.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 25 فروردين 1398 ساعت 04:02

اخبار و گزارشات کارگری 17-24 فروردین ماه

اخبار و گزارشات کارگری 24 فروردین ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان مقابل اداره کل راه‌آهن در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه

- اعتصاب رانندگان تاکسی‌های برون شهری یاسوج وتجمعشان مقابل استانداری

- تجمع اعتراضی اهالی روستاهای پایین دست سد چندیر جرگلان  نسبت به رهاسازی بیش از حد آب  وخراب شدن پل های عبور ومرورمقابل سد

- وعده دایمی شدن قرارداد کارگزاران مراکز مخابرات روستایی از طرف شرکت مخابرات

- ادامه بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه کیان کرد ملایر

- بیش از50کارگرپتروشیمی بندر امام اخراج شدند

- مرکزآمار:در سال ١٣٩٧ نرخ بيكاري ١٢ درصد است

- بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینبارزخمی شدن 4کارگر کارخانه فولاد آلیاژی یزد

*اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان مقابل اداره کل راه‌آهن در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه

صبح روز شنبه بیست وچهارم فروردین ماه، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه دست از کارکشیده و مقابل ساختمان اداره کل راه‌آهن تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده،دلیل تجمع این کارگران پرداخت نشدن دو ماه حقوق ماه‌های بهمن و اسفند سال 97و 5ماه حق بیمه (اسفند 96 و فروردین ،دی، بهمن و اسفند ۹۷) عنوان شده‌ است.

این کارگران که تعدادشان به 400نفر می رسد در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان و زیر نظر شرکت پیمانکاری تراورس مشغول کارند مدت‌هاست که با مشکل عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه دست وپنجه نرم می کنند وبارها دست به اعتصاب وتجمع زده اند.

این کارگران معترض با بیان اینکه سیل ویرانگر اخیر زندگی بسیاری از همکارانمان را در مناطق مختلف ریلی لرستان و خوزستان از بین برده وآنها بیش از هر زمان نیازمند دریافت مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای خود هستند،افزودند: از دیگر مطالبات کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس لرستان مشکل بیمه تکمیلی است. کارگران چندین سال است از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند.

کارگران تجمع کننده گفتند: در تجمع امروز (شنبه) مدیرکل راه‌آهن لرستان در تماس تلفنی که با مدیرعامل راه‌آهن کشور گرفت، وعده پیگیری مطالبات ما را در روز های آینده داد.

*اعتصاب رانندگان تاکسی‌های برون شهری یاسوج وتجمعشان مقابل استانداری

از ساعات اولیه صبح روز شنبه24فروردین،رانندگان تاکسی‌های برون شهری یاسوج اعتصابشان را آغاز کردند که باعث سرگردانی و ازدحام مسافران در ترمینال شد.این رانندگان پس از چندساعت مقابل استانداری تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این رانندگان به وضعیت بی رویه مسافربرهای شخصی وشرایط نابسامان ترمینال منجمله نداشتن استراحتگاه وانفعال مسئولین مربوطه در همین رابطه از جمله راهداری و حمل و نقل جاده ای، شهرداری و  راهنمایی و رانندگی اعتراض دارند.

*تجمع اعتراضی اهالی روستاهای پایین دست سد چندیر جرگلان  نسبت به رهاسازی بیش از حد آب  وخراب شدن پل های عبور ومرورمقابل سد

روزشنبه24فروردین،جمعی از اهالی روستاهای پایین دست سد چندیر جرگلان در اعتراض به رها شدن آب سد و خراب شدن پل های موقت عبور و مرور در مقابل این سد تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از تجمع کنندگان گفت:مردم از مسئولین سد چندیر به دلیل رهاسازی بیش از حد آب که پل های موقت ساخته شده را خراب می کند به سطوح آمده و در مقابل سد تجمع کردند.

وی افزود: اهالی روستاهای پایین دست از جمله قره پالچق، قزل ، کرپشلی پایین و کیلوپنجه چندین بار پل موقت برای عبور و مرور احداث کردند اما آب سد هر بار پل ها را خراب کرد.

وی تاکید کرد: بیشتر خرابی ها در شب اتفاق می افتد چراکه شب ها رهاسازی آب دوسه برابر می شود.

وی افزود: در سمت دیگر رودخانه چندیر بعد از سد ۸  روستای قزل، قره پالچق، کرپشلی پایین، کیلوپنجه، اشتوت بالا، حبک، آیرقایه، کلاته های نصر بردن، خیر آباد، ایپکلی و... نیز وجود دارد که داراری نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت است که با آب سد دست و پنجه نرم می کنند و تمام نگرانی آنها هر روز عبور از آب رهاسازی شده سد است .

وی با بیان اینکه ما درک می کنیم که باید به ناچار بخشی از آب سد راه سازی شود اما درخواستی که داریم این است که پل هایی برای عبور و مرور اهالی احداث شود تا مردم در رفت و آمد به مشکل بر نخورند و بتوانند نیازهای روزانه خود را تامین کنند.

*وعده دایمی شدن قرارداد کارگزاران مراکز مخابرات روستایی از طرف شرکت مخابرات

سال هاست که کارگزاران مراکز مخابرات روستایی که برای دست یابی به قراردائم مبارزه کردند وبارها دست به تجمع اعتراضی نسبت به دایمی نشدن زدند.

روز شنبه 24فروردین،مدیرعامل شرکت مخابرات ایران وعده  دادکه با کارگزاران مخابرات روستایی قرارداد دائم امضاء می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، مجید صدری گفت:قرارداد دائم تا زمان بازنشستگی با کارگزاران به امضاء می‌رسد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران همچنین اضافه کرد: در تهیه این قرارداد تلاش شده تا با توجه به‌صرفه و صلاح کارگزاران و با رعایت قانون کار و آیین‌نامه استخدامی شرکت، موارد درخواست شده کارگزاران نیز تا جای ممکن در آن لحاظ شود.

وی افزود:قرارداد دائم با کارگزاران تهیه‌ و تنظیم شده که افزایش پرداختی‌های سال 1398 پس از امضای قرارداد توسط کارگزاران و تصویب شورای عالی کار به این کارکنان تعلق خواهد گرفت.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی کارگران کارخانه کیان کرد ملایر

یکسال از تعطیلی کارخانه کیان کرد توليد كننده پارچه استخوانبندي تايرواقع در كيلومتر 22 جاده ملاير -اراك گذشت.200کارگر بیکارشده این واحد تولیدی ضمن تحت پوشش بیمه بیکاری بودن کماکان در بلاتکلیفی شغلی بسر می برند ودر انتظار بازگشایی کارخانه هستند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،کارگران بیکار شده کارخانه کیان کرد ملایر در اصل بر بازگشایی و راه‌اندازی مجدد محل کار خود تاکید دارند، گفتند: باتوجه به شرایط جسمی و سنی، هم‌اکنون در بازار نامتعادل کار برای آنها هیچ شانسی برای یافتن فرصت شغلی جدید وجود ندارد اما اگر دولت از بازگشایی این کارخانه اولین تولیدکننده پارچه استخوان‌بندی تایر در ایران حمایت کند، آنها می‌توانند به کار قبلی خود بازگردند.

کارگران با بیان اینکه این واحد صنعتی به بهانه غیراقتصادی بودن از تیر ماه سال گذشته (1397)تعطیل اعلام شد و پیش از تعطیلی توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشت، در ادامه افزودند: پیش از این نیز خطوط تولیدی این کارخانه چندین باربصورت  موقت (مرحله اول از آذرماه 93 تا تیرماه 94 و در مرحله دوم مجدد از بهمن 94 تا خرداد 95 )تعطیل اعلام شده بود که مجددا به چرخه تولید بازگشت.

آنها اظهار داشتند: تاکنون چندین بار به امید بازگشایی کارخانه به نهادهای صنفی و دولتی شهرستان ملایر و استان همدان مراجعه کرده‌اند اما درمورد بازگشایی کارخانه هنوز پاسخی نگرفته‌اند.

کارگران کارخانه کیان کرد ملایر همچنین درمورد مطالبات معوقه‌ خود گفتند: در کل مطالبات مزدی و سنواتی کارگران پرداخت شده و فقط تعداد کمی از همکاران بخشی از مطالبات خود را هنوز دریافت نکرده‌اند.

*بیش از50کارگرپتروشیمی بندر امام اخراج شدند

شرکت مهندسی موجان، مجری احداث تصفیه‌خانه مرکزی پتروشیمی بندر امام که از سال 95اقدام به ساخت تصفیه‌خانه مرکزی فاضلاب بندر امام در راستای رعایت الزامات زیست‌محیطی را آغاز کرده است، اقدام به اخراج بیش از 50کارگرشاغل در این پروژه نموده است.

یکی ازاین  کارگران اخراجی به خبرنگار رسانه ای گفت: شرکت مهندسی موجان به دلیل تورم ایجاد شده در سال 97، تقاضای افزایش نرخ قرارداد خود را به پتروشیمی بندر امام داده که با این درخواست موافقت نشده و شرکت مذکور نیز اقدام به اخراج حدود 50نفر از کارگران خود نموده که با این وضعیت مشخص نیست پروژه مذکور چه سرنوشتی خواهد داشت.

*مرکزآمار:در سال ١٣٩٧ نرخ بيكاري ١٢ درصد است

به گزارش24فروردین ماه مرکزآمار،در سال ١٣٩٧، ٤٠,٥ درصد جمعيت ١٠ ساله و بيش‌تر از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند؛ يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٦)، ٠.٤ درصد افزایش یافته است.

نتايج طرح آمارگيري نيروي‌كار سال ١٣٩٧ منتشر شد. بررسي نرخ بيكاري افراد ١٠ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه ١٢,٠ درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار)، بيكار بوده‌اند. بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به سال ١٣٩٦، ٠.١ درصد افزايش یافته است.

در سال ١٣٩٧، ٤٠,٥ درصد جمعيت ١٠ ساله و بيش‌تر از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند؛ يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٦)، ٠.٤ درصد افزایش یافته است.

نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاكي از آن است كه ٢٥,١ درصد از فعالان اين گروه سني در سال ١٣٩٧ بيكار بوده‌اند. بررسي تغييرات سالانه‌ی نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به سال قبل هيچ گونه تغييري  نيافته است.

تعداد شاغلین در سال ١٣٩٧ به ٢٣٨١٣٠٤٥ نفر رسید که نسبت به سال گذشته ٤٦٣٩٢٨ نفر افزایش یافته است.

نسبت اشتغال در سال ١٣٩٧ به ٣٥,٦  درصد رسید که نسبت به سال ١٣٩٦ افزایش  ٣/٠ درصد افزايش داشته است.

بررسي سهم اشتغال ناقص نشان مي‌دهد كه در سال ١٣٩٧، ١٠,٨درصد جمعيت شاغل،‌ به دلايل اقتصادي (فصل غيركاري، ركود كاري، پيدا نكردن كار با ساعت بيش‌تر و...) كم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته كار كرده و آماده براي انجام كار اضافي بوده‌اند. اين در حالي است كه ٣٨.٣  درصد از شاغلين ١٠ ساله و بيش‌تر، ٤٩ ساعت و بيش‌تر در هفته كار كرده‌اند.

بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي نشان مي‌دهد كه در سال ١٣٩٧، بخش خدمات با ٥٠,٣  درصد بيش‌ترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدي بخش‌هاي صنعت با ٣٢.٠ درصد و كشاورزي با ١٧.٧ درصد قرار دارند.

*بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینبارزخمی شدن 4کارگر کارخانه فولاد آلیاژی یزد

صبح روز شنبه24فروردین،سرویس رفت وآمد کارگران کارخانه فولاد آلیاژی یزد درکیلومتر25 جاده اختصاصی فولاد آلیاژی واژگون شد و4کارگر زخمی شدند.

 

اخبار و گزارشات کارگری 23فروردین ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- گسترده تر ومستحکم ترباد همبستگی کارگران،معلمان،دانشجویان ودیگر نیروهای اجتماعی

گزارشات تصویری از دیدارهای فعالین کارگری،معلمی ودانشجویی با خانواده های معلمان زندانی محمودبهشتی،محمد حبیبی واسماعیل عبدی:

1- گزارش تصویری ازدیدار22فروردین ماه،جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، فعالان کارگری و فعالان دانشجویی با خانواده های معلمان زندانی اسماعیل عبدی و محمد حبیبی

2- گزارش تصویری از دیدار 21فروردین ماه، جمعی از شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی ( بستا) و اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران از خانواده معلمان زندانی محمد حبیبی،محمود بهشتی

3- گزارش تصویری ازديدار نوروزی جمعی از معلمان و فعالان صنفی با خانواده معلمان زندانی اسماعيل عبدی و محمد حبیبی

- در دفاع از امنیت شغلی ومعیشتی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

- گزارشی کوتاه از همیاری فرهنگیان در مناطق سیل زده

- کمبودفضای کافی درمحل پایانه شرق وبی تدبیری مدیریت سامانه یک، مشکلات جدی برای رانندگان این خطوط بوجودآورده است

- تکذیبیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه جهت اطلاع افکار عمومی

- کارخانه رب هفت تپه، پروڑه چند میلیون دلاری معلق

- پیام کارگران سیمان کارون مسجدسلیمان به اتحادیه آزاد کارگران ایران

- جنبش کارگری ایران و آینده آن

- جهت اطلاع:گزارشی در باره وضعیت پرستاران

- جان باختن یک کولبر درمرز شهرستان خوی براثرتیراندازی نیروهای نظامی

*گسترده تر ومستحکم ترباد همبستگی کارگران،معلمان،دانشجویان ودیگر نیروهای اجتماعی

گزارشات تصویری از دیدارهای فعالین کارگری،معلمی ودانشجویی با خانواده های معلمان زندانی محمودبهشتی،محمد حبیبی واسماعیل عبدی:

1- گزارش تصویری ازدیدار22فروردین ماه،جمعی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، فعالان کارگری و فعالان دانشجویی با خانواده های معلمان زندانی اسماعیل عبدی و محمد حبیبی

 

 

2- گزارش تصویری از دیدار 21فروردین ماه، جمعی از شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی ( بستا) و اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران از خانواده معلمان زندانی محمد حبیبی،محمود بهشتی

 

3- گزارش تصویری ازديدار نوروزی جمعی از معلمان و فعالان صنفی با خانواده معلمان زندانی اسماعيل عبدی و محمد حبیبی

*در دفاع از امنیت شغلی ومعیشتی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

کانال تلگرامی کارگران گروه ملی فولاد بتاریخ 23فروردین ماه،اطلاعیه  در دفاع از امنیت شغلی ومعیشتی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران بشرح زیر صادرکرد:

با سلام و دعای خیر خدمت کلیه همکاران محترم

همانطور که میدانید از ابتدای سال جدید و بعد از تعطیلات نوروزی،تغییراتی در سطح مدیریتی شرکت صورت گرفت که خداحافظی غیر مترقبه آقای غفوری و اعلام سرپرستی فردی که در سال گذشته امتحان حضور خود در شرکت پس داده بود و مشاهده کردیم ،هر زمانی که مشکلات به تعویق افتادن حقوق و مسائل تولید و مواد اولیه مطرح گردید،با عنوان نمودن مواردی چون:حضور مافیا و عدم همکاری بنگاه های اقتصادی و بانک ملی،این مهم بطور فرسایشی بر پیکره شرکت و اوضاع اقتصادی و معیشتی پرسنل تحمیل گردید.

سرپرست جدید ،متأسفانه همان شخصی است که در سال گذشته با شیوع جو و افکار منفی،و گماردن برخی مدیران نا لایق بخشهای تولیدی، که بهیچ عنوان مورد تأئید پرسنل نمیباشند،به گونه ای سابقه و تجربه خود در زمینه صنعت فولاد را بطور منفی نشان داده و ثابت کرد که بهیچ عنوان در این سطح مدیریتی و حتی مدیران گذشته شرکت نمیباشد.

همکاران عزیز و گرامی:

از خواسته های مهم و اساسی همگانی پرسنل که در تمامی تجمعات،بخصوص سال گذشته عنوان میگردید، ورود مواد اولیه بطور مستمر،تولید بخشهای مختلف تولیدی و تثبیت پرداخت حقوق ماهیانه پرسنل در تاریخی مشخص و معین بود،که به تبع این مسائل مهم ذکر شده،مشکلات دیگر از قبیل،بیمه تأمین اجتماعی،تکمیلی و.... برطرف گردد.

مسأله مهم پرداخت حقوق،آنهم در این شرایط بحرانی و فراگیر سیل اخیر،که وضعیت اقتصادی همه را تحت تأثیر خود قرار داده و متأسفانه در روزهای پایانی فروردین ماه،تاکنون اقدامی جهت پرداخت حقوق انجام نشده و گویی با روی کار آمدن سرپرست ناکار آمد جدید شرکت،پروسه تعویق حقوق و ورود مواد اولیه،در حال استارت زدن میباشد،که بعد از حدود۳۵روز،از آخرین پرداخت حقوق بهمن ماه سال گذشته،برای این مهم اقدامی صورت نگرفته است.

همکاران عزیز:

همگان میدانیم که بعد از تحمل تمامی سختی و مشکلات سالهای گذشته،خواستار  تثبیت وضعیت شغلی و حقوقی میباشیم و هیچگونه کوتاهی در این امر را نمیپذیریم،آنهم پس از تولید انبوه و فراوان و فروش محصولات مختلف تا کنون،که به تأئید اکثر مسؤلین و مدیران ارشد،نباید مشکلی در زمینه تأمین مواد اولیه و پرداخت حقوق صورت پذیرد.

پرسنل شریف و محترم گروه ملی،با درک این مهم و جلوگیری از پیش آمدن مشکلات احتمالی،که هیچکدام خواستار تکرار آن نمیباشیم،خواهشمندیم با هم اندیشی،مشورت و درایت عقلی،و مطرح نمودن آن،از همین ابتدا، بتوانیم امنیت شغلی و معیشتی خودرا رقم بزنیم.

*گزارشی کوتاه از همیاری فرهنگیان در مناطق سیل زده

از روز دوشنبه جمعی از فعالان صنفی از تهران، الیگودرز و اسلامشهر برای رساندن کمک های فرهنگیان به مناطق سیل‌زده رفته اند.

متاسفانه اوضاع کلی نابسامان است و فقدان مدیریت بحران درد آسیب دیدگان را دو چندان کرده است.

به همت مردم تقریبا اقلام اولیه بین همه تقسیم شده است.

از مجموع کمک های ستاد همیاری فرهنگیان یک محموله توسط آقای بداقی سه شنبه از البرز و اسلامشهر به معمولان ارسال شده است.

متاسفانه از برخی جاها مثل نورآباد غفلت شده، بخاطر همین  با نظر جمعی، هدایای فرهنگیان البرز و اسلامشهر، فرهنگیان تهران مرکز نواب و مرکز انجمن یاری کودکان تحویل فعالان صنفی دلفان جهت توزیع در روستاهای آسیب دیده خواهد شد.

محموله کانون الیگودرز توسط آقای گودرزی و محمودی با همکاری آقای ترکاشوند اینجا در کمپ پلدختر تخلیه شده است.

هدایای فرهنگیان شیراز توسط آقای زحمتکش و خانم ابراهیمی به سمت نورآباد خواهد رفت. شب گذشته هدایای کانون صنفی خمینی شهر و آقای قدیمی به پلدختر رسیدند.

در پلدختر یک زوج، آقای فریدونی و خانم رشیدی، کل زندگی خود را به کمپ فرهنگیان اختصاص داده اند و ما را شرمنده محبت خود کرده اند. همکاران خانم‌ها سلیمانی، مرادی و همسایگان کمپ و علیرضا و شایان و علی اصغر در کنار بزرگترها نیازهای سیل‌زدگان را بسته بندی می کنند.

اینجا سیل زندگی یک عده را برده اما امیدها همچنان پابرجاست.

از تمام کسانی که به ستاد همیاری فرهنگیان اعتماد کردند و کسانی که این روزها از کرج تا شیراز  ... صادقانه زحمت کشیدند تشکر می کنیم. همچنین از تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، کانون صنفی معلمان تهران، کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین، کانون صنفی معلمان کرمانشاه، کانون صنفی معلمان خمینی شهر، فعالان صنفی استان فارس، فعالان صنفی استان البرز ، کانون صنفی معلمان اسلامشهر که با محوریت کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز که تاکنون همیار ستاد بوده اند تشکر و قدردانی می شود جا دارد از بازنشستگان عزیز تشکر ویژه نماییم.

بخشی از کمک های ارسالی با توجه به نیازها توزیع شده است و همکاران در پلدختر، معمولان و نورآباد در حال بسته بندی و آماده سازی باقی اقلام هستند.

اینجا مردم سیل‌زده نیازمند پتو و زیرانداز و لوام پخت و پز و غذاخوری هستند.

روز پنجشنبه از کمپ  "زاگرس چشم انتظار ماست" که انجمن صنفی معلمان مریوان وسقز در آن نقش دارند دیدن کردیم. یک کمپ بی نظیر در معمولان بود. کارشان عالی بود و باید از تجربه آنها آموخت.

یاد و خاطره زنده یاد شریف باجور را گرامی داشتیم جای خالی اثرات مثبت او بعد از جان‌ باختن غم‌انگیزش مشهود است.

با وجود کمپ های مردمی، سیل‌زدگان احساس تنهایی نمی کنند. اما نباید مطالبه گری را فراموش کنیم.

باید دولت مسئولیت خود را انجام دهد. باید مدارس را سامان دهد و وزارت آپ به وضعیت معلمان و دانش آموزان آسیب دیده رسیدگی کند.

فرهنگیان از بی عملی وزیر و عدم توجه به مسایل مدرسه و معلمان و دانش آموزان به شدت ناراحت هستند و ما باید صدایشان باشیم.

با تمام ملال آور بودن درس و مدرسه برای دانش آموزان، آنان از اینکه سیل کتاب هایشان را برده است ناراحت هستند. فقط در معمولان حدود ۷۰۰ دانش آموز بدون کتاب و دفتر شده اند وضعیت مدارس در معرض سیل نیز فاجعه است و برخی از مدارس کلا تخریب شده اند.

مردم فقط می توانند بخش کوچکی از نیازمندی ها را تامین کنند و این وظیفه نهادهای حاکمیتی است که وظایف خود را انجام دهند.

ستاد همیاری فرهنگیان ایران در حمایت از سیل زدگان

۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۸

*کمبودفضای کافی درمحل پایانه شرق وبی تدبیری مدیریت سامانه یک، مشکلات جدی برای رانندگان این خطوط بوجودآورده است

 پایانه شرق سامانه یک درحال حاضرهم مورداستفاده تعمیرگاه وسیار است وهم اجبارامحل تردد ورود و خروج اتوبوسهای سامانه یک بی آرتی تهرانپارس به پایانه آزادی میباشد، وازآنجایی که تعمیرگاه پایانه شرق

 دارای دودرب خروجی میباشد و هنگامی که اتوبوس ها بعداز تعمیر ورفع نقض عیب قصد خروج از سالن رادارند،  به دلیل مسدود کردن بی مورد درب قسمت شرقی سالن  به ناچار اتوبوس های دوکابین مجبورا که از درب غربی خارج شوند که به دلیل عدم فضای کافی درحین خروج،  باعث اختلال در نظم صف اتوبوس ها وترافیک شدید  و تنش بین راننده ها و مسئولین وعوامل ناحیه میگردد، واحتمال برخورد اتوبوس ها بایکدیگر

در حین جابجایی و خروج اتوبوس هااز سالن و خسارت برای رانندگان بسیارزیاد میباشد.

 بطوری که تاکنون رانندگان متحمل خسارت هایی به دلیل ترافیک وکوچک بودن محل ترددشده اند، درصورتیکه از درب شرقی اتوبوس ها به راحتی میتوانند خارج شوند و می توانداین همه بی نظمی ودرگیری واعصاب خوردکنی برای رانندگان درحین کارنداشته باشد.

متاسفانه رئیس تعمیرگاه هم به جای اینکه اتوبوس ها را در ساعت اولیه روز خروج کند درست نزدیک ساعات پایانی که شلوغ ترین زمان تغییر وتحول رانندگان زحمت کش میباشد، اتوبوس هاراخارج میکند که این هم یکی از دلایل ترافیک سنگین درحین ورود وخروج اتوبوس ها در پایانه میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد به مسئولین سامانه یک تاکید میکند تا جهت جلوگیری از هر گونه خسارت احتمالی برای رانندگان این خطوط، هرچه زودتر تدابیری برای حل مشکل پایانه تهرانپارس بیاندیشند وبه مشکلات موجود در محیط کار رسیدگی کنند .تا رانندگان پایانه تهرانپارس، درشرایط آرام وبدون استرس کارشان را شروع کنند و دچارحوادث وتصادفات ناشی از عدم ایمنی درمحیط کارنشوند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*تکذیبیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه جهت اطلاع افکار عمومی

طبق گزارش های رسیده اطلاع پیدا کردیم که فرد و یا افرادی با سوءاستفاده ازنام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ، اقدام به اعلام شماره حسابی به نام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه نموده و خواستار شده اند از طریق آن شماره حساب، کمک های مالی برای سیل زده گان را جمع آوری کنند.

از این طریق اعلام می داریم که سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از بدو ایجاد تا کنون هیچ شماره حسابی نداشته و ضمن تکذیب شماره حساب اعلام شده به نام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، این عمل زشت و ناپسند  را شدیدا محکوم می کنیم.

لازم به یاد آوری است که تنها منبع رسمی  اخبار و گزارشات و تصمیمات سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، همین کانال تلگرامی  می باشد که در ذیل مشخصات آن اعلام شده است.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

جمعه ۲۳ فروردین ۹۸

*کارخونه رب هفت تپه، پروڑه چند میلیون دلاری معلق

پیام ارسالی کارگران نیشکر هفت تپه به اتحادیه آزاد کارگران ایران

پس از واگذاری شرکت نیشکرهفت تپه به بخش خصوصی ، مالکان شرکت برای گرفتن ارز دولتی شروع به احداث پروژه های( کارخانه رب، زغال ، الکل ، آسفالت، ام دی اف و تاکستان ) کردند.

کارخونه رب یکی از پروژه هایی که در منطقه خیلی سروصدای کرد. پروژه ای که قرار بود موجب اشتغال زایی بیکاران منطقه و مرکز خرید محصول بیشتر کشاورزان منطقه باشد. اما ...

این پروژه فقط برای گرفتن ارز دولتی بود .  چندی پیش قاضی پرونده اختلاس  و رانت خواری مالکان بخش خصوصی در بازدیدی که از کارخونه رب داشت مهر تاییدی برای صوری بودن پروژه و گرفتن ارز دولتی زد .

تصاویر ماهواره ای که از محل احداث پروژه منتشر شده نشانگر خاکی بودن این کارخونه و اشتغال زایی کبوتران داشت. 

آری . کارخونه ای که مدیر پروژه آن تحصیلات دیپلم داشته باشد و با تبعیض و رانت خواری تاسیس شود قطعا عاقبتی بهتر از این نخواهد داشت .

*پیام کارگران سیمان کارون مسجدسلیمان به اتحادیه آزاد کارگران ایران

چندین  سال است که مرحوم محمد تقی علاقبندیان  سهام دار شرکت سیمان کارون و به طبع آن مدیران این سرمایه دار با اتخاذ دزدی و  و دغلی و حرف صدتا یک غاز کارگررا در فقر و فلاکت   و دولت  را حالت آچمز  نگه داشته است  و هنوزهم مشغول این رسالت خویش توسط وارثین و مدیران جدید خود است! باید دید آیا تمام این خرابیها و بی انضباطی ها کار کارگر است  دولت است  سهام دار است ؟ کیست که این همه ذات روباه صفتش  غالب بر همه امور شده باید متوجه بود و فهمید  هر صنعتی مربی لازم دارد، رهنما لازم دارد.

عیب کار اینجاست که وارثین این تشکیلات و مدیران آن فاسدند؛وقتی که سهام دار تا آنجا پیش میرود که حاضر است بازداشت شود و بمیرد اما حق الناس را ندهد   و معاونین وقت مرحوم از مدیر عامل گرفته تا ....  همه راه اورا پیش میگیرند  ، آنوقت چه توقع  بیجایی ست که از مشدی حسن بقال داشته باشیم و تعجب بکنیم که میوه اش را می گنداند و دور میریزد، اما حاضر نیست که به قیمت ارزان بفروشد...؟  خنده اوراست . تهوع آور است رفتار  وارثین  شرکت سیمان کارون. کارگر نان شب ندارد بخورد حقوق معوق دارد  آنوقت میبینیم موکب سیمان کارون در شوشتر احداث میشود تا شاید دولت و قوه قضاییه را از تصمیم خود که وصول مطالبات معوق را در دستور کار خود دارند. شاید سر در گم کنند ! شاید هم بتوانند !  بحرحال می‌بایست  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام نمود . شکی نیست بر اینکه مردم مظلوم خوزستان از سیل امسال  آسیب دیده اند و باید به کمک آنها شتافت اما این مصیبت  دیده میشود که مگر میشود هزاران کارگر این تشکیلات برای نان شب خود محتاج باشند اما برای ژست  تبلیغاتی کارفرما  اقدام به راه اندازی اماکن خیریه کند. کارفرمای محترم سیل چند سالیست. کارگران تو را گرفتار نموده  خبر نداری سیل کارگران تورا از وقتی درگیر خود نمود که حاضر شدی وامهایی میلیارد ی بگیری و بعد از سالها حاضر به پرداخت اصل آن هم نباشی و در نتیجه فلاکت و بدبختی این زیاده خواهی تو گریبان کارگر را گرفت و گرفته است.  رفتار تو بیشتر شبیه عیاران است که راه زنی میکردندو  از عایدات دزدی به فقیران. قرص نانی هم میدانند  تا شایدخدا از گناهان  بزرگ آنها چشم پوشی کند . ! وارثین و مدیران  بحق یا نا حق  با لیاقت یا بدون لیاقت  بفهمید شما متولی و باعث وبانی در هم شکسته شدن بنیاد هزاران خانواده هستید که از بد روزگار نان خور شما شده اند . درد را به که گوییم که بشنود و عکس العملی  نشان دهد . !؟ حضرت آقا  . ریاست محترم جمهور  . ریاست محترم قوه قضاییه  لطفا درد و ناله هزاران کارگر سیل زده از تفکر و عملکرد این اقایان را ببینید و اقدامی کنید  واله با الله  هم در این دنیا و هم در آخرت همه در مقام حضرت حق باید پاسخگو  باشیم.

*جنبش کارگری ایران و آینده آن

گفت‌و‌گوی رادیو زمانه با شاپور احسانی‌راد، عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران

اعتصاب‌ها و اعتراضات کارگری در چند سال اخیر روندی رشد یابنده داشته و سال ۹۷ به نسبت سال‌های قبل از گستردگی و عمق بیشتری برخوردار شده است. کارگران در سال ۹۷ با اشکال گوناگون مقاومت و مبارزه از جمله برپایی اعتصاب‌های طولانی‌مدت (نمونه مجتمع نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز)، اعتصاب‌های سراسری (نمونه اعتصاب‌های سراسری معلمان و بازنشستگان)، و اعتصاب کارگران در یک رشته کاری (کارگران ابنیه راه‌آهن) سطح نوینی از همبستگی مبارزاتی را به نمایش گذاشتند.

«زمانه» در آستانه اول ماه مه روز جهانی کارگر پرسش‌هایی درباره جنبش کارگری ایران و چشم‌انداز آن را با چند فعال کارگری در میان گذاشته است.

شاپور احسانی راد فعال کارگری و عضو «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در گفت‌و‌گو با «زمانه» در پاسخ به این پرسش که «مبارزات کارگران در سال ۹۷ را چگونه ارزیابی می‌کنید» نکاتی را برشمرده و در ادامه می‌گوید: «از یک منظر کلی ارزیابی نمونه‌هایی از قبیل تحصن سراسری معلمان، اعتصاب کارگران هپکو، هفت تپه و فولاد اهواز و حتی قبل تر از آن اعتصاب کامیونداران در سال گذشته نشان می‌دهد که طیف‌های مختلف طبقه کارگر وارد فاز جدید و جدی‌تری نسبت به سالهای گذشته شدند.»

پاسخ‌های شاپور احسانی راد فعال کارگری و عضو «اتحادیه آزاد کارگران ایران» به پرسش‌های زمانه را بخوانید.

سال گذشته کارگران و سایر مزدبگیران نمونه‌های درخشانی از اعتراض و اعتصاب را سازماندهی کردند. نمونه‌وار می‌توان از سه اعتصاب سراسری معلمان، اعتصاب در نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز نام برد. از یک منظر کلی مبارزات کارگران در سال ۹۷ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در سال ۹۷ تجمع، اعتصاب و اعتراضات کارگری و صنفی، هم از نظر کمی و هم کیفی رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند. به غیر از افزایش اعتراضات در مراکز صنعتی، تولیدی، و نیز افزایش تعداد افراد دخیل در اعتصابات و تجمعات اعتراضی، خواست‌ها و مطالبات با تداوم، حدت و شدت بیشتر نسبت به سالهای پیش، در یک زمان طولانی‌تر و با بیان و شعارهای مشخص‌تر، نه تنها کارفرمای مستقیم بلکه نهادهای سیاسی مرتبط و حاکم بر سرنوشت کارگران را به چالش کشیدند، از یک منظر کلی ارزیابی نمونه‌هایی از قبیل تحصن سراسری معلمان، اعتصاب کارگران هپکو، هفت تپه و فولاد اهواز و حتی قبل تر از آن اعتصاب کامیونداران در سال گذشته نشان می‌دهد که طیف‌های مختلف طبقه کارگر وارد فاز جدید و جدی‌تری نسبت به سالهای گذشته شدند.

با آن که سال ۹۷ روند تعیین حداقل دستمزد در شورای عالی کار شبیه سال‌های قبل بود اما برخلاف سال‌های گذشته ما شاهد اعتراضات متمرکز با خواست مزد عادلانه نبودیم. چه توضیحی برای این مساله وجود دارد؟

راستش در این چهل سال هیچگاه اعتراض متمرکز و سازماندهی شده که بتوان بخش قابل ملاحظه‌ای از طبقه کارگر را درگیر مبارزه برای تعیین حداقل دستمزد عادلانه نماید، نشده است؛ شاید به جز طومار چهل هزار امضاء که به ابتکار اتحادیه آزاد کارگران ایران انجام شد، و توانست چندین سال بخشی از کارگران را از نظر ذهنی و عینی و حتی عملی حول محور آن درگیر مبارزه کند و اعتراضاتی را سازمان دهد و بالطبع توجه بقیه تشکل‌ها و نیروهای کارگری را نسبت به این مسئله جلب و درگیر کند، چیز دندان گیر دیگری رخ نداده است

به نظر می‌رسد عدم مشارکت کارگران در این چالش که به حیات و ممات آنها بسته است به دو دلیل عمده بوده است؛ دو دلیل که در درون خود متناقض و متضادند.

دلیل اول اینکه طیف‌های مختلف طبقه کارگر با گوشت و پوست خود لمس کرده‌اند که «حداقل دستمزد» را نه قانون کار (اصل ۴۱ و سه جانبه‌گرایی شورایی عالی کار) و نه ویڑگی‌های اقتصادی کشور (تورم و گرانی و سهم مزد در قیمت تمام شده کالا) بلکه توسط دولت به عنوان کارفرمای بزرگ، و در سیاست کلان تعیین می‌شود.

دلیل دوم، بر اساس دلیل اول، نگاه دولت و حکومت به مسئله دستمزد سیاسی است و هر فعالیت صنفی در این مورد را با اَنگ و برچسب سیاسی و امنیتی بشدت سرکوب می‌کند. و حتی پیشاپیش مانع از هرگونه تشکل‌یابی در محیط کار و حتی خارج از محیط کار می‌شود و عملا گونه قدرت چانه‌زنی کارگران برای فروش نیروی کار را از آنان سلب می‌کند.

این، دو رویکرد در مقابل مدافعان و فعالین کارگری قرار می‌دهد: مبارزه مستقیم سیاسی با طبقه حاکم، یا مبارزه صنفی برای حق اعتراض، اعتصاب، تشکل، دستمزد و غیره.

بخشی از فعالین کارگری بر این باورند که کارگران باید با سازمانیابی، به حقوق بنیادی خود دست بیابند و به یک نیروی قدرتمند اجتماعی تبدیل شوند. زیرا بدون این نقطه عزیمت و رویکرد هرگز نخواهند توانست مستقلا در سرنوشت خود دخیل و حاکم شوند.

ضمن اینکه چانه‌زنی برای دستمزد، نیاز به تشکل اتحادیه‌ای و سندیکایی دارد که این نیز منوط به امنیت شغلی است که جدا از هزینه‌های اخراج و سرکوب، با وجود قراردادهای موقت، سفید امضا و پیمانکاری‌ها، انگیزه‌ای برای مشارکت کارگران برای این امر نمی‌گذارد، که جزیی از تناقض و تضاد حاکم بر مبارزه طبقاتی کارگران در کشور ماست

سال ۹۷ پایان یافت اما مطالبات کارگران به جای خود باقی است. در آخرین روزهای سال ۹۷ شورای عالی کار هم دستمزد حقیرانه‌ای که برای کارگران تعیین کرد. چشم‌انداز شما از مبارزات کارگری سال ۹۸ چگونه است؟

به نظر می‌رسد مبارزات کارگران در این سال‌ها ضمن اینکه دلایل معیشتی و اقتصادی داشته است منبعث از اوضاع مافیایی سیاسی حاکم بر کشور بوده است، راستش طبقه کارگر با توجه با مافیای سیاسی در کشور با یک تناقض و پارادوکس نیز در حال مبارزه است. وقتی کارگران در هر واحد صنعتی و تولیدی برای احقاق حقوق و مطالبات صنفی خود تلاش و مبارزه می‌کنند، دست به اعتراض و اعتصاب می‌زنند، تولید را متوقف می‌کنند، مافیاهای چندگانه اقتصادی حاکم برای آن واحد تولیدی و صنعتی در هر دو حالت اعتصاب و تداوم تولید، سود می‌برند. اگر اعتصاب منجر به توقف تولید شود تا جایی که شرکت دچار بحران و ورشکستگی شود از فروش زمین تا تغییر کاربری و... سود سرشار می‌بزند. و اگر تولید تداوم و استمرار یابد با وجود نیروی کار ارزان‌، سودهای نجومی می‌برند این مسئله را در سال‌های اخیر در کارخانه‌ها، معادن و واحدهای متعدد صنعتی شاهد بودیم و این مسئله کار را برای احقاق حقوق کارگران بشدت سخت کرده است. اما با وجود دستمزد حقیرانه‌ای که امسال به طبقه کارگر تحمیل شده است و موج کمرشکن گرانی و تورم افسار گسیخته که هیچگونه سنخیتی با امرار معاش و حفظ کرامت انسانی کارگران ندارد، بدون شک کارگران از فاز اعتراضات محلی عبور کرده و به اعتراضات گسترده و سراسری روی خواهند آورد

مهم‌ترین مانع ارتقاء جنبش کارگری ایران چیست؟

جنبش کارگری یک جنبش اجتماعی اعتراضی در یک کلیت عمومی جامعه است که به‌نظر می‌رسد در این چهل سال سرمایه‌داری حاکم با همه اخراج‌ها، بگیر و ببندها و سرکوب‌ها نتوانسته است مانعی جدی در ارتقای این جنبش اصیل و قائم به ذات ایجاد کند. این جنبش در عین حال که تدافعی و مطالباتی است خصلت و جوهر طبقاتی خود را با تعرض و تهاجم به بنیادهای سرمایه نشان داده است. اعتصاب به سنت کارگری تبدیل شده است. تشکل‌خواهی در میان کارگران نهادینه شده است. کارگران به نظرات، تفکرات، ابزار و اهرم و آموزه‌های علمی تغییر شرایط خود مجهز شده‌اند. از این رو مانع جدی در ارتقای جنبش کارگری نمی‌بینیم

به اعتقاد شما تشکل‌های مستقل کارگری در اول ماه مه امسال باید چه خواست‌هایی را طرح کنند؟

به نظر می‌رسد بر افزایش فوری حقوق و دستمزد، پرداخت حقوق‌های معوقه، و بویڑه بر حق تشکل یابی، حق اعتصاب و اعتراض و آزادی فوری رهبران، فعالین کارگری و دیگر نیروهای اجتماعی تاکید بیشتری شود و حول و محور این خواست‌های بنیادی، اتحاد عملی مستحکم‌تر و فعالتری در بین طبقه کارگر ایجاد شود.

۲۳ فروردین ۱۳۹۸

*جهت اطلاع:گزارشی در باره وضعیت پرستاران

بخش خصوصی عقبه‌ی سدِ آهنینِ قدرت مقابل پرستاران است/ برخی مدیرانِ پرستاری به صنفِ خودشان پشت می‌کنند

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ23فروردین ماه،محمدرضا شریفی‌مقدم گفت: چرا وقتی قانون به نفع ما است اما شرایط پرستاران تا این حد ناگوار است؟! همواره تاکید کرده‌ایم یک جریان قدرت که منافع آنها در تضاد با پرستاران است، مانع از اجرایی شدن این قوانین بوده است اما جریان قدرت بدون پیوند با ثروت و بدون استفاده از برخی پرستاران وابسته به خود نمی‌توانست موفق شود.

محمدرضا شریفی مقدم با اشاره به اینکه شاید هیچ صنفی به اندازه جامعه پرستاری قوانین و مقررات بر زمین مانده ندارد، تصریح کرد: فقط یک قلم قانون «تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری» ۱۲ سال است که اجرایی نشده است..

شریفی مقدم گفت: پرستاران از سال ۶۷ که قانون سخت و زیان‌آوری‌شان نوشته شده تاکنون، نتوانسته‌اند از مواهب آن بهره‌مند شوند و این قانون به‌طور کامل اجرایی نمی‌شود. قانونگذار در سال ۸۸ قانون ارتقای بهره‌وری را تصویب کرده است تا پرستاران به دلیل سختی شغل‌شان کمتر در فضای کار باشند. این قانون در درجه اول به نفع بیماران است اما هنوز هم شیفت‌های کاری بالا پرستاران را آزرده می‌کند.

وی افزود: سوال اینجاست چرا وقتی قانون به نفع ما است اما شرایط پرستاران تا این حد ناگوار است؟! همواره تاکید کرده‌ایم یک جریان قدرت که منافع آنها در تضاد با پرستاران است، مانع از اجرایی شدن این قوانین بوده است اما جریان قدرت بدون پیوند با ثروت و بدون استفاده از برخی پرستاران وابسته به خود نمی‌توانست موفق شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی قانونی تصویب می‌شود پرستاران باید از آن برخوردار شوند، بیان کرد: واضح است که اجرایی شدن این قانون در تضاد با منافع جریان قدرت است.

به گفته شریفی مقدم؛ اخیرا کمپینی تشکیل شده و قرار است تا جریان وابسته پرستاری که سازوکارهای سد تراشیدن آنها مقابل تحقق مطالبات پرستاران است را برملا کند و درباره آن سخن بگوید.

او ادامه داد: سالانه ۳۵ میلیارد دلاری که در نظام سلامت وجود دارد، آنقدر هست که جریان‌های خاص حتی جلوی حداقلی‌ترین قوانین به نفع پرستاران را نیز بگیرند. اگر موافقت می‌شد که طبق پیشنهاد ما برای تخصیص منابع ۲ هزار میلیاردی در لایحه بودجه ۹۸ به قانون تعرفه‌گذاری پرستاران برای نزدیک به ۲۰۰ هزار پرستار عمل شود، گرچه مبلغ خیلی زیادی در حقوق پرستاران نخواهد بود اما همین پول برای جمعیت ۵ هزار نفره پزشک شامل هیئت علمی، رئیس بیمارستان و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی رقم بسیار بیشتری خواهد شد.

شریفی مقدم تصریح کرد: عقبه این جریان قدرت بخش خصوصی است که در راس تصمیمات بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و دولت و مجلس حضور دارند. این جریان حتی مانع می‌شود که در حد ۲ هزار میلیارد تومان بودجه به پرستاران برای اجرای قانونی که ۱۲ سال بر زمین مانده، تخصیص داده شود.

اما این پرستاران وابسته چه نقشی در تامین منافع صاحبان قدرت در این سیستم بازی می‌کنند؟ شریفی مقدم گفت: روسای بیمارستان‌ها مدیران پرستاری در هر بیمارستان را انتخاب می‌کنند. در این سال‌ها شاهد بوده‌ایم که مدیران پرستاری اگرچه از بین پرستاران هستند اما برخی از آنها نه تنها منافع و مطالبات پرستاران را پیگیری نمی‌کنند بلکه عملاً در راستای سلبِ حق اعتراض از پرستاران عمل می‌کنند. آنهم وقتی فقط می‌خواهیم که قانون را رعایت کنند.

او اظهار داشت: پرستاران معتقدند که «مدیر پرستاری» باید انتخاب پرستاران همان بیمارستان باشد نه رئیس بیمارستان. به ویژه که در این سال‌ها ثابت شده برخی مدیران پرستاری با جریان قدرت همراهی می‌کنند. مدیر پرستاری موظف است که مطالبات و مشکلات جامعه پرستاری را به بالا منتقل کند اما عملاً  آنها به پرستاران فشار می‌آورند و هرجا پرستاری حرف بزند، او را به حراست و هیئت تخلفات اداری معرفی می‌کند.

وی تصریح کرد: ابزارهای فشار بر پرستاران شامل دادن شیفت‌های مخالف، تعویض بخش‌ها و کم حساب کردن کارانه است. پرستار اگر یک ساعت دیر بیاید به هیئت تخلفات اداری معرفی می‌شود اما پزشک همیشه حقوقش را کامل می‌گیرد.

این در حالی است که به گفته شریفی مقدم اخیراً در همین راستا جمعی از پرستاران، فعالان صنفی خانه پرستار و نظام پرستاری و دیگر فعالان مستقل، کمپینی برای نه گفتن به پرستاران وابسته تشکیل داده‌اند. در این کمپین بدنه جامعه پرستاری به تفصیل درباره تفرقه‌‌اندازی‌ها در بین خودشان و پرستارانی که عملاً مانع تحقق مطالبات پرستاران هستند، صحبت می‌کنند و تجربیاتشان را در این زمینه بیان می‌کنند.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته باتوجه به اینکه پرستار بیشترین وقت را در کنار بیمار می‌گذارند و در جریان تمام ابعاد مشکلات بیماران است، معمولاً «مدیریت بیمار» را هم پرستاران برعهده دارد اما در کشور ما اینطور نیست.

شریفی مقدم بیان کرد: وقتی می‌گوییم دستمزد برخی پزشکان ۳۰۰ درصد برابرِ دستمزد پرستاران است، خواه ناخواه این تبعیض فسادهای سیستماتیک تولید می‌کند. امروز پرستاران باید هرچه بیشتر اتحاد داشته باشند. وقتی یک پرستار که به عنوان مدیر پرستاری بیمارستان از سوی رئیس انتخاب شده به ضرر پرستاران عمل می‌کند، مانع بزرگی بر سر راه مطالبه‌گری پرستاران یجاد خواهد شد.

*جان باختن یک کولبر درمرز شهرستان خوی براثرتیراندازی نیروهای نظامی

یک کولبردرنواحی مرزی شهرستان خوی براثرتیراندازی نیروهای نظامی جانش را ازدست داد.

منابع خبری محلی هویت این کولبر اهل روستای طوره از توابع بخش الند خوی را بهروز چتوزاده گزارش کردند.

 

اخبار و گزارشات کارگری 22 فروردین ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- اولین گلگشت شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی (بستا)  روز پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸ در محل پارک دانشجو تهران برگزار شد

- اعتراض به بی تفاوتی مسئولان نسبت به افزایش نرخ کرایه تاکسی و مشکلات رانندگان تاکسی در صومعه سرا

مسئولان بجای حل مشکلات میخواهند مردم را بجان هم بیاندازند

- بیکاری بیش از 5هزارکارگردر معمولان و پلدختر بر اثر سیل

- به "ستاد همیاری فرهنگیان ایران در حمایت از سیل زدگان" بپیوندیم

- بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران ومصدومیت10کارگردر دوحادثه جداگانه:

1- مصدومیت 8کارگرحفر کانال در آق قلا براثر واژگونی سرویس رفت وآمدشان

2- مصدومیت 2کارگرکارخانه بلور و شیشه اصفهان در حادثه تصادف سرویس رفت وآمد

- جان باختن یک کارگر ساختمانی در دزفول براثر سقوط از ارتفاع

*اولین گلگشت شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی (بستا)  روز پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸ در محل پارک دانشجو تهران برگزار شد

بدنبال فراخوان هیئت موسس " بستا" در جهت تبادل نظر ، ارائه پیشنهادها، راهکارها و تشریک مساعی برای چگونگی کسب مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی، امروز  اولین نشست حضوری در محل پارک دانشجو  شهر تهران  از ساعت ۱۰ تا ۱۲  صبح برگزار گردید.

در این نشست ابتدا خانم اکرم محمدی نماینده سابق کارگران کیمیدارو و یکی از اعضای هیئت موسس " بستا "ضمن خوش آمد گویی به حضار دلایل ایجاد "بستا" را تشریح کردند و توضیحات مبسوطی پیرامون چگونگی و سبک کار عملی "بستا "که بزودی باید تحقق یابد ارائه نمودند.

خانم پروین محمدی نماینده سابق کارگران صنایع فلزی ایران(شماره ۲ ) نیز بعنوان دیگر عضو هیئت موسس "بستا" در باره مطالبات بازنشستگان، ناتوانی کانون های بازنشستگان در تحقق طلب کلان ۱۸۰ میلیاردی تامین اجتماعی از دولت و به تبع آن ،ناتوانی در کسب مطالبات صاحبان واقعی صندوق و ضرورت اتحاد بازنشستگان و بویژه تقویت "بستا" برای کسب مطالباتشان سخنرانی نمودند.

شا‌پور احسانی راد نماینده سابق کارگران پروفیل ساوه ، دیگر عضو هیئت موسس  ،ایجاد تشکل واقعی بر دوش بازنشستگان بصورتیکه چنان قدرتمند شود که تا به اینگونه شاهد غارت اموالشان نباشند و در فقر و تنگدستی بسر ببرند و  تنها راه عبور از این بحران ورشکستگی صندوق را دخالت و مشارکت جدی بازنشستگان در سرنوشت خود دانستند.

خانم حاتمی نماینده سابق کارگران صنایع فلزی ایران (شماره ۱) نیز بعنوان یکی از اعضای هیئت موسس "بستا" از اعضای این گروه  خواستند از این پس بطور جدی و پیگیر در جلسات حضوری بستا فعالانه مشارکت نمایند و صرفا به حضور در فضای مجازی بسنده نکنند.

خانم جوادی کارگر سابق شرکت پخش وسایل و تجهیزات پزشکی دیگر عضو هیئت موسس بستا طی سخنانی بر اهمیت همبستگی و اتحاد بازنشستگان تامین اجتماعی بعنوان صاحبان واقعی سازمان تاکید کردند و تنها راه رسیدگی به مطالبات بازنشستگان را استمرار این نشست ها و رسیدن به راهکار مشترک دانستند .

 آخرین سخنران از اعضای هیئت موسس "بستا" خانم بنایی اظهار داشتند که فعلا شاغل و بعنوان نماینده پرسنل در شورای کارگری بیمارستان  هستند و چون میدانند در آینده بازنشسته خواهند شد لذا از هم اکنون باید در سرنوشت آینده خود دخیل باشد و  با این غارت اموال و بحرانی که بر صندوق تامین اجتماعی حاکم است بعید می داند مستمری بازنشستگان ختم به خیر شود مگر اینکه از هم اکنون شاغل و بازنشسته همت کنند و چاره ایی بیاندیشند و حرکت و عمل مناسبی انجام دهند.

در انتهای نشست امروز اعضای بستا که هر یک زمانی نماینده ای فعال در محل کار خود بودند با کوهی از تجربیات گذشته، خود را معرفی و راهکارهایی ارائه دادند، نمایندگان کارگری سابق از شرکتها و مراکز تولیدی پارس الکتریک،  جنرال، تهران شیمی، کارتن ایران، حمل و نقل بین المللی ابادان و.... ضمن استقبال از ایجاد بستا و تداوم و استمرار نشستهای حضوری، برای رسیدن به تفاهم و اشتراک نظر و عمل برای تحقق مطالبات بازنشستگان تاکید نمودند و تقاضا کردند این نشست ها تداوم یابد.

هیئت موسس بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی "بستا"

۲۲ فروردین 97

*اعتراض به بی تفاوتی مسئولان نسبت به افزایش نرخ کرایه تاکسی و مشکلات رانندگان تاکسی در صومعه سرا

مسئولان بجای حل مشکلات میخواهند مردم را بجان هم بیاندازند

افزایش نرخ کرایه تاکسی وعدم پاسخگویی به مشکلات رانندگان تاکسی موجب اعتراضات اهالی ورانندگان تاکسی شهرستان صومعه سراشد.

مسئولان هم طبق ضرب المثل« تفرقه بینداز و حکومت کن»رویه ای پیش گرفته اند تا بابی تفاوتی مردم را بجان هم بیاندازند.

بنابه گزارش یک منبع خبری محلی،به جرات می‌توان گفت در کنار مشکلات فراوانی که در جامعه امروزی به چشم می‌خورد و مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بحث افزایش سالانه نرخ تاکسی‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین چالش حوزه شهری مطرح بوده است، چالشی که هر ساله قبل از اعلام نرخ جدید با روند افزایش خودسرانه گره می‌خورد.

شايد اگر بتوانيم آمار مستندي از دليل مشاجرات خيابانی به دست بياوریم آنگاه خواهيم ديد رقم تأمل‌برانگيزی از مشاجرات بر سر نرخ نامعقول كرايه‌ها است، مشاجراتی که بین راننده تاکسی و مسافر پیش می‌آید و هیچ مسئولی هم پاسخگوی این آشفته بازار نیست.

عده‌ای ازاهالی  شهرستان صومعه‌سرا نسبت به افزایش خودسرانه کرایه تاکسی اعتراض داشته و خواستار رسیدگی مسئولان به این موضوع شدند.

یکی از اهالی صومعه‌سرا با اشاره به افزایش نرخ کرایه تاکسی، اظهار کرد: همه ما به عنوان یک شهروند واقف هستیم که شرایط اقتصادی و وضعیت دشوار زندگی به همه فشار آورده است اما از مسئولان شهرستان انتظار داریم جلوی بی‌قانونی و سواستفاده گرفته شود.

وی با بیان اینکه اکثر تاکسی‌های داخل شهر کرایه را هزار و 500 تومان می‌گیرند و تاکسی‌های خطی برون‌شهری هم به همین میزان افزایش کرایه داشته‌اند، افزود: ما هم معتقدیم که با تورم موجود باید طبعا کرایه هم افزایش یابد چون راننده‌ها هم مشکلات زیادی دارند اما باید یک نرخ قانونی وجود داشته باشد نه اینکه هر ایستگاهی هرچقدر دلش خواست افزایش دهد.

وی افزود: مردم دانش‌آموز یا مریض دارند که در روز یک مسیر را باید چندبار رفت و آمد کنند و افزایش دو برابری کرایه با این شرایط اقتصادی آن هم به صورت خودسرانه قابل قبول نیست.

وی تصریح کرد: فرماندار، رئیس تعزیرات، مسئول تاکسیرانی، شهردار و همه کسانی که در این حوزه صاحب اختیار هستند و تصمیم گیرنده لطفا اجازه ندهند افزایش کرایه بصورت سرخود و بدون طی کردن روند قانونی رفته رفته به شکل یک فرهنگ درآید.

وی با بیان اینکه در یکسال اخیر شاهد بوده‌ایم در بسیاری از مسیرها بدلیل نبود پول خُرد کرایه را از 750 تومان به 1000تومان رند کرده‌اند و افزایش داده‌اند، خاطرنشان کرد: منتظر پیگیری مسئولان مربوطه و تعیین تکلیف قانونی هستیم.

یکی از جوانان صومعه‌سرا اظهار کرد: تمامی خط‌های مسافربری داخل‌شهری و برون شهری که در حال سرویس‌دهی هستند، هر یک هرطوری که دلش بخواهد از مسافر کرایه دریافت می‌کند.

وی با بیان اینکه چرا هیچ یک از مسئولان پیگیر این موضوع نمی‌شوند، افزود: یعنی ایستگاه داخل‌شهری و خط برون شهری زیر نظرهیچ اداره‌ای نیست؟، پس تاکسیرانی و شهرداری چه کارهایی را به عهده دارند.

این جوان گفت: از مسئولان مربوطه انتظار رسیدگی داریم زیرا امروز در یکی از ایستگاه‌ها نزدیک بود به خاطر نرخ کرایه زد و خورد پیش بیاید، لااقل مسئولان مربوطه یک برچسب به رانندگان دهند تا بر ماشین‌هایشان نصب کنند و مردم قانع شوند.

یکی از رانندگان تاکسی داخل شهری صومعه‌سرا تصریح کرد: وقتی مردم نسبت به افزایش نرخ کرایه از مسئولان پاسخ می‌خواهند، چرا از همان‌ها تقاضا نمی‌کنند حداقل یک امکاناتی به این رانندگان بدهند تا ما هم مجبور به اضافه کردن میزان کرایه نباشیم.

وی با بیان اینکه راننده‌های تاکسی هم برای همین شهر و روستا هستند و از جای دیگر نیامدند، خاطرنشان کرد: لنت جلوی پژه قبلا 50 هزار تومان بود الان شده 180 هزار تومان، بیمه اجتماعی 160هزار تومان بود اکنون به 230 هزار تومان افزایش پیدا کرده، یک راننده چگونه باید این هزینه‌ها را تهیه کند.

این راننده تاکسی با بیان اینکه مردم فقط زورشان به راننده تاکسی و نانوایی‌ها می‌رسد و به دیگر اقلام کاری ندارند، اظهار کرد: شاید باورش برای همه سخت باشد اما چندین ماه است که در خانه‌مان رنگ یک کیلو گوشت را ندیده‌ایم، ما هم زن و بچه و دانشجو، سرباز و مریض داریم.

وی با بیان اینکه نه زمین زراعی داریم و نه شغل دومی، افزود: وقتی چندین سال است که هیچ مسئولی برایمان نرخی مشخص نمی‌کند تکلیفمان چیست، هیچ ارگانی خدماتی به ما ارائه نمی‌دهد، پس هزینه‌های زندگی را از کجا تامین کنیم.

این راننده تاکسی با بیان اینکه قبلا روغن لاستیک یا چند تا جنس دیگر به ما می‌دادند خوب بود، ولی همان هم قطع کردند، گفت:  فقط مسئولان این راننده‌ها و مردم را رو در روی هم قرار می‌دهند و کار دیگری نمی‌کنند.

یکی از اهالی صومعه‌سرایی تصریح کرد: وقتی رانندگان هرطور که بخواهند کرایه را افزایش دهند، آن روستایی که ماست و دوغ و تخم‌مرغ و... را از روستا به شهر می‌آورد، با دیدن افزایش کرایه، جنس خود را هم گرانتر می‌فروشد.

وی با بیان اینکه باید فرماندار و نماینده این موضوع را رسیدگی کنند زیرا شهردار مثل اینکه سرش خیلی شلوغ است و نمی‌تواند به این مسائل رسیدگی کند، خاطرنشان کرد: فرماندار و نماینده هر چه زودتر ورود کنند و نگذارند مردم به جان هم بیفتند و یک نرخی تعیین شود که هم راننده و هم مردم ضرر نکنند.

*بیکاری بیش از 5هزارکارگردر معمولان و پلدختر بر اثر سیل

بیش از 5هزارکارگردر معمولان و پلدختر بر اثر سیل بیکارشدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ22فروردین ماه،1300 کارگر ساختمانی و 4 هزار کارگر سایر صنوف در معمولان و پلدختر بر اثر سیل  بیکارشدند.

بنابهمین گزارش،300نفر از این کارگران به کلی خانه و زندگی‌شان را هم از دست داده‌اند و علاوه بر بیکاری آواره نیز شده‌اند.

قابل یادآوری است که این گزارش در بر گیرنده تعداد کارگران ساختمانی بیکار شده ای هست که تحت پوشش بیمه می باشند.

*به "ستاد همیاری فرهنگیان ایران در حمایت از سیل زدگان" بپیوندیم

شرایط در مناطق سیل زده بسیار بحرانی است. گستردگی مناطق گرفتار سیل و میزان خرابی ها به حدی است که عملاً زندگی بسیاری را به مخاطره جدی انداخته است. تخریب منازل و مزارع و مدارس و محل های کسب و کار مردم و تمامی آنچه که روند روزمره زیست مردم آن مناطق در گرو آن بود، منجر به شرایطی بشدت بحرانی شده که میتواند انسانها را کاملاً مستأصل نماید.

مسئولین و نهادهای دولتی نیز آنچنان که پیداست عملاً کار چندانی برای مردم گرفتار انجام نمیدهند و صرفاً بدنبال شوهای تبلیغاتی و مراقبت از اماکن اقتصادی و تأسیسات نفتی دولتی هستند.

در این میان اما گستردگی کمک های مردمی چه بصورت جمع آوری اقلام در سراسر کشور و چه به صورت اقدامات عملی در محل برای کنترل و برون رفت از شرایط بحرانی جلوه ای شورانگیز از اتحاد بزرگ مردم و توانایی برای اداره امور توسط خود مردم را به نمایش گذاشته است.

این کمک رسانی ها ابداً به معنای برداشتن مسئولیت از شانه نهادهای دولتی نیست بلکه جدای از اراده مردم در سراسر کشور برای یاری رسانی به همنوعان، برای اِعمال فشار بیشتر بر نهادهای حاکمیتی در راستای انجام اقدامات فوری در مناطق سیل زده است. نهادهای حاکمیتی باید بدانند که جامعه ایران چشم بر وضعیت مردم گرفتار در این مناطق نخواهد بست و اجازه نخواهد داد که ثروتهای جامعه در این شرایط بحرانی مصروفِ کمک رسانی نشود.

میزان تلاش مردمی برای کمک رسانی در سطح کشور بسیار زیاد و غرورآفرین است. در این میان تلاش کانون صنفی معلمان ایران نمونه ای بسیار بارز از اتحاد سراسری را دامن زده است که اتفاقاً با رویکردی صحیح اقدام به نیاز سنجی، جمع آوری کمک و انتقال اقلام با همکاری گروه های محلی نموده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران خود را در کنار این تلاش میداند و به تمامی دوستداران و اعضای اتحادیه و تمامی کارگران و انسانهای شریف در سراسر کشور فراخوان میدهد تا با تشریک مساعی با کانون صنفی معلمان ایران، کمک های خویش را از طریق " ستاد همیاری فرهنگیان ایران در حمایت از سیل زدگان" به مناطق سیل زده برسانند.

پاینده باد اتحاد کارگران و معلمان

اتحادیه آزاد کارگران ایران

*بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران ومصدومیت10کارگردر دوحادثه جداگانه:

1- مصدومیت 8کارگرحفر کانال در آق قلا براثر واژگونی سرویس رفت وآمدشان

عصر روزپنج شنبه 22فروردین،سرویس رفت وآمد کارگران حفر کانال در آق قلا واژگون و8نفر مصدوم شدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،پنج کارگر مصدوم حادثه با آمبولانس به بیمارستان آل جلیل آق قلا و سه کارگرمصدوم دیگراین سانحه با بالگرد به بیمارستان پنجم آذر گرگان منتقل شدند.

2- مصدومیت 2کارگرکارخانه بلور و شیشه اصفهان در حادثه تصادف سرویس رفت وآمد

عصر روز چهارشنبه 21فروردین ماه،سرویس رفت وآمد کارگران کارخانه بلور و شیشه اصفهان واقع در دولت آباد 6کیلومتری شهرزیبا، در مسیربازگشت کارگران ازشهرک صنعتی دولت آباد بطرف سمت خیابان سجاد با یک کامیون برخورد کرد و2کارگر مصدوم شدند.

*جان باختن یک کارگر ساختمانی در دزفول براثر سقوط از ارتفاع

صبح روز پنج شنبه 22فروردین ماه،یک کارگر کاشی کار حین کاردرساختمانی واقع در خیابان آفرینش شمالی بدنبال سقوط از ارتفاع جانش را ازدست داد.

 

 

اخبار وگزارشات کارگری 21 فروردین 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- عدم پرداخت حقوق اسفند ماه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران وتعیین ضرب العجل یک هفته ای

- عدم پرداخت حقوق اسفند ماه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران وتعیین ضرب العجل یک هفته ای

- اعتراض کارگزاران مخابرات روستایی کشور نسبت به فشار اقتصادی  وتهدید به اخراج شرکت مخابرات ایران برای تحمیل قراردادی مبنی بر کاهش مزد

- اعتراض رسانه ای کارگران خدماتی خط 4 مترو تهران نسبت به عدم پرداخت مطالبات،سطح پایین دستمزد و نداشتن امنیت شغلی

- اداره  کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه دست در دست کارفرمایان شرکت های پیمانکاری شاغل در صنعت نفت وگازدر روند لگد مال کردن حقوق کارگران

- سایه شوم بیکاری بالای سر200کارگر کارخانه کاریزان خودرو

- بازهم از بالا نگاه کردن صاحب منصبان به کارگران؟!

- آخرین خبر درباره بروز رسانی مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

- مصدومیت یک کارگردرحادثه ریزش تونل مترو در حال ساخت تهران

*عدم پرداخت حقوق اسفند ماه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران وتعیین ضرب العجل یک هفته ای

مجدانه خواستار پرداخت حقوق اسفندماه گذشته خود،نهایتا تا آخر هفته جاری میباشیم.

کانال تلگرامی کارگران گروه ملی فولاد با صدور اطلاعیه ای بتاریخ 20فروردین ماه،برای پرداخت حقوق اسفند ماه ضرب العجل یک هفته ای تعیین کرد.

متن اطلاعیه:

با سلام و دعای خیر خدمت کلیه همکاران محترم

مسئله و نکته مهمی که در چند سال اخیر و در کوران مشکلات عدیده ای که گریبانگیر شرکت و وضعیت معیشتی پرسنل نمایان گشت،اخوت،انسجام و اتحاد فکری قشر عظیم پرسنل گروه ملی فولاد اهواز بود که خوشبختانه با کسب تجارب مفید از مشورت و درایت عقلی همگانی باعث عبور و برون رفت از مراحل مختلف مشکلاتی بود که مسببان اصلی،بی شک بی تدبیری و نقصان کاری برخی مسئولین شرکت و استان بود که متأسفانه باعث بوجود آمدن خلل و مشکلاتی در حیطه شغلی و معیشتی مان گردید،ولی همانگونه که ذکر گردید،تجربه ناب و آن گوهر درخشان که همان،اتحاد،انسجام و درایت عقلی وصف ناپذیر همگانی قشر عظیم و شریف کارگر بود که نام این شرکت بین المللی و پرسنل شریفش را نماد استان و کشور نمود که الحق و الانصاف شرافت،حق ستانی و برادری در گوش زمانه را جاودانه ساختند.

 امروز و در آماج حملات سیل مخرب و ویرانگر امسال شاهد هستیم که همان برادران و خواهران گرامی،که بدون هیچ گونه چشمداشت دنیوی،همه وجود خود را در طبق اخلاص گذاشته بودند،باز هم با تمام وجود و نهایت تلاش شبانه روزی و بطور جهادگرانی خودجوش در کنار همشهریان و  مردم روستاهای محروم،قرار گرفته،کمر همت بسته،آستین بازوان ستبر خویش را بالا زده و گام به گام با مردمان سرزمین خود،مشغول کمک رسانی و امداد میباشند.

آنهم در زمانیکه خود،رنجور و زجر کشیده مشکلات،ناملایمات و انتخابات نادرست،برخی سرپرستان نالایق که نمونه بارز آنها،سرپرست جدید شرکت،میباشند،که طبق عادت غلط و دیرینه خود،درست در زمانیکه تمامی پرسنل و خانواده های محترمشان با مشکلات عدیده معیشتی،اقتصادی و اللخصوص سیل ویرانگر چند روز گذشته،دست و پنجه نرم میکنند،حقوق اولیه و ضروری شان که همان پرداخت حقوق ماهیانه و تثبیت زمان آن،بطور دائم میباشد،که گویی با ورود این فرد ناکارآمد که بهیچ وجه در حد و اندازه و قواره مدیریتی جزء شرکت نمیباشد ،به فراموشی سپرده شده  و قسمت روابط عمومی شرکت که خوراک رسانه ای و میلی آن افراد تزریق شده به شرکت تبدیل گشته،خبری از پرداخت حقوق آنهم در این ایام سخت نمیدهد.

در اینجا با اعلام تشکر خاص از کلیه جهادگران و هنرمندان واقعی عرصه صنعت فولاد،برادری و اسوه فداکاری و مساعدت به هم استانیهای خود، مجدانه خواستار پرداخت حقوق اسفندماه گذشته خود،نهایتا تا آخر هفته جاری میباشیم.

و کلامی در پایان:

درست است که در حال حاضر اغلب فکر و ذهن پرسنل شریف،درگیر مسائل سیل ویرانگر و امداد رسانی به همنوعان خود میباشد،ولی اشخاص نا کار آمدی که زمانی دلیل خداحافظی و انفصال خود از مجموعه شرکت،عدم توانایی در اصلاح زیر ساخت های اساسی شرکت در زمان تصدی پست قائم مقامی شرکت،به زعم گفته خود،عنوان کردند،به این کلام راسخ کلیه پرسنل یقین داشته باشند که نه انتساب شان را مورد قبول دانسته،بلکه مسؤل و مقصران اصلی عواقب بوجود آمدن مشکلاتی در زمینه معیشتی و شغلی پرسنل در آینده میباشند.

برحذر باشید که:

موجیم که آسودگی ما،عدم ماست

*از مجتمع نیشکر هفت تپه چه خبر؟

در روزهای گذشته کارمندان بازنشسته شرکت که تعدادشان ۷۰نفر است در حرکتی بجا اقدام به بستن درب انبار شکر سفید کردند که همین امر دادستان را مجبور کرد که دستور توقیف ۱۵۰۰تن شکر سفید را  صادر کند.تااز محل فروش شکر شرکت اقدام به پرداخت ۴۰%از سنوات این عزیزان کند.

پیامی که بنقل ازکارگران نیشکر هفت تپه درکانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران درج شده است:

درود فراوان خدمت تمامی همکاران عزیز در مجموعه هفت تپه

همکاران عزیز دیروز پس از چندین هفته بدقولی کارفرمای  شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه  اقدام به پرداخت  مابقی عیدی کرد

 جالب اینجاست در پیامی که  در کانال تلگرامی منتسب به مدیر عامل شرکت  منتشر شد پرداخت عیدی را به مناسبت روز پاسدار و تولد امام حسین عنوان کردند

،مسئولین خوزستان ببینند که امید اسد بیگی چگونه در حال سو استفاده از شرایط ومناسبات است

 چند روز پیش در اردوگاه های سیل زدگان و امروز نیز بازی با کلمات و مقدسات در راستای اهداف پلید خودش.

جناب اقای اسد بیگی!

 در فروردین ماه باید حقوق برج ۱۲ ما کارگران را پرداخت میکردی و در صورت پرداخت نکردن  شاهد اقدامات ما کارگران خواهی بود،

شما فکر کرده اید که با پرداخت عیدی در این تاریخ میتوانید پرداخت حقوق را به برج ۲موکول کنید؟!!

دوستان عزیز در روزهای گذشته کارمندان بازنشسته شرکت که تعدادشان ۷۰نفر است در حرکتی بجا اقدام به بستن درب انبار شکر سفید کردند

 که همین امر دادستان را مجبور کرد که دستور توقیف ۱۵۰۰تن شکر سفید را  صادر کند

 تا از محل فروش شکر شرکت اقدام به پرداخت ۴۰%از سنوات این عزیزان کند،

هم اکنون نیز روزانه ۲۰۰تن از شکرهای توقیف شده  فروخته میشود و در عوض روزانه یک میلیارد تومان برای پرداخت سنوات این عزیزان به ترتیب سابقه کاری در حال پرداخت است،

بماند که این عزیزان بازنشسته خواهان توقیف کل شکر موجود در انبار بودند که باز هم دادستان به نفع اسد بیگی عمل کرد وبازهم از شکم زن و بچه ی کارمندان گذشت تا به اسد بیگی فشار نیاید و دستور توقیف ۱۵۰۰ تن شکر را داد.

اوضاع شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه واقتصاد مطلوب نیست و ما کارگران به هیچ عنوان نمیگذاریم که اسد بیگی فاسد دوباره حقوق ها را به عقب بیاندازد  و در صورت بد قولی دوباره سهامدار، ما نیز درب  انبار شکر سفید را  میبندیم بلکه دادستان هم صدای مارا بشنود.

*اعتراض کارگزاران مخابرات روستایی کشور نسبت به فشار اقتصادی  وتهدید به اخراج شرکت مخابرات ایران برای تحمیل قراردادی مبنی بر کاهش مزد

کارگزاران مخابرات روستایی کشورطی نامه ای سرگشاده بتاریخ بیستم فروردین ماه، ضمن محکوم کردن و اعتراض به فشار اقتصادی  وتهدید به اخراج شرکت مخابرات ایران برای تحمیل قراردادی مبنی بر کاهش مزد،اعلام کردند در صورت تداوم این روند دست به تجمعات اعتراضی خواهند زد.

دربخشی از این نامه سرگشاده آمده است:اعتقاد ما بر این است که این اقدام مدیریت شرکت مخابرات ایران در راستای استفاده از نقطه ضعف مالی کارگزاران شریف مخابرات روستایی بوده است و با این اقدام نادرست و ناشایست در پی این خواسته است که بنیه اقتصادی کارگزاران را هدف قرار داده و توان مالی آنها را تخریب و در هم بشکند تا از این منظر آنها را مجبور به پذیرش قراردادی نماید که دارای اشکالات حقوقی و فنی ست که از این مسیر بتواند به اهداف خود در خصوص کم کردن هزینه های جاری شرکت رسیده و به اصطلاح سودآوری شرکت را افزایش دهد هر چند که این امر نمیتواند دلیلی قانع کننده بر این روند باشد و دیگر اینکه با تهدید و ارعاب میخواهند امنیت شغلی کارگزاران را هدف قرار داده و طوری عمل نماید که این تهدیدات بتواند کارگزاران را دچار شکست روحی و روانی کند و روایت چه کنم چه کنم را در ذهن کارگزاران بپرورانند .

کارگزاران مخابرات روستایی دربخش دیگر این نامه ضمن محکوم کردن این اقدام غیر قانونی و نابجای اشرکت مخابرات اعلام کردند: این گونه اقدامات سرسختانه مخابرات میتواند آستانه تحمل کارگزاران دچار انفجار نماید و آنها مجبور باشند که با حضور فیزیکی خود مقابل شرکت مخابرات ایران و دیگر نهادهای مربوطه صدای حق خواهی خود را بلند نمایند.

دربخش پایانی نامه آمده است:لازم به ذکر است که کارگزاران قراردادی را امضا خواهند کرد که در آن مزایا و رفاهیات برابر با دیگر کارکنان رسمی شرکت گنجانده شود نه اینکه فقط و فقط حقوق حداقلی " قانون کار " در آن نمایان باشد و کارگزاران را از دیگر مزایا محروم نماید و دیگر اینکه هم بندهایی از قرارداد که در آن حق و حقوق کارگزاران رعایت نشده است ، اصلاح شوند.

*اعتراض رسانه ای کارگران خدماتی خط 4 مترو تهران نسبت به عدم پرداخت مطالبات،سطح پایین دستمزد و نداشتن امنیت شغلی

کارگران خدماتی خط 4 مترو تهران اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت مطالبات،سطح پایین و نداشتن امنیت شغلی دستمزد رسانه ای کردند.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ21فروردین ماه،جمعی از کارگران بخش خدمات شاغل در خط 4مترو تهران که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری پیمان مرو مشغول کارند، از عدم پرداخت دو ماه اضافه‌کاری و عیدی خود خبر دادند.

حدود 200کارگر شاغل در بخش خدمات خط 4 متروی تهران که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «پیمان مرو» مشغول به کار هستند، دو ماه اضافه‌کاری (بهمن و اسفند ۹۷) و عیدی سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند.همچنین بخشی از بیمه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

این کارگران افزودند، در حال حاضر به جز کارگران پیمانی، سایر کارکنان و کارگرانی که به‌صورت مستقیم (رسمی) با مترو همکاری دارند، همه مطالبات مزدی سال گذشته خود را به همراه عیدی دریافت کرده‌اند.

این کارگران با بیان اینکه حداقل حقوقی که دریافت می‌کنند در شرایط کنونی کفاف مخارج زندگی‌شان را نمی‌دهد، در ادامه می‌گویند: با شرایط سخت، مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستیم و از همه مزایا و کمک‌های نقدی و غیرنقدی که همکاران رسمی به صورت ماهانه و عرفی دریافت می‌کنند، محروم هستیم.

آنها می‌گویند: ما فاقد امنیت شغلی هستیم و پیمانکاران هر زمانی که اراده کنند ما را از کار بیکار می‌کنند. بهمن ماه سال گذشته ۳۵ نفر از همکارانمان به یکباره با اتمام قرارداد کار بیکار شدند که اواخر سال فقط تعدادی از آنها به محل کارشان بازگشتند.

*اداره  کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه دست در دست کارفرمایان شرکت های پیمانکاری شاغل در صنعت نفت وگازدر روند لگد مال کردن حقوق کارگران

بر هیچ کس پوشیده نیست که اغلب شرکت های پیمانکاری شاغل در صنعت نفت وگاز هر کدام به نوعی حقوق کارگران خود را تضییع می کنند بی شک کارگران شاغل در پارس جنوبی از این قانون مستثنی نیستند، از بهمن ماه سال 1395 شرکت پیمانکاری پروژه تعمیر و نگهداری پالایشگاه نهم(فاز 12) را در دست داشت و به طرق مختلف حقوق کارگران را تضییع می کرد این امر باعث شده بود، هر روز خبر اعتصاب از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه در رسانه ها منتشر شود فلذا تعداد 250 نفر از کارگران تصمیم به طرح شکایت در اداره کار خدمات منطقه ویژه گرفتند.

به گزارش 21فروردین یک منبع خبری محلی،بر هیچ کس پوشیده نیست که اغلب شرکت های پیمانکاری شاغل در صنعت نفت وگاز هر کدام به نوعی حقوق کارگران خود را تضییع می کنند بی شک کارگران شاغل در پارس جنوبی از این قانون مستثنی نیستند، از بهمن ماه سال 1395 شرکت پیمانکاری پروژه تعمیر و نگهداری پالایشگاه نهم(فاز 12) را در دست داشت و به طرق مختلف حقوق کارگران را تضییع می کرد این امر باعث شده بود، هر روز خبر اعتصاب از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه در رسانه ها منتشر شود فلذا تعداد 250 نفر از کارگران تصمیم به طرح شکایت در اداره کار خدمات منطقه ویژه گرفتند و برای حصول  نتیجه ی بهتر در این راه وکیلی کار کشته را استخدام کردند. بعد از جلسات متعدد وکیل با نماینده های کارگران دادخواستی با رعایت تمامی موارد قانونی توسط وکیل مربوطه تنظیم گردید که ذیلاً به مورادی اشاره می شود:

1- طرح طبقه بندی مشاغل ماده 49 قانون کار به همراه مفاد دستورالعمل شماره 61429 مورخ 19/7/83 و همچنین مفاد آئین نامه اجرایی طرح طبقه بندی مشاغل کارگاهها موضوع تبصره یک ماده 49 قانون کار مصوب اسفند 89 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی.

2- تشکیل کمیته حفاظت فنی و فیزیکی ماده 93 قانون کار و آئین‌نامه‌های وابسته بدان در ضرورت راه‌اندازی و فعالیت کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار و با عنایت به نقش اساسی و حیاتی این نهاد قانونی در حفظ حقوق نیروی کار در سطوح بهداشت و ایمنی کار. لازم به ذکر است که ضرورت راه‌اندازی کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در جنب فعالیت‌های واحد تولیدی و صنعتی مهم و حساسی که پرسنل آن به صورت روزمره در معرض آلاینده‌های گوناگون فیزیکی، شیمیایی، حرارتی و ... قرارداشته و نیز مواجه به انواع آسیبها و لطمات احتمالی ناشی از فعالیت‌ها و مسئولیتهای سنگین محوله می‌باشند امری روشن و آشکار به شمار رفته و چشم‌پوشی از آن بی‌ تردید به نقض حقوق کارگران خواهد انجامید.

 3- تشکیل نهاد صنفی کارگران. با عنایت به مفاد و مدلول مواد 130 و 131 از قانون کار تکلیف خوانده به فراهم آوردن زمینه برگزاری انتخابات درون کارگاهی.

4- مزایای به طبع شغل: براساس صراحت مفاد ماده 36 و تبصره 1 آن از قانون کار

5- پرداخت حق کمپ : عرف منطقه

6- پرداخت پایه سنوات : براساس نص ماده 41 قانون کار و تبصره ذیل آن می‌باشد.

7- پرداخت اضافه کار روز کارگر: نظر به صراحت مفاد و منطوق ماده 63 قانون کار

8- پرداخت مابه التفاوت حق مسکن سال 95 :  به موجب صراحت بخشنامه مورخ 28/6/1395 هیأت دولت ج.ا.ا

9- پرداخت سهم قانونی به تامین اجتماعی و دستمزد واقعی : به موجب تکالیف صریح قانون تأمین اجتماعی و دستورالعمل‌های وابسته و نیز تعهدات پذیرفته شده توسط پیمانکار به موجب بند 2 از ماده 22 و بند 1 از ماده 41 موافقتنامه شرایط عمومی پیمان، شرکت خوانده موظف به محاسبه و پرداخت مبلغ واقعی درصد سهم قانونی کارفرما و کارگر نسبت به میزان مزد و مزایای دریافتی کارگران به صندوق تأمین اجتماعی می‌باشد.

پس از تنظیم دادخواست و جمع آوری مدارک مربوطه پرونده ها به اداره کار خدمات اشتغال تحویل شد و طی دو جلسه به تاریخ 07/05/97 و 07/06/97 مورد بررسی قرار گرفت. بعد از گذشت دوماه از تاریخ برگزاری جلسات، اداره  کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه رای خود را آماده ابلاغ نمود که در کمال تعجب، وکیل و نماینده های کارگران تمامی موارد که بموجب نص قانون حق مشروع کارگران بوده رد شده و تنها  پرداخت حق کمپ که آنهم امتیازی عرفی است مورد تایید قرار گرفته است. واقعا کارگران باید در جهت احقاق حقوق خود به کدام سازمان و یا نهاد مراجعه کنند؟؟؟؟؟؟

*سایه شوم بیکاری بالای سر200کارگر کارخانه کاریزان خودرو

کارخانه کاریزان خودروواقع در شهرک صنعتی البرز قزوین درآستانه تعطیلی وسایه شوم بیکاری بالای سر 200کارگرش در حال گردش است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 21فروردین ماه،شرکت کاریزان خودرو وارد بدلیل بدهی به شهرداری ساوه از یکطرف و پیشنهادات استاندار قم مبنی برواگذاری زمین به سرمایه گذار، ایجاد شهرک صنعتی کاریزان وانتقال کارخانه از استان مرکزی به استان قم در آستانه تعطیلی قرار گرفته و200کارگرش با دیدن سایه شوم بیکاری بالای سرشان درنگرانی بسر میبرند.

با شرایط  منحصر به فرد مانند معافیت از مالیات به مدت 15 سال و ایجاد شهرک صنعتی کاریزان انتقال کارخانه از شهرستان ساوه به استان قم را اعلام کرده است.

*بازهم از بالا نگاه کردن صاحب منصبان به کارگران؟!

تصاویر منتشر شده از نشاندن کارگران روی زمین در دیدار مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی استان همدان با امام جمعه این شهر، اعتراضات زیادی را برانگیخته است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ21فروردین ماه،به تازگی عکس‌هایی از دیدار روز دوشنبه19فروردین ماه، احمد توصیفیان (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان)، اسماعیل نبوی (مدیرکل سازمان تامین اجتماعی استان همدان) و مدیران دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان، اعضای هیات مدیره اتاق تعاون و نمایندگان واحدهای کارگری و جمعی از کارگران واحدهای تولیدی با حبیب‌الله شعبانی امام جمعه همدان،در دفترش منتشر شده که به اعتراض‌هایی در افکار عمومی دامن زده است.

در این عکس‌ها، درحالی‌که امام جمعه، مدیران و برخی دیگر از مهمانان بر روی صندلی نشسته‌اند، عده‌ای کارگر که لباس فرم شرکت شیشه همدان را بر تن دارند، روی زمین نشسته‌اند. این عکس‌ها و این نحوه حضور کارگران در یک دیدار رسمی یادآور مراسمی است که مدتی پیش به بهانه تجلیل از کارگران شهرداری برازجان، آنها را بر زمین نشاندند درحالی‌که مدیران کت و شلواری نشسته بر صندلی بودند. گفتنی است اعتراضات صورت گرفته به آن مراسم، پاسخگویی شهردار برازجان و فرماندار دشتستان را به همراه داشت.

*آخرین خبر درباره بروز رسانی مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

سرپرست سازمان تامین اجتماعی از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال جاری بر مبنای 13 درصد به علاوه 261 هزار تومان به هیات دولت خبر داد و گفت: پیشنهاد افزایش حقوق سایر سطوح مستمری ‌بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی بر همین مبنا است.

برپایه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ21فروردین ماه،، محمد حسن زدا روز چهارشنبه در جلسه با اعضای کانون عالی بازنشستگان، کارشناسان و شرکای اجتماعی افزود: به همین منظور نظرات کانون عالی بازنشستگان برای افزایش حقوق سایر سطوح مستمری بگیران را دریافت کردیم. پیشنهاد کانون عالی بازنشستگان، همان پیشنهاد شورای عالی کار که برای سایر سطوح افزایش 13 درصدی همراه با 261 هزار تومان موافق است به همین دلیل ما نیز این موضوع را مصوب و برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال می‌کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال اگر بازنشسته‌ای سه میلیون تومان دریافتی دارد این مبلغ ضربدر 13 درصد به اضافه 261 هزار تومان محاسبه شده و تلاش ما این است که از اردیبهشت ماه این افزایش اعمال شود.

زدا گفت: حداقل ‌بگیرها نیز که تکلیف آنها مشخص است و از افزایش 36.5 درصدی برخوردار خواهند بود به طوری که کسی که سال گذشته یک میلیون و 100 هزار تومان حقوق دریافت می‌کرده، در سال 98، یک میلیون و 500 هزار تومان حقوق می‌گیرد.

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی افزود: متخصصان سازمان تأمین اجتماعی پنج سناریو تعیین کرده بودند و همچنین به تورم و مصوبه شورای عالی کار و به پیشنهاد دولت و صندوق بازنشستگی کشوری و نیز به کسانی که بیشتر از 30 سال پرداخت حق بیمه و تعهد بیمه‌ای داشتند نیز توجه کردیم.

زدا با اشاره به اینکه طبق اعلام بانک مرکزی، تورم 26.5 درصد است، تصریح کرد: در پیشنهاد خود به ترکیب تورم و حداقل‌بگیرها نیز توجه کردیم و در نهایت ترکیب این دو را با هم در نظر گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: این مصوبه در هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی و هیئت دولت پیگیری می‌شود و تمام سعی ما این است که از اردیبهشت ماه این افزایش را انجام دهیم.

*مصدومیت یک کارگردرحادثه ریزش تونل مترو در حال ساخت تهران

حادثه چهارشنبه شب 21فروردین ماه ریزش تونل در حال ساخت تهران موجب مصدومیت یک کارگر شد.

درهمین رابطه مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران به خبرنگار رسانه ای گفت: حوالی ساعت 19 امشب حادثه ریزش تونل مترو در حال ساخت به سامانه 115 اعلام و بلافاصله تکنسین های اورژانس به همراه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: بدلایل نامشخص قسمتی از این تونل ریزش می کند که منجر به مصدومیت یک کارگر شد.

درآبادی خاطرنشان کرد: تکنسین های اورژانس این مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارکری 19 فروردین ماه 1398(مرگ 8کارگروزخمی شدن14کارگر براثرحادثه حین کار ودرمسیر رفت وآمد محل کاردرصدر اخبارامروز)

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- مرگ 8کارگروزخمی شدن14کارگر براثرحادثه حین کار ودرمسیر رفت وآمد محل کار:

1- جان باختن یک کارگرمصدوم حادثه ریزش دیواردربوکان پس از 4روزدست وپنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان

2- غرق ومفقود شدن 2 کارگر جمع آوری ضایعات شیراز حین کاردر کانال آب

3- مرگ یک کارگر ساختمانی درتایباد بر اثر سقوط از بالابر

4- جان باختن 4کارگر معدن چادرملو درسانحه تصادف

5- تصادف سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی در شوش 11مصدوم برجاگذاشت

6- مصدومیت 3کارگردر میدان شکوفه تهران براثر ریزش آوار

- کارگران بازنشسته مجتمع نیشکرهفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبتشان باتجمع مانع بارگیری شکر شدند

- خاتمه موقتی تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )نسبت به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی بدلیل سفرمدیر پروژه کارگاه

- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کشتارگاه صنعتی دام ایلام دراصرار سازمان خصوصی سازی به واگذاری و دست بدست شدنش دراین روند

- بیکاری کارگران 130 کارگاه صنایع‌دستی و 14 مزرعه پرورش ماهی دراستان لرستان براثر سیل

-

*مرگ 8کارگروزخمی شدن14کارگر براثرحادثه حین کار ودرمسیر رفت وآمد محل کار:

1- جان باختن یک کارگرمصدوم حادثه ریزش دیواردربوکان پس از 4روزدست وپنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان

روزدوشنبه نوزدهم فروردین، یک کارگرمصدوم حادثه ریزش دیواردر در کوی مهندسین بوکان پس از 4روزدست وپنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان قلی پوراین شهرستان جانش را ازدست داد.

براساس گزارش رسانه ای شده،کارگر مصدوم دیگر این حادثه براثر شدت جراحات وارده به بیمارستان خمینی منتقل شده است.

2- غرق ومفقود شدن 2 کارگر جمع آوری ضایعات شیراز حین کاردر کانال آب

صبح روزدوشنبه19فروردین2 کارگر جمع آوری ضایعات شیراز حین کاردر کانال آب در پل سلطان

آباد،غرق و با جریان آب مفقود شد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،قانع رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیرازگفت: دو تیم غواصی، پهباد سازمان، چندین دستگاه خودرو و تجسس در مسیر کانال آب و انشعابات برای جستجو و کمک رسانی به کارگران حادثه دیده که تابعیت غیرایرانی دارند، در پل سلطان آباد اعزام شده اند.

3- مرگ یک کارگر ساختمانی درتایباد بر اثر سقوط از بالابر

روزیکشنبه 18فروردین،یک کارگر ساختمانی حین کار در خیابان فرهنگیان شهر تایباد بر اثر سقوط بالابر،جانش را ازدست داد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،این کارگر حادثه دیده 48ساله به بیمارستان خاتم الانبیاء منتقل وبه علت شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

4- جان باختن 4کارگر معدن چادرملو درسانحه تصادف

بامداد روزدوشنبه 19فروردین 4 کارگر معدن چادرملو حین انتقال به محل کار در محور روستای ساغند چادرملو دچار سانحه تصادف شدند وجانشان را ازدست دادند.

5- تصادف سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی در شوش 11مصدوم برجاگذاشت

عصر روز یکشنبه18فروردین،بر اثر تصادف سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی در نزدیکی روستای حمیدآباد شوش، 11کارگر مصدوم شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،کارگران مصدوم این حادثه شامل هفت زن و چهار مرد به بیمارستان نظام مافی شوش و بیمارستان بزرگ دزفول منتقل شدند.

6- مصدومیت 3کارگردر میدان شکوفه تهران براثر ریزش آوار

صبح روز دوشنب 19فروردین،3کارگرحین کار دریک ساختمان در دست ساخت واقع در میدان شکوفه تهران براثر ریزش آوار مصدوم شدند.

به گزارش پایگاه خبری 125،این سه کارگر که دونفرشان تبعه افغانستان هستند جهت مداوا به مراکز درمانی منتقل شدند.

*کارگران بازنشسته مجتمع نیشکرهفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبتشان باتجمع مانع بارگیری شکر شدند

به گزارش 19فروردین ماه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز دوشنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۸ کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه به دلیل عدم‌ دریافت سنوات سال های ۹۵و ۹۶ در محوطه کارخانه دست به آعتراض زدند.

بر اساس این گزارش بازنشستگان که تعداد آنها ۱۰۰ نفر بوده است از بارگیری شکر ممانعت بعمل آورده اند .

*خاتمه موقتی تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )نسبت به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی بدلیل سفرمدیر پروژه کارگاه

روز دوشنبه نوزدهم فروردین ماه، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون ) به تجمعشان دراعتراض به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی،پس از دوروز بدلیل سفرمدیر پروژه کارگاه مقتا خاتمه دادند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،یکی از کارگران تجمع کننده گفت:مدیر پروژه کارگاه که مسئول مستقیم کارگران شاغل در قطار شهری اهواز است هم اکنون در سفر هست و طبق توصیه مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز که دسترسی برای پیگیری مشکلات تا بازگشت مدیر پروژه وجود ندارد، موقتا به اعتراض خود خاتمه دادیم.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران کشتارگاه صنعتی دام ایلام دراصرار سازمان خصوصی سازی به واگذاری و دست بدست شدنش دراین روند

سازمان خصوصی سازی با اصرار برواگذاری کشتارگاه صنعتی دام ایلام ودست به دست کردنش طی دوسال گذشته کارگرانش را در بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی قرار داده است.

یکی از کارگران این شرکت در گفتگو باخبرنگار رسانه ای بتاریخ19فروردین ، از حدود سیزده ماه معوقه مزدی و عدم پرداخت بسیاری مزایا و مطالبات کارگران طی یک‌سال و نیم اخیر می‌گوید و اینکه سال جدید را در حالی آغاز کرده‌اند که هیچ تغییری در وضعیت معوقات انباشت شده آنها ایجاد نشد. به علاوه، از اواسط اسفند ماه کشتارگاه که طی چند ماه اخیر با تلاش کارگران اداره می‌شد، با همت مسئولان اداره برق، دچار قطعی برق شد و در خاموشی کامل فرورفت. همچنین در آخرین روزهای سال گذشته، شرکت بار دیگر به مزایده گذاشته شد و در روز ۲۸ اسفند برنده مزایده معرفی و اعلام شد.

وی اشاره کرد: در مزایده مجدد بحث معوقات کارگران لحاظ و قرار شد خریدار جدید آنها را با کارگران تسویه کند.

وی خاطرنشان ساخت: سازمان خصوصی‌سازی با دریافت حکم از قاضی، خریدار قبلی را به خاطر مشکلات ناشی از مدیریت وی، خود به‌خود کنار گذاشت.

وی افزود: مدتی قبل در ابتدای سال جدید کارگران برای کار به کشتارگاه مراجعه کردند اما به دلیل بلاتکلیفی و نامشخص بودن وضعیت فعالیت این واحد، کار نکردند.

این کارگر در پایان، با اظهار ناامیدی از مدیریت بخش خصوصی، گفت: بخش خصوصی نهایتا چند ماه می‌آید اینجا را مدیریت می‌کند و سپس آن را رها می‌کند. به نظر کارگران بهتر است که مدیریت اینجا مجددا به شرکت پشتیبانی امور دام همچون گذشته، واگذار شود.

کشتارگاه صنعتی دام ایلام از جمله بنگاه‌های دولتی خصوصی‌شده‌ای است که از زمان واگذاری در سال ۹۶ تاکنون، مشکلات بسیاری برای کارگرانش ایجاد شده. مطالبه کارگران بازگشت مدیریت کشتارگاه به شرکت پشتیبانی امور دام و در واقع، دولت است اما مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام یادآور موانع قانونی پیش‌روی این مطالبه شد.

کشتارگاه صنعتی دام ایلام که گفته می‌شود یکی از بزرگترین‌های ایران و حتی غرب آسیا است، بعد از خصوصی‌سازی روزگاری را می‌گذراند که تقریبا مشابه شرایط دیگر بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور بعد از واگذاری به بخش خصوصی است.

این کشتارگاه که تاریخ تاسیس آن به سال ۱۳۷۲ بازمی‌گردد و گفته می‌شود میزان ظرفیت اسمی آن یک هزار راس دام سبک و ۱۰۰ دام سنگین در یک شیفت اعلام شده، از تابستان سال ۹۶ در وضعیت تعطیلی قرار گرفته است.

مالکیت این کشتارگاه تا سال ۹۵ در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام قرار داشته، اما بعد از آن به بخش خصوصی واگذار شد. از ابتدای سال ۹۶ این فرد مالکیت این مرکز را در اختیار گرفت و البته به گفته کارگران؛ وامی حدود دو میلیارد تومان برای هدایت آن از بانک کشاورزی دریافت کرد که خود این نکته جالبی است چراکه حدود سه ماه بعد از واگذاری، مشکلات کشتارگاه آغاز شد.

شکرالله شیرخانی (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام) پیرامون وضعیت این کشتارگاه گفت: در اردیبهشت ۱۳۹۶، این کشتارگاه به فردی به نام خانم فاطمه بهادر واگذار شد که اصلا اهلیت این کار را نداشت و حتی یکبار هم به ایلام نیامد. همسر وی کسی بود که بیشتر امورات این کشتارگاه را مدیریت می‌کرد. در زمان واگذاری به این فرد، سازمان خصوصی‌سازی اصلا نظر نهادهای محلی و استانی را نخواست. با گذشت حدود سه ماه از واگذاری، مدیریت نادرست وی موجب بیکاری کارگران آن واحد شد که تعدادشان قبلا حدود ۵۵ نفر بود که طی حدود یک سال اخیر و با بازنشست شدن عده‌ای دیگر، اکنون تعدادشان به ۲۵ نفر رسیده و ۱۲ ماه حقوق معوق برایشان ایجاد شده، و زیر فشار مشکلات معیشتی هستند. علاوه بر این، مشکلات این کشتارگاه مخاطرات بهداشتی نیز برای شهر ایلام به وجود آورد.

وی افزود: مجموعه مدیریتی استان، تلاش کردند شرایط مناسبی را برای این خانم جهت فعالیت فراهم آورند اما وی نتوانست به تعهداتش (به‌خاطر عدم اهلیت) عمل کند.

شیرخانی گفت: در روزهای پایانی سال گذشته، سازمان خصوصی‌سازی مجددا کشتارگاه را به مزایده گذاشت و در تاریخ ۲۸ اسفند ۹۷ مشخص شد فردی برنده مزایده شده است. البته هنوز به صورت رسمی به وی ابلاغ نشده است.

وی افزود: بهبود وضعیت کارگران وابسته به این است که برنده مزایده، مدیریت آنجا را تحویل بگیرد. لازم به ذکر است که مطالبات کارگران نیز در همین مزایده لحاظ شده است و مالک جدید می‌بایستی تمامی مطالبات کارگران را پرداخت کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در خصوص مالک قبلی این بنگاه توضیح داد: به لحاظ قانونی دادستانی و سازمان خصوصی‌سازی کشور پیگیر وضعیت این فرد هستند.

وی گفت: اگر بار قبل که شرکت در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته بود، سازمان خصوصی‌سازی پیرامون اهلیت خریدار آن به درستی تحقیق و بررسی کرده بود، مشکلاتی که برای این شرکت بعدا به وجود آمد، پیشامد نمی‌کرد. بنابراین، اگر فردی صاحب اهلیت شرکت را تملک کند، مشکلی در کار پیش نخواهد آمد و دغدغه‌های موجود برطرف خواهند شد.

*بیکاری کارگران 130 کارگاه صنایع‌دستی و 14 مزرعه پرورش ماهی دراستان لرستان براثر سیل

کارگران 130 کارگاه صنایع‌دستی و 14 مزرعه پرورش ماهی دراستان لرستان براثر سیل بیکارشدند.

روزدوشنبه19فروردین،کریم یاوری (مدیرکل حمایت از مشاغل بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) به خبرنگار رسانه ای گفت:

حدود 130 کارگاه صنایع دستی در اثر سیل لرستان دچار خسارت شده‌اند و حدود 1200راس دام و ۱14 مزرعه پرورش ماهی و حدود 200 راس دام سنگین در سیل اخیر در استان لرستان تخریب شده که باعث بیکاری کارگران زیادی خواهد شد. البته این برآوردها اولیه است و آمارهای دقیق‌تر نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد.

 

اخبار و گزارشات کارگری 18 فروردین ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- بدنبال اعتراضات کارگران ساختمانی مصوبه افزایش حق بیمه درسال جدید لغو شد

- دومین روزتجمع کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )دراعتراض  به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی

- اعتراض جمعی از معلمان رسمی استان قزوین نسبت عدم پرداخت 3ماه حق التدریس سال گذشته

- اخراج تعدادی از کارکنان نشریات همشهری

- عدم پرداخت 5ماه حقوق وعیدی کارگران کارخانه متالوژی پودر ایران

- فراخوان سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه جهت حمایت از سیل زده گان در خوزستان

- کارگرنوجوان یاری دهنده سیل زدگان خود قربانی سیل شد

- کشته ومصدوم شدن 4کارگردرمرغداری روستای بنیاب شهرستان درمیان براثر ریزش دیوار

- مصدومیت شدید 2کارگردر حادثه آتش سوزی یک گاراژتعویض روغن تبریز

بدنبال اعتراضات کارگران ساختمانی مصوبه افزایش حق بیمه درسال جدید لغو شد

بدنبال اعتراضات کارگران ساختمانی* مصوبه افزایش حق بیمه درسال جدید لغو ودر همان حد سال گذشته باقی ماند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ18فروردین بنقل ازمسئول اداره کل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی، افزایش رقم نرخ ماهانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی برای سال 98 لغو واین نرخ به سطح سال گذشته برگشت داده شد.

* اعتراض به افزایش حق بیمه کارگران ساختمانی

انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان وسرواباد طی اطلاعیه ای تحت عنوان«حق بیمه کارگران ساختمانی به ۱۵۳ هزار تومان رسید»ضمن ضمن اعتراض شدید به این افزایش ازکارگران ساختمانی درخواست کرد تا اطلاع ثانوی هیچگونه فیش حق بیمه را پرداخت نکنند.

متن کامل اطلاعیه مندرج در کانال تلگرام انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان وسرواباد:

 انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان وسرواباد بیش از یکسال است که با تمام وجود پیگیر این ظلم آشکار است. مطمئنا پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی ناعادلانه و غیر کارشناسی شده و غیرقانونی می باشد.

از این رو اعلام میداریم که همانند پارسال در مقابل این افزایش غیرقانونی، که کمر کارگر بی بضاعت ساختمانی را خواهد شکست، سکوت نخواهد کرد و از کارگران عزیز درخواست داریم در این راه صنف را حمایت کنند و تا اطلاع ثانوی هیچگونه فیش حق بیمه را پرداخت نکنند.

*دومین روزتجمع کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )دراعتراض  به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی

روزیکشنبه هیجدهم فروردین ماه برای دمین روز متوالی، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )دراعتراض  به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی دست به تجمع مقابل ورودی کارگاه واقع در خیابان فرودگاه  شهر اهواز زدند.

براساس گزارشاتی که روز هفدهم فروردین ماه رسانه ای شد، یکی از کارگران معترض اخراجی پروژه متروی اهواز گفت: در سال گذشته برای پرداخت حقوق خود چندین مرتبه اعتراض کردیم همین امر سبب اخراج من و چهار نفر دیگر از کارگران شد.

وی ادامه داد: در آخرین روز کاری سال گذشته برگه پایان کار به ما تحویل داده شد و به نوعی ما را اخراج کردند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز نیز ضمن تایید اخراج چند کارگراین پروژه،افزود:حقوق کارگران متروی اهواز تا پایان سال 96 تسویه شده ولی همچنان 12 ماه حقوق از شرکت کیسیون به عنوان پیمانکار طلب دارند.

بنابه گفته کارگران تجمع کننده که حدود دویست نفرند،عیدیشان هم با گذشت 17روز از سال جدید پرداخت نشده است.

*اعتراض جمعی از معلمان رسمی استان قزوین نسبت عدم پرداخت 3ماه حق التدریس سال گذشته

از روز شنبه هفدهم فروردین ماه، جمعی از معلمان رسمی استان قزوین دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حق التدریس سال گذشته از حضور در کلاس های غیرموظف خودداری کردند.

به گزارش17فروردین کانال تلگرام کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین،جمعی از معلمان رسمی استان قزوین در اقدامی هماهنگ از روز شنبه ۱۷ فروردین ۹۸ از حضور در کلاس های غیرموظف خودداری کردند.

دلیل این اعتراض عدم پرداخت حق التدریس شاغلین  از مهرماه سال ۹۷ است. لازم به ذکر است حق التدریس سه ماه از سال تحصیلی گذشته نیز تاکنون پرداخت نشده است.

این در حالی است که بطحایی، وزیر آموزش و پرورش و الهیار ترکمن، معاونت پشتیبانی این وزارت طی چندین مصاحبه اعلام کرده بودند مطالبات و معوقات فرهنگیان تا پایان سال ۹۷ پرداخت خواهد شد.

بعد از عدم تحقق قول وزیر و معاون ایشان، ترکمن در مصاحبه ای جدید اعلام کرد مبالغ مورد نظر تامین و به حساب استان ها واریز شده و از ۵ فروردین به حساب همکاران واریز خواهد شد؛ اما تاکنون پرداختی از سوی وزارتخانه انجام نگرفته است.

*اخراج تعدادی از کارکنان نشریات همشهری

همزمان با 17فروردین اولین روز کاری بعد ازتعطیلات نوروز،شمارزیادی از کارکنان موسسه همشهری وابسته به شهرداری تهران اخراج شدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،برخی از خبرنگاران این روزنامه صبح شنبه 17فروردین در اولین روز کاری سال جدید هنگام ورود به ساختمان روزنامه متوجه اخراج خود شده‌اند.

شمار دقیق نیروهای  اخراجی  در این روزنامه هنوز اعلام نشده است، اما برخی از منابع می‌گویند که فقط از تحریریه نشریات همشهری حدود هفتاد نفر اخراج شده‌اند.

*عدم پرداخت 5ماه حقوق وعیدی کارگران کارخانه متالوژی پودر ایران

5ماه حقوق وعیدی 160کارگر کارخانه متالوژی پودر ایران واقع در شهر صنعتی البرزقزوین پرداخت نشده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ18فروردین، مطالبات معوقه مربوط به دستمزد سه ماهه پایانی سال 96 به همراه عیدی و دو ماه حقوق پایان سال می‌شود.

*فراخوان سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه جهت حمایت از سیل زده گان در خوزستان

کارگران و مردم زحمتکش؛

سیل ویرانگر همراه با عدم امکانات مناسب و لازم، شرایط بسیار دردناکی را برای سیل زده گان رقم زده است.

موج جدید سیل،  ،همچنان جان و مال میلیون های کارگر و زحمتکش را تهدید می کند.

با وجود تلفات جانی و مالی فراوان و بسیار نگران کننده، مردم فلک زده ، کارگران و زحمتکشان، هیج امیدی به دریافت کمک های واقعی و مورد نیاز، از طرف دولت و نهاد های وابسته را ندارند.

این عدم  اعتماد، نه بر اثر حدس و گمان و بد بینی، بلکه بر اساس تمامی شواهد قابل درک می باشد و احدی نمی تواند منکر آن بشود.

با توجه به این شرایط، لازم است که کارگران هفت تپه، کاغذ پارس هفت‌تپه، حریر پارس هفت تپه،کشت و صنعت میان آب هفت تپه، شرکت شیر پگاه خوزستان در شوش و..‌. دیگر مراکز کارگری و همچنین دیگر  کارگر ان و زحمتکشان، همچنان که تا کنون سیل زده گان را مورد حمایت همه جانبه قرار داده اند،همچنان به حمایت های بی دریغ خود ادامه دهند .

هر چند که کارگران و خانواده های کارگری خود با فقر و نداری دست و پنجه نرم  می کنند ،اما واقعیت این است که ما کارگران و مردم زحمتکش داد رسی نداریم. پس باید با اتکاه به خانواده بزرگ کارگری در بعد سراسری ،کمک حال خود باشیم و با همت و فداکاری بیشتر از گذشته هر آنچه را که در توان داریم در اختیار سیل زده گان بگذاریم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه دست تمام کسانی که در این راه پیش قدم بوده و کمک حال سیل زده گان بوده و  هستند را به گرمی .می فشارد و به سهم خود از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.

به امید آنکه سیل خروشان همدردی و همیاری و در کنار هم بودن، سر آغازی باشد برای همبستگی بیشتر و رسیدن به بهار آرزو هایمان.!

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۱۸ فروردین ۱۳۹۸

*کارگرنوجوان یاری دهنده سیل زدگان خود قربانی سیل شد

وقتی‌ سیل‌ به‌ استان گلستان حمله کرد‌ بهنام ویسی کارگر نوجوان سرپل ذهابی در روستای کانی عزیزکلی کمک جمع کرد.

چند روز بعد سیل به زادگاهش رسید و او را برد.

امدادگران ‌در حال ارسال کمک ها بودند که‌ جعبه‌ اهدایی بهنام را پیدا کردند.با در آمد ناچیزش یک کارتن مواد غذایی خریده بود.

*کشته ومصدوم شدن 4کارگردرمرغداری روستای بنیاب شهرستان درمیان براثر ریزش دیوار

روزیکشنبه18فروردین،ریزش دیوار یک مرغداری در روستای بنیاب شهرستان درمیان، استان خراسان جنوبی،موجب کشته ومصدومیت 4کارگرشد.

بنابه گزارش رسانه ای شده،مدیر جمعیت هلال احمر درمیان گفت: هشت کارگر امروز در روستای بنیاب شهرستان درمیان مشغول آواربرداری یک واحد مرغداری بودند که در اثر ریزش دیوار چهار کارگر زیر آوار گرفتار شدند.

جواد مرادی افزود: 2 تیم از هلال احمر شهرستان و یک تیم از اورژانس 115 به محل حادثه اعزام شدند و افراد گرفتار زیر آوار خارج و به بیمارستان خاتم الانبیا اسدیه منتقل شدند.

وی ادامه داد: یک نفر از حادثه دیدگان در بیمارستان فوت کرد و 2 نفر به صورت سرپایی درمان شدند.

کارگر دیگر برای ادامه روند درمان به مرکز استان منتقل شد که حال عمومی وی خوب گزارش شده است.

*مصدومیت شدید 2کارگردر حادثه آتش سوزی یک گاراژتعویض روغن تبریز

صبح روز18فروردین،آتش سوزی یک گاراژتعویض روغن یک گاراژتعویض روغن واقع در در کوی توحید تبریز (جاده تبریز- آذرشهر) موجب  مصدومیت شدید دو کارگر شد

 

اخبار و گزارشات کارگری 17 فروردین ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- تجمعات اعتراضی کشاورزان گوجه کار،دولت را به عقب نشینی وادار وممنوعیت صادرات لغو شد

- تجمع اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )نسبت به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت خانه‌سازی ایرداک نسبت به اخراج از کارمقابل ساختمان فرمانداری تبریز

- اعتراض نسبت به انتساب جدید در گروه ملی صنعتی فولادایران وفراخوان برگزاری جلسه کارگران درباره موضوعات اهم شرکت ،مشاوره و تصمیم گیری

- نامه سرگشاده کارگران شرکت دانش بنیان داروسازی آترا دراعتراض به تعطیلی وبیکارشدن به بهانه فروش زمین!

- پیام از طرف کارگران نیشکر هفت تپه ارسالی به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

- سندیکای کارگران‌نیشکر هفت تپه:جان زندانیان در مناطق سیل زده در خطر است

- اطلاعیه پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد در مورد وقوع سیل های اخیر در ایران

- بیکاری 5هزار کارگر دراستان گلستان بدنبال تخریب 200واحد تولیدی براثر سیل

- بازهم وعده پرداخت مطالبات معلمان توخالی درآمد؟!

- وعده پرداخت مطالبات از جانب استاندار قزوین هم پوچ درآمد

- کشته شدن 2کارگرویک امدادگر در حادثه دو انفجارپیاپی صنایع دریایی درویشی

- کشته وزخمی شدن 3کارگر کارخانه فولاد یزد

- سوختگی55درصدی یک کارگر کپسول گاز فروشی بندرعباس درحادثه انفجار

*تجمعات اعتراضی کشاورزان گوجه کار،دولت را به عقب نشینی وادار وممنوعیت صادرات لغو شد

تجمعات اعتراضی کشاورزان گوجه کاردرسال گذشته وآغاز سال نو دولت را به عقب نشینی وادارکرد وممنوعیت صادرات گوجه زمینی لغو شد.

پیش ازاین صادرات گوجه گلخانه ای آزاد بود و گوجه زمینی مجوز صادرات نداشت.این ممنوعیت صادرات باعث کاهش قیمت گوجه فرنگی می شد و دلال های گوجه با جیب های پر از پول، حاصل زحمت گوجه کاران را با کمترین قیمت ها به چنگ می آوردند .

در سال گذشته وآغاز سال نو شاهد تجمعات اعتراضی کشاورزان استان های کرمان،هرمزگان نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی وکاهش قییمتش بودیم.ازجمله:

*تجمعات اعتراضی کشاورزان میناب نسبت به قیمت کم و ممنوعیت صاردات گوجه فرنگی مقابل جهاد کشاورزی وفرمانداری

روز چهارشنبه هفتم فروردین ماه1398، کشاورزان میناب دراعتراض به قیمت کم و ممنوعیت صاردات گوجه فرنگی دست به تجمع مقابل جهاد کشاورزی وفرمانداری زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،بدنبال این تجمعات اعتراضی قرار شد فرماندار این مشکل را از مرکز استان پیگیری و فردا نتیجه را به کشاورزان اعلام کند.

*تجمع اعتراضی کشاورزان استان هرمزگان نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی مقابل استانداری

صبح روزشنبه25اسفند1397،جمعی از کشاورزان استان هرمزگان با تجمع مقابل استانداری اعتراضشان را نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی،بنمایش گذاشتند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،یکی از تجمع کنندگان با اشاره به تصمیم دولت مبنی برممنوعیت صادرات گوجه فرنگی،گفت: صادرات گوجه فرنگی به خارج ازکشور، قبل و بعد از برداشت محصول هرمزگان در استان‌های بوشهر و کرمان بلامانع صورت می گرفته اما اکنون در زمان فصل برداشت شاهد ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی هرمزگان هستیم.

وی با بیان اینکه کارخانه‌داران رب گوجه‌فرنگی و گلخانه داران با لابی‌گری  مانع از صادرات محصول هرمزگان به خارج از کشور شده‌اند، گفت: تنها گلخانه داران مجوز صادرات محصول دارند از این رو گلخانه داران و صنایع تبدیلی محصول گوجه‌فرنگی را با قیمت ناچیزی از کشاورزان هرمزگان خریداری می کنند که موجب ضرر و زیان به گوجه کاران می شود.

این کشاورز معترض افزود: دلالان با ورود به بازار، محصول گوجه فرنگی با قیمت حداقلی از کشاورز خریداری می کنند و به عنوان محصول گلخانه‌ای صادرات می‌کنند.

وی یادآور شد: حدود 20 هزارنفر دراستان هرمزگان در زمینه تولید و کشت گوجه‌فرنگی فعالیت دارند که ادامه وضع موجود ضربه جبران ناپذیری بر پیکر کشاورزی استان هرمزگان وارد  می کند.

این کشاورز معترض تصریح کرد: هم اکنون تولید هر کیلو محصول گوجه‌فرنگی دو هزار و 200 تومان برای کشاورز  هزینه در بردارد اما با قیمت یک هزار و 400 تومان از گوجه کار خریداری می‌شود و در بازار بین سه الی چهار هزار تومان فروخته می‌شود.

وی گفت:گوجه کاران هرمزگانی به پیشنهاد سازمان جهاد کشاورزی با کشت گونه صادراتی امکان عرضه محصول را در بازارهای عراق فراهم کردند و قراردادها نیز با طرف عراقی بسته شده اما اکنون با وضع قانون ممنوعیت صادرات امکان فروش محصول در بازار هدف را نداریم و در داخل نیز بازارپسند نمی باشد.

وی با بیان اینکه مسئولان استان صدایمان را نمی شنوند و به وعده پیگیری بسنده می‌کنند تصریح کرد:تلاش ها و پیگیری های گوجه کاران برای رسیدگی به این مشکل بی نتیجه مانده همچنین در سفر اخیر وزیر کشور در هرمزگان خواستار درمیان گذاشتن مشکل با رحمانی فضلی بودیم که با ممانعت مسئولان استان  این امر محقق نشد.

*کشاورزان گوجه کارمعترض جنوب کرمان گوجه هایشان را مقابل دفتر بهارستان نشین خالی کردند

دوشنبه شب(3اردیبهشت1397)، کشاورزان گوجه کار جنوب کرمان دراعتراض به افت شدید قیمت محصولات،گوجه هایشان را مقابل دفتر بهارستان نشین خالی کردند.

به گزارش4اردیبهشت یک منبع خبری محلی،اعتراض کشاورزان به بی توجهی نماینده مجلس و دولت به نابسامانی بازار در جنوب کرمان و ضرر کشاورزان موجب شده است که کشاورزان به نشانه ی اعتراض محصولات خود را شب گذشته جلوی دفتر احمد حمزه نماینده مجلس از پنج شهرستان جنوبی استان کرمان تخلیه کنند تا شاید صدای آنان به جایی برسد.

در حالی که این روزها کشاورزان جنوب کرمان در بدترین وضعیت ممکن به سر می برند و دچار افت شدید قیمت محصولات کشاورزی شده اند گویا هیچ گوش شنوایی برای شنیدن این مشکل در این منطقه از کشور وجود ندارد.

داستانی که هرساله تکرار می شود و هیچ راه نجاتی برای کشاورز گویا غیر از پرداخت قرض وجود ندارد.براستی کلید حل مشکلات کشاورزان جنوب کرمان در دست کیست؟چه چیزی مانع این شده است که فریاد بی‌صدای ساکنان فراموش شده جنوب شرق مسئولان وزارت جهاد کشاورزی را از خواب عمیق بیدار نکند.

*تجمع اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )نسبت به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی

روز شنبه هفدهم فروردین ماه، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )دراعتراض به اخراج 5همکارمعترض وعدم پرداخت یکسال حقوق وعیدی دست به تجمع مقابل ورودی کارگاه زدند.

یکی از کارگران معترض اخراجی پروژه متروی اهواز به خبرنگار رسانه ای گفت: در سال گذشته برای پرداخت حقوق خود چندین مرتبه اعتراض کردیم همین امر سبب اخراج من و چهار نفر دیگر از کارگران شد.

وی ادامه داد: در آخرین روز کاری سال گذشته برگه پایان کار به ما تحویل داده شد و به نوعی ما را اخراج کردند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز نیز در این باره گفت: ضمن تایید اخراج چند کارگراین پروژه،افزود:حقوق کارگران متروی اهواز تا پایان سال 96 تسویه شده ولی همچنان 12 ماه حقوق از شرکت کیسیون به عنوان پیمانکار طلب دارند.

بنابه گفته کارگران تجمع کننده عیدیشان هم با گذشت 17روز از سال جدید پرداخت نشده است.

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت خانه‌سازی ایرداک نسبت به اخراج از کارمقابل ساختمان فرمانداری تبریز

صبح روز شنبه 17فروردین،جمعی از کارگران شرکت خانه‌سازی ایرداک دراعتراض به اخراج از کارمقابل ساختمان فرمانداری تبریزتجمع کردند.   

به گزارش یک منبع خبری محلی،بهروز مهدوی فرماندار تبریز در خصوص تجمع صبح امروز جمعی کارگران شرکت خانه‌سازی ایرداک  مقابل ساختمان فرمانداری گفت: علت اصلی تجمع اعتراض به عدم پرداخت مطالبات نبود، چون این شرکت  متعلق به بخش خصوصی است و مالک شخصی دارد و مالک شرکت تصمیم به تعدیل نیرو گرفته است و کارگران نیز به همین دلیل تجمع کرده بودند.

وی ادامه داد: طبق گفته های کارگران، مالک کارخانه می گوید که تنها کارخانه را خریده است و هیچ مسئولیتی نسبت به کارگران این شرکت ندارد و به همین دلیل می خواهد نیروهای شرکت را تعدیل کند.

فرماندار تبریز با اشاره به صحبت های انجام شده با کارگران و مسئولین اداره کل کار استان، اظهار داشت: موضوع را به اداره کار ارجاع دادیم تا از طریق آنها پیگیری لازم صورت گیرد و به این ۷۰ کارگر این شرکت نیز قول مساعدت های لازم را دادیم.

یادآوری:

شرکت خانه سازی ایرداک تحت پوشش بانک ملت در تولید قطعات پیش ساخته بتنی به صورت مجتمع آپارتمانی، ویلایی، سالن های صنعتی، ورزشی و مدارس با سازه بتنی پیش ساخته در ابعاد مختلف و دیوارهای پیش ساخته، جهت حصار کشی باکس های بتنی، تیرپل، نیوجرسی، دال و تیر بتنی، تراورس، پایه بتن های علائم راهنمایی و رانندگی و کلیه قطعات بتنی سفارشی فعالیت دارد.

*اعتراض نسبت به انتساب جدید در گروه ملی صنعتی فولادایران وفراخوان برگزاری جلسه کارگران درباره موضوعات اهم شرکت ،مشاوره و تصمیم گیری

کانال تلگرام کارگران گروه ملی فولاد با صدور اطلاعیه ای بتاریخ17فروردین ماه1398، ضمن اعتراض نسبت به انتساب جدید در گروه ملی صنعتی فولادایران فرا خوان به برگزاری جلسه کارگران درباره موضوعات اهم شرکت ،مشاوره و تصمیم گیری داد.

متن اطلاعیه:

با امید به اینکه تعطیلات نوروز خوبی را در کنار خانواده های محترمتان،پشت سر گذاشته باشید،نکته ای بسیار مهم به اطلاع پرسنل شریف خواهیم رساند.

همانگونه که میدانید،قریب به دو ماه از غیبت مدیر عامل شرکت،میگذرد که بطور ناگهانی وغیر مترقبه،خبر از انتساب یک فرد نا لایق،امتحان پس داده و فارغ از فاکتور های ادب و اخلاق،بنام آقای پهلوانی را میدهد که هنوز چند صباحی از خداحافظی وی،از پست فرمالیته قائم مقامی شرکت،نمیگذرد.

فردی که بنا به صحبتهای خودشان،جریان وجود مافیا در شرکت را بر سر زبانها انداخت،و پس ازآن با تکذیب گفته ها یش،خط بطلانی بر صحت و سلامت اخلاقی و شغلی خود کشید.

همکاران محترم:

همانگونه که میدانید این منبع اطلاع رسانی و مورد اطمینان واتحاد پرسنل،در این چند سال گذشته ودر تلاطم ناملایماتی سنگین و در کوران آماج حملات معاندین شرکت،راه گشا ومایه نجات بخش و روشن نمودن افکارمان نسبت به مسائل پیرامون شرکت عزیزمان گردیده و هر زمان که بصلاح پرسنل و نجات  جان شرکت لازم بداند،دست به افشای اعمال و اقدامات ناشایست آن افراد میزند.

در اینجا اعلام میداریم که اطلاعیه روابط عمومی را نسبت به انتساب این شخص نالایق را بهیچ وجه مورد قبول ندانسته و با رد این اطلاعیه،از تمامی پرسنل شریف که دلسوزان واقعی این شرکت میباشند،خواستار تشکیل جلسه ای در شرکت،نسبت به موضوعات اهم شرکت ،مشاوره و تصمیم گیری جامع داشته باشند.

و در پایان:

اعلام میداریم با رد و مخالفت این فرد نا کار آمد وبدور شئونات اخلاقی،حضور وی در شرکت را جایز ندانسته،و از واحد محترم حراست  همکاری نسبت به این موضوع را خواهانیم.

*نامه سرگشاده کارگران شرکت دانش بنیان داروسازی آترا دراعتراض به تعطیلی وبیکارشدن به بهانه فروش زمین!

جمعی از کارگران شرکت دانش بنیان داروسازی آترا زیر مجموعه شرکت‌های شستا (وابسته به تامین اجتماعی)  خطاب به وزیرکاراعتراضشان رانسبت به تعطیلی وبیکارشدن به بهانه فروش زمین،رسانه ای کردند.

در این نامه که 17فروردین رسانه ای شد ازجمله آمده است:

«چندی است که شرکت دانش بنیان داروسازی آترا با تولید چندین دارو برای بیماران خاص به دلایل نامعلوم و با مصوبه هیئت مدیره شستا فعالیت آن متوقف گردیده است و اعضای هیئت مدیره شستا بدون حتی یک بار حضور در شرکت داروسازی آترا، بر تعطیلی آن اصرار دارند. این موضوع درحالی است که شرکت داروسازی آترا نه ضررده می‌باشد و نه روند رشد آن دچار افت است و نه دلیل دیگری بلکه فقط به دلیل فروش زمین آن (که مشخص نیست چه افرادی از این مسئله نفع می‌برند) تعطیل گردیده است.»

از سوی دیگر، این شرکت به دلیل تولیدات دارویی، اهمیت افزون تری نسبت به شرکت‌های دیگر دانش بنیان دارد، چراکه در شرایط کنونی که مورد تحریم‌های شدید آمریکا قرار گرفتیم و از نظر تامین داروهای مورد نیاز در مضیقه‌هایی قرار داریم، نباید به دست خودمان به تولید داروی کشور آسیب بزنیم، آن هم به دلایلی مانند فروش زمین‌های این شرکت‌ها!

یادآوری: شرکت دارویی آترا از گروه دارویی تامین TPICO که در حوزه تولید مواد مؤثره دارویی فعالیت دارد،به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شد ومواد موثره دارویی مانند اندانسترون هیدروکلراید (گرید تزریقی و خوراکی)، باکلوفن، گرانیسترون هیدروکلراید (گرید تزریقی و خوراکی)، رپاگلیناید، ریواستیگمین تارترات، آداپالن و بریمونیدین تارترات را تولید می کند.

*پیام از طرف کارگران نیشکر هفت تپه ارسالی به کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

شو بازی مالکان شرکت نیشکر هفت هفت‌ تپه

پس از آمدن سیل ویرانگر در خوزستان   منطقه شهرستان شوش و ضرر دیدن زندگی مردم ، مالکان هفت تپه از فرصت استفاده کرده و در منطقه حضور پیدا کردند.

در حالیکه عیدی کارگران پرداخت نشده ،  نیمه کاره ماندن پروژه های دلاری ( ام دی اف، کارخونه رب ، کارخونه زغال و نکاشتن نهال انگور ایتالیایی) و نداشتن هدف برای آینده شرکت ، متاسفانه حضرات اسدبیگی مالکان شرکت با سوء استفاده از شرایط منطقه و در اقدامی غیرانسانی شروع به تظاهر در انجام اقدامات معنوی پرداختند اما...

حضرات اسدبیگی خود همون کسانی بودند که با پروژه های صوری وام های کلان و دلارهای دولتی گرفته و شرکت را به نابودی بردند.

شما حاضر نیستید یک مساعده کوچک به کارگران بدهید . چی شده که به دیگران کمک میکنید؟

چه اهدافی را دنبال میکنید نکنه نمیخواهید در آینده حقوق عقب افتاده کارگران یا بیمه یا بدهی آب و گاز و برق بدهید ؟

ولی  بدانید کارگران مواظب شرکت هستند .

*سندیکای کارگران‌نیشکر هفت تپه:جان زندانیان در مناطق سیل زده در خطر است

 حمید رضا لشکری معاون سازمان آب و برق خوزستان اعلام داشت که خطر سیلاب در خوزستان  جدی می باشد.

"به گزارش روزنامه حکومتی فارس، چهار شهر خوزستان در معرض سیل قرار دارند و سیلاب حمیدیه، عبدالخان، *شیبان* و کارون را تهدید می کند"

ما.  سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه قبلا اعلام کرده بودیم  که در صورت تداوم سیل، جان زندانیان در بند، بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار می گیرد.

ما در این مدت شاهد بوده ایم که این سیل ویرانگر، خانه و کاشانه فقیرانه هزاران کارگر و زحمتکش را بلعیده است.

از طرف دیگر ما شاهد هستیم کسانی که امور مملکت را در دست دارند، نتوانسته اند حداقل خدمات ضروری را برای سیل زده گان فراهم کنند و تنها شاهکار آنها، حضور نمایشی در بعضی از مناطق سیل زده بوده است که حضور  بی تأثیر آنها با تنفر مردم جواب گرفته است.

در این میان جان افرادی که تحت عناوین مختلف، زندانی می باشند از جمله اسماعیل بخشی نماینده و سخنگوی کارگران نیشکر هفت تپه،زندانیان سیاسی و سایر زندانیان در زندان مرکزی اهواز(زندان شیبان)   بیشتر از دیگران در معرض خطر قرار دارد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام می دارد که مسئول جان تمامی زندانیان بعهده  دولت و‌تمامی نهادها  و سازمان های مربوطه بوده و ما  خواستار آن هستیم که تمامی امکانات لازم  برای حفظ جان این عزیزان در بند، فراهم شود و همچنین  شرایط آزادی آنها فراهم گردد.

در خاتمه ما خواستار آن هستیم که اسماعیل بخشی ،نماینده کارگران نیشکر هفت تپه و‌عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و سپیده قلیان که هم اکنون در زندان هستند، بدون هیچ قید و شرطی و فوری و بی درنگ آزاد باید گردند!

سندیکای کارگران‌نیشکر هفت تپه

۱۶ فروردین ۹۸

*اطلاعیه پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد در مورد وقوع سیل های اخیر در ایران

فرا رسیدن بهار وتعطیلات نوروز سال ۹٨ شمسی برای هزاران نفر از مردم مناطق سیل زده در ایران بجای جشن و شادکوبی به تراژدی بزرگی تبدیل شد. بنا به آمار رسمی تعداد جان باختگان ۶۰ نفر اعلام شده است که با توجه به ابعاد این فاجعه این آمار دقیق نبوده و شاید در آینده هم نتوان بدقت تعداد کشته شدگان را مشخص کرد.

هزاران نفر زخمی شده و هزاران خانه و محل کار و مزرعه ویران و هزاران تن محصولات کشاورزی از بین رفته است. علاوه بر این بسیاری از جاده ها و پل ها ویران شده اند.

در کشوری که بودجه مقابله با حوادث و بحران های طبیعی و محیط زیستی در پایین ترین سطح قرار دارد و بودجه های کلانی به نیروهای امنیتی و سرکوبگر برای مقابله با بی حجابی، مبارزات کارگران، زنان، فعالین محیط زیست و آزادی های فردی و مدنی اختصاص داده می شود طبیعی است که نسبت به جان انسانها لاقیدی به خرج داده و مسئولیت آن را در بلاهای آسمانی جستجو کنند.

رسیدگی بهداشتی به مصدومین، ایجاد مهد کودک های موقت و رسیدگی ویژه به کودکان، تامین مجانی غذا و دارو، اسکان موقت سیل زدگان و اقدام به ساختن مسکن مناسب، جبران خسارات وارده به شهروندان مناطق سیل زده از جمله اقداماتی است که دولت ایران موظف به انجام فوری آن است.

در دو هفته اخیر ما شاهد همبستگی و همیاری وسیع در میان مردم در کمک به سیل زدگان بوده ایم. اما هیج درجه از کمک های مردمی جای وظیفه دولت ایران که مسئولیت رسیدگی و امکانات مالی، فنی و انسانی را در اختیار دارد را پر نمی کند.

از آنجا که در صورت وقوع حوادث طبیعی و غیرقابل پیش بینی کارفرما موظف به اجرای بخش های مهمی از آن قانون کار نیست دولت موظف است به کارگرانی که بر اثر خسارت وارده به محل کار و یا از بین رفتن آن بیکار شده و یا بر اثر این حوادث کارفرما توانایی پرداخت دستمزد را ندارد، دستمزد آنها را پرداخت کرده و زندگی آنها را تامین کند.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ضمن تسلیت به بازماندگان جان باختگان و آرزوی بهبودی هر چه سریعتر برای مصدومین این حوادث در شهرهای مختلف ایران تاکید میکند . اکنون دیگر نمی شود جان باختگان را زنده کرد اما میشود با فروکش سیل ها عوارض آن را برای مردم سیل زده کاهش داد و از این تراژدی درسی برای برنامه ریزی های پیشگیرانه در آینده استفاده کرد.

۴ آوریل ۲۰۱۹

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد – ایران

*بیکاری 5هزار کارگر دراستان گلستان بدنبال تخریب 200واحد تولیدی براثر سیل

آسیب‌دیدگی حدود 200 واحد تولیدی در شهرک صنعتی آق قلا و تخریب واحدهای تولیدی درگلستان باعث بیکاری 3تا5 هزار نفر از کارگران این استان شد.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کریم یاوری (مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) ازبیکاری بین ۳ تا ۵ هزار نفر از کارگران استان گلستان خبر داد و اظهار داشت: این دسته از کارگران که کارگاه‌های آنها در اثر سیل با تعطیلی موقت اعم از کوتاه و میان‌مدت قرار گرفته باشند، در صورت بیمه‌پردازی بلا فاصله تحت حمایت مقرری بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰۰ کارگاه در «شهرک صنعتی آق‌قلا» تحت تاثیر سیل گلستان قرار گرفته، تصریح کرد: بیشترین آسیب به مزارع کشاورزی و از جمله شهر صنعتی آق‌قلا در استان گلستان وارد شده که سیل به کارگاه های شهرک صنعتی نفوذ و ماشین‌ آلات، تجهیزات و محصولات تولیدی و مواد اولیه را تخریب کرده است.

یاوری تعداد کارگاه های بیرون از شهرک صنعتی آق قلا در استان گلستان را حدود ۱۰ تا ۱۵ کارگاه دانسته و بیان کرد:  حدود ۶۰ واحد مرغداری نیز تحت تاثیر سیل دچار آسیب شده و در عین تلف شدن طیور، خسارات مالی نیز به آن ها وارد شده است.

این در حالی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت از آسیب هزار و ۵۰۰ واحد صنفی شهرستان آق‌قلای استان گلستان و همچنین ۳۰۰ واحد صنفی شهرهای مازندران خبر داده بود.

درهمین رابطه:بیکاری 300کارگرکشتارگاه مرغ سفید زربال خفته درپی سیل

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان کردکوی از بیکاری 300 کارگرکشتارگاه مرغ سفید زربال خفته درپی سیل،خبرداد.

وی به خبرنگار یک رسانه محلی گفت:قریب 16 روز است که کشتارگاه مرغ سفید زربال واقع در جاده یساقی - بندر ترکمن به دریاچه ای طبیعی مبدل شده است و متاسفانه بالغ بر 200تا300 نفر بصورت مستقیم در این کشتارگاه مشغول به کار هستند که در حال حاضر بخاطر تعطیلی کشتارگاه بیکار شدند.

وی افزود: این مشکل بزرگ روستاهای اطراف ازجمله مهترکلاته و یساقی را تحت تأثیر قرار داده و بزودی آثار سوء این بیکاری هویدا خواهد شد.

*بازهم وعده پرداخت مطالبات معلمان توخالی درآمد؟!

با گذشت 17روز از سال جدید، علیرغم وعده و وعیدهای مکرر مطالبات معلمان هنوز پرداخت نشده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده،با شروع سال 98 و واریز نشدن مطالبات فرهنگیان، مسئولان آموزش و پرورش در برابر سوالات و اعتراضات آنها، یکبار دیگر واریز بخشی از مطالبات را در 5 فروردین وعده دادند.

امیر علی نعمت‌اللهی؛ قائم مقام وزیر آموزش و پرورش و علی الهیار ترکمن؛ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در گفت‌وگوهایی اعلام کرده بودند که به دلیل مشکلاتی که در خزانه وجود داشت، مطالبات معلمان در روزهای پایانی سال 97 پرداخت نشد اما توانستیم اعتبار بخشی از مطالبات فرهنگیان از جمله حقوق خرید خدماتی‌ها، حق‌التدریس شاغلان و حق‌الزحمه امتحانات 96 را دریافت کنیم و از 4 فروردین به حساب استان‌ها و از 5 فروردین به حساب فرهنگیان واریز می‌شود.

در حالیکه طبق صحبت‌های مسئولان آموزش و‌پرورش باید مطالبات فرهنگیان از 5 فروردین واریز می‌شد اما باز هم این وعده  تا این لحظه محقق نشده است.

در میان مطالبات فرهنگیان، مهمترین بخش را می‌توان حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی دانست که از مهر 97 ریالی حقوق دریافت نکرده‌ بودند و حتی وعده‌های مسئولان برای پرداخت مطالبات در روزهای پایانی سال محقق نشد تا این افراد بدون حقوق به استقبال نوروز نروند.

شرایط کاری معلمان طرح خرید خدمات همواره با انتقاداتی از سوی آنها و سایر کارشناسان آموزشی همراه بوده است، این نیروها که بیشتر برای پرکردن کلاس‌های درس مناطق محروم و حاشیه‌ای شهرها به کار گرفته می‌شوند با حداقل حقوق که گاه کمتر از میزان تعیین شده توسط وزارت کار است فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال در برخی استان‌ها معلمانی که سال نخست فعالیتشان در این طرح است 750 هزار تومان حقوق در هر ماه برایشان تعیین شده که آن را هم با تأخیرهای چندین ماه دریافت می‌کنند.

آنگونه که معلمان خرید خدمات آموزشی به ما گفته‌اند، بخشی از مطالبات مربوط به حقوق آنها تا 5 فروردین واریز شد که این رقم در استان‌های مختلف متفاوت است و رقم واریز شده دو یا سه ماه از حقوق معوق آنهاست و تمام مطالبات مربوط به 6 ماه حقوق نیست و برخی استان‌ها همچنان چشم انتظار واریز حقوق‌اند.

 بخش دیگری از مطالبات نیز مربوط به ساعات حق‌التدریس معلمان رسمی است که این مقوله حکم اضافه کار را برای آنها دارد اما از ابتدای مهر 97 واریز نشده است.

در همین رابطه یکی از معلمان شهرستان‌های استان تهران گفت: رقم مطالبات مربوط به ساعات حق‌التدریس بنده 12 میلیون تومان است که برای دریافت آن در شب عید برنامه‌ریزی کرده بودم اما از واریز خبری نیست ضمن اینکه این همه تأخیر در پرداخت مطالبات با توجه به وضعیت اقتصادی اخیر علاوه بر فشار بر روی معلم باعث می‌شود ارزش پول او با تأخیر پرداخت کاهش یابد همچنین این احتمال وجود دارد که به دلیل تأخیرهای طولانی در پرداخت مطالبات حق‌التدریس، همکاران مجبور به عضویت در طرح معلم تمام وقت شوند.

درهمین رابطه:

علیرغم وعده و وعیدها مطالبات معلمان پرداخت نشد؟!

در حالیکه پیش از این مسئولان وزارت آموزش و پرورش از پرداخت بخشی از مطالبات معلمان از جمله حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریس شاغلان تا پایان سال ۹۷ خبر داده بودند اما تا به امروزاین وعده متحقق نشده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ ۳فروردین1398،بخشی از معلمان خرید خدمات آموزشی از مهر سال ۹۷ تا به امروز ریالی حقوق دریافت نکرده‌اند، معلمان رسمی هم که ساعات حق‌التدریس برای آنها به عنوان اضافه کار محسوب می‌شود از ابتدای مهر تا‌کنون ریالی از این اضافه کار را دریافت نکرده‌اند.

البته این شیوه مرسوم آموزش و پرورش است و فقط به سال ۹۷ اختصاص نداشته است، شیوه‌ای که با ماه‌ها تأخیر برای پرداخت مطالبات معلمان همراه است.

معلمان خرید خدمات آموزشی که بیش از ۷ ماه است ریالی حقوق نگرفته‌اند برای گذران زندگی مجبور هستند تا پس از ساعات مدرسه به شغل دیگری مشغول شوند این درحالی است که آموزش و پرورش از این افراد برای اداره کلاس‌های درس در مناطق محروم و روستایی بهره می‌برد.

پیش از این مسئولان آموزش و پرورش از شخص وزیر تا معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفته بودند، بخشی از مطالبات تا پایان سال ۹۷ واریز خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفته بود، ۴ ماه خرید خدمات آموزشی، ۳ ماه حق‌التدریس شاغلان رسمی، ۳ ماه اضافه کار پرسنل و تمام مطالبات سال ۹۶ تا پایان سال ۹۷ پرداخت می‌شود.

*وعده پرداخت مطالبات از جانب استاندار قزوین هم پوچ درآمد

علیرغم وعده زاهدی استاندارقزوین مبنی برپرداخت مطالبات کارگران سد درحال احداث نهب واقع در در فاصله 55 کیلومتری شهر قزوین و 35 کیلومتری شهر تاکستان کماکان پرداخت نشده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده، علیرغم وعده های زاهدی استاندارقزوین، مدیرعامل آب منطقه‌ای و کارفرمای سدنهب، 5ماه حقوق،عیدی،حق سنوات وحق اضافه کاری پرداخت نشده است.

*کشته شدن 2کارگرویک امدادگر در حادثه دو انفجارپیاپی صنایع دریایی درویشی

دوانفجار پیاپی صبح روزشنبه17فروردین صنایع دریایی درویشی زیر مجموعه‌ وزارت دفاع ایران واقع در  کیلومتری غرب بندرعباس موجب مرگ 2کارگر ویک امدادگرشد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،صبح امروز یک فروند زیردریایی متعلق به نیروی دریایی ارتش که برای سرویس و تعمیرات در سوله‌ای واقع در محوطه مجتمع کشتی‌سازی درویشی وزارت دفاع واقع در غرب بندرعباس قرار داشت دچار حادثه انفجار گاز هیدروژن شد و دو نفر از کارگران بخش فنی برق جانشان را ازدست دادند.

مدتی بعد، در حالی که نیروهای امدادی در حال مهار آتش بودند مخازن باطری این زیردریایی نیز انفجار دوم را به وجود آورد که یک نفر امدادگر نیزجان باخت.

*کشته وزخمی شدن 3کارگر کارخانه فولاد یزد

صبح روزشنبه17فروردین،3کارگر کارخانه فولاد یزد حین کاردرعمق کانال برق کشته وزخمی شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد،2 کارگر این کارخانه  برای رفع مشکل برق به عمق کانال برق رفته بودند که یکی از کارگران هم برای نجات جان 2 همکارش وارد کانال شد.

نیروهای امدادی سازمان به محل اعزام شدند که در نهایت 2 کارگر زخمی و یک نفر هم جان خود را از دست داد.

بنا بهمین گزارش،علت فوت کارگر مشخص نیست آیا در اثر برق گرفتگی یا به دلیل کمبود اکسیژن فوت کرد.

*سوختگی55درصدی یک کارگر کپسول گاز فروشی بندرعباس درحادثه انفجار

صبح روزشنبه17فروردین،یک کارگر کپسول گاز فروشی بندرعباس واقع در در محدوده پل خواجوی براثر انفجار سیلندر گاز مایع دچارسوختگی 55درصدی شد و جهت مداوا به بیمارستان انتقال یافت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت