.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 26 اسفند 1397 ساعت 21:10

اخبار وگزارشات کارگری26/25/23 اسفند ماه

- با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!

- تجمعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران وارد سومین هفته شد

- کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان درششمین روز اعتراضشان خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند

- تجمع کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی برای بازگشت بکار مقابل استانداری خوزستان

- مراسم تجلیل یا تحقیر کارگران شهرداری برازجان بروایت تصویر؟!

- درباره اذیت وآزار فعالین کارگری:

1- وکیل کارگران هفت‌تپه: شکایت "بخشی" از کیهان و فارس، پس از دو ماه حتی تعیین شعبه هم نشده!

2- ادامه‌ی بازداشت توفیق محمودی

3- آزادی اقبال شعبانی با تودیع وثیقه 100 میلیون تومانی

- جان باختن یک کارگربراثر سقوط از بام برج تهران

- مرگ ومصدومیت شدید 3کارگریک کارگاه صافکاری شیرازدرحادثه انفجار کپسول گاز

*با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!

کانال تلگرام کارگران ملی فولاد در آستانه نوروزبا انتشار اطلاعیه ای ضمن خاطر نشان کردن پیام سال 1397 مبنی بر« با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!»خواهان همبستگی با کارگران ومعلمان زندانی و همچنین با میثم آل مهدی وخانواده اش شد.

*************

دو سال پیش همین روزها بود که برای اولین بار یاد گرفتیم که تا وقتی صدایمان را از کارخانه به بیرون و خیابان نکشانیم شنیده نمیشویم. و پارسال همین روزها بود که برای دستمزدها و عیدی و درآوردن شرکت از چنگ موسوی، آواره‌ی استانداری و نماز جمعه و خیابان بودیم.

حالا هم تا چند روز دیگر درحالی سال جدید می آید که این آخرین ساعات سال را هم کارگر گروه ملی فولاد با استیصال باید ببیند پس از کم و زیاد کردن کوه قرض و خرج، چیزی به لباس و عیدانه‌ی فرزندش میماسد یا که نه.

تا چند روز دیگر درحالی بهار می آید که بعضی از همکارانمان مثل میثم آل مهدی ؛ بیکار و بی و پول و بیمار و آواره هنوز زخم زمستان را بر تن دارد. کمی آنسوتر برادرمان اسماعیل بخشی‌ کنج زندان افتاده تا بخاطر حق خواهی برای کارگران توبه کند.

اما سال ۹۷ با تمام افت و خیزهایش، با تمام تلخی‌ها و هزینه‌هایش سالی بود پرفراز که مبارزه‌ی کارگر فولاد را به اوج رساند. آبان و آذر نقطه‌ی درخشانی بود که برای همیشه در حافظه‌ی ما و جنبش کارگری ثبت شد، وقتی نه فقط اهواز که کارگران سراسر کشور پشتمان ایستادند و همصدایمان شدند. و این یعنی کارگر فولاد بعد از این دیگر به عقب برنمیگردد.

در مسیر سال ۹۷ دستاوردهای درخشانی کسب کردیم:

موسوی قلدر را بیرون انداختیم، مجامع عمومی کارگری را برپا کردیم، مدیران مافیایی را افشا و بیرون کردیم، سهام اکسین را از زیر چوب حراج درآوردیم، پرداخت حقوق‌ها را به روز کردیم، جلوی دست‌اندازی‌ به حق بیمه‌های اجتماعی و تکمیلی‌ را گرفتیم، به ضرب اعتراضمان مواد اولیه را رساندیم، چرخ سه کارخانه را روشن نگه داشتیم و کارخانه را در یک کلام نجات دادیم.

این همه به بهای فشارهای گزاف امنیتی، اخراج و محرومیت میثم آل مهدی‌ها از شغل و حقوقشان و تیغ تیز پرونده‌سازی‌های امنیتی بر سر بیش از صد نفر از کارگران گروه ملی فولاد بود.

هرچند تولید گروه ملی هنوز فاصله زیادی با ظرفیت واقعی‌اش دارد، درب دو کارخانه تخته است و تجهیزات هنوز فرسوده‌اند و بدنهای کارگر فولاد بخاطر سختی کار مستهلک است و زخم‌هاشان هنوز باز، اما مسیر مبارزه در سال ۹۷ نشان داد که با قدرت اتحادمان توانستیم و کردیم.

هیچ سطحی از تهدید، ارعاب، زندان و اخراج، نفاق و ناامیدی نمیتواند این پیام اصلی سال ۹۷ را از حافظه‌مان پاک کند. بهمین خاطر مانند شیر از این دستاوردها پاسبانی خواهیم کرد و برای پیگیری مطالبات بعدی هم حاضریم و عقب نخواهیم نشست.

کارگر گروه ملی فولاد در عین حال در سال ۹۷ چیزی را دید که هرگز او را به عقب برنمیگرداند: او قدرت اتحاد و همبستگی کارگران از شوش و اراک و قزوین تا اهواز را با خودش دید. فریاد همبستگی کارگران و معلمان و بازنشستگان و دانشجویانی که زیر مشکلات معیشتی کمرشان خم شده را با خود شنید و در این مسیر حامیان و دشمنان واقعی‌اش را شناخت. شناخت که اعتراضش از دیگر کارگرانی که از خصوصی‌سازی مینالند جدا نیست، از معلمی که اعتصاب میکند و از فعال کارگری که برای حداقل دستمزد جلوی مجلس تجمع میکند و دستگیر میشود جدا نیست. شناخت که اینها نماهایی از یک مبارزه، یک طبقه و برای یک معیشت است. به همین خاطر هم هست که کارگران، معلمان، رانندگان و فعالان کارگری در بند به همان اندازه برای ما اعتراض میکنند که خودمان برای خودمان. به هر سنگری که در جنبش کارگری حمله شود، به کل ما حمله شده. تعرض به اسماعیل بخشی، محمد حبیبی ،جعفر عظیم زاده و دیگر فعالان صنفی دربند همانقدر محکوم است که تعرض به خود ما. بنابراین در این آخرین لحظات سال ۹۷ سعی کنیم پشتِ همانانی بایستیم که پشتمان ایستادند!

پیگیر وضع‌ میثم آل مهدی و خانواده‌ اش در این عید باشیم و با هر امکان حمایتشان کنیم تا بدانند تنها نیستند. و در نهایت صدای کارگران و معلمان دربندی باشیم که صدایمان شدند.

پیام سال ۹۷ هم در همین یک کلام بود و بس: با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!

* تجمعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران وارد سومین هفته شد

روز یکشنبه بیست وششم اسفند ماه، کارکنان سهام عدالت سراسرکشوربا تجمع مقابل وزارت اقتصاد ودارایی سومین هفته از دور جدید اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران،آغاز کردند.

قابل یادآوری است که دورجدید اعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشور درتهران با تجمع مقابل سازمان خصوصی سازی شروع شده است.

براساس گزارش رسانه ای شده،یکی ازاین تجمع کنندگان گفت:عصرروزشنبه25اسفند،جلسه‌ای در وزارت اقتصاد با حضور دو نفر از نمایندگان کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت ، مدیرکل بازرسی وزارت اقتصاد ، معاونت حراست نیروی انسانی وزارت و مدیرکل سهام عدالت سازمان خصوصی سازی برگزار شد.

وی افزود: نمایندگان 4 خواسته مارا بقرارزیرمطرح کردند:

1- پرداخت کامل حقوق همه کارکنان البته در حالی که خصوصی سازی اعلام کرده، بابت 36 ماه کارکرد و سنوات و عیدی و... فقط به هرفرد 35میلیون و هفتصدهزارتومان پرداخت می‌کند.

2- پرداخت ‌به کلیه پرسنل شاغل در هر شرکت شهرستانی است، چرا که به گفته آنها سازمان خصوصی سازی کتبا اعلام کرده که از هر شرکت فقط به دونفر حقوق پرداخت می‌کند و برای مابقی کارکنان پرداخت نمی‌کند.

3- پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و مالیات که مطابق قانون کار بخشی از حقوق است.

4- حذف دو تعهدنامه که سازمان خصوصی سازی شرط پرداخت قرار داده است و خلاف مصوبه هیات وزیران مبنی بر پرداخت حقوق کارکنان فوق الذکر است.

بنا به همین گزارش،تجمع کنندگان گفتند: در جلسه دیروز از 4خواسته بالا حذف در باره خواسته دوم وچهارم توافق حاصل شد و مقرر شد ظهر روز یکشنبه نیز جلسه تکمیلی در سازمان خصوصی سازی با حضور 3نفر از نمایندگان کارکنان معترض سهام عدالت کشور برگزار و در مورد سایر موارد بحث و مذاکره شود.

*کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان درششمین روز اعتراضشان خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند

کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان روز یکشنبه بیست وششم اسفند ماه همزمان باششمین روز اعتراضشان ، خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند.

قابل یاد آوری است که اعتراضات کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان که زیرنظرشرکت پیمانکاری «نسیم پاک» در کارگاه مرکزی مشغول کارند از روز بیستم اسفند ماه نسبت به عدم پرداخت حق سنوات، عیدی، پاداش و حق مرخصی شروع شده وکماکان ادامه دارد.

برپایه گزارش رسانه ای شده، صبح امروز (26اسفندماه) نزدیک به 210 کارگر بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان در ادامه اعتراضات شش روز گذشته خود، خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نسبت به سایر کارگران پیمانی پالایشگاه شدند.

به گفته این کارگران، اختلاف زیادی در دریافتی‌های حقوق کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان با سایر کارگران پیمانکاری پالایشگاه همانند کارگران پیمانکاری واحد بهره‌برداری و آتش‌نشانی وجود دارد.

کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان می‌گویند که برخلاف نیروی کار پیمانی دیگر شرکت‌های پالایشگاه آبادان، کمترین پایه حقوق را دریافت می‌کنند. به عنوان مثال میزان دریافتی کارگران واحد بهره‌برداری قبل از اجرای طرح طبقه‌بندی روزانه 56 هزار تومان بود که بعد از اجرای طرح به 61 هزار تومان افزایش یافت.

به گفته آنها، کارگران سال‌هاست پیگیر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خود هستند اما مشکل زیر بار نرفتن پیمانکاران تحت قرارداد با پالایشگاه است که باعث مسکوت ماندن آن شده است.

این کارگران در بخش دیگری از مطالبات خود به بی‌توجهی پیمانکاران به پرداخت سنوات، عیدی، پاداش و حق مرخصی خود اشاره کردند که به درستی اجرا نمی‌شود.

*تجمع کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی برای بازگشت بکار مقابل استانداری خوزستان

روز یکشنبه بیست وششم اسفند ماه، کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی در هویزه که زیر نظر شرکت توسعه نفت فعالیت دارد،باتجمع مقابل استانداری خوزستان با بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت اخراج،خواهان باز گشت بکارشدند.

یکی از کارگرانحاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: 23 نفر از کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی که حدود یک ماه پیش به دستور مدیرعامل و حراست شرکت مهندسی و توسعه نفت، بعد از گذراندن تمام مراحل اداری، استخدام شده بودند، به حالت تعلیق درآمده اند.

وی افزود: بعد از پیگیری، مسئولان پاسخ دادند که به دلیل اعتراض فرمانداری و اداره کار شهرستان اخراج شده ایم در حالی که فرماندار این مساله را رد می کند.

وی اضافه کرد: این کارگران اخراجی همه بومی شهرستان هویزه و اغلب اهالی روستاهای اطراف میدان نفتی آزادگان هستند.

بنا به گزارش همین منبع،پس از برپایی تجمع امروز،به کارگران وعده بازگشت بکار پس از تعطیلات نوروز داده شده است.

*مراسم تجلیل یا تحقیر کارگران شهرداری برازجان بروایت تصویر؟!

 

1- وکیل کارگران هفت‌تپه: شکایت "بخشی" از کیهان و فارس، پس از دو ماه حتی تعیین شعبه هم نشده!

پرونده اعتصابات سراسری کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، پس از ماه‌ها، همچنان در کش و قوس روند رسیدگی قرار گرفته و برخی از کارگران معترض این شرکت در بازداشت به سر می‌برند.

در همین رابطه، فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت هفت‌تپه، ضمن اشاره به وضعیت پرونده این کارگران در گفت‌وگو با امتداد، اظهار داشت:

با وجود صلاحیت ذاتی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش در رسیدگی به سایر اتهام‌های انتسابی، بنا به پیشنهاد دادستان کل کشور و موافقت دیوان عالی کشور، پرونده موکلینم از جمله؛ اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سایر متهمان به دادسرای عمومی و انقلاب تهران احاله شد.

بر اساس ماده ۴۲۰ قانون آیین دادرسی کیفری، علاوه بر موارد قانونی، احاله مقرر در مواد ۴۱۸ و ۴۱۹، به منظور حفظ نظم و امنیت عمومی کشور، بنا به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه یا دادستان کل کشور، رسیدگی به پرونده به حوزه قضایی دیگری احاله می شود.

در پرونده موکلینم، نمایندگان کارگری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از جمله اسماعیل بخشی و رئیس اسبق و عضو فعلی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، علی نجاتی که به علت اعتصاب و تجمع‌های کارگری دستگیر و متهم شدند، دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به لحاظ ذاتی و محلی صالح به رسیدگی بوده است.

با این حال، متأسفانه تخصیص مقرر در ماده ۴۲۰ قانون آیین دادرسی کیفری، موکلم را از دادرسی در یک دادگاه صالح قانونی بر اساس استانداردهای جهانی یک دادرسی عادلانه کیفری، محروم و نقص قوانین کیفری که موجبات تضییع حقوق اشخاص را فراهم کرده، این‌گونه آشکار می‌شود.

اسماعیل بخشی پس از دستگیری در بار دوم، بر خلاف اظهارات کذب "کیهان" و "خبرگزاری فارس" که مدعی شده بودند که وی در حال فرار دستگیر شده است، نیمه شب یکم بهمن ماه با حضور مأمورین در اتاق خوابش دستگیر شد. وی در این مدت، به جز تفهیم اتهام‌های جدید در روز اول، بدون هیچ‌گونه بازجویی، تحت بازداشت قرار دارد.

شکایتی که علیه کیهان و خبرگزاری فارس، تحت عنوان نشر اکاذیب صورت گرفته بود، پس از گذشت حدود دو ماه، تاکنون حتی تعیین شعبه هم نشده است.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه

2- ادامه‌ی بازداشت توفیق محمودی

خبر دریافتی حاکی از این است که با گذشت هشت روز از بازداشت «توفیق محمودی» در شهر سنندج، هنوز هیچ اطلاعی از علت بازداشت و اتهام وارده به ایشان اعلام نشده و مسئولین اداره‌ی اطلاعات، پاسخگوی خانواده‌ی ایشان نبوده و آزادی وی را منوط به تکمیل پرونده می‌دانند. این وضعیت موجب نگرانیِ خانواده و دوستان این فعال کارگری دربند شده است.

شایان ذکر است توفیق محمودی در مدت بازداشت دو بار موفق به تماس تلفنی با خانواده‌اش شده است. وی در تاریخ ۱۸ اسفند ماه، توسط ماموران امنیتی و لباس شخصی اداره‌ی اطلاعات سنندج بازداشت گردید.

منبع: کانال تلگرام کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

3- آزادی اقبال شعبانی با تودیع وثیقه 100 میلیون تومانی

روز یکشنبه بیست وششم اسفند ماه،اقبال شعبانی فعال کارگری شهر سنندج و بازرس سندیکای خبازان این شهر با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

اقبال شعبانی روز بیست ونهم بهمن بازداشت وتا روزبیست وسوم اسفندماه در بازداشتگاه اطلاعات سنندج زیربازجویی وسپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.‌‌‌‌                                                                                                                  

*جان باختن یک کارگربراثر سقوط از بام برج تهران

شب گذشته(25اسفندماه)،یک کارگر47ساله از روی برج خنک کننده چیلر بام برج تهران واقع در شهرک در شهرک قدس، خیابان هرمزان سقوط وجانش را ازدست داد.

*مرگ ومصدومیت شدید 3کارگریک کارگاه صافکاری شیرازدرحادثه انفجار کپسول گاز

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری از مرگ ومصدومیت شدید 3کارگریک کارگاه صافکاری شیرازدرحادثه انفجار کپسول گاز،خبرداد.

محمد هادی قانع مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز گفت:درحادثه انفجار کپسول گاز عصر روز یکشنبه 26اسفند، در کارگاه صافکاری در بلوار امام رضا شیراز یک نفر جان باخت و دو تن نیز دچار مصدومیت شدید شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

 

اخبار و گزارشات کارگری 25 اسفند ماه 1397

- تجمع اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه نسبت به عدم اجرای حکم دادگاه درباره هیات مدیره تعاونی مسکن مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه

- درخواست تجدیدنظر برای حکم شلاق جعفر عظیم‌زاده

- تجمع اعتراضی کشاورزان استان هرمزگان نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی مقابل استانداری

- اهالی خشمگین هشتبندی وحومه در اعتراض به نا ایمن بودن جاده و وعده های توخالی مسئولان با تجمع درمحور میناب - ‌هشتبندی مسیر تردد وسایل نقلیه را مسدود کردند

- تجمع اعتراضی اهالی محله و اولیا دانش آموزان زعفرانیه تهران، نسبت به ساخت غیرمجاز مجتمع مسکونی در فضای سبز

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه نسبت به عدم اجرای حکم دادگاه درباره هیات مدیره تعاونی مسکن مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه

روزشنبه بیست وپنجم اسفند ماه،جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه دراعتراض به عدم اجرای حکم دادگاه درباره هیات مدیره تعاونی مسکن دست به تجمع مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه زدند

گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه بقرارزیزراست:

تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه در اعتراض به معطل ماندن بی جهت پرونده در دادگاه.

مدیرعامل شرکت واحد و هیات مدیره تعاونی که مجموعه ای از مدیران شرکت واحد هستند با اعمال نفوذ و قدرت با سوء استفاده از نوشته ای که تاریخ امضاهای آن نیز مخدوش و غیر واقعی است از دادگاه دستور موقت برای جلوگیری از اجرای رای قطعی را گرفته اند.

مدیریت شرکت واحد و تعاونی مسکن بصورت غیرقانونی عضویت کارگران را در تعاونی مسکن نپذیرفته اند و کارگران را در مجمع عمومی تعیین هیات مدیره مشارکت نمی دهند. بر اساس شکایت کارگران بعد از چهار سال رای بر حقانیت کارگران صادر شده است اما با اعمال نفوذ مدیریت شرکت واحد در اداره تعاون مجمع عمومی برای مدتی به تعویق افتاد تا مدیریت شرکت واحد واحد فرصت داشته باشد تا با نفوذ در دادگاه دستور موقت اجرای رای را بگیرد.

شنبه ۹۷/۱۲/۲۵

*درخواست تجدیدنظر برای حکم شلاق جعفر عظیم‌زاده

محمدعلی جداری فروغی وکیل جعفر عظیم زاده ازدرخواست تجدیدنظر برای حکم 30 ضربه شلاق جعفر عظیم‌زاده خبر داد.

محمدعلی جداری فروغی روز25اسفند،طی تماس تلفنی با خبرنگار رسانه ای گفت: پیرو حکم صادره از شعبه 1190 دادگاه کیفری 2 تهران در مورد 30 ضربه شلاق برای جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، امروز مراتب تجدیدنظرخواهی خود را اعلام داشته و امیدواریم در دادگاه تجدیدنظر این حکم فسخ شود.

*تجمع اعتراضی کشاورزان استان هرمزگان نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی مقابل استانداری

صبح روزشنبه25اسفند،جمعی از کشاورزان استان هرمزگان با تجمع مقابل استانداری اعتراضشان را نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی،بنمایش گذاشتند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،یکی از تجمع کنندگان با اشاره به تصمیم دولت مبنی برممنوعیت صادرات گوجه فرنگی،گفت: صادرات گوجه فرنگی به خارج ازکشور، قبل و بعد از برداشت محصول هرمزگان در استان‌های بوشهر و کرمان بلامانع صورت می گرفته اما اکنون در زمان فصل برداشت شاهد ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی هرمزگان هستیم.

وی با بیان اینکه کارخانه‌داران رب گوجه‌فرنگی و گلخانه داران با لابی‌گری مانع از صادرات محصول هرمزگان به خارج از کشور شده‌اند، گفت: تنها گلخانه داران مجوز صادرات محصول دارند از این رو گلخانه داران و صنایع تبدیلی محصول گوجه‌فرنگی را با قیمت ناچیزی از کشاورزان هرمزگان خریداری می کنند که موجب ضرر و زیان به گوجه کاران می شود.

این کشاورز معترض افزود: دلالان با ورود به بازار، محصول گوجه فرنگی با قیمت حداقلی از کشاورز خریداری می کنند و به عنوان محصول گلخانه‌ای صادرات می‌کنند.

وی یادآور شد: حدود 20 هزارنفر دراستان هرمزگان در زمینه تولید و کشت گوجه‌فرنگی فعالیت دارند که ادامه وضع موجود ضربه جبران ناپذیری بر پیکر کشاورزی استان هرمزگان وارد می کند.

این کشاورز معترض تصریح کرد: هم اکنون تولید هر کیلو محصول گوجه‌فرنگی دو هزار و 200 تومان برای کشاورز هزینه در بردارد اما با قیمت یک هزار و 400 تومان از گوجه کار خریداری می‌شود و در بازار بین سه الی چهار هزار تومان فروخته می‌شود.

وی گفت:گوجه کاران هرمزگانی به پیشنهاد سازمان جهاد کشاورزی با کشت گونه صادراتی امکان عرضه محصول را در بازارهای عراق فراهم کردند و قراردادها نیز با طرف عراقی بسته شده اما اکنون با وضع قانون ممنوعیت صادرات امکان فروش محصول در بازار هدف را نداریم و در داخل نیز بازارپسند نمی باشد.

وی با بیان اینکه مسئولان استان صدایمان را نمی شنوند و به وعده پیگیری بسنده می‌کنند تصریح کرد:تلاش ها و پیگیری های گوجه کاران برای رسیدگی به این مشکل بی نتیجه مانده همچنین در سفر اخیر وزیر کشور در هرمزگان خواستار درمیان گذاشتن مشکل با رحمانی فضلی بودیم که با ممانعت مسئولان استان این امر محقق نشد.

*اهالی خشمگین هشتبندی وحومه در اعتراض به نا ایمن بودن جاده و وعده های توخالی مسئولان با تجمع درمحور میناب - ‌هشتبندی مسیر تردد وسایل نقلیه را مسدود کردند

روز شنبه بیست وگنجم اسفند ماه،جمعی از اهالی خشمگین هشتبندی وحومه در اعتراض به نا ایمن بودن جاده، تصادف‌های متعدد و وعده های توخالی مسئولان مبنی بر مرمت با تجمع در محور میناب - هشتبندی این جاده مسیر تردد را مسدود کردند و خواستار اصلاح و ایمن‌سازی این محور شدند. این تجمع و انسداد راه بیش از یک ساعت بدرازاکشید.

براساس گزارشات منتشره،جاده هشتبندی به‌عنوان یکی از راه‌های مهم شرق استان هرمزگان مورد توجه بوده و روزانه شاهد عبور خیل وسایل نقلیه سبک و سنگین از این جاده هستیم.

اما به دلیل عدم توجه مسؤولان علیرغم وعده وعیدهای مسئولان مبنی بر مرمت این جاده شاهد تصادفات و حوادث ناگوار مکرر منجر به مرگ هستیم .

شهرهشت بندی در 65کیلومتری شهرستان میناب در استان هرمزگان واقع شده است.

*تجمع اعتراضی اهالی محله و اولیا دانش آموزان زعفرانیه تهران، نسبت به ساخت غیرمجاز مجتمع مسکونی در فضای سبز

روز شنبه بیست وپنجم اسفند ماه،اعتراض جمعی از اهالی محله و اولیا دانش آموزان زعفرانیه تهران دراعتراض به ساخت غیرمجاز مجتمع مسکونی در فضای سبز زعفرانیه و ایجاد مشکلات مختلف برایشاندست به تجمع در این محله زدند.

تجمع کنندگان خواهان برخورد قضایی با ساخت غیر قانونی این مجتمع مسکونی 26طبقه در فضای سبز، مانع از جانب شهرداری تهران شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

 

اخبار و گزارشات کارگری 23 اسفند ماه 1397(زنده وگسترده باد همبستگی کارگران برای آزادی کارگران زندانی)

- ادامه کنش های کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه وخانواده اسماعیل بخشی برای آزادی این کارگر زندانی

- ادامه سریال تجمعات اعتراضی کارگران پالایشگاه نهم (فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی) نسبت به عدم پرداخت حقوق،عیدی وحق سنوات

- اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه فولاد زاگرس نسبت به عدم پرداخت پس از 5سال بیکار شدن

- جان باختن یک کارگرجوان در تهران بدنبال سقوط از ارتفاع

- اخبار ضد ونقیض درباره مسمومیت کارگران پتروشیمی در عسلویه

*ادامه کنش های کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه وخانواده اسماعیل بخشی برای آزادی این کارگر زندانی

 

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:تجمع خانواده اسماعیل بخشی و جمعی از کارگران مقابل درب شرکت هفت تپه

بر اساس گزارش دریافتی امروز پنج شنبه ۲۳ اسفند ماه ،خانواده اسماعیل بخشی همراه با جمعی از کارگران در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی ،نماینده کارگران هفت تپه و عضو سندیکای کارگری هفت تپه دست به تجمع زدند.

خانواده اسماعیل بخشی و کارگران حاضر در تجمع ضمن اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی، با امضای یک تومار خواستار آزادی سریع این کارگر زندانی شدند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲۳ آسفند ۹۷

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه مقابل درب شرکت و امضای طومار درخواست آزادی بی قید و شرط اسماعیل بخشی

امروز پنج شنبه 23 اسفندماه استقبال گسترده کارگران از امضای طومار درخواست فوری اسماعیل بخشی

برگرفته از کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران

*ادامه سریال تجمعات اعتراضی کارگران پالایشگاه نهم (فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی) نسبت به عدم پرداخت حقوق،عیدی وحق سنوات

تجمعات اعتراضی کارگران پالایشگاه نهم (فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی) نسبت به عدم پرداخت حقوق،عیدی وحق سنوات که از روز سه شنبه بیست ویکم اسفند ماه، آغازشده است،کماکان ادامه دارد.

کارگران تجمع کننده خواهان پرداخت حقوق ماه های بهمن واسفند، عیدی وحق سنوات خود پیش از پایان سال هستند.

کارگران معترض از مسئولان منطقه ویژه می خواهند مطالبات آنها را از پیمانکار قبلی وصول کنند و به آنها بپردازند.

فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی با مساحتی در حدود 205 کیلومتر مربع در بلوک جنوب شرقی حوزه پارس جنوبی و حاشیه شرقی مرز آبی مشترک ایران و قطر قرار گرفته است. این فاز با برخورداری از ذخایر درجا معادل 600 میلیارد متر مکعب حدود 5 درصد از ذخایر میدان گازی پارس جنوبی را به خود اختصاص داده است .گازطبیعی تولیدی در این فاز با طی مسافت حدود 150 کیلومتر از بستر دریا به پالایشگاه خشکی به منطقه تمبک واقع در 15 کیلومتری شرق کنگان منتقل می شود.

*اعتراض رسانه ای کارگران کارخانه فولاد زاگرس نسبت به عدم پرداخت پس از 5سال بیکار شدن

30کارگر فولاد زاگرس برای باری دیگراعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت مطالبات پس از 5سال تعطیل شدن کارخانه وبیکاری،رسانه ای کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ23اسفند،این کارگران که پیش از این بارها درهمین رابطه دست به اعتراض زده اند،گفتند:حالا که سال 97 به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، می‌گویند: امیدواریم امسال در همین روزهای باقیمانده بالاخره بتوانیم مطالبات مزدی خود را دریافت کنیم.

*جان باختن یک کارگرجوان در تهران بدنبال سقوط از ارتفاع

روز پنج شنبه بیست وسوم اسفند ماه،یک کارگر ساختمانی22ساله حین کار در یک ساختمان 8 طبقه درحال ساخت، واقع در دولت آباد، ابتدای بلوار قدس، كوچه سنگبریها،در چاهك آسانسور افتاد و بر اثر سقوط 9 طبقه ای جان باخت.

*اخبار ضد ونقیض درباره مسمومیت کارگران پتروشیمی در عسلویه:

1- مسمومیت 300کارگرپتروشیمی دماوند

روز پنج شنبه بیست وسوم اسفند ماه،300کارگر پتروشیمی دماوند واقع درفاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادي پارس جنوبی دچار مسمویت گازی وبه بیمارستان منتقل شدند.

براساس گزارشات منتشره،این شرکت یپتروشیمی به دلیل انتشار گاز یس تری پلاس در فضای آزاد و دریا موجب شد تا 300 نفر از کارکنار شرکت پتروشیمی دماوند مسموم و راهی بیمارستان شوند.

2- مسمومیت وبستری شدن 26کار گر پتروشیمی مبین

روز پنج شنبه 23اسفند ماه،26کارگر پتروشیمی مبین براثرنشر مواد شیمیایی مسموم وبه بیمارستان منتقل شدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،مدیریت ارشد ایمنی‏، بهداشت، محیط زیست، پدافند غیر عامل و مدیریت بحران منطقه ویژه پارس اعلام کرد: ساعت ۰۹:۲۷ دقیقه امروز گزارشی در خصوص نشر مواد شیمیایی از تصفیه خانه پتروشیمی مبین فرستاده شد که در این زمینه 26 نفر تحت تاثیر استشمام مواد شیمیایی قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، مصدومان به درمانگاه‌های سازمان منطقه ویژه و پتروشیمی پارس و بیمارستان نبی اکرم عسلویه اعزام شدند که از این تعداد سه نفر به صورت سرپایی درمان و مرخص شدند و 23 نفر دیگر نیز در حال درمان هستند و وضعیت عمومی همه آن‌ها رو به بهبود است.

3- مدیرعامل پتروشیمی مبین با تکذیب ‏هرگونه نشت مواد شیمیایی و گازی از تصیفیه‌خانه مبین، از مسمومیت پنج نفر از کارگران این ‏پتروشیمی خبر داد

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، علیرضا شمیم گفت: تصفیه خانه این ‏شرکت از شبانه روز گذشته تا کنون در شرایط نرمال فرایندی بوده که‌ ترندهای عملیاتی مربوطه و نتایج ‏آنالیزرهای آنلاین خروجی، این ادعا را اثبات می‌کند.‏

وی افزود: در حال حاضر نیز تصفیه خانه و زباله سوزهای جامد و مایع در شرایط نرمال فرآیندی قرار ‏داشته و مخازن ذخیره تصفیه خانه در حداقل ظرفیت عملیاتی هستند.‏

شمیم تصریح کرد: مواد شیمیایی مشاهده شده در کانال جمع آوری آبهای سطحی متعلق به این شرکت ‏نبوده، بلکه کلیه شرکت‌های فازیک پتروشیمی متصل به آن بوده و امکان تخلیه دارند، از طرفی این ‏شرکت فاقد هرگونه مواد شیمیایی بوده و اصولاً نوع و ماهیت آلودگی ایجاد شده مؤید آلودگی هواست که ‏عمدتاً بصورت ونت و تخلیه گازها به اتمسفر صورت می‌پذیرد.‏

مدیر عامل پتروشیمی مبین با اشاره به اینکه انتشار این حجم از آلودگی اتمسفری توسط پساب به هیچ وجه ‏امکان پذیر نیست، خاطر نشان کرد: متاسفانه این شرکت نیز در این رخداد زیست محیطی تحت تأثیر قرار ‏گرفته و تعداد 5 نفر از پرسنل شاغل به دلیل مسمومیت به درمانگاه اعزام شدند که تحت درمان قرار ‏دارند.‏

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت