چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 03:48

تمامی بازداشت شدگان اول مه، روز جهانی کارگر باید فورا آزاد شوند مطلب ویژه

طی روزهای اخیر جمهوری اسلامی شماری از معلمان و کارگران و فعالین اجتماعی را دستگیر کرد. ساعت ده صبح روز ١١ اردیبهشت، اول ماه مه تجمعی بزرگ از سوی کارگران، معلمان، بازنشستگان، دانشجویان و بخش های مختلف معترض جامعه در مقابل مجلس اسلامی برگزار شد. شعارهای تجمع کنندگان و قطعنامه های اول ماه مه، کیفرخواستی علیه تبعیض، نابرابری و کل بساط سرمایه داری حاکم و سرکوبگری هایش بود. در این تجمع تصاویر اسماعیل بخشی رهبر محبوب کارگران، سپیده قلیان خبرنگاری که به جرم دفاع از کارگران هفت تپه در زندان است، جعفر عظیم زاده رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و اکرم نصیریان فعال دفاع از حقوق زنان و همیار سیل زدگان در دست ها به چشم میخورد. این تجمع علیرغم تهدیدات حکومت و دستگیری ها و احضارهای قبل از روز جهانی کارگر برگزار شد. این تجمع مورد یورش نیروهای سرکوبگر حکومت اسلامی قرار گرفت و  در جریان آن نیز تعدادی از کارگران و معلمان دستگیر شدند. اسامی بازداشت شدگان اول مه در تهران تا آنجا که مشخص شده به قرار زیر است:

ناهید خداجو، داود رفیعی، رضا شهابی، کامیار فکور، حسن سعیدی، فرهاد شیخی، وحید فریدونی، نسرین جوادی، ناصر محرم‌زاده، رسول طالب‌مقدم، اسدالله سلیمانی، ، محمدعلی اصلانی، مرداس طاهری، محسن سلیمانی‌نژاد، هادی سلیمانی، مهدی عظیمی، ماهان صالحی، قاسم خالویی، محمد اصلاغی، فرحناز شیری، الهام صالحی، آنیشا اسداللهی، امیرمحمد طاهری، کیوان صمیمی، ، هادی سلیمانی، مهدی فخری، مرضیه امیری، سمیرا امیری، خرسندی، علی یاورى، حسین مرادی، علی مریخی، محسن حادث، افشین میرزاخانی حادث، سعید رضائی، اکبر جمشیدی، حمید سليمى، نیما ویژه، حسنا ویژه.

بدنبال این دستگیری ها خانواده های آنان مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی عزیزانشان شدند. بنا بر آخرین خبرها نرگس شجاع روز دوازده اردیبهشت آزاد شد.  اما مرضیه امیری- ناهید خداجو- نسرین خضری به مرکز اطلاعات سپاه پاسداران و تعدادی دیگری  از زنان بازداشت شده به زندان قرچک منتقل شده اند.

همچنین بر اساس گزارشات  وحید فریدونی به زندان منتقل گردیده و به خانواده وی اعلام شده است که برای آزادی او شنبه ١٤ اردیبهشت با سند به زندان مراجعه کنند. اما  تا کنون محل نگهداری و مقدار وثیقه درخواستی  برای آزادی وحید فریدونی به خانواده اش اعلام نشده است.

گفتنی است که در روز شش اردیبهشت در آستانه روز جهانی کارگر نیز تجمع تعدادی از فعالین کارگری در پارک جهانی نمای کرج مورد حمله قرار گرفتند و تعدادی بازداشت شدند. از بازداشت شدگان آنروز پروین محمدی نایب رئیس اتحادیه آزادی کارگران ایران و هاله صفرزاده و علیرضا ثقفی دو تن از اعضای کانون مدافعان حقوق کودک همچنان در بازداشت بسر میبرند. همچنین در صبح روز نهم اردیبهشت اکرم نصیریان فعال ندای زنان و معلم سواد اموزی زنان و کودکان کار و همیار کمک به سیل زدگان در خیابان دستگیر شد.

امروز دوازدهم اردیبهشت ماه نیز تجمع معلمان شاغل و بازنشسته در تهران مورد یورش نیروهای سرکوبگر حکومت قرار گرفت. در این روز سه تن از اعضای کانون صنفی معلمان به اسامی محمد تقی فلاحی (دبیر کل کانون) رسول بداقی ( بازرس کانون) و مجتبی قریشیان بازداشت شده اند. روز دوازدهم اردیهبشت، روز تجمع اعتراضی سراسری معلمان در تهران و شهرستانها در ٢٧ استان کشور بود. بازنشستگان نیز اعلام کرده اند برای روز ١٣ اردیبهشت در اعتراض به دستگیریها تجمعی برپا خواهند کرد.

جمهوری اسلامی با این دستگیریها و تعرضات وحشت خودرا از اعتراضات به نمایش میگذارد و تلاش میکند تا جنبش اعتراضی و حق طلبانه کارگران و معلمان و دانشجویان و بخشهای مختلف مردم را عقب براند و ساکت کند. اما همانگونه که مردم در اعتراضاتشان بارها و بارها اعلام کرده اند زندان و دستگیری برای حکومت فایده ای نخواهد داشت. کارگران و معلمان و مردم اجازه نمیدهند حقوق ابتدایی شان پایمال شود. جنبش گسترده اعتراضی علیه حکومت مفتخوران و چپاولگران در جریان است و هرروز گسترش بیشتری می یابد. کارگران و معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی باید آزاد شوند.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی از همه نهادهای کارگری و انساندوست در سراسر جهان انتظار دارد که دستگیریهای اول مه در ایران را محکوم کنند و خواستار آزادی تمامی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر شوند. برگزاری مراسم روز جهانی کارگر حق مسلم کارگران است. بازداشت شدگان اول ماه مه، باقی بازداشت شدگان پارک جهان نما در آستانه روز جهانی کارگری  و اکرم نصیریان و تمامی زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.


زنده باد اول مه روز جهانی کارگر
دستگیر شدگان اول ماه مه باید فورا آزاد شوند
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
http://free-them-now.com
١٢ اردیبهشت ٩٨، ٢ مه ٢٠١٩