.
يكشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 19 بهمن 1397 ساعت 20:37

اخباروگزارشات کارگری17/18بهمن ماه

اخباروگزارشات کارگری18بهمن ماه1397

1- چه خبر از اعتراضات کارگری؟

- مراجعه جمعی از اعضای سندیکا به مدیرعامل و معاون منابع انسانی برای پیگیری بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مسکن کارگران

- تجمع اعتراضی فرهنگیان اسفرورین نسبت به بالا کشیدن زمین هایشان مقابل استانداری قزوین

2- ادامه اذیت وآزار فعالین کارگری:

- ممنوع الملاقات شدن پروین محمدی پس از انتقال به زندان اوین

- احضار عثمان اسماعیلی از طرف اداره ی اماکن شهرستان سقز

3- کشته وزخمی شدن10کارگربراثرحوادث کاری:

- جان باختن کارگر37ساله کشت وصنعت نیشکر میان آب حین کار درحادثه واژگونی جرثقیل

- بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی(وانت)ومصدومیت 7کارگر زن ومرد

- مصدومیت 2 کارگر چاه کن در گتوند

اخباروگزارشات کارگری-هیجدهم بهمن ماه1397

*چه خبر از اعتراضات کارگری؟

- مراجعه جمعی از اعضای سندیکا به مدیرعامل و معاون منابع انسانی برای پیگیری بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مسکن کارگران

جمعی از اعضا سندیکا طی روزهای گذشته در یک نوبت به مدیرعامل شرکت واحد و در نوبتی دیگر به معاون منابع انسانی مراجعه و راجع به بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مسکن کارگران پیگیری کردند. سنندجی برای فرار از مذاکره در مورد مطالبات کارگران حاضر نشد به نمایندگان سندیکا وقت ملاقات بدهد اما در مراجعه ای که نمایندگان سندیکا به دفنر ایشان داشتند برای دقایقی با سنندجی ایستاده دیدار کردند. سنندجی بطور کلی می گفت بودجه نیست و در ضمن من اختیاراتم را به مدیران تفویض کردم و خواسته تان را از طریق پاکزادیان معاون منابع انسانی پیگیری کنید. البته در شرکت واحد همه می دانند که تصمیم گیری راجع به بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت تسهیلات مسکن در اختیار مدیر عامل است اما با این وجود برای جلوگیری از هرگونه بهانه جویی از طرف مدیریت یک مرتبه ی دیگر جمعی از اعضا سندیکا به پاکزادیان مراجعه داشتند وی نیز با توجیهات مختلف که هیچیک برای کارگران نان و آب نمی شود و اعلام اینکه بودجه نداریم از پذیرش بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت تسهیلات مسکن طفره رفت.

البته در سال ۹۴ شورای مسکن شهرداری تهران مصوب نمود که از طریق فروش زمین های مازاد شرکت واحد به کارگران به پنجاه درصد قیمت کارشناسی در قالب تعاونی همچنین دادن مجوز ساخت رایگان به کارگران، تسهیلات مسکن الباقی کارگران در شرکت واحد داده شود و اخیرا نیز ریس شورای شهر تهران پس از نامه نگاری سندیکا به سنندجی دستور مکتوب داده است که: "مساعدت معمول گردد". با وجود اینکه اجرای این طرح برای شرکت واحد نیاز به هیچ بودجه ای نیست اما سنندجی از اجرای آن برای پرداخت تسهیلات مسکن کارگران امتناع می کند. در این رابطه اصلی ترین زمین که در این طرح رایزنی و پیش بینی شده بود به کارگران واگذار شود زمین سامانه جانبازان و معلولین در محله طرشت می باشد. اما در ماه های گذشته سنندجی بصورت چراغ خاموش مشغول فروش آن زمین به دانشگاه شریف است و پول آن قرار است مانند گذشته بدون هیچ توضیحی در اختیار مدیریت برای زد و بند و صرف مدیران شود.

در دیدار با پاکزادیان همچنین موضوع عدم تحویل کاپشن کار رانندگان که می بایست هر دو سال یکبار داده شود طرح شد که پاکزادیان گفت در دو هفته قرارداد آن بسته خواهد شد. اعضا سندیکا نیز بی عملی مدیریت در رابطه با تامین بموقع لباس کار، کاپشن انتقاد کردند. در هفته های آینده موضوع کاپشن رانندگان دوباره پیگیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

- تجمع اعتراضی فرهنگیان اسفرورین نسبت به بالا کشیدن زمین هایشان مقابل استانداری قزوین

روزپنج شنبه هیجدهم بهمن ماه،جمعی از فرهنگیان اسفرورین از توابع شهرستان تاکستان استان قزوین دراعتراض به بالا کشیدن زمین هایشان دست به تجمع مقابل استانداری قزوین،زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از تجمع کنندگان گفت:120 فرهنگی این منطقه در سال 87 ، مبلغ 120 تا 150 میلیون ریال جهت خرید یک قطعه زمین مشاع در شهرک عارف قزوین پرداخت می کنند که مبلغ کل پول واریزی 11 میلیارد ریال است.

وی افزود: پس از مدتی از واریز این مبالغ چند معارض برای این زمین پیدا شد که یکی از آنها شورای حل اختلاف بود.

وی اضافه کرد: فرهنگیان این منطقه در آن سال برای خانه دار شدن اموال خود را فروخته و مبلغ مورد را واریز کردند اما در این سال ها همچنان نه به زمین خود و نه پول خود رسیده اند.

این فرهنگی درادامه گفت: این مساله در اثر تبانی مدیرعامل سابق هیات مدیره با فروشنده اصلی زمین که از اقوام نزدیکش بوده اتفاق افتاده و برای آن که اعضای تعاونی متوجه نسبت فامیلی آنها نشوند شخص ثالثی را به ما معرفی کردند که متاسفانه تمام اسناد تعاونی به نام او امضا شده است.

وی افزود:این زمین هم اکنون با وجود شکایت های ما در آن سال ها تکمیل و تحویل شورای حل اختلاف شده و شکایت ما همچنان بلاتکلیف مانده و تاکنون نتوانستیم به نتیجه ای برسیم.

وی اضافه کرد: در طول این مدت پس از شکایت ما از افراد و مسببین این امر تنها همین شخص سوم محکوم شد که او هم بعد از یک دوره زندان هم اکنون با قید وثیقه آزاد است.

این فرهنگی مال باخته ادامه داد: در این سال ها موضوع را هم با دستگاه قضایی و هم استانداری مطرح کرده ایم اما مسئولان استانداری امروز هم اعلام کردند که این موضوع تنها از طریق مرجع قضایی قابل حل شدن است و دستگاه های دولتی اختیاری در این خصوص ندارند.

*ادامه اذیت وآزار فعالین کارگری

- ممنوع الملاقات شدن پروین محمدی پس از انتقال به زندان اوین

پروین محمدی پس از انتقال یکشنبه شب (14بهمن ماه) به زندان اوین ممنوع الملاقات است.

سه روز است که پروین محمدی با خانواده خود تماس نگرفته است.

به گزارش کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران،بی خبری از وضعیت پروین محمدی ، عدم تماس ایشان با خانواده، بین خانواده، دوستان و آشنایان و همه انسانهایی که دغدغه آزادی و برابری دارند نگرانی شدیدی ایجاد کرده است.

- احضار عثمان اسماعیلی از طرف اداره ی اماکن شهرستان سقز

عثمان اسماعلی در صفحه فیس بوکش نوشت:

جهت اطلاع دوستان امروزسه شنبه 1397/11/16د ساعت 1:30 ظهر از اداره ی اماکن شهرستان سقز با من تماس گرفتند. گفت شما عثمان اسماعیلی هستید من هم در جواب گفتم بله گفت من از اداره ی اماکن زنگ میزنم فردا خودت را به اماکن معرفی کن من هم در جواب گفتم جناب من سقز نیستم چیکارم دارید؟ گفت کجایید؟ گفتم من کرمان هستم مشغول به کارم شاید هم تا عید برنگردم گفت باشه هر موقع برگشتید بیایید و به ما یک سری بزنید الان جای سوال است اگر من جرمی مرتکب شده ام مگه سقز دادگاه ندارد؟ چرا احضاریه درب خانه من نمی اورند؟ من به نظر خودم هیچ جرمی مرتکب نشده ام به جز دفاع از انسانیت و طبقه ی کارگر

*کشته وزخمی شدن10کارگربراثرحوادث کاری

- جان باختن کارگر37ساله کشت وصنعت نیشکر میان آب حین کار درحادثه واژگونی جرثقیل

روزسه شنبه شانزدهم بهمن ماه،کارگر37ساله کشت وصنعت نیشکر میان آب حین کاربدنبال واژگونی جرثقیل جانش را ازدست داد.

- بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران کشاورزی(وانت)ومصدومیت 7کارگر زن ومرد

عصرروزپنج شنبه هیجدهم بهمن ماه،7کارگر زن ومرد کشاورزی بدنبال واژگونی سرویس رفت وآمدشان(وانت) در روستای انجیرک از توابع بخش مرکزی دزفول مجروح شدند.

- مصدومیت 2 کارگر چاه کن در گتوند

روزپنج شنبه هیجدهم بهمن ماه،2 کارگر چاه کن درشهرستان گتوند در شمال استان خوزستان بدنبال حادثه دچار مصدومیت شدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این 2 کارگر مصدوم از ناحیه کتف و کمر پس از خروج از چاه به بیمارستان کارون شهرستان گتوند انتقال داده شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارشات کارگری17بهمن ماه

1- دوخبر ازاعتراضات کارگری:

- دومین روزاعتصاب صدها کارگرکارخانه رینگ ‌سازی مشهد دراعتراض به اجرای به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل

- پایان سریال تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان

2- ادامه اذیت وآزارفعالین کارگری

- تعلیق از کار 2کارگر کارخانه لاستیک پارس ساوه بدنبال تجمع اعتراضی

- آخرین خبرها ازاسماعیل بخشی اززبان وکیلش

3- کشته وزخمی شدن 3کارگربراثرحوادث کاری

- جان باختن یک کارگرجوان زیر پالت های چوبی درتهران

- مصدومیت شدید 2 کارگرساختمانی حین کار دردزفول براثر انفجار

4- اعتصاب وتظاهرات پنجم فوریه فرانسه مقدمه ای برای اقدامات مشترک جلیقه قرمزها وجلیقه زردها

اخباروگزارشات کارگری – هفدهم بهمن ماه1397

*دوخبر ازاعتراضات کارگری

- دومین روزاعتصاب صدها کارگرکارخانه رینگ ‌سازی مشهد دراعتراض به اجرای به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل

روزچهارشنبه هفدهم بهمن ماه برای دومین روز متوالی صدها کارگر کارخانه رینگ ‌سازی واقع در کیلومتر8بزرگراه آسیایی مشهد دراعتراض به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل،دست از کار کشیده ودرمحوطه این واحد تولیدکننده رینگ خودرو اجتماع کردند.

این کارگران جدا از اجرای سیلقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل، نسبت به تاخیر ۱۵ روزه‌ای که اکنون در پرداخت دستمزد دی ماه آنها ایجاد شده و همچنین به میزان پرداخت سنوات و پاداش پایان خدمت خود نیز معترض هستند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ17بهمن ماه،حدود 900کارگر شاغل در کارخانه رینگ‌سازی مشهد از روز گذشته با متوقف کردن فعالیت روزانه خود خواستار بازبینی در طرح طبقه‌بندی مشاغل خود شدند.

کارگران معترض کارخانه رینگ‌سازی گفتند:با وجود آنکه در این واحد تولیدی طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا می‌شود اما در عمل همه کارگرانی که اینجا کار می‌کنند به نسبت مساوی از مزایای این طرح برخودار نیستند.

این کارگران افزودند: یکسان‌سازی حقوق تا به حال در کارخانه رینگ‌سازی برای همه اعمال نشده و کارگرانی در این میان هستند که با بیش از ۲۰ سال کار به اندازه سوابق کاری‌شان حقوق دریافت نمی‌کنند.

کارگران معترض درخاتمه یادآورشدند که پیش از این تجمع دیگری در اعتراض به شیوه غلط اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در محوطه مجتمع انجام داده‌ایم.

شركت رينگ سازي مشهـد درتاريخ 1376/05/28 به صورت شركت سهامي خاص تـاسيس و درتاريخ 1382/09/02 به شركت سهامي عـام تبديل ودرتاريخ 1382/12/16 در بـورس اوراق بهادار پذيـرفته شده است.

در تاریخ 28 اسفندماه سال 96 طی نقل و انتقال بلوکی سهام، مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد از هلدینگ ایرانخودرو به شرکت پویا گستر خراسان (سهامی خاص) منتقل گردید و هم اکنون مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد با دارا بودن بیش از نیمی از سهام موجود، در اختیار شرکت مزبور می باشد.

در حال حاضر شرکت متشکل از سه کارخانه تولید رینگ های سواری ، رینگ های تجاری (رینگ های سنگین) و رام زیر موتور می باشد همچنین سایت های پیش مونتاژ قطعات بدنه و رینگ و لاستیک و مونتاژ رام در مجاورت کارخانجات ایران خودرو تهران و ایران خودرو خراسان (بینالود) مشغول به فعالیت می باشد.

- پایان سریال تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان

روزگذشته(شانزدهم بهمن ماه)، کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون ) به سریال تجمعات اعتراضیشان بدنبال با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان تا پایان سال ازطرف مدیران سازمان قطار شهری اهوازمنجمله مدیرعامل خاتمه دادند واز صبح روزهفدهم بهمن ماه کاردر بخش‌های مختلف این پروژه عمرانی به حالت عادی بازگشته است.

بنابه گزارش رسانه ای شده،کارگران معترض پروژه متروی اهوازگفتند: روز گذشته مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز و چند نفر از مدیران سازمان درتجمعشان حاضر شده و وعده دادند تا پایان 15 اسفند ماه سال جاری5۵ ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کنند.

آنهاافزودند:در حال حاضر حدود 15 ماه مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرمای شرکت پیمانکاری کیسون طلبکارند که مربوط به سال جاری و سنوات گذشته می‌شود.

*ادامه اذیت وآزارفعالین کارگری

- تعلیق از کار 2کارگر کارخانه لاستیک پارس ساوه بدنبال تجمع اعتراضی

دو کارگر کارخانه لاستیک پارس ساوه طبق آنچه «تحریک کارگران برای اعتراض» خوانده شد، تعلیق از کار شدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کارگران کارخانه لاسیک پارس واقع در شهر صنعتی کاوه ساوه گفتند: دو نفر از همکاران ما از دو هفته پیش اجازه حضور در این واحد تولیدی راندارند.

طبق اظهارات آنها، در دو هفته گذشته کارگران نسبت به عملکرد سرپرست شیفت انتقاداتی داشته و در واحد مربوطه تجمع کرده بودند که احتمالاً منظور کارفرما از «تحریک کارگران برای اعتراض» همین بوده است.

قابل یادآوری است که از طرف «شرکت گروه سرمایه گذاری آتیه دماوند» 96درصدسهام شرکت لاستیک سازی پارس در آبان ماه سال جاری از طریق مزایده به« شرکت مهر پایدار پارس»واگذارشد.پس از این واگذاری حدود750کارگراین واحدتولیدی نگران امنیت شغلی خودهستند.

پیش ازاین در29مردادماه امسال،این کارگران در اعتراض به خصوصی سازی اجتماع اعتراضی درکارخانه برپاکرده بودند.

- آخرین خبرها ازاسماعیل بخشی اززبان وکیلش

فرزانه زیلابی وکیل مدافع اسماعیل بخشی به رسانه ها گفت:

بعد از دستگیری اخیر موکلم، سه اتهام به او تفهیم شد:

1- نشر اکاذیب که در شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول تفهیم شد.

2- فعالیت تبلیغی علیه نظام که به صورتی نیابتی و توسط شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب دزفول تفهیم و با پرونده مطرح در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شوش تجمیع شد.

3-توهین به مقامات که مستقیماً توسط دادیار شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب شوش تفهیم شده است.

وکیل مدافع اسماعیل بخشی درباره محرومیت موکلش از خدمات حقوقی وکیل انتخابی افزود:در پرونده جدید، نشر اکاذیب، بدون موافقت با دیدار بخشی، طی هماهنگی تلفنی بازپرس پرونده، ستاد خبری اهواز که برابر قانون، مرجع ذیصلاح قانونی و رسمی محسوب نمی‌شود، صرفا وکالت‌نامه را جهت امضاء و اعطای وکالت تحویل گرفت.

درخصوص اتهام امنیتی فعالیت تبلیغی علیه نظام، همچنان از دسترسی به وکیل انتخابی خود محروم مانده است. چرا که اینجانب، جزو وکلای مورد تأیید و معتمد رئیس قوه قضائیه، موضوع تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری نیستم.

خانم زیلابی در پایان خاطرنشان کرد:عدم دسترسی به وکیل انتخابی، مستند به تفسیر شماره ۲۰ ماده ۷ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت به عنوان "مصداق بارز شکنجه" درج شده است؛ بنابراین تبصره ماده ۴۸ و محروم نمودن فرد بازداشت شده از دسترسی به خدمات حقوقی وکیل انتخابی را یک شکنجه مصوب در قانون آیین دادرسی کیفری کشورمان می‌دانم.

*کشته وزخمی شدن 3کارگربراثرحوادث کاری

- جان باختن یک کارگرجوان زیر پالت های چوبی درتهران

ظهر روز چهارشنبه هفدهم بهمن ماه،یک کارگر20ساله حین جابه‌جایی الوار،زیر پالتها گرفتار شد و جانش را ازدست داد.

- مصدومیت شدید 2 کارگرساختمانی حین کار دردزفول براثر انفجار

صبح روزچهارشنبه هفدهم بهمن ماه، نشت گاز سیلندر در یک ساختمان درحال تعمیر واقع در خیابان آفتاب دزفول باعث انفجار و مصدوم شدن 2 کارگرساختمانی شد.

دوکارگر 40ساله دراین حادثه از ناحیه سر، صورت و پا دچار سوختگی شدند.

*اعتصاب وتظاهرات پنجم فوریه فرانسه مقدمه ای برای اقدامات مشترک جلیقه قرمزها وجلیقه زردها

روزسه شنبه پنجم فروردین ماه،بدنبال فراخوان اعتصاب وتظاهرات سندیکاهای ث.ژ.ت،سولیدر(همبستگی) واف.اس.یوبرای افزایش قدرت خرید بیش از 300هزارنفردرحدود200شهر فرانسه دست به اعتصاب در واحدهای تولیدی وخدماتی،تجمعات مقابل مراکز قدرت ،دفاترتشکل کارفرمایان ومدیریت کارخانه هاوراهپیمایی درسطح شهر زدند و مقدمه ای برای اقدام مشترک جلیقه قرمزهاوجلیقه زردها رابنمایش گذاشتند.

کارگران بخش دولتی وخصوصی بهمراه بازنشستگان ،جوانان و خواهان افزایش حدال حقوق،دستمزد ها ومستمری ها،تامین اجتماعی واصلاحات مالیاتی وخدمات عمومی دولتی بیشتر وبهترشدند.

در بعضی از استان ها بدنبال جلسات مشترک سندیکاها تصمیم به ادامه اعتراضات گرفته شد.

سندیکای ث.ژ.ت در وضعیت اجتماعی اضطراری کنونی سازماندهی سه شنبه های اعتراضی ،دفاتراظهارنظرمردمی،بحث های عمومی واعتراض در روز 8مارس رابرای اقدامات مشترک پیشنهاد می کند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت