.
جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jul 19 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 19 بهمن 1397 ساعت 21:50

حزب کمونیست کارگری ایران: چند خبر از اعتراضات کارگری

تجمع اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته در اصفهان
شکنجه، مستند دیگر اثر ندارد
امروز هجدهم بهمن ماه معلمان شاغل و بازنشسته در شهر اصفهان بنا بر تصمیمی از قبل اعلام شده و علیرغم حضور وسیع نیروهای انتظامی در زیر پل زاینده رود مقابل هتل کوثر تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به تشدید دستگیری و فشار بر روی معلمان معترض در شهرهای مختلف با خواست محوری پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و آزادی معلما ن زندانی بر پا شده بود. تحصیل رایگان برای همه کودکان، افزایش حقوق ها به بالای خط فقر ٦ میلیون برای معلمان شاغل و بازنشسته، درمان رایگان و بهینه سازی مدارس از دیگر خواستهای اعلام شده تجمع کنندگان بود.
در این تجمع معلمان شاغل و بازنشسته با شعارهایی چون "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "مستند، شکنجه دیگر اثر ندارد" جواب سرکوبگری های حکومت اسلامی را دادند و خواستار آزادی همکاران در بند خود شدند. این شعارها اکنون به شعارهای مردم در اعتراضات تبدیل شده و پاسخی به دستگاه سرکوب حکومت است. شعارهای دیگر معلمان عبارت بودند از: "فریاد، فریاد، از اینهمه بیداد"، "دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست".
در این تجمع با شعار"معلم، کارگر، کشاورز، اتحاد، اتحاد" بر همبستگی مبارزاتی بخشی های مختلف مردم در این شهر علیه فقر، فساد و بساط دزد سالاری سرمایه داری حاکم تاکید گردید. در این تجمع حضور زنان چشمگیر بود. مردم همچنین با شعارهایی مردم را به حمایت از خواستها و مبارزاتشان فرا خواندند.
معلمان شاغل و بازنشسته در شهرهای دیگر نیز چون اردبیل، کرمانشاه، ارومیه، خرم آباد، سنندج ، سقز و مریوان برای ساعت ده صبح ٢٥ بهمن و با خواستهایی که در تجمع این روز در اصفهان نیز فریاد زده شد، فراخوان به تجمع داده اند. مبارزات معلمان شاغل و بازنشسته شایسته وسیعترین حمایتهاست.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
١٨ بهمن ۱۳٩۷، ٧ فوریه ٢٠١٩

اعتصاب٩٠٠ کارگر رینگ سازی مشهد و اخباری از اعتراضات گسترده علیه دستمزدهای پرداخت نشده
- روز ١٧ بهمن حدود ۹۰۰ کارگر شاغل در کارخانه رینگ‌سازی مشهد با خواست بازبینی اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای دومین روز تجمع کردند. اعتراض این کارگران به اجرای سلیقه ای طرح طبقه بندی مشاغل و اساسا به سطح نازل حقوقهاست. پرداخت دستمزد دیماه آنها نیز ١٥ روز است که به تاخیر افتاده است. بنا بر گفته کارگران یکسان‌سازی حقوق تا به حال در کارخانه رینگ‌سازی برای همه اعمال نشده و کارگرانی در این میان هستند که با بیش از ۲۰ سال کار به اندازه سوابق کاری‌شان حقوق دریافت نمی‌کنند.
- کارگران شهرداری در شهرهای مختلف با معضل دستمزدهای پرداخت نشده روبرو هستند و در چند ماهه اخیر اعتراضات گسترده ای برای نقد کردن دستمزدهای به سرقت رفته خود داشته اند. از جمله روز ١٧ بهمن کارگران شهرداری «آبژدان اندیکا» در استان خوزستان بخاطر تعویق پرداخت ٨ ماه دستمزد خود برای سومین روز مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند. جدا از دستمزد، عیدی سال گذشته این کارگران نیز بعد از گذشت ۱۱ ماه از سال هنوز پرداخت نشده است. همچنین طی روزهای گذشته کارگران بخش خدمات شهرداری نورآباد ممسنی دراستان فارس دراعتراض به عدم پرداخت حقوقشان دست به اعتصاب زدند واز جمع آوری زباله ها از سطح شهر خودداری کردند. کارگران شهرداری توحی در استان ایلام نیز بخاطر ٥ ماه حقوق و دو ماه حق بیمه در روز گذشته در مقابل شهداری تجمع داشتند. نمونه های دیگر اعتراضات کارگران شهرداری در بروجرد، مریوان، آبادان اتفاق افتاده است. گستردگی این اعتراضات تاکیدی بر روی تدارک اعتصابی سراسری از سوی این کارگران و ایجاد شورای سازماندهی اعتصاب آنان است.
وعده پرداخت دستمزدها و یایان موقت اعتصاب کارگران قطار شهری اهواز
روز ١٧ بهمن ١٨٠ کارگر قطار شهری اهواز در بیست و چهارمین روز اعتراضاتشان با وعده پرداخت ٥ ماه از مطالبات ١٥ ماهه خود موقتا به سر کارشان بازگشتند. بنا بر خبر زیر فشار اعتراضات کارگران و تجمعات هر روزه شان در این روز مدیر عامل سازمان قطار شهری و چند نفر از مدیران سازمان در جمع کارگران حاضر شدند و وعده پرداخت ٥ ماه از دستمزدشان را دادند. کارگران اعلام کرده اند که اگر به این وعده عمل نشود، اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت. در عین حال این کارگران خواستار روشن شدن وضعیت دیگر مطالبات عقب مانده و زمان دقیق پرداخت آن هستند.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
١٧ بهمن ۱۳٩۷، ٦ فوریه ٢٠١٩

فراخوان معلمان شاغل و بازنشسته به تجمع اعتراضی
معلم زندانی آزاد باید گردد
معلمان شاغل و بازنشسته برای پیگیری خواستهایشان و در اعتراض به در بند نگاهداشتن شماری از معلمان و دستگیری ها و احضار های اخیر در چندین شهر از جمله سنندج، مریوان، سقز، اصفهان، خرم آباد، اردبیل و کرمانشاه فراخوان به تجمعات اعتراضی داده اند. این تجمعات در اصفهان برای ساعت ٤ عصر روز هجدهم بهمن در محل سی و سی پل، و در شهرهای سنندج، سقز، مریوان، خرم آباد و اردبیل در ٢٥ بهمن ساعت ده صبح مقابل اداره آموزش و پرورش این شهرها برگزار خواهد شد. معلمان شاغل و بازنشسته در کرمانشاه نیز در ساعت ده صبح روز دوم اسفند به تجمع در مقابل آموزش و پرورش فراخوان داده اند.
خواست اول این تجمعات آزادی معلمان زندانی اعلام شده است. خواستهای دیگر آنها عبارت است از: آموزش رایگان، بهسازی مدارس، افزایش حقوق ها به بالای خط فقر ٦ میلیونی برای معلمان شاغل و بازنشسته، بیمه درمانی کامل، و یکسان سازی حقوق بازنشستگان.
معلمان شاغل و بازنشسته بارها دست به تجمع و اعتراض زده اند و خواستهای خودرا که در واقع خواستهای اکثریت مردم است فریاد زده اند و مورد تاکید قرار داده اند. آزادی معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی، اعتراض به گرانی و فقر، اعتراض به شکنجه و زندانی کردن فعالین، تاکید روی اتحاد کارگر و معلم و دانشجو و خواست رفاه برای همه از جمله تاکیدات معلمان در تجمعات اعتراضی شان بوده است.
حزب کمونیست کارگری همگان را به حمایت وسیع و همه جانبه از اعتراضات معلمان شاغل و بازنشسته فرا میخواند. هم اکنون شماری از معلمان معترض از جمله اسماعیل عبدی، محمود بهشتی، محمد حبیبی، روح الله مردانی، عبدالرضا قنبری و محمد علی زحمتکش در زندان هستند. شمار دیگری از معلمان احضار و تهدید به زندان بازداشت شده اند. معلمان زندانی و تمامی زندانیان سیاسی باید فورا آزاد شوند. باید فورا به امنیتی کردن مبارزات خاتمه داده شود و احضار ها و تهدیدات خاتمه یابد.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
١٧ بهمن ۱۳٩۷، ٦ فوریه ٢٠١٩

چند خبر از اعتراضات کارگری طی سه روز اخیر
- صبح ۱۶ بهمن کارگران شهرداری توحید واقع در شهرستان چرداول استان ایلام در اعتراض به ۵ ماه تعویق پرداخت دستمزد و ٢ ماه حق بیمه و مشکل تعویق دفترچه های بیمه خود مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.
- روز سه شنبه ۱۶ بهمن کارگران شهرداری آبژدان اندیکا واقع در استان خوزستان در اعتراض به پرداخت نشدن ٩ ماه حقوق شان عتصاب کرده و در مقابل شهرداری تجمع کردند.
-روز ١٦ بهمن جمعی از اعضای شرکت تعاونی مسکن اتوبوسرانی پروژه های سپیدار ٢ و ٣ و سهیل، در اعتراض به تخلفات تعاونی مسکن و بساط اختلاسهای دست اندرکاران این تعاونیها مقابل کار تجمع کردند. به گفته کارگران پروژه‌های مسکونی سپیدار ٢ و ٣ و سهیل سالهاست بلاتکلیف مانده و آنها از سال ٩١ منتظر تحویل آپارتمان‌های خود هستند.
-روز ١٦ بهمن کارگران و کارکنان پروژه آیسان تبریز در اعتراض به عدم پرداخت ٧ ماه مزد خود دست به اعتصاب زده و کارگاه را تعطیل کردند.
- روز١٤ بهمن جمعی از کارگران سد و نیروگاه چم شیر در گچساران در اعتراض به ١٢ ماه تعویق در پرداخت دستمزد خود مقابل ساختمان فرمانداری گچساران تجمع کردند.
- روز ١٤بهمن کارگران شرکت «کیسون» (مجری ساخت پروژه قطار شهری اهواز) در ادامه اعتراضات قبلی خود بخاطر هجده ماه دستمزد پرداخت نشده مقابل ساختمان قطار شهری اهواز دست به تجمع زدند.
تعویقهای طولانی در پرداخت دستمزد کارگران یک روال معمول چپاول سرمایه داران در ایران تحت حکومت اسلامی است. کارگران مدام به این قلدری و دزدی آشکار اعتراض میکنند و جمهوری اسلامی که خود جزئی از این سیستم چپاول است و در واقع جزء اصلی آنست، از سرمایه داران و مفتخوران پشتیبانی میکند. این سیستم ضد انسانی و چپاولگر را باید از اساس ریشه کن کرد.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
١٦ بهمن ۱۳۹۷، ٥ فوریه ٢٠١٩

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت