چاپ کردن این صفحه
دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 20:11

ابهاماتی درباره انگیزه عاملان حملات مرگبار سریلانکا

دویچه وله فارسی: شمار کشته شدگان حملات سریلانکا از مرز ۲۹۰ نفر گذشته است. ۴۵۰ نفر نیز در جریان این انفجارها مجروح شده‌اند. ده‌ها گردشگر خارجی نیز در بین قربانیان این حملات هستند. هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

Sri Lanka Selbstmordanschlag (Reuters/A. Perawongmetha)

در روز یکشنبه عید پاک، وقوع چند انفجار در کلمبو، پایتخت سریلانکا و شهر نگومبو منجر به مرگ و مجروح شدن صدها نفر گشت. بر اساس آخرین گزارش‌های منتشر شده، در جریان هشت انفجار در کلیساها و هتل‌های توریستی سریلانکا حدود ۲۹۰ نفر کشته و ۴۵۰ نفر مجروح شده‌اند. وضعیت جسمانی برخی از مجروحان وخیم گزارش شده است.

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) در گزارشی از کلمبو، پایتخت سریلانکا از دستگیری ۲۴ نفر در ارتباط با حملات روز یکشنبه عید پاک (۲۱ آوریل) خبر داده است.

گفته می‌شود همه افرادی که دستگیر شده‌اند، شهروند سریلانکا بوده‌اند. این در حالی است که مسئولان سریلانکا از کشورهای دیگر نیز درخواست کرده‌اند درباره احتمال ارتباط عاملان این حملات با گروه‌های تروریستی با مقامات امنیتی سریلانکا همکاری کنند.

همین گزارش حاکی است که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است. پیش از این، از یک گروه افراطی اسلامی به عنوان عامل این حملات سخن رفته بود. افزون بر آن، هنوز درباره انگیزه احتمالی عاملان این حملات نیز ابهامات زیادی وجود دارد.

واکنش‌های بین‌المللی

در بین قربانیان حملات روز یکشنبه به چند کلیسا و هتل در سریلانکا ده‌ها شهروند خارجی نیز وجود دارند. گفته می‌شود که ۳۵ نفر از کسانی که در اثر این حملات کشته شده‌اند، خارجی بوده‌اند. افزون بر آن ۱۹ نفر از مجروحان این حملات نیز شهروندان کشورهای دیگر هستند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در ارتباط با این پرسش که آیا شهروندان آلمانی نیز در بین قربانیان این حملات هستند یا خیر، با مقامات سریلانکا تماس گرفته است.

پس از حمله به کلیسای در نگومبو، سریلانکا ۲۱ آوریل ۲۰۱۹

پس از حمله به کلیسای در نگومبو، سریلانکا ۲۱ آوریل ۲۰۱۹

حملات مرگبار سریلانکا خشم و تاثر بسیاری از مردم و سیاستمداران جهان را در پی داشت. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرده است که این حملات مرگبار آن‌هم در روز مقدس یکشنبه عید پاک به کلیساها و هتل‌ها در سریلانکا باعث شوکه شدن او شده است.

شماری از رهبران و سران کشورهای مختلف جهان نیز نسبت به وقوع این حملات ابراز تاسف و تاثر نموده‌اند. از آن جمله می‌توان به دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان اشاره کرد.

از آلمان نیز، آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان با مردم و دولت سریلانکا ابراز همدردی کرده‌ و این حملات را به‌شدت محکوم کرده‌اند.

حدود هشت درصد از جمعیت ۲۰ میلیونی سریلانکا را شهروندان مسیحی تشکیل می‌دهند. بیشتر مردم سریلانکا بودایی هستند. آرامش بر سریلانکا از سال ۲۰۰۹ به این سو حاکم بوده است. در سال ۲۰۰۹، عملا جنگ داخلی ۲۶ ساله‌ این کشور به پایان رسید. حملات خونین روز یکشنبه عید پاک، این آرامش را زیر علامت سئوال برده است.