.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 22:10

نجات ۶۰هزار نفر در پیشروی کردهای سوری به آخرین سنگر داعش

دویچه وله فارسی: در عملیات "نیروهای دمکراتیک سوریه" در باغوز ده‌ها هزار زندانی یا سکنه مناطق تحت اشغال دولت اسلامی آزاد شده‌اند. ۳۰هزار نفر را به اردوگاه الحول فرستاده‌اند؛ جایی که زندگی در آن به گفته سازمان ملل غیرانسانی است.

۳۴هزار غیرنظامی از ماه ژانویه ۲۰۱۹ در پیشروی علیه داعش به روستای "باغور" در شرق سوریه نجات یافته‌اند. این رقمی است که خبرگزاری ‌آلمان به نقل از کردهای "نیروهای دمکراتیک سوریه" اعلام می‌کند.

۲۹هزار نفر از وابستگان دولت اسلامی نیز خود را تسلیم کرده‌اند که ۵۰۰۰ نفرشان پیکارجویان داعش هستند.

شبه‌نظامیان کرد سوری که مورد حمایت آمریکا و پشیتبانی هوایی ائتلاف ضد داعش قرار دارند، تاکید می‌کنند که بسیاری از غیرنظامیان یا بستگان نیروهای داعش، هنوز در منطقه به سر می‌برند. سخنگوی نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) می‌گوید عملیاتی که در حال حاضر علیه داعش انجام می‌شود به کندی پیش می‌رود.

بخش بزرگی از کسانی که منطقه را تخلیه کرده‌اند، به اردوگاه پناهجویی "الحول" منتقل شده‌اند. سازمان ملل می‌گوید تنها در سه هفته اخیر بیش از ۳۰ هزار نفر در این اردوگاه سکنی گزیده‌اند.

همکاران سازمان ملل اعلام می‌کنند که وضعیت در این مکان غیرانسانی است؛ تعداد افراد از ظرفیت‌های اردوگاه به مراتب بیشتر است و اکثر آنها مجبورند روی زمین سرد بخوابند. شرایط کودکان از همه بدتر توصیف می‌شود.

روستای باغوز در کنار رود فرات در مرز سوریه و عراق واقع شده و آخرین محلی است که همچنان تحت کنترل داعش قرار دارد. حمله نهایی به آخرین سنگرهای محاصره شده داعش دهم مارس شروع شد. سخنگوی کردها گفته بود عملیات به خاطر حضور غیرنظامیان و کودکان در باغوز و مناطق حومه آن بارها عقب افتاد.

باغوز بیش از نیم کیلومتر مساحت ندارد اما اطراف آن پر از تونل و مخفیگاه است. گفته می‌شود که ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر از تروریست‌ها در این خفیه‌گاه‌ها پناه گرفته‌اند

شبه‌نظامیان کرد گفته‌اند اگر باغوز به طور کامل از وجود نیروهای دولت اسلامی پاکسازی شود، مقابله با آن دسته از داعشی‌ها که در مناطق بیابانی و غیرمسکونی حضور دارند، خطری متوجه غیرنظامیان نخواهد کرد.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت