.
چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 20 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 05 اسفند 1397 ساعت 21:18

فعالان حقوق زنان: سلب حق سقط جنین یعنی بازگشت ایتالیا به قرون وسطا

دویچه وله فارسی: بنا بر قوانین ایتالیا زنی که قصد سقط جنین دارد، می‌تواند در ۹۰ روز ابتدای بارداری اقدام کند. از عمر این قانون چهل می‌گذرد. اما بیشتر پزشکان از این عمل سر باز می‌زنند و احزاب عوام‌گرا حاکم محدودیت‌ها را افزایش می‌دهند.

    
default

قوانین سقط جنین در ایتالیا سابقه‌ای چهل ساله دارند. بر اساس این قوانین، زنی که ناخواسته باردار شده می‌تواند با مراجعه به یک مرکز مشاوره و یک هفته فرصت برای اتخاذ تصمیم، در سه ماهه اول بارداری سقط جنین کند. در عمل اما وضع به مراتب برای زنان دشوارتر است.

۷۰ درصد پزشکان زنان از دادن خدمات در این زمینه سر باز می‌زنند. زیرا بنا بر قوانین پزشکان نیز حق دارند از انجام سقط جنین "بنابر دلایل وجدانی" سرباز زنند. نتیجه این که پزشکانی که این عمل را انجام می‌دهند در عمل نقش فرشته نجات زنانی را ایفا می‌کنند که به هیچ عنوان در شرایطی نیستند یا نمی‌خواهند صاحب فرزند شوند.

الیزابتا کانیتانو یکی از این پزشکان است که به شدت سرش شلوغ است. او این وضع به شدت خشمگین است و می‌گوید یکی از دلایل رشد این تفکرات قرون وسطایی در ایتالیا غلبه احزاب راست‌گرا و محافظه‌کار در سیاست است که به شدت تحت تاثیر کلیسای کاتولیک قرار دارند و علیه حقوق زنان عمل می‌کنند.

این پزشک زنان می‌گوید که این پروسه از زمان روی کار آمدن جریانات راست افراطی شروع نشده، بلکه رگه‌های آن را می‌شد از همان دوران حکومت سوسیال دمکرات‌ها نیز دید.

بدنامی پزشکانی که عمل سقط جنین را انجام می‌دهند

در شهر رم، پایتخت ایتالیا تنها دو بیمارستان هست که هنوز عمل سقط جنین را انجام می‌دهند. از این گذشته به پزشکانی مانند خانم کانیتاتو به چشمی بد نگاه می‌شود. او تعریف می‌کند که چگونه یکی از همکارانش به او لقب "قاتل" داده و گفته است "کاری که تو می‌کنی فرقی با بچه‌کشی ندارد".

بیرون از پایتخت و در شهرهای کوچک‌تر وضع به مراتب بدتر است. شهر ورونا در ۵۰۰ کیلومتری شمال رم است. شهری "عشق"، شهر "رمئو و ژولیت". این شهر زیبا اما به شدت مذهبی است. حزب عوام‌گرای "لگا نورد" در این شهر به شدت نفوذ دارد.

یکی از نمایندگان شورای شهر ورونا در ماه اکتبر گذشته طرحی را ارائه داد که مضمون آن "جلوگیری از سقط جنین و حفاظت از حق مادری" است. پیشنهاد او این است که به مادران ۱۸ ماه، ماهی ۱۶۰ یورو بدهند که از سقط جنین منصرف شود.

ورونا در حاضر به آزمایشگاه سیاست‌های محافظه‌کارانه و عوام‌گرایانه علیه سقط جنین و دیگر حقوق زنان تبدیل شده است. زمانی که این نماینده طرح مورد نظر خود را برای بررسی به شورای شهر برد، هزاران زن در اعتراض به آن به خیابان‌ها آمدند. اما اعتراض آنها راه به جایی نبرد و این طرح با اکثریت آراء از تصویب اعضای شورای شهر گذشت.

این تجربه‌ای هولناک برای زنان ایتالیاست. طرحی که در ورونا به تصویب رسید، حالا در شهرهای دیگر هم عینا کپی‌برداری شده است. اما زنان هم حاضر نیستند به همین سادگی اجازه دهند که سیاستمداران محافظه‌کار به سادگی موفق شوند برای سرنوشت و بدن آنها تصمیم گیرند. فعالان حقوق زن می‌گویند نخواهند گذشت «کشورشان و حقوق‌اولیه شان به قرون وسطا برگردد».

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت