چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 29 فروردين 1398 ساعت 01:40

تداوم انسداد صفحات اینستاگرام فرماندهان نظامی ایران

دویچه وله فارسی: وزیر ارتباطات ایران مسدود شدن صفحات اینستاگرام فرماندهان سپاه را به "ترس" از آنان نسبت داد. صفحه اینستاگرام رئیس پلیس راهور نیز مسدود شد. پیش‌تر حساب‌های کاربری انگلیسی خامنه‌ای و شماری از فرماندهان نظامی مسدود شده بود.

 

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر مسدود شدن حساب‌های کاربری انگلیسی‌زبان رهبر جمهوری اسلامی و شماری از فرماندهان نظامی ایران در شبکه اجتماعی اینستاگرام، وزیر ارتباطات ایران با نقل دیالوگی از سریال "بازی تاج و تخت" به این خبر واکنش نشان داد و آن را به "ترس" از سخنان آنان نسبت داد. محمدجواد آذری جهرمی شامگاه سه‌شنبه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: «وقتی دهان یک مرد را می‌بندی، دروغگو بودنش رو ثابت نمی‌کنی، بلکه فقط به دنیا می‌گی، از چیزی که او ممکنه بگه می‌ترسی.»

پیش‌تر خبرهایی مبنی بر مسدود شدن حساب‌های کاربری انگلیسی‌زبان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، حسین سلامی جانشین او و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، بازوی برون‌مرزی سپاه پاسداران منتشر شد. حساب رسمی سپاه پاسداران در اینستاگرام نیز از دسترس خارج شده بود.

همچنین صفحات اینستاگرام محمد حسین باقری و موسی کمالی، به ترتیب رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و رئیس اداره سرمایه انسانی این ستاد نیز مسدود شده‌اند.

این اقدام اندک‌زمانی پس از قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا صورت گرفت. آمریکا قصد خود مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی را دوشنبه گذشته به مرحله اجرایی در آورد.

خبرها از تداوم مسدود شدن صفحات اینستاگرام فرماندهان نظامی ایران حکایت دارند. شامگاه سه‌شنبه نیز اعلام شد که صفحه اینستاگرام منتسب به کمال هادیان‌فر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی هم مانند دیگر فرماندهان نظامی ایران از سوی این شبکه اجتماعی مسدود شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری مهر شامگاه گذشته با تأیید خبر مسدود شدن صفحه اینستاگرامی منتسب به رئیس پلیس راهور ناجا نوشت که تاکنون علاوه بر صفحات اینستاگرام قاسم سلیمانی، موسی کمالی، محمدعلی جعفری، حسین سلامی و محمدحسین باقری، صفحه اینستاگرام محمدباقر قالیباف از فرماندهان سابق سپاه و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز توسط اینستاگرام بسته شده است.

بنا به خبرهای رسیده صفحه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران نیز در شبکه اینستاگرام از دسترس خارج شده است. 

برخی مسئولان اینستاگرام اعلام کرده‌اند که این شبکه اجتماعی محدودیت‌های مرتبط با تحریم‌های آمریکا را رعایت کرده و در این چارچوب عمل خواهد کرد.

مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه دیروز سه‌شنبه خود در واکنش به قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده، کلیات طرح "مقابله به مثل با آمریکا" را تصویب کرد. قرار است هفته آینده مواد ۱۳ گانه این طرح در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، شامگاه گذشته ضمن اشاره به ورود مجلس در هفته آینده به "جزئیات طرح مقابله به مثل با آمریکا" در توییتر نوشت: «پیشنهادهای افراطی و احساسی رأی نمی‌آورند، ولی برخی با بزرگ‌نمایی به دنبال افزایش تنش هستند.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران همچنین در ادامه افزود: «قرار نیست مملکت نظامی شده و یا تنگه هرمز بسته شود. مجلس هوشیار است.»

 

علی نجفی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز پیش‌تر گفته بود که طرح "مقابله به مثل با آمریکا" در صورت تصویب دولت جمهوری اسلامی را موظف می‌کند که "در مراجع بین‌المللی" در رابطه با قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی ایالات متحده "اقدام حقوقی" انجام دهد.

این طرح همچنین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را موظف می‌کند که در صورت اجازه رهبر و در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی: «در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی و سایر نیروهای تروریستی مذکور در این قانون که در منطقه غرب آسیا و… فعالیت می‌کنند و منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدامات متقابل و قاطع به عمل آورند.»