.
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 24 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 20:21

اخبار وگزارشات کارگری 31 فروردین, 2/1اردیبهشت ماه

اخبار وگزارشات کارگری 1اردیبهشت ماه 1398

فوری:نیاز نیما ابراهیم زاده فرزند بهنام به گروه خونی+A درآستانه پیوند مغز استخوان

شماره تلفن همراه بهنام ابراهیم زاده جهت تماس:

   ۰۹۰۵۴۵۹۰۲۸۷

طی روزهای آینده نیما ابراهیم زاده فرزند بهنام ابراهیم زاده فعال کارگری و کودک که در بیمارستان

شریعتی بستری است پیوند مغز استخوان خواهد شد. طبق گفته پزشکان این مرکز، نیما به گروه خونی +A که ساکن تهران و مرد و زیر پنجاه سال سن داشته باشند نیاز دارد. در ضمن تعداد این افراد باید 8 نفر باشد. در صورت تمایل خواهشمندیم از افرادی که ساکن تهران و دارای این مشخصات هستند با خانواده بهنام ابراهیم زاده برای کمک به تسهیل درمان بیماری نیما تماس بگیرند.

   ۰۹۰۵۴۵۹۰۲۸۷ شماره همراه بهنام ابراهیم زاده

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بمناسبت12اردیبهشت روزمعلم و11اردیبهشت(1مه)روزجهانی کارگر

- نامه سرگشاده جمعی از معلمان کشوردراعتراض به بی تفاوتی مسئولان درباره وضعیت وخیم روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم زندانی دراعتصاب غذا

- تجمع اعتراضی کامیونداران خرانق نسبت به نوبت دهی حمل فراورده های معدنی

- مرکز آمار نرخ تورم فروردین ماه 1398 را 30.6 درصد اعلام کرد

- مسمومیت گازی11کارگر درحادثه آتش سوزی معدن زغال سنگ سوادکوه

*بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بمناسبت12اردیبهشت روزمعلم و11اردیبهشت(1مه)روزجهانی کارگر

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بتاریخ 31فروردین ماه،بیانیه ای بمناسبت  12اردیبهشت روزمعلم و11اردیبهشت(1مه)روزجهانی کارگر صادرکرد وضمن گرامی داشت این دوروز وشادباش به تمامی معلمان دربند وتمامی فرهنگیان وکارگران وتاکید برادامه اعتراضات در راه دستیابی به مطالباتشن،از کلیه‌ی فرهنگیان شاغل و بازنشستهبرای شرکت  در تجمع اعتراضی ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه  ۱۲ اردیبهشت ۹۸ در  ادارات کل آموزش و پرورش یا در ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق تابعه دعوت بعمل آورد.

متن بیانیه:

   همکاران گرامی شاغل و بازنشسته!

 بار دیگر روز و هفته ملی معلم در پیش است و ما معلمان شاغل و بازنشسته  در چشم انداز تاریخی خود  همچنان برای ابتدایی‌ترین مطالبات و خواسته‌های صنفی خود مجبوریم لحظه ای از کوشش و فعالیت برای رسیدن به خواسته های قانونی و مطلوب خود غفلت ننماییم.

گرانی و تورم زندگی را برای اکثریت زحمتکشان سخت کرده است حقوق و درآمد معلمان سنخیتی با قیمت‌های نجومی ندارد و معلمانی که در گذشته مجبور به کار در شغل دوم و سوم بودند بخاطر بیکاری گسترده باید به اتکا حقوق ناچیز معلمی از پس هزینه‌های هنگفت بر آیند در یک کلام وضع اقتصادی معلمان اسفناک است و در این میان وضع معلمان آزاد و خرید خدمتی اسفناک‌تر است.

از سوی دیگر اکثریت دانش آموزان که از خانواده‌های زحمتکش هستند وضع بهتری از معلمان ندارند و متاسفانه هر روز شاهد گسترش سیاست های ضد آموزشی مانند پولی‌سازی و کیفیت‌زدایی از آموزش هستیم. گویی در تمام حکومت ها و دولت ها وضع معلمان یکسان است و قرار نیست آموزش و پرورش اولویت دولت‌ها باشد.

به همین دلیل معلمان از زمان تاسیس مدارس نوین در ایران تاکنون همواره برای بهسازی آموزش تلاش نموده و متاسفانه همواره سرکوب شده اند.

امروز  بیش از نیم قرن از اصابت گلوله‌ی ماموران رژیم دیکتاتور پهلوی بر شقیقه‌ی معلم معترض و دانشجوی دکترای فلسفه این مرز و بوم، ابوالحسن خانعلی، گذشته است اما اگر امروز  کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی به ظاهر مانند رژیم دیکتاتوری گذشته با شلیک مستقیم اعتراضات معلمان را سرکوب نمی کنند ولی با اشکال متفاوت از حبس و زندان و اخراج و تبعید کوشیده اند صدای عدالتخواهی معلمان را خاموش نمایند.

از این رو معلمان آگاه و فداکار این سرزمین  چون محمود بهشتی لنگرودی ، اسماعیل عبدی ، محمد حبیبی ، عبدالرضا قنبری و روح الله مردانی را با اتهامات واهی امنیتی حبس نموده‌اند.

اما بر خلاف ادعاهای مسئولان و ماموران ارگان‌های سرکوبگر ،  با نگاه دقیق‌تر و عمیق تر به دیدگاه نظری و عملی معلمان معترض محبوس در گذشته و حال ، خواهیم یافت که اعتراضات این معلمان جز برای:

۱ - بهینه‌سازی آموزش در مدارس

۲ - توقف خصوصی سازی آموزش

۳ - حق تشکل یابی مستقل

۴ - رفع موانع ناشی از اعمال سلیقه ای و فراقانونی در مسیر فعالیت های قانونی تشکل های صنفی فرهنگیان

۵ - ایجاد بیمه کارآمد برای فرهنگیان

۶ - اجرای دقیق مصوبه ی نظام پرداخت هماهنگ حقوق و دستمزد

۷ - دفاع از حقوق معلمان بخش خصوصی، آزاد و خریدخدمت

و حرکت بر مدار مطالبات صنفی و آموزشی نبوده و نیست.

شورای هماهنگی فرارسیدن روزملی معلم را به معلمان دربند و تمام فرهنگیان تبریک می گوید و یاد و خاطره ابوالحسن خانعلی و تمام پیشگامان عرصه تعلیم و تربیت را گرامی می دارد.

همچنین شورا فرارسیدن اول می روزجهانی کارگر (۱۱ اردیبهشت)  را به تمامی کارگران زحمتکش میهنمان و معلمان مشمول قانون کار تبریک گفته و این روز جهانی را گرامی می دارد.

تحصن معلمان در اقصی نقاط کشور در ماههای مهر و آبان و اسفند و تجمعات مکرر اعتراضی معلمان در شهرهای مختلف علی‌رغم احضارها و دستگیری ها و بازداشت‌های گسترده‌ی فعالان صنفی ، بار دیگر نشان داد که معلمان نهایت تلاش خود را به کار می برند تا به مدنی‌ترین شکل  و منطقی‌ترین زبان و بیان ممکن ، خواسته‌های قانونی خود را به سمع و نظر  مسئولان از دولت تا مجلس و نهادهای حاکمیتی برسانند. هرچند که مسئولان امر نمی‌خواهند برای توسعه و ایجاد وحدت ملی بین همه اقوام کشور ، بهسازی آموزش و پرورش و ارتقا معیشت و منزلت  معلمان را در  اولویت و صدر تصمیم سازی‌های خود قرار دهند

همانطور که می دانید شورای هماهنگی پس از تحصن اسفندماه اعلام نمود اگر به مطالبات بی‌توجهی شود پس از فروردین اعتراضات صنفی را جدی تر ادامه خواهد داد.

 در همین راستا شورای هماهنگی، از کلیه‌ی فرهنگیان شاغل و بازنشسته دعوت می‌کند که  در تجمع اعتراضی ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه  ۱۲ اردیبهشت ۹۸ در  ادارات کل آموزش و پرورش یا در ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق تابعه حضور به هم رسانده ، تا خواسته های خود را در قالب قرائت مقاله و شعر و سرود و قطعنامه  پایانی شورا اعلام نمایند.

لذا از تمام فرهنگیان عزیز درخواست می شود تا روز تجمع ، هر_معلم  مانند یک رسانه عمل کنند و همکاران را برای حضور در تجمع آگاه سازند و برای دانش آموزان و والدین اهداف تجمع را تبیین نمایند.

طبیعی است اگر فرادستان چون گذشته نسبت به مطالبات بی توجه باشند تشکل‌های صنفی نسبت به این همه بی عدالتی سکوت نخواهند کرد.

*نامه سرگشاده جمعی از معلمان کشوردراعتراض به بی تفاوتی مسئولان درباره وضعیت وخیم روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم زندانی دراعتصاب غذا

جمعی از معلمان کشورطی نامه ای سرگشاده خطابب به سران سه قوق قضائیه،مقننه و مجریه اعتراضاشان را نسبت به بی تفاوتی مسئولان درباره وضعیت وخیم روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم دراعتصاب غذا در زدنان اوین رسانه ای کردند.

متن نامه:

آااای آدمها...

آی آدمها که در ساحل نشسته شاد و خندانید

یک نفر در آب دارد می سپارد جان...

وضعیت جسمانی روح‌الله مردانی، معلم محبوس در زندان اوین وخیم است.

آیا فریاد رسی برای ملت صبور ما وجود دارد؟ اگر هست ! چرا معلمش باید برای کوچکترین وابتدایی ترین خواسته قانونیش در زندان دست به اعتصاب غذا بزند؟

معلمی که شغلش میراث دار انبیاست وخودش اسوهِ فرزندانمان، اینگونه رفتار شود .

روح‌الله مردانی، دانشجو و معلم (مشاور)زندانی که به دلیل عدم توجه مسئولان به خواسته‌هایش، دست به اعتصاب غذا زده‌‌ است، پس از انتقال به بهداری زندان اوین کماکان در اعتصاب غذا و در شرایط جسمانی وخیمی به سر می برد.

روح الله مردانی ۲۲ اسفند ۹۷ به بهداری زندان اوین منتقل شد، ولی بدون آنکه به مراکز درمانی خارج از زندان فرستاده شود، به بند برگردانده شد.

وی در اعتراض به شرایط نامناسب زندان و عدم رسیدگی پزشکی مناسب به وضعیت جسمانیش و همچنین عدم موافقت مسئولان قضایی با آزادی مشروطش به اعتصاب غذای خود ادامه داده‌ است.

آقای مردانی از هفتادوپنج روز پیش اعتصاب غذایش را آغاز کرده و وضعیت معده و کلیه‌اش به شدت وخیم است ومکرر خون بالا می آورد و دچار کاهش شدیدِ وزن گردیده است.

روح اله مردانی به شدت نیاز به خدمات مجهز پزشکی دارد، پرُواضح است درمان مناسب جزو حقوق قانونی هر زندانی است و بر مسئولان واجب و لازم است که شرایط مناسب درمانی را برای او فراهم سازند.

بی اعتنایی به وضعیت درمانیِ روح اله مردانی و بی توجهی به خواسته های قانونی ایشان، از دیدگاه ما به معنای زیر پا گذاشتن قانون توسط مسئولان است و بدون شک عواقب سوء عدم رسیدگی به وضعیت وی را متوجه آنها می دانیم.

*تجمع اعتراضی کامیونداران خرانق نسبت به نوبت دهی حمل فراورده های معدنی

عصر روز شنبه 31فروردین ماه،جمعی از کامیونداران خرانق در اعتراض به امر نوبت دهی حمل فراورده های معدنی دست به تجمع وبه صف کردن کامیون هایشان درمسیر منتهی به معدن مظفری دربخش خرانق ،استان یزد،زدند.

 

این تجمع اعتراضی با حضور بخشدارخرانق ونماینده معدن وقول مساعدشان پایان یافت.

بخش خرانق در شمال یزد و 50 کیلومتری شهرستان اردکان و در مسیر جاده اردکان به طبس قرا ر دارد.

*مرکز آمار نرخ تورم فروردین ماه 1398 را 30.6 درصد اعلام کرد

مرکز آمار بتاریخ اول اردیبهشت ماه،شاخص قیمت مصرف کننده  فروردین ١٣٩٨را بقرارزیرمنتشر کرد:

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠,٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٦.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور

در فروردین ماه ١٣٩٨ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٧٠,٩ رسید که نسبت به ماه قبل ٤.٠ درصد افزایش نشان می­دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥١,٤ درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٥١,٤ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (٤٧,٥ درصد) ٣.٩ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠.٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٦.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ٨,٨ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ١.٦ درصد افزایش نشان می­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به فروردین ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ٨٥.٣ و ٣٧.٨ درصد می­باشد.

افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ١٦٩,٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٣.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٠,٠ درصد است که نسبت به ماه قبل (٤٦,٦ درصد) ٣.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور

شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در فروردین ماه ١٣٩٨ به عدد ١٨٠,١ رسید که نسبت به ماه قبل ٥.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ٥٩,٤ درصد است که نسبت به ماه قبل (٥٢,٧ درصد) ٦.٧ واحد درصد افزایش داشته است.براي مشاهده جزئيات و جداول خبر به فايل پيوست مراجعه كنيد.

*مسمومیت گازی11کارگر درحادثه آتش سوزی معدن زغال سنگ سوادکوه

شامگاه شنبه 31فروردین ماه،11کارگر درحادثه آتش سوزی معدن زغال سنگ سوادکوه دچار مسمومیت گازی وبه بیمارستان منتقل شدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،سخنگوی اورژانس استان مازندران از وقوع حادثه آتش سوزی در معدن زغالسنگ در سوادکوه خبرداد و گفت که در این حادثه 11 معدنکار که مشغول کار در این معدن بودند دچار مسمومیت ناشی از دود شدند .

ذکریا اشکپور افزود : این حادثه شامگاه روزشنبه در معدن زغالسنگ کارسنگ سوادکوه رخ داد.

وی گفت : براساس گفته شاهدان عینی این آتش سوزی براثر اتصالی کابل های داخل تونل رخ داد و دود ناشی از آن موجب مسمومیت کارگران شد .

سخنگوی اورژانس مازندران افزود : پس از اعلام این حادثه ، آمبولانس های پایگاههای اورژانس زیراب ، پل سفید و آمبولانس پشتیبان منطقه سوادکوه و درمانگاه پل سفید به محل حادثه اعزام شدند .

وی ادامه داد : این افراد که به دلیل استنشاق دود ناشی از آتش سوزی کابل ها دچار مسمومیت و مشکلات تنفسی شده بودند ، با آمبولانس ها به بیمارستان شهدای زیراب منتقل شدند .

به گفته اشکپور با توجه به اینکه در این حادثه انفجار و ریزش آوار اتفاق نیفتاد ، حال مصدومان این حادثه وخیم گزارش نشده است .

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 2 اردیبهشت ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- تجمع اعتراضی مراقبین سلامت طرح پزشک خانواده استان فارس نسبت به نداشتن امنیت شغلی، دستمزد زیر حداقل حقوق رسمی و عدم پرداخت حق بیمه،عیدی و سنوات

- تجمع اعتراضی معلمان خارج از کشورنسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان مقابل وزارت آموزش و پرورش

- اخراج 35کارگر باسابقه کارخانه کیوان به بهانه اتمام قرارداد

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شاغل واخراجی این واحد تولیدکننده موادغذایی

- عدم پرداخت4ماه حقوق وعیدی کارگران شرکت جنگل شفارود

- تجمع اعتراضی کسبه مستاجرمغازه های شرکت بهره برداری نفت و گاز نسبت به حکم تخلیه و واگذاری مجدد بصورت مزایده مقابل فرمانداری گچساران

- جان باختن یک کارگر درخیابان انقلاب تهران زیر آوار

- مرگ یک کارگرساختمانی دربوکان  بر اثر سقوط از ارتفاع

- باردیگرتصادف سرویس رفت وآمد کارگران ومصدوم شدن 11کارگر

- بازهم تیراندازی مستقیم بسوی کولبران و مرگ یک کولبر

*تجمع اعتراضی مراقبین سلامت طرح پزشک خانواده استان فارس نسبت به نداشتن امنیت شغلی، دستمزد زیر حداقل حقوق رسمی و عدم پرداخت حق بیمه،عیدی و سنوات

بعد از ظهر روز دوشنبه دوم اردیبهشت ماه،جمعی از مراقبین سلامت طرح پزشک خانواده استان فارس دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی، دستمزد زیر حداقل حقوق رسمی و عدم پرداخت حق بیمه،عیدی و سنوات دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز زدند.

 

براساس گزارش رسانه ای شده،تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی با جملات «سلامت جامعه، حقوق عادلانه»، «نه سنوات داریم نه عیدی»، «حقوق مراقبین سلامت نصف حداقل دستمزد اداره کار» و... اعتراض خود را نسبت به پایین بود حقوق، عدم امنیت شغلی و عدم پرداخت حق بیمه و سنوات اعلام کردند.

 

درهمین رابطه،یکی از مراقبین سلامت معترض به خرنگار رسانه ای گفت: در جهت رعایت حقوق مراقبین سلامت باید هر پزشک خانواده، مؤسسه و مرکز درمانی موظف به تنظیم قرارداد با مراقبین سلامت، تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی باشد.

وی ادامه داد: اگر قرارداد تنظیم شود علاوه بر رعایت قانون، نظم و ترتیب اداری توسط طرفین رعایت شده و نظارت نیز به درستی انجام می‌گیرد.

وی افزود: مراقبین سلامت علاوه بر سختی کار و با وجود نرخ تورم حاکم بر جامعه، با خطرات احتمالی و قانونی، تعداد زیاد مراجعین، عدم امنیت آینده شغلی، عدم پرداخت حق بیمه و سنوات، عدم برخورداری از حداقل حقوق پایه اداره کار، عدم برخورداری از سرانه‌های مصوب طرح پزشک خانواده و سایر امور لازم مواجه هستند.

وی تصریح کرد: متاسفانه با گذشت بیش از 7 سال از ابلاغ مصوبات سرانه مراقبین سلامت، دانشگاه علوم پزشکی استان فارس به دلایل نامعلوم در زمینه پیگیری پرداخت و یا افزایش و اجرایی شدن این مصوبه اهتمام لازم را نداشته است.

*تجمع اعتراضی معلمان خارج از کشورنسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان مقابل وزارت آموزش و پرورش

روز دوشنبه2اردیبهشت، معلمان خارج از کشوردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

تجمع کنندگان که بیش از 100نفر می شدند با در دست داشتن پلاکاردها و سردادن شعارها، اعتراضشان را بنمایش گذاشتند وخواهان پرداخت مطالباتشان شدند.

 

یکی از معلمان حاضردرتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: نزدیک به سه سال است دنبال حق و حقوقمان هستیم، آموزش‌وپرورش نزدیک به 8 ماه بدقولی کرد وحقوق ما را پرداخت نکرد، من در کشور مجارستان مشغول به کار بودم و حالا که مدت مأموریتم به پایان رسیده هنوز بخشی از مطالباتم پرداخت نشده است.

وی افزود: بعد از اینکه برگشتیم مسئولان آموزش و پرورش حقوقمان را پرداخت نکردند و حدود 6 ماه حقوق و یک سال حق مسکن طلب داریم، نزدیک به 8 ماه است که سه بار تا به حال مقابل‌آموزش و پرورش حضور داشتیم. حضور نخست ما 18 دی ماه بود که با آقای الهیار معاون پشتیبانی و آقای کریمی قائم‌مقام  وزیر در امور بین‌الملل دیدار داشتیم که گفتند مشکل از بانک مرکزی است، به بانک مرکزی رفتیم و بعد از چند جلسه دیدار با آنها گفتند که مشکلی نداریم و برای اعطای ارز معلمان در اولویت هستند و گفتند که آموزش و پرورش باید پول را به حساب بریزد تا ارز را اختصاص دهیم، مجدد به وزارتخانه آمدیم که گفتند ما مشکل ریالی داریم و مشکل ارزی نیست، مشکل ریالی نیز از سوی خرانه است، سازمان برنامه‌وبودجه باید اعتبار لازم را به خزانه تخصیص دهد که آنها نیز به بانک مرکزی پرداخت کنند.

این معلم طلبکار معترض ادامه داد: دفعه دوم که 30 بهمن مقابل وزارتخانه آمدیم 90 نفر بودیم اما وزیر آموزش و پرورش با ما دیدار نکرد تا مشکلاتمان را بیان کنیم اما با رامبد جوان دیدار می‌کند.

وی بیان کرد: از استان‌های مختلف برای پیگیری حقوقمان، مقابل وزارت آموزش‌وپرورش حضور یافتیم، ابتدا قرار بود 5 نفر از نمایندگان ما بیایند و با مسئولان صحبت کنند، حدود دو هفته است با دفتر آقای الهیار و کریمی صحبت می‌کنیم و قرار بود وقتی را به ما بدهند که نمایندگانمان برای گفتگو بیایند اما محقق نشد.

یکی دیگر از این معلمان معترض که سابقه تدریس در کشور‌های آسیایی را داشت ، گفت: عمده‌ترین مطالبه ما دریافت 12 ماه حقوق و اجرای 30 درصد افزایش حقوق بنابر حکم است که اجرا نمی‌شود.

وی ادامه داد: برخی از ما با وجود اینکه زمان اعزاممان منقضی شده است و به کشور برگشته‌ایم، اما هنوز مطالبات پرداخت نشده است و همکارانی که هنوز مدت اعزام آن‌ها باقی مانده برای گذران زندگی از سفارتخانه‌ها کمک می‌گیرند، امروز به وزارتخانه آمده‌ایم تا پیگیر حق و حقوقمان باشیم.

*اخراج 35کارگر باسابقه کارخانه کیوان به بهانه اتمام قرارداد

عدم پرداخت 3ماه حقوق کارگران شاغل واخراجی این واحد تولیدکننده موادغذایی

35کارگر باسابقه کارخانه کیوان زیر مجموعه شرکت داروگر واقع در همدان،كيلومتر 4 جاده تهران به بهانه اتمام قرارداداز اول اردیبهشت ماه از کار اخراج شدند.  

حقوق ماه های بهمن واسفند سال گذشته وفروردین سال جاری به کارگران شاغل واخراجی این کارخانه پرداخت نشده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده،حدود 98 کارگر در این واحد تولیدی موادغذایی مشغول به کار هستند اما از هفته‌های گذشته شائبه اخراج تعدادی از آنها مطرح شد و در نهایت صبح روز چهارشنبه (28فروردین ماه) حدود 35 نفر به بهانه پایان مدت قرارداد شغل خود را از دست دادند.

طبق اظهارات کارگران، هریک از این کارگران 4تا18سال سابقه کاری دارند.

این کارگران با یادآوری اینکه هنوز نزدیک به 63 کارگر مشغول به کار هستند، افزودند: این اخراج ها در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفته و این نگرانی را به وجود آورده است که همکاران باقیمانده نیز به سرنوشتی مشابه مبتلا شوند.

*عدم پرداخت4ماه حقوق وعیدی کارگران شرکت جنگل شفارود

4ماه حقوق وعیدی کارگران شرکت جنگل شفارود رضوانشهر پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،با گذشت یک ماه از سال جدید، کارگران شرکت جنگل شفارود رضوانشهر هنوز حقوق ماه‌های دی، بهمن، اسفند و فروردین و عیدی را دریافت نکرده‌اند. کارگران این شرکت همچنین تنها بخشی از سنوات سال گذشته را دریافت کرده‌اند.

درهمین رابطه،یکی از کارگران شرکت جنگل شفارود گفت: متأسفانه گرانی ازیک ‌طرف و عدم پرداخت حقوق از طرف دیگر کمر کارگران شرکت را شکسته است. وی افزود: قرقبانی جنگل‌ها مدتی است به کارکنان شرکت جنگل شفارود واگذار شده است و قرار بود با این کار حقوق از سوی منابع طبیعی به موقع واریز شود اما چندان تفاوتی در پرداخت به موقع حقوق رخ نداده است.

*تجمع اعتراضی کسبه مستاجرمغازه های شرکت بهره برداری نفت و گاز نسبت به حکم تخلیه و واگذاری مجدد بصورت مزایده مقابل فرمانداری گچساران

روز دوشنبه 2اردیبهشت، کسبه مستاجرمغازه های شرکت بهره برداری نفت و گاز دراعتراض به حکم تخلیه و واگذاری مجدد بصورت مزایده مقابل فرمانداری گچساران اجتماع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،در میان آنها جوان 25 ساله تا پیرمرد 80 ساله و بانوان حضور داشتند بعلت حکم تخلیه مغازه‌هایشان آنهم بعد از دهها سال مغازه داری به نشانه اعتراض جلوی فرمانداری گچساران تجمع کردند.

معترضین گفتند:شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران از سال 1338 در حالیکه بازار این شهر هنوز شکل نگرفته بود برای رفاه حال کارکنان نفت مغازه‌های خود را به صورت عاریه در اختیار تعدادی از افراد گذاشت.

بازاریان افزودند: سال‌های سال عمر خود را در این مغازه‌ها سپری کردیم و حتی با هزینه شخصی مغازه‌ها را تعمیر و نگهداری کرد ه ایم این در حالی است که اگر در همان زمان در شهر دوگنبدان برای خودمان مغازه، ملکی یا کاسبی دست و پا و راه می‌انداختیم، قطعاً الان میلیاردها تومان سرمایه داشتیم و اما الان چی ....

مستاجرین مغازه‌های شرکت نفت عنوان کردند: اما اکنون بعداز ده ها سال امرار معاش از راه مغازه داری در حالیکه بعد از قرار داد عاریه، قرار داد بصورت مستأجر و موجر بسته شد و ما کرایه مغازه را پرداخت کرده‌ایم اما متاسفانه حکم تخلیه مغازه‌ها صادر شده است و همچنین اعلام کرده‌اند مغازه‌ها باید بصورت مزایده به افراد واگذار شود.

 بازاریان مطرح کردند: این اقدامات در راستای برخی شیطنت‌های افراد و جریانات سیاسی انجام شده در حالیکه هیچ کدام از مستاجرین مغازه‌ها متعلق و وابسته به گروه‌ها، جناح‌ها و افراد سیاسی و.... نمی‌باشند بلکه از شهروندان عادی می‌باشند.

مغازه داران معترض در ادامه گفتند: آیا مسئولان محترم نفت به این نکته توجه دارند که تنها شغل، منبع درآمد و کسب امرارمعاش بیش از صدها خانواده بطورمستقیم و غیر مستقیم آنهم در شرایط بسیار سخت اقتصادی، تورم و گرانی و... از طریق این مغازه‌ها انجام می‌گیرد و در صورت این اتفاق، خانواده‌ها و زندگی مستاجرین مغازه‌های نفت بعد از ده ها سال زحمت و مشقت دچار لطمات و صدمات جبران ناپذیری خواهد شد  و با توجه به شرایط بد اقتصادی دیگر هیچ امیدی برایشان باقی نخواهد ماند.

*جان باختن یک کارگر درخیابان انقلاب تهران زیر آوار

عصر روز دوشنبه2اردیبهشت،یک کارگر در حادثه ریزش آوارخیابن انقلاب تهران بدلیل گودبرداری جانش را ازدست داد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،در قطعه زمینی به وسعت 4 متر مربع گودبرداری هایی به عمق 10 تا 15 متر ایجاد شده بود که در بخش شمالی این زمین کارگران مشغول کار بودند که به یکباره دیواره این محل تخریب و یک کارگر زیرآوار گرفتار شد.

آتش نشانان با حضور در محل و پس از ایمن سازی لازم وارد عملیات نجات شدند و پس از دقایقی کارگر 33 ساله را از زیرآوار خارج کردند.

به تشخیص عوامل اورژانس مشخص شد که این کارگر تبعه افعانستان بدلیل شدت جراحات وارده در این حادثه جان باخته است.

بنابهمین گزارشات،گودبرداری‌های عمیق باید با ایمنی بیشتری انجام شود و با توجه به اینکه این روزها روزهای پر بارشی بوده احتمال نم زدگی لایه‌های زیرین خاک وجود دارد که در این مواقع احتمال جابجایی لایه های زیرین خاک و وقوع حوادث وجود دارد.

*مرگ یک کارگرساختمانی دربوکان  بر اثر سقوط از ارتفاع

روز شنبه31فروردین،یک کارگر ساختمانی دربوکان براثر سقوط از ارتفاع جانش را ازدست داد.

به گزارش منابع محلی، این کارگر اهل بوکان بنام زاهد درخوش پس از سقوط از ساختمان وانتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.

*باردیگرتصادف سرویس رفت وآمد کارگران ومصدوم شدن 11کارگر

دوشنبه شب(2اردیبهشت)،سرویس رفت وآمد کارگران یک کارخانه مشهد بایک تریلی برخوردکرد و11کارگر مصدوم شدند.

معاون عملیات آتش نشانی مشهد به خبرنگاران گفت:مینی بوس حامل کارکنان یکی از کارخانه‌های مشهد دوشنبه شب در حوالی پل غدیر مشهد با یک دستگاه تریلی برخورد کرد که موجب مجروح شدن سرنشینان مینی بوس شد.

وی افزود: این حادثه که در حدفاصل پل غدیر و میدان بار رضوی رخ داد مینی‌بوس سرویس کارکنان کارخانه با 15 سرنشین پس از برخورد با تریلی منحرف و سرنشینان آن مجروح شدند.

وی درادامه گفت: پس از اعلام حادثه به آتش نشانی تیم‌های امداد و نجات به محل اعزام شده و راننده محبوس شده مینی بوس را نجات داند و مصدومان را که 12 نفر بودند نیز تحویل نیروهای اورژانس شدند.

*بازهم تیراندازی مستقیم بسوی کولبران و مرگ یک کولبر

روز دوشنبه2اردیبهشت،بازهم نیروهای نظامی بر روی یک کولبردر توابع سردشت آتش گشودند وجانش را گرفتند.

منابع محلی هویت این کولبر35ساله اهل سردشت را طاهر درانگ گزارش کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار وگزارشات کارگری 31 فروردین ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- توقف ساخت کانال انتقال آب زاینده رود به کارخانه ذوب آهن توسط کشاورزان معترض اصفهان

- همدستی شورای اسلامی کار با کارفرما برای تحمیل تعطیلی و یا مرخصی اجباری بدون حقوق به کارگران

- ابلاغ مصوبه هیئت وزیران درباره ضریب حقوق و حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آن‌ها

- پنجاه و یک سالگی کانون نویسندگان ایران گرامی باد!

- مصدومیت شدید یک کارگر شهرداری تهران در حادثه تصادف با موتورسیکلت

*توقف ساخت کانال انتقال آب زاینده رود به کارخانه ذوب آهن توسط کشاورزان معترض اصفهان

روز جمعه 30فروردین ماه،جمعی ازکشاورزان اصفهان با تجمع از ادامه ساخت خط انتقال آب از دریاچه قایقرانی ذوب آهن واقع در شهرستان لنجان به کارخانه ذوب آهن جلوگیری کردند وبا یک دستگاه لودر بخشی از کانال عبوری خط لوله این طرح را پر کردند.

 

بنابه گزارشات رسانه ای شده،بر اساس قانون و طبق بند 2 مصوبه 9 ماده ای شورای عالی آب که در سال 1392 تصویب شد، هر گونه بارگذاری جدید بر زاینده ‌رود تا تعیین تکلیف حقابه داران و جبران خسارات آنها، ممنوع است.

اما شرکت ذوب آهن با احداث این خط لوله با قطر 600 میلی مترقصد انتقال سالانه 50 میلیون مترمکعب آب از زاینده رود را به کارخانه را دارد.

بنا به همین گزارشات، بر اساس مصوبات شورای عالی آب قرار شد که صنایع به مرور از پساب شهرهای اطراف برای مصارف خود بهره گیرند و برداشت از آب زاینده رود را متوقف کنند.

قابل یادآوری است که طی سال های گذشته شاهد تجمعات اعتراضی کشاورزان و باغداران مناطق شرق اصفهان از جمله زیار، ورزنه، اژیه، کرارج، براآن شمالی و براآن جنوبی و خوراسگان با جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر و شهرستان های غربی شامل نجف آباد، فلاورجان، خمینی شهر، لنجان و مبارکه برای رسیدگی به وضعیت حقابه خود از زاینده رود،بودیم.

*همدستی شورای اسلامی کار با کارفرما برای تحمیل تعطیلی و یا مرخصی اجباری بدون حقوق به کارگران

اخیرا دیده شده بعضی از کارفرماها به صورت اجباری کارگاه را تعطیل کرده و از پرداخت مزد و مزایا خودداری می کنند. بعضی از کارفرماها درعین حال این تعطیلی را به تایید شورای اسلامی کار نیز می رسانند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ31فروردین، یکی از موضوع هایی که در سال های پیش بعضا در صنایع خودروسازی، شرکت های عمرانی و امسال علاوه بر شرکت های عمرانی، از آژانس های مسافرتی و بعضا صنایع تولیدی نیز به گوش می رسد تعطیل کارگاه و یا مرخصی اجباری کارگران است.

کارفرما تنها در صورتی می تواند کارگاه را تعطیل و کارگر را به مرخصی بفرستد که در این ایام، مزد و مزایای قانونی وی را پرداخت نماید.

بعضی از کارفرماها درعین حال این تعطیلی را به تایید شورای اسلامی کارکارگاه نیز می رسانند، که در این رابطه هم باید گفت که قانونا حتی شورای اسلامی کارهم اجازه تعطیلی کارگاه بدون پرداخت حقوق و مزایا را ندارد و مجوزی که در تبصره ماده 69 قانون کار* به تشکل های کارگری در سطح کارگاه داده شده، صرفا در مواردی است که تعطیلی کارگاه تحت عنوان مرخصی و با پرداخت مزد و مزایا باشد.

اگر بخواهیم از منظر قانون کار نیز به این موضوع نگاه کنیم باید گفت، تعطیلی کارگاه و یا تعطیل اجباری کارگران در خلال مدت اعتبار قرارداد، با قانون کار انطباق ندارد.

به بیان دیگر تعطیلی یک جانبه کارگاه و کارگران در ایام غیر تعطیل، و عدم پرداخت مزد و مزایای کارگران، از مصادیق تعلیق قرارداد کار است و کارگران می توانند جهت احقاق حق خود در مراجع حل اختلاف وزارت کار علیه کارفرما طرح دعوی کنند.

از سوی دیگر بعضا در اخبار میشنویم و میخوانیم که برخی از شرکت ها و سازمان ها به کارگران خود مرخصی اجباری میدهند یعنی کارگاه را بصورت اجباری تعطیل می کنند و مزد و مزایای روز تعطیل اجباری را به کارگران خود پرداخت می کنند اما آن روز را از مرخصی استحقاقی کارگران خود کسر می کنند.

در این خصوص هم باید گفت که مطابق ماده 69 قانون کار ، تاریخ استفاده از مرخصی باید با توافق کارگر و کارفرما تعیین شود و همانطورکه اگر کارگر بدون اخذ موافقت کارفرما از حضور در محل کار خودداری کند غیبت کرده است، متقابلا اگر کارفرما هم بطور یکجانبه و به اجبار کارگران را به مرخصی اعزام کند، این کار از مصادیق تعلیق بوده و نباید آن روز را از مرخصی استحقاقی کارگران کسر نمود.

به بیان دیگر باید گفت، مرخصی بایستی از سوی کارگر درخواست شود و از سوی کارفرما به تایید برسد و بالعکس یعنی اگر نظر کارفرما تعطیلی کارگاه با پرداخت حقوق است، باید این کار مورد تایید کارگر یا کارگران باشد و خلاصه اینکه کارفرما نمی تواند اجبارا کارگران را وادار به استفاده از مرخصی استحقاقی کند و البته بازهم در صورت بروز اختلاف بین کارگران و کارفرما در این زمینه ، نظر و رای مراجع حل اختلاف محل تعیین کننده است.

بعنوان مثال کارفرما با نماینده قانونی کارگران در همان کارگاه توافق می کند که روز شنبه 31فروردین ماه 1398 را تعطیل کنند و آن روز را بعنوان مرخصی استحقاقی کارگران منظور کنند ، که طبیعتا در پایان ماه پرداخت حقوق و مزایای آن روز به عهده کارفرما است ولی تعطیلی آن روز از مرخصی استحقاقی کارگران کسر می شود.

البته استفاده از این روش هم تابع محدودیت هایی هست من جمله این که این توافق که بین تشکل کارگری کارگاه با کارفرما صورت میگیرد باید قبل از شروع سال شمسی و در سه ماهه آخر سال قبل انجام شود نه اینکه به یکباره روزهایی را تعطیل کنند و مزد و مزایای آن را هم پرداخت نکنند.

بایستی تاکید کرد، قانونا این روش برای کارهای پیوسته مثل کارگران شاغل در بخش پذیرش هتل ها و درمانگاه ها یا کارهایی که همیشه باید تعداد مشخصی از کارگران در کارگاه حضور داشته باشند، مثل رستوران ها، تجویز شده.

نحوه صحیح انجام اینگونه توافقات هم به این صورت است که در اینگونه مواقع کارفرما میتواند تقویم سال آینده را حداکثر در سه ماهه آخر سال قبل به تایید نماینده قانونی کارگران یا شورای اسلامی کار کارگاه یا انجمن صنفی آن کارگاه برساند و بازهم قابل تاکیداست که این روزها فقط قابل کسر از مرخصی کارگران هستند و طبیعتا پرداخت مزد و مزایای روزهای مرخصی به عهده کارفرما است و تحت هیچ عنوان نمیتوان از پرداخت حقوق و مزایای آن خودداری کرد.

* ماده ۶۹  قانون کار

تاریخ استفاده از مرخصی با توافق کارگر و کارفرما تعیین می شود . در صورت اختلاف بین کارگر و کارفرما نظر اداره کار و امور اجتماعی محل لازم الاجرا است .

تبصره- در مورد کارهای پیوسته (زنجیره ای) و تمامی کارهایی که همواره حضور حداقل معینی از کارگران در روزهای کار را اقتضا می نماید ، کارفرما مکلف است جدول زمانی استفاده از مرخصی کارگران را ظرف سه ماه آخر هر سال برای سال بعد تنظیم و پس از تایید شورای اسلامی کار یا انجمن صنفی یا نمایندگان کارگران اعلام نماید .

*ابلاغ مصوبه هیئت وزیران درباره ضریب حقوق و حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آن‌ها

هیئت وزیران در جلسه 28/1/1398 به پیشنهاد مشترک سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ماده (76) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- و بند (ج) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور، آیین نامه اجرایی بندهای (ج) و (ی) تبصره یاد شده را تصویب کرد.

آیین‌نامه اجرایی بندهای (ج) و (ی) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور در موضوع تعیین ضریب حقوق و حداقل و حداکثر حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آن‌ها (تصویبنامه شماره 8203/ت56490هـ مورخ 31/1/1398 هیئت وزیران)

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح - سازمان برنامه و بودجه کشور- سازمان اداری و استخدامی کشور

هیئت وزیران در جلسه 28/1/1398 به پیشنهاد مشترک سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ماده (76) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- و بند (ج) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور، آیین نامه اجرایی بندهای (ج) و (ی) تبصره یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی بندهای (ج) و (ی) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور*

ماده 1- حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در سال 1398، هیجده درصد (18%) نسبت به سال 1397 افزایش می یابد. حداقل افزایش حقوق نسبت به سال 1397 از مبلغ چهار میلیون و چهارصد هزار (4.400.000) ریال کمتر نخواهد بود.

ماده 2- حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگان کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق های وابسته به دستگاه های اجرایی به میزان پانزده میلیون و هفتصد و هشتاد و پنج هزار (15.785.000) ریال و حداکثر حقوق آنان هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می شود.

ماده 3- در اجرای بند (ج) تبصره (12) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور، همسان سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکین صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال 1398 نسبت به حقوق سال 1397، با افزایش امتیازات گروه های شغلی جداول مواد (109) و (110) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- در سقف اعتبارات مندرج در بند یاد شده و سایر قوانین و مقررات مربوط با ضریب دو هزار و یکصد و بیست (2.120) ریال اعمال می گردد.

تبصره 1- جداول افزایش امتیازات به نحوی که درصد افزایش امتیازات گروه های شغلی پایین تر (با اولویت کسانی که دریافتی ماهانه آنها کمتر از بیست و پنج میلیون (25.000.000) ریال می باشد) بیشتر باشد، توسط سازمان های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور با همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط حداکثر ظرف یک هفته پس از ابلاغ این تصویبنامه، ابلاغ خواهد شد.

تبصره 2- برای موارد خارج از قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و قانون مدیریت خدمات کشوری، تطبیق گروه شغلی آنها با رعایت طرح طبقه بندی مشاغل مشمولین قانون مدیریت خدمات کشوری عمل خواهد شد.

ماده 4- سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی می توانند از محل منابع داخلی خود، با تصویب هیئت امنا یا مجمع عمومی، حداکثر در سقف افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان در سال 1398 بر اسسا مفاد این تصویبنامه اقدام نمایند.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس جمهور

*لینک قانون بودجه 98 کل کشور (مصوب 21/12/1397 مجلس شورای اسلامی)

https://shenasname.ir/1391-09-30-20-01-30/budjet/budjet98/4962-budjet98

*پنجاه و یک سالگی کانون نویسندگان ایران گرامی باد!

 

پنجاه یک ساله شدن یک نهاد مستقل روشنفکری در کشوری همواره استبدادزده اتفاقی تاریخی است. مقدمات تشکیل کانون با اراده ی جمعی نویسندگان مستقل و مخالف سانسور در تحریم کنگره ی حکومتی «نویسندگان و شعرا و مترجمان» فراهم شد. اراده ای جمعی که از یک طرف حکومت را وادار به لغو کنگره کرد و از طرف دیگر نویسندگان ایران را به سرعت به سمت ایجاد نهادی از آن خود پیش برد. همین اراده بود که در سال ۱٣۵۶ پس از سرکوب‌ها و در سال ۱٣۷۷ پس از قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای فعالیت کانون را احیا کرد و در دوره‌های فترت بنا به ضرورت‌های گوناگون نویسندگان را گرد هم آورد. اکنون که پنجاه و یک سال از تأسیس کانون و سی سال از دوره‌ی سوم فعالیت آن می گذرد اراده ی جمعی و کار گروهی همچنان نجات‌بخش است.

در اردیبهشت ۱٣۴۷ کانون نویسندگان ایران فعالیت خود را بر پایه ی دو اصل دفاع از آزادی بیان و دفاع از منافع صنفی اهل قلم آغاز کرد. آنچه در مرامنامه ی کانون در توصیف رفتار مقامات حکومتی ایران با نویسندگان و صاحبان اندیشه و هنر آمده بود همچنان پا بر جاست و در گذر زمان اشکال پیچیده تر و خطرناک‌تری به خود گرفته است. همچنان و پیوسته حکومت در کار «پروردن و به کار گرفتن اندیشه‌های رام و دست‌آموز» از یک سو و از سوی دیگر «ترس و بدگمانی و کینه‌توزی نسبت به اندیشه‌های پوینده ی راه گشا» است. کانون نویسندگان ایران پنجاه و یک سال چون مانعی سخت، حرکت حکومت‌ها را در این دو مسیر عمده دشوار کرده است. و در طول حیات خود همواره بهای ایستادن و پافشاری بر یک ضرورت را پرداخته است: ضرورت آزادی بیان و اندیشه که «ضرورت رشد آینده ی فرد و اجتماع ما» است. در حاشیه ی این ایستادگی کارنامه‌ی حکومت‌ها شامل سانسور، منزوی کردن نویسندگان مستقل و ایجاد محرومیت‌های گوناگون برای آنان، تخریب چهره ی نویسندگان و نهادهای روشنفکری، بازجویی‌های پی‌درپی و بازداشت ها و به زندان افکندن ها، و قتل نویسندگان و دگراندیشان است.

در پنجاه و یک سالگی کانون نویسندگان ایران سه تن از اعضای کانون، رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن، در مجموع با قرار وثیقه ی سه میلیارد تومانی در انتظار دادگاه به سر می‌برند. وثیقه‌ای سنگین که به امید تأمین نشدن برای این سه نویسنده تعیین شده بود. از جمله مصادیق دو اتهام عمده ی این سه نویسنده (تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی) تألیف کتاب چهار جلدی «پنجاه سال کانون نویسندگان ایران» است. کتابی که در پنجاه سالگی کانون در چند دوره ی معدود منتشر شد و پیش از رسیدن به دست اعضای کانون تمام دوره های آن توسط نهاد امنیتی توقیف شد. گزارش توصیفی و دقیق این کتاب از تاریخ پنجاه ساله‌ی کانون نویسندگان ایران به شکلی اجتناب ناپذیر دربرگیرنده ی کارنامه ی حکومت‌ها در سرکوب اهالی اندیشه و قلم نیز هست. منبعی منسجم و دقیق برای تمام کسانی که می‌خواهند میان تحریف ها و تبلیغات حکومت و اظهارنظرهای شخصی راهی به بخش مهمی از تاریخ روشنفکری ایران بیابند. اقدام دولت در توقیف کتاب‌ها و جرم انگاری تألیف آنها بار دیگر به ما یادآوری می‌کند که حاکمان تا چه حد از به میان آمدن نام این نهاد مستقل و چهره‌ی شفاف آن در هراسند.

مسیری که حاکمیت با تخریب علنی چهره‌های مستقل و معترض آغاز کرده بود در سال‌های اخیر به شکلی نظام‌مند و با وضوحی کمتر در فضای مجازی و حقیقی پی گرفته شده است. اکنون در پنجاه و یک سالگی کانون نویسندگان ایران حضور اعضای جوان در سایه‌ی تجربیات بی‌بدیل اعضای قدیمی خبر از گشوده شدن باب‌های تازه ای در فعالیت های کانون می دهد. یافتن راهکارهایی برای ارائه ی چهره ای شفاف از کانون و اهداف آن، به طیف وسیع‌تری از مردم، در این روزها امری ضروری به نظر می‌رسد که به غیر از کار جمعی، همت تک تک اعضا را نیز می‌طلبد. انتخاب و پذیرش مسئولیتی فردی که هر کدام از ما را، در کنار تولید آثار ادبی و انتقادی، ملزم به تولید آثاری کند که نوری دوباره بر اهداف و آرمان‌های کانون بیفکنند و باب گفتگو را باز نگه دارند. اهداف و آرمان‌هایی که می‌توانند در روزگار آشفته‌ی کنونی که مرز میان نویسنده‌ی مستقل و غیرمستقل مغشوش شده است همچون معیاری روشن و نقطه‌ای قابل اتکا عمل کنند. باشد که نویسندگان مستقل دیگر نیز ضرورت کار گروهی در مقابل سرکوب و سانسور را دریابند. که کانون نویسندگان ایران نهادی از آن همه ی نویسندگان مستقل مخالف سانسور و سرکوب است.

کمیسیون فرهنگی کانون نویسندگان ایران

۲۷ فروردین ۱٣۹٨

*مصدومیت شدید یک کارگر شهرداری تهران در حادثه تصادف با موتورسیکلت

عصر روز شنبه 31فروردین ماه، یک کارگر شهرداری تهران در حادثه تصادف با موتورسیکلت در خیابان ولیعصردچارمصدومیت شدید از ناحیه سر شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت