چاپ کردن این صفحه
پنج شنبه, 29 فروردين 1398 ساعت 01:38

نامزد اپوزیسیون ترکیه به طور رسمی شهردار استانبول شد

دویچه وله فارسی: پس ازگذشت دو هفته از برگزاری انتخابات شوراهای شهر و شهرداری‌های ترکیه، شورای عالی انتخابات نام اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب اپوزیسیون را به عنوان شهردار استانبول اعلام کرد. اما هنوز امکان برگزاری مجدد انتخابات وجود دارد.

 
اکرم امام‌اوغلو پس از دریافت حکم رسمی به عنوان شهردار استانبول برای هوادارانش سخنرانی کرد

اکرم امام‌اوغلو پس از دریافت حکم رسمی به عنوان شهردار استانبول برای هوادارانش سخنرانی کرد

حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه باید شکست خود را بپذیرد.

روز چهارشنبه ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) که به عنوان حزب اپوزیسیون در مقابل حزب عدالت و توسعه (AKP ) قرار گرفته بود، به عنوان شهردار استانبول انتخاب شده است.

اکرم امام‌اوغلو پس از دریافت حکم رسمی در سخنرانی در حضور هواداران خود که در منطقه فاتح تجمع کرده بودند گفت که در این شهر ۱۶ میلیونی کسی با دیگری تفاوتی ندارد و حال "درهای شهرداری استانبول به روی مردم باز شده است". او در این سخنرانی از دموکراسی دفاع کرد و گفت که به مبارزه خود ادامه خواهد داد.

شهردار حزب اپوزیسیون ترکیه همچنین بر "تامین امنیت و آرامش" در استانبول تاکید کرد.

انتخابات شوراهای شهر و شهرداری‌های ترکیه در ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) برگزار شده بود.

امکان برگزاری انتخابات مجدد

در پی اعلام این خبر حزب عدالت و توسعه خواهان لغو انتخابات پیشین و برگزاری انتخابات جدید در استانبول شد. در صورتی که کمیسیون عالی انتخابات ترکیه (YSK) این خواست را تایید کند امکان برگزاری دو باره انتخابات شهرداری استانبول وجود دارد. هنوز مشخص نیست که این کمیسیون چه زمانی نظر خود را اعلام خواهد کرد.

حزب محافظه‌کار عدالت و توسعه تهدید کرده است که از امکان مطرح کردن "شکایت فوق‌العاده" استفاده خواهد کرد. طبق قانون استفاده از این ماده زمانی میسر است که مشخص شود حوادث و عوامل معینی بر نتیجه انتخابات تاثیر گذاشته‌ است.

پس از اعلام اولیه پیروزی اکرم امام‌اوغلو با اختلاف آرای کمی از نامزد حزب عدالت و توسعه، رجب طیب اردوغان به وجود "برخی بی‌نظمی‌ها که بر انتخابات سایه افکنده" سخن گفت و به نتایج انتخابات استانبول اعتراض کرد. اردوغان خواهان شمارش دو باره آرا در این شهر شد.

شورای عالی انتخابات با درخواست حزب عدالت و توسعه برای شمارش دو باره آرا در تمام مراکز انتخاباتی استانبول مخالفت کرد و تنها بازشماری آرای ۲۱ مرکز را پذیرفت.

پس از بازشماری آرای مراکز یادشده در استانبول و بررسی آرای غیرمعتبر، برتری آرای اکرم امام‌اوغلو از حزب اپوزیسیون خلق جمهوری‌خواه ترکیه بر بینالی ییلدیریم از حزب عدالت و توسعه به ۱۴ هزار رای رسید.

اکنون پس از گذشت ۲۵ سال حزب عدالت و توسعه اردوغان شهرداری دو کلان‌شهر آنکارا و استانبول را از دست داده است.

رجب طیب اردوغان در ابتدا شهردار استانبول بود و بر پایه کسب این سمت دامنه فعالیت سیاسی خود را گسترش داد.