پس از چند بار اعتراض کارگران تنها به بخشی از آنها حقوق بهمن ماه پرداخت شد.

وی اظهار داشت: باوجود گرمای هوا و قرار داشتن در آستانه ماه رمضان باید برای پرداخت حقوق خود زحمت های بسیاری را متحمل شویم تاکنون هیچ جواب قانع کننده ای نیز از سوی مسئولان نشنیدیم.

قابل یاد آوری است که کارگران شهرداری کوت عبدالله پیش ازاین بتاریخ هشتم اردیبهشت ماه مقابل استاداری خوزستان تجمع کرده بودند ویکی از کارگران به خبرنگاری گفته بود:مطالبات ما شامل حقوق و حق بیمه از بهمن سال گذشته تاکنون پرداخت نشده است.

حدود 250 نفر از کارگران در 2 ماه گذشته حقوق دریافت نکرده اند ضمن آنکه تعدادی از این کارگران از شهریور سال گذشته تاکنون حقوق طلب دارند.

این کارگران همچنین دراوایل فروردین بمدت یک هفته در اعتصاب بودند و از جمع آوری زباله ها خود داری کردند.

بتاریخ چهارم فروردین ماه1398،یکی از اهالی کوت عبدالله گفت: حدود یک هفته است که هیچ پاکبان و کارگر شهرداری برای نظافت به خیابان های شهر نیامده است و وضعیت بهداشتی این منطقه مطلوب نیست.

وی افزود: بسیاری از خیابان های این منطقه با سرازیر شدن فاضلاب دچار آبگرفتگی شده است و بوی متعفنی از فاضلاب و زباله منطقه را فرا گرفته است و حشرات و حیوانات موذی در این منطقه به دلیل جمع آوری نشدن زباله جولان می دهند.

همین منبع بنقل ازفرماندار شهرستان کارون نوشت: «حدود یک هفته است که برخی کارگران خدماتی شهرداری کوت عبدالله به دلیل دریافت نکردن حقوق خود اعتصاب کرده بودند و اقدام به نظافت و جمع آوری زباله ها نکرده اند و مانع از فعالیت سایر کارگران شهرداری و پاکبان ها در این منطقه نیز می شدند.

این موضوع از مراجع قضایی پیگیری شد که یکی از عواملی که تحریک کننده کارگران در انجام این اعتصاب و اختلال در فعالیت شهرداری شده بود دستگیر شد و یک نفر دیگر نیز متواری شده است.

از روزیکشنبه 4فروردین، پاکسازی و نظافت این شهر توسط ماموران شهرداری با نظارت نیروی انتظامی آغاز شده است.»

*اخراج 140 کارگر کارخانه لوله‌سازی سدید ماهشهر و پتروشیمی های بندر امام وفارابی

80کارگر کارخانه لوله‌سازی سدید ماهشهر،50کارگر پتروشیمی بندر امام و و8کارگر پتروشیمی فارابی اخراج یا درآستانه اخراج هستند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 16اردیبهشت،در پتروشیمی بندر امام، شرکت مهندسی موجان که مجری طرح احداث تصفیه‌خانه مرکزی این شرکت است، در حالی که از زمستان سال ۹۵ تاکنون، تنها حدود ۵۰ درصد پیشرفت پروژه داشته است، ۵۰ کارگر خود را به بهانه زیان‌دهی اخراج می‌کند تا شاید از این طریق، کارفرما را مجبور به تجدیدنظر در مبلغ قرارداد کند زیرا در اینجا از کارگران به‌عنوان اهرم فشار استفاده می‌شود.

در شرکت لوله‌سازی سدید ماهشهر در فاز یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، نزدیک به ۸۰ کارگر به بهانه زیان دهی شرکت مذکور اخراج یا در آستانه‌ اخراج قرار می‌گیرند. دریافت اعتبار بانکی از بانک تجارت، شرط شرکت مذکور برای ادامه‌ کار کارگران اعلام می‌شود. مسئله‌ای که از زمستان سال ۹۷ توسط مسئولان استان پیگیری شده ولی تا کنون به نتیجه نرسیده است.

در شرکت پتروشیمی فارابی، از شرکت‌های زیرمجموعه‌ هلدینگ تاپیکو، حدود ۸ کارگر از مجموع ۳۵ کارگری که در معرض بیکاری هستند، به بهانه‌ تخلف اداری اخراج می‌شوند. مسئله‌ای که در هیچ مرجع قانونی رسیدگی به تخلفات، مطرح نشده است. در این خصوص تا کنون وساطت اداره کار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نیز نتیجه نداده است و امکان ادامه‌ این روند و افزایش تعداد کارگران اخراجی نیز وجود دارد. کارگران، جو ایجادشده در این شرکت را توأم با نگرانی و وحشت توصیف کرده اند.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کارخانه روغن نباتی قو

در آستانه دو ساله شدن تعطیلی کارخانه «روغن قو» در استان تهران، کارگران این واحد صنعتی خواستار بازگشایی کارخانه و رسیدگی به وضعیت خود از مسئولان استانی شدند.

این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند: کارخانه روغن قو که در جنوب شهر تهران واقع شده است اوایل سال ۹۶ با حدود ۳۰۰ کارگر به دلیل مشکلات زیست محیطی تعطیل اعلام شد. در حال حاضر حدود ۸۷ کارگر رسمی که در این واحد باقی مانده‌اند با دو ماه مزد معوقه در انتظار بازگشایی کارخانه از سوی مسئولان هستند.

کارگران بیکار شده این کارخانه که بر بازگشایی و راه‌اندازی مجدد محل کار خود تاکید دارند، گفتند: این واحد تولیدی حدودا۳۰۰ کارگر شاغل داشت که بعد از اعلام تعطیلی حدود ۱۳۰ نفر از آنها بازنشسته شده و تعدادی که قراردادی بودند، بیکار شده و هم‌اکنون از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند. در حال حاضر حدود ۸۷ نفر از کارگران رسمی که به دلیل کامل نبودن سوابق بیمه امکان بازنشسته شدن ندارند با دو ماه معوقات مزدی بدنبال بازگشایی کارخانه هستند.

آنها گفتند: باتوجه به شرایط جسمی و سنی، هم‌اکنون در بازار نامتعادل کار برای ما هیچ شانسی برای یافتن فرصت شغلی جدید وجود ندارد اما اگر دولت از بازگشایی این کارخانه با بیش از ۵۰ سال سابقه تولید روغن در ایران حمایت کند، می‌توانیم به کار قبلی خود بازگردیم و در عین حال امکان اشتغال جوانان بیکاری که جویای کار هستند، فراهم می شود.

کارگران با بیان اینکه این واحد صنعتی در حالی تعطیل اعلام شد که قرار بود با همه تجهیزاتش به مکانی دیگر انتقال داده شود، در ادامه افزودند: در حال حاضر همه خطوط تولیدی این کارخانه به بهانه نوسازی به فروش رسیده و فقط سوله‌های خالی آن در جنوب تهران باقی مانده است.

به گفته کارگران، پیش از تعطیلی نیز خطوط تولیدی این کارخانه چندین بار به صورت موقت تعطیل اعلام شد که مجددا به چرخه تولید بازگشت.

آنها اظهار داشتند: تاکنون چندین بار به امید بازگشایی کارخانه به نهادهای صنفی و دولتی استان تهران مراجعه کردیم اما درمورد بازگشایی کارخانه هنوز پاسخی نگرفته‌ایم.

کارگران روغن نباتی قو همچنین درمورد مطالبات معوقه‌ خود گفتند: در کل دو ماه معوقات مزدی به همراه سنوات پرداخت نشده طلبکاریم.

این کارگران که خواهان بازگشایی دوباره کارخانه هستند، با تاکید بر اینکه کارگران این مجموعه بزرگ از زحمتکشان به حق جامعه هستند، در خاتمه تصریح کردند: تنها منبع درآمدی و اشتغال دست‌کم ۳۰۰کارگر به‌صورت مستقیم است، از مسئولان میخواهیم که درخصوص رفع مشکلات این واحد تولیدی و بازگشت به کار کارگران آن که اکنون در وضعیت بد معیشتی قرار دارند، اقدام عاجل کنید.

*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران انتقال آبِ زابل به زاهدان

از آب تا نان، روایتی از رنج‌های بی‌شمار کارگران انتقال آبِ زابل به زاهدان

پیمانکار نمی‌داند چه زمانی دولت قرار است پول پروژه‌های زیرساختی استان سیستان و بلوچستان را بپردازد و کارگران هم به طریق اولی نمی‌دانند تا چه زمان باید منتظر دریافت حقوق حداقلیِ معوق خود باشند؛ طبیعی‌ست که در این شرایط کارگران دچار دلنگرانی‌های جورواجور می‌شوند و نمی‌دانند این وسط چرا آنها باید بار بی پولی دولت را بردوش بکشند.

«زاهدانِ» نشسته بر شاخ شمالی بلوچستان و سال‌ها بلکه دهه‌ها بی‌آبی و لب‌های تشنه؛ لب‌های تشنه‌ی بلوچستانی که برای سال‌های متمادی از قافله توسعه عقب مانده و شاید بشود گفت اولین الفبای آبادانی، همین «آب» است.

«آب» قرار بوده از سه، چهار چاه‌نیمه‌ی زهک سیستان به زاهدان بیاید و مردم این شهر را از شر تانکرها و دبه‌های آب شیرین و صف‌های طویل تصفیه‌خانه‌ها رها کند. خط یک انتقال آب زابل به زاهدان در دولت سازندگی کلید خورد و در دولت اصلاحات، آغاز به کار کرد؛ این خط، آب شیرین را از چاه‌نیمه‌ها –گودال‌های ذخیره آب- به بخش‌هایی از شهر زاهدان می‌رساند؛ اگر نقشه‌های هوایی سیستان را نگاه کنیم، ردِ چاه‌نیمه‌ها در جلگه‌های سیستان مشخص است.

با افزایش جمعیت شهری در زاهدان، خط یک کفاف آب‌رسانی به تمام شهر را نمی‌دهد و لاجرم پروژه احداثِ خط دو انتقال آب کلید می‌خورد؛ این پروژه، امروز کجدار و مریز پیش می‌رود و اگر روزی به سرانجام برسد، همه زاهدانی‌ها از نعمت آب شیرین بهره‌مند خواهند شد.

اما همان خط یک که سرپا ایستاده و به بخش بزرگی از شهر، آب شیرین می‌رساند، روی گرده آدمهایی مشغول به کار است که شش ماه تمام است دستمزد نگرفته‌اند؛ آدم‌هایی که کارگران ۶ ایستگاهِ تعمیر و نگهداری خط یکِ انتقال آب زابل به زاهدان هستند.

به دلیل اختلاف ارتفاع میان زابلِ جلگه‌ای و زاهدانِ نشسته در دامنه‌ی کوهها، آب باید در لوله‌ها پمپاژ شود تا بتواند سربالایی‌ها را پشت سر بگذارد و به شهر تشنه‌ی زهدان برسد؛ ۱۰۰ کارگر در ۶ ایستگاه بین راه کار می‌کنند؛ این کارگران طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکاری هستند که نگهداری و تعمیر انتقال آب را از شرکت آب و فاضلاب ایران به پیمان گرفته است.

شش ماه است حقوق نگرفته‌ایم!

این کارگران که به همشهری‌ها و هم‌استانی‌هایشان «آب» می‌رسانند، ۶ ماه است «نان» ندارند: «نزدیک به شش ماه است که حقوق نگرفته‌ایم؛ عیدی و پاداش ۹۷ را هم نگرفته‌ایم؛ پیمانکار هر کاری کرده که پول بگیرد، اما تا امروز نتوانسته....»

به پیمانکار، پول نقد نمی‌دهند تا به کارگران شاغل در ایستگاه‌های آب‌رسانی حقوق بدهد و درد دل این کارگران زیاد است: « برج ۱۱ سال قبل، چند نفر از آب و فاضلاب کشور برای بازدید آمدند اینجا؛ آنها هم تصدیق کردند که شرایط کار ما سخت است و اگر «پول» نرسد، سخت‌تر هم می‌شود ولی با این حال، شرایط ما تغییر نکرد! خیلی از ما شغل دوم داریم؛ یعنی عصرها از سر پروژه که برمی‌گردیم خانه، تازه می‌رویم در مغازه می‌ایستیم یا مسافرکشی می‌کنیم تا یک لقمه نان برای خانواده‌هایمان دربیاوریم؛ یک زندگی بسیار بسیار حداقلی......»

کارگری که ۶ ماه تمام حقوق نگیرد؛ حقوق نگیرد ولی در دل طوفان‌های مهیب سیستان، جان بکند، دردها و مصائب بسیار سراغش می‌آید: «یکی از همکارانمان فرزندش سرطان خون دارد؛ چند ماه پیش، باید بچه را بیمارستان بستری می‌کردند ولی همکار ما دو میلیون تومان نداشت که فرزندش را ببرد بیمارستان بخواباند؛ این درد، دردِ کمی نیست؛ یکی دیگر پول نداشت، پول پلاتین پای فرزندش را بدهد که تصادف کرده بود؛ از این قصه‌ها زیاد داریم؛ ولی آخر گناه ما چیست؟ اگر کارفرما پول ندارد، اگر با پیمانکار مشکل دارد، یا هر چیز دیگر، به ما کارگران که محتاج حقوقیم و در نانِ شب درمانده‌ایم، چه ربطی دارد؟!»

گویا قبل از این شش ماه، اوضاع چندان بد نبوده و پرداخت‌ها تقریباً به موقع بوده؛ تقریباً هر دو ماه به کارگران حقوق می‌دادند اما به تدریج با نیامدن پول، اوضاع وخیم شده؛ به گفته‌ی این کارگران، با پیشرفت پروژه هر سال ۵ نفر از کارگران، با خاتمه قرارداد بیکار شده‌اند: «آدم ۴۰ ساله را با کلی سابقه، عدم همکاری می‌زنند و می‌گویند دیگر تو را نمی‌خواهیم!»

به کجا مراجعه کنیم؟!

این کارگران که در مسیرِ پرپیچ‌وخمِ زابل به زاهدان، در چاه‌نیمه ۳ زابل، دوراهی زابل، هُرمَک و کوله‌سنگی، آب را راهی سربالایی‌های زاهدان می‌کنند، هیچ دستاویزی برای گرفتن حقوق‌شان ندارند؛ نمی‌دانند به کجا مراجعه کنند و دست به دامان کدام نهاد شوند؛ استانداری؛ شرکت آب و فاضلاب کشور و یا پیمانکار؟

این کارگران می‌گویند: هر بار به پیمانکار مراجعه می‌کنیم می‌گوید خودم پیگیری می‌کنم؛ اما شش ماه است که این پیگیری‌ها به نتیجه‌ای نرسیده؛ پیمانکار «پول نقد» می‌خواهد آنها هم نمی‌دهند؛ این وسط سر ما کارگران که در طوفان‌های صد و بیست روزه و گرمای هولناک سیستان کار می‌کنیم، بی‌کلاه مانده؛ حق بیمه ما هم هر ۳ ماه یک بار واریز می‌شود و برای همین، گاهی برای تعویض دفترچه‌های بیمه با مشکل مواجه‌ایم.

محمدحسن پارسائیان ( مدیرعامل شرکت پارس‌زره) که پیمانکارِ کارفرمای این کارگران است، در مورد مشکلات موجود می‌گوید: متاسفانه دولت با توجه به مشکلاتی که دارد، از آبان ماه تا امروز هیچ پرداختی به ما نداشته؛ ما از طرق مختلف مساله را پیگیری کرده‌ایم؛ از طریق سندیکای کارفرمایی؛ از طریق وزیر مربوطه و نمایندگان مجلس؛ اما نه تنها به ما پولی نداده‌اند؛ بلکه خریدهای تضمینی باقی شرکت‌ها هم به آنها پرداخت نشده است.

می‌گویند پول نیست!

پارسائیان در پاسخ به این سوال که کارگران چه باید بکنند؛ می‌گوید: نمی‌دانم کارگران چه باید بکنند؛ هر روز از آب و فاضلاب کشور، از دفتر وزیر و از نمایندگان مجلس پیگیری می‌کنم؛ هر روز از همه اینها پیگیر می‌شوم ولی می‌گویند پول نیست! یازدهم اردیبهشت هم با معاون بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور جلسه داشتیم که قول دادند موضوع را پیگیری کنند.

به گفته‌ی کارفرمای کارگران، بعد گذشت ۶ ماه هنوز هیچ وعده‌ای در مورد زمان پرداخت نداده‌اند؛ او می‌گوید: قرار بوده قبل از سال به ما پول بدهند اما بازهم به وعده‌شان عمل نکردند؛ تنها ما نیستیم؛ شرکت‌های پیمانکار بسیاری در استان سیستان و بلوچستان با همین مشکل مواجه‌اند و نتواسته‌اند حقوق کارگران خود را بپردازند؛ شرکت‌هایی مثل آب‌شیرین‌کن چابهار و کنارک و ....

پارسائیان نمی‌داند چه زمانی دولت قرار است پول پروژه‌های زیرساختی استان سیستان و بلوچستان را بپردازد و کارگران هم به طریق اولی نمی‌دانند تا چه زمان باید منتظر دریافت حقوق حداقلیِ معوق خود باشند؛ طبیعی‌ست که در این شرایط کارگران دچار دلنگرانی‌های جورواجور می‌شوند و نمی‌دانند این وسط چرا آنها باید بار بی‌پولی را بردوش بکشند. هرچه هست، آب شیرینِ زاهدان، برای این کارگران بینوا «نان» نداشته؛ سهم آنها از این آبرسانی، فقط طوفان شن است و گرمای هولناک و پمپاژ آب تا از سربالایی‌ها بالا برود....

گزارش رسانه ای شده بتاریخ16اردیبهشت1398

*تجمع اعتراضی اهالی مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2 و کوی علوی نسبت به وضعیت نامناسب فاضلاب مقابل ساختمان شورای شهر اهواز

روزدوشنبه16اردیبهشت،جمعی از اهالی مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2 و کوی علوی دراعتراض به وضعیت نامناسب فاضلاب مقابل ساختمان شورای شهر اهوازاجتماع کردند.

یکی از اهالی معترض منطقه گلدشت به خبرنگار رسانه ای گفت: آب پشت مناطق گلدشت، گلبهار، عین 2، مندلی و کوی سیاحی اگر به سمت کانال چمران پمپاژ نشود، مشکل حل نمی‌شود و راه حل دیگری جز این وجود ندارد. همان گونه که اعضای شورا در جریان هستند ظرف 9 روز 60 سانتی‌متر از سیلاب به سمت کانال چمران پمپاژ شد و اکنون تنها راه حل این مشکل نیز همین است.

یکی دیگر از اهالی گلدشت نیز گفت: ما در برابر سیلاب ایستادگی کردیم و از ورود آب به مناطق شهری جلوگیری کردیم اما در حال حاضر رفتگری، جمع‌آوری فاضلاب و پسماند انجام نمی‌شود و شهرداری تنها یک نفر را جهت نظافت این منطقه و جمع‌آوری زباله‌ها در نظر گرفته است. بیشترین تعداد نیروها در این منطقه به سه نفر می‌رسد که از منطقه پنج شهرداری به منطقه 6 اعزام شده‌اند. ما تنها مشکلات خود را مطرح می‌کنیم و خواستار رفع آنها هستیم.

همچنین یکی از اهالی کوی علوی بیان کرد: سال 96 به اعضای شورا رأی دادیم اما از آنها تنها وعده و وعیدهای عملی نشده باقی مانده است.

وی افزود: به فرزندانم یاد داده‌ام که آشغال را در کوچه و خیابان نریزند، اما زمانی که فرزندم از من سوال می‌کند که چرا سطل زباله منزل خود را روی زمین خالی می‌کنیم، جوابی نداشتم. اکنون در منطقه کوی علوی سطل زباله و کارگری برای نظافت منطقه وجود ندارد. اضافه‌های زباله‌ها از سطل‌ها به روی زمین می‌ریزد و نخاله‌ها تا درب منازل رسیده است. جمع‌آوری آب‌های سطحی که از وظایف شهرداری است انجام نشده است.

وی ادامه داد: در خیابان سروش و فرهانی وضعیت بسیار بد است و تنها ماشین‌های اعضای شورا که مانند ماشین‌های ما بدبخت‌ها نیستند، می‌توانند در این خیابان‌ها تردد کنند. سیلاب گذشت اما هنوز بوی تعفن و فاضلاب از بین نرفته است. وضعیت بهداشتی بازارچه کیان و خشایار هم افتضاح است و خرید از آن امکان‌پذیر نیست.

*تجمع اعتراضی کارکنان مجلس به ایجاد محدودیت‌های امنیتی جدید

صبح روز یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه،کارکنان مجلس شورای اسلامی دراعتراض به ایجاد محدودیت های امنیتی جدید برای ورود به ساختمان قوه مقننه مقابل درب شماره یک مجموعه بهارستان تجمع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ16اردیبهشت،اعتراض کارکنان مجلس از آنجا آغاز شد که نیروهای بخش امنیتی قوانین جدیدی را برای ورود کارکنان و سایر مراجعه کنندگان وضع و اجرا کردند.

علی لاریجانی رئیس مجلس پس از اطلاع از این تجمع اعتراضی در میان کارکنان مجلس حضور یافت و ضمن استماع نظرات معترضان، به گفت وگو با آنان پرداخت.

*اعتصاب وتجمع کامیون وکمپرسی داران اردکان

روز دوشنبه 16اردیبهشت،جمعی از کامیون وکمپرسی داران اردکان دست از کارکشیده وکامیون هایشان را درامتداد هم پارک و تجمع کردند.

این رانندگان معترض در گفتگو باخبرنگاران،علت این تجمع را عدم توجه به خواسته‌های خود ازجمله افزایش نرخ قطعات و لوازم‌یدکی، گرانی قیمت لاستیک و عدم توزیع آن بین رانندگان کمپرسی، افزایش سرسام‌آور قیمت روغن و پایین بودن کرایه حمل‌ونقل اعلام کردند.

آن‌ها از نبودن سهمیه گازوئیل برای خودروهای کمپرسی، خرابی جاده‌ها و باسکول معادن، نحوه توزیع بار، عدم نظارت، ارائه خدمات و رسیدگی به مشکلات توسط انجمن صنفی رانندگان به کمپرسی داران به‌شدت گلایه داشتند و خواستار رسیدگی مسئولین برای حل این مشکلات شدند.

سرپرست فرمانداری اردکان نیز گفت: خواسته‌های این رانندگان در حال پیگیری است و این مشکل باید با تعامل و پذیرش تعهدات طرفین مرتفع شود.

وی افزود: در مذاکرات و مکاتباتی که با صنایع و انجمن صنفی رانندگان شده است مقرر شد که نرخ پیشنهادی اعلام شود تا افزایش کرایه حمل‌ونقل به‌صورت عرفی و با در نظر گرفتن نظرات هر دو طرف موردتوافق قرار گیرد و ابلاغ شود.

وی درادامه گفت: امیدواریم که تا چند روز آینده نرخ توافقی کرایه حمل‌ونقل ابلاغ شود و این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

*ادامه اعتصاب صاحبان قناد های دهدشت دراعتراض به گرانی مواداولیه شیرینی وبلاتکلیفی کارگرانشان

اعتصاب صاحبان قناد های دهدشت دراعتراض به گرانی مواداولیه شیرینی وبلاتکلیفی کارگرانشان ادامه دارد*.

به گزارش 16اردیبهشت یک منبع خبری محلی، قنادهای دهدشت می‌گویند: به دلیل گران شدن مواد اولیه تولید شیرینی قادر به ادامه کار نیستیم و مجبوریم کار را تعطیل کنیم.

قنادهای دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد از مشکلات شغلی خود می گویند و در سومین روز از اعصاب خود همچنان دست به پخت نزده اند.

به گفته‌ی این قنادان، گرانی مواد اولیه تولید شیرینی عملاً امکان فعالیت و سودآوری را از قنادان سلب کرده و آنها نمی‌توانند با این شرایط به کار ادامه دهند.

یکی از این قنادان می‌گوید: سال قبل آرد را 50 هزار تومان می‌خریدیم حالا کیسه‌ای 70 یا 75 هزار تومان؛ اگر بخواهیم سود کنیم و کار را ادامه دهیم باید شیرینی را گران دست مردم بدهیم که مسلماً خریدار نخواهیم داشت.

آنها می‌گویند: اگر کار را تعطیل کنیم، تکلیف کارگران ما چه می‌شود که سالهاست در قنادی‌ها مشغول به کار هستند؟

*اعتصاب صاحبان قناد های دهدشت دراعتراض به گرانی مواداولیه شیرینی

صاحبان قنادی های دهدشت، استان کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به قیمت مواد اولیه شیرینی دراعتصاب هستند وازپخت شیرینی خودداری می کنند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ11اردیبهشت،یک قناد گفت: سال گذشته آرد حداکثر 50 هزار تومان خرید داشتیم در حال حاضر به هر کیسه تا 70 هزار افزایش یافته است.

قناد دیگری که ویترین مغازه‌اش خالی از هر نوع شیرینی بود، اظهار داشت: تا زمانی که نرخ جدید متناسب با افزایش مواد اولیه اعلام نشود وضع به همین شکل خواهد بود.

خانمی که برای سفارش کیک روز معلم آمده بود گفت: پنجمین شیرینی‌فروشی است که امروز مراجعه کردم و هیچ کدام تولید ندارند.

*تجمع اعتراضی نانوایان قم نسبت به عدم افزايش قيمت نان

صبح روز دوشنبه 16اردیبهشت،جمعی از نانوایان قم دراعتراض به عدم افزايش قيمت نان مطابق با ساير کالاها،مقابل اتحاديه نانوايان تجمع کردند.

تجمع کنندگان در گفتگوباخبرنگاررسانه ای، با اشاره به اينکه همه اجناس و خدمات در سال هاي گذشته و به ويژه امسال افزايش يافته است گفتند: اين افزايش حتي شامل خميرمايه، کنجد، گاز و آب و برق و بيمه هم شده است اما تا کنون قيمت نان مطابق با آن ها افزايش نيافته است.

به گفته آنان،شهرهاي اطراف قم نيز نان را گران کرده اند به گونه اي که نان سنگک را حدود1300 تومان و لواش را 250 تومان مي فروشند.اما مسئولان استان قم به بهانه اينکه قيمت ها به صورت کشوري تعيين مي شود حاضر به افزايش قيمت نان در قم نيستند و اين مسئله باعث فشار به نانوايان شده است و آنها نمي توانند زندگي خود را با اين حقوق ها بگذرانند.

*تجمع اهالی سعدآباد دراعتراض به متوقف شدن ساخت زیرگذر سعدآباد - آبپخش مقابل بخشداری

روزدوشنبه16اردیبهشت،جمعی از اهالی سعدآباد دراعتراض به متوقف شدن ساخت زیرگذر سعدآباد - آبپخش،مقابل بخشداری تجمع کردند.

براساس گزارش یک منبع خبری محلی،تجمع کنندگان نسبت به جمع آوری ابزارآلات و تاسیسات کارگاهی در محدوده اجرای این زیرگذر شدیدا معترض بوده و خواستار فعال شدن این پروژه می باشند.

*غرق شدن یک کارگر پروژه استخر دانش آموزی شهر سرابله

روز دوشنبه16اردیبهشت، یک کارگر40ساله پروژه استخر دانش آموزی شهر سرابله دراستان ایلام اقدام به شنا کرد و در آب غرق شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت