چاپ کردن این صفحه
شنبه, 08 دی 1397 ساعت 06:34

ارتش آمریکا پس از ترک سوریه تجهیزات رزمی را از کردها پس نمی‌گیرد

دویچه وله فارسی: فرماندهان امریکایی قصد دارند پس از عقب‌نشینی از سوریه، تجهیزات رزمی کردها را به خودشان واگذار کنند. کردهای سوریه سلاح خود را حفظ می‌کنند تا به پیکار با نفرات داعش ادامه دهند.

 

پس از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، کردهای مبارز این کشور سلاح‌های خود را حفظ خواهند کرد تا از آن در پیکار با جهادگران داعشی استفاده کنند.

سه نماینده بلندپایه دولت ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که واگذاری اسلحه به یگان‌های کرد، از برنامه‌های ارتش امریکا به هنگام ترک سوریه است.

آنها می‌گویند که نبرد با نیروهای افراطی در برخی از مناطق سوریه هنوز پایان نیافته و ادامه آن تا نابودی کامل دولت اسلامی (داعش) بر عهده کردهای مسلح است.

آنها گفته‌اند که تصمیم قطعی در این باره هنوز گرفته نشده و جزئیات موضوع در دست بررسی است.

احتمال می‌رود که زره‌پوش‌ها و موشک‌های ضدتانک از تجهیزاتی باشند که ارتش امریکا قصد دارد در اختیار کردها قرار دهد.

این نظر امریکا در مغایرت با خواست ترکیه است، زیرا این کشور مایل است آمریکایی‌ها هنگام عقب‌نشینی از سوریه تمام تجهیزات نظامی خود را با خود ببرند.

دفتر دونالد ترامپ تا کنون در این باره اظهار نظر نکرده و سخنگوی وزارت دفاع امریکا نیز حاضر به توضیح نشده است.

دولت امریکا دو هفته پیش اعلام کرد که قصد دارد تمام سربازان خود را از سوریه خارج کند. دونالد ترامپ در توجیه این اقدام گفته بود که نبرد با داعش در سوریه پایان یافته است.

در جنگ داخلی سوریه ارتشیان امریکا از "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) در مبارزه با جهادگران مسلمان حمایت کردند. این درحالیست که ترکیه این گروه شبه‌نظامی را همدست "حزب کارگران کردستان" (پ‌ک‌ک) می‌داند که در ترکیه گروهی تروریستی و غیرقانونی شناخته شده است.