.
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

سه شنبه, 14 اسفند 1397 ساعت 23:06

اخباروگزارشات کارگری 14/13/12/11اسفند ماه

اخباروگزارشات کارگری 14 اسفند ماه1397
- روزپایانی تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور
- اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان بر روی ریل قطاردراعتراض به عدم پرداخت دوماه حقوق وعیدی
- تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشورنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل سازمان خصوصی‌سازی برای سومین روزمتوالی
- تجمعات اعتراضی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی سراسر کشورنسبت به تبعیض در پرداخت حقوق مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه
- اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع صنایع پتروشیمی دهلران دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق وعیدی
- تجمع کارگران سد و نیروگاه چم شیر گچساران دراعتراض به عدم پرداخت 14ماه حقوق و وعده های دروغین مقابل فرمانداری
- سریال اعتراضات کارگران شهرداری های کشورنسبت به عدم پرداخت حقوق ادامه دارد:
1- سومین روز اعتصاب کارگران خدمات شهری منطقه 1شهرداری اهواز
2- تجمع کارگران خدمات شهری فردیس دراعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل فرمانداری
3- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ویس نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق و وعده های پوشالی
4- عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی کارگران شهرداری رشت
- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:جان اسماعیل بخشی در خطر است !
- آزادی پروین محمدی و به دادگاه بردن جعفر عظیم زاده در یک روز
- بیانیه اتحادیه ازاد کارگران ایران ،کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های کارگری ایران وانجمن کارگران برق وفلز کار کرمانشاه پیرامون تعیین حداقل دستمزد سال1398
- تجمع اعتراضی اهالی خشمگین شهرستان لالی همزمان با مراسم کلنگ زنی پروژه سد ترازتوسط وزیر نیرو
- جان باختن یک کارگر جوشکار در نوشهر براثر سقوط از ارتفاع
*روزپایانی تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور
تصویری از معلمان در تحصن تهران:

بازتاب تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور در رسانه های داخلی:
ایمنا:دلایل اعتصاب سه روزه معلمان در اصفهان
سخنگوی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان گفت: معلمان اصفهان همراه با معلمان سراسر کشور در اعتراض به مشکلات معیشتی، حقوق، فضاهای آموزشی و ... طی سه روز اعتصاب کردند.
علیرضا مهدی با بیان اینکه اعتصاب معلمان فقط مربوط به استان اصفهان نیست، بلکه در سراسر کشور با هماهنگی شورای تشکل‌های صنفی معلمان کشورصورت گرفته است، اظهار کرد: تعدادی از معلمان استان در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، سه روز متوالی در اسفند ماه سال 97 و در روزهای 12، 13 و 14 اعتصاب کرده و سرکلاس حاضر نشدند.
وی افزود: علت اصلی اعتصاب معلمان، مشکلات معیشتی، حقوق‌های دریافتی ناکافی، متفاوت بودن حقوق معلمان با سابقه و سمت یکسان در استان‌های مختلف، کم بودن سرانه آموزشی مدارس و سایر مطالبات دریافت نشده معلمان در سراسر کشور بود.
سخنگوی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان ادامه داد: معلمان اعتصاب می‌کنند تا مشکلات صنفی خود را بیان کنند و برای رفع مشکلات موجود در حال تلاش هستند، باید این اعتصابات در کمال احترام به فرهنگیان، جدای از تشویش و جدای از هر گونه مداخله‌های سیاست گونه صورت بگیرد تا به نتیجه برسد.
همچنین یکی از مدیران با سابقه آموزش و پرورش استان اصفهان در این خصوص گفت: ما فرهنگی هستیم، اما با حقوق زیر خط فقر زندگی می‌کنیم و شأن اجتماعی ما حفظ که نمی شود، هیچ! اگر حرفی هم بزنیم، با مخالفت شدید روبه رو می‌شویم.
وی ادامه داد: ما فرهنگیان حفظ آبرو کردیم، اما با آزار تعدادی از همکاران شریف ما در سراسر کشور برای گرفتن مطالبات به حقمان دچار مشکلات زیادی شدند.
این مدیر مدرسه ادامه داد: فرهنگیان نقش مهمی در تربیت جامعه و آینده کشور دارند، اما همیشه نادیده گرفته می‌شوند، سه روز اعتصاب برای به دست آوردن یک عمر عدالت اجتماعی و حفظ شان معلمان قطعاً به جایی نخواهد رسید، در استان‌های مختلف حقوق همکارانی که سابقه و سمت یکسانی دارند فرق می‌کند، چرا باید اینطور باشد؛ این یک بام و دو هوا بودن را نمی پذیریم، این مورد یکی از کوچکترین مشکلاتی است که ما داریم، گفتن بقیه مشکلات "مثنوی هفتاد من" است.
شهرخبر: اعتصاب برخی از معلمان تهرانی در اعتراض به وضعیت حقوق و استخدام

ایلنا:واکنش آموزش و پرورش به تحصن معلمان
قائم مقام وزیر آموزش و پرورش به تحصن برخی معلمان و عدم حضور آنها در کلاس‌های درس واکنش نشان داد.
امیرعلی نعمت‌اللهی (قائم مقام وزیر آموزش و پرورش) در ، با اشاره به تحصن برخی معلمان و عدم حضور آنها در کلاس‌های درس گفت: در استفاده از امکانات و ظرفیت‌های وزارت آموزش و پرورش برای همکاران فرهنگی و فرهیخته در سراسر کشور کوتاهی نکرده‌ایم، البته در برابر خدمات، تلاش‌ها و کرامت همکاران‌مان شرمنده هستیم، ولی همکاران فرهیخته ما هم بدانند که تمام خادمانشان در حوزه ستادی، استانی و کشوری وزارت آموزش و پرورش هر آنچه که امکان‌پذیر بوده را پیگیری کردند.
وی ادامه داد: همکاران ما در حوزه ستادی مضیقه‌ها و توانمندی‌های معلمان را می‌دانند، اما انتظار ما از همکاران این است که همه با هم با یک همدلی و همکاری کارها را جلو ببریم. در سال آینده بحث مهم طرح رتبه‌بندی معلمان را داریم که اجرایی خواهد شد. علاوه بر آن بر اساس قانون بودجه می‎توان از ظرفیت‌های دیگر برای بهبود وضعیت معیشتی اقدام کرد که ما برای همکارانمان حتما این کار را خواهیم کرد، البته این تحصن خیلی‌ام گسترده نبوده و بسیار محدود است.
قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که اتفاقا گفته می‌شود، تحصن‌ها سراسری است و محدود نیست، چرا آن را محدود قلمداد می‌کنید؟ گفت: خیر، این طور نیست واقعا تعداد محدود است و فقط در برخی از مدارس‌ و آموزشگاه‌ها در برخی از استان‌ها تحصن بوده است.
نعمت‌اللهی در پاسخ به این سوال که بر فرض تعداد آنها محدود باشد، آیا خواسته‌های همین تعداد محدود را مورد اهمیت و توجه قرار می‌دهید؟ گفت: بله، این را قبول داریم. من صادقانه می‌گویم که این تحصن‌ها در برخی از مدارس و برخی از استان‌ها بوده و خیلی محدود است. اصلا نمی‌خواهم در این مورد شعاری صحبت کنم، زیرا ما آمار این تحصن‌ها را داریم و مطمئن باشید که نگران‌کننده نیست.
قائم مقام وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اگر وضعیت نگران‌کننده بود، حداقل من به عنوان قائم مقام آموزش و پرورش نباید در اتاقم باشم. من شفاف می‌گویم که در برخی از استان‌ها حتی یک مورد تحصن نداشته‌ایم، این طبق آماری است که من از ساعت 10 صبح دارم. البته مشخص هم نیست، عکس‎هایی که منتشر می‌شود، برای همان استان هست یا نه و شاید شیطنت برخی افراد باشد.
گفتنی است، در سه روز گذشته معلمان در چند استان کشور، در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات خود، تحصن اعتراضی برگزار کردند. این معلمان به پایین بودن سهم آموزش در بودجه 98، ناکارآمدی بیمه‌های تکمیلی و نارسایی‌های معیشتی اعتراض کرده و می‌گویند: برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان «آموزش» در اولویت نیست. آنها می‌گویند: هیچ مشارکتی در تدوین بودجه‌های سالانه و یا عقد قرارداد با بیمه‌های تکمیلی نداریم.
ایرنا:برخی معلمان در اعتراض به پائین بودن حقوق به کلاس نرفتند
درحالیکه دو هفته به تعطیلی کلاسهای درس در آستانه نوروز باقی مانده، برخی معلمان در اعتراض به پائین بودن میزان حقوقشان امروز - 13 اسفندماه - تحصن کرده و در کلاس های درس حاضر
گفته می شود این تحصن در برخی شهرستان ها صورت گرفته و معلمان به نشانه اعتراض در کلاس درس حاضر نشده و با نمایش پلاکاردهایی از خواسته ها و مطالبات خود در فضای مجازی، سعی کردند صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند.
یک کارشناس آموزش و پرورش درباره تحصن امروز (دوشنبه) شماری از فرهنگیان و معلمان به خبرنگار حوزه آموزش ایرنا گفت: معلمان در برخی شهرهای بزرگ و کوچک به صورت پراکنده به کلاس های درس نرفتند و نسبت به پائین بودن حقوق خود معترض بودند.
«مهدی بهلولی» ادامه داد: آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که در آن عنوان کردند این میزان حقوق، کفاف یک زندگی شرافتمندانه را نمی دهد و حقوقشان تا دهم هر ماه تمام شده و مجبور هستند به کارهای دیگری روی آورند که در شان آنها نیست.
وی بیان داشت: پائین بودن حقوق معلمان باعث می شود آنها خسته و پر از دغدغه های مالی و مادی به کلاس درس بروند و این موضوع به طور قطع به نظام آموزش آسیب می زند.
این کارشناس آموزشی اضافه کرد: مساله دیگری که معلمان به آن معترض هستند این است که آنها در مدرسه و کلاس درس، اختیار چندانی ندارند و آموزش متمرکز ابتکار و خلاقیت را از آنها گرفته است.
بهلولی بیان داشت: همچنین آنها خواستار این هستند که باید شروط و محدودیت فعالیت اتحادیه های صنفی فرهنگیان برداشته شود و با فعالیتهایی که در راستای مطالبات صنفی در این اتحادیه ها انجام می شود برخورد قضایی صورت نگیرد.
به گفته وی خصوصی سازی از دیگر مباحث مورد اعتراض فرهنگیان است زیرا آنها معتقدند که جریان پولی سازی نظام آموزش موجب می شود تا افراد با تمکن مالی بالا از آموزش با کیفیت بهره مند شوند و دانش آموزان بی بضاعت در کلاس های با تراکم بالا و امکانات محدود، آموزش ببینند که این مغایر با عدالت آموزشی است.
این کارشناس حوزه آموزش و پرورش یادآور شد: معلمان از اینکه بارها خواسته های خود را در قالب تحصن و تجمع اعلام کرده اند و پاسخ مثبتی از سوی مسئولان دریافت نکرده و به نتیجه نرسیده اند، احساس دلسردی و سرخوردگی دارند که این مساله حتما پیامدهای منفی برای نظام آموزش به دنبال دارد.
همشهری: اعتراض معلمان در برخی ‌مدارس
گروهی از فرهنگیان روز گذشته به‌علت محقق نشدن برخی از خواسته‌های صنفی و حقوقی خود تحصن کردند. این تحصن‌ها که در داخل مدرسه صورت گرفت، چند محور دارد که مهم‌ترین آن، جلوگیری از خصوصی‌سازی‌ مدارس و دسترسی تحصیل رایگان برای همه کودکان این سرزمین است. همچنین در عکس‌ها و فیلم‌هایی که از این تحصن مشترک در فضای مجازی منتشر شده، معلمان خواستار رسیدگی به وضعیت نامطلوب نظام آموزشی کشور به‌ویژه در مدارس دولتی، رسیدگی به وضعیت معاش معلمان در شرایط اقتصادی دشوار و اجرای طرح نظام رتبه‌بندی معلمان شده‌اند.
تسنیم:معلمان به چه معترضند؟
جمعی از معلمان کشور همچنان احقاق حقوق فرهنگیان را دنبال می‌کنند. اختصاص بودجه کافی به آموزش و پرورش برای رفع مشکلات مختلف مدارس دولتی، ترمیم اساسی حقوق فرهنگیان و توقف سیاست پولی‌سازی مدارس بخشی از مطالبات مطرح شده از سوی آنهاست.
معلمان از ابتدای سال تحصیلی جاری چندین بار نسبت به مسائل حقوقی و رفاهی خود اعتراضاتی داشته‌اند. به تازگی نیز تصاویری از اعتراضات معلمان در فضای مجازی منتشر شده است که در پلاکاردهایی مطالبات خود را مطرح کرده‌اند.
همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی با شاغلان، توقف سیاست‌ پولی‌سازی مدارس و اجرای اصل 30 قانون اساسی، ارتقای حقوق فرهنگیان و پرداخت معوقات آنها، بیمه تکمیلی کارآمد و اختصاص سهم کافی از بودجه به آموزش‌وپرورش و رفع مشکلات مدارس دولتی مهمترین مطالبات مطروحه است.
عمده مطالبات مطرح شده به ویژه در مقوله ارتقای حقوق فرهنگیان و سهم ناکافی آموزش‌وپرورش از بودجه دولت مشکلاتی دیرینه است اما سیاست پولی‌سازی مدارس در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است و در کنار انواع مدارس نیمه‌دولتی مانند سمپاد و نمونه‌دولتی، بار هزینه‌های مدارس دولتی عادی نیز بر دوش خانواده‌ها قرار گرفته است.
یکی از معلمان استان لرستان در همین رابطه گفت: در کنار مشکلات متعدد مدارس دولتی که معلمان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند مباحث معیشتی و رفاهی نیز یکی دیگر از خواسته‌های جدی است شما تصور کنید معلم در کلاس درسی که در نهایت باید 26 تا 30 دانش‌آموز داشته باشد با 40 دانش‌آموز مواجه است که همین مقوله در کیفیت تدریس او تأثیر می‌گذارد از سوی دیگر میانگین حقوق پرداختی به معلمان پایین است به عنوان مثال همکاران بنده که تازه استخدام شده‌اند یک میلیون و 400 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند و بنده با 10 سال سابقه 2 میلیون و 100 هزار حقوق دریافت می‌کنم اما چون هزینه‌های زندگی از جمله اجاره خانه بالاست، شغل دوم هم دارم.
آفتاب نیوز:تحصن معلمان در برخی شهرها
براساس گزارش‎ها، معلمان به نشانه اعتراض به کلاس نرفته‌اند و در دفتر نشسته‌اند.
تصاویری از از تحصن معلمان در شهرهای مختلف از جمله خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، مازندران، خوزستان، اصفهان، همدان، البرز و کرمانشاه منتشر شده است.
براساس گزارش‎ها، معلمان به نشانه اعتراض به کلاس نرفته‌اند و در دفتر نشسته‌اند.
*اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان بر روی ریل قطاردراعتراض به عدم پرداخت دوماه حقوق وعیدی
روزسه شنبه چهاردهم اسفند ماه، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان(شرکت تراورس) برای بنمایش گذاشتن اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق وعیدی دست از کارکشیده و حوالی ایستگاه راه‌آهن تبریزو بر روی ریل قطاراجتماع کردند.
این تجمع کارگران موجب توقف قطار مشهد - تبریز در ورودی سکو شد و مسافران مجبور شدند در این محل پیاده شوند.
همچنین باعث عدم حرکت قطارها از ایستگاه تربیت معلم تبریزمنجمله قطار مسیر تبریز- آذرشهرگردید و دانشجویان دانشگاه مدنی واقع در 35 کیلومتری جاده تبریز- مراغه از ساعت 8تا12ظهربا مشکل رفت وآمد روبرو شدند.
براساس گزارشات رسانه ای شده،هفته گذشته هم کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن آذربایجان دست به اقدام اعتراضی مشابهی دراین مسیر زده بودند و کمی مانده به تبریز قطار متوقف و دانشجویان را پیاده کرده و دانشجویان مسیر را پیاده طی کرده بودند.
بنابهمین گزارشات،حدود650کارگردر این شرکت پیمانکاری زیرمجموعه راه آهن آذربایجان مشغول بکار هستند.
*تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشورنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل سازمان خصوصی‌سازی برای سومین روزمتوالی
روز سه شنبه چهاردهم اسفندماه برای سومین روز متوالی، کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل سازمان خصوصی‌سازی اجتماع کردند.
یکی از حاضران در تجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:پس از ۱۲ سال خدمت صادقانه بدون دریافت دستمزدمان به حال خود رها شده‌ایم. از مسئولان می‌خواهیم که در برنامه طرح آزادسازی سهام عدالت به وضعیت اشتغال و پرداخت مطالبات این قشر زحمتکش که عمرخود را در این راه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، چاره‌اندیشی کنند.
قابل یادآوری است که دور قبلی اعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردرتهران بدنبال وعده علی اشرف عبدالله پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی سازی) بتاریخ بیست ونهم بهمن ماه سال جاری مبنی بر پرداخت 36ماه از 48 حقوق معوقه آنها طی یک هفته و رسیدگی به وضعیت امنیت شغلیشان پایان گرفت.
کارکنان سهام عدالت سراسرکشورپس از توخالی درآمدن وعده آقای رئیس دوباره راهی تهران شدند واز روز دوازدهم اسفند ماه اعتراضاتشان را اینبار مقابل سازمان خصوصی‌سازی از سر گرفتند.
*تجمعات اعتراضی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی سراسر کشورنسبت به تبعیض در پرداخت حقوق مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه
روزسه شنبه چهاردهم اسفند ماه ، کارکنان وزارت جهاد کشاورزی سراسر هم رهسپار پایتخت شدند تا با تجمع مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه،اعتراضشان را نسبت به تبعیض در پرداخت حقوق بنمایش بگذارند.
تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:بی‌حاصل بودن دو سال پیگیری و نامه‌نگاری با مقامات کشور باعث شده که عده‌ای به نمایندگی از بیش از40هزار نفراز کارکنان وزارت جهاد کشاورزی سراسرکشور خود را به مقابل مجلس برسانند تا در روزهای پایانی سال اعتراضشان را نسبت به عدم افزایش امتیازات آنها به میزان 50 درصد براساس مندرجات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری به گوش بهارستان نشینان ودولتمردان برسانند.
اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع صنایع پتروشیمی دهلران دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق وعیدی
پس از اعتصاب روز گذشته(13اسفند) کارگران کارخانه گاز وگاز مایع دهلران،نوبت به کارگران مجتمع صنایع پتروشیمی دهلران واقع در استان ایلام، 22 کیلومتری جاده د هلران – اندیمشک رسید تا با عتصاب وتجمع در روز سه شنبه چهاردهم اسفند ماه، اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق وعیدی سال نو بنمایش بگذارند.

برپایه گزارش رسانه ای شده، مدیر اداره تعاون، کارو رفاه اجتماعی دهلران گفت: امروز تعدادی از کارگران پیمانکار ایکو وابسته به شرکت او یک در پتروشیمی دهلران اعتراضی نسبت به معوقات خود داشتند.
وی افزود: بلافاصله بازرسان این اداره به پتروشیمی دهلران اعزام و با مسئولان ایکو جلسه ای در این رابطه و احقاق حق کارگران تشکیل دادند.
مدیر اداره تعاون، کارو رفاه اجتماعی دهلران افزود: مشخص شد که تعدادی از کارگران پیمانکاری ایکو نسبت به عدم دریافت مطالبات معوقه خود در ماه های دی و بهمن و همچنین دریافت نکردن عیدی اعتراض داشتند.
بیش بهار یادآور شد: بنا بر اظهارات مسئولان شرکت او یک و قول مساعد آنها ظرف هفته آینده نسبت به پرداخت مطالبات و صورت وضعیت پیمانکار ایکو جهت رفع مشکلات پرداختی به کارگران اقدام می کنند.
475 کارگر در مجتمع صنایع پتروشیمی دهلران مشغول بکار هستند.
*تجمع کارگران سد و نیروگاه چم شیر گچساران دراعتراض به عدم پرداخت 14ماه حقوق و وعده های دروغین مقابل فرمانداری
روزسه شنبه چهاردهم اسفند ماه، کارگران سد و نیروگاه چم شیر گچساران با تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان وپهن کردن سفره خالی اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 14ماه حقوق و وعده های دروغین بنمایش گذاشتند.
یکی از کارگران سد و نیروگاه چم شیر به خبرنگار رسانه ای گفت:14 ماه است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده و در این مدت فشارهای سنگینی به ما و خانواده هایمان وارد شده و زندگی برای ما بسیار رنج آور و سخت است.
یکی دیگر از کارگران حاضر درتجمع گفت: آیا مسئولان می توانند خود را جای ما قرار بدهند، ما شرمنده خانواده هایمان هستیم.
وی اضافه کرد: دیگر اعتمادی به مدیران سد چم شیر نداریم چون بارها وعده‌های دروغین به ما داده‌اند.
سریال اعتراضات کارگران شهرداری های کشورنسبت به عدم پرداخت حقوق ادامه دارد:
1- سومین روز اعتصاب کارگران خدمات شهری منطقه 1شهرداری اهواز
روز سه شنبه چهاردهم اسفند ماه برای سومین روز متوالی، کارگران خدمات شهری منطقه 1شهرداری اهواز در اعتراض به اختلال در پرداخت حقوق در اعتصاب هستند واز جمع آوری زباله ها خود داری می کنند.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ14اسفند،معاون خدمات شهری شهرداری اهواز در خصوص اعتصاب کارگران رُفت و روب شهرداری منطقه 1 گفت: این اعتراض در پی ناهماهنگی پیمانکار در ارائه به موقع لیست حقوق کارگران بوده است.
وی افزود: از دو روز پیش تا امروز کارگران منطقه 1 شهرداری اهواز به دلیل مشکل در لیست حقوق خود، اعتصاب کرده‌اند و کار حمل زباله و رُفت و روب را انجام نداده‌اند.
2- تجمع کارگران خدمات شهری فردیس دراعتراض به عدم پرداخت حقوق مقابل فرمانداری
وزسه شنبه چهارده اسفند ماه،جمعی از کارگران خدماتی شهرداری دراعتراض به عدم پردخت حقوق بهمن دست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.
براساس گزارش رسانه رسانه ای شده،کارگران تجمع کننده گفتند:با توجه به مشکلات مالی در آستانه سال جدید برای تامین معیشت و نیازهای خانواده ها دچار مشکل هستند.
3- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ویس نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق و وعده های پوشالی
روز سه شنبه14اسفند،کارگران شهرداری ویس دراعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق و وعده های پوشالی مقابل ساختمان شهرداری اجتماع کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده،این کارگران که در ماه‌های اخیر بارها دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند، هربار با وعده‌‌ بی‌سرانجام مسؤولان روبه‌رو شده‌اند.
4- عدم پرداخت 3ماه حقوق وعیدی کارگران شهرداری رشت
در آستانه سال نو،3ماه حقوق وعیدی کارگران شهرداری رشت پرداخت نشده است.
*سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه:جان اسماعیل بخشی در خطر است !
ادامه بازداشت اسماعیل بخشی شدیدا محکوم است و باید سریعا آزاد شود.
کارگران و‌هم سرنوشتان ؛
همانطور که همگی اطلاع دارید اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت تپه و عضو سندیکای هفت تپه، تنها به دلیل دفاع از مطالبات به حق کارگران مورد خشم صاحبان سرمایه و مدافعان آنان قرار گرفته است.
اسماعیل بخشی با توجه به فشار های روحی ‌و جسمی که قبلا بر او وارد شده بود ،بعد از آزادی تحت نظر پزشک متخصص برای مداوا قرار داشت .
بعد از بازداشت مجدد، اسماعیل بخشی متاسفانه از داشتن درمان پزشکی محروم شده و عدم دسترسی او به پزشک ،صدمات جبران ناپذیری را برای او به دنبال خواهد داشت.
متاسفانه دستگاه های امنیتی در تلاش هستند با ایجاد فضای رعب و وحشت و ادامه بازداشت اسماعیل و مستاصل کردن ایشان ،اسماعیل را وادار به اعتراف اجباری کنند. این گونه فشار ها نه تنها زشت و غیر انسانی است بلکه مغایر تمام قوانینی جامعه بشری است.
به این فشار بی حاصل خاتمه دهید و به جای تهمت و اعتراف گیری، به فکر معیشت و زندگی میلیون ها انسان کارگر و زحمتکش باشید که توان خرید مواد غذایی ابتدایی و اولیه زندگی از آنها سلب شده است.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ادامه بازداشت اسماعیل بخشی را محکوم کرده و از تمام کارگران و مردم شریف می خواهد صدای اسماعیل بخشی و تمام کارگران و معلمان در بند باشند.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
۱۴ آسفند ماه
*آزادی پروین محمدی و به دادگاه بردن جعفر عظیم زاده در یک روز
امروز دوشنبه 13 اسفندماه 97 روزی که اقدام آوردن کفالت و طی کردن مراحل اداری برای آزادی پروین محمدی در دادسرای فردیس در حال پیگیری و انجام بود و در خاتمه با آزادی پروین محمدی از زندان کچویی رقم خورد در همین روز دوشنبه نیز از صبح زود جعفر عظیم زاده را به بهانه غیبت و نرفتن به زندان پس از اعتصاب غذای 63 روزه در سال 95 که با فشار افکار عمومی داخلی و خارجی آزاد شده بود بصورت ناگهانی او را برای بردن به دادگاه کیفری جنت آباد تحت فشار گذاشتند، هم زمانی این دو رویداد نشان میدهد که دست اندرکاران حکومتی از اینکه کارگران و دوستان جعفر عظیم زاده در مقابل دادگاه جنت آباد تجمع اعتراضی برگزار کنند واهمه داشتند و با این ترفند مانع از حمایت از او شدند. اما جعفر عظیم زاده که هم اکنون شش سال حبس خود را می گذارند در هنگام عزیمت از زندان به دادگاه، با سخنان پرشور در جمع زندانیان و همچنین در مقابل جمع مراجعین دادگستری جنت اباد، با فریاد اعلام کرد که کارگر است و جرمی مرتکب نشده جز اینکه امنیت و مصونیت مفتخوران و اختلاسگران و سرمایه داران را به خطر انداخته است جز اینکه از حقوق کارگران و مزد بگیران دفاع کرده است جز اینکه صدای رسای حق طلبی طبقه کارگر بوده است و در آخر نیز در مقابل قاضی دادگاه جنت آباد اعلام کرد که،
من پس از اعتصاب غذا درخواست مرخصی نکردم و نسبت به احکام امنیتی بر علیه خودم و همه فعالین معترض بوده و هستم و هرگز هیچ حکم حبسی را نه در قبل و نه اکنون قبول نکرده و نخواهم کرد و آزادی بی قید و شرط را حق خود میدانم.
لازم به توضیح است اعتصاب غذای 63 روزه جعفر عظیم زاده و بیانیه ای که به اتفاق اسماعیل عبدی در زندان اوین صادر شد، در اعتراض به نگاه و برخورد امنیتی به فعالین صنفی و اجتماعی بوده است.
برگرفته از کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران
* بیانیه اتحادیه ازاد کارگران ایران ،کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های کارگری ایران وانجمن کارگران برق وفلز کار کرمانشاه پیرامون تعیین حداقل دستمزد سال1398
با صفی متحد در برابر تعرض به زندگی و معیشت مان بایستیم
دستمزدهای چند بار زیر خط فقر را نمی پذیریم!
افزایش حداقل دستمزد باید رقمی بالاتر از خط فقر باشد!
امسال نیز خیمه شب بازی ها برای تعیین حداقل مزد توسط عناصر "تشکلهای کارگری" دست ساز دولتی و اعوان و انصارشان در شورایعالی کار حکومتی، مضحکه سه جانبه گرایی را به عنوان مذاکرات تعیین حداقل دستمزد در حالی آغاز کرده اند که از دی ماه 96 جنبش مطالباتی- اعتراضی طبقه کارگر فریاد نه به گرانی و تورم را در ابعاد سراسری در کف خیابان سر داده بودند و در ماههای اخیر امسال نیز با بالا رفتن دلار و سقوط چند برابری ارزش ریال و متعاقب آن تورم و گرانی کمرشکن کلیه مایحتاج عمومی، شدت اعتصابات کارگری در سطح معترض تری در جامعه خود را نشان داد. از آن جمله اعتصابات کارگران هفت تپه و گروه ملی فولاد و هپکو، کامیون داران و ... با شعارهای کوبنده کل مافیای ثروت و قدرت را به چالش کشیدند، و با صراحت اعلام کردند؛ اجازه نخواهند داد با سرکوب اعتراضات و اعتصابات کارگری و ضرب و شتم و بگیر و ببند رهبران کارگری ، بار دیگر حیات و معاش خانواده کارگران را به گروگان گرفته و فلاکت و فقر را به زندگی مزدبگیران تحمیل کنند.
این نمایش با همان سبک و سیاق همیشگی، یعنی ردیف کردن مشتی آمار و ارقام بر سر خط فقر، خط بقا و فقر مطلق و غیره آغاز میکنند، تا مبادا سخنی از زندگی بهتر و فراتر از فقر و بردگی به میان آید. با منطق در نظر گرفتن "وضعیت اقتصادی کشور" به معدلی میرسند که نتیجه اش تحمیل فقر بیشتر به کارگران و دستمزدهای بازهم چند بار زیر خط فقر است. در ادامه هر سه جانب این نمایش مسخره امضای خود را زیر این تصمیم میگذارند. به این گونه است که علیرغم همه فشار ها و مطالبه روشن کارگران برای تعیین حداقل مزد و مشخص بودن هزینه سبد معیشت خانوار برای هر کس، بعد از کلی غور و تفحص در نهایت درصدی تحقیر آمیز را به عنوان افزایش حداقل دستمزدها اعلام میکنند که آن هم، با افزایش نرخ تورم هنوز دریافت نشده بازپس گرفته میشود و وضع روز به روز وخیم تر میگردد.
پیشبرد چنین سیاستهایی در طول دهه ها، زندگی و معیشت کارگران و بطور واقعی استاندارد زندگی در کل جامعه را به نابودی کشانده است. ما کارگران سالهاست که در برابر این بساط بردگی ایستاده ایم. حرف ما اینست که بحران اقتصادی، بحران سرمایه داران مفتخور است و چرا ما کارگران و مردم باید هزینه اش را بپردازیم. حرف ما اینست که "تحریم ها" ربطی به ما کارگران ندارد، همانطور که کوچکترین تاثیری در حقوقهای نجومی مقامات طراز اول نداشته است. ما کارگران کار میکنیم، ثروت تولید میکنیم و حق معاش و زندگی انسانی را داریم. ما هر ساله با اعتراض به زندگی زیر خط فقر اعلام کرده ایم که خواست حداقلی ما افزایش دستمزدها به بالای خط فقر اعلام شده خودتان است.
در بهمن ماه اخیر هادی ابویی دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران که تشکلی حکومتی است، اعلام کرد که هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران اکنون به پنج میلیون تومان رسیده و این رقم در واقع هزینه زندگی یک خانوار چهار نفره در ماه است. بعد چانه زنی هایش بر سر افزایش ٣٠ درصدی دستمزدها بود! این در حالیست که دو سال قبل خودشان از رسیدن خط فقر به رقم ٦ میلیونی سخن گفتند و بطور واقعی وضع از این هم فاجعه بار تر است. بگذریم که همین الان هم ایشان از کیسه خلیفه بخشیده و با وجود اعلام رقم ٥ میلیون به عنوان سقف هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران، همه بحثش بر سر افزایش سی درصدی مزد است. و تازه این را میگوید تا به تدریج را ه را برای افزایش همان رقم ٢٠ درصدی مصوب بودجه دولت در آبانماه هموار کند. بعد هم بگویند این بهترین حالت بود و اقتضای اقتصاد مملکت این را حکم میکرد. از سوی دیگر فراکسیون کارگری مجلس هم در چهاردهم بهمن رقم خط فقر را "سه میلیون و دویست هزار تومان" اعلام کرد. ظاهرا میشود این رقم را هرروز به سلیقه و دلخواه تغییر داد و با آن بازی کرد. بعد هم حاتم بخشی به خرج داده و برای اینکه روی دست شورایعالی کار بزند، اعلام کرد که پیشنهاد آنها افزایش دستمزدها به سقف "چهار میلیون تومان" است. اما برای همه انتهای این داستان روشن است و پشت همه این تناقض گویی ها و بازار گرمی هایشان، همان بازی های کثیف هر سال و چوب حراج زدن به قیمت مزد ما کارگران خوابیده است. ما کارگران اعلام میکنیم که تسلیم این بردگی نمیشویم. قیمت ها خود سخن میگویند و ما خواهان یک زندگی شایسته انسان هستیم. ما زندگی انسانی و رفاه و درمان و مسکن مناسب را حق مسلم خود میدانیم.
برای برخورداری ما کارگران از یک زندگی بخور و نمیر هزار و یک بهانه می تراشند، اما نماینده های مجلس و مدیران دم ودستگاه دولتی ونهادهای شبه دولتی ووابسته به حوزه قدرت از حقوقهای نجومی بر خوردار وغارت و چپاول ثروتهای اجتماعی توسط آنان بیداد میکند. ما این تبعیض ناعادلانه را دیگر نمی پذیریم. حکومتگران برای به تمکین واداشتن ما به زندگی با دستمزد چندین برابر خط فقر صدها میلیارد تومان خرج نیروی سرکوب میکنند، در برابر فقط یک راه پیش پای ما کارگران قراردارد و آن هم اتحاد و همبستگی ما در برابر این تعرضات و سازماندهی و دست بردن به اعتصابات و اعتراضات سراسری است.
ما قبلا هم اعلام کرده ایم، حقوق های نجومی را لغو کنید، به اختلاس ها ودزدی ها پایان دهید، آنوقت بودجه کافی برای تامین معیشت ما کارگران و همه مردم خواهد بود.
امروز حرف ما کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان و ما حقوق بگیران محروم جامعه اینست که اگر خط فقر 7 میلیون است، دستمزد ما باید بالاتر از این رقم باشد. چنانکه بیانیه هایی از سوی فعالان کارگری با مبنا قرار دادن این رقم خواهان دستمزد بالای 7 میلیون هستند.
کارگران و همه مزدبگیران!
اکنون که بحث بر سر تعیین میزان حداقل دستمزدها برای سال آتی در جریان است. ما نیز با صف متحد خود به میدان بیاییم و با تمام قوا در برابر تعرضی دیگر به زندگی و معیشتمان بایستیم و از کرامت انسانی مان دفاع کنیم .
از نظر ما امضا کنندگان این بیانیه و طبقه کارگر ایران، اعضای شورایعالی کار از نماینده های دست ساز کارگری تا نماینده های کارفرمایان و وزیر کار با معرکه گیریهایی که بر سر تعیین سبد هزینه و حداقل مزد انجام میدهند، دست آخر امضای خود را به پای حداقل مزد چندین برابر خط فقر میگذارند و همگی شریک جرم مصائب بی شماری هستند که با حداقل مزد زیر خط فقر، زندگی میلیونها خانواده کارگری را در خود فرو می برد.
ما تشکلهای مستقل کارگری امضا کننده این بیانیه به عنوان نماینده بخشهایی از طبقه کارگر ایران و فریاد حق خواهی میلیونها کارگر، عزم خود را برای دفاع از زندگی و معیشت مان اعلام کرده و بر خواست افزایش حداقلی دستمزدها به بالای خط فقر 7 میلیونی تاکید میکنیم.
ما همه نهادها، گروهها و تشکلهای مستقل زنان، معلمان، پرستاران و بازنشستگان که یکی از خواست های تجمعات اعتراضی شان همین بوده است را فرا می خوانیم که به این بیانیه بپیوندند و همه با هم و در کنار هم از زندگی و کرامت انسانی مان دفاع کنیم .
ما امضاء کنندگان این بیانیه همچنین از عموم کارگران در سراسر کشور، بویژه کارگران صنایع کلیدی همچون نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع خودروسازی و فولاد و معادن نیز می خواهیم تا به نحو مقتضی و از طریق تجمع در محل کار و یا اعتصاب و اعتراض خیابانی بطور متحدانه ای خواهان افزایش حداقل مزد به بالای خط فقر 7 میلیونی شویم؛ چرا که امروز این خواست کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان و بخش عظیم حقوق بگیران محروم جامعه و خانواده های آنهاست و به شعار اعتراضاتشان تبدیل شده است.
ما در صفی متحد و سراسری و با هشدار به حکومتگران که همچنان سیاست تحمیل حداقل مزد چندین برابر زیر خط فقر را دنبال میکنند، اعلام میداریم که دیگر دوران روال تاکنونی تعیین حداقل مزد و تحمیل فقر و فلاکت به طبقه کارگر ایران به سر آمده است و حق خود میدانیم که در برابر پیشبرد هرگونه سیاستی جز پایان دادن به فقر و فلاکت و تمکین به مطالبات بر حق ما کارگران بایستیم. معیشت، منزلت حق مسلم ماست.
اتحادیه ازاد کارگران ایران
کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های کارگری ایران
انجمن کارگران برق وفلز کار کرمانشاه
*تجمع اعتراضی اهالی خشمگین شهرستان لالی همزمان با مراسم کلنگ زنی پروژه سد ترازتوسط وزیر نیرو
صبح روز سه شنبه چهاردهم اسفند ماه همزمان با مراسم کلنگ زنی پروژه سد تراز توسط وزیر نیرو،جمعی از اهالی شهرستان لالی به دلیل ابهام در خصوص مطالبات و سرنوشت زمین های کشاورزی که با آبگیری این سد به زیر آب می رود اقدام به تجمع کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده،اهالی این منطقه قبل از ورود وزیر نیرو به محل برگزاری مراسم اعلام کردند تا زمانی که وزارت نیرو در خصوص آینده و سرنوشت زمین های کشاورزی و نیز تعیین محل جدید روستاهایی که به زیر آب می روند تصمیم گیری نکند، اجازه کلنگ زنی را نمی دهند.
تجمع کنندگان خود را نماینده 90 خانوار از اهالی یکی از چند روستای مجاور سد تراز اعلام کردند.
همچنین در هنگام ورود رضا اردکانیان به محل برگزاری این مراسم با نیروهای حراست سازمان آب و برق خوزستان سعی در توجیه کردن این عشایر و متفرق کردن تجمع کنندگان داشتند، اما اهالی این منطقه به تجمع خود اصرار داشتند.
درنهایت تنها به یکی از اهالی به عنوان نماینده تجمع کنندگان اجازه داده شد تا به ارائه خواسته ها مبنی بر تعیین زمان دقیق برای پرداخت خسارت و محل جابجایی روستاها ، بپردازد.
*جان باختن یک کارگر جوشکار در نوشهر براثر سقوط از ارتفاع
یک کارگر جوشکار33ساله در نوشهر حین کار درساختمانی در حال احداث براثر سقوط از ارتفاع جانش را ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری13 اسفند ماه1397
- دومین روز تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور
- گسترش ودامنه دارترشدن اعتراضات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور(شرکت تراورس پیمانکار راه آهن) نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگرو وضعیت نابسامان بیمه:
1-اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن هرمزگان، لرستان، زاگرس، مشهد، اندیمشک و آذربایجان
2-اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نیشابور
- کارگران بازنشسته خشمگین فولاد وذوب آهن اصفهان در راه دست یابی به مطالباتشان دست به تجمع ،راهپیمایی وبستن خیابان زدند
- ادامه تجمع کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل سازمان خصوصی‌سازی
- تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در مقابل وزارت کار
- اعتصاب کارگران کارخانه گاز وگاز مایع دهلران(ان جی ال3100)دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق
- سریال تجمعات کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ادامه دارد
- اعتصاب وتجمع کارگران پروژه نیروگاه زباله‌سوز نوشهردراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق
- اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری گمیشان نسبت به عدم پرداخت ماه هاحقوق وحق بیمه
- آزادی بهنام ابراهیم زاده با تودیع وثیقه200میلیون تومانی
- آزادی پروین محمدی با قرار کفالت 100میلیون تومانی
- تجمع دانشجویان علوم پزشکی سبزوار در اعتراض به کیفیت نامناسب غذای سلف سرویس
- اعتصاب وتجمع موبایل فروشان تبریز در اعتراض به طرح رجیستری
-5نفر درحادثه سقوط بالگرد اورژانس در چهارمحال و بختیاری زنده زنده سوختند
- بازهم یک کارگر شهرداری حین کار براثر تصادف جان باخت
- جان باختن یک کارگرجوان در یوسف آباد تهران براثر سقوط
- مصدومیت شدید کارگر 64ساله در رشت بدنبال سقوط از ارتفاع
*دومین روز تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور
دوشنبه سیزدهم اسفندماه،دومین روزتحصن سه روزه معلمان سراسر کشور برای،
آزادی فعالیت تشکل های مستقل،
آزادی معلمان زندانی،
توقف سیاست‌ پولی سازی مدارس وتامین بودجه کافی جهت رفع مشکلات عدیده مدارس،
ترمیم حقوق فرهنگیان و همسان سازی حقوق بازنشستگان فرهنگی با شاغلان و ارتقای آن به بالاتر ازحد خط فقرو پرداخت تمام معوقات معلمان اعم از مطالبات معلمان خرید خدمت، حق التدریسی و …،
لغو قرارداد با بیمه ناکارآمد تکمیلی فعلی و جایگزینی آن با بیمه ای کارآ و پاسخگو برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته،
با استقبال معلمان استان های آذربایجان شرقی وغربی، اصفهان،البرز،خراسان رضوی،خوزستان،زنجان، فارس،قزوین،کردستان،کرمانشاه،مازندران،همدان،یزد و.....روبروشد.
معلمان در مدارس شهرستان های این استان ها با حضور در دفاتراز رفتن برسرکلاس درس اجتناب کردند.
تصاویردومین روزتحصن معلمان کشوردرکانال تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران،درج شده است.

درهمین رابطه:
*شورای‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران :گزارش روز دوم تحصن
امروز 13 اسفند معلمان آگاه و پیشرو با دعوت شورای هماهنگی از رفتن به سر کلاس ها خودداری کردند و به وضعیت بد معیشتی خود و پایین بودن کیفیت آموزش اعتراض کردند.
بنا بر اخبار رسیده معلمان تمام استان ها در تحصن مشارکت داشتند اما سطح مشارکت در استان ها متفاوت بود در این میان در استان های کردستان ، همدان ، قزوین، کرمانشاه، اصفهان ، یزد و ... استقبال بسیار گسترده بود و شهرهای همدان، مریوان، خمینی شهر، سقز، قروین، کرج و ... پیشتاز بودند.
در روز دوم شاهد بودیم که در شهرهای مختلف معلمان برای دفاع از حقوق خود به میدان آمدند که روز اول کم فروغ بودند یا خبر آن به کانال شورا ارسالها نشده بود از جمله می توان به شهرهای ملایر،پرند،شهرکرد،کرمان،صفاشهر،شهریار،فولادشهر،زرین شهر ،الوندقزوین،یاسوج،زرند و ... اشاره نمود.
با توجه به استقبال معلمان در روز دوم انتظار می رود تحصن در روز پایانی باشکوه تر و گسترده تر برگزار گردد.
لازم به ذکر است شورای هماهنگی در فراخوان خود اعلام کرده است اگر این مطالبات و اعتراضات مورد بی توجهی قرار گیرد به اعتراضات ادامه خواهد تاکنون موضعگیری رسمی از سوی حاکمیت نسبت به این مطالبات صورت نگرفته است.
*شورای‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران :گزارش روز اول تحصن
بنا بر اخبار و گزارش های رسیده به کانال شورا، اولین روز تحصن سراسری معلمان ایران با استقبالی به مراتب بیشتر از تحصن آبان ماه برگزار شد.
اخبار حاکی از شکل گرفتن تحصن در تمام استان هاست و در بیش از صد شهر و دهها روستا تحصن برگزار شده است.
متاسفانه بسیاری از متحصنین خبر تحصن خود را منتشر نکردند اما می توان به جرات گفت معلمان ایران در بیش از هزار واحد آموزشی تحصن کردند تنها در سقز پنجاه مدرسه در تحصن حضور فعال داشتند و برخی مدارس تعطیل شده است. تحصن در شهرهای کرمانشاه، یزد ،کرج ، همدان، اصفهان ، خمینی شهر ، شیراز ، مریوان ، قزوین و تاکستان سنندج و ... با شکوه برگزار شده است.
همچنین تحصن در استان های مازندران و آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل بهتر از آبان بوده است. این در حالی است که تحصن در تهران و گیلان باشکوه نبوده اما انتظار می رود در دو روز باقیمانده دوشنبه و سه شنبه تحصن باشکوهتر از روز اول باشد.
*چرا تحصن در تهران و گیلان ضعیف بود؟
کانون های صنفی تهران و گیلان از تشکل های صنفی باسابقه و پیشرو کشور هستند و در کارنامه خود سابقه درخشانی دارند اما این تشکل ها نتوانسته اند بدنه خود را به میدان تحصن بکشانند علت چیست؟
برای پاسخ به این سوال، بعد از فضای سرکوب و اختناق بخصوص در تهران می توان به موارد زیر اشاره نمود:
اول : میزان استقبال از تحصن ارتباط مستقیم با فعالیت و تبلیغ برنامه توسط فعالان و تشکل ها دارد در روزهای منتهی به تحصن ما از این تشکل ها فعالیت خاصی در فضای مجازی و واقعی مشاهده نکردیم.
دوم : تحصن با شاغل بودن ارتباط مستقیم دارد بسیاری از اعضای هیات مدیره کانون تهران و گیلان بازنشسته هستند و عملا نمی توانند با تحصن همراهی کنند برخی نیز علاقمند به کنش میدانی نیستند.
سوم : ممکن است که وجود طیف فکری که علاقمند به مذاکره هستند یکی از علل عدم فعالیت اعضای هیات مدیره این کانون ها باشد.
چهارم : در کلانشهر تهران بسیاری از معلمان مجبور به کار در شغل دوم شده اند اما کم کم شغل معلمی برایشان به شغل دوم تبدیل شده است و الان انگیزه ای برای این نوع تحصن ها ندارند.
پنجم :عامل عمومی دیگر ترس است این عامل مختص تهران و گیلان و بوشهر نیست اما همچنان ترس یکی از عوامل مهم عدم شرکت در تحصن هاست.
با توجه به موارد فوق انتظار می رود کانون های صنفی تهران و گیلان و سایر استان ها مانند بوشهر و زنجان و ... که در روز اول مطلوب عمل نکرده اند با تاکید بر صنفی بودن مطالبات بدنه خود را به تحصن فرابخوانند و فعالان و اعضای کانون ها و هیات مدیره پیشتاز حرکت باشند طبیعی است با تمام سرکوب ها و ترس ها ما شاهد حضور گسترده معلمان در تحصن خواهیم بود.
*گسترش ودامنه دارترشدن اعتراضات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور(شرکت تراورس پیمانکار راه آهن) نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگرو وضعیت نابسامان بیمه:
کارگر راه آهن نیشابور: زمان اعتراض هیچ کس برای رسیدگی حضور نداشت به جز یگان ویژه که آن هم برای پراکنده کردن ما آمدند، ما مجبور شدیم به سمت فرمانداری حرکت کنیم؛ نزدیک عید است و ما پولی نداریم.
1-اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن هرمزگان، لرستان، زاگرس، مشهد، اندیمشک و آذربایجان
روزشنبه یازدهم اسفند ماه، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن هرمزگان، لرستان، زاگرس، مشهد، اندیمشک و آذربایجان دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگرو وضعیت نابسامان بیمه، دست از کارکشیده وتجمع کردند.
2-اعتصاب وتجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نیشابور
روز دوشنبه دوازدهم اسفند ماه،جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن نیشابور در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ومطالبات دیگر دست از کار کشیده ودر گذرگاه کاشمر واقع در ایستگاه راه‌آهن نیشابور تجمع کردند.
یکی از کارگران معترض به خبرنگار رسانه ای، گفت: من بیش از 35 سال کارگر راه‌آهن هستم و همچنان مشغول به کارم اما به دلیل پرداخت نشدن بیمه‌ام مجبورم به کار خود ادامه دهم. به ما گفته‌اند که بیمه بازنشستگی را خودتان واریز کنید تا بازنشسته شوید.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم بازنشسته شویم باید 10 تا 15 میلیون تومان هزینه کنیم اما با کدام پول؟ من 17 سال بیشتر از موعد مقرر مشغول کار هستم.در مجموعه ما کارگرانی مشغول کار هستند که تا 61 سال نیز سن دارند.
یکی دیگر از کارگران عنوان کرد: 5 ماه است که حقوق نگرفته‌ایم؛ هر بار که اعتراض می‌کنیم می‌گویند هفته دیگر حقوقتان را پرداخت خواهیم کرد اما باز هم اتفاقی نمی‌افتد. 10 سال است که هیچ سنواتی دریافت نکرده‌ایم؛ نزدیک عید است و حتی از تامین مواد غذایی نیز عاجر مانده‌ایم.
کارگر معترض دیگر با اشاره به سختی کار بیان کرد: کارگران مسنی در مجموعه هستند که دیگر توان کار ندارند در زمستان، سرما نیروی کار ما را می‌گیرد و در تابستان نیز گرما؛ زمان اعتراض هیچ کس برای رسیدگی حضور نداشت به جز یگان ویژه که آن هم برای پراکنده کردن ما آمدند، ما مجبور شدیم به سمت فرمانداری حرکت کنیم؛ نزدیک عید است و ما پولی نداریم.
*کارگران بازنشسته خشمگین فولاد وذوب آهن اصفهان در راه دست یابی به مطالباتشان دست به تجمع ،راهپیمایی وبستن خیابان زدند
ساعت 10صبح روز دوشنبه سیزدهم اسفندماه، کارگران بازنشسته خشمگین فولاد وذوب آهن اصفهان برای دومین روز در دورجدید اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت حقوق ماه های بهمن واسفند وعیدی سال جدید وعدم همسان سلزی،اجرایی نشدن ماده 109 قانون سختي کار برایشان ووضعیت نابسامان بیمه تکمیلی،دست به تجمع مقابل استانداری اصفهان زدند.
تجمع کنندگان پلاکاردهایی با جمله های« حقوق ما عقب افتاده است»و« تبصره 5 ماده 109 اجرایی باید گردد»حمل میکردند وشعارهایی منجمله« حقوق اول ماه، حق مسلم ماست»می دادند.
بازنشستگان پس از مدتی با استقرار در خیابان مانع تردد خودروها و اتوبوس ها شدند و ترافیک سنگینی در محدوده خیابان استانداری اصفهان ایجاد شد.
این بازنشستگان حدود ساعت 11 به سمت میدان امام حسین (دروازه دولت) حرکت کردند که به ترافیک سنگینی در محدوده مرکزی کلانشهر اصفهان منجر شد.
تعدادی از این بازنشستگان در گفت و گو با خبرنگار رسانه ای با اشاره به اینکه 2ماه حقوق و همچنین عیدی امسال خود را دریافت نکرده اند گفتند: هیچ یک از مسوولان صندوق بازنشستگان فولاد و مسوولان امر در این 2 روز پاسخی به مطالبات ما ندادند.
آنها با بیان اینکه از ماه دی سال جاری تاکنون هیچ پرداختی برایشان صورت نگرفته است، افزودند: ما با مشکلات دیگری مانند بیمه تکمیلی و همسان سازی مواجه هستیم.
آنها اعمال ماده 109 قانون سختی کار برای بازنشستگان فولاد را از خواسته های خود بیان و تاکید کردند.
این بازنشستگان با اشاره به اینکه پرداخت نشدن حقوق و عیدی آنها باعث ایجاد مشکلات معیشتی شده است، تصریح کردند که افزایش نرخ تورم نیز بر مشکلات آنها افزوده است.
*ادامه تجمع کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل سازمان خصوصی‌سازی
روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه، کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی به تجمعشان مقابل سازمان خصوصی‌سازی ادامه دادند.
براساس گزارش رسانه ای شده،مدیرکل دفاتر امور سهام عدالت کشور گفت: مشخص کردن وضعیت شغلی کارکنان دفاتر سهام عدالت از عهده سازمان خصوصی‌سازی خارج است و باید منتظر لایحه ارسالی دولت به مجلس در خصوص وضعیت شغلی خود باشند که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح شود.
پیش ازاین پس از دوروز تجمع کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردرتهران مقابل وزارت اقتصاد ودارایی ،علی اشرف عبدالله پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی سازی) روز دوشنبه بیست ونهم بهمن ماه سال جاری با دعوت از نمایندگان کارکنان معترضان وعده داد که تا طی یک هفته36ماه از مطالبات مزدی 48 ماهه آنها را بر اساس بودجه 25 میلیارد تومانی که از سوی هیات وزیران برای جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت تخصیص یافته، پرداخت خواهد کرد.
«پوری حسینی» در خصوص امنیت شغلی کارکنان دفاتر سهام عدالت خطاب به نمایندگان کارگران نیز گفت: در این ارتباط منتظر لایحه آزادسازی سهام عدالت در صحن علنی مجلس هستیم
*تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در مقابل وزارت کار
با فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه امروز (۱۳ اسفند) در اعتراض به پایین آمدن هفتاد درصدی قدرت خرید طبقه کارگر و تورم و گرانی مقابل وزارت کار تجمع اعتراضی برگزار کرده و با قرائت بیانیه ای در پایان این تجمع خواستار افزایش حداقل دستمزد کارگران تا ۷ میلیون تومان شدند. در این تجمع اعتراضی گروه اتحاد بازنشستگان و جمعی از دانشجویان مدافع کارگر نیز مشارکت داشتند.
در تجمع امروز، کارگران با شعارهایی چون (سفره ما خالیه؛ وعده ها پوشالیه) (دستمزد عادلانه حق مسلم ماست)(هزینه ها دلاریه حقوقمون ریالیه) (خط فقر هفت میلیون؛ دریافتی ها دو میلیون) (یه مسکن مناسب حق مسلم ماست) (درود بر کارگر؛ مرگ بر ستمگر) (تورم گرانی؛ پاسخ بده روحانی) (دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند) (نان کار آزادی؛ حق مسلم ماست)نسبت به پایین بودن دستمزد معترض شدند.
از دیگر شعارهای کارگران حاضر در تجمع (از هفت تپه تا تهران کارگران در زندان) (زندانی هفت تپه آزاد باید گردد) (کارگر زندانی آزاد باید گردد) ( معلم زندانی آزاد باید گردد) ( دانشجوی زندانی آزاد باید گردد)که خواستار آزادی بی قید و شرط کارگران، معلمان و دانشجویان زندانی بودند.
در حالی که تجمع کنندگان شعار می دادند؛ (درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید) تعداد قابل توجهی از عاربران و شهروندان به تجمع پیوسته و در مطالبه دستمزد شایسته با کارگران همراه شدند. یکی از شهروندان زن که به جمعیت پیوسته بود به سخنرانی پرداخته و رو به ماموران امنیتی میگفت (آیا شما با دستمزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می توانید زندگی کنید که از کارگران می خواهید ساکت باشند. هر وقت کارگران حرفی می زنند آن ها را زندانی می کنید). در چند مورد نیز مسافران به ویژه زنان از اتوبوس بی آر تی مقابل وزارت کار رو به جمعیت اعلام حمایت کردند. با توجه به احتمال موکول شدن تعیین حداقل دستمزد به سال آینده، انتظار می رود این قبیل اعتراضات ادامه پیدا کند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*اعتصاب کارگران کارخانه گاز وگاز مایع دهلران(ان جی ال3100)دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق
روزدوشنبه دوازدهم اسفند ماه، کارگران کارخانه درحال ساخت گاز وگاز مایع دهلران (شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت – اویک - پیمانکار پروژه)دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق،دست از کارکشیده وتجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده، رئیس اداره تعاون ، کار ورفاه اجتماعی شهرستان دهلران گفت : بعد از تجمع کارگران بلافاصله مو ضوع را از طریق مسئولان شرکت پیگری کردیم.
عباس بیش بهارافزود: شرکت اویکو که به عنوان پیمانکار ان جی ال مشغول به کار است چندماه مطالبات کارگران را پرداخت نکرده است.
وی ادامه داد:در راستای پرداخت حقوق ومطالبات کارگران اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان دهلران صبح امروز با نماینده شرکت اویکو جلسه ای برگزار کرد که قرار شده تا چند روز آینده تمام مطالبات کارگران را پرداخت نمایند .
وی افزود: در این جلسه قرار شده تا 15اسفند ماه تمام مطالبات کارگران پرداخت شود و برای بررسی بیشتر موضوع،فردا بازرسین کار ،این اداره از نزدیک مشکلات را بررسی خواهند کرد.
در حال حاضر 900 کارگربصورت روز مزد و قراردادی در پروژه کارخانه گاز و گاز مایع 3100 دهلران،استان ایلام،مشغول بکار هستند.
*سریال تجمعات کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ادامه دارد
روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه، کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز به تجمعشان دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری کرمان ادامه دادند.
براساس گزارش رسانه ای شده،، صبح امروز حدودا 300 کارگر شرکت روغن نباتی گلناز به دلیل حقوق معوقه شان به نشانه اعتراض جلوی استانداری کرمان تجمع کرده‌اند.
یکی از کارگران این شرکت در این باره گفت: 6 ماه است که این شرکت به کارگران حقوق و عیدی پرداخت نکرده است.
*اعتصاب وتجمع کارگران پروژه نیروگاه زباله‌سوز نوشهردراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق
روز دوشنبه سیزدهم اسفندماه، کارگران نیروگاه زباله‌سوز درحال ساخت نوشهر(شرکت ساختمانی آژند - پیمانکار-)دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق،دست از کارکشیده ودرمحل کارشان تجمع کردند.

بنابه گزارش یک منبع خبری محلی،پس از اعتراض کارگران،وعده پرداخت بخشی از مطالباتشان از طرف شهردار نوشهر داده شد.
نیروگاه زباله‌سوز در منطقه پلهم کتی شهرستان نوشهر در حال ساخت است وقرار است به زودی ازبخش زباله سوز این نیروگاه بهره برداری ‌شود اما برق تولیدی از این نیروگاه زمان بر خواهد بود.
*اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری گمیشان نسبت به عدم پرداخت ماه هاحقوق وحق بیمه
کارگران شهرداری گمیشان اعتراضشان رانسبت به عدم پرداخت ماه هاحقوق وحق بیمه ،رسانه ای کردند.
روز دوشنبه 15اسفندماه،یکی از کارگران شهرداری گمیشان به خبرنگار رسانه ای گفت: من یکی از کارکنان شهرداری گمیش‌تپه هستم و اکنون 6 ماه است که حقوق نگرفتم و بیمه ما نیز پرداخت نشده است مسؤولان کمی به فکر ما باشند.
یکی دیگر از کارمندان شهرداری گمیشان با ابراز گلایه از دریافت نکردن حقوق خود گفت: می‌خواهم بدانم واقعا دولت به شهرداری گمیشان بودجه نمی‌دهد و اگر می‌دهد این پول‌ها کجا می‌رود چرا مسؤولان رسیدگی نمی‌کنند؟ چرا ماه‌ها حقوق کارکنان را نمی‌توانند بدهند مگر ما خانواده نداریم آخر تا کی پیش زن و بچه‌هایمان شرمنده باشیم که حتی پول نان شب را هم نداشته باشیم.
این کارمند شهرداری ادامه داد: وقتی از سر کار برمی‌گردم؛ بچه کوچکم به من می‌گوید بابا حقوق گرفتی، بابا چی آوردی برام مگه کار نمی‌کنی که همش دست‌خالی می‌آیی خانه؛ نمی‌دانم به این کودک چه جوابی بدهم.
*آزادی بهنام ابراهیم زاده با تودیع وثیقه200میلیون تومانی
روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه، بهنام ابراهیم زاده با تودیع وثیقه200میلیون تومانی آزاد شد.
*آزادی پروین محمدی با قرار کفالت 100میلیون تومانی
عصر روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه،پروین محمدی با قرار کفالت 100میلیون تومانی آزاد شد.
*تجمع دانشجویان علوم پزشکی سبزوار در اعتراض به کیفیت نامناسب غذای سلف سرویس
ظهرروز یکشنبه دوازدهم اسفندماه،جمعی از دانشجویان علوم پزشکی سبزوار در اعتراض به کیفیت پایین غذای مقابل سلف دانشگاه تجمع کردند وظروف غذای خود را نیز مقابل سلف گذاشتند.
یکی از دانشجویان معترض داشگاه علوم پزشکی سبزوار به خبرنگار رسانه ای گفت: اعتراض ما به غذای سلف در خصوص مواد اولیه ای است که متاسفانه کیفیت خیلی پایینی دارد و همین مسئله باعث نارضایتی دانشجویان شده است.
این دانشجوی معترض اظهار کرد: طی چندماه اخیر نماینده شورای صنفی به آشپزخانه سلف رفت تا کیفیت غذا را بررسی کند و راهکارهای خوبی در جهت ارتقای کیفیت غذا به مسئولان سلف داده شد؛ اما بازهم توجهی نشد.
وی با اشاره به مطالبه گری های صورت گرفته عنوان کرد: دانشجویان علوم پزشکی سبزوار به وضعیت کنونی سلف بسیار معترض هستند و با توجه به مطالبه گری دانشجویان، متاسفانه مسئولین دانشگاه پاسخگو نیستند.
*اعتصاب وتجمع موبایل فروشان تبریز در اعتراض به طرح رجیستری
روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه،موبایل فروشان تبریز مغازه های خود را در اعتراض به طرح رجیستری، بستند ودر محوطه بازار تجمع کردند.
یکی از تجمع کنندگانبه خبرنگار رسانه ای گفت: به دلیل اجرای طرح رجیستری، شرکت‌ها نمی‌توانند گوشی وارد کنند و ما گوشی رجیستر شده نداریم که بفروشیم و حدود یک هفته هست که هیچ درآمدی نداشته و عملاً بیکاریم.
یکی دیگر از کسبه بازار موبایل تبریز می‌گوید: حدود یک هفته هست که هیچ شرکتی گوشی وارد نمی‌کند و گوشی‌هایی هم که در بازار هست قیمت خیلی بالایی دارند، اکثر موبایل فروشان قشر جوان هستند که عملاً در شرایط کنونی بیکار هستند.
یکی دیگر ازفروشندگان موبایل نیز می‌گوید: حدود یک هفته هست که سایت رجیستری را بسته‌اند و کلاً نمی‌توانیم گوشی رجیست کنیم، گوشی‌هایی که اخیراً فروخته شده و دست مردم هستند بدون رجیستری هستند و موقع اتمام مهلت قانونی، مردم آنها را پس می‌آورند، دلیل اینکه چرا سایت را بستند را هم نمی‌دانیم.
وی می‌افزاید: عملاً گوشی قانونی در کشور نداریم و آنهایی که با کد هستند قیمت بالایی دارند و مشتری مجبور هست از ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هزینه اضافی بپردازد.
وی ادامه می‌دهد: اکنون هم که حدود یک هفته هست سایت را بسته‌اند عملاً فروش نداریم و در حال زیان دادن هستیم.
یکی دیگر از کسبه این بازار می‌گوید: ما هر روز ضرر می‌کنیم، گوشی از زمان مطرح شدن بحث رجیستری، گران شده است، کسی قدرت خرید ندارد، ما می‌خواهیم به مشکلات ما رسیدگی کنند، در این شرایط اقتصادی هر کسی می‌خواهد برای خانواده خود نان شب تهیه کند. گوشی‌هایی که الان به مردم فروخته شده است یک ماه دیگر قطع می‌شود.
معترض دیگری می‌گوید: یک و نیم ماه وقت داریم که گوشی‌هایی را که فروخته‌ایم رجیست کنیم؛ مشتری‌ها گوشی‌ها را برمی‌گردانند و ما مجبوریم مغازه‌ها را ببندیم.
وی ادامه می‌دهد: کالای رجیست شده و گارانتی دار در بازار نیست که آن را بفروشیم، در مورد گوشی‌های بدون کد هم که خودمان پول می‌ریختیم و گمرک آن را باز می‌کرد، الان سایت مربوطه را بسته‌اند.
وی ادامه می‌دهد: دوستان ما به استانداری مراجعه کردند و جواب شنیده‌اند که فعلاً منتظر بمانید، گمرک هم ظاهراً گفته فعلاً قصد باز کردن سایت ندارد.
*5نفر درحادثه سقوط بالگرد اورژانس در چهارمحال و بختیاری زنده زنده سوختند
ظهر روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه،بالگرد اورژانس استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان کیار سقوط کرد و5سرنشینش اعم سه نفر کادر پروازو دو نفر تکنسین فوریت‌های پزشکی در دم جان باختند.
بنابه گزارشات رسانه ای شده،این بالگرد اورژانس برای اعزام بیمار از روستای دهدلی یکی از روستاهای صعب‌العبور شهرستان اردل اعزام شده بود که قبل از رسیدن به محل ماموریت دچار سانحه شد ودر این حادثه 3 نفر از کادر پرواز و دو نفر تکنسین فوریت‌های پزشکی ‌جان باختند.
*بازهم یک کارگر شهرداری حین کار براثر تصادف جان باخت
روز دوشنبه سیزده اسفند،رئیس اداره تصادفات پلیس راهور فاتب از ورود یک خودرو به فضای سبز و کشته شدن کارگر شهرداری تهران که در این فضا مشغول به کار بود، خبر داد.
وی در این باره گفت: یک دستگاه سواری پراید در مسیر غرب به شرق بزرگراه یاسینی در حال حرکت بوده است که در همین حین به علت عدم کنترل وسیله نقلیه با گاردریل حاشیه بزرگراه برخورد کرده و وارد فضای سبز کنار اتوبان می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در این فضا یکی از کارگران شهرداری مشغول به کار بوده است، گفت: این خودرو بعد از ورود به فضای سبز با کارگر شهرداری که مردی حدودا ۶۰ساله بود برخورد کرده و متاسفانه این کارگر بر اثر شدت ضربه این تصادف جان خود را از دست می‌دهد.
*جان باختن یک کارگرجوان در یوسف آباد تهران براثر سقوط
صبح روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه، یک کارگرجوان بدنبال سقوط ازاسکلت فلزی یک ساختمان نیمه کاره واقع در یوسف آباد تهران،جانش را از دست داد.
به گزارش پایگاه خبری 125، به گفته مهدی آشوری افسر آماده منطقه دو عملیات آتش نشانی تهران، در پی بالا رفتن کارگران از اسکلت فلزی این ساختمان نیمه کاره که 3 کارگر ساختمانی نیز در داخل آن حضور داشتند، ناگهان یکی کارگران از طبقه دوم به طبقه منفی دو سقوط کرد.
وی افزود: بر اثر این حادثه یکی از کارگران که جوانی 20 ساله بود به طبقه منفی دو سقوط و به شدت با سازه های فلزی بین طبقات برخورد کرده و بر روی میل گرد های بیرون زده از دل سازه افتاد.
افسر آماده منطقه دو تصریح کرد: آتش نشانان بلافاصله این کارگر را تحویل عوامل اورژانس دادند که متأسفانه عوامل اورژانس مرگ کارگر جوان را تایید کردند.
*مصدومیت شدید کارگر 64ساله در رشت بدنبال سقوط از ارتفاع
روز دوشنبه13اسفند،یک کارگر 64ساله حین کار در ساختمانی در حال ساخت در محله رشتیان شهر رشت از طبقات بالا سقوط کرد ودچار آسیب دیدگی شدید در کمر وپاشد.
مصدومیت یک کارگرشرکت راهسازی براثر سقوط از ارتفاع 20متری در رودخانه شفارود رضوانشهر
یک کارگرشرکت راهسازی در جاده پونل – خلخال حین کار از ارتفاع به داخل رودخانه شفارود رضوانشهر سقوط کردو از ناحیه دست و پا مصدوم شد.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ13اسفند،امدادگران اورژانس این کارگر 57 ساله مصدوم را به بیمارستان شهدای رضوانشهر منتقل کردند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری 12 اسفند ماه1397(تحصن سراسری معلمان در صدر اخبار امروز)
- اولین روز تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور
- از تجمع سندیکای کارگران شرکت واحد حمایت می کنیم!
- تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته استان های خوزستان واصفهان نسبت به عدم پرداخت مطالبات:
1- تجمعات اعتراضی وراهپیمایی کارگران بازنشسته فولاد خوزستان نسبت به عدم پرداخت حقوق ،عیدی ومطالبات دیگر با شعار: سفره ما خالیه/وعده ها پوشالیه
2- تجمع کارگران بازنشسته فولاد اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق وعیدی مقابل استانداری اصفهان
- تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به توزرد درآمدن وعده ها مقابل سازمان خصوصی‌سازی
- دومین روز تجمع کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزدراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق
- ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی استانداری کرمان
- تجمع کارگران عضو تعاونی مسکن شرکت واحد در مقابل وزارت تعاون در اعتراض فساد سیستماتیک اداری و پایمال کردن حق کارگران
- اعتراض رسانه ای کارگران فازهای 20و21عسلویه نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق
- درباره تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی خوارزمی نسبت به بیکارشدن
- پنچ فعال کارگری ومدنی به دادگاه انقلاب احضار شدند
- اعتراض دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر رجایی تهران نسبت به وضعیت نامناسب غذای سلف سرویس
- بازهم جان باختن 2 کارگر میهمان براثر حوادث کاری
*اولین روز تحصن سه روزه معلمان سراسر کشور
روز یکشنبه دوازدهم اسفندماه،معلمان استان های کردستان،همدان،قزوین،یزد،خراسان رضوی،آذربایجان شرقی وغربی، زنجان ،مازندران ،خوزستان ،کرمانشاه،اصفهان،فارس،البرز،تهران و....به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران پاسخ مثبت دادند و ضمن خود داری از رفتن سرکلاس در دفاتر اجتماع کردند.
برای اطلاعات بیشتر ومشاهده تصاویر به کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران،مراجعه کنید.
درهمین رابطه:
همبستگی با معلمان زندانی با حضور در منزل محمد حبیبی دریک ساله شدن حبسش
روز شنبه جمعی از فعالان صنفی به مناسبت یک ساله شدن حبس محمد حبیبی در منزل وی گرد آمدند و با معلمان زندانی اعلام همبستگی نمودند. محبوبه فرحزادی فرهنگی بازنشسته در این ویدیو از نحوه بازداشت آقای حبیبی می گوید و از تحصن معلمان شاغل حمایت می کند.
گوش کنید:
https://t.me/kashowra/574
منبع: کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*از تجمع سندیکای کارگران شرکت واحد حمایت می کنیم!
سندیکای کارگران فلز کار مکانیک ایران با حمایت قاطع خود در تجمع اعلامی که از سوی سندیکای برادر ، سندیکای کارگران شرکت واحد برای دستمزدی بالاتر از خط فقر حمایت نموده و در این تجمع فعالانه شرکت می کند.
امیدواریم که همه کارگران وتشکل های کارگری مستقل با اتحاد خود و شرکت در این تجمع در ١٣ اسفند ساعت ١٠ در جلوی وزارت کار، اعتراض خود را به دستمزد زیر خط فقر به گوش مسئولان برسانند . ما خواهان دستمزدی مناسب برای گذران یک خانواده ٤ نفره می باشیم .
سندیکای کارگران فلز کار مکانیک ایران
١١ اسفند ١٣٩٧
*تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته استان های خوزستان واصفهان نسبت به عدم پرداخت مطالبات:
1- تجمعات اعتراضی وراهپیمایی کارگران بازنشسته فولاد خوزستان نسبت به عدم پرداخت حقوق ،عیدی ومطالبات دیگر با شعار: سفره ما خالیه/وعده ها پوشالیه
صبح روز یکشنبه دوازدهم اسفند ماه، کارگران بازنشسته فولاد خوزستان دراعتراض به عدم پرداخت حقوق بهمن ماه ،عیدی سال نو ومطالبات دیگر دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند وسپس با شعار «سفره ما خالیه/وعده ها پوشالیه» وبرافراشتن پلاکاردهایی بسمت فرمانداری اهواز راهپیمایی کردند وبه تجمعشان ادامه دادند.
یکی از این تجمع‌کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت: با گذشت 12 روز از ابتدای ماه، هنوز حقوق ماه گذشته خود و عیدی را دریافت نکرده‌ایم و در این شرایط بد اقتصادی، این وضعیت زندگی ما را با مشکل جدی مواجه کرده است.
یکی دیگر از کارگران بازنشسته بیان داشت: بعد از یک عمر کار و تلاش در شرایط سخت محیطی، الآن برای گرفتن حق خود باید بیآییم در خیابان فریاد بزنیم، مگر برای گرفتن حق بیمه که هرماه از حقوق ما کسر می‌کردند، تجمع داشتند که حالا برای پس دادنش باید دست به دامان استانداری و فرمانداری بشویم؟
یکی ازکارگران بازنشسته معترض گفت: دولت باید اراده جدی برای حل مشکل بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان داشته باشد. وی بیان داشت:بازنشستگان شرکت فولاد علاوه بر این که هر ماه مستمری بازنشستگی خود را با تاخیر دریافت می ‌کنند، در 6سال گذشته مطالبات خود را دریافت نکرده اند.
این بازنشسته شرکت صنایع فولاد با بیان این که جمعی از بازنشستگان شرکت فولاد خوزستان که از سال 91 بازنشسته شده اند ، تاکنون حق سنوات خود را به طور کامل دریافت نکرده اند گفت: در چند سال اخیر تاکنون وعده های زیادی برای پرداخت این مطالبات داده شده اما هنوز هیچ کاری صورت نگرفته است.
2- تجمع کارگران بازنشسته فولاد اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق وعیدی مقابل استانداری اصفهان
روز شنبه یازدهم اسفند ماه، کارگران بازنشسته فولاد وذوب آهن اصفهان دراعتراض با عدم پرداخت حقوق ماه های بهمن واسفند وعیدی سال جدید مقابل استانداری اصفهان تجمع کردند .
به گزارش12اسفند یک منبع خبری محلی، تعدادي از اين بازنشستگان با اشاره به اينکه دو ماه است حقوق خود را دريافت نکرده اند، گفتند: قرار بود مطالبات بازنشستگان فولاد به همراه عيدي آنها تا قبل از 22 بهمن پرداخت شود اما عملي نشد.
آنها همچنين اعمال ماده 109 قانون سختي کار براي بازنشستگان فولاد را از ديگر خواسته هاي خود بيان کردند.
*تجمع اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به توزرد درآمدن وعده ها مقابل سازمان خصوصی‌سازی
کارکنان سهام عدالت سراسرکشوربرای باری دیگر به تهران آمدند و روز یکشنبه دوازدهم اسفند ماه با تجمع مقابل سازمان خصوصی‌سازی اعتراضشان را نسبت به توزرد در آمدن وعده های رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر پرداخت بخشی از مطالباتشان ورسیدگی به وضعیت شغلییشان،بنمایش گذاشتند.
قابل یاد آوری است که روز دوشنبه بیست ونهم بهمن ماه پس از دوروز تجمع کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردرتهران مقابل وزارت اقتصاد ودارایی ،علی اشرف عبدالله پوری حسینی (رئیس سازمان خصوصی سازی) با دعوت از نمایندگان کارکنان معترضان وعده داد که تا طی یک هفته36ماه از مطالبات مزدی 48 ماهه آنها را بر اساس بودجه 25 میلیارد تومانی که از سوی هیات وزیران برای جبران خدمات کارکنان شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت تخصیص یافته، پرداخت خواهد کرد.
«پوری حسینی» در خصوص امنیت شغلی کارکنان دفاتر سهام عدالت خطاب به نمایندگان کارگران نیز گفت: در این ارتباط منتظر لایحه آزادسازی سهام عدالت در صحن علنی مجلس هستیم.
*دومین روز تجمع کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزدراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق
روزیکشنبه دوازدهم اسفند ماه، کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزدراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوقشان دست به تجمع تجمع مقابل فرمانداری تبریزو استانداری آذربایجان شرقی،زدند.
براساس گزارشات رسانه ای شده پس از تجمع دوروزه این کارگران سه ماه از هفت ماه حقوق عقب افتاده شان،پرداخت شد.
*ادامه تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی استانداری کرمان
روزیکشنبه دوازدهم اسفند ماه، کارگران کارخانه روغن نباتی گلنازدرادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای باری دیگر دست به تجمع مقابل استانداری کرمان زدند.
دور جدیداعتراضات کارگران کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ازروزشنبه چهارم اسفندماه، باتجمع مقابل استانداری کرمان آغاز وکماکان ادامه دارد.
براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از کارگران حاضر درتجمع امروز گفت: مسئولان کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان نداشتن مواد اولیه، همکاری نکردن برخی دستگاه ها و پرداخت نشدن تسهیلات بانکی را علت خارج شدن این کارخانه از خط تولید عنوان می کنند.
وی افزود: برای دریافت مطالبات 6 ماهه خود مقابل استانداری جمع شده ایم و پس از چند روز مراجعه به مسئولان تاکنون پاسخی دریافت نکردیم.
این کارگرمعترض با بیان اینکه قسط و بدهی داریم و در شرایط دشوار اقتصادی کنونی عرصه زندگی بر ما تنگ شده است بیان کرد: برخی بدهی های این کارخانه از سال 93 معوق شده است.
وی با بیان اینکه مدیران از مشکلات ما آگاهی دارند تاکید کرد: به امید شب عید کار کردیم اکنون نیز زیر صفر هستیم و اگر دریافتی نداشته باشیم، خانواده و زندگی ما از هم می پاشد.
یکی دیگر از کارگران معترض کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان گفت: کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان سه ماه هیچ تولیدی ندارد اما ما در کارخانه به صورت آماده به کار حضور داریم و در این شرایط حدود 6 ماه حقوق و عیدی دریافت نکردیم.
این کارگر تصریح کرد: مسئولان کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان برای بار نخست اعلام کردند که پنج میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردیم و معوقات و بدهی ها پرداخت می شود و بار دیگر به جای بدهی می خواستند روغن نباتی بدهند اما تاکنون هیچ اقدامی در راستای رفع مطالبات کارگران انجام نشده است.
*تجمع کارگران عضو تعاونی مسکن شرکت واحد در مقابل وزارت تعاون در اعتراض فساد سیستماتیک اداری و پایمال کردن حق کارگران
روزیکشنبه دوازدهم اسفندماه، کارگران عضو تعاونی مسکن شرکت واحد در اعتراض فساد سیستماتیک اداری و پایمال کردن حق کارگران دست به تجمع مقابل وزارت تعاون زدند.
براساس گزارش رسانه ای شده،مجمع عمومی تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی که قرار بود امروز (یکشنبه، ۱۲ اسفند) با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شود، برگزار نشد. در جلسه امروز مجمع عمومی اعضای جدید هیات مدیره و بازرسان توسط اعضا انتخاب می‌شدند.
به همین خاطر کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی مقابل تالار محل برگزاری مجمع عمومی و سپس وزارت تعاون تجمع کردند.
حاضران در تجمع گفتند: بیش از ۹ سال تعاونی کارکنان به صورت خصوصی اداره می‌‌شود. پرسش ما این است که وزارت تعاون که باید دستورالعمل بند ۱۷ ماده ۶۶ قانون بخش تعاونی‌ را اجرایی کند چرا اجرا نمی‌کند؟
*اعتراض رسانه ای کارگران فازهای 20و21عسلویه نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق
کارگران فازهای 20و21عسلویه اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،رسانه ای کردند.
بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 12اسفند،این کارگران که به صورت پیمانکاری برای یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی دست چندمِ شرکت نفت و گاز پارس کار می‌کنند، می‌گویند از مهر ماه حقوق آنها که تعدادشان بیش از 100 نفر است، پرداخت نشده است.
کارگران از مراجعات مکرر خود به دفتر پیمانکار و کارفرما خبر می‌دهند اما علی‌القاعده تاکنون هیچ نتیجه روشنی از این مراجعات حاصل نشده است.
این کارگران می‌گویند: تاخیر یکی، دو ماهه در پرداخت حقوق کارگران پیمانکاری در عسلویه، یک عرف معمول است اما این بار تاخیر خیلی به درازا کشیده و در این اوضاع و احوال که تورم و گرانی بیداد می‌کند، نمی‌توانیم بدون دریافت دستمزدهایمان، روزگار بگذرانیم.
آنها معتقدند؛ فشار شرایط بر دوش کارگران عسلویه نسبت به همیشه سنگین‌تر شده است و بهتر است شرکت‌های اصلی یا همان کارفرمایان مادر، بر عملکرد شرکت‌های پیمانکاری نظارت داشته باشند تا این شرکت‌ها مجبور شوند حق و حقوق کارگران را به موقع پرداخت کنند. از سوی دیگر بایستی صورت وضعیت پیمانکاران را به موقع پرداخت کنند تا آنها بتوانند سروقت دستمزد کارگران خود را واریز نمایند.
*درباره تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی خوارزمی نسبت به بیکارشدن
دراخبار وگزارشات کارگری 11اسفند ماه نوشتیم:
کارگران پتروشیمی خوارزمی واقع در بندر امام درپی بیکارشدن به دلیل پایان یک پروژه تجمع اعتراضی برپا داشتند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ12اسفندماه،روزشنبه یازدهم اسفند ماه، شرکت سنگین کاران اراک در شرکت خوارزمی زیر مجموعه پتروشیمی بندر امام تصمیم به اخراج 20کارگر گرفت.
یکی از این کارگران گفت: ما حدود یک تا دو سال در شرکت سنگین کاران اراک در شرکت خوارزمی زیر مجموعه پتروشیمی بندر امام به‌صورت پروژه در حال کار هستیم که از روز گذشته ما را به حالت تعلیق درآوردند تا به بهانه‌ پایان پروژه، اخراج شویم.
این کارگران افزودند که در این شرکت، 25نیروی جدید که معلوم نیست از کجا آمده‌اند، استخدام شده‌اند، درحالی‌که ما در حال اخراج در آستانه‌ عید نوروز هستیم.
بر اساس آخرین شنیده‌ها، با رایزنی اداره کار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، فعلاً مقرر شده که این کارگران تا پایان فروردین‌ماه 97 اخراج نشوند.
*پنچ فعال کارگری ومدنی به دادگاه انقلاب احضار شدند
شعبه چهارم دادگاه انقلاب 5 فعال کارگری و مدنی به نامهای مظفر صالح نیا، شریف ساعد پناه، سید غالب حسینی، سید خالد حسینی، حیب الله کریمی را برای روز دوشنبه هفته جاری مورخ ۱۴ اسفندماه احضار کرده است.
گفتنی است که پیش‌تر در آذرماه سال جاری دست‌کم نوزده فعال کارگری در شهر سنندج بازداشت و بازجویی شده اند که علت بازداشت و بازجویی برخی از آنها فعالیت‌هایی در دفاع از حقوق کارگران و برخی دیگر هم در رابطه با برگزاری جشن نوروز 97 در سنندج بوده است .
«حیدر آخته»، «مسعود محمدی»، «اکبر گویلی»، «علی عبداللهی»، «احمد عزیزی»، «جمال یوسفی»، «احمد قمری»، «مظفر صالح‌نیا»، «فرهاد چتانی»، «حبیب چتانی»، «لطف‌الله احمدی»، «احمد کرباسچی»، «خالد حسینی»، «غالب حسینی»، «شریف ساعد‌پناه»، «افشین ادب» و «حبیب‌الله کریمی» در رابطه با فعالیتهای کارگری و نیز برگزاری مراسم نوروز ۹۶ در سالن پردیس سنندج از جمله بازداشت شدگان بوده اند.
برگرفته از کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران
*اعتراض دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر رجایی تهران نسبت به وضعیت نامناسب غذای سلف سرویس
روز شنبه یازدهم اسفند ماه، دانشجویان دانشگاه تربیت دبیر رجایی تهران با چیدن سینی غذایشان از سلف سرویس تا دفتر رئیس دانشگاه، وتجمع اعتراضشان را نسبت به وضعیت نامناسب غذای سلف سرویس بنمایش گذاشتند.
کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشوربادرج خبربالا نوشت:دانشگاهی که توان تهیه و توزیع غذای مناسب برای دانشجو را ندارد چگونه می تواند معلم تربیت کند.
*بازهم جان باختن 2 کارگر میهمان براثر حوادث کاری
مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد از جان باختن 2 کارگر میهمان(تبعه افغانستان) بر اثر گاز گرفتگی در چاه فاضلاب،خبرداد.
حمیدرضا عسکری نیا، شامگاه یکشنبه12اسفند افرود: این حادثه عصر امروز اتفاق افتاد که ماموران آتش نشانی بعد از اطلاع بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.
وی با بیان اینکه آتش نشانان با استفاده از تجهیزات لازم، جسم بی جان این کارگران را از درون چاه خارج کردند اظهار داشت: علت اصلی بروز اینگونه حوادث دلخراش بی احتیاطی و رعایت نکردن نکات ایمنی و نداشتن تجهیزات لازم به هنگام حفر چاه است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارشات کارگری 11اسفند ماه 1397
- شبح بلاک لیست بالای سر کارگران پارس جنوبی
- اطلاعیه شماره 2 شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران درباره تحصن روزهای یکشنبه تا سه شنبه (۱۲ تا ۱۴ اسفند) خطاب به دانش آموزان
- کارگران شرکت واحد ده صبحِ دوشنبه ۱۳ اسفند ، در راستای تحقق مزد بالای خط فقر و زندگی شایسته در مقابل وزارت کار حضور خواهند یافت
- ادامه تجمعات خانواده های اسماعیل بخشی و سپیده قلیان ویارانشان مقابل دادگاه شوش برای آزادیشان
- تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ومطالبات دیگرو وضعیت نابسامان بیمه مقابل فرمانداری دورود
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزنسبت به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل فرمانداری تبریز
- ازکارگران ماهشهر چه خبر؟
1- تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی خوارزمی نسبت به بیکارشدن
2- تجمع دوباره کارگران شرکت ایرکس شاونبرگ دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق مقابل فرمانداری ماهشهر
3- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بندرامام نسبت به عدم پرداخت حقوق
4- عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران کارخانه لوله سازی ماهشهر
- ادامه دست وپنجه نرم کردن کارگران شهرداری ها با حقوق معوقه:
1- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری مهران دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق
2- عدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران شهرداری منطقه 3 و 4 زاهدان
3- کارگران شهرداری فردیس قربانی کشمکش مدیریت شهری
- تجمع خانوادگی دانشجویان خوابگاه متاهلی جلال مقابل دفتر ریاست دانشگاه تهران تجمع کردند
- سفته گرفتن کارفرما باعث مرگ وی وخانه خرابی یک کارگر شد
- کشته وزخمی شدن 5کارگر در شیراز بر اثر سقوط بالابر
*شبح بلاک لیست بالای سر کارگران پارس جنوبی
بلک‌ لیست می‌دانید یعنی چی؟! یعنی نه تنها اخراج می‌شویم بلکه دیگر هیچ شرکتی در عسلویه و کنگان به ما کار نمی‌دهد........
بسیاری از کارگران پیمانکاری عسلویه، قرارداد هم ندارند؛ به محض اینکه اعتراض می‌کنند، بلک‌لیست می‌شوند؛ یعنی نه تنها اخراج می‌شوند بلکه دیگر هیچ شرکتی در عسلویه و کنگان به آنها کار نمی‌دهد.
می‌گوید از کارگران پیمانکاری فاز ۱۳ پارس جنوبی است؛ از آنها که به امید کار تخصصی‌تر و درآمد بالاتر به عسلویه و کنگان رفته‌اند اما اسیر دیو چند سر پیمانکاران شده‌اند؛ پیمانکارانی که به گفته‌ی ناصر آقاجری (فعال کارگری پروژه‌ای) از وقتی پایشان به پارس جنوبی باز شده، با سرعت نور تکثیر شده‌اند و حالا درخت تناور پیمانکاری در عسلویه، هزاران شاخه دارد....
آقاجری که سال‌ها ساکن عسلویه بوده، کارگران پیمانکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از جمله عسلویه را «بی‌حقوق‌ترین طیف کارگران متخصص» می‌نامد؛ چراکه به دلیل خروج از شمول قانون کار، نه اجازه ایجاد یکی از سه تشکل رسمی قانون کار را دارند و نه به آنها اجازه داده می‌شود که براساس مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی دست به تشکل‌یابی آزاد بزنند. او اخراج و بلک‌ لیست کردن را تاوان اعتراض صنفی در عسلویه می‌داند.
این کارگر که او را «الف» می‌نامیم -چراکه به دلیل ترس از همان اخراج و بلک‌لیست، نمی‌خواهد حتی نام کوچکش آورده شود، قصه اشتغال در پارس جنوبی و آنچه بر سرش آمده را اینگونه روایت می‌کند:
«وضعیت استخدام ما به این نحوه بود که ما گروهی بودیم که حدود برج ١٠ سال قبل، از طریق اداره کار و اشتغال شهر کنگان، برای جذب اقدام کردیم؛ پس از اخذ مصاحبه، برای استخدام در یک شرکت معتبر به عنوان کارشناس (تاکید دارم کارشناس) قبول شدیم. بعد از تحویل مدارک، قرار شد با ما تماس بگیرند و روز آغاز به کار را به ما اطلاع بدهند که تماس نگرفتند تا حدود برج ٢ امسال . بعد از ورود به ما گفتند که ۳ ماه آموزشی هستید و فعلا شما زیر نظر شرکت دیگری به عنوان نیروی آموزشی فعالیت می‌کنید و بعد از اتمام دوره آموزشی، به همان شرکتی که برایش مصاحبه داده‌اید و قبول شده‌اید، بازمی‌گردید.
بعد از گذشت ۳ ماه و رسیدن شهریور گفتند که آموزشی شما ٦ ماه بوده، نه ٣ ماه! پس از گذشت سه ماه دیگر، باز گفتند آموزشی شما ۸ ماه بوده! در نهایت ما به جای کارشناس در آن شرکتی که می‌خواستیم، شدیم تکنیسین آموزشی در یک شرکت ثالث! گفته‌اند بعد ۸ ماه، فقط ۱۰۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهید گرفت و این یعنی مصیبت! تا اکنون هیچ کارانه و رفاهیات هم نگرفته‌ایم. نکته جالب می‌دانید چیست؟ اکثر ما، نیروهای بومی استان بوشهر هستیم که به این وضع مبتلا شده‌ایم؛ یعنی هیچ راهی جز ماندن و ساختن نداریم؛ در واقع سوختن و ساختن...»
«الف» کارگر متخصصی که مدرک کارشناسی فنی دارد، می‌گوید به امیدِ جذب به عنوان کارشناس مصاحبه دادیم، اما نصیب‌مان چه شد؟ شرکت‌های پیمانکاری، نیروهای انسانی را به هم پاس می‌دهند و هیچ حقی برای اعتراض نداریم؛ چه می‌شود کرد؟! ما کارگران مناطق ویژه‌ایم!
«الف» از وضعیت خود و همکارانش بیشتر می‌گوید: بعضی از دوستانِ ما در واحدهایی شاغلند که با ١٢ ساعت کارِ روزانه فقط ماهی ٢تومان حقوق می‌گیرند، البته با مدرک لیسانس نفت و شیمی و ابزار دقیق و.... و در مورد دقت و بهره‌وری در کار هم به شدت سختگیری اعمال می‌شود؛ از نظر پشتیبانی هم ما در منگنه قرار داریم؛ به طور مثال ما برج ۲، کفش و پیراهن گرفتیم، آنهم فقط یک عدد از هر کدام و تا الان اقلام جدیدی به ما داده نشده؛ تازه حق اعتراض هم نداریم؛ قراردادمان موقت است؛ در واقع خیلی از ما حتی قرارداد هم نداریم؛ همین که اعتراض کنیم «بلک‌لیست» می‌شویم؛ «بلک‌لیست» می‌دانید یعنی چی؟! یعنی نه تنها اخراج می‌شویم بلکه دیگر هیچ شرکتی در عسلویه و کنگان به ما کار نمی‌دهد.......
بخشی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ11اسفند ماه
*اطلاعیه شماره 2 شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران درباره تحصن روزهای یکشنبه تا سه شنبه (۱۲ تا ۱۴ اسفند) خطاب به دانش آموزان
دانش آموزان فهیم در سراسر ایران
همانطور که می دانید معلمان شما در اعتراض به پایین بودن کیفیت آموزشی و وضعیت بد معیشتی روزهای یکشنبه تا سه شنبه (۱۲ تا ۱۴ اسفند) تحصن خواهند نمود.
معلمان شما اصلا علاقمند به تحصن نیستند و تاکنون بارها از طریق نامه نگاری و مذاکره و تشکیل جلسه با مسئولین و ... به نتیجه‌ای نرسیده‌اند و اکنون وضعیت به گونه‌ای است که راهی جز اعتراض بصورت تحصن نمانده است.
از نظر ما داشتن یک مدرسه استاندارد و برخوردار از کیفیت آموزشی، رایگان و عادلانه حق شماست و ما می‌کوشیم تا از راههای کاملا قانونی حق معلمان و دانش آموزان را بگیریم و مدرسه جایی شاد برای رشد و بالندگی شما باشد.
درخواست ما از شما دانش آموزان عزیز این است که در این روزها با رعایت نظم در مدارس، مدیران، معاونین و معلمان خود را در این حرکت حق طلبانه یاری نمایید.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
شنبه ۱۱اسفند ۹۷
*کارگران شرکت واحد ده صبحِ دوشنبه ۱۳ اسفند ، در راستای تحقق مزد بالای خط فقر و زندگی شایسته در مقابل وزارت کار حضور خواهند یافت
فاصله بین دستمزد مصوب و تورم، سال به سال از قدرت خرید کارگران و مزدبگیران کاسته است. در سال جاری با افزایش شدید یکباره نرخ ارز و کاهش ارزش ریال و افزایش شدید مایحتاج زندگی، سیاه ترین دوران کارگران و مزدبگیران رقم خورده است، بطوری که حقوق کارگران تنها قادر است یک چهارم هزینه های حداقلی زندگی را تامین کند.
کارفرمایان با پشتیبانی کامل دولت و در غیاب نمایندگان واقعی کارگران در شورای عالی کار باصطلاح سه جانبه برای تعیین دستمزد کارگران فقط سود بیشتر سرمایه شان را پیگیری می کنند و در این میان کارگران هستند که بیشتر از قبل فقیر تر می شوند تا جایی که حتی در حسرت خیلی از مواد ضروری خوراکی هستند.
بنابراین، ما رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در راستای تحقق مزد بالای خط فقر و زندگی شایسته، ساعت ده صبح روز دوشنبه ۱۳ اسفند در مقابل وزارت کار حضور خواهیم یافت.
*ادامه تجمعات خانواده های اسماعیل بخشی و سپیده قلیان ویارانشان مقابل دادگاه شوش برای آزادیشان
به گزارش 11اسفندماه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ،روزشنبه یازدهم اسفندماه برای باری دیگرخانواده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان وچندنفرازکارگران هفت تپه دست به تجمع مقابل دادگاه شوش برای آزادیشان زدند.
در ادامه تجمع در اعتراض به بازداشت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان ،بعد از ساعت ۱۱ دوتن ازکارگران هفت تپه به نام حسن کهنکی وقاسم‌بلدی به دستوردادستان شوش وبه وسیله پلیس امنیت بازداشت شدند.
بازداشت شده گان به دادستانی منتقل شدندوبوسیله دادستانی تهدیدبه تشکیل پرونده امنیتی شده بودند و بعدا آنها را به زندان انتقال دادند.
در نهایت بعد از دو ساعت با زداشت وباگرفتن تعهد مبنی برعدم شرکت درتجمعات" غیرقانونی" بازداشت شده گان‌ درساعت۱۳ آزادشدند.
*تجمع کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ومطالبات دیگرو وضعیت نابسامان بیمه مقابل فرمانداری دورود
روزشنبه یازده اسفندماه،جمعی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان(شرکت تراورس پیمانکار راه آهن) دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ومطالبات دیگر و وضعیت نابسامان بیمه دست به تجمع مقابل فرمانداری دورود زدند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،این کارگران بخشی از نیروهایی هستند که از طریق شرکت‌های پیمانکاری «تراورس» در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان مشغول کارند و گفته می‌شود که مجموع کارگران پیمانکاری شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن لرستان که تعدادشان به بیش از ۴۰۰ نفر می‌رسد، سال‌هاست که با عدم دریافت به موقع معوقات مزدی روبرو هستند.
بنابهمین گزارش بنقل ازکارگران معترض، از دیگر مطالبات کارگران خطوط ابنیه فنی تراورس لرستان مشکل بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی است.
آنها در تشریح مشکلات بیمه تکمیلی خود گفتند: با وجود آنکه کارفرما همه کارگران را تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داده است و هر ماه مبالغی از حقوق کارگران بابت بیمه تکمیلی کسر می‌شود اما کارگران از خدمات بیمه تکمیلی به دلیل آنچه واریز نشدن حق بیمه تکمیلی به حساب شرکت بیمه‌گر عنوان می‌شود، بهره‌مند نیستند.
*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزنسبت به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل فرمانداری تبریز
روزشنبه یازدهم اسفند ماه، کارگران کارخانه بلبرینگ سازی واقع در شهرک صنعتی منطقه غرب تبری،دراعتراض به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل فرمانداری تبریزتجمع کردند.

یک منبع خبری محلی بتاریخ 11اسفند ماه، با انتشار تصاویری از تجمع اعتراضی کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزنسبت به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل فرمانداری تبریز،خبرداد.
*ازکارگران ماهشهر چه خبر؟
1- تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی خوارزمی نسبت به بیکارشدن
کارگران پتروشیمی خوارزمی واقع در بندر امام درپی بیکارشدن به دلیل پایان یک پروژه تجمع اعتراضی برپا داشتند.
2- تجمع دوباره کارگران شرکت ایرکس شاونبرگ دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق مقابل فرمانداری ماهشهر
کارگران شرکت ایرکس شاونبرگ فعال در زمینه تولید اسکلت های فلزی،واقع در سایت یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر دراعتراض به عدم پرداخت 5ماه حقوق تجمع کردند.
قابل یاد آوری است که پیش از این این کارگران در مردادماه سال جاری در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع مقابل فرمانداری ماهشهر زده بودند.
3- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بندرامام نسبت به عدم پرداخت حقوق
کارگران شهرداری بندرامام برای باری دیگر، دراعتراض به عدم پرداخت حقوق دست به تجمع زدند.
4- عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران کارخانه لوله سازی ماهشهر
حقوق کارگران کارخانه لوله سازی ماهشهرواقع در سایت یک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر،چند ماه پرداخت نشده است.
*ادامه دست وپنجه نرم کردن کارگران شهرداری ها با حقوق معوقه:
1- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری مهران دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق
روزشنبه یازدهم اسفند ماه، کارگران شهرداری مهران دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق دست به اعتصاب زدند ودر محوطه این شهرداری تجمع کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از کارگران تجمع کننده به خبرنگاررسانه ای گفت: اگر حقوق معوق پرداخت نشود دایره تجمع گسترده‌تر خواهد شد.
2- عدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران شهرداری منطقه 3 و 4 زاهدان
6ماه حقوق کارگران شهرداری منطقه 3 و 4 زاهدان پرداخت نشده است.
یک رسانه بتاریخ 11اسفند از عدم پرداخت 6ماه حقوق 250کارگر شهرداری منطقه 3 و 4 ،خبرداد.
3- کارگران شهرداری فردیس قربانی کشمکش مدیریت شهری
شهرداری فردیس نه تنها حقوق بهمن ماه بلکه حقوق اسفند، عیدی، پاداش و غیره را هم نمی تواند به آنها پرداخت کند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،به دلیل عدم تصویب لایحه اصلاح متمم بودجه از سوی شورای اسلامی شهرفردیس، شهرداری نه تنها حقوق بهمن ماه بلکه حقوق اسفند، عیدی، پاداش و غیره را هم نمی تواند به آنها پرداخت کند.
*تجمع خانوادگی دانشجویان خوابگاه متاهلی جلال مقابل دفتر ریاست دانشگاه تهران تجمع کردند
روز شنبه یازدهم اسفند ماه، دانشجویان ساکن خوابگاه متاهلی جلال دانشگاه تهران در ادامه اعتراضاتشان و عدم پاسخگویی مسئولان اداره کل خوابگاه‌ها،دست به تجمع خانوادگی مقابل دفتر ریاست دانشگاه تهران زدند.
بنابه گزارش رسانه ای شده،هفته گذشته با اقدام قابل تامل اداره امور خوابگاه های دانشگاه تهران، دانشجویان ساکن خوابگاه متاهلی جلال آل احمد نسبت به برخوردهای صورت گرفته و تخلیه خوابگاه بدون اطلاع دانشجو، نسبت به این موضوع معترض شدند.
دانشجویان در ادامه اعتراضات و عدم پاسخگویی مسئولان اداره کل خوابگاه ها، تجمع اعتراضی برگزار کرده و در نامه ای به نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه خواستار رسیدگی به مشکلات این خوابگاه شدند؛ اما با گذشت چند روز از درخواست دانشجویان پاسخی از سوی مسئولان به دانشجویان داده نشد.
یکی از دانشجویان ساکن این خوابگاه گفت: دانشجویان ساکن این خوابگاه ساعتی قبل مجددا مقابل دفتر رئیس دانشگاه تهران به همراه خانواده خود تجمع کرده؛ اما هیچ کدام از مسئولان پاسخگو نیستند.
وی گفت: ما خواستار رسیدگی به مشکلات دانشجویان این خوابگاه هستیم و باید این مشکلات حل شود.
*سفته گرفتن کارفرما باعث مرگ وی وخانه خرابی یک کارگر شد
فرمانده انتظامی شهرستان همدان گفت: درگیری کارگر و کارفرما و وارد کردن یک ضربه با آچار فرانسه بر سر کارفرما موجب بستری شدن وی در بیمارستان و مرگ این مصدوم پس از چند روز شد.
سرهنگ جمشید باقری روز پنجشنبه 9اسفند ماه به خبرنگار رسانه ای گفت: یک مورد درگیری فیزیکی منجر به جرح و انتقال مصدوم به بیمارستان به مرکز فوریت های پلیسی 110 اطلاع رسانی شد.
وی اضافه کرد: ماموران کلانتری 14 این شهرستان در بیمارستان حضور یافتند و بعد از بررسی مقدماتی از درگیری بین جوان 30 ساله و کارفرمای 63 ساله مطلع شدند.
فرمانده انتظامی شهرستان همدان اظهار داشت: شدت ضربه وارد شده بر ناحیه سر موجب بستری شدن مرد 63 ساله در بخش مراقبت های ویژه شد.
سرهنگ باقری افزود: پس از گذشت 6 روز از این درگیری، فرد مجروح در بیمارستان جان باخت و پرونده برای بررسی علت مرگ در اختیار تیمی از ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه احتمال حضور متهم در بیمارستان برای بررسی وضعیت بیمار زیاد بود، ماموران در یک عملیات غافلگیرانه ضارب را داخل بیمارستان دستگیر کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان همدان ادامه داد: متهم در بازجویی ها مدعی شد که پیشتر در کارگاه این فرد مشغول به کار بوده و به عللی از ادامه همکاری امتناع می کند.
سرهنگ باقری افزود: این فرد بعد از گذشت مدتی برای بازپس گرفتن سفته ای که در دست کارفرما داشت به این کارگاه مراجعه کرد اما موفق به دریافت آن نشد.
وی اضافه کرد: اصرار این جوان و خوداری کارفرما از دادن سفته موجب عصبانیت ضارب، بروز درگیری فیزیکی و وارد کردن یک ضربه با آچار فرانسه بر سر مرد 63 ساله شد.
*کشته وزخمی شدن 5کارگر در شیراز بر اثر سقوط بالابر
روز پنج شنبه نهم اسفند ماه،مدیرعامل سازمان آتش نشانی شیراز،از کشته وزخمی شدن 5کارگر در یک ساختمان نیمه کاره واقع در میدان احسان خیابان امید نوروزی شیراز بر اثر سقوط بالابر خبرداد.
وی با بیان اینکه در این ساختمان 15 طبقه، کارگران مشغول کار بودند و به علت پارگی سیم بکسل و سقوط بالابر حمل بار از ارتفاع، 5 کارگرتبعه افغانستان به همراه مصالح ساختمانی داخل کابین سقوط کردند، افزود: متاسفانه در این حادثه دو کارگر جان خود را از دست دادند و 3 نفر دیگر نیز مصدوم شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت