.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 05 فروردين 1398 ساعت 20:42

اخبار و گزارشات کارگری4/2 فروردین ماه

اخبار و گزارشات کارگری 4 فروردین ماه 1398(عیدی مراجع قضایی ونیروی انتظامی به کارگران معترض شهرداری کوت عبدالله در صدر اخبارامروز)

باامید به قرار دادن پیام زیر درسرلوحه فعالیت هایمان در سال نو:

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- یک هفته اعتصاب کارگران  خدماتی شهرداری کوت عبدالله

بازداشت یک کارگرمعترض وتحت تعقیب بودن کارگری دیگراز طرف مراجع قضایی

دخالت نیروهای انتظامی برای جمع آوری زباله ها وشکستن اعتصاب کارگران

- نیروهای ادارە اطلاعات یک فعال کارگری را در شهر سنندج بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند

- علیرغم وعده و وعیدها مطالبات معلمان پرداخت نشد؟!

- گزارشی درباره چرایی اعتراضات کارکنان جهاد کشاورزی سراسر کشور

- گزارشی درباره شرکت سیمان کارون

- احضاررییس سازمان خصوصی‌سازی به دادسرای اردبیل به اتهام بدهی 140میلیارد ریالی مجتمع گوشت اردبیل

- مرگ  یک کارگر در شهر کوشک  بر اثر سقوط درچاه150متری

- مصدومیت 2کارگرکارخانه فولاد دامغان در حادثه آتش سوزی

- کشته وزخمی شدن دو کارگرارومیه ای در اقلیم کردستان براثر گازگرفتگی

*یک هفته اعتصاب کارگران  خدماتی شهرداری کوت عبدالله

بازداشت یک کارگرمعترض وتحت تعقیب بودن کارگری دیگراز طرف مراجع قضایی

دخالت نیروهای انتظامی برای جمع آوری زباله ها وشکستن اعتصاب کارگران

یک هفته است که کارگران  خدماتی شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان در اعتصاب بسر میبرند و از جمع آوری زباله ها خود داری می کنند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ چهارم فروردین ماه1398،یکی از اهالی کوت عبدالله گفت: حدود یک هفته است که هیچ پاکبان و کارگر شهرداری برای نظافت به خیابان های شهر نیامده است و وضعیت بهداشتی این منطقه مطلوب نیست.

وی افزود: بسیاری از خیابان های این منطقه با سرازیر شدن فاضلاب دچار آبگرفتگی شده است و بوی متعفنی از فاضلاب و زباله منطقه را فرا گرفته است و حشرات و حیوانات موذی در این منطقه به دلیل جمع آوری نشدن زباله جولان می دهند.

همین منبع بنقل ازفرماندار شهرستان کارون نوشت: «حدود یک هفته است که برخی کارگران  خدماتی شهرداری کوت عبدالله به دلیل دریافت نکردن حقوق خود اعتصاب کرده بودند و اقدام به نظافت و جمع آوری زباله ها نکرده اند و مانع از فعالیت سایر کارگران شهرداری و پاکبان ها در این منطقه نیز می شدند.

این موضوع از مراجع قضایی پیگیری شد که یکی از عواملی که تحریک کننده کارگران در انجام این اعتصاب و اختلال در فعالیت شهرداری شده بود دستگیر شد و یک نفر دیگر نیز متواری شده است.

از روزیکشنبه 4فروردین، پاکسازی و نظافت این شهر توسط ماموران شهرداری با نظارت نیروی انتظامی آغاز شده است.»

*نیروهای ادارە اطلاعات یک فعال کارگری را در شهر سنندج بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند

روز جمعە (٢ فروردین ٩٨ ، نیروهای ادارە اطلاعات شهر سنندج  رضا امجدی، از فعالین کارگری اهل حسن آباد این شهر را بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند.

بە گفتە یک منبع مطلع، نیروهای امنیتی در حین بازداشت رضا امجدی اقدام بە ضرب و شتم این شهروند سالخردە نمودەاند.

با گذشت دو روز از بازداشت رضا امجدی، هیچ خبری از سرنوشت وی در دست نمی باشد.

رضا امجدی در سال ٩٤ پس از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر بازداشت و بە تحمل ٣ ماه حبس محکوم شدە بود و در ١٩ شهریور ماه همان سال پس از اتمام دوران محکومیتش از زندان آزاد شدە بود.

برگرفته از کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران

علیرغم وعده و وعیدها مطالبات معلمان پرداخت نشد؟!

در حالیکه پیش از این مسئولان وزارت آموزش و پرورش از پرداخت بخشی از مطالبات معلمان از جمله حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی و حق‌التدریس شاغلان تا پایان سال 97 خبر داده بودند اما تا به امروزاین وعده متحقق نشده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 3فروردین،بخشی از معلمان خرید خدمات آموزشی از مهر سال 97 تا به امروز ریالی حقوق دریافت نکرده‌اند، معلمان رسمی هم که ساعات حق‌التدریس برای آنها به عنوان اضافه کار محسوب می‌شود از ابتدای مهر تا‌کنون ریالی از این اضافه کار را دریافت نکرده‌اند.

البته این شیوه مرسوم آموزش و پرورش است و فقط به سال 97 اختصاص نداشته است، شیوه‌ای که با ماه‌ها تأخیر برای پرداخت مطالبات معلمان همراه است.

معلمان خرید خدمات آموزشی که بیش از 7 ماه است ریالی حقوق نگرفته‌اند برای گذران زندگی مجبور هستند تا پس از ساعات مدرسه به شغل دیگری مشغول شوند این درحالی است که آموزش و پرورش از این افراد برای اداره کلاس‌های درس در مناطق محروم و روستایی بهره می‌برد.

پیش از این مسئولان آموزش و پرورش از شخص وزیر تا معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفته بودند، بخشی از مطالبات تا پایان سال 97 واریز خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفته بود، 4 ماه خرید خدمات آموزشی، 3 ماه حق‌التدریس شاغلان رسمی، 3 ماه اضافه کار پرسنل و تمام مطالبات سال 96 تا پایان سال 97 پرداخت می‌شود.

*گزارشی درباره چرایی اعتراضات کارکنان جهاد کشاورزی سراسر کشور

یکی از کارکنان معترض جهاد کشاورزی: تبعیض بسیار افزایش یافته و علی رغم اینکه حقوق کارکنان بسیار پایین است و کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد، کسانی هستند که چندین برابر آنها حقوق دریافت می‌کنند. آقازاده‌ها عرصه را بر دیگران تنگ کرده‌اند.

یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی که نخواست نامش فاش نشود در مورد اعتراض کارمندان جهاد کشاورزی وتجمعات نمایندگان 40هزارنفر از کارکنان این وزارتخانه درتهران، به خبرنگار رسانه ای درتاریخ3فروردین گفت: دلیل اصلی این اعتراض عقب افتادگی حقوق که در برخی رسانه‌ها مطرح شده است نبوده، بلکه اعتراض کارمندان وزارت جهادکشاورزی  به  اجرای نظام پرداخت هماهنگی کارکنان دولت است .

وی ادامه داد: یک سری از سازمانها و وزارتخانه‌های ادارات دولتی از امتیازات فصل دهم قانون مدیریت دائمی خدمات کشوری بهره مند شده اند اما کارکنان وزارت جهادکشاورزی را از این حق قانونی محروم کردند.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد: طبق قوانین ما باید از افزایش امتیاز 50درصدی در برخی امتیازات کارمندی بهره مند شویم اما این مورد برای کارمندان وزارت جهادکشاورزی اتفاق نیافتاده است، به عنوان نمونه ما باید افزایش حقوقی طبق قانون و مانند همه کارمندان داشته باشیم اما این مورد برای کارمندان وزارت جهادکشاورزی اتفاق نیافتاده است.

وی افزود:  مشکلات مالی دولت باعث شدتا دولت برای وزارتخانه تامین اعتبار نکند و  تنها وزارتخانه ای که حقوق کارمندان آن افزایش پیدا نکرده، وزارت جهادکشاورزی است.

وی ادامه داد: حالا هم بحث اجرای نظام پرداخت هماهنگی کارکنان دولت را داریم که آن هم دولت برای جهاد کشاورزی اجرایی نکرده است.

براساس این گزارش،  فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل مواد ۶۵، ۶۶، ۶۸ و ۷۱ است مصوبه هیأت وزیران است و به همه دستگاه‌های دولتی اعلام شده به شرط آنکه افزایش حقوق کارمندانشان را قبول کنند، حقوق آنها ۵۰ درصد اضافه شود.

کارمندان وزارت جهاد کشاوری می‌گویند، مصوبه هیأت وزیران در وزارت جهاد کشاورزی اجرا نشده و حقوق آنها در مقایسه با دیگر کارمندان دستگاه‌های دولتی بسیار پایین است.

درهمین رابطه،یکی از کارکنان معترض وزارت جهادکشاورزی گفت: معاونت توسعه منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی موضوع افزایش حقوق کارمندان وزارت جهاد از محل اعمال فصل ۱۰ قانون خدمات کشوری و به عبارتی همسان‌سازی حقوق را قبل از سال ۹۶ رسانه‌ای و اعلام کرد، طی سه سال ۹۶، ۹۷ و ۹۸ سالانه ۲۰ درصد به حقوق کارمندان وزارت جهاد کشاورزی اضافه خواهد شد تا تبعیضی که بین وزارت جهاد و سایر وزارتخانه‌ها در پرداخت حقوق وجود دارد، برطرف شود.

وی گفت: ما هرچه انتظار کشیدیم، هیچ اتفاقی نیفتاد و مجبور شدیم درخواست خودمان را از طریق راه اندازی کمپین «خانواده جهاد کشاورزی» پیگیری کنیم که اکنون ۴۰ هزار عضو دارد. در تاریخ ۵ اسفند ۹۶ با ۵ نفر از مدیران کل حوزه منابع انسانی در این مورد و اعمال همسان‌سازی حقوق جلسه گذاشتیم و قول‌هایی داده شد، اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی گفت:‌ بنابه اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی 49 هزار نفر از کارمندان وزارت جهاد کشاورزی از مزایای همسان سازی حقوق استفاده نکرده‌ اند و تنها 17 هزار کارمند وزارت جهاد از این مزایا بهره‌مند شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه چرا این همه تبعیض بین دستگاه‌های دولتی وجود دارد، گفت: حرف ما این است که چرا یک کارشناس وزارت جهاد کشاورزی ۱.۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، در حالی که با همان شرایط در وزارتخانه دیگر ۳.۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. مثلا وزارت دادگستری از سال ۸۹ از این امتیازات برخوردار شده است.

وی در تشریح فصل ۱۰ قانون خدمات کشوری گفت: در ۲۱ اسفند سال ۹۵ هیأت وزیران تصویب کرد، به شرط آنکه دستگاه‌ها قبول کنند، از منابع خودشان افزایش حقوق کارمندان را پرداخت کنند می‌توانند تا ۵۰ درصد حقوق پرسنل را اضافه کنند. شورای حقوق و دستمزد این مصوبه را برای وزارتخانه‌ها ابلاغ کرده است.

وی در ادامه همچنین گفت:  متأسفانه تبعیض بسیار افزایش یافته و علی رغم اینکه حقوق کارکنان بسیار پایین است و کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد، کسانی هستند که چندین برابر آنها حقوق دریافت می‌کنند. آقازاده‌ها عرصه را بر دیگران تنگ کرده‌اند.

*گزارشی درباره شرکت سیمان کارون

گزارشی از وضعیت بحرانی شرکت سیمان کارون ارسالی توسط کارگران آن مجموعه

کارگران شاغل در این شرکت  به صورت رسمی و پیمانی و روز مزد مشغول کار میباشند.

حدود 45 نفر پرسنل دفتر مرکزی تهران ، حدود 170 نفر پرسنل روزمزد و 320 نفر پرسنل رسمی و قراردادی هستند.

کارگران شرکت حقوق ماههای آذر و دی و بهمن و اسفند را طلب دارند و کارکنان دفترمرکزی شرکت واقع در تهران از مهر ماه سال ۹۷  تا کنون دستمزد نگرفته اند و عیدی و پاداش و سنوات سال گذشته آنان پرداخت نشده است .

 حق بیمه کارگران و کارکنان ،تمامی ماه ها با تاخیر به سازمان تامین اجتماعی واریز میشود.

این شرکت به کارگران بازنشست شده بدهکار است و برای پرداخت سنوات و مطالبات آنان ، دستور داده بود  بجای پرداخت نقدی  سنوات به آنان سیمانهای تولید شده را  تحویل دهند

 که بعضی  از کارگران بازنشسته بناچار قبول کردند و در این حین خود عوامل کارفرما سیمان تحویل داده شده به کارگران بازنشسته را از انان زیر قیمت بازار  خریداری میکردند و الباقی کارگران بازنشسته که این طرح را نپذیرفتند کماکان طلبشان باقی است

۴ فروردین ۹۸

اتحادیه آزاد کارگران ایران

گزارشی از وضعیت بحرانی شرکت سیمان کارون ارسالی توسط کارگران آن مجموعه

سیمان کارون مدت 5 سال است در وضعیت بحرانی به سر میبرد.این شرکت در دهه 70  کلنگ زنی شد ودر تیر ماه سال 1379 راه اندازی شد.

سهام دار آن وزارت نیرو بود و  بعد بدلیل بدهی وزارت نیرو به سهام دار فعلی ،بخشی از بدهی در قالب سهام به  محمد تقی علاقمندیان داده شد و در سالها بعد سهام دار فعلی اقدام به خرید مابقی سهام ها کرد.

این شرکت در سالهای قبل واحد نمونه در بحث تولید نیز شد .

سهامدار خصوصی با مشارکت بنیاد مستضعفان این شرکت را به صورت سهامی عام مدیریت میکنند

 سهام عمده این شرکت متعلق به محمد تقی علاقمندیان،  بدهکار بزرگ بانکی، که در دو سال قبل  به هنگام بازداشت از دنیا رفت و سهام دار بعدی بنیاد مستضعفان است.

در بحران پیش رو   مشاورین غیر متخصص و منفعت طلب سهام دار عمده دستور توقف تولید را دادند .

اما با مقاومت و اعتراض کارگران و پیگیری مسئولین شهر مسجد سلیمان از توقف تولید این شرکت جلوگیری بعمل آمد.

در طول یک سال و نیم قبل ، پس از فوت سهام دار اصلی،  فرزند باجناق سهام دار بعنوان مدیر عامل سوری شرکت تعیین و در مسند کار قرار گرفت.

اکنون وی با تحصیلات کم در کسوت مدیر عاملی این شرکت فعالیت میکند .

 نامبرده  متعهد شد تمام معوقات  پرسنل را بعد مرگ مدیرعامل قبلی( علاقبندیان) پرداخت کند.

  این شرکت با سرمایه گذاری در شهرستان لارستان شیراز  یک واحد 700 تنی راه اندازی کرد

اما با توجه به تولید و درآمد جاری سیمان لارستان، هیچ همکاری در راستای  حل مشکلات مالی سیمان کارون صورت نگرفت.

در حال حاضر شرکت با تنظیم قراردادهایی با کشورهای حوزه خلیج فارس  تا شهریور ماه سال آینده اقدام به پیش فروش محصول، در قالب کلینکر نموده است.

  متاسفانه مشخص نیست در آمد جاری شرکت صرف چه اموری میشود.

 نه بدهی پرسنل پرداخت میشود و نه بدهی بانکها پرداخت شده است و نه قبوض آب، برق ،گاز و نه به هیچ مقامی پاسخ گویی هستند .

لازم به ذکر است کلیه حسابهای بانکی دو شرکت سیمان کارون و لارستان و سایر شرکت‌های  مرحوم علاقبندیان مسدود است. اما تولید و کسب درآمد برقرار است.

 سوال اینجاست درآمد شرکت در کدام حساب واریز میشود !؟این نمونه یک پولشویی است که میتوان به آن اشاره کرد. 

کارگران شرکت‌ شیشه قزوین که یکی از شرکتهای این سهامدار است  با حقوق معوق شش ماهه مواجه هستند.

شرکتهای ذیل از مجموع شرکتهای آقای "علاقبندیان" است .

فرش پارس ، پتروشیمی هگمتانه ، سیمان لارستان ، بسته بندی مشهد ، از شرکتهای فعال این سرمایه دار میباشد .

متاسفانه عدم نظارت و پرسش سایر سهام داران از سهام دار عمده جای تاسف دارد .

 نکته جالب اینجاست چگونه دفاتر مالی شرکتهای ذکر شده تنظیم میشود و اقدام به تشکیل مجمع میکنند ؟!!

با توجه به اینکه کلیه حسابهای رسمی شرکت  مسدود است ! مشخصا درآمد شرکت بنام اشخاص  واریز میشود .

کارگران شاغل در این شرکت  به صورت رسمی و پیمانی و روز مزد مشغول کار میباشند.

حدود 45 نفر پرسنل دفتر مرکزی تهران ، حدود 170 نفر پرسنل روزمزد و 320 نفر پرسنل رسمی و قراردادی هستند.

ساعت کاری پرسنل اداری از 6:30 صبح الی 15 و کارگران این مجموعه  از 6:30 صبح الی 18:30 و به صورت شیفتی (یک هفته شب کار، یک هفته روز کار) میباشد.

کارگران شرکت حقوق ماههای آذر و دی و بهمن و اسفند را طلب دارند و کارکنان دفترمرکزی شرکت واقع در تهران از مهر ماه سال ۹۷  تا کنون دستمزد نگرفته اند و عیدی و پاداش و سنوات سال گذشته آنان پرداخت نشده است .

حق بیمه کارگران و کارکنان ،تمامی ماهها با تاخیر به سازمان تامین اجتماعی واریز میشود.

این شرکت به کارگران بازنشست شده بدهکار است و برای پرداخت سنوات و مطالبات آنان ، دستور داده بود  بجای پرداخت نقدی  سنوات به آنان سیمانهای تولید شده را  تحویل دهند.

 که بعضی  از کارگران بازنشسته بناچار قبول کردند و در این حین خود عوامل کارفرما سیمان تحویل داده شده به کارگران بازنشسته را از انان زیر قیمت بازار  خریداری میکردندو مابقی کارگران بازنشسته ایی که این روش را برای تسویه مطالباتشان قبول نکرده اند کماکان مطالباتشان را دریافت نکرده اند.

نکته دیگر اینکه که کارگران روزمزد این شرکت در اختیار یک فرد که فاقد شرکت خدماتی ثبت شده است قرار دارند.

  نامبرده از سوی کارفرما مسئولیت کارگران روز مزد را به صورت پیمانی عهده دار شده است.

 وی هیچ گونه ضمانت اجرایی برای پرسنل خود ندارد و علاوه بر در اختیار داشتن این مسئولیت، از شرکت نیز حقوق دریافت میکند.

گزارش  این مشکل به اداره کار استان و شهرستان  اهواز و مسجد سلیمان داده شده ، اما هیچگونه عکس العمل و  اقدامی صورت نگرفته است.

این شرکت در استان خوزستان ، شهرستان مسجد سلیمان، روستای گلگیر واقع است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۴ فروردین ۹۸

*احضاررییس سازمان خصوصی‌سازی به دادسرای اردبیل به اتهام بدهی 140میلیارد ریالی مجتمع گوشت اردبیل

رییس سازمان خصوصی‌سازی به اتهام بدهی 140میلیارد ریالی مجتمع گوشت اردبیل به دادسرای اردبیل احضارشد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،، دادستان عمومی و انقلاب اردبیل با اشاره به احضار رییس سازمان خصوصی‌سازی به دادسرای اردبیل، گفت: براساس نتیجه کارشناسی مشخص شد که بیش از 140میلیارد ریال بدهی در رابطه با مجتمع گوشت اردبیل وجود دارد که تاکید شده ظرف یک ماه آتی کل پرداخت‌ها انجام شود.

وی افزود: بنابر پیگیری‌ها و نظرات کارشناسی، رقم بدهی از بابت خرید مجتمع گوشت اردبیل به بانک ملی استان اثبات شد.

اواز دستور قضایی برای واریز فوری این رقم بدهی به بانک ملی استان اردبیل خبر داد و گفت: تاکید شده که ظرف یک ماه آتی کل پرداخت‌ها انجام شود که اولین قسط نزدیک که به یک میلیارد تومان بود روز گذشته، واریز شد.

*مرگ  یک کارگر در شهر کوشک  بر اثر سقوط درچاه150متری

یک کارگر 45ساله در شهر کوشک ،استان اصفهان، بر اثر سقوط درچاه150متری حین کار،جانش را ازدست داد.

روز چهارم فروردین،فرمانده انتظامی شهرستان خمینی شهر گفت:یک کارگر45ساله  در حال حفرچاه در یکی از مناطق شهر کوشک به داخل چاه 150متری سقوط کرده و جان خود را از دست داده است.

*مصدومیت 2کارگرکارخانه فولاد دامغان در حادثه آتش سوزی

2کارگرکارخانه فولاد دامغان واقع در کیلومتر 5 جاده دامغان - سمنان درحادثه آتش سوزی بدلیل نشست کوره مذاب مصدوم شدند.

روز دوم فروردین،رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دامغان گفت: نشست فولاد مذاب از کوره و آتش سوزی آن سبب مصدومیت دو کارگر در مجتمع فولاد کویر دامغان شد.

وی ضمن بیان اینکه حادثه در کارخانه فولاد دامغان به مصدومیت دو کارگر انجامیده است، بیان کرد: این حادثه به دلیل نشست کوره مذاب رخ داده که در آن دو کارگر مصدوم شده‌اند و خوشبختانه کسی جان نباخته است.

وی افزود: این دو کارگر پس از بروز حادثه به بیمارستان ولایت دامغان اعزام شدند که یکی از آن‌ها که کارگری 32ساله است به دلیل شدت جراحات به بیمارستان زارع ساری اعزام شده است.

رئیس اداره کار دامغان گفت: کارگر دیگر به دلیل سطحی بودن جراحات در بیمارستان ولایت دامغان مداوا شده است.

*کشته وزخمی شدن دو کارگرارومیه ای در اقلیم کردستان براثر گازگرفتگی

پنج شنبه شب(1فروردین)،دوکارگر(پدر وپسر)اهل ارومیه حین استراحت در چادری نزدیک شهر اربیل دچار گاز گرفتگی شدند و پوریا عبدی پسر 15ساله جانش را ازدست داد وپدر وی بهروز عبدی، بدلیل مسمومیت دریک بیمارستان اربیل بستری شد.

براساس گزارش یک منبع خبری محالی،این پدر و فرزند از حدود یکسال پیش در اقلیم کردستان عراق کارگری می کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار وگزارشات کارگری 2 فروردین ماه 1398

 (آغاز سال نوبا ادامه اذیت وآزار فعالین کارگری واجتماعی زندانی،خانه خرابی ومرگ براثر سیل ،کشتاردر سرحد دزفول واندیمشک و قربانی گرفتن حوادث کاری ازکارگران)

باگرمترین شادباش ها وبهترین آرزوها به مناسبت فرارسیدن بهار وسال نو،

با دورود به کارگران،معلمان وتمامی فعالین اجتماعی زندانی وادای احترام به خانواده هایشان،

با همبستگی با کارگران اخراجی بدلیل مبارزه برای احقاق حقوق برحقشان وخانواده هایشان،

با همدردی با کارگران باحقوق معوقه ومتقاضیان اشتغال وخانواده هایشان که با سفره های خالی سال را تازه می کنند و

باامید به قرار دادن پیام زیر درسرلوحه فعالیت هایمان در سال نو:

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

- اعتصاب غذای خشک روح الله مردانی دانشجو- معلم زندانی دراوین

- قرار بازداشت یکماهه ی  آقای اسماعیل  بخشی فردا یکم فروردین به پایان رسید

- پیام اسماعیل بخشی بمناسبت نوروز  از زندان مرکزی شهرستان اهواز

- سقوط تاریخی دستمزد کارگران در سال ۹۷؛ نمودار مقایسه سال‌ها

- ماجرای تعیین محدوده شهری اندیمشک و دزفول چند کشته وزخمی برجاگذاشت

- اخبار سیل،برف وکولاک

حوادث جوی12کشته و2مفقد برجاگذاشت

- کشته وزخمی شدن 7کارگردر روز اول سال نو براثر حوادث کاری:

1- جان باختن 3کرگرمقنی در زاهدان

2- مصدومیت 3کارگر درحادثه ریزش دیوار در رامهرمز- وخامت حال 2نفر ازمصدومین

*اعتصاب غذای خشک روح الله مردانی دانشجو- معلم زندانی دراوین

روح الله مردانی دانشجو/ معلم زندانی که به خاطر فعالیت های دانشجویی در دانشگاه تهران توسط دادگاه انقلاب به 2 سال زندان محکوم شده است، پس از 14 ماه زندان ، از تاریخ 22 اسفند 1397

در اعتراض به مشکلات زندان و رعایت نشدن حقوق زندانیان از جمله ندادن حق آزادی مشروط ،مرخصی و.... در اعتصاب غذای خشک به سر می برد.

نیروهای امنیتی علیرغم تجویز پزشک فوق تخصص کبد و دستگاه گوارش بیمارستان طالقانی تهران ، از فرستادن وی به بیمارستان های بیرون از زندان خودداری می کنند.

این کنشگر دانشجویی- معلمی به خاطر دوری از خانواده و نداشتن ملاقاتی با مشکلات فراوانی در زندان روبرو است.

روح الله مردانی به خاطر وخامت وضع جسمی در بیمارستان زندان اوین بستری است، اما این بیمارستان از کمترین امکانات پزشکی بی نصیب است.

*قرار بازداشت یکماهه ی  آقای اسماعیل  بخشی فردا یکم فروردین به پایان رسید

فرزانه زیلابی وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بتاریخ 29اسفند ماه گفت:

قرار بازداشت یکماهه ی  آقای اسماعیل  بخشی فردا یکم فروردین به پایان می رسد .

این در حالی است که بنا به درخواست دادستان کل کشور و تجویز دیوان عالی کشور ،پرونده  از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به دادسرای عمومی و انقلاب تهران احاله شد.با توجه به این که در آستانه تحویل سال نو و نوروز هستیم وکلای پرونده و خانواده   بازداشتی ها (آقا اسماعیل بخشی و خانم سپیده قلیان) به امید آزادی، پیگیری هایی در دادگستری  شهرستان های اهواز و شوش،دیوان عالی کشور و دادسرای اوین  انجام داده اند ومراجع قضایی ذیربط اعلام نموده اند  با وجود ارسال پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شوش، متأسفانه نه پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب تهران واصل شده و نه تعیین شعبه شده و نه به دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان شوش نیابت داده شده است .واضح و آشکار است که نگهداری موکل، ولو به مدت چند دقیقه پس از اتمام قرار بازداشت بدون تعیین تکلیف ،بازداشت غیر قانونی محسوب می شود.

و مقامات قضایی ذیربط در دادسراها ، رؤسای زندان مرکزی   و  زندان سپیدار شهرستان اهواز  باید پاسخگو باشند و حق در زندان نگه داشتن آنها را ندارند...

منبع اصلی خبر:کانال  تلگرام حقوق معلم و کارگربتاریخ20مارس

*پیام اسماعیل بخشی بمناسبت نوروز  از زندان مرکزی شهرستان اهواز

"راز زندگی در سعادت است

راز سعادت در شادی

راز شادی در سلامت است

پس شاد باشید و سلامت....

زندگی چیزی جز رنج نیست

معنای زیستن را در رنج می یابیم

پس بیائید در رنج ها ،بر رنج ها بخندیم....."

سبزی ات پایدار هفت تپه،سبز بمان و آن روز که دیگر سبز نباشی ،روز مرگ من است.

همکاران عزیزم،هفته تپه,سرزمین سبزم

 طبیعت در فصلی می میرد و در فصلی دیگر دوباره شقایق ها ،گل ها و سرسبزی ها قد می کشند بنگر که دگرگونی ،تغییر و ساختن فردای بهتر سرفصل روشن سال است.

از پشت میله های زندان به طبقه کارگر ،دانشجویان ،دادفران و همه عدالت طلبان و برابری خواهان درود می فرستم، نو روز را شادباش می گویم .چه بگویم که واژه ها  برای قدردانی از حمایت مردم عزیز،خواهران و برادرانم، بی وزن هستند.

به امید آزادی ،برابری و عدالت

دوستدار مهرتان/اسماعیل بخشی ؛کارگر هفت تپه از زندان مرکزی شهرستان اهواز

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

*سقوط تاریخی دستمزد کارگران در سال ۹۷؛ نمودار مقایسه سال‌ها

شورای عالی کار در آخرین روزهای سال ۹۷ میزان افزایش حداقل حقوق کارگران در سال ۹۸ را ۳۶ درصد تصویب کرد. افزایش سایر حقوق دستمزدی کارگران هم ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان تصویب شده است. با این حال به نظر می‌رسد با کاهش شدید قدرت خرید کارگران در سال ۹۷، افزایش حقوق‌ها در سال ۹۸ هم نتواند جبران این سقوط باشد.

بر اساس آمار بانک مرکزی، سال ۹۷ از لحاظ ارزش برابری حداقل حقوق کارگران نسبت به نرخ دلار در بازار آزاد، بدترین سال برای کارگران بود. محاسبه ارزش حداقل حقوق کارگران بر مبنای نرخ ارز در بازار آزاد، گویای آن است که بدترین وضعیت قدرت خرید کارگران از 1357تاکنون مربوط به سال ۱۳۹۷ بوده اسدر سال ۹۷ حداقل حقوق کارگران یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان بود که با لحاظ نرخ ارز ۱۳ هزار تومانی در بازار آزاد، حداقل حقوق کارگران معادل کمتر از ۸۶ دلار بوده است.

رقم ۸۶ دلاری حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷ پایین‌ترین رقم از سال ۱۳۸۰ بدین سو بوده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی از سال ۱۳۵۷ تاکنون بهترین سال حقوق کارگران سال ۱۳۸۹ بود به طوری که حداقل حقوق کارگران معادل ۲۸۶ دلار بوده است.

نکته مهم دیگر آنکه از لحاظ تغییرات ارزش دلاری حقوق کارگران، سال ۹۷ بدترین سال برای کارگران از سال1357تاکنون بوده است.

در سال ۱۳۹۷ ارزش دلاری حداقل حقوق کارگران نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۶۳ درصد کاهش پیدا کرد که بیشترین سقوط از سال ۱۳۵۷ به بعد بوده است.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۱ که التهابات ارزی و تحریم‌ها رخ داد میزان سقوط ارزش دلاری حقوق کارگران ۳۹ درصد بود.

برگرفته از گزارش رسانه ای شده بتاریخ2فروردین ماه1398

*ماجرای تعیین محدوده شهری اندیمشک و دزفول چند کشته وزخمی برجاگذاشت

شبانگاه چهارشنبه بیست ونهم اسفند ماه1397، درجریان درگیری تعیین محدوده شهری اندیمشک و دزفول ودخالت نیروهای انتظامی تعدادی زخمی ودست کم سه نفرازجمله یک کارگر مجتمع نیشکر هفت تپه ویک خبرنگار رسانه ای محلی کشته شدند.

روز چهارشنبه بیست ونهم اسفند ماه، از یکطرف فراخوانی برای نصب تابلوي ورودی شهر دزفول و انديمشک وازطرف دیگرفراخوانی برای جلوگیری از این اقدام در شبکه هاي اجتماعي منتشر شد.

این فراخوان ها موجب تجمع حدود1500نفر از اهالی این دوشهرودرگیری بینشان در محل نصب تابلو شد ودخالت نیروهای انتظامی را بهمراه داشت.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،درجریان این درگیری ها ودخالت نیروهای انتظامی تعدادی زخمی ودست کم سه نفرازجمله یک کارگر مجتمع نیشکر هفت تپه ویک خبرنگار رسانه ای محلی کشته شدند.

همچنین درجریان درگیری ها خسارات شدیدی به ساختمان دانشگاه صنعتی جندی شاپور وارد شد

 

 

*اخبار سیل،برف وکولاک

*استان ‌های آذربایجان شرقی و غربی، یزد، همدان، مرکزی، مازندران، لرستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کرمان، کردستان، قزوین، فارس، زنجان، خوزستان، خراسان جنوبی، رضوی و شمالی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، ایلام، اردبیل، درگیر حوادث جوی (سیل،برف وکولاک)شدند.

*جان باختن دوکودک بر اثر سیل دراستان گلستان

-بر اثر ریزش دیوار در روستای «یل چشمه» در بخش پیشکمر کلاله کودکی دو ساله مجروح شد که بلافاصله به بیمارستان  رسول اکرم کلاله منتقل شد اما متأسفانه جان باخت.

-بر اثر آوار شدن منزل مسکونی در روستای برنج وین شهرستان مینودشت سه نفر از اهالی منزل، پدر، مادر و فرزند زیر آوار ماندند.

نیروهای اورژانس به محل اعزام شده و کار آواربرداری را آغاز و مصدومان را به بیمارستان منتقل کردند اما در این حادثه فرزند خانواده در مسیر جان خود را از دست داد و پدر و مادر در بیمارستان با عملیات احیا جان دوباره یافتند.

- حوادث جوی12کشته و2مفقد برجاگذاشت

*مرگ دونفر در استان خراسان شمالی براثرسیل

سیل در استان خراسان شمالی جان 2 چوپان و 305 راس دام را گرفت.

*مفقود شدن یکنفر در استان خراسان رضوی براثرسیل

یک نفر طی وقوع سیل در شهرستان مه ولات استان خراسان رضوی مفقود شده است.

*جان باختن 3نفردراستان مازندران

دونفر در سوادکوه به علت ریزش کوه و یک نفر در میانرود به دلیل سیل جان خود را ازدست دادند.

*پیدا شدن جسد 3قربانی سیل استان خراسان جنوبی

جسد 3قربانی سیل در اسدیه پیداشد.

*پیدا شدن یک قربانی سیل درسیستان وبلوچستان

جسد یک جان باخته سیل در میرجاوه پیدا شد.

*یک قربانی سیل هم دراستان فارس پیدا شد

جسد یک قربانی سیل در ممسنی فارس پیدا شد.

*مفقود شدن یک نفر دراستان هرمزگان

یکنفردر شهرستان رودان استان هرمزگان مفقود شد.

*سخنگوی وزارت کشور با اشاره به وقوع سیل در 4استان گلستان، مازندران، سمنان و خراسان شمالی در پی بارندگی‌های شدید خسارت‌های زیادی به بخش کشاورزی و اماکن مسکونی وارد ساخته است.

* سامانه بارشی از یکشنبه هفته گذشته وارد گلستان شده باعث بالا آمدن آب رودخانه و پر و سرریز شدن سدهای استان مانند بوستان و گلستان و نرماب شده است.

این بارش‌ها سبب شد که سرریز سد بوستان تا ۱۰۷ مترمکعب در ثانیه برسد و سرریز گلستان هم ۵۵۰ مترمکعب در ثانیه بود و سد نرماب هم ۲۳۰ مترمکعب در ثانیه ورودی داشت.

سرریز این سدها باعث شد که شهر گنبدکاووس و روستاهای اطراف زیر آب رود و وضعیت بغرنج شود.

اکنون رودخانه‌های بالادست فروکش کردند و دبی بالا نیست و سرزیر سد بوستان به ۳۴ مترمکعب در ثانیه رسیده است. سطح آب در گنبد پایین آمده و تقریباً شهر از آب خالی شده است اما این آب بعد از سه روز به شهر آق قلا و گمیشان رسیده و اکنون مردم این مناطق درگیر سیل هستند.

صبح چهارشنبه ورودی آب سد وشمگیر ۲۲۰ مکعب بود که این عدد در ساعت یک بعدازظهر به ۴۲۰ مترمکعب در ثانیه رسید.

*سیل در استان گلستان باعث به زیرآب رفتن برخی از روستاها و مسدود شدن جاده های روستایی شده به طوری که برخی از مردم مجبور به تخلیه خانه وکاشانه خود شدند.

*مردم زیادی روستاهای خود را ترک کردند و در مدارس و مساجد و حسینیه‌ها ساکن شدند.

*عشایر گلستان هم بی سرپناه شده و دسترسی به برخی از آنها ممکن نیست. آنها نیاز به چادر و موادغذایی دارند تا از این مرحله بگذرند.

* هم اکنون۱۲ روستای آق قلا در حاشیه گرگانرود و اطراف آن در آب محصور هستند. نیمه شمالی آق قلا و حدود ۱۰ روستای این شهرستان را ۱۰ تا ۵۰ سانتی متر آب فرا گرفته و رفت آمد در این مناطق تنها با قایق امکان‌پذیر است. برق این مناطق قطع است.

*درحال حاضر ۲۰ روستا و شهر سیمین شهر در گمیشان در حاشیه گرگانرود درگیر سیل و آبگرفتگی هستند.

*ارتفاع آبگرفتگی و سیل در گمیشان در برخی مناطق به دو متر رسیده است! حدود ۲۰ روستای دیگر از شهرستان گمیشان در معرض آبگرفتگی هستند.

*وضعیت جاده ها:

-بارش‌های چند روز گذشته خسارات مالی زیادی درحوزه زیرساختی، ابنیه های فنی، مزارع کشاورزی، دامپروری، منازل مسکونی و غیره به بار آورده است.

-بارش باران بی سابقه و شدید باعث سست شدن سنگ‌ها و کوه‌ها شده و در محور خوش ییلاق ریزش کوه را شاهد هستیم و این محور تا پاکسازی و ایمنی کامل مسدود است.

-محورهای عطاآباد و منطقه دوزین با وجود تلاش‌های راهداران گلستان همچنان بسته است و شرایط تردد روان فراهم نیست.

-در جاده جنگل گلستان هم تردد تنها با زنجیر چرخ برقرار است و در دیگر محورهای مواصلاتی استان گلستان هم توسط دوربین‌های نظارتی بارش باران را شاهد هستیم.

-به علت آب گرفتگی و طغیان روخانه تا اطلاع ثانوی جاده یساقی به شهر بندرترکمن مسدود شده است و مردم و مسافران از محورهای جایگزین استفاده کنند.

*خط ریلی گرگان- تهران بسته است

-خط ریلی گرگان - تهران بر اساس تصمیم سازمان مرکزی و برای رفع آبگرفتگی باقیمانده ناشی از سیل و با هدف حفظ ایمنی بیشتر همچنان بسته است اما تردد به صورت منطقه‌ای از مبدا استان گلستان جریان دارد.

-در زمان حاضر تردد قطارهای کوپه‌ای از گرگان به تهران متوقف شده اما ریل باس حومه‌ای، روزی دو نوبت مسافران را به سمت شیرگاه در استان مازندران جابه جا می‌کند.

-راه آهن سراسری گرگان - تهران خسارتی از حوادث و به خصوص سیلاب چند روز گذشته گلستان ندید اما آبگرفتگی با حجم زیاد محدوده زیادی از ریل را به زیر آب برده و غرقاب کرد.

-همچنین حرکت قطار گرگان - اینچه برون در مرز ترکمنستان با تصمیم ستاد مدیریت بحران استان گلستان برای مدت یک هفته متوقف شده است.

کشته وزخمی شدن 7کارگردر روز اول سال نو براثر حوادث کاری:

1- جان باختن 3کرگرمقنی در زاهدان

سخنگوی سازمان اورژانس كشور از جان باختن 3کارگر مقنی در اولین روز سال سال1398 خبرداد.

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشوردر گفت‌وگو با خبرنگاررسانه ای گفت:این حادثه حدود ساعت 11روز پنجشنبه اول فروردین ماه  در خیابان پیر بخش زاهدان رخ داد.

وی افزود:در این حادثه3کارگرچاه کن جان باختند و یک کارگر مصدوم شد که بعد از اقدامات اولیه توسط تکنسین های اورژانس به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال یافت.

2- مصدومیت 3کارگر درحادثه ریزش دیوار در رامهرمز- وخامت حال 2نفر ازمصدومین

دراولین روز سال نو،ریزش دیوار در رامهرمز موجب مصدومیت 3کارگر شد. که حال دونفرشان وخیم است.

برپایه گزارش رسانه ای شده،سرپرست فرمانداری رامهرمز با اشاره به اینکه ریزش دیوار بر روی سه کارگر در فلکه ادهم این شهر، گفت: با اقدامات امدادی صورت گرفته این افراد زنده از زیر آوار خارج شدند.

وی با تشریح جزییات این حادثه عنوان کرد: این حادثه که عصر امروز رخ داد به دلیل ساخت یک دیوار بلوکی به ارتفاع سه متر در یکی از مغازه های مجاور این خیابان انجام شد.

وی افزود: نیروهای امدادی ، پزشکی و انتظامی در اولین دقایق این حادثه در محل حضور پیدا کردند و در نهایت با تلاش های صورت گرفته هر سه این کارگران زنده از زیر آوار خارج شدند.

رئیس شورای تامین شهرستان رامهرمز با اشاره به اینکه این افراد برای ادامه مراحل درمانی به بیمارستان مادر این شهرستان منتقل شدند، گفت: از همشهریان درخواست می شود تا در زمان بروز حوادث این چنین از حضور در محل حادثه خود داری کنند تا نیروهای امدادی بتوانند در زمان لازم به حادثه دیدگان کمک کنند.

ممبینی حال 2 نفر از این مصدومین را وخیم توصیف کرد و ادامه داد: در صورتی که امکانات شهرستان پاسخگوی انجام مراحل درمانی آنها نباید حادثه دیدگان به بیمارستان های مرکز استان منتقل می شوند.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ریزش آور به دلیل گودبرداری غیر اصولی صورت گرفته است، بیان داشت: گودبرداری صورت نگرفته اما ساخت دیوار بلوکی آن هم به ارتفاع سه متر توسط یکی از واحدهای صنفی بازار با توجه به ایام تعطیلات جای سوال دارد که بررسی ها در این خصوص آغاز شده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت