.
يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jul 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 08 ارديبهشت 1398 ساعت 21:04

ایزدی‌ها از پذیرش کودکان زنان اسیر دست داعش خودداری می‌کنند

دویچه وله فارسی: شورای عالی روحانیان ایزدی اعلام کرد زنان ایزدی اسیر داعش که در پی تجاوز باردار شده‌اند اگر بخواهند به سوی اقوام خود بازگردند باید از فرزندشان چشم‌پوشی کنند. پیش از این خبری متناقض با این تصمیم‌گیری منتشر شده بود.

    
حدود ۵ سال پیش نیروهای داعش ۶ هزار زن و کودک ایزدی را به اسارت خود درآورده بودند

حدود ۵ سال پیش نیروهای داعش ۶ هزار زن و کودک ایزدی را به اسارت خود درآورده بودند

تا چند روز پیش هنوز این امیدواری وجود داشت که هزاران زن و کودک ایزدی بتوانند به سوی خانواده خود برگردند. حال شورای عالی دینی ایزدی‌ها با انتشار اعلامیه‌ای به روشنی در باره سرنوشت فرزندان برجای مانده از پدران متجاوز داعشی و زنان اسیر ایزدی موضع‌گیری کرد.

روز چهارشنبه گذشته ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) شورای عالی روحانیان ایزدی با انتشار اعلامیه تاریخی در این باره امیدواری پذیرش کودکان زنان اسیر ایزدی را  به وجود آورده بود.

این اعلامیه چنین تفسیر شده بود که کودکان نتیجه تجاوز نیروهای داعشی به زنان اسیر ایزدی در جامعه ایزدی به رسمیت شناخته و پذیرفته خواهند شد.

این بیانیه در واقع در مغایرت با قوانین مذهبی ایزدی‌ها قرار می‌گرفت. بر طبق این قوانین ایزدی شدن از طریق ازدواج و یا از طریق پذیرش این مذهب ممکن نیست. تنها کودکانی که هم پدر و هم مادر آنان ایزدی باشند به عنوان ایزدی قلمداد می‌شوند. 

با توجه به این اصل در مذهب ایزدی کودکان برجای‌مانده از تجاوز نیروهای داعش به زنان اسیر ایزدی نمی‌توانند ایزدی به حساب آیند.

شورای عالی روحانیان ایزدی روز شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) با انتشار بیانیه دیگری اعلام کرد: «با توجه به تصمیم‌گیری برای پذیرش زنان اسیر و فرزندان آنان، نظر ما در باره کودکانی نیست که در نتیجه تجاوز به این زنان متولد شده‌اند، بلکه منظور کودکانی از پدر و مادر ایزدی است که در تاریخ ۳ اوت ۲۰۱۴ در پی حمله به سنجار اسیر نیروهای داعشی شده بودند.»

در اعلامیه پیشین شورای عالی روحانیان ایزدی آمده بود که جامعه ایزدی‌ها "بازگشت همه بازماندگان حمله داعش" را می‌پذیرد.

زن ایزدی در اردوگاه سوریه

زن ایزدی در اردوگاه سوریه

در اوت ۲۰۱۴ میلادی (حدود ۵ سال پیش) نیروهای داعش ۶ هزار زن و کودک ایزدی را به اسارت خود درآوردند. تعداد زیادی از این زنان به عنوان کنیز و برده جنسی فروخته شدند و بخشی دیگر پیوسته مورد تجاوز نیروهای داعش داشتند.  

به گفته مراد اسماعیل، مدیر سازمان حقوق بشری ایزدی موسوم به "یزدا" (Yazda) تصمیم به پذیرش بازماندگان تجاوزها با انتقاد شدید جامعه مذهبی ایزدی‌ها روبرو شده است. به گفته او احزاب ایزدی، رهبران مذهبی و روسای قبایل ایزدی موضع‌گیری اولیه شورای عالی روحانیان را مغایر با مقررات این مذهب خوانده‌اند. 

مراد اسماعیل در این باره در توئیتر نوشته است: «برای بسیاری از مردم بسیار سخت است که جنایات نیروهای داعش و کودکان برجای‌مانده از تجاوز این نیروها را در جامعه خود بپذیرند.»

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت