.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 19 اسفند 1397 ساعت 20:52

اخبار وگزارشات کارگری 19/18/16 اسفند ماه

اخبار وگزارشات کارگری 19 اسفند ماه 1397
- اعتصاب وتجمع کارگران فاز 2 پالایشگاه نفت آبادان دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق،3ماه حق بیمه وعیدی برای سومین روز متوالی
- تجمع کارگران اخراجی فازهای22و24عسلویه برای بازگشت بکار مقابل دفتر منطقه ویژه اقتصادی پارس
- آغاز دومین هفته تجمعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های پوشالی در تهران
- تجمع کارگران خدماتی شهرداری یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ،عیدی ومطالبات دیگر مقابل شورای شهر وشهرداری
- تجمع اعتراضی کارگران خدمات شهری زیراب نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق،حق بیمه ،عیدی ومطالبات دیگرمقابل شهرداری
- احضار یکی از کارگران نیشکر هفت تپه به شعبه بازپرسی شوش
- اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری اندیمشک نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق
- عدم پرداخت ماه ها مطالبات کارکنان بیمارستان شهدای هیرمند
- خبر کوتاه:عدم پرداخت 8ماه حقوق کارگران شاغل در مسکن مهر پردیس
- اعتراض دانشجویان دانشگاه خوارزمی نسبت به کیفیت غذای سلف سرویس
- تجمع اعتراضی دانشجویان کشاورزی دانشگاه پردیس ابوریحان نسبت به هرس غیر کارشناسی درختان 30 ساله
- دومین تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی
*اعتصاب وتجمع کارگران فاز 2 پالایشگاه نفت آبادان دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق،3ماه حق بیمه وعیدی برای سومین روز متوالی
روزیکشنبه نوزدهم اسفند ماه برای سومین روزمتوالی، کارگران فاز 2 پالایشگاه نفت آبادان دراعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق،3ماه حق بیمه وعیدی به اعتصاب وتجمعشان ادامه دادند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ19اسفند،مسئول روابط عمومی فاز2 پالایشگاه نفت آبادان در رابطه با اعتصاب وتجمع سه روزه کارگران این فاز گفت: حقوق کارگران فاز 2پالایشگاه آبادان تا آذر ماه پرداخت شده است. حقوق ماه هایآذر، دی،بهمن واسفند وعیدی سال نو کارگران پرداخت نشده است.
قابل یادآوری است که ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان که ازحدود دوسال پیش آغاز و1450 کارگردر این طرح مشغول به کار هستند.
*تجمع کارگران اخراجی فازهای22و24عسلویه برای بازگشت بکار مقابل دفتر منطقه ویژه اقتصادی پارس
روز یکشنبه نوزدهم اسفند ماه، کارگران اخراجی فازهای22و24عسلویه با تجمع مقابل دفتر منطقه ویژه اقتصادی پارس،با بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به اخراج ،خواهان بازگشت بکارشدند.
کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند: چرا ما را شب عید بیکار می‌کنند؛ چگونه باید در شرایط اقتصادی فعلی، از پس هزینه‌های زندگی بربیاییم؟!
از قرار معلوم، تعداد زیادی از این کارگران بومی‌های استان بوشهر هستند که پیش از این نیز بارها خواستار ارتقای وضعیت شغلی خود شده بودند.
بومی‌های استان بوشهر خواستار این هستند که برای آنها ظرفیت خاص در پروژه‌ها درنظر گرفته شود.
*آغاز دومین هفته تجمعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های پوشالی در تهران
روز یکشنبه نوزدهم اسفند ماه،کارکنان سهام عدالت سراسرکشور باتجمع مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی،دومین هفته اعتراضشان رانسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های پوشالی در تهران آغاز کردند.
آنها به خبرنگار رسانه گفتند: در ادامه اجتماعات اعتراضی روزهای گذشته در تهران، بازهم برخی همکاران آن‌ها در مقابل وزارت اقتصاد تجمع کردند.
بنا به اظهارات کارگران، تعدادی از کارکنان دفاتر تعاونی‌های سهام عدلت کشور به نمایندگی از جمعیت ۱۵۰۰ نفری آنها در این تجمع اعتراضی حضور داشتند.
آنها اظهار داشتند: این دوره از اعتراض آنها از حدودا یک هفته پیش در انتقاد به 48 ماه معوقات مزدی در تهران آغاز شده اما تا این لحظه علیرغم وعده‌های داده شده، مسئولان مربوطه پاسخ قانع‌کننده‌ای برای آنها نداشته‌اند.
براساس این اظهارات در مجموعه تعاونی‌های سهام عدالت کشور حدود1500 نفر مشغول کارند.
*تجمع کارگران خدماتی شهرداری یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ،عیدی ومطالبات دیگر مقابل شورای شهر وشهرداری
روز یکشنبه19اسفند ماه، کارگران خدماتی شهرداری یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ،عیدی ومطالبات دیگر دست به تجمع مقابل شورای شهر وشهرداری زدند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران خدماتی معترض شهرداری یاسوج به خبرنگاران گفتند:در پی عدم پرداخت حقوق و عیدی و سنوات و رعایت نکردن پرداختی حقوق در سال ۹۷و همچنین کسر حقوق آنها نسبت به سال گذشته و عدم پرداخت مبلغ واقعی حق بیمه در جلو شورای شهر و استانداری تجمع کردند.
*تجمع اعتراضی کارگران خدمات شهری زیراب نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق،حق بیمه ،عیدی ومطالبات دیگرمقابل شهرداری
روز یکشنبه 19 اسفند، کارگران خدمات شهری زیراب درشهرستان سواد کوه استان مازندران برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق،حق بیمه ،عیدی ومطالبات دیگرمقابل شهرداری اجتماع کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده،کارگران واحد خدمات شهری زیراب 3 ماه حقوق و مطالبات خود را همراه با عیدی دریافت نکردند و اضافه‌کاری 5 ماه و سنوات سال 97 هم طلب دارند و سه ماه بیمه سال 96 و دو ماه بیمه سال 97 هم برای این کارگران پرداخت نشد که باعث شد کارگران این بخش که زیر نظر پیمانکاری فعالیت می‌کنند، صبح روز یک‌شنبه در جلوی شهرداری زیراب تجمع کنند.
کارگران با اشاره به اینکه 4 ماه حقوق و اضافه کاری نگرفتند و می‌خواهند خرید کنند و در بازار هم نقدی کار می‌کنند، گفتند: به ما چیزی نمی‌دهند و پیمانکار می‌گوید که شهرداری به ما بدهکار است و عیدی و سنوات هم ندادند و ما سختی کار و بیمه نداریم و ما را به عنوان کارگر ساده رد می‌کنند.
برخی از آنان با سابقه 23 سال و 18 سال و 15 سال در قسمت خدمات شهری کار کردند، افزودند: از دوره محمود اعتصامی شهردار وقت در شهرداری زیراب از حالت قراردادی تحت نظارت شهرداری ما را زیر نظر شرکت قرار و شغل ما سخت و زیان‎آور است و ما را کارگر ساده معرفی می‌کنند.
آنان از عدم درج سختی کار انتقاد کردند: همکاران ما چندین بیماری دارند و چه کسی جواب می‌دهد و چندین بار شهردار به ما قول داد و کارگر وقتی درددل دارد چرا شورای شهر ما را تهدید می‌کنند و ما در آشغال و زباله کار کنیم و خانواده انتظار دارند که سرماه دست کارگر پر باشد.
کارگران بخش خدمات شهری زیراب، خاطر‌نشان کردند: پیمانکار در جمع ما حاضر نمی‌شود تا جواب بدهد و صبح امروز چند لحظه شهردار آمد و رفت و شورای شهر هم نیامدند .کرایه ماشین برای آمدن به محل کار را هم نداریم.
*احضار یکی از کارگران نیشکر هفت تپه به شعبه بازپرسی شوش
یکی از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به نام ابراهیم عباسی منجزی ،به دادسرای شهرستان شوش احضار شد.
امروز یکشنبه ۱۹ اسفندماه ابراهیم‌ عباسی منجزی به همراه وکیل خود، خانم فرزانه زیلابی ، در شعبه بازپرسی حاضر شدند .
اتهام انتسابی نسبت به وی ، اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع درب دادگستری و درخواست آزادی اسماعیل بخشی در همراهی با خانواده اسماعیل بخشی بوده است.
در نهایت پس از تفهیم اتهام !؟؟ فعلا ابراهیم عباسی منجزی با صدور قرار کفالت آزاد شده است.
کارگر زندانی آزاد باید گردد!
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
۱۹ آسفند ۹۷
*اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری اندیمشک نسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق
روزیکشنبه19اسفند، کارگران شهرداری اندیمشک اعتراضشان رانسبت به عدم پرداخت11ماه حقوق رسانه ای کردند.
جمعی از کارگران مجموعه شهرداری اندیمشک به خبرنگار رسانه ای گفتند:علیرغم اینکه از آغاز سال 97 تاکنون حدود 12ماه گذشته است اما تا این لحظه در خصوص پرداخت مطالبات مزدی حدود 700کارگر شهرداری اندیمشک اقدامی صورت نگرفته است.
این کارگران که در مجموعه شهرداری اندیمشک به صورت رسمی و قراردادی مشغول به کار هستند، از دیرکرد حقوق خود ناراضی هستند. آنها در خصوص مطالبات خود گفتند: کارفرما هر 40 تا 50 روز یکبار یکماه حقوق می‌دهد اما این حقوق مربوط به طلب مزدی یک سال گذشته است.
طبق اظهارات کارگران ‌شهرداری اندیمشک؛ آخرین حقوقی که شهرداری به آنها پرداخت کرده، مربوط به اردیبهشت ماه است که آن را با تاخیر 11 ماهه اخیرا پرداخت کرده است. آنها اظهار داشتند: اضافه‌کاری آنها نیز به‌صورت حداقلی پرداخت می‌شود.
این کارگران همچنین از احتمال عدم پرداخت معوقات قبل از پایان سال ابراز نگرانی کردند و گفتند: در این روزها که همه مردم در تکاپو برای خرید شب عید هستند، ما شرمنده همسر و فرزندان‌مان هستیم و کسی هم صدای ما را نمی‌شنود.
کارگران با بیان اینکه خواهان دریافت معوقات مزدی خود هستند ، افزودند: با وجود آنکه مسئولان شهرستانی بویژه شورای شهر اندیمشک در جریان مشکلات شهرداری و کارگرانش قرار دارند اما در عمل هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.
*عدم پرداخت ماه ها مطالبات کارکنان بیمارستان شهدای هیرمند
تعدادی از کارمندان بیمارستان شهدای شهرستان هیرمند از عدم پرداخت معوقات شامل اضافه کار، حقل لباس و کودک ابراز گلایه کردند.
یکی از پرستاران این بیمارستان به خبرنگار یک منبع خبری محلی،گفت: کلیه معوقات شامل کلینیک، اضافه کار، حق لباس، حق مهد کودک از تیر ماه سال قبل پرداخت نشده است.
وی افزود: با توجه به سختی کار پرستاران و همچنین بعد مسافت و اضافه کار 70 ساعته در ماه پرستاران نزدیک به دو سال است که معوقات خود را دریافت نکرده اند.
*خبر کوتاه:عدم پرداخت 8ماه حقوق کارگران شاغل در مسکن مهر پردیس
8ماه حقوق کارگران شاغل در فازهای ۳، ۸، ۹ و... شهر جدید مسکن مهر پردیس پرداخت نشده است.
*اعتراض دانشجویان دانشگاه خوارزمی نسبت به کیفیت غذای سلف سرویس
ظهرروز شنبه18اسفند، جمعی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی با گذاشتن ظرف غذا در محوطه دانشگاه نسبت به کیفیت غذای سلف سرویس اعتراض کردند.
روز 19اسفند،یکی از دانشجویان رشته معماری دانشگاه خوارزمی با تأکید بر اینکه اعتراض دانشجویان این دانشگاه کاملاً صنفی و دانشجویی بوده است،به خبرنگار رسانه ای گفت: غذای توزیع‌شده در بین دانشجویان این دانشگاه از پایین‌ترین کیفیت ممکن برخوردار است. به همین دلیل در حدود 200 دانشجو در اعتراض به پایین بودن کیفیت غذای سلف ظروف غذای خود را در محوطه دانشگاه رها کرده و خواستار توجه مسئولین به مشکلات دانشجویان شدند.
*تجمع اعتراضی دانشجویان کشاورزی دانشگاه پردیس ابوریحان نسبت به هرس غیر کارشناسی درختان 30 ساله
ظهر روزیکشنبه19اسفند، دانشجویان کشاورزی دانشگاه پردیس ابوریحان دراعتراض به هرس غیر کارشناسی درختان 30 ساله دست به تجمع زدند و طی بیانیه‌ای از مسؤولان دانشگاه خواستند درباره خشک شدن درختان در یک دهه گذشته گزارشی ارائه کرده و با خاطیان برخورد کنند همچنین خواستار اصلاح روند کاشت در دانشگاه نیز شدند.
*دومین تجمع ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران مقابل وزارت راه و شهرسازی
روزشنبه18اسفند برای دومین بار،جمعی از ساکنین و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران با تجمع مقابل وزارت راه و شهرسازی بر لغو مصوبات این طرح تاکید کرده و خواستار بررسی مجدد این موضوع در شورای عالی شهر سازی و معماری شدند.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ19اسفند،مالکین معترض باحمل پلاکاردهایی خواسته های قانونی خود از جمله احقاق حقوق مالکانه و جلوگیری از روند بنگاه داری دانشگاه تهران را اعلام کردند.
ساکنین و کسبه محدودۀ طرح توسعه دانشگاه تهران 20 سال است که به واسطه طرحی مبهم و فرسایشی از تسلط بر املاک و مغازه ها و آپارتمانهای خود محروم هستند. آنها پس از حدود یک سال از آخرین اعتراضات ، در این تجمع بار دیگر بر مطالبات به حق و قانونی خود پافشاری کردندو در نامه ای به وزیر راه و شهر سازی خواستار لغو کامل و بلاشرط مصوبه محدوده این طرح و بازگرداندن تمامی حقوق مالکانه شدند .
در این تجمع ، چند تن از مردم به نمایندگی حاضرین ملاقات کوتاهی با دبیر شورای عالی شهر سازی و معماری داشتند در این ملاقات نمایندگان مردم با اعتراض به آماراعلام شده تملک از سوی دانشگاه تهران آن را بی اساس دانسته وهمچنین افزودند که ارزش ریالی و مالی آن چه که در محدوده باقی مانده بسیار زیاد تراز آن میزانی است که تملک شده است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار وگزارشات کارگری 18 اسفند ماه1397
- تجمع خانوادگی کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران دراعتراض به بلاتکلیفی 4ساله و برای بازگشت بکار مقابل دادگستری
- ادامه اعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی درتهران با تجمع مقابل سازمان بهزیستی کشورو وزارت اقتصاد ودارایی
- تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی ایذه نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان
- تجمع کارگران شهرداری چلگرد دراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق
- از پرستاران چه خبر؟
1- تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان پارسیان نسبت به عدم پرداخت حقوق
2- اعتراض رسانه ای پرستاران بیمارستان سجاد مشهد نسبت به تاخیر 5ماهه درپرداخت حقوق ونپرداختن حق سنوات وحق کارانه وساعت کاری بالا
3-عدم پرداخت ماه ها مطالبات کارکنان بیمارستان دانشگاه پزشکی بوشهر
- وکیل جعفر عظیم زاده:برای جعفر عظیم‌زاده درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد
- پرداخت بخشی از مطالبات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن پس از اعتصاب دامنه دارشان درنواحی مختلف
- اعتراض رسانه ای کارگزاران مخابرات روستایی نسبت به قراردادی تحت عنوان«قرارداد دائم»
- جان باختن یک کارگرجوشکار در ساختمان رستوران هفت خان مشغول براثر سقوط از ارتفاع
- مرگ راننده لودر معدن کرومیتحین کاربدنبال سقوط به دره در"نی ریز"
- مرگ کارگرسابق کارخانه فولاد زاگرس درحادثه آتش‌سوزی نیسان میدان میوه و تره‌بار تهران
*تجمع خانوادگی کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران دراعتراض به بلاتکلیفی 4ساله و برای بازگشت بکار مقابل دادگستری
روزشنبه هیجدهم اسفند ماه، کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران همراه با خانوده های خود باتجمع مقابل دادگستری دهلران اعتراضشان را نسبت به عدم اجرایی شدن رای دادگستری و دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت به کار،بنمایش گذاشتند.
*ادامه اعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی درتهران با تجمع مقابل سازمان بهزیستی کشورو وزارت اقتصاد ودارایی
دور جدیداعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی درتهران که از روزدوازدهم اسفند ماه آغازشده است،روزشنبه هیجدهم اسفند ماه با تجمع مقابل سازمان بهزیستی کشورو وزارت اقتصاد ودارایی،ادامه پیداکرد.
برپایه گزارش رسانه ای شده،جمعی از کارکنان دفاتر سهام عدالت، صبح امروز به سازمان بهزیستی کشور مراجعه کردند. معترضان به آنچه «برخورد توهین‌آمیز مقابل سازمان خصوصی‌سازی» می‌خواندند، این تجمع را برگزار کردند. تجمع کارکنان دفاتر سهام عدالت از حوالی ظهر امروز به مقابل ساختمان وزارت اقتصاد انتقال پیدا کرد.
تجمع کنندگان گفتند: دلیل اجتماعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت این‌بار در مقابل سازمان بهزیستی، علاوه بر وضعیت نامشخص مطالبات مزدی و شغلی حدود 1500نفر از کارکنان دفاتر سهام عدالت، در انتقاد به برخورد توهین‌آمیز با چند نفر از همکاران معلول جسمی در مقابل سازمان خصوصی‌سازی صورت گرفته است.
آنها افزودند: صبح روز سه‌شنبه (14اسفند ماه) در سومین روز از اعتراض کارکنان دفاتر سهام عدالت مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی؛ برخورد توهین‌آمیزی با چند تن از همکاران معلول مقابل پارکینگ این سازمان شد که واکنش تعدادی از انجمن‌های مدنی را نیز در پی داشت.
کارکنان سهام عدالت در واکنش به این اقدام بعد از اجتماع در مقابل ورودی سازمان خصوصی‌سازی، صبح امروز شنبه (18اسفند ماه) برای پیگیری حقوقی این موضوع مقابل سازمان بهزیستی کشور تجمع کرده و درخواست پیگیری کرده‌اند.
آنها درادامه گفتند: مشکلات کارکنان سهام عدالت از ۴ تا ۵ سال پیش همزمان با الکترونیکی شدن ثبت نام مشمولان آغاز شده واز آن موقع تا هم‌اکنون مسئولان بدون توجه به پرداخت مطالباتمان و مشخص کردن وضعیت شغلی‌مان مارا به حال خود رها کرده‌اند.
تجمع کنندگان درادامه افزودند:علاوه بر همه مشکلاتی که طول سالیان خدمت آنها در شهرستان‌ها و مناطق محروم کشور متحمل شده‌اند، مسئولان مربوطه در پاسخ به پیگیری‌های آنها می‌گویند: به شما نیازی نیست.
آنها با بیان اینکه تقریبا هر چند وقت یکبار با جیب خالی خانوادهایمان را در شهرستان‌های مختلف رها کرده و برای وصول مطالباتمان به تهران سفر می‌کنیم، افزودند: در نتیجه این همه دوندگی چیزی به جز توهین عایدمان نشده است.
از قرار معلوم اعتراض کارکنان سهام عدالت از حوالی ظهر امروز به مقابل ساختمان وزارت اقتصاد انتقال پیدا کرده است.
*تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی ایذه نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری خوزستان
روز شنبه هیجدهم اسفند ماه،جمعی از مربیان پیش دبستانی ایذه دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.
یکی از مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه در این تجمع،به خبرنگار رسانه ای گفت: 86 مربی پیش دبستانی در شهرستان ایذه وجود داشت که پارسال 40 نفر از این تبدیل وضعیت و جذب آموزش و پرورش شدند.
وی گفت: ما خواستاریم که برای باقی مربیان نیز شرایطی برای استخدام در آموزش و پرورش فراهم شود.
این مربی پیش دبستانی ادامه داد: با وجود اعتراض و پیگیری انجام شده، متاسفانه هیچ نتیجه ای نگرفتیم و پاسخ مناسبی از سوی مسئولان دریافت نکردیم.
وی بیان کرد:از سال 89 بدون بیمه و در شرایط سخت مشغول به کار شده ایم و انتظار داریم که به وضعیت ما رسیدگی شود.
قابل یادآوری است که مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه از پارسال تاکنون با برگزاری چندین تجمع اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت بنمایش گذاشتند و خواهان استخدام خود در آموزش و پرورش شدند.
*تجمع کارگران شهرداری چلگرد دراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق
روز سه شنبه چهاردهم اسفند ماه،جمعی از کارگران شهرداری چلگرد دراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل ساختمان این شهرداری تجمع کردند.
برپایه گزارش یک منبع خبری محلی،مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: تعدادی از کارگران شهرداری چلگرد به دلیل عدم پرداخت معوقات تجمع کردند که به آن ها قول پرداخت معوقات تا پایان سال داده شد.
وی ادامه داد،صبح روز14اسفند 18 نفر از کارگران که در قالب نیروی شرکتی بوده اند به دلیل عدم پرداخت معوقات خود به مدت هفت ماه، تجمع کرده و خواستار مطالبات خود شدند.
وی افزود: تعدادی از کارگران از ابتدای تیرماه و مهرماه به عنوان نیروی شرکتی مشغول به کار شده‌ بودند و مبلغی به صورت علی‌الحساب از سوی شهرداری به حساب کارگران واریز شده بود.
وی یادآور شد: میزان معوقات پرداخت نشده کارگران، در مجموع حدود هفت تا 10 میلیون تومان است که تا پایان سال پرداخت خواهد شد.
*از پرستاران چه خبر؟
1- تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان پارسیان نسبت به عدم پرداخت حقوق
روز شنبه هیجدهم اسفند ماه ، کارکنان بیمارستان پارسیان واقع در منطقه سعادت آباد تهران دراعتراض به عدم پرداخت حقوق دست به تجمع دراین واحد درمانی خصوصی زدند.
2- اعتراض رسانه ای پرستاران بیمارستان سجاد مشهد نسبت به تاخیر 5ماهه درپرداخت حقوق ونپرداختن حق سنوات وحق کارانه وساعت کاری بالا
پرستاران بیمارستان سجاد مشهد اعتراضشان را نسبت به تاخیر 5ماهه درپرداخت حقوق ونپرداختن حق سنوات وحق کارانه وساعت کاری بالا ، رسانه ای کردند.
یکی از پرستاران این بیمارستان به خبرنگار رسانه ای، گفت: در حال حاضر حدود پنج ماه است که حقوق دریافت نکردیم و تقریبا حدود دو هفته پیش مسؤولان حقوق مرداد و عیدی سال گذشته را پرداخت کردند.
وی با اشاره به‌این نکته که متاسفانه بیمارستان سنوات و کارانه هم پرداخت نمی‌کند؛ ابراز کرد: همه بیمارستان‌ها بر اساس تعداد بیمار، به‌پرستاران خود کارانه پرداخت می‌کنند، اما بیمارستان سجاد کارانه نمی‌پردازد.
این پرستار در ادامه به‌ساعت کاری بالا در بیمارستان اشاره و تصریح کرد: در اصل ساعت کاری ما باید شش ساعت در روز و 26 شیفت کاری در ماه باشد، اما به‌دلیل اینکه بیمارستان تعداد بیماران خود را افزایش داده در حال حاضر هفت ساعت و نیم در روز و 31 شیفت کاری در ماه باید پُر کنیم.
وی ضمن اشاره ‌به‌این نکته که بیمارستان حدود 150 نفر پرسنل دارد در خصوص علت تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان؛ خاطرنشان کرد: علت این است که حقوق پزشکان را باید به‌موقع پرداخت کنند تا آنان عمل جراحی به‌این بیمارستان بیاورند.
این پرستار ادامه داد: از زمانی که رئیس بیمارستان تغییر کرد، رئیس جدید اقدام به‌آوردن یکی دو پزشک پُر عمل به‌بیمارستان کرد و همین اقدام تعداد بیماران و عمل‌ها در بیمارستان را افزایش داد.
وی بیان کرد: در حال حاضر تعداد عمل‌های جراحی در روز بین هفت تا 20 عمل و تعداد زایمان‌ها نیز بین شش تا 10 نفر است.
این پرستار عنوان کرد: عقب افتادگی حقوق ما از سال گذشته آغاز شد، البته در حال حاضر ماهی یک حقوق را دریافت می‌کنیم، اما حقوق عقب افتاده را و نه حقوق همان ماه.
وی اضافه کرد: بسیاری از ماه‌ها تنها نصف حقوق را دریافت می‌کردیم و باتوجه به‌اینکه حقوق ما، قانون کار است، در آن ایام ماهی 500 هزار تومان دریافت می‌کردیم!
این پرستار با بیان اینکه زنان و زایمان، جراحی عمومی، زیبایی، گوش و حلق، بینی و ارتوپد تخصص‌هایی هستند که در این بیمارستان وجود دارند؛ گفت: مشکل ما این است حقوقی هم که به‌پرسنل پرداخت می‌شود دیرکرد دارد و علاوه بر آن مقوله‌ای به‌اسم کارانه و سنوات هم وجود ندارد.
3-عدم پرداخت ماه ها مطالبات کارکنان بیمارستان دانشگاه پزشکی بوشهر
ماه ها مطالبات کارکنان بیمارستان دانشگاه پزشکی بوشهرپرداخت نشده است.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ18اسفند،بدهی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مربوط به مطالبه 6 ماهه پرستاران و کارانه 18 ماهه پزشکان است.
*وکیل جعفر عظیم زاده:برای جعفر عظیم‌زاده درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد
محمدعلی جداری فروغی (وکیل جعفر عظیم زاده) از لزوم ارائه درخواست اعاده دادرسی برای وی خبر داد.
وی به خبرنگار رسانه ای گفت: از آنجا که عظیم‌زاده به عنوان غیبت از مرخصی به 30 ضربه شلاق محکوم شده، در فرجه قانونی تقاضای تجدیدنظرخواهی خواهیم کرد.
وی در ادامه در تشریح وضعیت این فعال کارگری گفت: باتوجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به 6 سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به 11 سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه 8 دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواستِ اعاده دادرسی خواهیم داد.
*پرداخت بخشی از مطالبات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن پس از اعتصاب دامنه دارشان درنواحی مختلف
پس از اعتصاب دامنه دارکارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن(شرکت تراورس) درنواحی مختلف معادل 2ماه از حقوق عقب مانده وعیدیشان،پرداخت شد.این کارگران با احتساب اسفند ماه 2ماه حقوق طلبکارند وچندین ماه حق بیمه آنها به سازمان تامین اجتماعی و شرکت بیمه‌گر تکمیلی کماکان پرداخت نشده است.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ18اسفند،تعدادی از کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس گفتند: معادل دو ماه از مجموع سه ماه معوقات مزدی کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس پرداخت شد.
به گفته این گروه از کارگران که خواهان مشخص شدن وضعیت مابقی مطالبات خود هستند، طی دو روز گذشته کارفرما، دو ماه دستمزد مربوط به آذر و دی ماه کارگران را تقریبا با دو ماه تاخیر به همراه عیدی پرداخت کرده است.
کارگران با بیان اینکه حدود ۷ هزار نفر در خطوط راه‌آهن تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری تراورس مشغول کارند، در توضیح مابقی مطالبات خود گفتند: در حال حاضر آنها با احتساب حقوق اسفند دوماه دیگر مطالبات مزدی معوقه دارند.
از دیگر مطالبات کارگران این واحد خدماتی و سایر کارگران خطوط ابنیه فنی کشور، مربوط به رفع مشکلات بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی می‌شود.
کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس در تشریح مشکلات بیمه اجتماعی و تکمیلی خود گفتند: چندین ماه حق بیمه اجتماعی آنها به تامین اجتماعی پرداخت نشده و در زمینه بیمه تکمیلی نیز با وجود آنکه کارفرما همه کارگران را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داده است و هر ماه مبالغی از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌شود اما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند.
*اعتراض رسانه ای کارگزاران مخابرات روستایی نسبت به قراردادی تحت عنوان«قرارداد دائم»
کارگزاران مخابرات روستایی اعتراضشان را نسبت به قراردادی تحت عنوان«قرارداد دائم» رسانه ای کردند وباذکر«این شیرِ بی‌یال و دم و اشکم را نمی‌خواهیم!»خواهان " اصلاح قرارداد ارسالی منطبق با ساختار اساسی شرکت که مزایا و رفاهیات در آن مشاهده شود و همچنین گنجاندن کارگزاران در چارت سازمانی خود به عنوان نیروهای اصلی و رسمی"،شدند.
بنابه گزارش رسانه ای شده کارگزاران مخابرات روستایی گفتند:قراردادی که به اسم قرارداد دائم توسط مخابرات تهیه و ابلاغ شده، هیچ کدام از بایدهای قانونی را رعایت نکرده است.
آنها، ضمن انتقاد از رویه شرکت مخابرات ایران در عقد قرارداد دائم با کارگزاران گفتند: پیرو تنظیم شکایت جامعه کارگزاران مخابرات روستایی در ۱۳ آذر ۱۳۹۵ در کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در مورخه ۳۰دیماه ۱۳۹۷ جلسه‌ای مشترک با حضور اعضای کمیسیون، نمایندگان کارگزاران مخابرات روستایی و سران شرکت مخابرات ایران برگزار شد.
آنها به شرح جلسه برگزار شده و نتیجه آن پرداختند: باتوجه به صدور رای دیوان عدالت اداری در شهریور ماه ۱۳۹۷ در خصوص تایید بخشنامه وزارت کار مبنی لزوم عقد قرارداد دائمی با مجموعه کارگزاران مخابرات رستایی که در جلسه کمیسیون اصل نود بدان اشاره و استناد گردید و همچنین درخواست نمایندگان کارگزاران مبنی بر اینکه قرارداد دائم باید همراه با مزایا و رفاهیات طبق آئین‌نامه استخدامی و داخلی شرکت مخابرات ایران باشد و اینکه صرف دائمی بودن قرارداد بدون در نظر گرفتن استانداردها و اشل خود شرکت، رضایت کارگزاران را جلب نخواهد کرد، سران شرکت مخابرات ایران با صراحت تمام به حاضرین در جلسه فوق قول مساعد دادند که تا پایان بهمن ماه، قرارداد دائمی مورد نظر را تنظیم و ابلاغ خواهیم کرد و حال اینکه نه تنها قرارداد مورد نظر در تاریخ مذکور ابلاغ نشد و تاخیری ۱۵ روزه داشت بلکه قراردادی که در تاریخ ۱۵ اسفند با دستور مدیر عامل شرکت مخابرات ابلاغ شد، آن چیزی نبود که مورد توافق قرار گرفته شده بود؛ بلکه قراردادی عاری از هر گونه مزایا و رفاهیات و مانند شیر بی‌یال و دم و اشکم بود؛ همچنین این قرارداد دارای ایرادات اساسی بود که کاملا یکسویه و به دور از هرگونه انصاف تنظیم شده است.
این کارگزاران معتقدند؛ شرکت مخابرات ایران بدون توجه به معیارهای قانونی، ارکان قانونگذاری کشور یعنی مجلس شورای اسلامی و همچنین آرای دیوان عدالت اداری را دور زده و هیچگونه توجهی به ماده‌های قانونی، بخشنامه‌ها و آرای دیوان عدالت اداری نکرده و نخواهد کرد و حتی گاها به گفته‌ها و تفاهم‌نامه‌های خود هم در خصوص کارگزاران پایبند نیست و آن را نقض می‌کند و حال در این بین متاسفانه کارگزاران مخابرات روستایی متضرر قربانی سیاستهای تبعیض آمیز شرکت مخابرات ایران شده‌اند که زیر شدیدترین فشارهای معیشتی در این اوضاع و شرایط بد اقتصادی قرار گرفته‌اند؛ هرچند که در این شرایط هم با توجه به تعهدی که دارند به خدمت رسانی به روستائیان عزیز ادامه می‌دهند.
آنهااضافه کردند: اگر قرار بود قرارداد دائمی کارگزاران طبق آیین‌نامه شرکت مخابرات تنظیم می‌شد، نمی‌بایست قراردادی خشک و خالی و فاقد مزایا و رفاهیاتی موجود و مرسوم ساختار شرکت باشد.
آنها به نکته دیگری اشاره کردند: بعد از صدور رای هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری در خصوص قرارداد دائمی کارگزاران، وزیر ارتباطات طی مصاحبه‌ای اعلام نمود که پیرو صدور این رای مبلغ ۸۰۰ میلیارد تومان به شرکت مخابرات ایران تحمیل هزینه شده است؛ در حالی که امروز می‌بینیم که با تنظیم چنین قراردادی خبری از وجود این مبلغ در روح قرارداد نیست و حتی یک ریال هم از مبلغ فوق با وجود تنظیم این قرارداد سر سفره کارگزاران نمی‌آید؛ درحالیکه حقوق کارگزاران مخابرات روستایی با نیروهای رسمی شرکت فرسنگ‌ها فاصله دارد و اصلا قابل قیاس با هم نیستند؛ کما اینکه کار و حرفه کارگزاران سخت‌تر و طاقت فرساتر از آنها است.
آنها هشدار دادند: با ابلاغ این قرارداد به استانها و شهرستانها بار دیگر جنجال‌ها بر سر عدم امضا توسط کارگزاران و اجبار و اخطار به امضا از طرف ادارات مخابرات شروع خواهد شد که این مسئله باعث تکرار دور باطل امثال سال‌های گذشته در خصوص امضا و عدم امضا قرارداد خواهد شد و به اعتماد و حس و حُسن همکاری طرفین صدمه خواهد زد. جامعه کارگزاران مخابرات روستایی در جهت کاستن از مشکلات از شرکت مخابرات ایران درخواست دارد که دست از تبعیض‌های ناروا در خصوص کارگزاران بردارد و با " اصلاح قرارداد ارسالی منطبق با ساختار اساسی شرکت که مزایا و رفاهیات در آن مشاهده شود و همچنین گنجاندن کارگزاران در چارت سازمانی خود به عنوان نیروهای اصلی و رسمی" برای همیشه به مناقشات پیش رو پایان دهد.
*جان باختن یک کارگرجوشکار در ساختمان رستوران هفت خان مشغول براثر سقوط از ارتفاع
فرمانده انتظامی شیراز از سقوط یک کارگرجوان جوشکاردر ساختمان رستوران هفت خان مشغول کاربراثرسقوط از ارتفاع خبرداد.
برپایه گزارشی که16اسفند رسانه ای شد،سرهنگ "دلاور القاصی مهر" بیان کرد: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی 110 مبنی بر سقوط جوانی از ارتقاع در ساختمان رستوران هفت خان شیراز، بلافاصله ماموران برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند.
وی افزود: پس از بررسی ماموران مطلع شدند یک جوان در ساختمان مذکور در ارتفاع مشغول جوشکاری بوده است که به دلیل نامعلوم به پایین سقوط و فوت کرده است.
*مرگ راننده لودر معدن کرومیتحین کاربدنبال سقوط به دره در"نی ریز"
رئیس پلیس راه شمالی استان گفت: بر اثر سقوط یک دستگاه لودر در محور روستایی "خواجه جمالی" نی ریز به درون دره، راننده در دم فوت کرد.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ15اسفند، سرهنگ "عبدالهاشم دهقانی"بیان کرد: مأموران پلیس راه از طریق مرکز فوریت های پلیسی 110 از وقوع یک فقره واژگونی لودر در محور روستایی "خواجه جمالی" نی ریز مطلع و بلافاصله در محل حاضر شدند.
وی تصریح کرد: در بررسی های انجام شده مشخص شد یک دستگاه لودر متعلق به معدن کرومیت در حال تسطیح جاده کوهستانی بوده که به درون دره سقوط کرده و راننده به دلیل شدت جراحات وارده در دم فوت شده است.
*مرگ کارگرسابق کارخانه فولاد زاگرس درحادثه آتش‌سوزی نیسان میدان میوه و تره‌بار تهران
چهارشنبه شب(15اسفند)یک کارگرسابق کارخانه فولاد زاگرس درحادثه آتش‌سوزی نیسان میدان میوه و تره‌بار تهران،جانش را ازدست داد.
به گزارش رسانه ای شده بتاریخ18اسفند، مرگ یک کارگر جوان قروه‌ای در یک حادثه آتش‌سوزی، برای کارگران فولاد زاگرس، یاد روزگارانی را زنده کرده که چراغ کارخانه روشن بود.
چهارشنبه شب(15اسفند) در میدان میوه و تره‌بار تهران، یک کارگر قروه‌ای که بعد از تعطیلی کارخانه فولاد زاگرس، به کارگر ساده‌ی تره‌بار در تهران تبدیل شده بود، در جریان یک حادثه آتش‌سوزی جان خود را از دست داد.
از قرار معلوم، شب‌هنگام خودروی نسیان این کارگر آتش می‌گیرد و او در این حادثه جان می‌بازد.
این کارگر جوان که قصد داشته عید نوروز امسال به قروه بازگردد و ازدواج کند، اهل روستای شوراب حاجی، بخش سریش آباد شهرستان قروه بوده و این حادثه همکاران سابق او را در فولاد زاگرس بسیار ناراحت کرده‌ است.
احمد امینی (نماینده کارگران بیکارشده فولاد زاگرس) که بارها برای پیگیری وضعیت این کارخانه به تهران آمده، در ارتباط با حادثه مرگ جوان قروه‌ای می‌گوید: اگر این کارخانه در سال 92 تعطیل نمی‌شد و 400 کارگر آن آواره نمی‌شدند، خیلی‌ها مثل این جوان، روانه پایتخت نمی‌شدند و سر خانه و زندگی‌شان می‌ماندند.
امینی اضافه می‌کند: این جوان مثل خیلی‌ها دور از خانه و خانواده به سر می‌برد؛ بازهم می‌گویم اگر کارخانه را تعطیل نمی‌شد، کارگران فنی و متخصص دنبال کارگری و دستفروشی و مسافرکشی نمی‌رفتند.
کارخانه فولاد زاگرس با حدود 400 کارگر، در سال 92 توسط سهامداران و طی برگزاری یک مجمع فوق‌العاده تعطیل شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارشات کارگری 16اسفند1397
زنده باد 8 مارس روز جهانی دفاع از حقوق زنان و مبارزه علیه نابرابری ها
- تجمع زنان کارگر شرکت دشت ‌ناز دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل اداره کارساری
- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری دهگلان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری
تهدید کارگران معترض به اخراج از کار
- اعتصاب وتجمع کارگران راه‌آهن مرند منطقه آذربایجان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی سال نو
- پنج شنبه اعتراضی فرهنگیان بازنشسته وشاغل کشور
- جعفر عظیم زاده کارگر زندانی در دادگاه کیفری به سی ضربه شلاق محکوم شد
- جان باختن کارگرجوشکار دریک کارگاه تانکرسازی همدان درحادثه انفجار تانکر آغشته به قیر
*تجمع زنان کارگر شرکت دشت ‌ناز دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل اداره کارساری
کارگر زن شرکت دشت ‌ناز ساری: مثل برده از ما کار می‌کشند، تا ساعت یک شب باید در سورتینگ باشیم، اگر هم اعتراض کنیم، تهدید می‌کنند از فردا سرکار نیایید.
جمعی از زنان کارگر شرکت دشت ‌نازواقع در شرق ساری جاده گهرباران دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل اداره کارساری زدند.
براساس گزارش رسانه ای شده یکی از زنان کارگر حاضر درتجمع گفت، در زمان کار در شالیزار و بلند کردن سینی‌های نشا و بردن‌شان به خزانه و در زمان محصولات دیگر از سم‌زنی، زنبورزنی، ما زنان مانند مردان کار می‌کنیم اما با آوردن کارگر از استان گلستان ما را بیکار کرده‌اند.
وی افزود: کارگرانی که از گلستان می‌آیند، بیمه نیستند، هر چند سرپرست کارگران بیمه ما را رد نمی‌کرد.
یکی دیگر از کارگران زن شرکت دشت ‌ناز ، گفت: ما 6 ماه اول را در دشت‌ناز در شالیزار کار می‌کنیم و در 6 ماه دوم در قسمت مرکبات کار می‌کنیم؛ اما کارگران را از استان گلستان می‌آورد و هر زمانی که دلش بخواهد ما را سرکار می‌برد.
وی بیان کرد: از زمانی که به‌یاد دارم، پدر، مادر، خواهر و برادرهایم در دشت ناز کار می‌کردیم، از شرکت دشت‌ناز راضی هستیم اما از پیمانکار کارگران شکایت داریم.
این کارگر افزود: سرپرست کارگران، می‌گوید دوست دارم از استان گلستان کارگر بیاورم، پیمانکار منم و دلم نمی‌خواهد از دشت‌ناز کارگر بگیرم.
وی خاطرنشان کرد: ما نزدیک به 70 کارگر هستیم که در تابستان به جمعیت ما اضافه می‌شود؛ در دشت‌ناز کار می‌کنیم و از بهمن‌ماه بیکار هستیم.
یکی دیگرازاین کارگران زن معترض، گفت: از سال 94 در شرکت دشت‌ناز کار می‌کنم؛ در سال گذشته 93 روز کار کردم اما تنها 25 روز برایم رد کرده است.
وی تصریح کرد: در هنگام کار کردن پایم شکست و بینایی چشمم کم شد اما از پیمانکار شکایت نکردم، الان هم به دلیل ظلمی که به دوستانم شده، شکایت کردم.
دیگر کارگر حاضر درتجمع،گفت: سال‌های زیادی است که در دشت‌ناز کار می‌کنم، امسال به‌دلیل زیاد بودن مرکبات، 2 ماه شب‌کاری داشتیم، ساعت 3 صبح تا 11 شب در سورتینگ کار می‌کردیم.
وی ادامه داد: حالا که فشردگی کار در سورتینگ به پایان رسیده، ما را اخراج کردند و از بهمن‌ماه بیکار هستیم، البته از استان گلستان کارگر می‌آورند.
این کارگرافزود: شوهرم بیمار است و به‌طور مداوم نمی‌تواند کار کند، با این گرانی و قیمت بالا، بیکاری خیلی سخت است، سرپرست کارگران از دی‌ماه حقوق ما را نداده و ما را سرکار نمی‌برد.
زن کارگردیگری،گفت: من از 10 سالگی در دشت‌ناز کار می‌کنم اما تنها 2 سال سابقه بیمه دارم، بیمه را برای آشنایان‌شان رد کرده و همه آنها الان بازنشسته شده‌اند.
وی بیان کرد: در بالا رفتن از درخت 4 متری که نردبان نداشت، افتادم و دستم شکست، کارگران مرا به بیمارستان بردند اما سرپرست کارگران حتی سراغی از من نگرفت.
وی با بیان اینکه 8 ساعت در روز باید سرپا باشیم، رئیس دشت‌ناز برای ما صندلی گذاشت اما سرپرست کارگران همه صندلی‌ها را جمع کرد، ادامه داد: وقت ناهار ما 10 دقیقه است،روزی 39 هزار تومان می‌دهد اما اندازه 100 هزار تومان از ما کار می‌کشد.
وی با عنوان اینکه سرپرست کارگران ما را بدبخت کرده و هرکدام از ما به‌دلیل فشار زیاد کار از یک ناراحتی رنج می‌بریم، افزود: مثل برده از ما کار می‌کشد، تا یک شب باید در سورتینگ باشیم، اگر هم اعتراض کنیم، تهدید می‌کند از فردا سرکار نیایید.
کارگر دیگری با بغض گفت: 4 سال است که در دشت‌نار کار می‌کنم، سرپرست خانوار هستم و دو دختر دارم، با بیکاری در دشت‌ناز نمی‌دانم چگونه خرج خود و دخترانم را بدهم.
*اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری دهگلان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری
تهدید کارگران معترض به اخراج از کار
صبح روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه،جمعی از کارگران شهرداری دهگلان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق سنوات وعیدی سال های96و97 دست ازکارکشیده ومقابل فرمانداری این شهرستان کردند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ15اسفندماه،52 نفر از کارگران شهرداری دهگلان، خواستار دریافت سنوات خود از سال 96 تاکنون از پیمانکار شهرداری هستند، آنها برای دریافت حقوق خود در بین شورای شهر، شهرداری و پیمانکار سردرگمند، هر کدام توپ را به زمین دیگری می اندازد و در نهایت این امر منجر به دست کشیدن از کار و تجمع در مقابل درب فرمانداری می شود تا شاید بتوانند توجه مسئولین مربوطه را به خود و مشکلاتشان جلب کنند.
زمزمه هایی مبنی بر اخراج شدن به گوش نیروهای تجمع کننده می رسد، تلفن همراه نماینده کارگران، خاموش است و تماس ها و گفت و گوهای رودر رو برای صحبت و شنیدن مشکلات این کارگران بی نتیجه می ماند چرا که نگران از آینده کاری هستند و گمان می برند که با گفتن سخنی در این رابطه، حکم اخراج آنها صادر شده و خانه نشین خواهند شد!
فردای روز بعد از تجمع، در نهایت سکون و سکوت همه 52 نفر سر کار خود حاضر شده و ادامه فعالیت می دهند.
*اعتصاب وتجمع کارگران راه‌آهن مرند منطقه آذربایجان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی سال نو
روز چهارشنبه پانزدهم اسفند ماه، کارگران راه‌آهن شهرستان مرند منطقه آذربایجان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی سال نو دست از کار کشیده وایستگاه مرند اجتماع کردند.
کارگران معترض گفتند:از تمام قطعه‌های حوزهٔ مرند در ایستگاه مرند جمع شده‌ایم و آقای رسمی عتیق هم به اینجا آمده‌امد ولی ما تا دریافت سه ماه حقوق معوقه و عیدی به کار باز نخواهیم گشت.
*پنج شنبه اعتراضی فرهنگیان بازنشسته وشاغل کشور
روز پنج شنبه شانزدهم اسفند ماه جمعی از فرهنگیان بازنشسته وشاغل اصفهان،ارومیه،اردبیل ،شیرازقزوین،کرمانشاه،مشهد در اعتراض به وضعیت معلمان زندانی، بیمه ناکارآمد و حقوق زیرخط فقرتجمعات اعتراضی مقابل اداره کل آموزش وپرورش استان برپاداشتند.
فرهنگیان بازنشسته وشاغل معترض تصاویری از تجمعاتشان را درشبکه های اجتماعی منتشر کردند.
یک خبرگزاری دولتی درهمین رابطه نوشت: صبح امروز (شانزدهم اسفند) جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته کرمانشاه مقابل اداره آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.
این معلمان که نسبت به ناکافی بودن بودجه‌های آموزشی، سطح پایین خدمات بیمه‌ای و درمانی و پایین بودن حقوق و مستمری فرهنگیان اعتراض دارند، می‌گویند: علیرغم اعتراضات بسیار، دولت و مجلس صدای ما را نمی‌شنوند و ما در بودجه‌های سالانه جایی نداریم.
معلمان بازنشسته نیز خواستار اجرای همسان‌سازی و بهبود سطح معیشت خود هستند و می‌گویند: هرچه تقلا کردیم به جایی نرسیدیم.
*جعفر عظیم زاده کارگر زندانی در دادگاه کیفری به سی ضربه شلاق محکوم شد
باز هم حکم شلاق کارگران ، باز هم حکم در جهت انقیاد و بردگی کارگران.
شاپور احسانی راد:جعفر عظیم زاده کارگر زندانی در دادگاه کیفری به سی ضربه شلاق محکوم شد.
به چه جرمی؟! به جرم تن ندادن به بردگی و انقیاد، به جرم دفاع از حق زندگی انسانی خود و میلیونها خانواده کارگری، به جرم دفاع از شأن و کرامت انسانی که نمی خواهد یوغ بردگی بر گردن بگذارد، به جرم دفاع از معیشت و منزلت میلیونها حقوق بگیر که سالهاست فریادشان از ظلم و ستم، از بیکاری و گرانی، از فقر و فلاکت، از تبعیض و فساد و از مرگ تدریجی به آسمان رسیده است، به جرم دفاع از کارگران هفت تپه و هپکو و فولاد و کیان تایر و.....و افشای مافیای اقتصاد رفاقتی که خون هزاران خانواده کارگری را در شیشه کرده است،
بی تردید این سی ضربه شلاق هرگز بر پیکر جعفر فرود نخواهد آمد اما فی نفسه صدور چنین حکمی فقط در راستای سرکوب، اطاعت محض و به بردگی کشاندن مطلق کارگران در پیشگاه سرمایه داران و قدرتمندان است اما این خیال خامی بیش نیست جنبش مطالباتی اعتراضی کارگران هر روز قدرتمندتر و پویاتر در جدال اجتماعی به میدان میآید و تا حقوق بنیادی خود را تحقق نبخشد هرگز عقب نخواهد نشست.
*جان باختن کارگرجوشکار دریک کارگاه تانکرسازی همدان درحادثه انفجار تانکر آغشته به قیر
فرمانده انتظامی شهرستان همدان از مرگ کارگر جوشکار 40 ساله در یک کارگاه تانکرسازی همدان درحادثه انفجار تانکر آغشته به قیردر روز سه شنبه14اسفندماه،خبرداد.
وی در توضیح این خبرگفت: صبح روز سه شنبه14اسفندماه گزارشی مبنی بر مرگ یک مرد 40 ساله در کارگاه تانکرسازی واقع در جاده ملایر به فوریت‌های پلیسی داده شد.
وی ادامه داد: پس از اعلام گزارش، تیمی از پاسگاه روستای آبشینه برای بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شد که پس از بررسی علت مرگ این مرد، انفجار تانکر آغشته به قیر که در حال جوشکاری آن بوده، تشخیص داده شد.
باقری در ادامه با بیان اینکه تانکر آغشته به قیر بوده است، عنوان کرد: این مرد 40 ساله در هنگام جوشکاری قسمتی از تانکر که سراسر آغشته به قیر بوده است، با انفجار آن و وارد شدن ضربه فوت می‌کند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت