.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 08 بهمن 1397 ساعت 21:47

تظاهرات "شال‌قرمزها" علیه "جلیقه‌زردها" در پاریس

دویچه وله فارسی: در مخالفت با اعتراضات "جلیقه زردها" شماری از مردم پاریس به خیابان‌ها آمدند. هواداران این گروه که خود را "شال قرمزها" می‌نامند، مخالف اعتراضات خشونت آمیز "جلیقه زردها" هستند. حدود ۱۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌اند.

    
Frankreich Proteste in Paris (picture-alliance/abaca/S. Boivin )

بیش از ده هزار نفر از مردم پاریس در اعتراض به تظاهرات خشونت آمیز هفته‌های گذشته "جلیقه زردها" به خیابان آمدند. میدان "ملت" پاریس در یک روز بارانی شاهد تجمع هزاران نفر از مردم این شهر بود. خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی، از تجمع اعتراضی مردم پاریس در روز یکشنبه ۷ بهمن (۲۷ ژانویه) خبر داده است.

شرکت کنندگان در این تجمع اعتراضی که شال قرمز به گردن داشتند، علیه خشونت گروهی که با عنوان "جلیقه‌زردها" هفته‌ها در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه دست به اعتراض و آشوب زده بودند، شعار می‌دادند.

شعار اصلی "شال قرمزها" دفاع از دموکراسی و نظم در فرانسه است. این در حالی است که روز شنبه، ۶ بهمن، فرانسه مجددا شاهد اعتراضات خشونت‌آمیز "جلیقه زردها" بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس اخباری که از سوی رسانه‌های فرانسه منتشر شده است، در تظاهرات روز شنبه "جلیقه زردها" مجموعا حدود ۶۹ هزار نفر در پاریس و برخی دیگر از شهرهای فرانسه شرکت کرده بودند. تظاهرات روز شنبه "جلیقه زردها" بار دیگر به آشوب و خشونت انجامید.

شکل‌گیری جنبش "شال‌قرمزها"

مخالفان خشونت و ناآرامی در فرانسه در شبکه فیسبوک اعلام موجودیت کرده‌اند. این گروه که خود را "شال قرمزها" می‌نامند، از طریق شبکه اجتماعی یاد شده حرکت اعتراضی روز یکشنبه خود را سازماندهی کرده بودند.

حدود ۱۰ هزار نفر بر روی این شبکه اجتماعی برای حضور در تظاهرات روز یکشنبه ۷ بهمن ابراز تمایل کرده بودند. بر اساس آماری که از سوی پلیس منتشر شده، در تجمع روز یکشنبه "شال قرمزها" حدود ده هزار و ۵۰۰ نفر شرکت داشته‌اند.

شعار محوری فعالان جنبش "شال قرمزها" در تظاهرات روز یکشنبه چنین بود: "دموکراسی آری، انقلاب نه!"

تصویری از تجمع اعتراضی ​جلیقه زردها، پاریس ۲۶ ژانویه ۲۰۱۹

تصویری از تجمع اعتراضی ​"جلیقه زردها"، پاریس ۲۶ ژانویه ۲۰۱۹

شرکت کنندگان در تظاهرات "شال قرمزها" پرچم‌های فرانسه و همچنین پرچم‌های اروپا را حمل می‌کردند. برخی از شرکت کنندگان در این تظاهرات بر روی پیراهن‌های خود شعارهایی همچون "من جمهوری فرانسه را دوست دارم" یا "خشونت را متوقف کنید" نوشته بودند.

"شال قرمزها" و مکرون

یکی از سازمان‌دهندگان جنبش اعتراضی "شال قرمزها" مهندسی از شهر تولوز به نام لورن سوله است. گفته می‌شود که این فرد گرایش به حزب امانوئل مکرون دارد.

ایده ایستادگی در برابر جنبش اعتراضی "جلیقه زردها" در اواسط ماه دسامبر توسط لورن سوله در شبکه  فیسبوک مطرح شده بود. جنبش اعتراض به خشونت "جلیقه زردها" بر اساس همان ایده شکل گرفت.

شمار شرکت کنندگان  در اعتراض‌های روز شنبه ۶ بهمن "جلیقه زردها" در  پاریس و ده شهر دیگر فرانسه ۱۵ هزار نفر کمتر از هفته پیش از آن بود. روز شنبه ۲۹ دی، حدود ۸۴ هزار نفر  در اعتراض‌های "جلیقه زردها" شرکت کرده بودند.

در تظاهرات روز شنبه "جلیقه زردها" درگیری‌هایی با ماموران پلیس نیز روی داد. در همین رابطه گفته می‌شود که پلیس اقدام به دستگیری ۲۲ نفر کرده است.

گفته می‌شود که یکی از رهبران "جلیقه زردها" در تظاهرات روز شنبه از  ناحیه چشم مجروح شده است. طرفداران "جلیقه زردها" مدعی شده‌اند که جراحت وارده به این فرد در اثر شلیک گلوله پلاستیکی از سوی ماموران پلیس  بوده است. این در حالی است که وزارت کشور فرانسه چنین امری را تکذیب کرده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت